Bojownik Wspaniały – Syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik Wspaniały, Bojownik Syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Jest rybą labiryntową z rodziny guramiowatych. Charakteryzują go piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 54 litrowym, przykrytym akwarium. Przy takiej obsadzie konieczna jest duża ilość roślin, które zapewnią schronienie i chwilę spokoju samiczkom. Wśród roślinności pływającej samiec buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne z nad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia3 lata
Akwarium:małe, średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik Wspaniały – SyjamskiPoważnie o rybach - Bojownik Wspaniały – Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 149

 1. Claudia

  Mam akwarium 25 l i w nim 3 prętniki karłowate, mam 3 mniejsze roślinki i jeden mały zamek, dno to żwir/mniejsze kamyczki, czy mogę kupić do nich bojownika i czy nie będą się żreć? słyszałam różne opinie na ten temat. Może tu się więcej dowiem :)

  odpowiedz
  1. admin

   25 litrowe akwarium jest za małe na 3 prętniki, tak więc każda dodatkowa ryba w tym akwarium jest złym pomysłem. W dodatku oba te gatunki są terytorialne i mogą być trzymane razem tylko w dużych, ponad 100 l akwariach.

  2. Ula

   Niestety bojownik będzie się atakował z prętnikami. Akwarium 25 litrowe co prawda można w nim trzymać ryby guramiowate ale tylko podobne do rozmiarów bojownika. A więc lepiej nic nie dokupuj do takiego akwarium po prostu masz za mało miejsca na takie ryby. Pozdrawiam.

  3. Claudia

   dzieki za odpowiedz 😉

 2. Agi

  Dziękuję za odpowiedz. Brzanki sumatrzańskie mam: Cztery w paski, jedna mszysta I dwie złote. Nie wydaja się być agresywne w takim składzie… Zobaczę, co będzie się działo. Pozdrawiam

  odpowiedz
  1. Ula

   To dobrze. Jak brzanki nie są agresywne to naprawdę bardzo dobrze. Potem napisz czy dalej nie są agresywne.
   Pozdrawiam

 3. Agi

  Witajcie. Mam akwarium 90l, mój skład to: 1 duży glonojad, 3 kiryski, 3 kolumbijskie tetra, 1 samiec kongo tetra wraz z 3-ma samicami oraz 7 brzanek. W prezencie dostałam przepięknego bojownika z hodowli domowej; jest już u mnie około tygodnia. Moje pytanie brzmi: czy będzie miał problem przy zdobywaniu pokarmu z tak ruchliwym stadem innych ryb? Widziałam, że skubał już płatki, ale np mrożone robaki (mimo wrzuconych trzech kostek) go nie zainteresowały. Czy taki skład rybek przetrwa?

  odpowiedz
  1. Ula

   Przetrwa, bez obaw. Jedyny kłopot to te brzanki – jaka rasa? Jeśli brzanki sumatrzańskie wątpię, żeby bojownik przetrwał. Ale jeśli masz jakąś inną rasę to naprawdę bez obaw. Brzanka sumatrzańska – dość agresywna rybka jeśli chodzi o długie ogony, które bojowniki posiadają. Z bojownikiem brzanka sumatrzańska bez szans, no chyba, że będzie jakiś łagodny wyjątek. Reszta ryb – ok. Napisz jaką masz rasę brzanek 😉

 4. cobra

  Witam, mam kilka pytań odnośnie bojowników. Czy jeden samiec może być w 25l akwarium o wymiarach 40X25X25cm? Na ile stopni nastawić grzałkę? Czy filtr diversa zwykły wewnętrzny o przepustowości 300l/h nie będzie za mocny? Pokrywę oczywiście będzie miał.;) Odpowiadać mu będzie żwirek rzeczny? I czy może mieć sztuczne rośliny? No niestety, nawet moczarka mi gnije;(. Nie mam szczęścia do prawdziwych roślin:(. Mały korzonek będzie zamiast zameczków z ceramiki itp.:) A co myślicie o szklanych kamyczkach? Chyba lepiej będzie gdy zamienię je na otoczaki czy coś;). Czym go karmić? Czy mogą być:
  Tropical D-allio plus granulat
  Tropical Discus Gran D-50 Plus
  A może najzwyczajniejszy pokarm dla bojownika a nie cuda dla paletek;)? A może znacie jakieś inne bardzo dobre pokarmy? Żywy wodzień też postaram się załatwić. Liczę na Waszą pomoc;)! Pozdrawiam!

  odpowiedz
  1. Ula

   Tak, takie akwarium z całą pewnością mu wystarczy. Grzałkę ustaw na 26 stopni. Filtr niestety będzie za mocny. Żwirek rzeczny nic mu nie zrobi. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet ładnie przy nim wygląda. Sztuczne rośliny nie najgorzej ale jak Tobie gnije moczarka to kup sobie może jakąś cryptocorynę ja mam odmianę green. To wytrzymała roślina, oczywiście musi mieć dobre światło;) Bardzo dobrze, korzonki to akurat bojowniki uwielbiają. Lepiej otoczaki, faktycznie. Tak normalny pokarm może być Ichtio Vit albo Betta Granulat lub wysokobiałkowy, różno-składnikowy.
   Pozdrawiam i życzę pięknego akwarium ze szczęśliwym bojownikiem 😉

 5. Maciej

  Mojemu bojownikowi kruszą się płetwy. Dziwne, bo ryba poza tym wygląda zdrowo i jest aktywna jak zawsze. Nie widziałem, aby podgryzały ją inne ryby np. bocje czy labeo. Brzanek nie mam. Ktoś pomoże? Parametry akwarium jak dla bojownika. Może wina mocniejszego filtra i strumienia wody? Łamią się od czasu jego zamontowania. Wcześniej nie było żadnych problemów.

  odpowiedz
  1. Muffinka

   może tak… ja nie mam bojownika, ale myślę że może być chory albo jak mówisz: filtr. Może (jeśli masz) możliwość kontrolowania ciśnienia wody to możesz zmniejszyć. Możesz także zapytać w zoologu.

  2. Maciej

   Spoko … Ktoś z rodziny przyłapał bocję. Dziwne, bo do tej pory, czyli przez wiele miesięcy go nie atakowała. Bojownik wygląda i zachowuje się jakby był całkowicie zdrowy. Rybka jest żwawa, wszechobecna i ciekawska. Ma też piękne ubarwienie. Filtr jest nastawiony na minimum. A w zoologu wiedzą tyle co ja.

 6. Mateusz

  Witam. Mam problem z samicami bojownika, dziś jedna zdechła. Od 2 dni siedziała tylko na filtrze nie chciała zbytnio jeść ani się ruszać, dziś zaobserwowałem, że druga z samic również siedzi przy tym filtrze ale chciałbym zaznaczyć, że jeszcze rano pływała normalnie. Dlaczego się tak dzieje co dalej robić? inne ryby są zdrowe.

  Moja obasada: 2 Molinezje, 5 neonków, 2 platki, 2 mieczyki, 2 gupiki, 2 glonojady, 2 kiryski plus parę sztuk narybku gupika i molinezji
  Akwarium 112L Grzałka filtr sporo roślin temperatura 27 stopni.
  Pozdrawiam.

  odpowiedz
  1. ART

   Jeśli nie masz przykrytego akwarium (pokrywa,szyba itp.) to może to być przeziębienie błędnika.Przenieś bojownika do małego zbiornika lub pływającego kotnika,tak aby poziom wody nie był większy niż 10 cm. Zapewnij temperaturę 27-30 stopni, i koniecznie przykryj. Jeśli są to świeżo zakupione ryby to ją odizoluj bo prawdopodobnie może to być też jakiś pasożyt na skrzelach. Gdybyś zobaczył białe kropki na ciele rybki to zastosuj Sera CostaForte (koszt ponad 20 zł jednak dużo skuteczniejsze niż CMF czy Green Ichtio). Nie stosuj kilku leków, jeśli pierwszy nie pomoże to i tak następny ją tak osłabi że prawdopodobnie padnie.

  2. ART

   I taka moja rada poza tematem. Masz za dużo gatunków w zbyt małych ilościach. Zamiast molinezji,mieczyków, gupików i platek,więcej neonków i kirysków lub pozbyć się neonków(oddać) i dokupić 4 kiryski,żyworodne się rozmnożą. Jeśli planujesz samca bojownika to lepiej jednak zostawić neonki i kiryski.

  3. Ula

   Słuchaj, jak ja widzę gdzieś w zoologu 3 lub 2 zdechłe samice bojownika, które mają przyklejone i powiem brzydko pogniłe ciało do filtra a obok pływają jeszcze na powierzchni wody to sobie myślę, że w tym zoologu lepiej rybek nie kupować lecz nie o to tu chodzi. Powinieneś zmniejszyć obsadę tak ruchliwych rybek-bojowniki czasem nienawidzą gdy obok pływają jakieś mini wnerwiające rybki (oczywiście to według umysłu bojowników). Mam nadzieję, że masz przykryte akwarium jeśli nie to pierwsze objawy przeziębienia błędnika.

 7. Ola

  Witam,
  Czy z haremem bojownika syjamskiego (1+3) mogę trzymać jeszcze jakieś rybki np. otoski, kiryski, danio czerwone? W zoologu powiedzieli mi, że z haremem mogę trzymać 6 kirysków panda, 5 otosków i 10 danio (mam 54l akwarium).

  odpowiedz
  1. Maciej

   Na pewno możesz trzymać neonki. Najlepiej czerwone – ze względu na podobne parametry wody. Neonom czarnym czy Innesa też nie powinien zrobić nic złego. Kiryskom nic nie zrobi, tak samo otoskom. Danio pływają w podobnej sferze co bojownik – tj. górze akwarium. Neony w środku. Kiryski – wiadomo – na dnie. A w ogóle to polecam też piskorki Kuhla – prześmieszne rybki z dolnej strefy.

 8. cobra

  Cześć. Ostatnio bojownik przypadł mi do gustu i chciałam sobie jakiegoś kupić. Tylko jakiego? Czerwonego czy fioletowego? Dodam, że niebieskiego i czerwonego już miałam, ale niebieskie mi się nie podobają. Którego waszym zdaniem kupić? Plis o jak najszybsze odpowiedzi.

  odpowiedz
  1. Ula

   Witam, radzę żebyś kupiła, kupił czerwonego, pięknie wygląda a jeśli nie będziesz jednak chciał, chciała czerwonego no to nie wiem, bo fioletowe to raczej są albo fioletowo-czerwone albo fioletowo-niebieskie myślę ,że fioletowe tylko fioletowe nie istnieją.

  2. Ola

   Pamiętaj nie trzymaj tych rybek w kuli. Fioletowe odmiany jak najbardziej istnieją, ale są rzadkie. Kup Sobie czerwonego. Z pewnością będzie w Twoim najbliższym zoologu. Jeżeli planujesz założyć hodowlę to postaraj się wybrać najokazalszego. Samiczki też warto wybrać okazałe. Jeżeli zależy Ci tylko na tym, aby na niego popatrzeć to czerwony będzie się wspaniale prezentował sam w 30l zbiorniku. 😉

 9. Nivis

  Chcę założyć akwarium 45l. Chciałam kupić kilka kirysków karłowatych albo pigmejków (5-6) i do towarzystwa kilka razbor galaxy (6-8). Czy jak wrzucę do tego bojownika, to mi zamęczy rybki?

  odpowiedz
  1. Hodowcaamator

   Bojowniki to spokojne rybki. Oprócz walk samców są one spokojne. Widziałem wiele akwariów z bojownikami gdzie były kiryski. Większość jest spokojna ale niektóre są troszkę zaczepne (szczególnie do ryb z długimi płetwami) Raczej nie zamęczy ryb , ale polecam bo są przepiękne!

 10. Luśka

  Mam 112l w tym 9 miedzików, 4 kiryski, 1 zbrojnika i 1 sumika szklistego. Czy mimo tego że piszę tutaj iż bojownik nie nadaje się do akwarium towarzyskiego, mogę do tej obsady kupić 1 bojownika?? Planuje jeszcze kupić parę pielęgniczek Borelli. Może tak być, czy lepiej sobie darować tego bojownika?

  odpowiedz
  1. tesa

   Mam bojka + 2 samiczki, glonojada, kiryski pstre, otoski, gupiki, danio kropkowane, platki i jest ok. Ale bojek nie z kubeczka tylko boksu, poszukałam sklepu, w którym trzymany był w największym pojemniku.

 11. Osin

  Witam wszystkich. Mam problem z samicą bojownika, otóż dziś ją zakupiłem karmiłem 2 razy po powrocie z pracy zauważyłem że, samiczka ma powiększony brzuch i siedzi sporo czasu obok filtra. Jakieś porady co robić?

  odpowiedz
  1. Cass

   Skoro ma powiększony brzuch to prawdopodobnie ją przekarmiłeś. Nie dawaj im jeść przez jeden dzień i zobacz jak się będzie zachowywała i czy schudnie. Bojowników nie powinno się przekarmiać. Te rybki lubią się chować, może ma za mało kryjówek i dlatego siedzi przy filtrze. Jak nadal będzie tak samo to zobacz czy ta druga jej nie gania, samiczki też czasem bywają agresywne.

  2. malwa

   Ja jak karmiłam mojego (samiec bojownik) to tez miał taki, ale teraz jest ok. De santa śmiga w akwarium. Jest bardzo energiczny i wojuje, a jak mnie widzi to w ogóle. A pod czas karmienia to normalnie by akwarium rozsadził😃 ogólnie de santa bardzo dobrze się chowa☺

 12. bl♥cked

  Czy jedna samica bojownika może być z gupikami, mieczykami i molinezjami oraz tęcznkami neonów w jednym akwarium?

  odpowiedz
  1. Cass

   Może. Samice zwykle nie są agresywne, więc nic im nie zrobią. Tylko w dużym akwarium na tak dużą obsadę.

  2. tesa

   Może, ale trzeba wziąć pod uwagę, że będzie zjadać narybek. Ja właśnie po to, aby kontrolować populację gupików, nabyłam harem bojków 1+2.

 13. Mart

  Mam akwarium 112l, póki co w obsadzie 20x neon czerwony, 6x kiryski, 6x otoski. Myślę jeszcze o bojowniku +2 samiczki, jednak trochę się boje, żeby mi nie pozabijał pozostałych rybek. Jak to wygląda w praktyce? Jakie ewentualnie inne rybki polecacie do aktualnej obsady?

  odpowiedz
  1. magda

   Też mam taki litraż. W obsadzie neony, kiryski, sumiki szkliste, krewetki karłowate, raczek, karliki szponiaste i bojek z dwiema samiczkami. nikt nikogo nie tłucze :)

 14. karoli

  ja trzymam miedzika (kąsaczowate) z 4 samicami boj i 1 bojkiem ale m.chyba jest samotny

  odpowiedz
 15. Robin

  Witam. Proszę o jakieś informacje czy można karmić te rybki surowym mięskiem z piersi kurczaka i innymi tego typu pokarmami? Wiem na pewno, że sercami wołowymi. Proszę o jakąś sensowną odpowiedź.

  odpowiedz
  1. karoli

   tak można

 16. Robin

  To chyba rzeczywiście ospa rybia. Teraz pokazały się tak jakby wrzody, ale po zastosowaniu kuracji zaleconej w sklepie przez podanie tych dwu preparatów razem Mycoforte, Bacteroforte wydaje mi się, że te kropki zaczynają pomału znikać. To takie chaotyczne pływanie to też jest spowodowane tak jak powiedzieli tą chorobą. Dzisiaj nawet dużo zjadł. Mam nadzieję że nie umrze i uda mi się moją kochaną rybkę wyleczyć choć wiem że nie będzie łatwo.

  odpowiedz