Phenacogrammus interruptus (Boulenger, 1899)

Świecik kongolański - Phenacogrammus interruptus fot. imageevent.com
 • Rozmiar: 8 cm
 • Akwarium: 120 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Afryka

Świeciki kongolańskie - ryby akwariowe

Świecik kongolański (Phenacogrammus interruptus) – nieduża, pięknie ubarwiona ryba akwariowa, kąsaczokształtna z rodziny alestesowatych (Alestidae).

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w górnym dorzeczu Konga w Afryce Zachodniej. Zamieszkuje wolno płynące i stojące kwaśne, brunatne wody.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe samce osiągają do 8 cm długości, a niewiele mniejsze samice do 6 cm. Samce łatwo rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach brzusznej i odbytowej, poza tym są większe i jaskrawiej ubarwione niż samice. W sklepach sprzedawane są zazwyczaj młode 2 – 3 cm zielono-szare osobniki, które niezbyt przyciągają uwagę kupujących. Swoje piękno prezentują zazwyczaj po osiągnięciu dojrzałości płciowej, w większej grupie i dobrze urządzonym zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem. Ciało dorosłych ryb zazwyczaj połyskuje oliwkowo-niebieską barwą. Wzdłuż tułowia biegnie żółto-pomarańczowa pręga. Płetwy przeźroczyste z czerwono-pomarańczowym zabarwieniem, biało obrzeżone. U samców płetwa ogonowa w środkowej części przedłużona. Charakterystyczną cechą świecików są dość duże oczy.

Bardzo ruchliwe, nieśmiałe i łagodne ryby pływające w większych grupach, najczęściej w środkowych partiach wody. W akwarium zalecane trzymanie min. 5 osobników, preferowane 8 i więcej. W większej ilości ładniej wyglądają, są mniej płochliwe i prezentują ciekawsze zachowania. Trzymane w optymalnych warunkach dożywają 5 lat.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerny gatunek. W siedliskach naturalnych odżywia się planktonem, glonami, małymi robakami, larwami owadów i insektami. W warunkach akwariowych większą część diety powinny stanowić mrożone i żywe pokarmy np. wodzień, ochotka.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Akwarium

Ze względu na dużą ruchliwość, dla grupy świecików kongolańskich zaleca się przynajmniej 120 cm długości akwarium, miejscami gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną rozległą przestrzenią do pływania. Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, stłumione roślinnością pływającą. Do dekoracji można użyć np. drewna bagiennego. Preferują wodę kwaśną lub lekko kwaśną, miękką i dobrze natlenioną.

Łagodne ryby, ale swoim ruchliwym zachowaniem mogą płoszyć spokojniejsze gatunki. Jako towarzystwo należy również unikać ryb mających tendencje do skubania płetw. Pomimo tego, sprawdzą się w większości akwariów towarzyskich. Odpowiednim współlokatorem będzie np. tetra, tęczanka, kirysek, zbrojnik, giętkoząb, barwniak szmaragdowy czy pielęgnica z maronii.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest łatwe, ale możliwe. Należą do ryb rozrzucających ikrę. Przed planowanym tarłem dorosłe osobniki częściej karmimy żywymi pokarmami. Najładniej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium tarliskowego. Dno takiego zbiornika powinno być przykryte siatką z drobnymi oczkami, tak aby uniemożliwić rodzicom wyjadanie ikry. Oświetlenie niezbyt jasne, najlepiej stłumione roślinami pływającymi. W naturze świeciki rozmnażają się wśród roślin, dobrze więc jest umieścić kilka większych kęp w akwarium. Woda powinna być kwaśna lub lekko kwaśna i miękka. Tarło poprzedzone jest gonitwami samca. Do aktu dochodzi wśród roślin. Dorosła samica przez kilka dni może rozrzucić do 300 ziarenek ikry, przeważnie jednak 100 – 200. Przeźroczyste 1,8 mm jaja nie są lepkie i natychmiast opadają na dno. W pierwszych dwóch dobach inkubacji duża ilość jaj niestety pleśnieje. Każde spleśniałe ziarenko należy na bieżąco usuwać przy pomocy długiej pipety. Do rozwoju jaj najlepsza jest woda o pH 6.5, twardości 1 dGH i temperaturze 26 C.

Larwy opuszczają osłonki po ok. 6 dniach i w pierwszym dniu zużywają zapas ze swojego woreczka żółtkowego. Drugiego i trzeciego dnia wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, następnie można podawać larwy solowca i mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 października 2021 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Phenacogrammus interruptus
  • Synonim: Congo Tetra
  • Opisał: Boulenger, 1899
  • Biotop: Afryka
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 120 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 27

 1. Ka4ol

  Czy może w 200l 100x40x50 być 1 parka barwniak 12 świecików i 8 sumików szklisty z kiryskami

  Odpowiedz
 2. Kuba

  Hej co powiecie na taką obsadę do 180l :
  2xwelon (mały)
  6/7x świecik kongijski
  3x skalar(tez raczej mały)
  8xkirys
  3xzbrojnik pospolity
  10x neon czerwony

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Wyeliminuj welona i świecika.
   Powód: Welon to brudas, całymi dniami przeżuwa piasek z dna, świecik pochodzi z Afryki i lubi raczej twardą wodę. Pozostałe ryby to Ameryka Południowa, więc lubią ciepłą miękką wodę, najlepiej lekko kwaśną… Zamiast świecika weź jakiegoś bystrzyka 6-8 szt albo dołóż ze 2-3 skalary…
   Tak na marginesie skalary raczej nie są małe…
   Pozdrawiam

  2. Sky

   Zdecydowanie nie, skalary lubią ciepłą wodę a welony zimną. Welony w ogóle nie powinny być trzymane z innymi rybami produkują bardzo dużo gówna przez co inne ryby nie czują się z nimi za dobrze i częstsze podmiany wody mogą im nie pasować. dałeś 2 gatunki ławicowe, 2 takim akwarium nie ma to sensu lepiej zdecyduj się na jeden gatunek. Welony zaczepiają ryby przez co świeciki i skalary mogą zostać przez nie poturbowane. Ja bym widział to akwarium bez welonów i abyś wybrał ALBO świeciki ALBO neony w 15 sztukach.

 3. Marek

  120cm minium, sorry ale skąd te dane moje akwarium 80x50x60 mam 8 sztuk aktualnie, rybki te trzymam od wielu lat żyją średnio 4,5-5 lat są bardzo szczęśliwe, tarło po każdej podmianie. Myślę że te 120cm minimum to jak 5 litrów na każdym cm rybki, skąd wy to bierzecie??? 🤔

  Odpowiedz
 4. Matołek

  Co to znaczy „zalecane trzymanie min. 5 – 8 osobników”? Że 8 to max i 9 to już nadmiar? Dziwne stwierdzenie jak dla minimum…

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky

   Chodzi tu o to że minimalna liczba osobników jest od 5 do 8 ryb, 5 to minimum do akwarium np. 54l a 8 to minimum do akwarium 112l [taki przykład nie odbieraj tego tak że 5 świecików można dać do 54l]

  2. admin

   Wskazane zdanie zostało poprawione.

  3. Matołek

   Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi. Bardzo fajna i żywa stronka. Chętnie tu zaglądam. A Świeciki kuszą, ale póki co, mam problem z nadmiarem Barwniaków Czerwonobrzuchych, które też są piękne.
   Pozdrawiam administrację i użytkowników 🙂

 5. Robert

  Czy w zbiorniku 90x40x45 razem z kilkoma Otoskami i kiryskami (Pigmej) mogę jeszcze dołożyć 6 szt. Świecika?
  Wiem że lubią większe akwaria, ale bardzo mi się ta ryba podoba..

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Niki

   Raczej nie – brakuje 30cm długości do minimum

  2. Robert

   Właśnie tego się bałem.., szkoda taka ładna rybka..

  3. Niki

   Zawsze (jeżeli masz miejsce) możesz kupić 120< cm akwarium i je tam trzymać jeżeli nie są też inne bardzo ładne rybki do takiego litrażu
   Pozdrawiam

  4. Robert

   Zmiana baniaka aktualnie odpada.., ten (160l) właśnie dojrzewa..
   I dla tego myślę nad obsadą.
   A co polecasz jako ciekawą (ładną i nietuzinkową) obsadę?
   Ja myślałem też nad kilkoma Sumikami szklistymi i może parką Barwniaków..
   Woda pH – 6,6-6,8, 1/3 rośliny, Co2, korzenie i kilka Dragon stone.
   Ze starego chcę przerzucić kilka Otosków i kirysków.
   Na początek pływa już też trochę krewetek RC i Amano.

  5. Niki

   Rzeczywiście sumiki szkliste to ładne i ciekawe ryby i teoretycznie nadają się one do twojego akwarium (6-8sztuk)
   I pielęgnice najlepiej w miarę łagodne np.: Barwniaki czerwonobrzuche, szmaragdowe albo mniejsze akary (pamiętaj żeby woda była czysta i wymieniana)
   I zależy ile masz tych kirysków (ja bym wrzucił z 6-8 jednego gatunku np. Pstry/spiżowy/panda/albinos itp. lub/i około 6 otosków) a jeżeli chodzi o krewetki to może być problem bo młode mają małe szanse na przeżycie przy takiej obsadzie więc albo bym je odłowił do osobnego zbiornika albo jeśli masz dużo roślin to zostawił i liczył że nic im nie będzie ale pamiętaj że nie może być za dużo tych roślin bo sumiki muszą mieć gdzie pływać mam nadzieję że pomogłem : )
   Pozdrawiam

 6. SansTheSkeleton

  witam, mam w planach założenie akwarium 300l z rybami z afryki (na wstępie mówię że nic z wielkich jezior). Chciałbym się was poradzić co do obsady, tzn co źle, a co jeszcze gorzej. No więc chciałbym aby w baniaku pływały:
  -1 motylowiec
  -1 giętkoząb wielkopłetwy
  -od 2 do 4 buszowców ostropyskich
  -trzcinnik
  -świeciki kongijskie (kilka)
  -ewentualnie barwniaki (parka)
  -ewentualnie, choć mało prawdopodobne, brzeszczotek czarny/afrykański [Xenomystus nigri] (ewentualnie, ponieważ nie wiem jak z jego dostępnością oraz ceną)
  Zastanawiam się jeszcze jakie dać rybki, aby działały jako ekipa czyszcząca, tyle że z afryki nie ma takich chyba za dużo :-(. Co sądzicie o takiej obsadzie?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Myślę że motylowiec, giętoząb i buszowce będą limitem ryb + parka barwniaków

  2. MarceliAkwa

   Jeżeli chcesz piękny biotop, to minimum 500 litrów.
   Wejdzie tam kilka świecików, z 2 giętkozęby, para buszowców + z pielęgnicowatych polecam czerwieniaka kongijskiego, świetny biotop Kongo.

  3. SansTheSkeleton

   Dzięki wielkie za pomoc <3

 7. Wonsz rzeczny

  Fajna ryba ruchliwa nie agreswna samiec batdziej ubarwiony

  Odpowiedz
 8. Mirabelka

  Hej, trzymam 6 sztuk w akwarium 170l (metr długości). Kupiłam je czytając w innym źródle, że takie warunki wystarczą. Książka podawała złe dane. 3 samce zatłukły najmniejszego w pierwszym tygodniu w docelowym akwarium, 1 z pozostałych samców upodobnił się kolorystycznie do samicy i nie bierze już udziału w tarle które trwa niemal non stop, zwłaszcza po podmianie wody. Tarło jest spektakularne – świeciki zasuwają po całym akwarium równolegle co chwilę wirując dookoła siebie i podgryzając się wzajemnie. Wygrany tańczy w krzakach zapraszając samiczki do rozrzucania jajeczek. Te rybki do spokojnych nie należą, wystarczy popatrzyć na ich zęby. To predatory. W moim tanku towarzyskim koegzystują bez problemu z neonami innesa (uwaga neonki dodawać już wyrośnięte), fantomkami czarnymi i platkami.

  Odpowiedz
 9. Karol

  Mogę je trzymać w akwarium 80cm 1 1 2 l.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam przez jakiś czas miałem świeciki kongolańskie i wielkołuskie w jednym akwarium .To ryby bardzo ruchliwe żwawe coś jak danio, tylko znacznie większe. Dlatego te 80 cm może być dla nich trochę za krótkie przy tych rybach długość akwarium jest podstawową wartością .Pozdrawiam

  2. Łódzka akwarystyka.blogspot.com

   Witaj, te rybki potrzebują minimum 120cm długości bo uwielbiają się rozpędzać, a przy 80cm ledwo osiągną przyzwoitą prędkość a już muszą hamować.

 10. Lidia

  Świetne ,zwinne rybki, zajmują się głównie same sobą. Podobne w zachowaniu do tęczanek, zresztą trzymam je wspólnie. Pięknie się prezentują w sporej grupie( kilkanaście sztuk). Wesołe, u mnie nie są płochliwe, wymagają dużego zbiornika. Polecam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Jakie masz akwarium, ile litrów?

 11. Hayni

  Piękne ryby szczególnie dorosłe samce. Odporne na choroby, niewybredne w karmieniu. Jedyny minus to bardzo płochliwe

  Odpowiedz