Epalzeorhynchos frenatum (Fowler, 1934)

Labeo - Grubowarg Zielony - ryba akwariowa fot.seriouslyfish.com
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Azja

Grubowargi zielone - ryby akwariowe

Labeo, Grubowarg zielony (Epalzeorhynchos frenatum) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych, znana także jako Rekin tęczowy.

Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum - Występowanie

Grubowarg zielony pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkiwał przede wszystkim płytkie, wartkie rzeki i strumienie w Tajlandii. Obecna lokalizacja występowania Labeo jest trudna do określenia. W niektórych rejonach populacja tych ryb się drastycznie zmniejszyła w innych zanikła całkowicie. Wbrew powszechnej opinii nie doprowadziły do tego odłowy a zmiany środowiskowe min. spiętrzanie rzek.

Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum - Charakterystyka i usposobienie

Labeo w akwarium osiąga 15 cm długości. Charakteryzuje się wydłużonym ciałem koloru szarego z prześwitami ciemnej zieleni i ciemną plamą u nasady ogona. Płetwy czerwone, lekko opalizujące. Płetwa ogonowa rozwidlona. Oprócz formy dzikiej istnieje także hodowlana odmiana albiotyczna, o ciele pozbawionym pigmentu. Grubowarga zielonego można na pierwszy rzut oka pomylić z Grubowargiem dwubarwnym, u którego tylko płetwa ogonowa jest czerwona. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Dorosłe samice można rozpoznać po nieco bardziej zaokrąglonym brzuchu, mniej intensywnym ubarwieniu oraz zaokrąglonych końcach płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa u samców tworzy wyraźny szpic i jest obrzeżona na czarno. Wykazuje silnie rozwinięty terytorializm i z wiekiem staje się agresywny. Starcia między rybami w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. W akwarium najlepiej trzymać tylko jednego przedstawiciela tego gatunku.

Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum - Odżywianie i karmienie

Labeo żywią się głównie glonami oraz innymi pokarmami roślinnymi. W ich menu powinny się znaleźć także pokarmy żywe np. dafnia, artemia, doniczkowce, rureczniki, oczliki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Przyjmują także pokarm mrożony i suchy. Dietę roślinną możemy wzbogacać np. łuskanym grochem, ogórkiem, cukinią, szpinakiem i siekanymi owocami.

Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum - Akwarium

Dla jednego osobnika wymagane jest akwarium o co najmniej 120 cm długości, gęsto obsadzone roślinami, wyposażone w kryjówki z kamieni i korzeni oraz z piaszczystym podłożem. W zbiorniku możemy także umieścić suche korzenie lub gałęzie, które możemy udekorować roślinami takimi jak np. Mikrozorium, Bobitis, Anubias. Jasne oświetlenie zapewni stały wzrost przysmaku ryb czyli glonów. Labeo nie tolerują wysokich stężeń azotanów, dlatego niezbędny będzie wydajny filtr, który zapewni również znaczny ruch wody i jej odpowiednie natlenienie. Aby zapobiec wyskakiwaniu ryb akwarium powinno być przykryte.

Grubowarg zielony będzie nieco lepszym wyborem do akwarium towarzyskiego od Grubowarga dwubarwnego, ale i tak należy ostrożnie dobierać współmieszkańców. Nie może być trzymany z rybami czerwonymi, wolno pływającymi i weloniastymi. Za współmieszkańców najlepiej dobierać ryby przebywające w środkowych i górnych partiach wody. Będzie żył w zgodzie np. z Bocjami. Należy unikać towarzystwa kirysków i pielęgnic.

Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum - Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, bardzo trudny do rozmnożenia w akwariach. W warunkach domowych jest to prawie niemożliwe. Ryby obecne w handlu pochodzą z farm hodowlanych gdzie do stymulacji tarła stosowane są specjalne hormony. Ze względu na agresywny temperament ryb niezbędne są zbiorniki o pojemnościach rzędu 500-1000 l. Wymagana woda miękka o pH około 6,5 i temperaturze 26-28°C. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 sztuk. W środowisku naturalnym Labeo składają ikrę przy dnie w zagłębieniu. Wylęg następuje po ok 2 dniach.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Epalzeorhynchos frenatum
  • Synonim: Rainbow Shark, Epalzeorhynchus frenatus, Labeo frenatus
  • Opisał: Fowler, 1934
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 7 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 50

 1. Alan

  czy akwarium 112l ile którym będzie tylko grubowarg zielony będzie dla nie go dobry ?(nie mam więcej miejsca w domu a bardzo mi na nim zależy)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. k

   Minimalny rozmiar zbiornika dla labeo to 240-250 litrów. Nieważne, że byłby jedyną rybą w akwarium. 112 litrów to po prostu za mały zbiornik i tyle.

 2. Glonojad

  Witam, choć prawdopodobnie znam odpowiedź, chciałbym spytać, czy może żyć z bojownikiem.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Cantona21

   u mnie żył z bojownikiem i nie nic się nie działo . Labeo raczej pływa w dolnych partiach akwa a bojownik bliżej lustra wody więc nie wchodzą sobie w drogę

 3. Sylwester lat 37

  Mam pytanie chce zrobić akwarium 112litra mam taki plan 8 brzanek Sumatry albinos może maszysta (zielona do tego Neon czerwony 5 sztuk Trzy Glonojady (Zbrijniki niebieskie lub Albinosy) do tego 4 sztuki kosiarki plus ślimaki Ampularie albo Military helmety i do tego jeszcze myślę nad molinezja też 5 sztuk jakieś Golden albo Black Molly i problem jest taki że , chciałbym dać do tego dwa Labeo zielone lub Albinosy ponoć trochę mniej są agresywne ale mniej niż dwubarwne (Bicolor) myślę że tan biotop by był spoko może do tego jeszcze z 3-4 Gurami Mozaikowe i by było super Drugi biotop to Danio pręgowane sztuk 10 plus Kardynałek chiński sztuk10-15 do tego Kiryski pstre spiżowe lub albinosy i przylga chińska cudak sztuk 3-5 do tego ślimaki te co wyżej i parę kosiarek bym dał może jeszcze z dwa welony czarne lub czerwone białe albo za przylge Glonojady sam nie wiem który biotop lepszy porszę o pomoc o porównanie i dobór ryb do zbiornika 112 l bardzo zalezy na 1 biotopie brzanki i Labeo to by pięknie wyglądało ale czy tak można ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , akwarium 112 l to niezbyt duży zbiornik . Podałeś tu raczej przepisy na zupę rybną a nie akwaria biotopowe. Takie taksony jak grubowarg dwubarwny , syjamski (kosiarka) to ryby na większy kaliber akwarium. Piszesz ,że zależy Tobie na zbiorniku biotopowym a podajesz ryby z różnych kontynentów i o różnych wymaganiach. Zrób na chłodno kalkulacje i podejdź do tematu z przygotowaniem merytorycznym. Pozdrawiam

  2. Sylwester lat 37

   Napisałem że zależy mi bardzo na Brzankach i Labeo coś w ten desen co byś polecił mi jeśli o kontynent to Azja może do tego Gurami parę sztuk plus brzanki dwa Labeo i Glonojady lub przylga chińska cudak? Taki biotop azjatycki chociaż ludzi nie raz nie trzymają się biotpów i potrafią dać welony z skalarami bocjami neonami z Gupikami między innymi mój kolega tak trzymał ale to nie było dobre dla tych ryb Skalary ciągle były zestresowane w jego baniaku 150l

 4. Pikar

  Czy możliwe żeby Labeo wybijał mi neony czerwone? Od jakiegoś czasu co rano mam jednego trupa, dzień w dzień od trzech tygodni. Nie widziałem nigdy agresji w stosunku do neonów ale truchło chętnie zjada.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Sky

   Tak, to mini drapieżnik będzie podjadał mniejsze ryby jest też bardzo terytorialny.

  2. Pikar

   skoro neony są już u mnie na wyginięciu to czy Labeo może byc w jednym zbiorniku 240l z rozborami klinowymi i brzankami mszystymi ewentualnie ze zwinnikiem czerwonoustym?

  3. Pikar

   Ewentualnie proszę o podpowiedź, jakie ryby pływające w środkowej części akwarium będą współgrały z Labeo

  4. Tomasz

   Witam, unikaj ryb o czerwonych barwach, na Labeo działa to jak przysłowiowa płachta na byka.

 5. Mads

  Czy Labeo może być razem z brzankami różowymi / Denisona?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Glonojad

   Raczej nie, grubowargi nie tolerują obecności ryb o podobnym kształcie, a także ryb czerwonych/pomarańczowych.

  2. Mads

   No też tak myślałem, ale na filmie przypadkiem nie ma właśnie brzanek różowych?
   W innym opisie tych ryb czytałem że można trzymać z rybami ruchliwymi jak np brzanki.
   A jeśli nie te dwa gatunki to z czym go trzymać?

  3. Lisukoksu

   ja tam widziałem płaskoboki, które serdecznie polecam 🙂

 6. Piotr

  Mam pytanie czy Labeo może żyć z Kosiarką

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Niestety nie, Labeo są agresywne wobec podobnych do siebie ryb typu kosiarki, inne grubowarki czy mieczyki.
   Ale jeżeli akwa jest dość duże, to jak najbardziej możesz spróbować, to ten sam biotop, poza tym, agresja zależy w dużej mierze od pojedynczego osobnika i wychowania ryby.
   W literaturze akwarystycznej można przeczytać o trzymaniu skalarów razem z neonami.
   Odchowywanie skalarów od małego z neonami innesa to wcale nie taki głupi pomysł…
   Przecież ryby te żyją razem w naturalnym środowisku z żaglowcami.
   Wg. mnie i wielu innych Akwarystów to jest ŚWIETNY pomysł na biotop.
   Pozdro

 7. Paweł

  Mam pytanie czy Labeo można trzymać z Sumami Liniowymi

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Skoro nie można ich trzymać z kiryskami, to z większymi „kuzynami” kirysków też nie.
   Są to ryby denne, tak samo jak kiryski czy grubowargi.
   A tak w ogóle to jaki litraż?
   Może kup bocje…

  2. Paweł

   240 L. A jaką Bocje myślałem o Szarej.

  3. MarceliAkwa

   Ile masz Labeo?

  4. MarceliAkwa

   Dla szarej minimum 280 litrów, dla grubowarga minimum 200 zostaw same Labeo nie będzie tłoku.
   Ewentualnie jeżeli chcesz bocje to dokup 4 mysie, to ten sam biotop.

  5. Paweł

   Nie mam ale planuje 1

  6. Paweł

   I mam jeszcze jedno pytanie czy Labeo można mieć z Kosiarką

  7. Michal

   U mnie żyje z liniowymi. 3sztuki Platydoras i 2 labeo dobrego stadko kirysków pand i mają się dobrze. Akwa 900L

 8. Tomek

  Witam mam bardzo dziwny problem z labeo więc tak mam w 2 labeo w akwaroum są one heszcze młode mają ok 6 miesięcy i jest problem jedno z nich ma dziwnie wielki brzuch i ten brzuch jest biały wygląda jakby był kotny jak gubik tylko że labeo są jajorodne powie ktoś co z nim sie stało??

  Odpowiedz
 9. Sławek

  Mam w akwarium 3 sztuki razem z gurami gupikami bocjami i molinezjami i nie zauważyłem żadnej agresji. Akwarium 500l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lolo

   Proste przecież w takim się mnożą

 10. Mikołaj

  Mam od pół roku, wielkość ok 9 cm. Piękna ryba, bardzo aktywna, super kolor płetw. Patroluje front akwa goniąc wszystko co kolorowe (brzanki, miedziki), ale nie goni do upadłego, tylko do czasu aż przegoni ze swojego terenu. Nie rusza kirysów i gurami. Błagam, tylko jedna sztuka na akwarium, bo drugiego labeo by zabił albo sam zginął.

  Odpowiedz
 11. Marcin

  Porażka! Kilka tygodni temu kupiłem labeo ? po kilku dniach zobaczyłem obgryziony tylny ogon? mam mafie brzanek, zielonych sumatrzanskich różowych i mysie bocje? przez własną głupie dzisiaj dokupilem jeszcze labeo albinosa i grubo warga myślałem że to też ryba sradna mam tylko 240l i co teraz pomóżcie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Słuchaj, Grubowarg W OGÓLE nie powinien być łączony z innymi osobnikami, a jak chcesz mieć dwie sztuki, każda musi mieć ok. 1 metra kwadratowego terenu.

 12. Daniel

  Jak niektórzy nie wiedzą, to Grubowarg Zielony w chwili stresu staje się szary, ale po chwili kolory wracają.

  Odpowiedz
 13. Daniel

  Labeo potrafią dbać o swoją wagę (moim zdaniem). Ostatnio zauważyłem że był strasznie tłusty, co mnie zmartwiło. Następnego dnia w ogóle go nie widziałem od 7:00 do 22:00. Zacząłem się martwić. No ale jak się okazało tydzień później wypłynął z zamku o 1/3 chudszy, co jest według mnie dobrym argumentem.☺

  Odpowiedz
 14. Karol

  Czy labeo może być trzymane z ramirezkami w awarium 240l i 120cm długości prosze o szybką odpowiedzi.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   To dobre akwarium. Ja mam akwarium 45l, a wymagame jest 200l, ale i tak lebeo ( chodzi o grubowarga zielonego) świetnie się czuje.
   Tak myślę.
   Mój mieszka z samicą mieczyka, z 12 noeonkami innesa, z 5 razborkami klinowymi, z 2 kiryskami pstrymi i z 3 żałobniczkami. Od trzech miesięcy zjadł tylko 8 gupików i jednego labeo (tego drugiego, takiego który ma tylko tylną płetwę pomarańczową). A więc jeśli mi nie zjada reszty rybek to Twoich nie powinien pozjadać??.
   Lecz jeśli chcesz zakupić drugą sztukę to nie wiem, czy by się powiodło…
   Ale pamiętaj nie zapomnieć o jednej, dużej kryjówce, aby mógł sobie przesypiać. (Ja mam wielki zamek, w którym on za dnia śpi, a ok.18:30 wychodzi i czeka na żarło).

 15. Kuroneko

  Kupiłam takiego cwaniaczka do akwarium 126l po utracie dorosłego giętkozęba. Na razie ma jakieś 6cm, jest grafitowy z wyraźną kropką przed ogonem i ma ładnie wybarwione płetwy. Z gurami mozaikowymi zupełnie się ignorują, to samo z piskorkami (chociaż dwa zakupione znalazłam martwe, ale prawdopodobnie nie jego wina, 2 pozostałe i dwa stare nie narzekają). Za to goni mi młode (ze sklepu) kakadu – i samca, i samiczki. Nie jakoś strasznie, ale przez parę/naście sekund potrafi się za nimi ciągnąć (na płetwach nic nie widać, więc raczej nie było ataków). Wolałabym go zachować, bo ryb cudowny, ale jak się stanie zagrożeniem dla kakadu nawet po aklimatyzacji do nowego akwarium, to niestety będzie musiał wylecieć.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Jeśli kakadu jest czerwone może być problem, u mnie mieczyki dostawały bęcki np. albo czerwone gupiki gdzie inne totalnie ignorowane, moje rozwiązanie to była rezygnacja z czerwonych ryb. Labeo się pozbyć nie mogę bo są za fajne.

  2. Kuroneko

   Mogę zaktualizować – jest trochę większy, trochę bardziej zadomowiony. Kakadu mają się świetnie, btw. odmiana orange, co najwyżej je przegania, ale nigdy kontaktu fizycznego. Jak którejś coś nie pasuje to wpływa między korzenie i tyle.

 16. Igor

  Moj labeo byl agresywny,zaganial drugie labeo. Został wpuszczony do sumow z Indii i europejskiego, jednak zostal zjedzony. Agresywna ryba, ale z sumami z Indii rady nie da.

  Odpowiedz
 17. Aquabat

  Czy ktoś jest w stanie opisać lepiej zachowanie tych rybek w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku?? Kilka dni temu zakupiłem 3 sztuki tej pięknej rybki. Wczoraj w nocy zachowywały się jak by się całowały (chwytały się pyszczkami za pyszczek i wykonywały akrobacje w takiej pozycji jak by V) pływały obok siebie wyginając się na boki, wykonywały dziwne tańce i troszkę się goniły. Dodam, że robiły to wszystkie 3 sztuki na zmianę każdy z każdym, rano znów pływały razem i wcinały glony jak gdyby nigdy nic, dziś w nocy znowu pływały obok siebie i się wyginały. Czy o jakaś forma zalotów?? Ustalania hierarchii?? Walki o teren?? A może to zwykła zabawa??
  Jeśli to istotne to wczoraj pierwszy raz dostały mrożony pokarm, przedwczoraj i dziś tylko suchy i tylko się wyginały. Jeśli jutro po mrożonym znowu będą się tak zachowywać to przyczyna się wyjaśni puki co szukam informacji ale jest tego naprawdę mało i na PL i na ENG stronach.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Takie zachowanie – przepychanki się pyszczkami, to ustalanie hierarchii w stadzie. Już młode rybki tak się zachowują, trzymanie kilku sztuk w nie za dużym akwarium nie jest dobrym pomysłem.

  2. Aquabat

   Minął miesiąc, ryby urosły i nadal czasem wykazują takie zachowanie, występuje ono tylko przy karmieniu lepszymi pokarmami. Krzywdy sobie nie robią ani innym mieszkańcom też nie, więc jestem spokojniejszy. Z lżejszym sumieniem oglądam ich wygibasy wiedząc że sobie nie szkodza. Co do ich motywów to obstawiam pomiędzy hierarchią a zalotami, jednak w przy ustalaniu hierarchii raczej powinny być jakieś obrazenia bo jednak mała ryba to nie jest.

 18. Paweł

  Mogą być ze skalarami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   tak mogą

 19. kinga

  ja mam akwarium 100 l i 2 labeo i nie wiem czy będą bobrze się czuły w moim akwarium,i nie będą się męczyły
  proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Na górze jest wyraźnie napisane – ,,Dla jednego osobnika wymagane jest akwarium o co najmniej 120 cm długości”. Labeo rosną do dużych rozmiarów, a sto litrów to dla nich za mało.

  2. rohu

   Kinga – to sie okaze z czasem, niby 2 to za duzo ale ja mam akwa 112 l. i tez mam dwa osobniki od kilku dni – obserwuje je i jak na razie kazdy plywa sam ale doszlo juz do malych przepychanek tylko nie wiem czy to mala wojna byla czy jakies zaloty bo plywaly kolo siebie ocierajac sie bokami – czas pokaze

 20. Karol

  Cześć mam na imię Karol mam 2 labeo jednego białego z czerwonymi oczami i z płetwami też
  czerwonymi a drugi labeo jest brązowy a przed ogonem ma czarną plamkę jak rozpoznać płeć
  u labeo?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Gangster 2115

   Z Labeo jest tak że, ciężko jest powiedzieć czy samica czy samiec samica ma wypokly brzuszek większy to samica samiec bardziej smuklejszy ale to ciężko powiedzieć i określić