Duch Amazoński – Brazylijski

Duch Amaznoński - ryba akwariowa fot.aqualife.ge

Duchy Amazońskie – Brazylijskie - ryby akwariowe

Duch Amazoński (Apteronotus albifrons) – znany także jako Duch Brazylijski, jedna z najbardziej wyjątkowych ryb słodkowodnych hodowanych w akwariach, która wykorzystuje zmysł elektrorecepcji.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje rwące wody dorzecza Amazonki (Wenezuela, Paragwaj, Peru). W porze deszczowej migruje na zalane tereny leśne.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W warunkach naturalnych osiągają do 50 cm długości – w akwariach nie przekraczają 30 cm. Duch amazoński charakteryzuje się specyficzną budową. Ciało ryby jest wydłużone, silnie bocznie spłaszczone, zwężające się ku tyłowi – przypomina kształt noża (stąd angielska nazwa knife fish). Ubarwienie ciała czarne z jasnymi przebarwieniami na trzonie i płetwie ogonowej. W handlu spotykane są również odmiany albino. Tuż za głową znajduje się odbyt, za którym ciągnie się pofalowana, bardzo długa, mięsista płetwa odbytowa. Za pokrywami skrzelowymi umiejscowione są płetwy piersiowe, płetwa ogonowa jest wydłużona i nieznacznie zaokrąglona na końcu, płetwa grzbietowa jest nitkowata i prawie niewidoczna. Płeć ryb bardzo trudna do odróżnienia. Kształt głowy samca może przypominać nieco głowę konia. Dorosła samica może być nieco grubsza. Duchy amazońskie na swym ciele nie mają łusek, dlatego też są bardzo wrażliwe na lekarstwa. Leki należy podawać w nie większych ilościach niż pół zalecanej dawki, zachowując przy tym ostrożność.

Ryby te wytwarzają niewielkie pole elektryczne, rzędu ok 1 kHz, niezbędne do elektronawigacji i elektrolokacji tzn. poruszania się, poszukiwania pokarmu i komunikacji między sobą. Na całej powierzchni ciała licznie rozmieszczone są dwa rodzaje bardzo czułych i wyspecjalizowanych elektroreceptorów. Jedne odpowiadają za odbieranie niskiej częstotliwości sygnałów generowanych przez inne organizmy, drugie wysokiej częstotliwości, wykrywają zmiany pola elektrycznego generowanego przez własne narządy.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Odżywianie ryb akwariowych

Ryby drapieżne, niezbyt chętnie przyjmują pokarmy suche. Ich dieta powinna zawierać przede wszystkim żywe lub mrożone pokarmy np. larwy owadów, dżdżownice, mięso ryb. Mimo nocnego trybu życia po aklimatyzacji wychodzą szukać pokarmu również za dnia.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Akwarium ryb akwariowych

Wymagają przestronnego zbiornika co najmniej 350 litrów, z licznymi kryjówkami np. z kamieni, korzeni, gałęzi, rurek PCV, rurek glinianych itp. Preferują słabe oświetlenie a najlepiej jego brak. Wymagany bardzo wydajny filtr. Woda powinna być przynajmniej raz w tygodniu podmieniana na świeżą w ilości 30-50%. Przydatna będzie również lampa UV, która zniweluje ryzyko choroby. Ryby te lubią dość silny prąd wody.

Duchy amazońskie mają raczej spokojne usposobienie, jednak w zbyt małym akwarium mogą być agresywne w stosunku do innych, jak i swojego gatunku. Mniejsze ryby oraz skorupiaki, prędzej czy później, zostaną zjedzone. Dobrym towarzystwem będą gatunki o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Rozmnażanie ryb akwariowych

Gatunek bardzo trudny do rozmnożenia w warunkach domowych. Duchy Amazońskie rozmnażane są na farmach w Azji, gdzie używa się do tego celu specjalnych hormonów.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Apteronotus albifrons
synonim:Black Ghost Knife Fish
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:bardzo duży, 30 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia7 - 15 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:350 l
min-długość:140 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:23 - 28 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 19 ºdGH
Cena:25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Duch Amazoński – BrazylijskiPoważnie o rybach - Duch Amazoński – Brazylijski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 29

 1. Igor

  Czy duch może żyć z sumami rekinimi w akwarium długości 50 – 60 cm ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Nie no kocham was ludzie, serio pisze żeby dać do 350l a ty się pytasz czy da radę w 60cm, obstawiam że to 60cm szerokie akwarium ma 50-70l więc proszę pomyśl logicznie czy może w takim być i sam sobie odpowiedz.

 2. Iza

  Jednego. Tylko w ogromnych zbiornikach można trzymać więcej. Do badania otoczenia tworzą małe pole elektryczne. Trzymanie zbyt wielu, w mniejszych akwariach zdezorientowałoby ryby, bo pola elektryczne nachodziłyby na siebie.

  Odpowiedz
 3. Mario

  Jakie ryby polecacie dla ducha amazońskiego w akwa 375l (150x50x50)?

  Odpowiedz
 4. Kamil

  Cześć. Mam akwarium 200l. Gesto porośnięte roślinnością, korzenie, skały, kokosy. Obsada ryb to 18 neonów, 2 ramirezy boliwijskie (wiem, skrajnie różne temperatury dla tych ryb, ale jakoś bardzo dobrze się czują), gurami prętnik niebieski, 3 kiryski, 2 kosiarki, 2 molinezje i kilkanaście krewetek. Odkąd zacząłem przygodę z akwarystyką to chciałem mieć tego Ducha. Czy jest sens go kupić? Czy za dużo ryb już mam?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Duchy to ryby drapieżne , polujące na inne wodne stworzenia w tym ryby. Zaleca się łączenie tego gatunku w rybami na tyle dużymi aby nie stały się przekąską dla Ducha.Jeżeli zdecydujesz się na tą rybę musisz pogodzić się z faktem, że Twoja obsada zostanie po jakimś czasie znacznie uszczuplona.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Za dużo masz i do tego obsada trochę pomieszana, wymagająca różnych parametrów wody. A np kiryski to ryby stadne, przydałoby sie minimum 6, ,molinezje tez lepiej czują sie w towarzystwie. Co do ducha, masz zbyt małe akwarium, po pierwsze będzie mu ciasno, po drugie, będą Ci szybko ginąc inne rybki w (nie)wyjaśnionych okolicznościach…

  3. Piotr

   Mam duchy,powiem Ci że z tymi rybkami jakie masz to duchy piprostu je pożą prędzej czy później…

 5. Lordin

  W najbliższym czasie będę posiadal akwarium 475l( narożne-kątowe) i ile maksymalnie można trzymać w akawrium duchów?

  Odpowiedz
 6. Blue

  Cześć, będę miał +/-500l akwarium. Mogę w nim trzymać ducha, ok. 10 sumików szklistych i 4 pielęgnice pawiookie? Myślałem jeszcze nad pyszczakami, głównie Maingano, Saulosa i Afra, można mieszać te gatunki, nie licząc że duch może zjadać Sumik jak podrośnie? Nie wiem czy to dobry pomysł mieszać te rybki z pieczarkami, które gustują w innym otoczeniu. Z góry dziękuję!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Sumiki szkliste to sam wiesz co z nimi będzie pielęgnicą raczej dobry wybór pamietaj oświetlenie musi być stłumione albo słabe pyszczaki odpadają bo inny bio.Zamień te ryby na giętkozęby groszkoplame albo inne z tego typu ryby mruk petersa nue powinien mu zaszkodzić i to w sumie tyle pamiętaj to wrażliwe na jakość wody ryby i w sumie tyle😌

 7. Patryk

  Ryba jest super miałem takie w sumie 3 jest to ryba ciekawska ale też terytorialna w rozumieniu jak mailem 2 takie osobniki to jeden był mniejszy i zdominowany ogólnie jadły u mnie wszystko po suche przez żywe mrożone w stosunku do innych ryb (neon,górami,bocje,mieczyk,krewetka,glonojady,rekin sumi ) nie stanowiły zagrożenia, trzeba uważać na filtr bo lubi wchodzić tam, nie zauważyłem jakiś specjalnych wymagań tylko dużo roślin które rosną w górę no i jakieś na dole kryjówki typu kokos lub skały czy korzeń ogólnie super ryba i nie trudna to hodowania chyba trudniejsze są skalary. Na początku ryba nigdy nie chce jeść ale po 3 dniach już jadła u mnie normalnie 🙂

  Odpowiedz
 8. Patryk

  Siemka wszystkim mam akwarium 260l i kupiłem 2 duchy i problem polega w tym że te ryby nie chcą nic jeść po przez suche po żywe czy wy też mieliście takie problemy na paczatku do puki nie zaaklimatyzowala się ta ryba w akwarium?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Może w nocy szukają pokarmu? A może za dnia masz zbyt mocne oświetlenie? A może 260L to trochę mało?

  2. Mila

   Patryku mam u siebie 12 szt miałem taki sam problem ale to nie problem one są nocnym gatunkiem i musisz dac im jeść w nocy

  3. lysy

   Daj im czasu a zaczną zerowac w ciągu dnia.Ten sam problem, a teraz mam peikngo ducha 30cm

  4. Ciotka Jadzia

   Miałam ducha amazonskiego. Ryba piękna. Jeśli chodzi o jedzenie to mój żywą ochotke chętnie wciągał
   Hmm najlepiej żeby jedzonko się ruszalo to wtedy jest bardziej atrakcyjne aczkolwiek mrożona też nie pogardzil

 9. Smithd640

  requirements. Recognitions pro suggestion like operative, balanced, explanatory as well as moreover exuberance thinkings about this issue to Gloria. ffdakccgeeaadfad

  Odpowiedz
 10. Marcinuk

  Tez mam młodego, ale akwarium 130 litrów. Póki mały to ok. Akwarium mało obsadzone bo nowe. Martwi mnie ze moje neonki mogą niedługo znikać. Ryba piękna, ale trzeba dobrać ja odpowiednio z innymi rybami. Kupiłem go spontanicznie w sklepie. W UK kosztuje 40-50 zł. Potrzymam go i pewnie oddam komuś z większym akwarium i inna obsada ryb.

  Odpowiedz
 11. Sebastian

  Siemka wszystkim. Mam młodego duszka. Oto jego historia. W zeszlym roku kupiłem trzy duchy w małym sklepie zoologicznym. Sprzedawca gwarantował że bez obaw mogą być razem w jednym akwarium. Akwarium miało 300 litrów. Po przeprowadzce zmieniłem akwarium na mniejsze dwustulitrowe. Duchy stały się bardzo agresywne wobec siebie i non stop się gryzły. Postanowiłem je oddać komuś kto by miał lepsze warunki dla nich. Od tego czasu mineło z dwa miesiące. Kupiłem nowe gąbki do filtra. Mam filtr unimax 500 aquaela. Ok do dzieła. Odłączyłem filtr i wyniosłem do wanny. Po otwarciu wieka na tej zasyfiałej i obglonionej gąbce znalazłem dwu centymetrowego ducha. Łyżeczką zaniosłem go ostrożnie do akwarium. Teraz ma jakieś 4 centymetry i ma sie dobrze. Czyli jednak da sie rozmnożyć ducha w warunkach domowych.

  Odpowiedz
 12. lysy

  Oczywiście, że możesz trzymać ze skalarami ja mam ok27cm ducha i żyje z innymi mniejszymi rybami (zdarzyło mi się ze bocja znikła ale to był jego pojedynczy wybryk ). Tylko musi mieć jakieś miejsce żeby mógł się chować np. duży korzeń

  Odpowiedz
 13. Bartek

  Witam, niedługo będę stawiał akwarium 300l i wygląd tej ryby mnie urzekł. Może być trzymana z 3 skalarami? Jakie jeszcze rybki polecacie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ula

   Tak. Może być razem ze skalarami taki duży zbiornik posiada dużo przestrzeni a skalary Ci ładnie urosną 😉 Polecam jeszcze molinezje, bocje wspaniałe, glonojady i takiego typu ryby.

  2. michał

   Tak, może być trzema skalarami i zapytaj się w sklepie zoologicznym jakie ryby mogą z nim być ja też mam i kupiłem za 5zł

 14. Monika

  Ja mam takiego od prawie roku, urósł już do rozmiaru około 14 cm.. szkoda, że siedzi głównie w ukryciu ale i tak warto go mieć. Jest po prostu niesamowity… robi ogromne wrażenie, jak istota nie z tej Ziemi 🙂 Jak wychodzi z ukrycia raz na jakiś czas to jest mega wydarzenie u nas w domu 🙂

  Odpowiedz
 15. ewa

  Chodzi o tą rybę duch jeżeli będzie miał wyższa temperaturę niż 23-30 stopni to coś mu się stanie ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   Udusisz go

  2. admin

   spokojnie, bojowniki sobie radzą w takich warunkach tzn. temperaturach do 30ºC i ubogich w tlen

 16. kubakom14@gmail.com

  Ja kupiłem swego za 15 zł gościu w sklepie mówił, że są też czerwone i brązowe

  Odpowiedz