Bojownik Wspaniały – Syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik Wspaniały, Bojownik Syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 54 litrowym, przykrytym akwarium. Przy takiej obsadzie konieczna jest duża ilość roślin, które zapewnią schronienie i chwilę spokoju samiczkom. Wśród roślinności pływającej samiec buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia3 lata
Akwarium:małe, średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik Wspaniały – SyjamskiPoważnie o rybach - Bojownik Wspaniały – Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 276

 1. rybki

  Ile wam najdłużej żył bojownik?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Beata

   Mój bojownik jest ze mną już 5 lat, tyle minęło we wrześniu… niestety na mojego małego przyjaciela przyszedł już chyba czas…. od jakiegoś czasu śpi na boku, z trudnością pływa i ma problem z uchwyceniem w pyszczek pokarmu… jednak nadal, choć z trudem podpływa do mnie gdy zbliżam się do akwarium….

 2. Agnieszka4

  Witam
  mam w akwarium samca bojownika syjamskiego od 9dni w akwarium 112l. Kupiony jako biały w kropki jak dalmatyńczyk ale z dużą przewagą białego. Od 4dni zauważyliśmy że zaczął zmieniać kolor na niebieski najpierw delikatnie ( myśleliśmy że to gra światła) ale teraz już oprócz głowy i małej części ogona jest niebieski. Nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na to zjawisko. Czy może być to wybarwienie od karmy( Hikari Betta Bio-Gold), w sklepie sprzedali taką którą karmią owe bojowniki. Parametry akwarium ( założone 2 miesiące temu)
  112l temperatura 25st
  NO3 15mg/l
  NO2 0mg/l
  GH 16°d
  KH 10°d
  pH 8
  współlokatorzy: 7 gupików, 2 zbrojniki niebieskie, 2 mieczyki, bojownik jest najmłodszy z bandy.
  Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mila

   nie bój się to poprostu wydoroślenie samczyka niezmienisz tego

  2. Agnieszka4

   Naprawdę??? Cholerka a taki był ładny biały 🙁 Jeśli to tylko dojrzewanie to dobrze bo już się zastanawiałam nad zmianą karmy.
   dziękuję

  3. Mila

   niema sprawy ja tez miałem zółtego pięknego a zrobił się czarny 🙁

 3. szysza

  z jakimi rybami nie walczy bojownik?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. GT.

   Ze wszystkimi. Bojownik syjamski atakuje tylko samca własnego gatunku, a nawet swoje odbicie. W okresie wychowywania narybku też przegania samicę, jednak na co dzień jest całkowicie spokojny w stosunku do wszystkich ryb. Czasem tylko nastroszy pokrywy skrzelowe i płetwy jak jakaś inna ryba znajdzie się za blisko i wtedy ją pogoni przez kilka centymetrów, jednak ogólnie to bojowniki są jak cielęta – spokojne i powolne. Wiem co piszę, bo bojowniki mam ciągle od kilkunastu lat i przy różnej obsadzie ryb i w różnych baniakach. Polecam bojownika do akwa towarzyskiego, bo idealnie się nadaje. Jest po prostu wspaniały.

 4. Iwona

  Po 6 miesiącach od dnia zakupu bojownik całkowicie zmienił swoje zachowanie. Dotychczas leniwy i ospały zamienił się w bestię. Zabił cztery ryby, kilku obgryzł płetwy, a jednej wygryzł oko – to ostatnie odbyło się dosłownie przed naszym nosem bo akurat siedzieliśmy blisko akwarium.
  Nie byłam początkowo pewna czy to on bo najpierw myślałam, że rybki zdechły i „pośmiertnie” obgryziono im ogony. Te żywe nadgryzione podejrzewałam o awanturę wewnątrzgatunkową.
  Ostatnią rybkę bojownik upolował sobie błyskawicznie wyskakując do niej z ukrycia. Uderzył w nią tak mocno, że natychmiast osłabła (wygryzł jej oko). Oddzieliliśmy go biegiem.
  Nigdy więcej nie wpuszczę bojownika do akwarium towarzyskiego.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystyczka

   Właśnie – bojownik to nie ryba towarzyska ! Nie dziwię się ,że bojownik tak zareagował ,ponieważ jest to rybka agresywna dla wszystkich gatunków ryb .

 5. Hubert

  witam mam pytanie odnośnie mojego bojownika. cały czas pływa przy szybce. może jest zestresowany nie wiem czekam na jakies porady 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ona

   złe parametry wody

  2. Dawid

   Jak co to bojowniki są mało ruchliwe ( lekko leniwe ).

 6. Mimo

  Ja dla swoich trzech bojowników (1 samiec 2 samiczki) w akwarium 54l dałem dużo takich zwykłych roślinek z jeziora (najpierw wymoczyłem i odrzuciłem zgniłe) naprawdę polecam nic nie kosztują i są okazałe jak te kupne.

  Odpowiedz
 7. Pola

  Witam wszystkich, chcę mieć bojowniki mały harem 4 samiczki i 1 samiec, mam jedno pytanie czy można chodować w jednym akwarium 2 gatunki bojownika jeśli będzie to 1 samiec i 2 samczki innego gatunku i 2 tego co samiec?

  Odpowiedz
 8. Sabina

  Witam, chciałam spytać czy ktoś wie co sie dzieje z moim bojownikiem. Głównie dryfuje przy grzałce, czasami odpływa od niej, ale niezbyt często. Parametey wody mam chyba w sam raz, bo 7.0 pH oraz 15 °dGh. Temp. 23°C. Co to może być?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrw

   Podnieś temperaturę do 26-27.

  2. Sabina

   Jest od dwóch dni 27°C i nadal się tak samo zachowuje.

  3. mastek

   Pewnie zestresowany jest. W akwarium są jakieś rośliny lub korzenie wśród których mógłby się schować?

  4. Sabina

   Przepraszam, że dopiero teraz, ale byłam na wakacjach. Są rośliny, rogatki, moczarki, i dwa rodzaje żabienic. Oraz dwa korzenie i ma również samice.