Buszowiec ostropyski

Ctenopoma acutirostre (Pellegrin, 1899)

 • 15 - 20 cm
 • 200 l
 • 6.0 - 7.5 pH
 • 23 - 28°C
 • Afryka

Buszowce ostropyskie - ryby akwariowe

Buszowiec ostropyski, Buszowiec lamparci (Ctenopoma acutirostre) – oryginalna i rzadko spotykana w akwariach ryba słodkowodna z rodziny błędnikowatych.

Ryba akwariowa Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Buszowce ostropyskie spotykane są w rzekach, strumieniach, jeziorach, mokradłach dorzecza rzeki Congo. Może żyć w szybko płynących wodach, ale wydaje się, że preferuje spokojniejsze miejsca.

Ryba akwariowa Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiąga do 20 cm długości, jednak rośnie przy tym stosunkowo wolno. W akwarium przeważnie dorasta do 15 cm. Ciało zaokrąglone, bocznie spłaszczone z dużymi wystającymi oczami i długim, ostro zakończonym pyskiem. W odróżnieniu od innych pokrewnych gatunków, ma sporych rozmiarów usta, które podkreślają jego drapieżną naturę. Na płetwie grzbietowej widoczne kolce. Ubarwienie podstawowe od czerwonawo-brązowego po złotawo-żółty, z wieloma nieregularnymi, brązowymi lub czarnymi plamami. Jeden z najciemniejszych punktów, u podstawy ogona, często przypomina oczko. Wzór ten blaknie wraz z wiekiem.

Płeć trudna do odróżnienia. Wymaga wprawnego oka i szkła powiększającego. Samce mają więcej kolców na pokrywach skrzelowych i podstawie ogona.

Buszowiec ostropyski to wprawiony myśliwy, zazwyczaj leży nieruchomo na krawędzi rośliny i z zaskoczenia atakuje swoje ofiary. O ile zapewnimy rybie żywe pokarmy, to fascynujące zachowanie można zaobserwować również w akwarium. Polujący buszowiec przypomina niekiedy unoszący się na wodzie liść, stąd też jego potoczna nazwa „leaf fish” (ryba liść).

Podobnie jak inne ryby z podrzędu błędnikowców, posiada pomocniczy narząd oddechu, zwany labiryntem. Umożliwia on rybie oddychanie powietrzem atmosferycznym i co za tym idzie możliwość przeżycia w wodach ubogich w tlen.

W akwarium zalecane trzymanie w większej grupie i wpuszczanie razem całej grupy. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do wyznaczania rewirów i walk, przeważnie są to jedynie niegroźne stroszenia płetw, czy czasem uderzenia głową. Nie przejawiają agresji do innych gatunków, ale mniejsze ryby zostaną potraktowane jako pokarm.

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków może dożyć nawet 15 lat.

Ryba akwariowa Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre Odżywianie ryb akwariowych

Zazwyczaj nie przyjmują pokarmów suchych, ale zdarza się, że można je do tego przyzwyczaić. Chętnie natomiast zjadają wszelkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego, mrożone i żywe np. ochotkę, artemię, krewetki, kawałki dżdżownicy czy mniejsze ryby.

Ryba akwariowa Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre Akwarium ryb akwariowych

Zalecane minimum dla grupki to ok 200 litrowe akwarium, preferowane jednak większe, miejscami gęsto obsadzone roślinami, z ciemnym podłożem i dekoracją z korzeni. Ryby aktywność wykazują po zmroku, nie przepadają za jaskrawym oświetleniem, dlatego też należy wybierać rośliny cieniolubne takie jak Anubias czy Bolbitis. Akwarium powinno być przykryte. Pokrywa uchroni ryby przed wyskoczeniem ze zbiornika, a także zapewni im dostęp do ciepłego powietrza pobieranego z nad tafli wody.

Mimo, iż nie są agresywnymi rybami to zjedzą mniejsze ryby. Z powodzeniem mogą być trzymane z innymi większymi gatunkami z Afryki np. ławicowymi świecikami (Świecik kongijski), brzankami, opaczkami oraz rzadziej spotykanymi rybami z rodzaju Polypterus czy motylowcami. Buszowce z natury są spokojne i nieśmiałe, dlatego nie powinny być łączone z agresywnymi i zbyt dużymi gatunkami.

Ryba akwariowa Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre Rozmnażanie ryb akwariowych

Do rozmnożenia w akwarium dochodzi rzadko. Szansa na uzyskanie dobranej pary wzrasta wraz z zakupem większej ilości ryb.

Akwarium tarliskowe powinno być duże, z dużą ilością roślin pływających, koniecznie dobrze przykryte, aby narybek miał dostęp do ciepłego powietrza z nad wody. Brak pokrywy, może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój labiryntu u narybku. Do rozmnożenia, prawdopodobnie dochodzi wśród roślin, w typowym dla błędnikowców uścisku, podczas którego uwalniane są jedocześnie jaja i mlecz. Ikra swobodnie unosi się ku powierzchni. Dorosła samica może złożyć nawet kilka tysięcy jaj. Rodzice nie wykazują opieki rodzicielskiej i powinny być usunięte z akwarium.

Wylęg następuje po ok. 48 godzinach i larwy dość szybko zaczynają samodzielną wędrówkę po akwarium. W pierwszych 2 dniach zaleca się podawania najdrobniejszych mikro pokarmów. Po tym czasie można wprowadzić larwy solowca. Pomimo obfitego miotu, przeżywalność narybku w warunkach akwariowych nie jest duża.

Uważa się, że Buszowce i inne rozrzucające ryby z rodzaju Ctenopoma, mogą rozmnażać się sezonowo. Prawdopodobnie też, dojrzewają dość późno, w wieku 5-10 lat.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Buszowiec ostropyski

Galeria Ryba akwariowa - Buszowiec ostropyski

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Ctenopoma acutirostre
  • Synonim: Leopard Bushfish
  • Opisał: Pellegrin, 1899
  • Biotop: Afryka
 • Cena: 12 - 15 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

 1. Mariola

  Bardzo fajne rybki polecam.

  Odpowiedz
 2. blbl

  4 buszowce w akwarium z skośnopręgami gurami i skalarami w 120 :_:

  Odpowiedz
 3. Asia

  Mój buszowiec nie jest spokojny i nieśmiały. Zabił wszystkie gurami perłowe, zjadł tetry czarne, brzankę różową, krewetkę amano, głowaczki. 🙁 Przyjaźni się za to z dorosłym gurami całującym, nie rusza też kirysków.

  Odpowiedz
 4. Zbyszek

  Czyli mogę trzymać 5 takich rybek w akwarium o pojemności 3000l razem z 4szt. trzcinniaków
  2szt. polypterusa endlicheri 2szt. polypterusa delchezi 2szt. płaszczki scobina i jednym giętkozębem perlistoplamym? Proszę o szybką odpowieć

  Odpowiedz
 5. Wiktor

  Posiadam te ryby i mam tylko korzenie to dobrze?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Na pewno lepiej będą się czuły w zbiorniku z dodatkiem roślin, szczególnie tych pływających na powierzchni.