Hyphessobrycon eques (Steindachner, 1882)

Bystrzyk barwny - ryba akwariowa fot. Nevertebrate.ro
  • Rozmiar: 3 - 4 cm
  • Akwarium: 76 l
  • Wymagane pH: 5.0 - 7.8 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Bystrzyki barwne - ryby akwariowe

Bystrzyk barwny (Hyphessobrycon eques) – ciekawie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych.

Bystrzyk barwny - Hyphessobrycon eques - Występowanie

Ameryka południowa. Szeroko rozpowszechniony gatunek. Występuje w dorzeczu Amazonki w Brazylii, Peru i Boliwii oraz w rzece Paragwaj w Brazylii, Paragwaju i Argentynie, a także w Rio Guaporé. W większości zamieszkuje stojące i wolno płynące dopływy i rozlewiska, w tym stawy i małe jeziora. Zazwyczaj gromadzi się w pobliżu roślinności przybrzeżnej lub zanurzonych korzeni  drzew.

Bystrzyk barwny - Hyphessobrycon eques - Charakterystyka i usposobienie

Dorasta do 4 cm długości. Ciało bocznie spłaszczone koloru czerwonobrunatnego, dolna część żółto brunatna. Odcienie czerwieni mogą być różne, od jaskrawo czerwonego po brunatno czerwony. Tuż za pokrywami skrzelowymi widoczna jest ciemna plama, która może różnić się kształtem, wielkością, a czasami u starszych osobników zanikać. Dolna część płetwy odbytowej jest czarna i miejscowo biało obrzeżona. Płetwy piersiowe i ogonowa są zawsze czerwone. Płetwa grzbietowa czarna i biało zakończona – w czasie rozmnażania u samców czerń nabiera intensywności, u samic blednie. Płeć młodych ryb trudna do rozróżnienia, dorosłe samice są bardziej krągłe i nieco większe od smuklejszych samców.

Dzikie populacje, w zależności od miejsca występowania, różnią się między sobą ubarwieniem i kształtem charakterystycznej plamy. W sklepach zoologicznych można spotkać sztucznie pozyskane formy np. metaliczną, balonową, welonową.

Jest to stadny gatunek tworzący luźne hierarchie, samce nieustannie rywalizują ze sobą o względy samic i pozycję w grupie. W akwarium zaleca się trzymanie min. 8-10 osobników. W takiej ilości większą uwagę powinny skupiać na sobie zamiast na pozostałych mieszkańcach oraz będą się efektowniej prezentować. Szczególnie samce pokazują żywsze barwy w towarzystwie konkurentów.

Bystrzyk barwny - Hyphessobrycon eques - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. W naturze żywią się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami i spadającymi do wody owocami. W akwarium można podawać im suchy pokarm, ale najlepszą kondycję zapewni im zróżnicowana dieta. Dobrym uzupełnieniem będą żywe i mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. larwy komarów, ochotka, dafnia, artemia.

Bystrzyk barwny - Hyphessobrycon eques - Akwarium

Wymagają akwarium o długości min. 80 cm. Najładniej prezentują się w zbiornikach częściowo gęsto obsadzonych roślinnością, z ciemnym podłożem. Suche gałęzie i korzenie nadadzą akwarium bardziej naturalnego wyglądu oraz zapewnią wiele kryjówek i zaciemnionych miejsc. Suche liście dodatkowo podkreślą odczucie biotopu, a wraz z rozkładem, zapewnią dodatkowe źródło pokarmu dla narybku, będą także uwalniać do wody pożądane taniny.

W akwariach towarzyskich uchodzą za agresywne, z tendencją do obgryzania płetw innym rybom. W większości przypadków zachowanie takie jest spowodowane trzymaniem ich w zbyt małej grupie lub w za małym akwarium.

Nie będą odpowiednim towarzystwem dla nieśmiałych, wolno pływających gatunków, a także tych z wydłużonymi płetwami. Można próbować je łączyć z wytrzymałymi rybami o podobnej wielkości i podobnych wymaganiach środowiskowych np. z rodzajem Gasteropelecus, Lebiasinidae (Smukleniowate np. ukośniki, drobnoustki), z mniejszymi kiryskami i zbrojnikami (Ancistrus). Niemniej jednak, przed łączeniem z innymi gatunkami, zalecamy dokładną weryfikację wyboru.

Bystrzyk barwny - Hyphessobrycon eques - Rozmnażanie

Bystrzyki barwne rozrzucają ikrę i nie wykazują opieki rodzicielskiej. W dojrzałym zbiorniku, będące w dobrej kondycji, do tarła podchodzą chętnie i często, a niewielkie ilości narybku mogą pojawić się bez interwencji akwarysty. Jeżeli chcemy zmaksymalizować jego ilość to potrzebne będzie bardziej kontrolowane podejście i oraz przygotowanie osobnego akwarium tarliskowego. Taki zbiornik powinien być słabo oświetlony i wypełniony dojrzałą wodą z akwarium głównego. Na dnie należy umieścić ruszt ikrowy lub siatkę z drobnymi oczkami, takimi aby tylko jajeczka się zmieściły i rodzice nie mieli do nich dostępu. Do tego celu można zastosować również sztuczną trawę lub szklane kuleczki. Sprawdzą się też mopy akwarystyczne i kępy drobnolistnych roślin np. mchu.

Woda powinna być miękka (6-8 dGH), lekko kwaśna ( między 5.8-7.6 pH, 6.8 pH – optymalne) o temperaturze 24-27°C. Do natleniania i cyrkulacji wody wystarczy nieduży filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający.

Przed planowanym tarłem ryby najlepiej rozdzielić według płci na okres ok. 1 – 4 tygodni i przez ten czas częściej karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą wyraźnie grubsze a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Tarło zwykle odbywa się o świcie dnia następnego. Jak tylko zauważymy ikrę, dorosłe ryby należy odseparować. Dorosła samica może złożyć od 200 do 300 ziarenek ikry.

Wylęg następuje w ciągu 24 godzin. Przez ok. 5 pierwszych dni larwy odżywiają się ze swoich woreczków żółtkowych. Jak tylko zaczną swobodnie pływać, należy zacząć podawać im najdrobniejsze mikro pokarmy w proszku lub płynie. Po kilku dniach do ich diety można wprowadzić larwy solowca. Po 4 -5 tygodniach młode zaczną przypominać wyglądem rodziców.

Jajeczka oraz narybek są bardzo wrażliwe na światło i zanieczyszczenia wody.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 stycznia 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Hyphessobrycon eques
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 76 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 11

  1. maciora

    Wścieknięte ryby. Kupiłem na początek trzy sztuki. Jeden osobnik zdominował pozostałe dwa, przegania je i gryzie, dostało się tez bystrzykom cytrynowym, uszkodził im płetwy grzbietowe. Co poradzić?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. XYZ

      Co to znaczy 3 na początek. Albo decydujemy się na jakiś gatunek i zapewniamy mu warunki albo mamy takie sytuacje. Jest to ryba stadna a stado to nie 3 sztuki tylko min. 10 a im więcej tym lepiej. W ogóle to jaka wielkość zbiornika , parametry i ilość obsady ?

  2. Tomasz

    Nie wszystkie bystrzyki barwne mają intensywny czerwony kolor. Wszystko zależy od tego, z jakiej linii genetycznej pochodzą. Jedne są czerwone, inne mogą być łososiowe i nigdy nie wybarwią się na kolor, jakie byś oczekiwał

    Odpowiedz
  3. B)

    Ostatnio kupiłem 12 bystrzyków do mojej dwusetki.
    i mam pytanie, ile czasu zajmie im wybarwienie do takiego mocnego czerwonego, bo na razie są dość małe i takie blado czerwone.
    Obsada to 2 akary z maroni, 12 bystrzyków, 2 zbrojniki i 8 otosów.
    Mógł bym jeszcze coś dorzucić do tego akwarium?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Bystrzyki Barwne dostępne w sklepach pochodzą z różnych linii genetycznych, może się zdarzyć tak, że Twoje ryby nigdy nie będą krwisto czerwone tylko takie łososiowe. Ja bym pozostał przy obecnej obsadzie. Pozdrawiam

  4. Bartaseek

    Mam stadko 12 szt. w akwa 112l. Żyją z ramirezami, kiryskami i zbrojnikami. Nie podgryzają, nie gonią, nie zaczepiają innych gatunków. „Przepychają” się czasami między sobą, zazwyczaj rano, nie robiąc sobie absolutnie żadnej krzywdy. Pięknie się prezentują pływając całą ławicą.

    Odpowiedz
  5. Jadwiga

    Świetnie się czują w towarzystwie brzanki sumatrzańskiej.

    Odpowiedz
  6. Zenek akvarysta

    Nie polecam. To najbardziej agresywna rybka z jaka miałem styczność. Na szczęście atakują tylko swój gatunek. Miałem 8, zostało 3. Rybki non stop atakują się wzajemnie, przez co są cały czas pokaleczone. Zranione rybki szybko łapią pleśniawkę.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Zenek musiałeś gdzieś popełnić błąd przy wprowadzaniu tego gatunku. Owszem jest to ryba żywiołowa z widocznym temperamentem ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki to nie sprawia najmniejszych kłopotów. Ja mam 12 sztuk w 112 litrach, akwarium jest miejscowo gęsto zarośnięte roślinami. Ryby praktycznie każdego ranka wycierają się wśród roślinności po wspaniałych gonitwach , stroszeniu płetw i tańcach godowych. Jest co oglądać, po około 2 godzinach w akwarium jest spokój, czekają na karmienie, które jest nie mniej widowiskowe od tarła. Ogólnie stado funkcjonuje w ten sposób od ponad roku, nie miałem strat w rybach , wszystkie są w dobrej kondycji. Ogólne założenia to nie przerybianie zbiornika, odpowiednia jego wielkość i wystrój. Jeżeli chcemy Bystrzyki łączyć z innymi rybami to z pewnością nie z gatunkami o weloniastych płetwach i wolno pływającymi.Jeśli spełnimy te warunki to zdrowe ,żywiołowe Bystrzyki nam to wynagrodzą.Pozdrawiam

  7. AK

    Piękne wesołe, ciekawskie i zadziorne rybki. Mam ten gatunek kilka lat. Jednak moim zdaniem minimum to 10 szt., jeszcze lepiej kilkanaście i jednak akwarium powyżej 100l. Jest to ryba, która bezwzględnie potrzebuje grupy osobników własnego gatunku. Nie pływają w stadzie raczej małymi grupami. W obrębie stada zachodzą ciągle interakcje, można obserwować godzinami. Wyglądają bardzo pięknie na tle zielonych roślin, a szczególnie mchów. Dlatego moim zdaniem to świetna rybka do zbiorników low-tech z obsadą zielonych mało wymagających roślin i dekoracją z korzeni. Tak właśnie mam u siebie.

    Odpowiedz
  8. Drops

    Razem z razborami klinowymi trzymają się świetnie, kosiarki też akceptują 🙂 Potrafią pogonić bojownika, więc trzymanie tej rybki z nimi odradzam

    Odpowiedz