Kardynałki chińskie - ryby akwariowe
Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) – niewielka, popularna rybka akwariowa z rodziny karpiowatych.
Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Występowanie
Kardynałek chiński pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki w części Chin i w Wietnamie.
Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Charakterystyka i usposobienie
Kardynałki chińskie osiągają do 4 cm długości. Ryby charakteryzuje jasno złotawy, obrzeżony na niebiesko pas wzdłuż tułowia, biegnący od oka aż po nasadę płetwy ogonowej, zakończony ciemną, czerwono obwiedzioną plamą. Ubarwienie płetw zmienne. Występują także formy hodowlane np. złota, albinos, długo-płetwa, intensywnie czerwona. Niestety formy takie są w większości słabsze genetycznie, mniej odporne na choroby i deformacje. Samce zazwyczaj odrobinę smuklejsze i jaskrawiej wybarwione niż samice. Gatunek bardzo łagodny, ławicowy, najlepiej czuje się w grupie większej niż 10 osobników. Ryby trzymane w stadzie są mniej płochliwe, wyglądają efektowniej i ukazują swoje naturalne zachowania. Samce najpiękniej wyglądają, kiedy rywalizują między sobą o względy samic.
Kardynałki chińskie można pomylić z Kardynałkami wietnamskimi (T. micagemmae, T. sp. Vietnam) jednak ich odróżnienie nie należy do trudnych. Kardynałki chińskie są przede wszystkim większe o ok. 1cm, charakterystyczny ciemny pas mają znacznie cieńszy oraz ich tułów jest zabarwiony na czerwono-brązowawy kolor. Płetwy grzbietowa i odbytowa T. micagemmae są obrzeżone na czerwono natomiast u T. sp. Vietnam na żółto.
Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Odżywianie i karmienie
W naturze Kardynałki chińskie odżywiają się pokarmami pochodzenia zwierzęcego np. małymi insektami, larwami owadów, zooplanktonem. W akwarium można im podawać pokarm suchy, regularnie uzupełniany pokarmem żywym lub mrożonym.
Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Akwarium
Ryby należy trzymać w dobrze filtrowanym akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm. Najlepiej prezentują się na tle bujnej roślinności i ciemnego podłoża. Rośliny pływające, korzenie, gałęzie i suche liście oddadzą bardziej naturalne środowisko dla tego gatunku. Kardynałki wymagają niskiej temperatury wody, optymalna to przedział 16-22°C, w wyższych temperaturach, krócej żyją. Możemy je trzymać w akwarium towarzyskim z rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych np. Brzanka różowa, Brzanka zielona, Wielkopłetw wspaniały, Danio Pręgowany.
Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes - Rozmnażanie
Podobnie jak wiele innych karpiowatych rozrzucają ikrę i nie wykazują opieki nad potomstwem. W dobrze utrzymanych, gęsto zarośniętych zbiornikach, do rozmnożenia często dochodzi bez naszej interwencji.
Jeżeli jednak chcemy uzyskać większą ilość narybku, wymagane jest przygotowanie osobnego akwarium tarliskowego. Powinno być ono zacienione. Na dnie należy umieścić siatkę z drobnymi oczkami, tak aby dorosłe nie mogły dostać się do rozrzuconej ikry. Do tego celu można, także użyć sztucznej trawy lub kul szklanych. Najlepiej jednak sprawdzają się drobnolistne rośliny np. mchy. Woda powinna być lekko kwaśna o odczynie obojętnym i temperaturze ok 22°C. Do filtracji wystarczy mały filtr gąbkowy lub kostka napowietrzająca.
Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy i kiedy samice nabiorą krągłości w okolicach brzucha, wybieramy jedną lub dwie pary i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano. Kardynałki chińskie można rozmnażać także w większej grupie, w odpowiednio większym akwarium, zachowując stosunek płci 1:1.
Dorosłe wyjadają ikrę, dlatego po ok. 2-3 dniach powinny zostać odłowione. Wylęg następuje w ciągu 48-60 godzin. Po następnych kilku dniach młode zaczynają swobodnie pływać i zaczynamy podawać mikro pokarmy w płynie lub zawiesinie do czasu, aż będą w stanie przyjmować mikro nicienie, artemię itp.
Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2021 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Na wiki pisze ze sa w stanie wytrzymać spadki temp do 0 stopni
Raczej sugerowalibyśmy się stroną Fishbase, niż Wikipedią, gdzie jest mowa o 5°C. Pod uwagę należy brać również, to że ryby sprzedawane w sklepach, pochodzące z hodowli, mogą być nieprzystosowane do tak niskich temperaturach.
Mam akwarium w garażu gdzie temetatura wody oscyluje miedzy 10/12 stopni zimą. Czy ta rybka wytrzyma okres zimowy?
Ja mam 3 kardynałki 1 samica i 2 samce bardzo pięknie wygląda walka o względy samicy
ja mam 28 litrow 2 kardynalki 4 welony 4 gupiki jeden wielki glonojad temperatura teraz jest bardzo wysoka -dostalem to akwarium dokupilem glona -i wszystkie rybki zyja
Ile litrów? Ty wiesz, że te ryby kompletnie do siebie nie pasują, bo mają różne wymagania. Na dodatek akwarium jest mocno przerybione. A fakt, że żyją nie znaczy, że mają dobrze.
Pawle, akurat co do „kompletnie do siebie nie pasują” się nie zgodzę wszystkie te ryby mogą żyć w zimnych wodach… Co do Luk’a te ryby nie mogą żyć w tak małym akwarium.
Czy mogę trzymać 10 kardynałków z dwoma welonami, trzema piskorkami i dwoma zbrojnikami? Woda ma temperaturę 21 stopni, akwarium 160l. Filtr 700l/h, planuję kupno 1000l/h.
Bardzo podoba mi się ta rybka niestety nie jestem w stanie zapewnić jej tak niskiej temperatury w akwarium.Szczególnie chodzi mi o okres letni gdzie temperatura sięga nieraz nawet do 30 st C.
Teraz sa urzadzenia chlodzace
Nikt nie odpowiedział na pytanie, czas odpowiedział;] Obecnie czyli po 7 miesiącach, żyją 3 z nich, nie ma więcej ryb w akwarium, dziś pojawiły się 3 mikro kardynałki. Z tymi nie wiem co robić;] Są w kojcu i mam nadzieję dożyją do czasu zakupu pokarmu
Czy tylko pięć kardynałków a nie, jak w artykule, ponad 10 to duży błąd?
Kiedy kupywałem sobie dwa neony przez przypadek do siatki dostał się kardynałek chiński, i przez to ta wspaniała rybka już drugi rok pływa w ławicy neonów w warunkach tropikalnych i ma się świetnie. A więc ta ryba potrafi się przystosować do warunków danego akwarium.
Można je hodować w oczku wodnym.
Hi, czy ktoś mi powie jakie rybki można zmieszać z kardynałkiem chińskim
Danio, gupiki
Ja mam wielkopletwa wspanialego z kardynalkiem
W końcu bezbłędny opis ryby zimnolubnej! 🙂 Na prawdę mi się podoba. W ogóle lubię całą to stronę. 🙂 Warto też napisać już tak baj de łej (:D), że ryb z innych części świata nie należy łączyć ze sobą ze względu na nienaturalność spotkania tych ryb i inne parametry wody. Podstawowa zasada akwarystyki to albo akwaria biotopowe albo jednogatunkowe, nie można mieszać 2 różnych biotopów. 😉 Pozdrawiam! 🙂
Tu się nie zgodzę. Można mieszać wszystko metodą prób i błędów. Sam mam w swoich akwariach mieszane biotopy i mają się świetnie
Do akwarium 300 litrów wpuściłem 6 sztuk kardynałków. Nie wiem ile par.
Po pół roku jest ich około 60 sztuk Są jeszcze dwie krewetki ale krewetek nie przybywa.
U mnie za 2 zeta 🙂
Jeden z kardynałków nie chce jeść… Dalej jest bardzo ruchliwy i żywy ale nie chce nic jeść… Woda ma 20-21 stopni
A pokarm jest mały?? może za duży dla tego osobnika albo boi się innych osobników
Zdjęcie główne artykułu, oraz środkowe i prawe w górnym rzędzie w galerii to kardynałki wietnamskie (Tanichtys micragemmae).
Dziękujemy. Zdjęcie główne i środkowe zostało poprawione. Co do trzeciego nie jesteśmy zgodni. Artykuł uzupełniony o różnice między Kardynałkami.
Mam pytanie. Czy kardynałki chińskie, lub danio można trzymać z welonkami????
Ze względu na parametry wody można je trzymać razem. Należy pamiętać jednak, że welonki wymagają dość dużego zbiornika i wydajnej filtracji.
Nie, danio i kardynałki można w prawdzie trzymać razem, ale welony mogą podskubywać ich płetwy i je atakować. Na welony będzie najlepsze akwarium jednogatunkowe.
Można. Ja mam 4 welony i 6 kardynałków i wszyscy żyją! ???? welonki coś tam próbowały ale kardynałki za szybkie????
2 lata i w zgodzie żyją.