Bojownik Wspaniały – Syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik Wspaniały (Syjamski) to słodkowodna ryba akwariowa pochodząca z Azji. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen. Jest rybą labiryntową z rodziny guramiowatych. Charakteryzują go piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat, w chłodniejszej wodzie mogą dożyć 3 lat (lecz nie niższej niż 22°C).

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 40 litrowym przykrytym akwarium. Niezbędne są też rośliny, które zapewnią kryjówki samiczkom a wśród roślinności pływającej samiec zbuduje pieniste gniazdo.

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30 °C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samiec może jej nie tylko poobgryzać płetwy, ale nawet doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne z nad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Bojowniki z natury są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest najlepszym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, jednak jego próby ataku mogą sprowokować je do ucieczki ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szanse na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti. Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Video

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Galeria

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:3 lata
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik Wspaniały – SyjamskiPoważnie o rybach - Bojownik Wspaniały – Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Komentarze: 23

 1. Sandra

  Czy Bojownik będzie żył w zgodzie Z: Mieczykiem Helera, gupikiem, molinezjom, neonkiem, kirskiem, glonojadem i żabkami akwariowymi

  Odpowiedz
  • Ja

   Mieczyki, molinezje i gupiki odpadają. Z neonkami innesa, najlepiej mniejszymi kiryskami i glonojadem może. Jak żabki nie wiem, nigdy nie interesowałam się takowymi.

  • Paulina

   Tak, mogą ale trzeba dokupić filtr, który kosztuje najczęściej 50 zł (taki najtańszy), bo tylko bojowniki mogą żyć bez niego a inne ryby potrzebują tego filtru, choć niektóre grzałki, która jest jeszcze droższa :/

  • Stefania

   Najlepiej 2 razy dziennie-rano i wieczorem. W sklepach zoologicznych są dostępne specjalistyczne pokarmy dla bojowników. Należy jednak pamiętać o urozmaiceniu diety pokarmem żywym lub mrożonym min. raz w tygodniu.

 2. Aneta33

  Właśnie kupiłam taka rybkę mojej córce na urodziny. Miałam kupić w kuli ale kupiłam akwarium z wyposażeniem grzałka i filtrem. Co mogę jej jeszcze dokupić ?

  Odpowiedz
 3. Martyna

  Chciałabym mieć ta rybkę w swoim akwarium ale niestety posiadamy 120l i mieszkają w nim inne gatunki ryb. Szkoda tylko, ze w sklepach zoologicznych zazwyczaj są umieszczone w ciasnych pudelkach ;( na dodatek obok siebie!

  Do Sylwii: Jak można trzymać rybkę w 6 litrach??!! To bestialstwo. Kup mu większe akwarium i samice, nie męcz go tak.
  Ryby to nie ozdoba.

  Odpowiedz
  • Piotrek

   Witaj. Ja mam bojownika w 100l akwarium wraz z innymi gatunkami ryb i nic złego się nie dzieje. Żyje z neonkami, gupikami, są 2 platki, ramireza, gurami mozaikowe, krewetki red cherry, 2 duże krewetki filtrujące i zbrojnik niebieski :) Czasem się chwilkę pogonią ale to nic groźnego. Na samym początku słabo tylko tolerował gupiki i delikatnie podgryzł im płetwy ale po paru dniach już się do nich przyzwyczaił i żyją w zgodzie. W sklepie Zoologicznym, w którym się zaopatruję bojowniki są trzymane w akwariach wraz z innymi rybami. Jeśli kupisz bojka z kufla po piwie (w ogóle powinni moim zdaniem tego zabronić) aklimatyzacja może potrwać chwilę dłużej ale na 99% się uda :) Ważne tylko żeby nie wkładać do jednego zbiornika dwóch samców. Pozdrawiam.

  • Anonim

   Szczerze to widuję je chyba w każdym sklepie zoologicznym, niestety w kubeczkach lub maleńkich szkiełkach. Te mniej popularne formy ogonowe i kolorystyczne można nabyć w większych miastach.

 4. Sylwia

  jutro przygotuje wieksze akwarium i grzałkę oraz filtr. prosze jeszcze o info czy jak sie rybce polepszy to jest szansa ze znow bedzie taka ładna jak wczesniej ? czy płetwy juz takie zostaną ?

  Odpowiedz
  • admin

   Jeżeli się polepszy to tak ale gwarancji na to nikt w tej chwili nie da. Warto jednak spróbować! Pamiętajmy tylko, żeby nie wymieniać całej wody z akwarium a tylko jej część np. 20-30% raz w tygodniu. Filtr musi także pracować całą dobę a gąbkę z niego płuczemy przy podmianie w wodzie odlewanej z akwarium.

 5. Sylwia

  jest sam w kuli gdzie mogę wlać ok 6 litrów wody. co tydzien ją zmieniam na nową odstaną wodę. nie ma grzałki i filtra ale nic mu nie bylo do momentu wsadzenia tych muszelek… ;(

  Odpowiedz
  • admin

   6 litrów to zdecydowanie za mało dla tego stworzenia. Jeżeli chcemy zniwelować ryzyko choroby u ryb akwariowych to powinny być one trzymane w optymalnych warunkach podanych wyżej. Muszelka niekoniecznie musiała być tutaj powodem jego pogarszającego się stanu. Możliwe przekarmienie i zatrucie (brak filtra), wyziębienie (brak grzałki) – szczególnie jeżeli w domu mamy niskie temperatury lub np. wietrzyliśmy pokój, przeziębienie narządu oddechowego (brak pokrywy). Przedmioty takie jak muszle, korzenie, liście, ozdoby ceramiczne wkładane do akwarium należy wcześniej przynajmniej spażyć.

 6. Sylwia

  witam. widzę ze autor stronki ma dużą wiedzę na temat Bojowników. Mam jednego od 6 grudnia 2013 i staram sie jak moge ale chyba jednak cos jest nie tak bo ostatnio moja ryba jest osowiała. nie pływa za duzo tylko osiada na dnie… wiem ze popelnilam blad bo rozmawialam juz w zoologicznym i niepotrzebnie wsadzilam muszle do akwarium. teraz juz ich nie ma i woda jest zmieniona. jest również żywa roślina i żwirek ale rybka nadal chyba cierpi… dodatkowo jej piękne „wachlarze” sie jakby pozwijały no i nie ma apetytu… co moge jeszcze zrobic ?

  Odpowiedz
  • admin

   W jakim akwarium jest trzymany? Są w nim jakieś inne ryby? Jest w nim filtr i grzałka? Czy woda była do tej pory regularnie podmieniana?

Zostaw komentarz

Current day month ye@r *