Phenacogrammus interruptus (Boulenger, 1899)

Świecik kongolański - Phenacogrammus interruptus fot. imageevent.com
 • Rozmiar: 8 cm
 • Akwarium: 120 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Afryka

Świeciki kongolańskie - ryby akwariowe

Świecik kongolański (Phenacogrammus interruptus) – nieduża, pięknie ubarwiona ryba akwariowa, kąsaczokształtna z rodziny alestesowatych (Alestidae).

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w górnym dorzeczu Konga w Afryce Zachodniej. Zamieszkuje wolno płynące i stojące kwaśne, brunatne wody.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe samce osiągają do 8 cm długości, a niewiele mniejsze samice do 6 cm. Samce łatwo rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach brzusznej i odbytowej, poza tym są większe i jaskrawiej ubarwione niż samice. W sklepach sprzedawane są zazwyczaj młode 2 – 3 cm zielono-szare osobniki, które niezbyt przyciągają uwagę kupujących. Swoje piękno prezentują zazwyczaj po osiągnieciu dojrzałości płciowej, w większej grupie i dobrze urządzonym zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem. Ciało dorosłych ryb zazwyczaj połyskuje oliwkowo-niebieską barwą. Wzdłuż tułowia biegnie żółto-pomarańczowa pręga. Płetwy przeźroczyste z czerwono-pomarańczowym zabarwieniem, biało obrzeżone. U samców płetwa ogonowa w środkowej części przedłużona. Charakterystyczną cechą świecików są dość duże oczy.

Bardzo ruchliwe, nieśmiałe i łagodne ryby pływające w większych grupach, najczęściej w środkowych partiach wody. W akwarium zalecane trzymanie min. 5 – 8 osobników. W większej ilości lepiej się prezentują i są mniej płochliwe. Trzymane w optymalnych warunkach dożywają 5 lat.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerny gatunek. W siedliskach naturalnych odżywia się planktonem, glonami, małymi robakami, larwami owadów i insektami. W warunkach akwariowych większą część diety powinny stanowić mrożone i żywe pokarmy np. wodzień, ochotka.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Akwarium

Ze względu na dużą ruchliwość, dla grupy świecików kongolańskich zaleca się przynajmniej 120 cm długości akwarium, miejscami gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną rozległą przestrzenią do pływania. Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, stłumione roślinnością pływającą. Do dekoracji można użyć np. drewna bagiennego. Preferują wodę kwaśną lub lekko kwaśną, miękką i dobrze natlenioną.

Łagodne ryby ale swoim ruchliwym zachowaniem mogą płoszyć spokojniejsze gatunki. Jako towarzystwo należy również unikać ryb mających tendencje do skubania płetw. Pomimo tego, sprawdzą się w większości akwariów towarzyskich. Odpowiednim współlokatorem będzie np. tetra, tęczanka, kirysek, zbrojnik, giętkoząb, barwniak szmaragdowy czy pielęgnica z maronii.

Świecik kongolański – kongijski - Phenacogrammus interruptus - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest łatwe ale możliwe. Należą do ryb rozrzucających ikrę. Przed planowanym tarłem dorosłe osobniki częściej karmimy żywymi pokarmami. Najładniej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium tarliskowego. Dno takiego zbiornika powinno być przykryte siatką z drobnymi oczkami, tak aby uniemożliwić rodzicom wyjadanie ikry. Oświetlenie niezbyt jasne, najlepiej stłumione roślinami pływającymi. W naturze świeciki rozmnażają się wśród roślin, dobrze więc jest umieścić kilka większych kęp w akwarium. Woda powinna być kwaśna lub lekko kwaśna i miękka. Tarło poprzedzone jest gonitwami samca. Do aktu dochodzi wśród roślin. Dorosła samica przez kilka dni może rozrzucić do 300 ziarenek ikry, przeważnie jednak 100 – 200. Przeźroczyste 1,8 mm jaja nie są lepkie i natychmiast opadają na dno. W pierwszych dwóch dobach inkubacji duża ilość jaj niestety pleśnieje. Każde spleśniałe ziarenko należy na bieżąco usuwać przy pomocy długiej pipety. Do rozwoju jaj najlepsza jest woda o pH 6,5, twardości 1 dGH i temperaturze 26 C.

Larwy opuszczają osłonki po ok. 6 dniach i w pierwszym dniu zużywają zapas ze swojego woreczka żółtkowego. Drugiego i trzeciego dnia wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, następnie można podawać larwy solowca i mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 marca 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Phenacogrammus interruptus
  • Synonim: Congo Tetra
  • Opisał: Boulenger, 1899
  • Biotop: Afryka
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 120 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 8

 1. Wonsz rzeczny

  Fajna ryba ruchliwa nie agreswna samiec batdziej ubarwiony

  Odpowiedz
 2. Mirabelka

  Hej, trzymam 6 sztuk w akwarium 170l (metr długości). Kupiłam je czytając w innym źródle, że takie warunki wystarczą. Książka podawała złe dane. 3 samce zatłukły najmniejszego w pierwszym tygodniu w docelowym akwarium, 1 z pozostałych samców upodobnił się kolorystycznie do samicy i nie bierze już udziału w tarle które trwa niemal non stop, zwłaszcza po podmianie wody. Tarło jest spektakularne – świeciki zasuwają po całym akwarium równolegle co chwilę wirując dookoła siebie i podgryzając się wzajemnie. Wygrany tańczy w krzakach zapraszając samiczki do rozrzucania jajeczek. Te rybki do spokojnych nie należą, wystarczy popatrzyć na ich zęby. To predatory. W moim tanku towarzyskim koegzystują bez problemu z neonami innesa (uwaga neonki dodawać już wyrośnięte), fantomkami czarnymi i platkami.

  Odpowiedz
 3. Karol

  Mogę je trzymać w akwarium 80cm 1 1 2 l.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam przez jakiś czas miałem świeciki kongolańskie i wielkołuskie w jednym akwarium .To ryby bardzo ruchliwe żwawe coś jak danio, tylko znacznie większe. Dlatego te 80 cm może być dla nich trochę za krótkie przy tych rybach długość akwarium jest podstawową wartością .Pozdrawiam

  2. Łódzka akwarystyka.blogspot.com

   Witaj, te rybki potrzebują minimum 120cm długości bo uwielbiają się rozpędzać, a przy 80cm ledwo osiągną przyzwoitą prędkość a już muszą hamować.

 4. Lidia

  Świetne ,zwinne rybki, zajmują się głównie same sobą. Podobne w zachowaniu do tęczanek, zresztą trzymam je wspólnie. Pięknie się prezentują w sporej grupie( kilkanaście sztuk). Wesołe, u mnie nie są płochliwe, wymagają dużego zbiornika. Polecam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Jakie masz akwarium, ile litrów?

 5. Hayni

  Piękne ryby szczególnie dorosłe samce. Odporne na choroby, niewybredne w karmieniu. Jedyny minus to bardzo płochliwe

  Odpowiedz