Bojownik Wspaniały – Syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik Wspaniały, Bojownik Syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Jest rybą labiryntową z rodziny guramiowatych. Charakteryzują go piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 54 litrowym, przykrytym akwarium. Przy takiej obsadzie konieczna jest duża ilość roślin, które zapewnią schronienie i chwilę spokoju samiczkom. Wśród roślinności pływającej samiec buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne z nad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szanse na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia3 lata
Akwarium:małe, średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik Wspaniały – SyjamskiPoważnie o rybach - Bojownik Wspaniały – Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 126

 1. cobra

  Cześć. Ostatnio bojownik przypadł mi do gustu i chciałam sobie jakiegoś kupić. Tylko jakiego? Czerwonego czy fioletowego? Dodam, że niebieskiego i czerwonego już miałam, ale niebieskie mi się nie podobają. Którego waszym zdaniem kupić? Plis o jak najszybsze odpowiedzi.

  odpowiedz
 2. Nivis

  Chcę założyć akwarium 45l. Chciałam kupić kilka kirysków karłowatych albo pigmejków (5-6) i do towarzystwa kilka razbor galaxy (6-8). Czy jak wrzucę do tego bojownika, to mi zamęczy rybki?

  odpowiedz
  1. Hodowcaamator

   Bojowniki to spokojne rybki. Oprócz walk samców są one spokojne. Widziałem wiele akwariów z bojownikami gdzie były kiryski. Większość jest spokojna ale niektóre są troszkę zaczepne (szczególnie do ryb z długimi płetwami) Raczej nie zamęczy ryb , ale polecam bo są przepiękne!

 3. Luśka

  Mam 112l w tym 9 miedzików, 4 kiryski, 1 zbrojnika i 1 sumika szklistego. Czy mimo tego że piszę tutaj iż bojownik nie nadaje się do akwarium towarzyskiego, mogę do tej obsady kupić 1 bojownika?? Planuje jeszcze kupić parę pielęgniczek Borelli. Może tak być, czy lepiej sobie darować tego bojownika?

  odpowiedz
  1. tesa

   Mam bojka + 2 samiczki, glonojada, kiryski pstre, otoski, gupiki, danio kropkowane, platki i jest ok. Ale bojek nie z kubeczka tylko boksu, poszukałam sklepu, w którym trzymany był w największym pojemniku.

 4. Osin

  Witam wszystkich. Mam problem z samicą bojownika, otóż dziś ją zakupiłem karmiłem 2 razy po powrocie z pracy zauważyłem że, samiczka ma powiększony brzuch i siedzi sporo czasu obok filtra. Jakieś porady co robić?

  odpowiedz
  1. Cass

   Skoro ma powiększony brzuch to prawdopodobnie ją przekarmiłeś. Nie dawaj im jeść przez jeden dzień i zobacz jak się będzie zachowywała i czy schudnie. Bojowników nie powinno się przekarmiać. Te rybki lubią się chować, może ma za mało kryjówek i dlatego siedzi przy filtrze. Jak nadal będzie tak samo to zobacz czy ta druga jej nie gania, samiczki też czasem bywają agresywne.

  2. malwa

   Ja jak karmiłam mojego (samiec bojownik) to tez miał taki, ale teraz jest ok. De santa śmiga w akwarium. Jest bardzo energiczny i wojuje, a jak mnie widzi to w ogóle. A pod czas karmienia to normalnie by akwarium rozsadził😃 ogólnie de santa bardzo dobrze się chowa☺

 5. bl♥cked

  Czy jedna samica bojownika może być z gupikami, mieczykami i molinezjami oraz tęcznkami neonów w jednym akwarium?

  odpowiedz
  1. Cass

   Może. Samice zwykle nie są agresywne, więc nic im nie zrobią. Tylko w dużym akwarium na tak dużą obsadę.

  2. tesa

   Może, ale trzeba wziąć pod uwagę, że będzie zjadać narybek. Ja właśnie po to, aby kontrolować populację gupików, nabyłam harem bojków 1+2.

 6. Mart

  Mam akwarium 112l, póki co w obsadzie 20x neon czerwony, 6x kiryski, 6x otoski. Myślę jeszcze o bojowniku +2 samiczki, jednak trochę się boje, żeby mi nie pozabijał pozostałych rybek. Jak to wygląda w praktyce? Jakie ewentualnie inne rybki polecacie do aktualnej obsady?

  odpowiedz
  1. magda

   Też mam taki litraż. W obsadzie neony, kiryski, sumiki szkliste, krewetki karłowate, raczek, karliki szponiaste i bojek z dwiema samiczkami. nikt nikogo nie tłucze :)

 7. karoli

  ja trzymam miedzika (kąsaczowate) z 4 samicami boj i 1 bojkiem ale m.chyba jest samotny

  odpowiedz
 8. Robin

  Witam. Proszę o jakieś informacje czy można karmić te rybki surowym mięskiem z piersi kurczaka i innymi tego typu pokarmami? Wiem na pewno, że sercami wołowymi. Proszę o jakąś sensowną odpowiedź.

  odpowiedz
  1. karoli

   tak można

 9. Robin

  To chyba rzeczywiście ospa rybia. Teraz pokazały się tak jakby wrzody, ale po zastosowaniu kuracji zaleconej w sklepie przez podanie tych dwu preparatów razem Mycoforte, Bacteroforte wydaje mi się, że te kropki zaczynają pomału znikać. To takie chaotyczne pływanie to też jest spowodowane tak jak powiedzieli tą chorobą. Dzisiaj nawet dużo zjadł. Mam nadzieję że nie umrze i uda mi się moją kochaną rybkę wyleczyć choć wiem że nie będzie łatwo.

  odpowiedz
 10. szymon

  cześć czy samemu bojownikowi będzie się dobrze żyło czy z samicą lepiej?

  odpowiedz
  1. Hubert

   Zależy jakie akwarium jak 25l to tylko i wyłącznie jeden samiec jak 54l i więcej to można trzymać harem (1 samiec + 2/3 samice)

  2. karoli

   mam bojownika z 4 samicami i powodzi mu się bardzo dobrze 😉

 11. Robin

  Witam wszystkich i jeszcze raz proszę o pilną pomoc. W moim poniższym komentarzu sytuacja się trochę zmieniła, rybka poza chaotycznym pływaniem ma na swoim prawie całym ciele białe kropki tak jak by traciła łuski. Nie ropieją te punkty ale coraz więcej się ich pokazuje. Nie działają preparaty takie jak: CMF, Trypaflavin, Mycoforte, bacteroforte. Rybka normalnie przyjmuje pokarm. PROSZĘ O JAKĄŚ POMOC!!! Rybka mieszka w osobnym akwarium 25Litrowym z grzałką i filtrem, ma też żywe roślinki i normalna pokrywę z oświetleniem. Temperatura 30 stopni Celsjusza

  odpowiedz
  1. tomczarny

   hej, miałem akwarium parę lat temu. ale to co napisałeś to wg. mnie może być 1 z tych dwóch chorób, kropki to może być ospa rybia (leczenie ciężkie), wcześniej pisałeś ze się rybka pływa chaotycznie i myślałem, ze to przeziębienie labiryntu u bojownika (oddychają powietrzem z nad tafli wody).
   ps. zdjęcie rybki mile widziane wtedy łatwiej ustalić co dolega

  2. Olek

   to grzybica ściągnij pokrywkę, może nie pomoże ale będzie lepiej

  3. karoli

   to może być ospa

 12. Robin

  Witam wszystkich na forum. Pilnie proszę o pomoc. Mam problem z samczykiem bojownika i proszę o jakieś konkretne odpowiedzi. Rybka pływa ale jest apatyczna na jej ciele nie widać żadnych objawów tylko pływa chaotycznie i tak jak by chciała wyskoczyć. Tylko ona jedna. Wyczytałem że to jakiś grzyb ale nie wiem czy na pewno, w razie czego jaki można by było podać preparat lub zrobić coś innego. Proszę o pomoc.

  Jeszcze jedna informacja. Rybka normalnie je czyli przyjmuje pokarm.

  odpowiedz
 13. adrian

  witam ja mam w akwarium 2 samiczki i jednego samca, i zauważyłem że samiec zbliża się do nich i tak jak by je podgryzał (atakował) czy to normalne? ps. samiczki uciekają zawsze przed nim. może ktoś mi napisać czy to tak powinno być?

  odpowiedz
  1. Robin

   Tak to normalne, zapewnij tylko jakieś kryjówki samiczkom i dużo roślin.

  2. ola

   podrywa je a im się to niepodoba

  3. karoli

   to zupełnie normalne

 14. Wojciech

  Witam. Mam zamiar zbudować swoje pierwsze prawdziwe akwarium. Kiedyś miałem jedno z obojętnie jakimi rybkami i wszystkie siebie pozjadały. Teraz chciałbym mieć „lepsze”. Myślałem o bojownikach. Mam akwarium 30 litrowe z całym sprzętem tj. grzałka, filtr, pokrywa led, kilka roślinek (kilka muszę dokupić). I mam kilka pytań:
  1) Ile samców i samiczek mogę pomieścić w tym akwarium ? Myślałem o 2 samcach i 4 samiczkach lecz nie jestem pewien czy nie będą siebie atakować. Czy lepiej 1 samiec i np 2 samice.
  2) Jeśli będzie kilka bojowników w akwarium np. samiec i 2 samice to może dojść do rozmnażania czy muszą być w oddzielnym akwarium samiec z samiczką?
  3) Czytałem, że przed wpuszczeniem ryb do akwarium najpierw powinno się zostawić na dwa dni akwarium ze żwirkiem (wcześniej wypłukanym w gorącej wodzie) z włączonym filtrem i grzałka, potem zasadzić roślinki i dopiero po upływie 3-4 dni wpuścić ryby. Czy to jest prawda?
  4) Czy wraz z bojownikami mogę posiadać inne ryby ? I co wtedy z rozmnażaniem bojowników?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)

  odpowiedz
  1. RybCia

   1. W akwarium 30L możesz mieć maksimum jednego samczyka. Nigdy nie trzyma się dwóch samców razem, chyba, że kwarium ma ponad 80L i sporo kryjówek. 😀
   2. Tu się nie wypowiem, bo jeszcze nie wycierałam bojusiów.
   3. Akwarium przed wpuszczeniem ryb musi postać tydzień lub więcej. Ja robię to tak: daję do akwarium szczyptę papu dla ryb, przykrywam podłożem, zalewam wodą, dekoruję itp. Potem akwarium stoi tydzień i dojrzewa.
   4. Z bojkiem można trzymać inne ryby, ale musi być łagodny, a i akwarium musi być duże. Ja swego czasu trzymałam bojka z neonami i było ok. 😉

  2. karoli

   to akwarium jest za małe na tyle ryb

 15. Maja

  Mam akwarium 25l a w nim 3 bojowniki (1 samiec + 2 samice), kilka danio i karliki szponiaste. Wiele osób twierdzi że są to groźne ryby, wcale tak nie jest, jest to bardzo spokojna (w szczególności samice), piękna o wspaniałych barwach rybka! Mało wymagająca i wytrzymała, idealna do małego akwarium i dla początkujących. Polecam!

  odpowiedz
  1. admin

   Zdecydowanie za małe akwarium dla haremu, pomijając już towarzystwo danio. W tak małym zbiorniku w czasie zalotów samice nie mają żadnej szansy na schronienie i odpoczynek. Z każdym dniem agresja ryb będzie coraz widoczniejsza. Radzimy bacznie obserwować ich zachowanie, a najlepiej zapewnić im właściwe lokum.

  2. karoli

   za małe akwarium

  3. Agnieszka

   Z taką obsadą, to albo się wszystkie wyzabijają, albo każda będzie siedzieć w innym kącie (jak widać to drugie). Ja w 25l trzymałam jednego samca i kilka żyworódek i już był problem przestrzenny, a co dopiero takie coś. Wydaj te ryby (zwłaszcza samiczki) lub kup co najmniej 2 / 3 razy większe akwarium. Ja w 112l mam parkę bojków i samica ma czasem dość adoratora. A jest wyjątkowo spokojny i większość czasu woli siedzieć w chaszczach

 16. Patrycja

  Czy danio lub gupiki mogą obgryźć ogon Bojownika ?

  odpowiedz
  1. Molly

   Bojownika nie powinno się trzymać z gupikami. Kolorowe weloniaste płetwy samców, mogłyby stać się celem bojownika. Natomiast danio jest również zbyt kolorowy, oraz zbyt ruchliwy, by nadać się na odpowiednie towarzystwo dla bojownika. Pozdrawiam serdecznie.

  2. Agnieszka

   Danio na pewno nie, co do gupików, to zależy, czy bojek sobie je ustawi, jakie duże akwarium, jakie stare gupiki (trzymane razem od narybku nie są wścipskie, dostawione w dorosłym życiu samiczki u mnie zawsze poddziubują) ale przy odpowiednim treningu nic się nie stanie żadnej ze stron, ja mam parkę bojków z żyworódkami i danio w 112l i żyją w zgodzie.

 17. Kacper

  Czy mogę z akwa 25l zrobić akwarium tarliskowe?

  odpowiedz
  1. Dawid

   Tak a dla jakich ryb w ogóle?

  2. Dawid

   jeśli dla bojownika to na pewno nawet dla pielęgniczek:)

 18. Paweł -ek

  Cześć,
  Mam 1 bojownika, 1 mieczyka (samca) i 1 platysa (samiczkę).
  To jest już naprawdę przypadek szczęścia, bo wszystkie rybki żyją ze sobą w zgodzie i mają wszystkie płetwy. :) . Nie mam pompki w akwarium, ale mieczyki i platysy doskonale to wytrzymują. Co prawda nie mam ich zbyt wiele, ale zawsze coś. Wiem za to dobrze, że bojownik to najbardziej wytrzymała ryba pod słońcem, wróć – pod wodą :) .

  odpowiedz
  1. gupik

   W ilu litrach je trzymasz? Mam nadzieję że nie w kuli. KUP KONIECZNIE POMPĘ, FILTR, I GRZAŁKĘ! TO, ŻE TWOJE RYBY TO WYTRZMUJĄ WCALE NIE ZNACZY, ŻE DOBRZE SIĘ CZUJĄ!!!
   A tak poza tym to mieczyk i platka to ryby stadne. Minimum 3-4 sztuki. Litraż to tak 60 -80l. Radzę Ci je oddzielić, póki

  2. gupik

   Sorry, zbyt wcześnie nacisnęłam wyślij komentarz. C. D.:
   się jeszcze nie pozabijały. Najlepiej oddaj te biedne ryby komuś doświatczonemu, a sam poczytaj, zanim kupisz :-/.

 19. Kamil

  Mam pytanie czy bojownik może być z kolcobrzuchem gupikami, neonami inessa, kiryskiem i piskorkami? Proszę o szybką odpowiedź.

  odpowiedz
  1. Marcin

   Kolego to zależy od bojownika i od tego co chcesz uzyskać podczas tej hodowli. Czy te rybki mają tylko pływać i ładnie wyglądać? Czy bojowniki masz zamiar rozmnażać? Jakiej wielkości jest to akwarium? Tutaj nie ma oczywistych odpowiedzi. Mam bojowniki które dobrze się czują z innymi rybami, mam też takie które denerwują kirysy. Nie trzymaj bojowników z ruchliwymi rybami, staraj się nie trzymać z bardzo kolorowymi. Bojownik lubi być w „centrum uwagi”. Z kirysami i glonojadami zazwyczaj nie ma problemu i tego się trzymaj. Pamiętaj, żeby zapewnić rybkom optymalną temperaturę. Kirysy wolą wodę chłodniejszą niż bojowniki – musisz brać pod uwagę, że wprowadzisz pewien dyskomfort w hodowli.

  2. bartek

   nie

 20. Betta_Splendens

  Czy ktoś spotkał się kiedyś z bojownikiem zielonym butterfly halfmoon? Jeżeli tak to czy gdzieś w województwie dolnośląskim? Proszę uprzejmie o jak najszybszą odpowiedź. Pozdrawiam.

  odpowiedz
  1. Kamil

   Bojowniki butterfly halfmoon można kupić we Wałbrzychu w Auchanie w zoologicznym zoo

 21. kasia

  Witam,
  Trochę się pogubiłam. Bojownik lubi ciepłą wodę 25-27 st. Na forach mówią: „daj bojownikowi roślinkę: moczarkę”, a moczarka lubi raczej chłodniejszą wodę 10-20 st. Więc jak ma się jedno do drugiego? Obecnie bojuś pływa dookoła anubiasa.

  odpowiedz
  1. karoli

   to dobrze ale musi mieć też inne rośliny

 22. Robin

  Witam wszystkich. Proszę bardzo o jakieś ale naprawdę sensowne porady, ponieważ trochę się zdezoriętowałem. Na początku roku zmieniłem moim cwaniakom domek na większy no bo stary już ze starości się rozleciał. Nowy domek ma teraz dwa razy większą pojemność czyli 130 litrów. Rybki zanim tam trafiły musiały mieszkać przez dwa dni w wiaderku i bez ogrzewania no bo musiałem im urządzić nowe i było wszystko dobrze do tej pory. Na jednej z nich a dokładniej na pięknej samiczce na jednym z jej wąsów pojawił się taki biały nalot jak pędzelek z waty więc ją odłowiłem i włożyłem do tego samego akwarium tylko w butelce dodając trochę leku o nazwie MYCOFORTE. W zbiorniku włączyłem lampę UV. teraz pytanie: czy jest szansa że nie przejdzie to na inne bojowniki i czy do głównego zbiornika też profilaktycznie dodać lekarstwa czy sama lampa UV wystarcz?

  odpowiedz
  1. Przemek

   jeżeli nic się nie dzieje złego to nie ma sensu lać chemii do akwarium, tylko leczyć chorą rybkę, a w przypadku zaobserwowania jakichś niepokojących objawów w głównym zbiorniku u którejś z ryb, natychmiast ją odłowić i leczyć osobno. Myślę, że przyczyną choroby była nagła zmiana warunków życiowych zresztą nie ma się co dziwić bo teraz ryby są hodowane w bardziej sterylnych warunkach niż w szpitalu i nie ma czegoś takiego jak selekcja naturalna i dobór najodpowiedniejszych genów, przez co ryby chorują z byle powodu.

  2. Robin

   Coś w tym musi być ponieważ bojowniki urodzone u mnie w akwarium inaczej reagują na różne zmiany niż te ze sklepu, a ta samiczka jest ze sklepu. Zauważyłem że rybki z mojego chowu są bardziej spokojne też są prawdziwymi bojownikami, ale całkiem inaczej się zachowują, wyglądają na bardziej odporne na różne choroby. Ta samiczka o której pisałem jest niestety ze sklepu i to może być to co napisałeś. Będę ją obserwował choć ją już wpuściłem do ogólnego akwarium bo ustąpiły objawy.

 23. Paulina

  Witam,
  Potrzebuję pomocy. Trzymam bojownika od roku w kuli (wiem, że to jest najgorsze co może być, ale niestety zbyt późno o tym zaczęłam czytać, a w sklepie zoologicznym powiedziano mi, że to żaden problem). Bojownik był szczęśliwy mimo wszystko, urósł bardzo dużo, pływa po kuli, podpływa kiedy podchodzę, wie kiedy będę go karmić i z wrażenia tak jakby podskakuje nad taflę wody. Wytwarzał nawet bąbelki na jej powierzchni, no i pomyślałam, że potrzebuję samiczek. Poszłam do sklepu, w którym oznajmiłam, że jest trzymany w kuli. Wiedziałam, że jedna samiczka na jednego samca to za mało, więc poprosiłam o dwie, na co Pani mi powiedziała, żebym wzięła nawet trzy. Odmówiłam jednak. Ponad tydzień żyły w tej kuli, samiec ganiał samiczki. Aż do wczoraj, kiedy to samice odgryzły mu praktycznie cały ogon i płetwy!:((((((( nienaruszone zostały tylko płetwy boczne dzięki czemu może jeszcze pływać. Początkowo widziałam, ze tylko jedna samiczka go atakuje, więc ją usunęłam. Później zaczęła to robić druga – chciałam ją wrzucić do pierwszej samiczki, lecz one tez się biją non stop. teraz każda rybka siedzi oddzielnie. Czytałam już, ze bojownikom mogą odrosnąć płetwy. Ale tak się boję,że to nie nastąpi. Dodatkowo muszę wspomnieć, że mój bojownik żyje w dość prymitywnych warunkach ( bez grzałek, filtrów itp.) tylko woda + kamienie, sztuczne rośliny i kilka muszli z nad morza śródziemnego. Czy mogę mu teraz jakoś pomoc? Nie chce drastycznie zmieniać mu warunków życia, bo do tych prymitywnych przeze mnie niestety się przyzwyczaił. Ale czy nie mając filtra mogę mu kupić jakąś żywą roślinkę? Pokarm je tylko suchy, teraz mimo tych obgryzionych płetw nadal pływa i ma apetyt. Jak mu pomoc? może wprowadzić żywy pokarm?

  odpowiedz
  1. admin

   Najlepsze co można zrobić to zapewnić rybkom odpowiednie lokum czyli przestronne akwarium z dużą ilością kryjówek. Jeżeli w zbiorniku panują dobre warunki i ryba jest w stanie pływać oraz przyjmuje pokarm to płetwy z czasem odrosną.

 24. kasia

  Czy można prosić o radę?
  Aqwa 17 l. żywa roślinka anubis (rośnie nawet ładnie), temp wody 25-27C brak profesjonalnego podłoża – tylko zwykły żwirek (kamyczki) akwariowe, kokos, cały dzień oświetlenie. Filtr nie jest włączony cały czas (godzina-dwie dziennie), ponieważ tworzy się za dużo bąbelków, woda jest zbyt wzburzona. Mieszka tu bojownik (samiec).

  Dlaczego on nie ma rozłożonego ogona, tylko taki zwinięty zwisający smętnie?
  Dlaczego kładzie się na kamykach i leży przez większość dnia? Słabnie, chory jest?

  odpowiedz
  1. Rafa

   Problemem może być właśnie filtr. Jeżeli woda nie jest w ciągłym obiegu, na tafli wody tworzy się warstwa bakteryjna, która niestety przedostaje się do labiryntu ( aparat oddechowy rybki ) i może powodować zakażenia, choroby lub nawet zmiany nastroju. Jako, że bojowniki nie potrzebują napowietrzania wody, proponuje odłączyć od filtra rurkę odpowiedzialną za dopływ powietrza i mieć filtr włączony CAŁY CZAS.
   Bojownik jeżeli przez dłuższy czas nie ma niczego ekscytującego w swoim życiu, przestaje się stroszyć i używać swoich bujnych płetw – powiększ akwarium, dodaj roślinkę, kirysek ruszający się na dnie również może go zaciekawić.

   Twoja ryba ma DEPRESJE
   Dodatkowo – proszę urozmaicić dietę w pokarmy takie jak ochotka czy dafnia.

 25. ewunia

  hej właśnie zmieniłam wodę swojemu bojownikowi ale że wcześniej rybek nie hodowałam to nie wiedziałam że zimno woda może mu zaszkodzić. Myślałam że zdech a tego bym sobie nie wybaczyła. ale mam nadzieje że będzie dobrze

  odpowiedz