Motylowiec

Pantodon buchholzi (W. K. H. Peters, 1877)

 • 12 cm
 • 80 l
 • 6.0 - 7.5 pH
 • 23 - 30°C
 • Afryka

Hokejówki amazońske - ryby akwariowe

Motylowiec (Pantodon buchholzi) – oryginalna ryba akwariowa, która szukając pożywienia potrafi wznieść się wysoko nad powierzchnie wody. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Pantodon i rodziny Pantodontidae, a także dość prymitywnym gatunkiem zaliczanym do rzędu Kostnojęzykokształtnych (Osteoglossiformes), w którym znajduje się również Arowana.

Ryba akwariowa Motylowiec - Pantodon buchholzi Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Zamieszkuje spokojne wody (wolno płynące rzeki, jeziora, mokradła) w Nigerii, Kamerunie i Republice Konga. Spotykany pośród gęstej roślinności pływającej.

Ryba akwariowa Motylowiec - Pantodon buchholzi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze osiąga do 13 cm długości. W akwarium zazwyczaj nie przekracza 10 cm. Płetwy piersiowe przypominają skrzydła, płetwy brzuszne promieniście wydłużone, otwór gębowy w położeniu górnym. Płeć można odróżnić patrząc na płetwę odbytową, której krawędź u samców jest głęboko wcięta, a u samic prosta.

Zasiedlają najwyższe partie wody. Patrząc z góry ich płetwy piersiowe przypominają skrzydła motyla – stąd potoczna nazwa Motylowiec (African Butterfly Fish). W praktyce płetwy te spełniają dwie funkcje. Pomagają w kamuflażu, rozłożone wraz z płetwą ogonową upodabniają rybę nieco do liścia pływającego po powierzchni wody oraz umożliwiają bardzo wysokie skoki i szybowanie ponad powierzchnią wody. Motylowiec używa tej zdolności do łapania insektów lub do ucieczki przed drapieżnikami. Pęcherz pławny tej ryby nie tylko pomaga jej w pływaniu, ale również bierze czynny udział w wymianie gazowej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym. Ryba ta najwięcej czasu spędza w górnej części akwarium, przeważnie unosi się bez ruchu przy tafli wody czekając na swoją ofiarę. W środowisku naturalnym swoją aktywność wykazuje w godzinach zmierzchu.

Motylowiec ze względu na swój oryginalny wygląd, ciekawe zachowanie i unikalny charakter zalecany jest głównie doświadczonym akwarystom szukającym czegoś „odmiennego”.

Ryba akwariowa Motylowiec - Pantodon buchholzi Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują pokarmy wyłącznie pływające po powierzchni wody. W naturze odżywia się głównie insektami. Zjada wyłącznie większe kęsy pokarmu, drobnymi nie jest zainteresowany. Jego przysmakiem są pająki, gąsienice, ćmy, świerszcze, karaluchy i małe ryby. W akwarium można podawać grubszy zooplankton, larwy owadów i małe kawałki mięsa. Suche pokarmy nie zawsze są akceptowane a nawet jeśli to nie powinny stanowić podstawy diety.

Ryba akwariowa Motylowiec - Pantodon buchholzi Akwarium ryb akwariowych

Wymagają minimum 90 cm długości akwarium, najlepiej z niskim (15 – 20 cm) poziomem wody i koniecznie przykryte. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej, z dużą ilością garbników. Ruch wody jak i oświetlenie powinno być ograniczone do minimum. Najważniejszą dekoracją są rośliny pływające, reszta poniżej górnej partii wody, praktycznie nie ma dla tych ryb znaczenia. Wydają się mniej płochliwe w zbiorniku z ciemnym podłożem.

Motylowce są na ogół spokojnym gatunkiem, ale mogą zjadać mniejsze ryby, które zmieszczą im się w pysku i bywają agresywne w stosunku do innych ryb przebywających w górnej części zbiornika, w tym do osobników swojego gatunku. Nie powinny być trzymane z rybami, które mają skłonność do skubania płetw. Jako współmieszkańcy polecane są inne afrykańskie gatunki takie jak: Świecik kongijski (Congo tetra), Mruk Petersa (Gnathonemus petersii), Giętkoząb (Synodontis catfish), Brzeszczotek czarny (African knife fish) i ryby z rodzaju Buszowców (Ctenopoma) oraz małe i średnie pielęgnice z Afryki Zachodniej.

W akwarium ogólnym może być łączony np. z kiryskami, zbrojnikami i łagodnymi pielęgnicami z Ameryki Południowej.

Ryba akwariowa Motylowiec - Pantodon buchholzi Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnożenie motylowców w niewoli jest nie lada wyczynem. Do tego celu niezbędny jest zbiornik z podstawą o wymiarach min. 90×30 cm, wypełniony dużą ilością roślin pływających. Woda powinna być miękka, kwaśna z przedziału 6.0 – 6.5 skali pH i o temperaurze ok 26 – 28°C. Tarło można zainicjować poprzez stopniowe obniżenie poziomu wody o kilka centymetrów i uzupełnienie świeżą wodą do poziomu ok 15 – 20 cm. Ryby należy częściej karmić żywymi pokarmami.

Tarło poprzedzone jest długimi zalotami i może trwać nawet kilka dni. Do aktu dochodzi pośród roślinności pływającej, gdzie samiec obejmuje samicę swoimi płetwami. Samica składa ok 100 jaj, które unoszą się przy powierzchni wody. Należy je jak najszybciej zebrać i przenieść do osobnego akwarium. Rodzice nie wykazują opieki nad potomstwem i mogą zjadać zarówno ikrę jak i narybek. Jaja początkowo są przezroczyste ale w ciągu kilku godzin brązowieją. Wylęg następuje po 3 – 4 dniach.

Narybek trudno odchować. Larwy po wykluciu opadają na dno a dopiero po zużyciu woreczka żółtkowego podpływają do powierzchni, gdzie biernie czekają na pokarm, który sam do nich podpłynie. W tym okresie można je karmić larwami solowca, a później małymi skoczogonkami, mszycami i muszkami owocowymi.

Narybek jest również bardzo wrażliwy na pogorszenie parametrów wody. Niezbędne są częste podmiany małych ilości wody.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Motylowiec

Galeria Ryba akwariowa - Motylowiec

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Pantodon buchholzi
  • Synonim: African Butterfly Fish
  • Opisał: W. K. H. Peters, 1877
  • Biotop: Afryka
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 80 l
  • min-długość: 90 cm
 • Cena: 12 - 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

 1. Viktoria

  Motylowiec jest bardzo fajną rybą mam ją w akwarium ma ok. 13 cm długości. Bardzo dobrze zachowuje się z innymi rybkami.

  Odpowiedz
 2. Mila

  mam pytanie jeśli ktoś ma prosze o pomoc. Chcialbym kupic taką rybke ! chciałbym wiedziec jak się zachowuje

  Odpowiedz
 3. krzysztof

  Właśnie kupiłem dwie sztuki za 18 zł xD

  Odpowiedz
 4. Łukasz

  Przeczytałem, że Proporczykowce i Motylowce zamieszkują ten sam obszar Afryki (Nigeria, Kamerun). Z tego co wiem zamieszkują także podobne typy wód. Czy to oznacza, że w naturalnych warunkach ryby te zamieszkują te same środowiska i żyją obok siebie? Bardzo potrzebuję tej informacji do stworzenia akwarium biotopowego. Jeżeli ktoś ma informacje na ten temat bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Hodowcy raczej odradzają łączenie z proporczykowcami, oba gatunki zajmują strefę górną zbiornika. W konkursie JBL na najlepszy biotop 2014 roku w finale znalazło się akwarium biotopowe Afryki, rzeki Ogun w Nigeri, gdzie udało się połączyć Motylowca z niewielkim Proporczykowcem dwupręgim. Niemniej jednak jeden z jurorów był zdziwiony faktem, że nie został on zjedzony przez większego Motylowca, czego sam był kiedyś świadkiem.

  2. Łukasz

   Chodzi mi dokładnie o połączenie Motylowca z Proporczykowcem błękitnym. Jest gatunkiem chyba największym z proporczykowców (rozmiar 10 – 14 cm). Wiele źródeł m.in Ulrich Schliewen w książce pt: „Wodny Świat Akwarium” podaje, że ten gatunek proporczykowców zamieszkuje strefę środkową i przydenną zbiornika a jego agresja jest wewnątrz gatunkowa. Oczywiście od razu szczerze powiem, że nigdy nie hodowałem Proporczykowca Błękitnego, Motylowca tak. Nie znalazłem również w internecie u nikogo takiego połączenia obsady. Znalazłem natomiast zdjęcie środowiska naturalnego Motylowca oraz film ukazujący Proporczykowca Błękitnego w jego naturalnym środowisku. Wydaje mi się, że na niektórych obszarach zachodniej Afryki (Nigeria/Kamerun) ryby te zamieszkują te same cieki wodne.