Bojownik Wspaniały – Syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik Wspaniały (Syjamski) to słodkowodna ryba akwariowa pochodząca z Azji. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen. Jest rybą labiryntową z rodziny guramiowatych. Charakteryzują go piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 40 litrowym przykrytym akwarium. Niezbędne są też rośliny, które zapewnią kryjówki samiczkom a wśród roślinności pływającej samiec zbuduje pieniste gniazdo.

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30 °C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samiec może jej nie tylko poobgryzać płetwy, ale nawet doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne z nad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Bojowniki z natury są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest najlepszym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, jednak jego próby ataku mogą sprowokować je do ucieczki ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szanse na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti. Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Video

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Galeria

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:3 lata
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik Wspaniały – SyjamskiPoważnie o rybach - Bojownik Wspaniały – Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Ilość komentarzy : 63

Dodaj komentarz

 1. Carlos

  Mój bojownik zabił dwie samiczki a jedną zostawił i gniazda nie robi. A tą się nie interesuje tylko nową rośliną, nic nie rozumiem?!

  dodaj komentarz
 2. Karolcia

  Czy można trzymać jedną samice bojownika z kiryskami, gupikami, mieczykami itp? Chodzi mi o to czy może zrobić coś np gupikom czy molinezjom?

  dodaj komentarz
 3. Robin

  Witam wszystkich. Jestem znowu wniebowzięty, ponieważ po raz kolejny dochowałem się malutkich rybek. Wczoraj i jeszcze dzisiaj się wykluwają, część już pływa poziomo a inne pionowo. Dopiero się wykluwają, chłopak jest kochanym pracusiem i uwija się jak w ukropie aby rybki żyły. Ja też będę się starał aby jak najwięcej przeżyło. Widowisko jest cudowne.

  dodaj komentarz
  • karol

   2 miesiące temu trzymałem bojownika i bojowniczkę w kuli i ciągle ją obgryzał ale jak wrzuciłem ich do akwarium z innymi rybami to już się uspokoił

  • Robin

   Widocznie było za małe akwarium i nie było w nim żadnych kryjówek. Te rybki lubią też gęstą roślinność. jak te warunki nie są spełnione to szkoda rybek ponieważ są cudowne, wdzięczne i za dobrą opiekę potrafią się odwdzięczyć tym jakie są piękne i się cieszą na widok swojego opiekuna. Jak ma dobre warunki to płetwy odrastają.

 4. maćko

  Mam pytanie. Czy mogą trzymać bojownika ze skalarami, kiryskami, zbrojnikami, gupikami, neonkami, sumikami szklistymi.

  dodaj komentarz
 5. Grzegorz

  Mam Bojownika w 25l z wieloma roślinami i pustym pniem drzewa. Mam zamiar dokupić mu 2 samiczki i może dorobię się narybku. :)
  Oczywiście mam jeszcze akwarium do oddzielenia samicy, koło 10l.

  dodaj komentarz
 6. Robin

  Mam fajne stadko pięknych i wspaniałych BOJOWNIKÓW które już raz w maju tego roku przystpiły do tarła i sa z tego fajne małe rybki. Teraz moje pytanie: Po jakim czasie można u nich rozpoznac płec u tych rybek? To jedna sprawa, a druga to chłopak przytula się do jednej ze swoich dziewczyn i ta gubi ikrę i oboje ja zjadaja a samczyk nie chce zbudowac gniazda. Co mam zrobic lub robie nie tak? A oboje sa chętni.

  dodaj komentarz
  • Akwarystka

   Rozpoznać płeć u tych rybek będziesz mógł w wieku ok. 2-3 miesięcy. Nie zrozumiałam drugiego pytania. W jaki sposób samiec „przytula się” do samicy, ale to raczej tarło, no bo jeżeli rozrzuca ikrę? Może tarlaki są za młode? Najmłodsze to 6 miesięcy. Moim zdaniem powinieneś założyć akwarium tarliskowe.

 7. Akwarystka

  Chciałabym się zapytać jak można urządzić akwarium dla bojownika. W poprzedniej wypowiedzi pytałam się czy mogę hodować bojownika z żabienicami szerokolistnymi, ponieważ chciałam hodować je w moim akwarium 25 l. Wiem, że bojowniki uwielbiają przeciskać się pomiędzy dekoracjami. Planuję kupić też „podwodną trawę” i rogatka sztywnego. Najprawdopodobniej jako roślinę pływającą wezmę moczarkę. Pozostały mi rośliny sztuczne… Postaram się żeby były jak najmniej kujące :-). Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

  dodaj komentarz
  • Łukasz

   Zrób mu jakieś mini groty i dużo roślin. Do tego ze 2 samiczki i jest szansa na narybek :)

  • komar

   Nie kupuj roślin sztucznych! Kup żywe. Sztuczne rośliny poraniły mojego bojownika!
   pozdrawiam

 8. Akwarystka

  Mam kilka pytań dotyczących samiczek bojownika tego gatunku. Czy samica bojownika lepiej czuje się jako rybka stadna, czy jako samotnik? Czy jest ona rybą płochliwą, czy ciekawską? Lepiej czuła by się w akwarium gatunkowym, czy towarzyskim? Proszę Was o szybką odpowiedź:P.

  dodaj komentarz
  • komar

   Lepiej czuje się w akwarium wielogatunkowym. Jest rybą płochliwą. Ryba ta czuje się lepiej w stadzie. polecam i pozdrawiam