Tanichthys albonubes

Kardynałek Chiński - ryba akwariowa fot.www.rainbow-fish.org
 • Rozmiar: 4 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.5 pH
 • Wymagana temperatura: 16 - 22°C
 • Biotop: Azja

Kardynałki chińskie - ryby akwariowe

Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) – niewielka, popularna rybka akwariowa z rodziny karpiowatych.

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Występowanie

Kardynałek chiński pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki w części Chin i w Wietnamie.

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Charakterystyka i usposobienie

Kardynałek Chiński - płeć, samiec samica

Kardynałek chiński – samica, samiec

Kardynałki chińskie osiągają do 4 cm długości. Ryby charakteryzuje jasno złotawy, obrzeżony na niebiesko pas wzdłuż tułowia, biegnący od oka aż po nasadę płetwy ogonowej, zakończony ciemną, czerwono obwiedzioną plamą. Ubarwienie płetw zmienne. Występują także formy hodowlane np. złota, albinos, długo-płetwa, intensywnie czerwona. Niestety formy takie są w większości słabsze genetycznie, mniej odporne na choroby i deformacje. Samce zazwyczaj odrobinę smuklejsze i jaskrawiej wybarwione niż samice. Gatunek bardzo łagodny, ławicowy, najlepiej czuje się w grupie większej niż 10 osobników. Ryby trzymane w stadzie są mniej płochliwe, wyglądają efektowniej i ukazują swoje naturalne zachowania. Samce najpiękniej wyglądają, kiedy rywalizują między sobą o względy samic.

Kardynałki chińskie można pomylić z Kardynałkami wietnamskimi (T. micagemmae, T. sp. Vietnam) jednak ich odróżnienie nie należy do trudnych. Kardynałki chińskie są przede wszystkim większe o ok. 1cm, charakterystyczny ciemny pas mają znacznie cieńszy oraz ich tułów jest zabarwiony na czerwono-brązowawy kolor. Płetwy grzbietowa i odbytowa T. micagemmae są obrzeżone na czerwono natomiast u T. sp. Vietnam na żółto.

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Odżywianie i karmienie

W naturze Kardynałki chińskie odżywiają się pokarmami pochodzenia zwierzęcego np. małymi insektami, larwami owadów, zooplanktonem. W akwarium można im podawać pokarm suchy, regularnie uzupełniany pokarmem żywym lub mrożonym.

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Akwarium

Ryby należy trzymać w dobrze filtrowanym akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm. Najlepiej prezentują się na tle bujnej roślinności i ciemnego podłoża. Rośliny pływające, korzenie, gałęzie i suche liście oddadzą bardziej naturalne środowisko dla tego gatunku. Kardynałki wymagają niskiej temperatury wody, optymalna to przedział 16-22°C, w wyższych temperaturach, krócej żyją. Możemy je trzymać w akwarium towarzyskim z rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych np. Brzanka różowa, Brzanka zielona, Wielkopłetw wspaniały, Danio Pręgowany.

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Rozmnażanie

Podobnie jak wiele innych karpiowatych rozrzucają ikrę i nie wykazują opieki nad potomstwem. W dobrze utrzymanych, gęsto zarośniętych zbiornikach, do rozmnożenia często dochodzi bez naszej interwencji.

Jeżeli jednak chcemy uzyskać większą ilość narybku, wymagane jest przygotowanie osobnego akwarium tarliskowego. Powinno być ono zacienione. Na dnie należy umieścić siatkę z drobnymi oczkami, tak aby dorosłe nie mogły dostać się do rozrzuconej ikry. Do tego celu można, także użyć sztucznej trawy lub kul szklanych. Najlepiej jednak sprawdzają się drobnolistne rośliny np. mchy. Woda powinna być lekko kwaśna o temperaturze ok. 22°C. Do filtracji wystarczy mały filtr gąbkowy lub kostka napowietrzająca.

Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy i kiedy samice nabiorą krągłości w okolicach brzucha, wybieramy jedną lub dwie pary i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano. Kardynałki chińskie można rozmnażać także w większej grupie, w odpowiednio większym akwarium, zachowując stosunek płci 1:1.

Dorosłe wyjadają ikrę, dlatego po ok. 2-3 dniach powinny zostać odłowione. Wylęg następuje w ciągu 48-60 godzin. Po następnych kilku dniach młode zaczynają swobodnie pływać i zaczynamy podawać mikro pokarmy w płynie lub zawiesinie do czasu, aż będą w stanie przyjmować mikro nicienie, artemię itp.

Ostatnio zmodyfikowano: 17 stycznia 2023 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Tanichthys albonubes
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 - 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 46

 1. Seba

  latem w pokoju mam 30 stopni czy wytrzyma takie temperatury?

  Odpowiedz
 2. Basia

  ja dla swoich kardynałków zrobiłam oczko wodne. taka kałuża 2,5 m na 1m i głębokość około metra w najgłębszej części i 10 cm w najpłytszej dałam roślinność typowo stawową trzciny, grążele dno wyłożone kamieniami, fontanna solarna. Tak moje rybki od czerwca do połowy września sobie śmigają na wolności i jedzą robale. Po wyłowieniu są mocno wybarwione i dość spore.

  Odpowiedz
 3. Olek

  Dzień dobry czy mógłbym hodować kardynałki chińskie w paludarium? Wody mam około 60-65l. i czy muszę mieć pokrywę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maciek

   Pokrywa konieczna .

 4. Aleksander Szuster

  kardynałek lubi wyskakiwać z akwarium akwarium musi być przykryte na pewno latem wytrzyma temperaturę do 25 sześciu stopni rybki te są bardzo szybkie w pływaniu i wytrzymałe z pewnością mieczyk i kirys znacznie wolniejszy i pokojowo nastawiony do mniejszych rybek. Nie zrobi krzywdy kardynałkowi który zawsze jest zajęty sobą oczywiście dobrze się czuję wygląda w szerokim akwarium 20/30 sztuk w moim 200 litrowym może rozwinąć maksymalną szybkość jak na autostradzie. Gęsta roślinność tylko mu służy i kolorystyka lepiej się prezentuje. Ta mała rybka
  to turb-ogatunek lubi max pływać. Nie trzymać razem ze skalarami polują na kardynałki…🐠

  Odpowiedz
 5. Margareta

  Witam ,w jakim wieku Kardynalki są gotowe do tarła ,Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, tak naprawdę to już 6 – 8 miesięczne rybki można zestawiać do tarła. Pozdrawiam

 6. Adrian

  Nie polecam ich kupować jeśli stać was na droższe. Ryby te są bardzo żwawe, szybkie i silne w porównaniu do neonów denerwują tymi ruchami zamiast hipnotyzować widza. Widzę też, że z daleka nie robią akwarium, tylko z bliska widać ich piękno gdy neony robiły mi akwarium już z daleka.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Justi

   A ja właśnie za tę żywiołowość je uwielbiam. A już okres tarła to magia tańca i koloru.
   Nie przekarmiam dlatego każdorazowo w porze posiłku mam całe stado wpatrzone we mnie gdy tylko podejdę 😀
   Także od siebie mogę te maluchy serdecznie polecić.

 7. Karol

  Większość pytań jest o to czy kardynałki wytrzymują niskie temperatury, a ja przed zakupem proszę o informację jak je trzymacie w Polsce skoro w lecie temperatury czasem są sporo powyżej wymaganego minimum 22?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. fox girl

   można używać chłodziarek do akwarium

  2. Justi

   Ja mam je w akwarium z axolotlami i podłączoną właśnie chłodziarką.

 8. Finn

  Zastaniawiam się nad 30 litrowym akwarium. Myślałem na kilkoma kardynałkami, neonkami i krewtkami cherry. Wie ktoś czy jest to dobre połączenie i nada się dla początkującego? Dodatkowo jaka liczba każdgo gatunku będzie dobra?

  Odpowiedz
 9. Lukasz

  Na wiki pisze ze sa w stanie wytrzymać spadki temp do 0 stopni

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Raczej sugerowalibyśmy się stroną Fishbase, niż Wikipedią, gdzie jest mowa o 5°C. Pod uwagę należy brać również, to że ryby sprzedawane w sklepach, pochodzące z hodowli, mogą być nieprzystosowane do tak niskich temperaturach.

 10. Lukasz

  Mam akwarium w garażu gdzie temetatura wody oscyluje miedzy 10/12 stopni zimą. Czy ta rybka wytrzyma okres zimowy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Radek

   Powinny wytrzymać

 11. Jacek

  Ja mam 3 kardynałki 1 samica i 2 samce bardzo pięknie wygląda walka o względy samicy

  Odpowiedz
 12. luk

  ja mam 28 litrow 2 kardynalki 4 welony 4 gupiki jeden wielki glonojad temperatura teraz jest bardzo wysoka -dostalem to akwarium dokupilem glona -i wszystkie rybki zyja

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Ile litrów? Ty wiesz, że te ryby kompletnie do siebie nie pasują, bo mają różne wymagania. Na dodatek akwarium jest mocno przerybione. A fakt, że żyją nie znaczy, że mają dobrze.

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   Pawle, akurat co do „kompletnie do siebie nie pasują” się nie zgodzę wszystkie te ryby mogą żyć w zimnych wodach… Co do Luk’a te ryby nie mogą żyć w tak małym akwarium.

  3. luk

   niestety jeden kardynalek padl ale to juz po wymienieniu akwarium na 110 welonki oddalem w dobre rece maja lepsze warunki 🙂 a glonik rosnie i rosnie

 13. Katarzyna

  Czy mogę trzymać 10 kardynałków z dwoma welonami, trzema piskorkami i dwoma zbrojnikami? Woda ma temperaturę 21 stopni, akwarium 160l. Filtr 700l/h, planuję kupno 1000l/h.

  Odpowiedz
 14. Art

  Bardzo podoba mi się ta rybka niestety nie jestem w stanie zapewnić jej tak niskiej temperatury w akwarium.Szczególnie chodzi mi o okres letni gdzie temperatura sięga nieraz nawet do 30 st C.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Teraz sa urzadzenia chlodzace

 15. kamila

  Nikt nie odpowiedział na pytanie, czas odpowiedział;] Obecnie czyli po 7 miesiącach, żyją 3 z nich, nie ma więcej ryb w akwarium, dziś pojawiły się 3 mikro kardynałki. Z tymi nie wiem co robić;] Są w kojcu i mam nadzieję dożyją do czasu zakupu pokarmu

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bartek

   Moim zdaniem tak, litraż odpowiedni, dobra filtracja tylko trzeba pamiętać by nie przekroczyć temperatury 22 stopni

 16. kamila

  Czy tylko pięć kardynałków a nie, jak w artykule, ponad 10 to duży błąd?

  Odpowiedz
 17. Michu

  Kiedy kupywałem sobie dwa neony przez przypadek do siatki dostał się kardynałek chiński, i przez to ta wspaniała rybka już drugi rok pływa w ławicy neonów w warunkach tropikalnych i ma się świetnie. A więc ta ryba potrafi się przystosować do warunków danego akwarium.

  Odpowiedz
 18. Hodowca

  Można je hodować w oczku wodnym.

  Odpowiedz
 19. Piotr Kedziora

  Hi, czy ktoś mi powie jakie rybki można zmieszać z kardynałkiem chińskim

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rzA

   Danio, gupiki

  2. Tomek

   Ja mam wielkopletwa wspanialego z kardynalkiem

 20. Neonek720

  W końcu bezbłędny opis ryby zimnolubnej! 🙂 Na prawdę mi się podoba. W ogóle lubię całą to stronę. 🙂 Warto też napisać już tak baj de łej (:D), że ryb z innych części świata nie należy łączyć ze sobą ze względu na nienaturalność spotkania tych ryb i inne parametry wody. Podstawowa zasada akwarystyki to albo akwaria biotopowe albo jednogatunkowe, nie można mieszać 2 różnych biotopów. 😉 Pozdrawiam! 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Tu się nie zgodzę. Można mieszać wszystko metodą prób i błędów. Sam mam w swoich akwariach mieszane biotopy i mają się świetnie

 21. skalar

  Do akwarium 300 litrów wpuściłem 6 sztuk kardynałków. Nie wiem ile par.
  Po pół roku jest ich około 60 sztuk Są jeszcze dwie krewetki ale krewetek nie przybywa.

  Odpowiedz
 22. Michał

  U mnie za 2 zeta 🙂

  Odpowiedz
 23. Magda

  Jeden z kardynałków nie chce jeść… Dalej jest bardzo ruchliwy i żywy ale nie chce nic jeść… Woda ma 20-21 stopni

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kacper

   A pokarm jest mały?? może za duży dla tego osobnika albo boi się innych osobników

 24. Tilia

  Zdjęcie główne artykułu, oraz środkowe i prawe w górnym rzędzie w galerii to kardynałki wietnamskie (Tanichtys micragemmae).

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy. Zdjęcie główne i środkowe zostało poprawione. Co do trzeciego nie jesteśmy zgodni. Artykuł uzupełniony o różnice między Kardynałkami.

 25. TOJA

  Mam pytanie. Czy kardynałki chińskie, lub danio można trzymać z welonkami????

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Ze względu na parametry wody można je trzymać razem. Należy pamiętać jednak, że welonki wymagają dość dużego zbiornika i wydajnej filtracji.

  2. Neonek720

   Nie, danio i kardynałki można w prawdzie trzymać razem, ale welony mogą podskubywać ich płetwy i je atakować. Na welony będzie najlepsze akwarium jednogatunkowe.

  3. kardynałki

   Można. Ja mam 4 welony i 6 kardynałków i wszyscy żyją! ???? welonki coś tam próbowały ale kardynałki za szybkie????
   2 lata i w zgodzie żyją.

  4. Ktos

   Tak mozna kardynalki z welonkami