Pethia padamya (S. O. Kullander & Britz, 2008)

Brzanka odeska - ryba akwariowa fot. flickr by Gary McKinney
 • Rozmiar: 4 - 4.5 cm
 • Akwarium: 72 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 8.5 pH
 • Wymagana temperatura: 16 - 25°C
 • Biotop: Azja

Brzanki odeski - ryby akwariowe

Brzanka odeska, Brzanka dwuplama (Pethia padamya) – nieduża słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Mimo, że znana w akwarystyce od wielu lat, to opisu naukowego doczekała się dopiero w 2008r. Często bywa mylona z mniej barwną brzanką Pethia ticto.

Brzanka odeska – Brzanka dwuplama - Pethia padamya - Występowanie

Azja. Występowanie odnotowano w środkowej części kraju Myanmar, w sztucznie utworzonym zbiorniku oraz w rzece Chindwin i dopływie Ayeyarwady, a także mniejszych rozlewiskach sąsiadującymi z głównymi kanałami rzek, na wysokościach ok 3000m nad poziomem morza. Woda w miejscach występowania jest zazwyczaj przejrzysta, uboga w roślinność, płynąca przez skały wapienne. Podłoże żwirowe, muliste lub piaszczysto-muliste.

Brzanka odeska – Brzanka dwuplama - Pethia padamya - Charakterystyka i usposobienie

Mała rybka, w naturze dorasta do 4.6 cm długości, w akwarium może osiągać nieco większe rozmiary. Ciało bocznie spłaszczone, w różnych odcieniach jasnego beżu. Na ciele znajdują się charakterystyczne dwie czarne plamy, jedna w części grzbietowe, druga bliżej ogona. Wzdłuż tułowia samca przebiega szeroka, połyskująca, czerwona pręga, która najpiękniej wygląda w okresie rozrodu. Jego tęczówki oka są również czerwone z wąską, czarną smugą na środku. Płetwy grzbietowa, odbytowa i brzuszne są żółtawo zielone z kontrastującymi czarnymi plamkami. Samica jest mniej atrakcyjna, jednolitego jasno beżowego koloru, z połyskującymi srebrzysto łuskami. Jej płetwy są lekko żółto zielonkawe i jedynie na płetwie grzbietowej występują czarne plamki, nieco mniej wyraźne niż u samca.

Gatunek łagodny, pływający w ławicy w środkowych i dolnych partiach wody. W akwarium trzymany w mniejszych ilościach może przejawiać agresję w stosunku do innych mieszkańców. Zaleca się trzymanie w grupie min. 5 lub więcej ryb. W większych ilościach ładniej wyglądają i prezentują bardziej naturalne zachowania.

Brzanka odeska – Brzanka dwuplama - Pethia padamya - Odżywianie i karmienie

Prawdopodobnie wszystkożerne rybki, w naturze odżywiają się robakami, owadami i innymi małymi skorupiakami oraz materią roślinną i detrytusem. W akwarium można podawać im dobrej jakości pokarm sztuczny w płatkach lub granulkach uzupełniany żywym i mrożonym np. artemią, dafnią, ochotką oraz roślinnym z dodatkiem spiruliny.

Brzanka odeska – Brzanka dwuplama - Pethia padamya - Akwarium

Dla niewielkiej grupy brzanek odessa niezbędne będzie akwarium min. 80 cm długości. Wystrój nie jest zbyt istotny, jednak w zbiornikach roślinnych z ciemnym podłożem prezentują ładniejsze kolory. Pływające rośliny, dekoracje z korzeni lub drewna rozproszą wpadające światło i dodadzą bardziej naturalnego wyglądu. Filtracja nie musi być szczególnie silna, choć wydaje się, że lepiej czują się w akwariach urządzonych na wzór rwącej rzeki z dużym ruchem wody.

Mogą być trzymane w akwariach towarzyski ale współmieszkańców należy dobierać starannie. Nie powinny być trzymane z wolno pływającymi lub weloniastymi rybami. Odpowiednie będą podobne gatunki karpiowatych oraz przylgowate (Balitoridae), piskorzowate (Cobitidae) i niektóre bocjowate.

Brzanka odeska – Brzanka dwuplama - Pethia padamya - Rozmnażanie

Tak jak większość małych karpiowatych rozrzucają ikrę wśród roślin i nie wykazują opieki rodzicielskiej. W dobrej kondycji chętnie i często podchodzą do tarła. W dojrzałych akwariach niewielka ilość narybku może pojawiać się bez ingerencji akwarysty. Jeżeli jednak chcemy uzyskać większą jego ilość potrzebne jest bardziej kontrolowane podejście.

Grupę dorosłych ryb możemy trzymać razem, ale niezbędne będzie również osobne akwarium tarliskowe wypełnione dojrzałą wodą, bardzo słabo oświetlone, z dnem przykrytym siatką, szklanymi kuleczkami lub sztuczną trawą. Zamiennie możemy wypełnić zbiornik dużą ilością drobnolistnych roślin np. mchów. Sprawdzić się też mogą sztuczne mopy z włóczki.

Woda powinna być lekko kwaśna lub obojętna, o temperaturze ok. 25-26 C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który odpowiednio natleni i zapewni cyrkulację wody.

Ryby częściej karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami i kiedy samice będą wyraźnie grubsze, przenosimy wieczorem parę lub dwie do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi zazwyczaj następnego dnia rano.

Tarło może odbywać się też w większej grupie, w ilości 1:1 samców do samic i w odpowiednio większym zbiorniku.

Rodzice wyjadają zarówno ikrę jak i narybek, dlatego też po tarle powinni zostać odłowieni z akwarium tarliskowego. Wylęg następuje w ciągu 24-48 godzin, po kolejnych 24 godzinach larwy rozpoczynają swobodne wędrówki po akwarium. Początkowo należy podawać mikro pokarmy w proszku lub płynie, z czasem przechodząc do nicieni mikro i larw solowca (artemii).

Ostatnio zmodyfikowano: 14 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Pethia padamya
  • Synonim: Odessa barb, Red crystal barb
  • Opisał: S. O. Kullander & Britz, 2008
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 72 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 3 - 4 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 24

 1. Arstor

  PS
  Ostatnio postanowiłem posadzić trawnik.
  1h pikowania i perspektywa oczekiwania przez kilka tygodni na rozrost.
  Niestety kolorowe, ławicowe szaleństwo sprawiło że po 3 dniach wszystkie sadzonki pływały na powierzchni. Nie myślcie że brzany skubały trawę jak kozy na pastwisku. Nie, po prostu podczas gonitw wiry wodne wyrywały nieukorzenione sadzonki.
  Przed wczoraj kupiłem plastikową kratkę (jakaś podkładka do gołębnika z otworami 1x1cm i nóżkami 1cm), znowu 1h pikowania i czekam.
  Na razie ok. Szaleją nad kratką 🙂

  Odpowiedz
 2. Arstor

  cd
  Co do płci, to ciężko ją rozróżnić, no chyba że wszystkie 14 ryb to jakimś cudem samce. Wszystkie są intensywnie wybarwione. Jedyna różnica to taka że część ma ciemniejszy i bardziej matowy brzuszek a część nieznacznie jaśniejszy i błyszczący. Może te ostatnie to samice?
  Polecam te ryby każdemu.

  Odpowiedz
 3. Arstor

  Cześć.
  Moje akwarium to kostka 50x50x50cm.
  Obsada:
  3x cierniooczek
  3x molinezja (2 samice i samiec)
  14x brzana odeska
  Do tego:
  – korzeń
  – żabienica
  – mech
  – parę innych roślin których nazwy nie pamiętam
  – filtr multikani (6 pojemników)
  – CO2 z butli
  – codziennie podmieniane 5l wody z RO
  – światło białe, RB, i nocne
  I parę innych udogodnien.
  No to się pochwaliłem 🙂
  A teraz do tematu – Brzana Odeska
  To przepiękna ryba z racji na:
  – kształt – należy do karpiowatych i ma kształt mini karpia, wg mnie idealny kształt ryby
  – kolor – nie sugerujcie się zdjęciem w temacie artykułu oraz wygladem ryb w sklepie. Jak się stresuje to całkowicie blednie. Wystarczy dzień w zadbanym akwarium i zmienia się w małe cudo. Intensywna czerwień paska wzdłuż tułowia kontrastuje z ciemno szarym grzbietem i polyskujacym brzuchem. Do tego błyszczące, niebieskie plamki za głową.
  – zachowanie – niesamowicie ciekawska ryba. Wszędzie wpłynie. Najfajniejsze jest ławicowe szaleństwo. Głównie wieczorem zaczynają śmigać w grupie po całym akwarium, jedna za drugą. Okrążają korzen, filtr, rośliny. Nie widziałem czegoś takiego u innych ryb.
  – usposobienie – bardzo łagodna ryba.
  Niestety jest jeden podstawowy warunek uzyskania powyższego –> ilość. Nie 5, nie 10 a kilkanaście. Gwarantuję, że min. ilość podana w artykule czyli 5 sprawi, że wszystkie zamieszkają na stałe w krzakach. Zupełnie jak moje cierniooczki, które widzę tylko w nocy.
  cdn

  Odpowiedz
 4. dok16

  wlodi13 masz jakieś kompleksy czy co?. Wiem że tam u ciebie na wschodzie nie jest różowo , ale wyluzuj trochę. Weź sobie testy zooleka i zmierz sobie deklu twardość mózgu to ci może ulży, albo po prostu zaloguj się do życia a nie onanizujesz się przed kompem całymi dniami.Teraz cię obraziłem ty oczytany kartoflu.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   psycha ci wysiadła…
   no coments…

  2. rrrrrrrw

   Ja składam formalny wniosek do Administracji o usuwanie z Forum takich osobników jak dok16 i blokowanie w przyszłości postów z jego IP, wysłanie go na fejsbóka, fotkę.pl, księżyc lub gdziekolwiek, aby to Forum trzymało wysoki poziom i nie było zaśmiecane takimi odpadkami. Dziękuję.

 5. Robert

  Zgadzam się z dok16 i nie widzę błędów ortograficznych w jego wypowiedzi. Poczytałem na swój temat i raczej nie skorzystam z Twoich rad Wlodi13.Twoja składnia i interpunkcja też nie leży na wysokim poziomie (raczej na najniższym) ,więc nie obrażaj innych. Temat uważam za zamknięty i raczej tu już nie zajrzę .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Obrażanie innych rozpoczął @dok16, sugerując że jestem człowiekiem nieoczytanym.
   Jeżeli dla kogoś jest bez różnicy czy w akwarium mamy wodę twardą czy miękką, też nie widzę sensu dalszej dyskusji (to nie mój poziom) i uważam temat za zamknięty.

 6. dok16

  Zgaduję że zakupiłeś otoski i molinezje jako ekipę sprzątającą.
  Tak możesz kupić ten gatunek brzanki.Kolega wyżej troszkę jest nie w temacie jak Ci wmawia że otoski się gryzą z tym co zamierzasz kupić i z tym co masz.Sam czytasz że nawet nie chciało mu się przeczytać tego co jest napisane w wymaganiach tego gatunku brzanki.Kolego Wlodi13 poczytaj sobie o otoskach troszkę więcej ,np sposobie aklimatyzacji a jak udzielasz komuś rad to przynajmniej niech to się nie kłuci z tym co jest napisane w tym serwisie.Osobiście mam obsadę towarzyską harem Molinezja żaglopłetwa
  8-12 Brzanka sumatrzańska
  5 Kirysek/ Cierniooczek
  5 Otosek przyujściowy
  i wspaniale to se sobą współgra.
  Temperaturę utrzymuję na 25 stopni akwa 112l korzeń , kamienie dużo roślin.
  Nie leję chemii , nie nawożę . Filtr kubełkowy. Podmianki robię małe co tydzień półtora.
  Ph mam 7,5 reszta w harmonii i „nic się nie gryzie”
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Kolega @dok16 ma problemy z ortografią, więc podejrzewam że ze szczegółowym czytaniem i analizowaniem tego co jest napisane na tym serwisie także:
   Molinezja Ostrousta: GH=15-30°d
   Otosek przyujściowy: GH=1-12°d
   więc jeśli te parametry nie kłócą się ze sobą, to nie wiem jak inaczej jeszcze tłumaczyć.
   Może w swoim akwarium masz twardość ogólną wody (GH) na poziomie 15°d, nie wiem, …i wydaje się tobie że przy tak skrajnych warunkach rybki mają się dobrze.
   Z własnego doświadczenia wiem że przy GH=20°d Otoski nie żyły u mnie dłużej niż 2 miesiące, gdy zbiłem twardość wody GH do 10°d, nie wspomnę o twardości węglanowej (KH), rybki trzymają się świetnie już blisko 4 lata i nic im nie jest – w dwóch akwariach żadnych strat.
   A kwestia temperatury ma wpływ na komfort rybek, podaję wartości w których najlepiej będą się czuły, a że uśredniasz do 25°C – ok, pewnie że będą żyły… tak samo jak człowiek przeżyje przy 15°C czy też 30°C ale najbardziej komfortowo się czuje w zakresie 22-24°C.
   I radzę tobie trochę więcej poczytać…

 7. Robert

  Witam
  Mam zamiar kupić ten gatunek brzanki,Będzie to moje główne stadko.Plan zakupu to około 8 sztuk.W mojej 112l zamieszkują na razie tylko 3 molinezje czarne i 6 Otosków. Czy towarzystwo będzie odpowiednie dla brzanek?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Spójrz na wymagane parametry wody (T i GH):
   Brzanki Odeski wolą chłodniejszą wodę, najlepiej w granicach 18-23°C, natomiast Molinezje są ciepłolubne – najkorzystniej 26-28°C. Twardość ogólną wody dobrze by było utrzymać na poziomie GH=15-20°d (średnio-twarda), z kolei Otoski preferują wodę miękką – GH najlepiej poniżej 10°d.
   Jak sam widzisz, wszystko trochę się kłóci…

  2. Arek

   Odeskie to nie ryby ławicowe, kręcą się chaotycznie po akwarium, samce ganiają samice. Efektu ławicy z nimi nie uzyskasz.

 8. Kamila

  Witam. Kilka dni temu kupiłam brzanki odeskie. Mam akwarium gatunkowe. 72 l – 9 brzanek. Zdecydowałam się na brzanki mając nadzieję na obserwację ciekawych zachowań i ciągły ruch w akwarium. Czytałam, że są ciekawskie, ruchliwe… Ale moje jakoś nie są. Cały czas chowają się w najgłębsze zakątki akwarium, gdzieś z tyłu za roślinami. Jedyne co mogę oglądać to dalej moje rośliny bo ryby ciężko zauważyć… Już 4 dzień od kiedy je przyniosłam a one nawet nie chcą łebka wyściubić zza roślin. Przy tylniej ścianie akwarium mam średniej wielkości nurzańca, niegorszą hygrofilie i na boku dość dużą moczarkę. Z roślin mam jeszcze kilka kulek mchu. Znajomy doradził, że ich zachowanie może być spowodowane za małą ilością roślin. Na moje oko oceniam że jakieś 1/4 akwarium jest zielona. Mam w planie coś dosadzić. Ale może one po prostu tak mają?! 😐 że się długą aklimatyzują?! 😐
  Może ktoś mądrzejszy ode mnie coś odpowie…
  jak chodzi o wodę to sprawdziłam parametry – są poprawne i zgodne z wymaganiami ryb. Woda dojrzewała 3 tygodnie, nie stosuje szkodliwych dla ryb uzdatniaczy wody, tylko mikroelementy dla roślin. Także woda raczej przyczyną nie jest.
  Aha – ryby straciły też kolor. W sklepie były ładnie wybarwione ale jak je wpuściłam do akwarium są zupełnie srebrne. Rozumiem, że to wynik stresu. Ale po 4 dniach niestety nie widzę zupełnie żadnej poprawy. Długo to bedzie trwać?

  Odpowiedz
 9. Kamila

  Szanowni akwaryści – proszę o wypowiedzi… 1 komentarz sprzed 5 miesięcy i co?! Nikt tu nie ma brzanek??
  Zastanawiam się nad zakupem tego gatunki brzanki. Przyznaje się bez bicia, że mam troszkę mniejsze akwarium jak to zalecane, bo 72 l (60x30x40 wysokie). Ale myślę o akwarium gatunkowym, tylko dla kilku brzanek – będą więc miały całą przestrzeń dla siebie i wyłącznie + kilka kirysków na dno. Mam dość twardą wodę, w tej chwili ok. 8 GH i 9 KH. Akwarium dojrzewa, może te parametry ulegną jakiejś zmianie…
  Czy ktoś ma te rybki? Jakieś uwagi? Mądre rady?
  Pozdrawiam!

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Mila

   mogą być ale brzanki w małym stadzię są agresywne i obgryzają płetwy innym rybą

  2. Mila

   cyt : „W akwarium o mniejszej ilośći tych ryb przejawiają agresje. minimalana ilośc 5

  3. Kamila

   Dzięki Mila – no tak, ale ja myślę o 5-7 brzankach i 4-5 kiryskach. I to by był koniec jeśli chodzi o obsadę ryb. Więc myślę że 5-7 sztuk czuło by się ze sobą dobrze. Kiryski też potrzebują towarzystwa swojego gatunku – nie mogę mieć 1. BYły by 2 małe stadka zamieszkujące inne partie akwarium. W moim wyobrażeniu i kiryski miały by dno dla siebie i brzanki sporo miejsca dla siebie tylko.
   Czy jest tutaj jakiś akwarysta, który ma kilka brzanek???

  4. Mila

   ja mam 25 brzanek i góróją w akwa bo są liczną grupką mogą byc z kiryskami pstrymi lub spiżowymi bo są największe .

  5. Kamila

   ho ho Mila jakie Ty masz akwarium, że masz 25 brzanek? Zazdroszczę! Pewnie spory litraż. Ja na tą chwilę mogę mieć tylko marne 60x30x40. A marze o czymś większym.
   Napatrzyłam się ostatnio na karmienie brzanek sumatrzańskich. To ich „rzucanie” się na pokarm to niezłe widowisko. Czy brzanki odeskie też się tak zachowują czy to tylko sumatrzańskie mają taką nature??? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!

  6. Mila

   ja mam 1000 litrow ale kaza brzanka w naturze tak poluje na jedzonko

  7. Kamila

   to mi teraz zabiłaś klina… z czym do czego ja tu z tym moim naparstkiem wody… ahhh zazdroszczę!

 10. bogda

  Mam 5 sztuk i wszystkie trzymaja sie razem ale niestety w krzakach tj roslinach i nie pływaja swobodnie pozatym to rosna jak na drozdzach sa wieksze niz w opisach

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamila

   A po za tymi 5 brzankami masz jeszcze coś w akwarium? Czy tylko te 5 i tyle? Może się tak chowają bo masz za dużo innych towarzyszy. Z tego co czytałam wykazują taką śmiałość i energię po 1: jak jest ich większe stadko, po 2: jak mają wystarczająco duze akwarium! po 3: w zależności od tego jakie mają towarzystwo. Więc na pewno coś jest przyczyną tego, że tak się zachowują.