Pantodon buchholzi (W. K. H. Peters, 1877)

Motylowiec (Pantodon buchholzi) - ryba akwariowa fot. animalreader.ru
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 80 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 30°C
 • Biotop: Afryka

Hokejówki amazońske - ryby akwariowe

Motylowiec (Pantodon buchholzi) – oryginalna ryba akwariowa, która szukając pożywienia potrafi wznieść się wysoko nad powierzchnie wody. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Pantodon i rodziny Pantodontidae, a także dość prymitywnym gatunkiem zaliczanym do rzędu Kostnojęzykokształtnych (Osteoglossiformes), w którym znajduje się również Arowana.

Motylowiec - Pantodon buchholzi - Występowanie

Afryka. Zamieszkuje spokojne wody (wolno płynące rzeki, jeziora, mokradła) w Nigerii, Kamerunie i Republice Konga. Spotykany pośród gęstej roślinności pływającej.

Motylowiec - Pantodon buchholzi - Charakterystyka i usposobienie

W naturze osiąga do 13 cm długości. W akwarium zazwyczaj nie przekracza 10 cm. Płetwy piersiowe przypominają skrzydła, płetwy brzuszne promieniście wydłużone, otwór gębowy w położeniu górnym. Płeć można odróżnić patrząc na płetwę odbytową, której krawędź u samców jest głęboko wcięta, a u samic prosta.

Zasiedlają najwyższe partie wody. Patrząc z góry ich płetwy piersiowe przypominają skrzydła motyla – stąd potoczna nazwa Motylowiec (African Butterfly Fish). W praktyce płetwy te spełniają dwie funkcje. Pomagają w kamuflażu, rozłożone wraz z płetwą ogonową upodabniają rybę nieco do liścia pływającego po powierzchni wody oraz umożliwiają bardzo wysokie skoki i szybowanie ponad powierzchnią wody. Motylowiec używa tej zdolności do łapania insektów lub do ucieczki przed drapieżnikami. Pęcherz pławny tej ryby nie tylko pomaga jej w pływaniu, ale również bierze czynny udział w wymianie gazowej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym. Ryba ta najwięcej czasu spędza w górnej części akwarium, przeważnie unosi się bez ruchu przy tafli wody czekając na swoją ofiarę. W środowisku naturalnym swoją aktywność wykazuje w godzinach zmierzchu.

Motylowiec ze względu na swój oryginalny wygląd, ciekawe zachowanie i unikalny charakter zalecany jest głównie doświadczonym akwarystom szukającym czegoś „odmiennego”.

Motylowiec - Pantodon buchholzi - Odżywianie i karmienie

Przyjmują pokarmy wyłącznie pływające po powierzchni wody. W naturze odżywia się głównie insektami. Zjada wyłącznie większe kęsy pokarmu, drobnymi nie jest zainteresowany. Jego przysmakiem są pająki, gąsienice, ćmy, świerszcze, karaluchy i małe ryby. W akwarium można podawać grubszy zooplankton, larwy owadów i małe kawałki mięsa. Suche pokarmy nie zawsze są akceptowane a nawet jeśli to nie powinny stanowić podstawy diety.

Motylowiec - Pantodon buchholzi - Akwarium

Wymagają minimum 90 cm długości akwarium, najlepiej z niskim (15 – 20 cm) poziomem wody i koniecznie przykryte. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej, z dużą ilością garbników. Ruch wody jak i oświetlenie powinno być ograniczone do minimum. Najważniejszą dekoracją są rośliny pływające, reszta poniżej górnej partii wody, praktycznie nie ma dla tych ryb znaczenia. Wydają się mniej płochliwe w zbiorniku z ciemnym podłożem.

Motylowce są na ogół spokojnym gatunkiem, ale mogą zjadać mniejsze ryby, które zmieszczą im się w pysku i bywają agresywne w stosunku do innych ryb przebywających w górnej części zbiornika, w tym do osobników swojego gatunku. Nie powinny być trzymane z rybami, które mają skłonność do skubania płetw. Jako współmieszkańcy polecane są inne afrykańskie gatunki takie jak: Świecik kongijski (Congo tetra), Mruk Petersa (Gnathonemus petersii), Giętkoząb (Synodontis catfish), Brzeszczotek czarny (African knife fish) i ryby z rodzaju Buszowców (Ctenopoma) oraz małe i średnie pielęgnice z Afryki Zachodniej.

W akwarium ogólnym może być łączony np. z kiryskami, zbrojnikami i łagodnymi pielęgnicami z Ameryki Południowej.

Motylowiec - Pantodon buchholzi - Rozmnażanie

Rozmnożenie motylowców w niewoli jest nie lada wyczynem. Do tego celu niezbędny jest zbiornik z podstawą o wymiarach min. 90×30 cm, wypełniony dużą ilością roślin pływających. Woda powinna być miękka, kwaśna z przedziału 6.0 – 6.5 skali pH i o temperaurze ok 26 – 28°C. Tarło można zainicjować poprzez stopniowe obniżenie poziomu wody o kilka centymetrów i uzupełnienie świeżą wodą do poziomu ok 15 – 20 cm. Ryby należy częściej karmić żywymi pokarmami.

Tarło poprzedzone jest długimi zalotami i może trwać nawet kilka dni. Do aktu dochodzi pośród roślinności pływającej, gdzie samiec obejmuje samicę swoimi płetwami. Samica składa ok 100 jaj, które unoszą się przy powierzchni wody. Należy je jak najszybciej zebrać i przenieść do osobnego akwarium. Rodzice nie wykazują opieki nad potomstwem i mogą zjadać zarówno ikrę jak i narybek. Jaja początkowo są przezroczyste ale w ciągu kilku godzin brązowieją. Wylęg następuje po 3 – 4 dniach.

Narybek trudno odchować. Larwy po wykluciu opadają na dno a dopiero po zużyciu woreczka żółtkowego podpływają do powierzchni, gdzie biernie czekają na pokarm, który sam do nich podpłynie. W tym okresie można je karmić larwami solowca, a później małymi skoczogonkami, mszycami i muszkami owocowymi.

Narybek jest również bardzo wrażliwy na pogorszenie parametrów wody. Niezbędne są częste podmiany małych ilości wody.

Ostatnio zmodyfikowano: 9 czerwca 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Pantodon buchholzi
  • Synonim: African Butterfly Fish
  • Opisał: W. K. H. Peters, 1877
  • Biotop: Afryka
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 80 l
  • min-długość: 90 cm
 • Orientacyjna cena: 12 - 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 32

 1. Seba

  Czy udało wam się rozmnożyć te ryby?

  Odpowiedz
 2. Jordan

  Wizualnie ładna ryba… Lecz od kiedy pojawił się w moim akwarium zaczęły mi ginąc ryby codziennie jedna lub jedną na 2-3 dni… Czy to możliwe, że ten osobnik jest za to odpowiedzialny ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Seba

   Bez urazy, ale ty jesteś odpowiedzialny. Poczytaj, potem kup.

 3. Łuki

  Hey, chciałbym stworzyć akwarium z biotopem Afryki zachodniej. Szkło o wymiarach 150x50x50. Poniżej przesyłam propozycję gatunków. Proszę oceńcie i ewentualnie podpowiedzcie mi jakie gatunki i jaką ilość, mógłbym umieścić w akwarium takiej wielkości.

  2 barwniaki czerwonobrzuche (para)
  2 Czerwieniaki dwuplame –cętkowany (para)
  1 Giętkoząb wielkopłetwy
  1 Mruk Petersa
  2-3 Motylowce
  10 Świecików kongijskich
  3 Propoczykowiec Gardnera (1 samiec 2 samice)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Patryk M.

   2 czerwonobrzuche- okey
   2 dwuplame- okey
   1(!) Giętkoząb- absolutnie jest to ryba stadna, pozatym przy 2 parach tarlaków powyższych gatunków będzie zamęczony.
   1(!!) Mruk- analogicznie ryba bardzo spokojna STADNA nie do powyższej obsady. Na stado 6-8 sztuk powyżej 500l.
   Motylowce- zjedzą proporczykowce. Oba gatunki w tej samej strefie akwarium (pod sama powierzchnia lustra wody). Albo proporczykowce albo motylowce. (Motylowce potrzebują płytkiego zbiornika i SPOKOJNEJ OBSADY barwniki nie należą do powyższych)
   Świeciki- jak najbardziej dałbym więcej 12-16 sztuk tym samym zrezygnował z mruka,giętkozęba oraz proporczykowców.
   Pozdrawiam
   Patryk M.

  2. Seba

   Patryk M. dobrze radzi. W porzo. Chociaż jeżeli ogarniesz dwie pary barwników (dobrane), to mocno zastanowiłbym się nad zakupem pary czerwieniaków.

 4. Dodo

  Czy zna ktos niedrogą, stadną rybkę do akwarium 100l.Bo w sobote będę do niego dawał neony,kiryski,mieczyki i skalary i nie chciałbym kłopotów.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Szymson

   Po 1. Za małe akwa na skalary i mieczyki… Po 2. Ustal parametry wody… Po 3. Kup sobie ewentualnie 12 neonków innesa , 6 kirysków spiżowych i stadko (min 8 sztuk) żałobniczek
   Wszystkie te rybki są stosunkowo tanie i polecane początkującym. 🙂

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   Mieczyk jak najbardziej w 100l może być ale 1 samiec

  3. Szymson

   TAK 1 może być…

 5. Papryk

  Czy motylowca można trzymać w akwarium 200l 100x40x50?

  Odpowiedzi: 11
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   jak najbardziej 🙂 tylko karm go dobrze bo ryby powyjada 🙂

  2. Papryk

   dzięki za odpowiedź, a jeszcze jedno. Motylowiec będzie atakował skalary czy będzie je po prostu olewał?:-)

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   raczej skalary będą zaczepiać motylowca, on jest spokojną i grzeczną rybą ale jest drapieżnikiem więc rybki do 4 cm będą dla niego pokarmem

  4. Szymson

   Jeszcze Papryk jeżeli jest taka możliwość to obniż poziom wody tak o 5cm minimalnie gdyż motylowiec jest bardzo skoczną rybką 🙂

  5. Sky[Kiedyś Michał]

   Szymson, możliwe ja posiadając motylowca nigdy nie miałem prób wyskoczenia

  6. Szymson

   Sky, ja natomiast miałem

  7. Sky[Kiedyś Michał]

   Moje to były lenie… nie ruszały się nigdy oprócz jedzenia, a na nie się rzucały WALCZYŁY aż ze sobą miałem 4 akwarium 504l

  8. Szymson

   Ja tam miałem jednego z parką barwniaka czerwonobrzuchego w szkle 112l. 🙂

  9. Papryk

   Jeszcze jedno, czy motylowca można karmić świerszczami(chodzi mi o te co się daje jaszczurkom)???

  10. Sky[Kiedyś Michał]

   Powinien jeść bez problemu, ja swoje karmiłem młodą szarańczą

  11. Papryk

   Dzięki za pomoc Sky. 🙂

 6. Pelek akwarysta

  Mam pytanie można motylowce trzymać z neonami czerwonymi w akwarium 112l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maciek

   Nie, neony czerwone będą pokarmem dla motylowca, poza tym w klasycznym 112l, które ma 80cm, będzie za mała powierzchnia tafli dla tej ryby.

 7. Tomek

  Witam. Chcę kupić dwie sztuki ale nie wiem czy mogę je dać do akwarium gdzie pływają mieczyki gupiki neonki. Zastanawiam się czy nie zrobią sobie krzywdy akwarium mam 240 l .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Katarzyna

   U nas w akwa czepia sie tylko rybek do 2 cm a tak to nie podskakuje a jak bedzie z dwoma ? Nie mam pojecia.

 8. Viktoria

  Motylowiec jest bardzo fajną rybą mam ją w akwarium ma ok. 13 cm długości. Bardzo dobrze zachowuje się z innymi rybkami.

  Odpowiedz
 9. Mila

  mam pytanie jeśli ktoś ma prosze o pomoc. Chcialbym kupic taką rybke ! chciałbym wiedziec jak się zachowuje

  Odpowiedz
 10. krzysztof

  Właśnie kupiłem dwie sztuki za 18 zł xD

  Odpowiedz
 11. Łukasz

  Przeczytałem, że Proporczykowce i Motylowce zamieszkują ten sam obszar Afryki (Nigeria, Kamerun). Z tego co wiem zamieszkują także podobne typy wód. Czy to oznacza, że w naturalnych warunkach ryby te zamieszkują te same środowiska i żyją obok siebie? Bardzo potrzebuję tej informacji do stworzenia akwarium biotopowego. Jeżeli ktoś ma informacje na ten temat bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Hodowcy raczej odradzają łączenie z proporczykowcami, oba gatunki zajmują strefę górną zbiornika. W konkursie JBL na najlepszy biotop 2014 roku w finale znalazło się akwarium biotopowe Afryki, rzeki Ogun w Nigeri, gdzie udało się połączyć Motylowca z niewielkim Proporczykowcem dwupręgim. Niemniej jednak jeden z jurorów był zdziwiony faktem, że nie został on zjedzony przez większego Motylowca, czego sam był kiedyś świadkiem.

  2. Łukasz

   Chodzi mi dokładnie o połączenie Motylowca z Proporczykowcem błękitnym. Jest gatunkiem chyba największym z proporczykowców (rozmiar 10 – 14 cm). Wiele źródeł m.in Ulrich Schliewen w książce pt: „Wodny Świat Akwarium” podaje, że ten gatunek proporczykowców zamieszkuje strefę środkową i przydenną zbiornika a jego agresja jest wewnątrz gatunkowa. Oczywiście od razu szczerze powiem, że nigdy nie hodowałem Proporczykowca Błękitnego, Motylowca tak. Nie znalazłem również w internecie u nikogo takiego połączenia obsady. Znalazłem natomiast zdjęcie środowiska naturalnego Motylowca oraz film ukazujący Proporczykowca Błękitnego w jego naturalnym środowisku. Wydaje mi się, że na niektórych obszarach zachodniej Afryki (Nigeria/Kamerun) ryby te zamieszkują te same cieki wodne.