Bojownik Wspaniały – Syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik Wspaniały, Bojownik Syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 54 litrowym, przykrytym akwarium. Przy takiej obsadzie konieczna jest duża ilość roślin, które zapewnią schronienie i chwilę spokoju samiczkom. Wśród roślinności pływającej samiec buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik Wspaniały – Syjamski Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia3 lata
Akwarium:małe, średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik Wspaniały – SyjamskiPoważnie o rybach - Bojownik Wspaniały – Syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 238

 1. Panda

  Mam bojownika od tygodnia trzymam go w małym pojemniku i karmie minimetrowymi suchymi ziarenkami (3-4 dziennie) tak jak zalecono mi w sklepie zoologicznym. Bojownik ma podłorze wyłorzone małymi kamykami z jeziora białego. Po mojej rybce widać że jest zdrowy i zadowolony jest również bardzo ruchliwy. Dzisiaj chce kupić mu kule, jakiś mały domek dla rybki, sztuczną roślinkę, a kiedyś może samiczkę do towarzystwa. Znam wiele osób mających bojowniki i trzymają je w zwykłej, małej kul z czystą wodą, bez filtrów i grzałek. Uwarzam że takie środowisko odpowiada tym rybom, skoro w sklepach zoologicznych są one trzymane w małych pojemniczkach. Po co takiej małej rybce takie wielkie akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Fakt, że ryby są trzymane w kubkach bądź małych boksach to skandal i usprawiedliwienie tym swojego lenistwa oraz braku chęci zdobycia wiedzy to okrucieństwo. Niech to wybrzmi: BOJOWNIKA, ANI ŻADNEGO INNEGO ŻYWEGO ZWIERZĘCIA NIGDY, PRZENIGDY NIE WOLNO TRZYMAĆ W KULI. We Włoszech są one zakazane, w Polsce niestety jeszcze nie. Jeśli chcesz kupić kulę to oddaj bojownika. Ta ryba potrzebuje filtra, grzałki, aby temperatura wynosiła ok. 28 stopni, bujnej roślinności i absolutnie minimum 25 litrów wody. Poza tym trzeba wyposażyć się w testy akwarystyczne.woda musi być miękka i lekko kwaśna, milo widziane są związki hummusowe. Zamki, domki itp. nie nadają się do akwarium, bo są nienaturalne, a przede wszystkim drastycznie psują parametry wody. Nie kupuj tego. Jak mówiłem, kup prostokątne akwarium minimum 25l, grzałkę, co najmniej jeden filtr o przepustowości ok. 200l/h i sporo naturalnych żywych roślin. Rolę domku może pełnić skorupa kokosa. Kula to dla ryby tortura. Jej specyficzny kształt powoduje choroby błędnika, problemy z równowaga i wzrokiem ryby, która żyje w ciągłym stresie. Umiera o wiele za wcześnie i w męczarniach. Dodatkowo dusi się w związkach azotu. W kuli nie da się przeprowadzić sensownej podmiany. Nawet jeśli bojownik wygląda na żywego i zdrowego to meczy się okropnie.
   Jeszcze wiele czytania przed Tobą. Wiesz zbyt mało, by się wypowiadać, możesz wprowadzić w błąd innych laików. Podkreślam, że jeśli zakupisz kulę to okażesz się nieodpowiedzialną i okrutną osobą, która widzi tylko swoje widzimisię. Wierzę jednak, że zmienisz zdanie. W przeciwnym razie będziesz torturować niewinną rybę.

 2. Mateusz

  Witam,
  kupilem ostatnio bojownika z trzema samiczkami o i niestety umarł samiec i dwie samice nie wiem dlaczego jestem poczatkujacy najgorsze jest to nie wiem jak ustawic grzalke na termometrze pokazuje 30 C a na grzalce mam 25 lub 31 pisze dwie bo nie wiem ktora konicowka jest prawidłowa do ustawiania na opakowani tego nie bylo niestety najgorsze jest to ze kolejna juz pływa przy grzałce na samej gorze rogu i nie wiem dlaczego mam akwarium 120 l grzalka 150 w filtr 230v i nie wiem dlaczego tak sie dzieje woda wymieniona dzień wcześniej przy wpuszczeniu nowych bojownikow i prosze o pomoc nie wiem co robic zeby pływał normalnie help !!!! pls

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Magdalena

   Ryby mogły być chore. Te kupione w sklepach dość często bywają chore. Przenieś bojownika do innego zbiornika, wymień wodę, dodaj uzdatniacz. Najlepsza temperatura dla bojownika to 25 stopni. Włóż do akwarium termometr (kupisz w zoologicznym). Sprawdź za pomocą tego jaka jest (oczywiście po wyjęciu ryby i przemieszaniu wody). Czy w akwarium są jeszcze inne ryby? takie ryby jak np. welonka wydzielają dużo toksyn i ryby się męczą w ich otoczeniu.
   Pozdrawiam,
   Magda

  2. Panda

   Skoro chcesz trzymać bojownika w tak eielkim akwarium to niech będzie ono niskie aby bojownik mial łatwy dostęp do powietrza

  3. Majka

   Hej!
   Pierwsza rzecz jaką bym zrobiła to kupiła sobie termostat zamiast osobno termometru i grzałki.Termostat najlepsza rzecz bo sobie ustawiasz temperaturę sam i niezależnie od tego jaka jest rzeczywista temperatura w pomieszczeniu w którym masz akwa,w zbiorniku pozostanie taka jaką sobie ustawisz na termostacie.Tym sposobem nie ma siły żeby coś poszło nie tak.No chyba że trafisz jakiś feler w sklepie hmmm.Ja kupuję jeśli już muszę wszystko firmy AQUAEL.Polecam.Jeszcze się nie zawiodłam.
   Druga rzecz.Wiem że jesteś początkującym akwarystą,ale zastanawiam się ile zaczerpnąłeś informacji na tem.w ogóle zakładania akwa,na tem.tego jak długo powinno „dojrzewać”zanim wpuścisz rybcie?Przypuszczam,że niewiele,albo i wcale.A być może zasięgnąłeś co najwyżej skromnych info od sprzedawcy w sklepie zoologicznym. >>>Tak że ja ci powiem jak to powinno wyglądać mniej więcej faktycznie zanim wpuści się rybcie chociażby na moim przykładzie.A to nie pierwszy zbiornik który zakładałam.I mija w tej chwili 5 tydzień od jego założenia.Ja przede wszystkim dlatego że mam kilka akwariów 2/3 akwa wypełniłam wodą z dojrzałego już zbiornika.1/3 uzupełniłam wodą której pozwoliłam odstać przez 2 doby.Natomiast ty jeśli takiej wody nie masz możesz dać odstaną wodę kranówkę i kupić sobie preparat np.firmy SERA a nazywa się to „Sera-Bio Nitrivek”-czyli płynne medium biofiltracyjne.Są to bakterie czyszczące przywracające biologiczną równowagę.Ale co wcześniej?Zaaranżowałam akwarium pod przemyślaną obsadę rybek które potem miały tam żyć.I mam w nim oczywiście korzeń (nie przeraź się jeśli na korzeniu,jeśli będziesz chciał go mieć w akwa pojawi się pleśń w niektórych miejscach,rybkom ona nie szkodzi a są takie rybcie dla których ona jest rarytasem i chętnie ją zjedzą np.otoski,czy też np.ślimak ampullaria).Na dno zbiornika dałam nawóz do roślin który pokryłam odpowiednim żwirkiem.U mnie akurat ciemny żwirek tym razem pod obsadę rybć które tam będą mieszkały.Posadziłam roślinki (i też akurat zakupiłam przez net roślinki żywe in-vitro >nie musiałam obawiać się ślimaków<.Roślinek gatunków mam ok 13 różnych.Ale ty nie musisz tak robić.Natomiast jeśli będziesz kupował to wybierz sobie jakieś na tylny plan wysokie,środkowy i coś na przedni.Roślinki lepiej sobie kup takie już wyrośnięte skoro jesteś początkującym akwarystą.Moje in-vitro niektóre wypływały bo miały małe korzonki i to normalne.Musiałam łapska moczyć kilka razy w akwa i je wsadzać.Fajnie optycznie to później wygląda 🙂 .Roślinki wsadzaj pincetą z wąską końcówką :).Na koniec jeszcze dodam że żeby te roślinki dobrze i szybko rosły,jak i ukorzeniały się ja osobiście mam zakupione mikroelementy i preparat SERA FLORE 1 CARBO.To też akurat ja mam firmy SERA.Ale sam sobie zdecydujesz jakiej innej fitmy kupić.TROPICAL jest też świetną marką i w sumie chyba najczęściej kupowaną i rozpowszechnioną ;).PAMIĘTAJ,ŻE KAŻDY JEDEN PŁYN KTÓRY BĘDZIESZ STOSOWAŁ W AKWA MUSISZ DODAĆ W ILOŚCI ODPOWIADAJĄCEJ LITRAŻOWI AKWARIUM!!! A ZWŁASZCZA GDYBY KIEDYŚ DZIAŁO SIĘ COŚ NIE TAK Z AKWA,Z RYBKAMI BO "UGOTUJESZ" RYBKI.BYWA ŻE POJAWIAJĄ SIĘ JAKIEŚ INNE DZIWNE SPRAWY!A zdarza się to każdemu!Nawet czasem mnie.No i co na koniec?Cierpliwość.Ja rybki do mojego akwa wpuściłam dopiero 1,5 tyg.temu.Mam Pielęgniczki ramireza i cierniooczka kuhla na razie i dwa raczki miniaturki.PAMIĘTAJ,ŻEBY NAJPIERW ZAARANŻOWAĆ AKWA A PÓŹNIEJ LEJĄC NA PŁASKI TALEŻYK ZALEWASZ POWOLI ZBIORNIK WODĄ.TEN TALEŻYK ŻEBY NIE WZBURZYĆ WODY BO WYJDZIE STRASZNA LIPA Z TEGO I JAK JA TO MÓWIĘ "żór".PRZED SADZENIEM NATOMIAST ROŚLINEK JAKICHKOLWIEK ZBIORNIK POWINIENEŚ MIEĆ ZALANY TAK ŻEBY WODA SIĘGAŁA OK.5 CM.NAD WYSYPANY ŻWIREK.i TAK SADZISZ POTEM ROŚLINKI.NASTĘPNIE DELIKATNIE ZALEWASZ "PRZEZ TALERZYK" RESZTĄ WODY.Mam nadzieję że powyższe przyda ci się na przyszłość.Zawsze dobieraj obsadę tak żeby wszystkim rybkom żyło się dobrze.Czyli lubiącym podobną temperaturę,ph wody itd.Pozdrawiam, 🙂

 3. Mateusz

  Ja trzymam bojownika Delta (czerwonego) w akwarium towarzyskim i nie mam z nim problemów 🙂 Na początku, gdy go wpuściłem, inne rybki z ciekawością podplywaly do niego (zwłaszcza zaciekawione gupiki) i muskały, lecz już pierwszego dnia pogonił je i od tamtej pory jest spokój 🙂
  Akwa 200 litrów gdyby ktoś pytał, obsada:
  10x Gupik
  10x Neonek
  4x Molinezja
  1x Bojownik Delta (samiec)
  4x Samiczka Bojownika
  Akwa mocno zarośnięte, dużo kryjówek 🙂 Aktualnie mam w planach rozmnażanie bojowników w oddzielnym akwarium ale to jak na razie dojrzewa 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Mateusz, co te neony tam biedne robią? Przecież one potrzebują całkiem innych – skrajnie odmiennych – warunków niż gupiki czy molinezje. Daj je gdzieś indziej albo oddaj. Bojowniki to juz bardziej zniosą wodę twardą i zasadową ale też lepiej trzymać w granicach pH 7 i twardości 10st za to gupiki a zwłaszcza molinezje to juz znacznie twardszej i bardziej zasadowej pH ok 8 i lekko słonawej nawet wody. Neony pH 6,3-6,5 i woda miękka więc one tu nijak. Mam nadzieję że to nie Innesy bo dla nich temp 22-23C a molinezja 27-28C. Wypadałoby coś z tą obsadą zrobić.

 4. Agata

  Witam. Mam akwarium 45l. Obsada: 2 samice mieczyka i 1 samiec, 3 molinezje, 2 platki, 2 kiryski i 1 glonojada. Chciałam zakupić jeszcze samicę bojownika ale nie wiem czy przy takiej obsadzie nie będzie miała za mało miejsca i czy nie stanie się przez to agresywna. Proszę o radę.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marc

   W tym akwarium możesz trzymać kiryski lub platki – choc i dla nich za małe. Lub bo platki potrzebują wody twardej i zasadowej a kiryski (poza spizowym) wody miekkiej i kwasnej. Mieczyki a juz molinezje w 45 litrach to juz tragedia.
   Pewnie sa jeszcze mlode i male ale jak podrosną to będziesz miala masakrę chyba ze wcześniej cześć zdechnie bo wątpię abyś w tym akwarium miała porządny filtr zewnetrzny ktory wyrobi z filtracją biologiczną – pewnie jedziesz na jakimś wewnętrznym typu FAN i zdziwisz się niedlugo jak zaczną padac.
   O pomieszanej pod wzgledem wymagań obsadzie to juz nie wspomnę.
   Skoro jesteś na tej stronie to sprawdź jakiego minimalnego akwarium potrzebują twoje ryby i weź pod uwagę ze podawane minimum to nie optimum. O reszcie błędów póki co nie ma sensu pisać.

  2. Agata

   Zmieniłam akwarium na 112l i trochę zmieniłam obsadę. Oddałam mieczyki, kiryska i glonojada.

 5. ania

  Mam sobie kupić bojownika ale sprzedawca powiedział że zanim w ogóle kupimy rybkę to przez 3 tygodnie mamy filtrować wodę 24/24 i mamy dać do wody jakieś bakterie, ale na opakowaniu tych bakterii było napisane że trzeba to wlać tylko 4 godziny przed włożeniem rybki to 3 tygodnie czy 4 godziny.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Luśka

   Przed włożeniem ryby do akwarium, woda musi być dojrzała. Trwa to około 3-4 tygodni. Wkładamy żywe rośliny i włączamy filtr, który ma chodzic 24/24. Bakterie są potrzebne ale można je zastąpić ślimakami. Jednak jeśli już je masz to daj ale i tak musisz odczekać 3 tyg. Dopiero po tym czasie można dac ryby. Trafiłaś na bardzo dobrego sprzedawcę, to rzadkość. Zazwyczaj wciskają wszystko byle by sprzedać.Trzymaj sie go.

  2. Marc

   Szacun dla sprzedawcy. Jesli nie ma sie testów to proponuje odczekac pełne 4 tygodnie. Po drugie należy wpuszczać ryby partiami nie wszystkie na raz i dobrac odpowiednio obsade pod wielkosc akwarium i wodę oraz możliwości wspólnego życia w jednym akwarium.
   Wygoogluj sobie: „cykl azotowy w akwarium” i poczytaj troche o filtracji biologicznej, rodzajach filtrów akwariowych ich czyszczeniu. No i nie zapomnij o odpowiedniej aklimatyzacji ryb przed wypuszczeniem do akwarium.
   I tylko nie jakaś kula tylko normalne akwarium min 25-30litrow dla bojownika ale lepiej większe. Male akwaria bardzo trudno utrzymac bo są nie stabilne. Dla początkujących najlepiej 80-120 litrowe.

 6. Anka

  Witam, czy akwarium 11l jest za małe dla 1 bojownika i 2 samiczek?
  Przez kilka dni on je ganiał, a teraz mam wrażenie, że one jego… Czekał na przenisienie w kuli, gdzie na dolnej płetwie pojawił się nalot, a teraz płetwy są przerzedzone, mam też wrażenie, że samiczki je podgryzają…w sklepie powiedziano, że takie akwarium na 3 rybki jest ok…
  Co robić? PROSZĘ, POMÓŻCIE!!!

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Pierwsza zasada: nie slucham co mówią w sklepie !!! Powiedz tej osobie ze jest debi**m. W akwarium 11litrow nie należy trzymać żadnych ryb. To nie akwarium, to duża szklanka z wodą. Masz tu napisane min 54litry, a to nie 11litrów !!! Tak samo w kuli nie trzyma się ryb. Ponizej kolega trzyma bojownika w 25 l jednego samca i malego kiryska i nie pójdzie, zamecza go i atakuje. Dla jednego samca to min 35 l przy min dlugosci 50 cm, dla takiego ukladu jak masz min 60 litrów najlepiej nieco wiecej przy min dlugosci 60cm i szerokosci 30 cm z roślinami, kryjowkami itp… Obowiazkowo przykrycie akwarium, grzalka utrzymujaca ok 27-28*C i sensowna filtracja. Mam nadzieję ze ten pseudo fachowiec w sklepie nie powiedzial ze filtr niepotrzebny i poinformował cię że jesli zakladasz nowe akwarium to ono musi dojrzec nim wpusci się ryby co trwa oczywiście z podlaczonym i non stop pracujacym filtrem ok 3-5 tygodni. Jesli nie ma się testów aby sprawdzic to należy odczekać min 4 tyg przed wpuszczeniem pierwszych ryb, inaczej beda sie truły związkami azotu i zdechna. Proponuję wiecej w tym sklepie niczego nie pytac i nie słuchać bo ci wcisnął co popadnie. Nie patrz na to w jakich warunkach trzymają ryby w sklepie bo tam bojowniki nawet w kubeczkach o poj. 200 ml potrafia trzymać tylko ze oni kilka dni je trzymają a u ciebie on ma spedzic resztę życia !

  2. Anka

   Ok dziękuję! Póki co samiczki przeniesione, został tylko samiec w tym akwarium 11l. Chciałam spytać o poszarpane płetwy, czy istnieją jakieś preparaty itp…? Podobno mogą odrosnąć? Jeśli chodzi o wodę to w sklepie powiedziano, że woda w naszym mieście (Białystok) nie wymaga żadnego odczekania, uzdatniania itp… rybka żyła do tej pory w temp.22-23 bez żadnych filtrów, grzałek itp w kuli 2l

  3. Marc

   Mylisz nawet pojęcia. Woda odstana a dojrzewanie akwarium to dwie rożne rzeczy. Odstanie wody z kranu to odczekanie aż ulotni się z niej chlor. Dojrzewanie akwarium to rozwinięcie się bakterii nitryfikacyjnych odpowiadających za cały cykl azotowy w akwarium. Bez odpowiedniego filtra akwarium funkcjonować nie będzie. Twoje ryby trują się teraz związkami azotu które pochodzą z tego co wydalają. Żadne leczenie nie pomoże ani na pletwy ani na nic innego dopóki ryby nie będą miały odp. warunków: akwarium o odp rozmiarach, grzałka i filtr. Musisz zrobić tak jak napisałem. Założyć akwarium nie szklankę uruchomić filtr (kaskada lub kubeł zewn. a nie malutki wewnętrzny z samą gąbką) jak akwarium dojrzeje (min 4 tyg) stopniowo wpuścić ryby, zapewnić 26-28*C i dbać o akwarium robiąc co tydzień podmiany wody na dostaną (12 godz po wlaniu najlepiej przez słuchawkę prysznicową) w ilosci ok 25%. W tych warunkach co masz nic z tego nie będzie. Ryby będą się męczyć, chorować i szybko zdechną. Jeśli nie masz ochoty stworzyć im takich warunków jak ci wcześniej napisałem to odpuść sobie z akwarystyką i oddaj komuś ryby bo szkoda twoich ryb i twojego rozczarowania tym co będzie się działo. Akwarystyka to kontakt z delikatnymi żywymi zwierzętami i nieda rady tego realizować na zasadzie takiej jak ci to w sklepie powiedziano. Z resztą masz na to już dobitny przykład ze ryby nie znoszą tego dobrze. Za chwilę zaczną się choroby: pleśniawka, martwica płetw (chyba już) moze ospa jeszcze wyskoczy i będzie koniec. Tylko od ciebie zależy co teraz będzie czy posłuchasz tego co ci napisałem czy dalej fachowców ze sklepu – kto ma rację sama ocenisz bo ryby już swoją opinię wystawiły.
   Wygoogluj sobie: cykl azotowy w akwarium i poczytaj, oraz o rodzajach filtrów w akwarium bo minimum wiedzy jest niezbędne jak chcesz się tym dalej zajmować.

  4. Anka

   OK! Bardzo dziękuję za podpowiedź 🙂

 7. kasia

  Witam! Marzy mi się bojownik syjamski, ale najchętniej trzymałabym go z innymi rybkami. Mam 45l, dużo roślin, korzeń, temp. 24*C. Myślałam nad obsadą; 1 samiec bojownika, 5 otosków oraz (tu mam problem, więc proszę o radę, zależy mi przede wszystkim, by ryby się nie atakowały) x8 razbor galaxy lub 8 bystrzyków ozdobnych lub 8 bystrzyków czerwonych lub 8 miedzików obrzeżonych?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   W 45l w zasadzie bojownik. Na siłę możesz dać z 8 malych lawicowych ale takich ktore pasuja temp na min 26*C bo tyle trzeba dla bojownika, no i resztą parametrow. Musisz jednak do takiego akwarium dać wówczas co najmniej filtr kaskadowy a nie wewnetrzny bo ci filtracja bioligiczna na gabkach z filtra wewnetrznego nie pociagnie i zaczną sie problemy. No i pamietaj ze bojowniki a zwlaszcza razbory to woda miekka i kwaśna wiec nie kranowka jeśli chcesz zdrowo trzymac. Otoski w temp dla bojownika i razbor nie za bardzo, za wysoko, no chyba ze dostaniesz gdzieś odmiane cieplolubna. 45l to malutkie szkielko więc bardzo trudne do utrzymania bo mało stabilne biologicznie wiec mały błąd w obsadzie, ilosci, przekarmieniu, nie regularnych podmianach wody i klopoty gotowe.

 8. Yorki są THE BEST♥

  Cześć mam problem;(. Mój bojownik jest tak agresywny, że goni nawet przestraszonego, małego kiryska:(. Biedak już naprawdę wystraszony, nie ma gdzie uciekać;(. Już nawet apatyczny się stał;((. Nie wiem co robić, proszę o pomoc;(!!!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marc

   Jakie wymiary akwarium? Jaka temperatura? I tu juz problem będzie bo kiryski to temp ok 23*C a bojowniki sa ciepłolubne – ten przedział ktory tu jest podany to temp ktore bojownik moze chwilowo zniesc ale normalnie to powinien miec min 26, najlepiej 27-28*C. Ile kiryskow masz w tym akwarium? To ryby stadne i 6 szt to juz takie zaniżone minimu powinno byc +10. W mniejszej ilosci będą zagubione, zestresowane i przez to mogą byc bardziej narażone na ataki innych ryb. Agresja bojownika tez może wynikać ze złych warunków: zła temp, za male lub przerybione akwarium może po prostu też taki już być agresor…

  2. Yorki są THE BEST

   Akwarium 25l wymiary 40X25X25cm. Temp. 24 C. Jeden kirysek. Oprócz tych dwóch ryb już nic tam nie ma. Ale dziwię się bo ma krzaki pod nosem a cały czas w kącie siedzi. Ma poszarpane płetwy… Często widzę jak bojownik go atakuje, coraz częściej… ;((

  3. Marc

   Niestety 25l to tylko jeden bojownik i nic wiecej. Tak na poważnie to min. 35l dla bojownika powinno byc. Temp powinna byc wyższa min 26C za to jeden kirysek odpada bo to ryba stadna no i za male akwarium. Oddaj go jak najszybciej bo padnie, podnies bojkowi temp. i zostaw go samego w tak malym baniaczku.
   Bojownik jest agresywny bo ma mało miejsca więc chce się pozbyć dodatkowego wspolmieszkanca. Akwarium masz przykryte? Bojownik musi miec aby temp powietrza nie byla nizsza niż wody bo przeziębi se labirynt. Czesto podmieniaj wode na odstaną przy tym litrazu. Jaki filtr masz? Najlepiej by było malutką kaskade bo pewnie masz tylko wewnetrzny.

 9. stachooo

  Mam 2 bojowniki (samca i samiczkę) żyją miej więcej w zgodzie lecz czasami lubią się gryźć. Nie zalecam ich trzymania razem.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Oliwia

   Radzę Ci dokupić więcej samiczek, bo jedną to może zamęczyć. Gdy będziesz miał ich więcej prawdopodobnie przestaną się gryźć. 🙂

 10. Robert

  Trzymam Bojownika z Red Cherry w 35 litrach i tylko bezpośrednio po wpuszczeniu go zachowywał się agresywnie w stosunku do krewetek, po 2-3 dniach całkowicie mu spowszedniały i przestał się nimi interesować, potrafią pływać mu bezpośrednio przed pyskiem i nic. Poprzedni bojek wcale nie przejawiał agresji w stosunku do krewetek.

  Odpowiedz
 11. Michał

  Moje rybki pokolei zaczynają zdychać prze śmiercią miały takie białe kropki (bodajże rybia ospa) o co chodzi martwi mnie to bardzo ponieważ zależało mi na tym akwarium. Moje akwarium ma 60L i jest w nim około 25rybek (było 35) było w nim 4 gupiki 1 samica wiem nie powinienem chce to naprawić z 4 tęczówki 1 bojownik nie agresywny 1molinezje i 2 skalary 4 Danio ślimaka były 3platki aktualnie ta liczba zmniejszyła się o niecałą połowę tyle że już wszystkie rybki mają chyba ospę proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Aneta

   Witaj Michał
   To rybia ospa albo pleśniawka.
   Ja kupiłam ogólno dostępne krople marki tropikal nazywają się ichtio. Kropiliśmy im spora ilośc do akwarium i po 3-ech dniach nie było sladu po ospie 🙂 Jeśli widzisz ze ryby ci się ocierają o podłoże kamienie rosliny i wgl wszytsko co maja na drodze to jest eidetny objaw ospy. Jeśli nie to może być pleśniawka. Ale jak to leczyc to już nie wiem. Ospe najczęściej przynosi się z jakas nowa ryba lub roslina bo jeśli wcześniej to u Ciebie nie wystepowalo to raczej male prawdopodobieństwo,ze utworzylo się to w twoim zbiorniku. Niektórzy wylawiaja chore ryby do doobnego zbiornika i dopiero zakrapiaja ale ja uważam ze nie ma takiej potrzeby zwlacza,ze sami kropilismy do ogolnego. Bynajmniej masz pewność,ze nawet jeśli sa jakies inne zarażone to je wyleczysz. Wyprobuj i to pilnie jeśli już zdychają.
   Pozdrawiam
   Aneta

  2. Marc

   No wiesz, w 60 litrach miałeś tylko 35 ryb? One zdychaja z osamotnienia. Dokup jeszcze z 40 rybek i zaraz będzie lepiej. Tylko weź takie jak skalary i większe żeby wszystkie się widzialy bo male nie będą zauważalne i dalej będą samotne. To będzie miało jeszcze jedną zaletę – nie będziesz potrzebował wody do akwarium już wcale. A tak na poważnie to chyba powinieneś udac się do jakiegoś specjalisty (psychiatra, psycholog…) i poprosić o poradę …

  3. malawista

   2 skalary… Zachęcam do pogłębiania wiedzy. Skalar +120

  4. Marc

   Malawista +120 to praktycznie dla 2 szt i nic innego w akwarium, a i to wg mnie za mało chyba że przejściowo póki są małe. Dla mnie to +220 to sensowne minimum dla jednej pary. Ale co tu mówić o skalarach jak on miał 35 ryb. Biorąc to pod uwagę i pewnie mając tylko filtr wewnetrzny a nie porządny kubeł to obstawiam ze NH3 NO2 podchodzą tam pod 1ppm a NO3 jest trzycyfrowe bo o regularne i obfite podmiany nie podejrzewam właściciela akwarium. Tak wiec zaczął się poczatek konca tych biednych ryb bo z ich odpornosci juz nic nie zostało – w koncu plywaja we własnych odchodach i trują sie azotem.

 12. Bartek

  Mam pytanie czy moze ktos wie co moze byc moje rypce jest ospała prawie sie nie rusza i prawie nieje a mam zaledwie niecały miesiąc jego płetwy opadły a kolor jagby zblagł prosze o pomoc

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Belver

   Musisz mieć grzałkę filtr i temperaturę chociaż 25-26stopni. Jeśli ryba jest w kuli to zdechnie.

 13. Błysk

  Witam, dziś zauważyłam u mojego bojownika niepokojącą rzecz. Na „grzbiecie” ma jaskrawą, pomarańczową plamę ( jest brązowy ). Tak jakby łysiał. Czy jest to powód do obaw? Jeśli tak, to w jaki sposób mogę mu pomóc? Dodam też, że rybka jest u mnie już 3 lata i od początku nie miała filtra ani grzałki. Proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Tak, jest ot bardzo duży powód do zmartwień. Ryba jest już stara, a w takich warunkach to naprawdę cud, że przeżyła aż tyle czasu. Spróbowałabym najpierw soli, jak przez 3 dni kuracja (Sprawdź, jak to się robi, a nie napieprz do akwarium jej!!!), potem albo trypaflawina, albo CMF, zależnie od obrotu sprawy. I przede wszystkim POPRAW WARUNKI. Akwarium 30l minimum, grzałka na 27-8 stopni i dobra filtracja bezobjawowa.

  2. Błysk

   Już wszystko dobrze, może to był chwilowy objaw. Mój bojownik jest niezniszczalny
   😉 Znowu jest żwawy i zjada swój pokarm ze smakiem 🙂
   Zamierzam mu kupić nowe, duże akwarium oraz te akcesoria.

 14. Ela

  Witam. Mój bojownik jest u mnie od ponad miesiąca, wcześniej był w niewielkim akwarium kwarantannowym. Moje akwarium 30 l. dojrzało, parametry ok. więc kilka dni temu go wpuściłam. Wcześniej pływał swobodnie, podpływał na karmienie a teraz albo pływa blisko dna między roślinami albo „siedzi ” na filtrze wewnętrznym . W W akwarium są 4 Amano i 5 otosków.
  Czy to stres? Nie dostrzegam objawów chorobowych.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. platkowiec

   Stres, przeżyje to

  2. Ela

   Już jest dobrze

 15. Michał

  Witam, w moim akwarium 112l (80x35x40) bojownik zaczął budować gniazdo. W akwarium mam też 2 samiczki bojownika, kilka molinezji słonecznych , 5 mieczyków, zbrojnika niebieskiego (samiec 10 cm) i dwa ślimaki.Co powinienem zrobić by dochować się narybku? Z góry dziękuje za pomoc.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Wątpię, że to dla narybku, bojowniki często robią sobie bąbelki, jak jest im dobrze i wesoło. Poza tym, NIE zabiera się za tarło bojowników, jak się nie jest doświadczonym hodowcą z masą zbiorników dla każdego z potencjalnych 50 samców, które z tego wyjdą.

 16. Julia

  Mam pytanie, czy do akwarium 25 litrów z bojownikiem mogłabym wpuścić kilka kirysków? Wiem, że już było to poruszane lecz wciąż nie jestem pewna, nie chciałabym wyrządzić żadnej rybce krzywdy

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymek Marczuk

   Oczywiście że byś mogła
   Ja mam kiryski z bojownikiem i jest ok pamiętaj tylko żebyś nie kupiła swych samców

  2. Szymek Marczuk

   Dwóch Samców ***

 17. hubert

  Witam, mam problem z moim bojownikiem (samcem) zaczął dzisiaj pływać głową do góry pod skrzelami zrobił mu się bardzo nienaturalny balon, wybrzuszenie, nie wiem jak to nazwać, pomóżcie co może być przyczyna. Baniak 60l kilka roślinek, obsada to 2 gupiki, 3 neony czerwone, 4 molinezje i samica bojownika

  Odpowiedz
 18. Rumcajsowa

  Zbiornik 112l. Mam 10 płatek + 2 gurami ( samiec niestety potrafi być troszke agresywny -pogoni chwile inne rybki i sb odpuszcza ) + 10 neonów. Widziałam w zoologicznym przepięknego bojownika w zbiorniku z innymi rybkami ( innego gatunku) i byl zupełnie spokojny. Myślicie ze w takim akwarium żyłyby w zgodzie ? Czy ewentualnie oddać gurami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymek Marczuk

   Było by dobrze tylko dawaj dla bojownika pokarm mięsny

 19. jędrzej

  czy zbrojnik pospolity mógłby mieć przez kilka tygodni lata 30 stopni Celsjusza? Ponieważ mieszkam w bloku i latem jest taka temperatura.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   U mnie zwyczajne zbrojniki przeżywały bez większych problemów, gorzej z tymi albinosami, LDA i innymi „rasowymi”. A nie myślałeś może o cierniooczkach kuhli? Bo to ten sam biotop, co bojownik, a oglądanie ich w stadku jest prześwietne.

 20. Yorki są THE BEST♥

  Cześć, mam problem;(. Mój bojownik dziś praktycznie cały dzień stroszył się do szyby ( gdzieś tam widzi swoje odbicie ) i dzisiaj po południu zauważyłam u niego poszarpany ogon;((!!! Jest sam w akwa 25l z pełnym wyposarzeniem. Czy to możliwe, że ogon poszarpał się od nadmiernego stroszenia? To zwykły czerwony samiec VT. A jeszcze wczoraj nie miał poszarpanego ogona. Mam go 2 dni. Pomóżcie, proszę;((!!!

  Odpowiedz
 21. akwarysta

  Jeżeli narzekacie na małą ruchliwość bojownika dokupcie mu kilka samic a efekty zobaczycie od razu. Ja tak zrobiłem i teraz mój bojownik ciągle jest ruchliwy

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Mój niezależnie od tego czy ma samice czy nie, jest ruchliwy jak gepard 😀 naprawdę 🙂

 22. Yorki są THE BEST♥

  Czy w akwarium z bojownikiem warto zamontować deszczownię do filtra?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anna

   Zależy od wielkości akwarium. Jeśli bojownik w akwarium jest sam, a zbiornik nie ma zbyt wielkich gabarytów deszczownica nie jest potrzebna. Chociaż decyzja należy do Ciebie…

 23. gabka

  Nie polecam tych rybek ponieważ mimo pięknego wyglądu zazwyczaj pływają pod powierzchnią wody udając zwiędły liść

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Yorki są THE BEST♥

   Pewnie nie masz grzałki ani filtra, prawda;(? Bojowniki to bardzo aktywne rybki, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy mają zapewnione dobre warunki;).

 24. G

  Czy samiec bojownika może być z pięcioma kiryskami pigmej w akwarium 30l ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   tak 😉

 25. Patkowo

  Akwarium 72l. 2×gurami ( juz duże ) 3× molinezje ostrouste ( takie średnie xD ) i 10 neonów. Oczywiście bujna roślinność itp więc mają sie gdzie rybki ukryć. Gdybym chciała kupic 1bojownika + 2 samice to żyły by rybki w zgodzie? Mam się o co martwić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Blisko spokrewnione gatunki, które zaciekle bronią swojego rewiru. Nie będą żyły w zgodzie na tak małej przestrzeni.

  2. Patkowo

   Chodzi o gurami zgadza się ?

 26. D...

  Jak wy sądzicie, czy do 25 litrowego akwarium gdzie jest bojownik syjamski można dożucic inne ryby? (ja wiem czy można, ale chce wiedzieć co wy twierdzicie)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Madzia

   Sądzę, że nie powinno się dawać do takiego małego zbiornika innych ryb. Jedynie może dorzuć kilka kirysków 🙂
   Specjalistką nie jestem 😉

 27. Marysia

  Czy ze skalarami można trzymać bojownika?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Mój czasem goni skalary i pręży się na ich widok, ale krzywdy nie wyrządzi 😉

  2. Akwamaniaczka

   Szczerze mówiąc nie ryzykowałabym. Pielęgnice, w tym przypadku skalar, nie toleruje wszystkich ryb. Możesz same skalary i żyworódki lub bojownika, ale nie bojownika i skalara!

  3. Dawid

   Ja trzymam od 2 lat z dobrym skutkiem skalary z bojownikiem, i nie sądzę żeby to było ryzyko

 28. Yorki są THE BEST♥

  Witam wszystkich. Mam akwarium 25l z grzałką z termostatem, filtrem i pokrywą z oświetleniem. Nie długo zmieniam obsadę, która obecnie wygląda tragicznie. Nie mogę się zdecydować czy bojownik czy gupiki endlera będą lepsze…
  PS Jeżeli gupiki to raczej same samce, bo rozmnażanie mam już za sobą i po dziurki w nosie
  PS2 Czy w 60l mogę połączyć ze sobą te 2 gatunki (ale nie chcę samic bojownika | może być samiec bojownika+gupiki endlera 1+3?)

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. zuwala

   Jak posadzisz dużo roślin to bez problemu

  2. Ola

   Z reguły tak, chyba że trafi ci się bardzo agresywny bojownik chociaż takie zdarzają się naprawdę bardzo rzadko 😉

  3. Akwamaniaczka

   Tak, jeśli posadzisz dość dużo roślin

  4. Yorki są THE BEST♥

   W sobotę jadę po bojownika 😀

  5. Mariusz

   Nie łącz ich bo jak trafisz na agresywnego bojownika to Ci ubije gupiki, mi tak jedna rybia małpa zrobiła 🙁

 29. cobra

  Cześć, mam pytanie. Czy moczarka, nurzaniec, żabienica, gałęzatka i może w przyszłości anubias nana będą ładnie rosły w akwarium na bazie ziemi ogrodowej?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. zuwala

   Tak