Duch Amazoński – Brazylijski

Apteronotus albifrons (Linnaeus, 1766)

Duch Amaznoński - ryba akwariowa fot.aqualife.ge

Duchy Amazońskie – Brazylijskie - ryby akwariowe

Duch Amazoński (Apteronotus albifrons) – znany także jako Duch Brazylijski, jedna z najbardziej wyjątkowych ryb słodkowodnych hodowanych w akwariach, która wykorzystuje zmysł elektrorecepcji.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje rwące wody dorzecza Amazonki (Wenezuela, Paragwaj, Peru). W porze deszczowej migruje na zalane tereny leśne.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W warunkach naturalnych osiągają do 50 cm długości – w akwariach nie przekraczają 30 cm. Duch amazoński charakteryzuje się specyficzną budową. Ciało ryby jest wydłużone, silnie bocznie spłaszczone, zwężające się ku tyłowi – przypomina kształt noża (stąd angielska nazwa knife fish). Ubarwienie ciała czarne z jasnymi przebarwieniami na trzonie i płetwie ogonowej. W handlu spotykane są również odmiany albino. Tuż za głową znajduje się odbyt, za którym ciągnie się pofalowana, bardzo długa, mięsista płetwa odbytowa. Za pokrywami skrzelowymi umiejscowione są płetwy piersiowe, płetwa ogonowa jest wydłużona i nieznacznie zaokrąglona na końcu, płetwa grzbietowa jest nitkowata i prawie niewidoczna. Płeć ryb bardzo trudna do odróżnienia. Kształt głowy samca może przypominać nieco głowę konia. Dorosła samica może być nieco grubsza. Duchy amazońskie na swym ciele nie mają łusek, dlatego też są bardzo wrażliwe na lekarstwa. Leki należy podawać w nie większych ilościach niż pół zalecanej dawki, zachowując przy tym ostrożność.

Ryby te wytwarzają niewielkie pole elektryczne, rzędu ok 1 kHz, niezbędne do elektronawigacji i elektrolokacji tzn. poruszania się, poszukiwania pokarmu i komunikacji między sobą. Na całej powierzchni ciała licznie rozmieszczone są dwa rodzaje bardzo czułych i wyspecjalizowanych elektroreceptorów. Jedne odpowiadają za odbieranie niskiej częstotliwości sygnałów generowanych przez inne organizmy, drugie wysokiej częstotliwości, wykrywają zmiany pola elektrycznego generowanego przez własne narządy.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Odżywianie ryb akwariowych

Ryby drapieżne, niezbyt chętnie przyjmują pokarmy suche. Ich dieta powinna zawierać przede wszystkim żywe lub mrożone pokarmy np. larwy owadów, dżdżownice, mięso ryb. Mimo nocnego trybu życia po aklimatyzacji wychodzą szukać pokarmu również za dnia.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Akwarium ryb akwariowych

Wymagają przestronnego zbiornika co najmniej 350 litrów, z licznymi kryjówkami np. z kamieni, korzeni, gałęzi, rurek PCV, rurek glinianych itp. Preferują słabe oświetlenie a najlepiej jego brak. Wymagany bardzo wydajny filtr. Woda powinna być przynajmniej raz w tygodniu podmieniana na świeżą w ilości 30-50%. Przydatna będzie również lampa UV, która zniweluje ryzyko choroby. Ryby te lubią dość silny prąd wody.

Duchy amazońskie mają raczej spokojne usposobienie, jednak w zbyt małym akwarium mogą być agresywne w stosunku do innych, jak i swojego gatunku. Mniejsze ryby oraz skorupiaki, prędzej czy później, zostaną zjedzone. Dobrym towarzystwem będą gatunki o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons Rozmnażanie ryb akwariowych

Gatunek bardzo trudny do rozmnożenia w warunkach domowych. Duchy Amazońskie rozmnażane są na farmach w Azji, gdzie używa się do tego celu specjalnych hormonów.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Duch Amazoński – Brazylijski

Galeria Ryba akwariowa - Duch Amazoński – Brazylijski

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Apteronotus albifrons
 • Akwarium:
 • Cena: 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 58

 1. Łuki

  Mała uwaga, mój duch ma dwa lata i 40 cm długości więc śmiało mogę powiedzieć że w akwarium też urośnie duży, moje ma 500l pozdrawiam,

  Odpowiedz
 2. Kuba

  Czy mogę trzymać ducha z ostro nosem w akwa 240 l ?

  Odpowiedz
 3. Szymon

  Mam akwarium 300l i zaciekawiła mnie ta niesamowita rybka. Chciałbym kupić 2 sztuki ,ale martwi mnie ,że duch zjadły by mi ciernioczki. Cierniooczków mam 6 oraz dużo kryjówek na dnie od kamieni po korzenie. Prosze napiszcie mi czy cierniooczki mogły by ucierpieć.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mila

   Logiczne że jak wyjdą to zostaną zjedzone

  2. Igor

   Piskorki by zjadł a mułojady zostawił.

  3. sebol

   ja mam akwarium 360l w ktorym od roku plywa duch amazonski razem z 12 cierniooczkami, w tym samym zbiorniku sa bocje wspaniale, paletki, skalary, kiryski, kilka gatunkow glonojadow, rekin (z czerwonym ogonem) a nawet krewetki amano. Poza slimakami ktore i bocje i duch chetnie konsumuja nic mi nie zniknelo.

 4. E-mil

  Siemano wam, mam pytanko co do duchow amazonskich. Mam dwie sztuki od trzech miesiecy, ostatnio zauważylem ze gryzą sie jak psy, lapią sie paszczami i przez pare sekunt potrawią sie nie puszczać, nie wiem czy to zabawa , gody, czy walka….Akwarium 300L

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tymoteusz

   Hej według mnie to walka o terytorium u mnie tak było i po jakimś czasie jeden zagryzł drugiego.

 5. Nadia

  Ja moje duchy karmię młodymi gupikami poniżej 1 cm, czasami 2 cm. Jedzą bardzo chętnie. Są jeszcze młode i dlatego takie małe rybunie im daje, ale jak osiągną
  jakieś 20 cm to będę im dawać neonki.

  1
  1
  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Igor

   To drapieżnik. Ale karmić rybami?!?!?!?! Można dać mu wodzeń, dafnie i wiele innych żywych robaków, ale ryby? To że je gupiki to wiem.

  2. Daniel

   Jak możesz dawać do jedzenia neonki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. sebol

   widac ze nie powinnas miec akwarium… ogolnie zadnych zwierzat bo jestes sadystka

 6. lisek

  Niektórzy nie rozumieją po prostu i pchają byle co do akwarium… dla nich nie liczy się żeby ryba dobrze się czuła tylko żeby sobie była i fajnie wyglądała

  3
  1
  Odpowiedz
 7. Alina

  Tak się zastanawiam czy niektórzy w ogóle czytają opisy, po zadawanych idiotycznych pytaniach raczej w to wątpię. Jest napisane czarno na białym, jakiej pojemności powinien być baniak dla danego gatunku! Pewnie sama nie posiadam jakiejś ogromnej wiedzy ale czytam jakie wymagania ma dana ryba. To się dzieje naprawdę czy ludzie po prostu sobie żarty robicie? 50-60 cm dla ducha amazońskiego i do tego sumy rekinie…. albo duchy z neonami itd…. Masakra! To nie znęcanie się nad zwierzętami?

  Odpowiedz
 8. Igor

  Czy duch może żyć z sumami rekinimi w akwarium długości 50 – 60 cm ?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Nie no kocham was ludzie, serio pisze żeby dać do 350l a ty się pytasz czy da radę w 60cm, obstawiam że to 60cm szerokie akwarium ma 50-70l więc proszę pomyśl logicznie czy może w takim być i sam sobie odpowiedz.

  2. okiemzwierza

   Sam sum rekini potrzebuje akwarium o pojemności parę tysięcy litrów….

  3. Igor

   Duch jest tylko jeden,sumy cztery. Trzy brzanki rekinie i trzy zielone (odmiana b. sumatrzańskiej). Dwa gurami dwuplame (gold i cosby). Dwa sumy gadające (agamyxis). Sześć kiryśników hoplosterium thoracata. Inne rybki są też.

  4. lisek

   igor ty sie za przeproszeniem walnij w łeb… CO Z TEGO ZE JEST 1 DUCH, CO Z TEGO JAK SĄ 4 SUMY REKINIE, JESZCZE BRZANKI GURAMI SUMY GADAJĄCE I KIRYSNIKI??? NA TE WSZYTSKIE RYBY POTRZEBNE CONAJMNIEJ 10K LITRÓW z czego 9k przypada na sumy

  5. Igor

   Przepraszam, ale obsada mojego akwarium to:
   1×gupik
   4×sum rekini
   1×labeo
   2×gurami dwuplamy
   6×danio
   5×razborki klinowe
   Więc nie mam ducha, kiryśnika, agamyxisa i brzanek. Było trochę więcej ryb, ale padły.

  6. Igor

   Okey, 200. To można tak trzymać?

 9. Iza

  Jednego. Tylko w ogromnych zbiornikach można trzymać więcej. Do badania otoczenia tworzą małe pole elektryczne. Trzymanie zbyt wielu, w mniejszych akwariach zdezorientowałoby ryby, bo pola elektryczne nachodziłyby na siebie.

  Odpowiedz
 10. Mario

  Jakie ryby polecacie dla ducha amazońskiego w akwa 375l (150x50x50)?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tymoteusz

   Witam trzeba szukać dużych ryb. U mnie z 15danio zostały tylko 2 a tak to będę szukał molinezji xl albo xxl

  2. Hubert

   Można też trzymać bystrzyki ozdobne

 11. Kamil

  Cześć. Mam akwarium 200l. Gesto porośnięte roślinnością, korzenie, skały, kokosy. Obsada ryb to 18 neonów, 2 ramirezy boliwijskie (wiem, skrajnie różne temperatury dla tych ryb, ale jakoś bardzo dobrze się czują), gurami prętnik niebieski, 3 kiryski, 2 kosiarki, 2 molinezje i kilkanaście krewetek. Odkąd zacząłem przygodę z akwarystyką to chciałem mieć tego Ducha. Czy jest sens go kupić? Czy za dużo ryb już mam?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Duchy to ryby drapieżne , polujące na inne wodne stworzenia w tym ryby. Zaleca się łączenie tego gatunku w rybami na tyle dużymi aby nie stały się przekąską dla Ducha.Jeżeli zdecydujesz się na tą rybę musisz pogodzić się z faktem, że Twoja obsada zostanie po jakimś czasie znacznie uszczuplona.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Za dużo masz i do tego obsada trochę pomieszana, wymagająca różnych parametrów wody. A np kiryski to ryby stadne, przydałoby sie minimum 6, ,molinezje tez lepiej czują sie w towarzystwie. Co do ducha, masz zbyt małe akwarium, po pierwsze będzie mu ciasno, po drugie, będą Ci szybko ginąc inne rybki w (nie)wyjaśnionych okolicznościach…

  3. Piotr

   Mam duchy,powiem Ci że z tymi rybkami jakie masz to duchy piprostu je pożą prędzej czy później…

  4. sebol

   To co teraz napisze zszokuje pewnie pare osob – posiadam akwarium 360l z dwoma filtrami zewnetrznymi z najwyzszej polki. Sklad w akwarium to 9 paletek, 7 kiryskow, 12 cierniooczkow, 7 bocji wspanialych, 3 green phantom pleco, 11 – L144, 2 leopard pleco, 1 rekin labeo, 1 ducha i jeszcze troche innych rybek (lacznie ok 60-70 ryb) i kilka duzych krewetek i slimakow…. taki sklad mam od ponad roku i ani jedna rybka mi nie padla, wszystkie rybki trzymaja sie swoich rewirow, wszystkie gllonolady smigaja po szybach, licznych korzeniach i kamieniach, paletki zajmuja gorna i srodkowa czesc akwarium razem z rekinem i duchem… spedzam przed akwarium wiele godzin i nie widzialem zeby jakies rybki trzymaly sie na uboczu czy byly nekane przez inne… pelna harmonia, dodam ze wode zmieniam co tydzien ok 30-40% czasami 2x w tygodniu, nie dodaje zadnych ulepszaczy

  5. Nadia

   Masz za małe akfarium napisane było przecież że 350l, czytałaś wgl opis (napewno nie) nie szanuje takich ludzi jak ty bo zadają takie idiotyczne pytania

 12. Lordin

  W najbliższym czasie będę posiadal akwarium 475l( narożne-kątowe) i ile maksymalnie można trzymać w akawrium duchów?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nadia

   Ok. 5 i neony
   Myślę że pomogłam

 13. Blue

  Cześć, będę miał +/-500l akwarium. Mogę w nim trzymać ducha, ok. 10 sumików szklistych i 4 pielęgnice pawiookie? Myślałem jeszcze nad pyszczakami, głównie Maingano, Saulosa i Afra, można mieszać te gatunki, nie licząc że duch może zjadać Sumik jak podrośnie? Nie wiem czy to dobry pomysł mieszać te rybki z pieczarkami, które gustują w innym otoczeniu. Z góry dziękuję!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Sumiki szkliste to sam wiesz co z nimi będzie pielęgnicą raczej dobry wybór pamietaj oświetlenie musi być stłumione albo słabe pyszczaki odpadają bo inny bio.Zamień te ryby na giętkozęby groszkoplame albo inne z tego typu ryby mruk petersa nue powinien mu zaszkodzić i to w sumie tyle pamiętaj to wrażliwe na jakość wody ryby i w sumie tyle????

 14. Patryk

  Ryba jest super miałem takie w sumie 3 jest to ryba ciekawska ale też terytorialna w rozumieniu jak mailem 2 takie osobniki to jeden był mniejszy i zdominowany ogólnie jadły u mnie wszystko po suche przez żywe mrożone w stosunku do innych ryb (neon,górami,bocje,mieczyk,krewetka,glonojady,rekin sumi ) nie stanowiły zagrożenia, trzeba uważać na filtr bo lubi wchodzić tam, nie zauważyłem jakiś specjalnych wymagań tylko dużo roślin które rosną w górę no i jakieś na dole kryjówki typu kokos lub skały czy korzeń ogólnie super ryba i nie trudna to hodowania chyba trudniejsze są skalary. Na początku ryba nigdy nie chce jeść ale po 3 dniach już jadła u mnie normalnie 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Igor

   Rekin sumi??? Raczej sum rekini, ale jakie rozmiary akwa – pewnie 40 cm. które jest za małe dla tych ryb. Zresztą ryby do małych akwariów ogólnych to:
   Otosek przyujściowy jako glonojad
   Microrasbora sp. galaxy lub inne gatunki z rodzaju microrasbora
   Drobniczka jedniodniowa
   Gupik Endlera
   Neonek zielony
   A krewetki to nie ryby, ale mogą być.
   Obsada do całkowitej wymiany…

  2. Aquabat

   @Igor 60cm według ciebie to jest wystarczające dla 4 sumów ale teraz wielce twierdzisz że 40cm to za mało. Gościu trzymasz ryby dosłownie jak w słoiku, a teraz kogoś pouczasz kogoś do obsady i każesz wymieniać, gdzie nawet nie podał akwarium jakie ma?? Weź ty się walnij w czoło człowieku tak konkretnie, żeby ci się aż zwoje poprzestawiały i pomyśl dwa razy co piszesz, bo według mnie to jesteś nienormalny i to grubo. Nie wnosisz tutaj nic poza bałaganem i dezinformacją, więc nie wiem czego się jeszcze produkujesz na jakiekolwiek rady jak są one nic niewarte, a wręcz szkodzą innym. Doedukuj się, poczytaj trochę (dla ciebie to nawet nie trochę, ale baaaaaardzo dużo poczytaj) a potem ewentualnie (zaznaczam EWENTUALNIE) bierz się za mniej zaawansowane porady. Na dzień dzisiejszy jesteś dla mnie zwykłym trollem, specjalnie wprowadzasz początkujących akwarystów w błąd dla rozrywki (bo nikt kto się zna chociaż trochę nie berze cie na poważnie) i twoje posty powinny być usuwane z automatu, a przynajmniej sprawdzane dokładnie.
   Tylko biednych ryb u niego szkoda ale cóż, uratujmy chociaż innych od porad takiego „fachowca” co to mu ryby co tydzień padają i nowe kupuje, ale warunki ma dobre to my się nie znamy heh szkoda słów.
   !!!UWAGA!!!
   Zwracam się też do administracji (poprzednia reakcja bardzo ładna, ale szkodnik dalej szkodzi) o dokładne przyjrzenie się postom tego osobnika i wywalenie tych szkodzących bo ktoś weźmie na serio to co on pisze i będzie miał problemy.
   !!!UWAGA!!!

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Zgadzam się z Aquabat w całej rozciągłości, a Administracji proponuję wprowadzenie przy każdym poście przycisku „zgłoś”, żeby można było usuwać szybko i skutecznie szkodzące rybom i początkującym akwarystom „porady” takich Igorów, jak również dzieciarnię, która również czasami się tutaj pojawia. Proponuję również wprowadzenie systemu ocen każdego komentarza na wzór najpopularniejszych portali informacyjnych, wtedy jak takie Igory dostaną mnóstwo minusów, to pytający o poradę 100 razy zastanowi się, czy warto słuchać takiego speszjalistę…

 15. Patryk

  Siemka wszystkim mam akwarium 260l i kupiłem 2 duchy i problem polega w tym że te ryby nie chcą nic jeść po przez suche po żywe czy wy też mieliście takie problemy na paczatku do puki nie zaaklimatyzowala się ta ryba w akwarium?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Może w nocy szukają pokarmu? A może za dnia masz zbyt mocne oświetlenie? A może 260L to trochę mało?

  2. Mila

   Patryku mam u siebie 12 szt miałem taki sam problem ale to nie problem one są nocnym gatunkiem i musisz dac im jeść w nocy

  3. lysy

   Daj im czasu a zaczną zerowac w ciągu dnia.Ten sam problem, a teraz mam peikngo ducha 30cm

  4. Ciotka Jadzia

   Miałam ducha amazonskiego. Ryba piękna. Jeśli chodzi o jedzenie to mój żywą ochotke chętnie wciągał
   Hmm najlepiej żeby jedzonko się ruszalo to wtedy jest bardziej atrakcyjne aczkolwiek mrożona też nie pogardzil

 16. Smithd640

  requirements. Recognitions pro suggestion like operative, balanced, explanatory as well as moreover exuberance thinkings about this issue to Gloria. ffdakccgeeaadfad

  Odpowiedz
 17. Marcinuk

  Tez mam młodego, ale akwarium 130 litrów. Póki mały to ok. Akwarium mało obsadzone bo nowe. Martwi mnie ze moje neonki mogą niedługo znikać. Ryba piękna, ale trzeba dobrać ja odpowiednio z innymi rybami. Kupiłem go spontanicznie w sklepie. W UK kosztuje 40-50 zł. Potrzymam go i pewnie oddam komuś z większym akwarium i inna obsada ryb.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nadia

   Ja kupiłam ducha za 17 zł
   Przepłaciłeś uuu cienko

 18. Sebastian

  Siemka wszystkim. Mam młodego duszka. Oto jego historia. W zeszlym roku kupiłem trzy duchy w małym sklepie zoologicznym. Sprzedawca gwarantował że bez obaw mogą być razem w jednym akwarium. Akwarium miało 300 litrów. Po przeprowadzce zmieniłem akwarium na mniejsze dwustulitrowe. Duchy stały się bardzo agresywne wobec siebie i non stop się gryzły. Postanowiłem je oddać komuś kto by miał lepsze warunki dla nich. Od tego czasu mineło z dwa miesiące. Kupiłem nowe gąbki do filtra. Mam filtr unimax 500 aquaela. Ok do dzieła. Odłączyłem filtr i wyniosłem do wanny. Po otwarciu wieka na tej zasyfiałej i obglonionej gąbce znalazłem dwu centymetrowego ducha. Łyżeczką zaniosłem go ostrożnie do akwarium. Teraz ma jakieś 4 centymetry i ma sie dobrze. Czyli jednak da sie rozmnożyć ducha w warunkach domowych.

  Odpowiedz
 19. lysy

  Oczywiście, że możesz trzymać ze skalarami ja mam ok27cm ducha i żyje z innymi mniejszymi rybami (zdarzyło mi się ze bocja znikła ale to był jego pojedynczy wybryk ). Tylko musi mieć jakieś miejsce żeby mógł się chować np. duży korzeń

  Odpowiedz
 20. Bartek

  Witam, niedługo będę stawiał akwarium 300l i wygląd tej ryby mnie urzekł. Może być trzymana z 3 skalarami? Jakie jeszcze rybki polecacie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ula

   Tak. Może być razem ze skalarami taki duży zbiornik posiada dużo przestrzeni a skalary Ci ładnie urosną 😉 Polecam jeszcze molinezje, bocje wspaniałe, glonojady i takiego typu ryby.

  2. michał

   Tak, może być trzema skalarami i zapytaj się w sklepie zoologicznym jakie ryby mogą z nim być ja też mam i kupiłem za 5zł

 21. Monika

  Ja mam takiego od prawie roku, urósł już do rozmiaru około 14 cm.. szkoda, że siedzi głównie w ukryciu ale i tak warto go mieć. Jest po prostu niesamowity… robi ogromne wrażenie, jak istota nie z tej Ziemi 🙂 Jak wychodzi z ukrycia raz na jakiś czas to jest mega wydarzenie u nas w domu 🙂

  Odpowiedz
 22. ewa

  Chodzi o tą rybę duch jeżeli będzie miał wyższa temperaturę niż 23-30 stopni to coś mu się stanie ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ola

   Udusisz go

  2. admin

   spokojnie, bojowniki sobie radzą w takich warunkach tzn. temperaturach do 30ºC i ubogich w tlen

  3. Nadia

   Tak, po prostu zdechnie, nie czytałaś opisu żal ha ha

 23. kubakom14@gmail.com

  Ja kupiłem swego za 15 zł gościu w sklepie mówił, że są też czerwone i brązowe

  Odpowiedz