Ameka wspaniała

Ameka wspaniała - ryba akwariowa fot. lebendgebaerende.info by EW

Ameki wspaniałe - ryby akwariowe

Ameka wspaniała (Ameca splendens) – słodkowodna ryba akwariowa, jedyna przedstawicielka rodzaju Ameca, z rodziny żyworódkowatych.

Ryba akwariowa Ameka wspaniała - Ameca splendens Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka południowa. Przez wiele lat uważany za endemiczny i występujący jedynie w dorzeczu rzeki Rio Ameca w stanie Jalisco, w środkowo-zachodnim Meksyku, w tym jej dopływ Rio Teuchitlan. Gatunek błędnie wpisany do Międzynarodowej Czerwonej Księgi jako wymarły. Obecnie odkryto kilka populacji w sąsiedniej dolinie Sayula. Zamieszkuje przejrzyste źródła i strumienie z bogatą roślinnością.

Ryba akwariowa Ameka wspaniała - Ameca splendens Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosłe osobniki dorastają do 8-9 cm długości. Ciało lekko wygrzbiecone, srebrzystoszare z nieregularnie rozmieszczonymi granatowo-czarnymi plamkami. Płetwy szare z jasnymi promieniami.

Samce są mniejsze i ładniej ubarwione. Ich płetwa ogonowa obrzeżona jest żółtym lub pomarańczowym pasem, poprzedzonym czarną, szeroką pręgą. Płetwy odbytowa, piersiowe i brzuszne również zabarwione jaskrawą barwą. Płetwa grzbietowa w większości ciemna, z odrobiną żółtego zabarwienia.  Łuski na bokach ciała połyskują metalicznym niebieskim lub turkusowym kolorem.  Grzbiet oliwkowo brązowy. Posiadają też zewnętrzy narząd rozrodczy tzw. andropodium – wykształcony ze skróconych promieni płetwy odbytowej.

Samice są zielonkawo żółte, łuski po bokach ciała połyskują bladoniebieskim kolorem. Na płetwach brak jaskrawych barw.

Bardzo aktywne ryby, żerujące w górnej i środkowych partiach wody. Samce mogą być nieco agresywne. Widoczna hierarchia. W stadzie ciągle rywalizują między sobą, jednak rzadko odbija się to na ich zdrowiu. Samiec alfa wykazuje największą aktywność i jest najładniej wybarwiony.

Ryba akwariowa Ameka wspaniała - Ameca splendens Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne i łapczywe, nie znają umiaru w jedzeniu. Będą przyjmować większość podawanych pokarmów. W środowisku naturalnym dużą część ich diety stanowią glony, dlatego też w akwarium powinny dominować pokarmy roślinne np. płatki ze spiruliną, siekany szpinak, suszone wodorosty uzupełniane pokarmami pochodzenia zwierzęcego np. widłonogi, larwy komarów.

Ryba akwariowa Ameka wspaniała - Ameca splendens Akwarium ryb akwariowych

Dla grupy niezbędne będzie przestronne akwarium o długości min. 90 cm, miejscami gęsto obsadzone roślinnością. Najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu. Do dekoracji można użyć kamieni, suchych korzeni lub kawałków drewna.

Wrażliwe na zanieczyszczenia, które przy ich dużym apetycie szybko produkują. Wymagają wydajnej filtracji, dobrze natlenionej wody z umiarkowanym ruchem oraz znacznych, cotygodniowych podmian (50%). Przebywając dłużej w temperaturach powyżej 24°C będą częściej chorować i krócej żyć.

Nie będą dobrym wyborem do akwarium towarzyskiego. Mogą być nieco agresywne, szczególnie samce i skubać płetwy innym gatunkom. Są również dość dominujące podczas karmienia. Dobrym towarzystwem będą ryby silne, zwinne i podobnych rozmiarów, o zbliżonych wymaganiach środowiskowych. Najlepszym dla nich wyborem będzie zbiornik gatunkowy.

Ryba akwariowa Ameka wspaniała - Ameca splendens Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe. Ryby można rozmnażać w większej grupie, w akwarium gatunkowym lub w parach. W zbiorniku tarliskowym powinna znaleźć się duża ilość drobnolistnych roślin. Ameki wspaniałe rozmnażają się nieco inaczej od innych żyworodnych gatunków. Samice nie magazynują mlecza i muszą być każdorazowo zapładniane. W czasie ciąży nie mają też charakterystycznej ciemnej plamy, tuż za płetwą odbytową.

Zaloty rozpoczyna samica, podpływa do samca bokiem i prezentuje drżące ruchy, które z czasem są coraz intensywniejsze. Samiec nabiera intensywnego ubarwienia i dochodzi do tarła. Ciąża trwa ok. 55-60 dni i po tym okresie uwalnianych jest od 5 do 30 młodych. Narybek po urodzeniu jest stosunkowo duży ok. 1-1.5 cm. Czasami wydaje się, że rybki mają przyczepione niteczki, coś w rodzaju pępowiny, jest to zupełnie normalne i znika po 2-3 dniach. Od początku są dość śmiałe i rywalizują o pokarm z dorosłymi. Rodzice niechętnie ścigają młode i w gęstej roślinności powinno przeżyć większość miotu.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Ameca splendens
synonim:Butterfly splitfin, Butterfly goodeid
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Ameryka Północna
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 8 cm, samica - 10 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:100 l
min-długość:90 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:20 - 30 °C
pH:7.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:7 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Ameka wspaniałaPoważnie o rybach - Ameka wspaniała

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.