Amphilophus citrinellus (Günther, 1864)

Pielęgnica cytrynowa - ryba akwariowa fot. minnfish.com/forum
  • Rozmiar: 25 - 35 cm
  • Akwarium: 240 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice cytrynowe - ryby akwariowe

Pielęgnica cytrynowa (Amphilophus citrinellus) – duża, agresywna ryba słodkowodna z rodziny pielęgnicowatych.

Pielęgnica cytrynowa - Amphilophus citrinellus - Występowanie

Ameryka Środkowa. Gatunek endemiczny występuje jedynie w rzece San Juan i jej przyległych zlewiskach, w Kostaryce i Nikaragui. Spotykana w jeziorach i stawach oraz wolno płynących częściach rzeki, szczególnie w pobliżu skupisk i ścian skalnych.

Pielęgnica cytrynowa - Amphilophus citrinellus - Charakterystyka i usposobienie

Duże ryby, osiągają między 25 a 35 cm długości. Ciało masywne, wysokie. Płetwy grzbietowa i odbytowa ostro zakończone. U samca jak i samicy waz wiekiem pojawia się garb tłuszczowy, jednak u samca jest on wyraźnie większy. Dorosły samiec jest nieco większy, ma bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową a jego brodawka płciowa jest cieńsza i dłuższa. Ubarwienie ciała dzikiej formy ciemno brązowe lub szaro-czarne, z sześcioma ciemnymi, pionowymi pasami oraz dużą czarną plamą. Formy hodowlane zwykle nie posiadają takiego wzoru i występują w kilku odmianach barwnych np. pomarańczowej, żółtej, białej, biało-pomarańczowej, łaciatej.

Pielęgnica cytrynowa może być mylona z pielęgnicą Amphilophus labiatus nazywaną „Czerwonym diabłem”. Tą drugą cechują duże usta, niższe, smuklejsze ciało oraz mniejszy garb tłuszczowy.

Gatunek wykazuje się bardzo dużą agresją zarówno do swojego jak i innych gatunków. Ze względu na ich ujmującą osobowość agresywny charakter nie zraża jednak hodowców. Ryby te szybko uczą się rozpoznawać swojego właściciela, a także wykazują się pewną inteligencją – np. w zamian za jedzenie są w stanie nauczyć się prostych sztuczek.

Pielęgnica cytrynowa - Amphilophus citrinellus - Odżywianie i karmienie

Mało wybredna pielęgnica, przyjmuje większość dostępnych suchych, mrożonych i żywych pokarmów. Można podawać np. dobrej jakości pałeczki dla pielęgnic, siekane dżdżownice, krewetki, małże, groszek, szpinak itp. Należy unikać wysoko proteinowych pokarmów, szczególnie mięsa czerwonego, które może mieć szkodliwy wpływ na ich układ pokarmowy.

Pielęgnica cytrynowa - Amphilophus citrinellus - Akwarium

Już jeden dorosły osobnik pielęgnicy cytrynowej wymaga dość przestronnego akwarium, dla którego zalecane minimum to 240 l. Jeżeli chcemy trzymać parę zbiornik powinien być przynajmniej dwukrotnie większy. Do dekoracji można użyć większych kamieni, drewna i dużych doniczek, które posłużą jako miejsce do odbycia tarła. Dekoracje muszą być na tyle ciężkie aby ryba nie mogła ich przesuwać. Ryby te są w stanie zniszczyć grzałkę lub wlot/wylot filtra, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć a najlepiej ukryć za ścianą z dekoracji skalnej lub za tłem strukturalnym. Pielęgnice cytrynowe produkują bardzo dużo nieczystości. W akwarium konieczna jest wydajna filtracja oraz ciężka pokrywa. Woda musi być dobrze natleniona więc można rozważyć dodatkowe kamienie napowietrzające. Wymagane są też regularne cotygodniowe podmiany.

W większej grupie lub z innymi rybami mogą być trzymane tylko w bardzo dużych zbiornikach, przynajmniej 1000 litrów. Mogą przebywać tylko z silnymi, wytrzymałymi, dużymi rybami – innymi pielęgnicami z Ameryki środkowej, zbrojnikami lub sumami. W ich towarzystwie powinny też sobie poradzić średniej wielkości, szybko pływające brzanki rekinie lub brzanki wielkie.

Pielęgnica cytrynowa - Amphilophus citrinellus - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest dość proste o ile mamy dobraną parę i duży zbiornik. Wymagane długie ok 160 cm akwarium, z dekoracją skalną i donicami. Parowanie ryb nie jest jednak łatwą sprawą. Najczęściej po przeniesieniu losowej pary do akwarium tarliskowego samiec zabija samicę. Niektórzy hodowcy z sukcesem oddzielają ryby za pomocą przezroczystego tworzywa, które usuwają po kilku tygodniach. Nawet przy tej metodzie nie ma jednak gwarancji powodzenia. Bywa też, że nie łączy się ryb i nie usuwa przegrody tylko wierci w niej dziurki, tak aby bez kontaktu samiec uwolnił mlecz.

Najlepszym sposobem jest jednak zakup minimum 6 młodych ryb i odchowanie ich wspólnie do czasu aż dorosną i dobierze się para. Jeżeli tak się stanie resztę ryb należy odłowić. Gotowość do odbycia tarła poznamy po garbie tłuszczowym na czole, zarówno samca jak i samicy. Zaloty mogą być dosyć długie i gwałtowne, podczas których ryby uderzają się wzajemnie ogonami. Samica ma w zwyczaju pocieranie bokiem o garb samca. Można zauważyć również zwiększoną aktywność w przekopywaniu podłoża. W tym czasie dobrze jest mieć w pogotowiu przygotowaną przegrodę, aby w każdym momencie można było je oddzielić, gdyż mogą z dużą agresją odrzucić zaloty partnera. Jaja zwykle składane są w jaskini lub pionowej ścianie skalnej. Oboje z rodziców wykazuje się doskonałą opieką oraz ochroną ikry np. przed palcami akwarysty porządkującego akwarium.

Wylęg następuje po 2-3 dniach i larwy przenoszone są do wcześniej wykopanego w podłożu dołka. Po kolejnych 5-7 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. W tym okresie dobrze jest oddzielić przegrodą agresywnego samca od samicy z potomstwem. W przypadku pozostawienia pary razem, samiec może próbować kolejnego podejścia do tarła, jeżeli samica nie będzie gotowa, zdezorientowany może ją zabić.

Narybek początkowo karmimy larwami solowca. Młode rosną dość szybko. Początkowo mają szare ubarwienie, które przy 5-6 cm nabiera kolorów.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 maja 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 7

  1. Arek

    Mógłby mieć akwarium z pielęgnicami cytrynowymi 4 szt Akwa 1500 litrów z pawiookimi 2szt. Akarą pomarańczowopłetwą 1szt. samiec Brzankami rekinimi 10szt. Brzankami wielkimi 6szt. Pielegnicami wielobarwnymi 4szt. Distichodus lusosso 3szt. (chciałbym wiedzieć trochę więcej o tej rybie) Bocjami wspaniałymi 6szt. Tarczobokami centkowanymi 2szt. Zbrojnikiem lamparcim Bagrem nigrańskim i dobrze dobraną parą pielęgnic niebieskołuskich. Piaszczyste podłoże bardzo dużo kryjówek dla ryb cały sprzęt zabezpieczony przed pielęgnicą cytrynowom osobiście mam w domu zbiornik morski z koralowcami proszę o szybką odpowiedź.????

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Robert

      Arek idź do pracy lepiej

    2. Maksel

      Wpuść jeszcze dwa delfiny i będzie w miarę ok.

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      Maksel delfiny? te małe skurczybyki? lepiej płetwala błękitnego czy cuś

    4. Daniel

      i z 2 walenie i narwale

    5. Sky[Kiedyś Michał]

      Narwale są zimnolubne NIEPOWAŻNY jesteś?

    6. Daniel

      no tak zapomniałem to zamiast tych narwali to jescze 2 delfiny