Labeo – Grubowarg zielony

Labeo - Grubowarg Zielony - ryba akwariowa fot.seriouslyfish.com

Grubowargi zielone - ryby akwariowe

Labeo, Grubowarg zielony (Epalzeorhynchos frenatum) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych, znana także jako Rekin tęczowy.

Ryba akwariowa Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum Pochodzenie ryb akwariowych

Grubowarg zielony pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkiwał przede wszystkim płytkie, wartkie rzeki i strumienie w Tajlandii. Obecna lokalizacja występowania Labeo jest trudna do określenia. W niektórych rejonach populacja tych ryb się drastycznie zmniejszyła w innych zanikła całkowicie. Wbrew powszechnej opinii nie doprowadziły do tego odłowy a zmiany środowiskowe min. spiętrzanie rzek.

Ryba akwariowa Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Labeo w akwarium osiąga 15 cm długości. Charakteryzuje się wydłużonym ciałem koloru szarego z prześwitami ciemnej zieleni i ciemną plamą u nasady ogona. Płetwy czerwone, lekko opalizujące. Płetwa ogonowa rozwidlona. Oprócz formy dzikiej istnieje także hodowlana odmiana albiotyczna, o ciele pozbawionym pigmentu. Grubowarga zielonego można na pierwszy rzut oka pomylić z Grubowargiem dwubarwnym, u którego tylko płetwa ogonowa jest czerwona. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Dorosłe samice można rozpoznać po nieco bardziej zaokrąglonym brzuchu, mniej intensywnym ubarwieniu oraz zaokrąglonych końcach płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa u samców tworzy wyraźny szpic i jest obrzeżona na czarno. Wykazuje silnie rozwinięty terytorializm i z wiekiem staje się agresywny. Starcia między rybami w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. W akwarium najlepiej trzymać tylko jednego przedstawiciela tego gatunku.

Ryba akwariowa Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum Odżywianie ryb akwariowych

Labeo żywią się głównie glonami oraz innymi pokarmami roślinnymi. W ich menu powinny się znaleźć także pokarmy żywe np. dafnia, artemia, doniczkowce, rureczniki, oczliki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Przyjmują także pokarm mrożony i suchy. Dietę roślinną możemy wzbogacać np. łuskanym grochem, ogórkiem, cukinią, szpinakiem i siekanymi owocami.

Ryba akwariowa Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum Akwarium ryb akwariowych

Dla jednego osobnika wymagane jest akwarium o co najmniej 120 cm długości, gęsto obsadzone roślinami, wyposażone w kryjówki z kamieni i korzeni oraz z piaszczystym podłożem. W zbiorniku możemy także umieścić suche korzenie lub gałęzie, które możemy udekorować roślinami takimi jak np. Mikrozorium, Bobitis, Anubias. Jasne oświetlenie zapewni stały wzrost przysmaku ryb czyli glonów. Labeo nie tolerują wysokich stężeń azotanów, dlatego niezbędny będzie wydajny filtr, który zapewni również znaczny ruch wody i jej odpowiednie natlenienie. Aby zapobiec wyskakiwaniu ryb akwarium powinno być przykryte.

Grubowarg zielony będzie nieco lepszym wyborem do akwarium towarzyskiego od Grubowarga dwubarwnego, ale i tak należy ostrożnie dobierać współmieszkańców. Nie może być trzymany z rybami czerwonymi, wolno pływającymi i weloniastymi. Za współmieszkańców najlepiej dobierać ryby przebywające w środkowych i górnych partiach wody. Będzie żył w zgodzie np. z Bocjami. Należy unikać towarzystwa kirysków i pielęgnic.

Ryba akwariowa Labeo – Grubowarg zielony - Epalzeorhynchos frenatum Rozmnażanie ryb akwariowych

Gatunek jajorodny, bardzo trudny do rozmnożenia w akwariach. W warunkach domowych jest to prawie niemożliwe. Ryby obecne w handlu pochodzą z farm hodowlanych gdzie do stymulacji tarła stosowane są specjalne hormony. Ze względu na agresywny temperament ryb niezbędne są zbiorniki o pojemnościach rzędu 500-1000 l. Wymagana woda miękka o pH około 6,5 i temperaturze 26-28°C. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 sztuk. W środowisku naturalnym Labeo składają ikrę przy dnie w zagłębieniu. Wylęg następuje po ok 2 dniach.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Epalzeorhynchos frenatum
synonim:Rainbow Shark, Epalzeorhynchus frenatus, Labeo frenatus
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:7 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Labeo – Grubowarg zielonyPoważnie o rybach - Labeo – Grubowarg zielony

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 10

 1. Igor

  Moj labeo byl agresywny,zaganial drugie labeo. Został wpuszczony do sumow z Indii i europejskiego, jednak zostal zjedzony. Agresywna ryba, ale z sumami z Indii rady nie da.

  Odpowiedz
 2. Aquabat

  Czy ktoś jest w stanie opisać lepiej zachowanie tych rybek w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku?? Kilka dni temu zakupiłem 3 sztuki tej pięknej rybki. Wczoraj w nocy zachowywały się jak by się całowały (chwytały się pyszczkami za pyszczek i wykonywały akrobacje w takiej pozycji jak by V) pływały obok siebie wyginając się na boki, wykonywały dziwne tańce i troszkę się goniły. Dodam, że robiły to wszystkie 3 sztuki na zmianę każdy z każdym, rano znów pływały razem i wcinały glony jak gdyby nigdy nic, dziś w nocy znowu pływały obok siebie i się wyginały. Czy o jakaś forma zalotów?? Ustalania hierarchii?? Walki o teren?? A może to zwykła zabawa??
  Jeśli to istotne to wczoraj pierwszy raz dostały mrożony pokarm, przedwczoraj i dziś tylko suchy i tylko się wyginały. Jeśli jutro po mrożonym znowu będą się tak zachowywać to przyczyna się wyjaśni puki co szukam informacji ale jest tego naprawdę mało i na PL i na ENG stronach.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Takie zachowanie – przepychanki się pyszczkami, to ustalanie hierarchii w stadzie. Już młode rybki tak się zachowują, trzymanie kilku sztuk w nie za dużym akwarium nie jest dobrym pomysłem.

  2. Aquabat

   Minął miesiąc, ryby urosły i nadal czasem wykazują takie zachowanie, występuje ono tylko przy karmieniu lepszymi pokarmami. Krzywdy sobie nie robią ani innym mieszkańcom też nie, więc jestem spokojniejszy. Z lżejszym sumieniem oglądam ich wygibasy wiedząc że sobie nie szkodza. Co do ich motywów to obstawiam pomiędzy hierarchią a zalotami, jednak w przy ustalaniu hierarchii raczej powinny być jakieś obrazenia bo jednak mała ryba to nie jest.

 3. Paweł

  Mogą być ze skalarami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   tak mogą

 4. kinga

  ja mam akwarium 100 l i 2 labeo i nie wiem czy będą bobrze się czuły w moim akwarium,i nie będą się męczyły
  proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Na górze jest wyraźnie napisane – ,,Dla jednego osobnika wymagane jest akwarium o co najmniej 120 cm długości”. Labeo rosną do dużych rozmiarów, a sto litrów to dla nich za mało.

  2. rohu

   Kinga – to sie okaze z czasem, niby 2 to za duzo ale ja mam akwa 112 l. i tez mam dwa osobniki od kilku dni – obserwuje je i jak na razie kazdy plywa sam ale doszlo juz do malych przepychanek tylko nie wiem czy to mala wojna byla czy jakies zaloty bo plywaly kolo siebie ocierajac sie bokami – czas pokaze

 5. Karol

  Cześć mam na imię Karol mam 2 labeo jednego białego z czerwonymi oczami i z płetwami też
  czerwonymi a drugi labeo jest brązowy a przed ogonem ma czarną plamkę jak rozpoznać płeć
  u labeo?

  Odpowiedz