Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe
Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.
Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Występowanie
Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.
Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Charakterystyka i usposobienie
Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe, fluo (fluorescencyjne) itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.
Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.
Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Odżywianie i karmienie
Ryby karmimy pokarmem suchym w płatkach lub granulkach, uzupełnianym mrożonym lub żywym np. dafnią, artemią czy wodzieniem, a także pokarmami roślinnymi z dodatkiem spiruliny. Zbilansowana dieta zapewni im dobrą kondycję i piękne wybarwienie.
Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Akwarium
Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.
W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..
Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Rozmnażanie
Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.
Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Do tarła stymulujemy większą podmianą (40%) świeżej, nieco chłodniejszej i dobrze natlenionej wody. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.
W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.
Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.
Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.
Ostatnio zmodyfikowano: 20 stycznia 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Mam stadko 10szt tych rybek od wczoraj (54l, razem z 6 kiryskami malutkimi). Dotąd przez 2 lata miałam stadko brzanek wysmukłych (trafiły w dobre ręce) i przyzwyczajona do spokoju i harmonii w akwarium, nie mogę przywyknąć do obecnego zamieszania. Te rybki są absolutnie wszędobylskie, jest ich pełno wszędzie, są bardzo energiczne i żwawe. Są pokojowo nastawione do kirysków i siebie nawzajem. W ławicy nie pływają, pływają luźno po całym akwarium. Muszę się do tych małych wariatek przyzwyczaić. Brzanki były bardziej dostojne i spokojne.
Po kilkunastu dniach obserwacji nowych lokatorów, muszę zweryfikować moją opinię o danio – rybki te trafiły na moją czarną listę. Mieszkają z kiryskami malutkimi i od niedawna 3 kiryskami julii (tzn to pewnie są tròjpręgie). Jestem fanką kirysków, uwielbiam je. To urocze, kochane, pokojowo nastawione do wszystkich rybki. Zdecydowanie moi ulubieńcy. Danio kupiłam tylko dlatego, że są tolerancyjne w kwestii parametrów wody i nieagresywne. Jednak karmienie tych trzech gatunków to istna gra nerwów. Bardzo niewiele pokarmu jest dostępne dla kirysków, bo wszystko wyjadają danio. Nawet gdy im brzuchy pękają z przejedzenia. A jak już nawet coś zostanie dla nich, to danio wpływają w stadko kirysków i próbując dostać się do pokarmu dziabią wąsiki posilających się kirysków. Wygląga to okropnie i strasznie mnie denerwuje. Niczego niewinne, kochane kiryski podrywają się nagle wystraszone do góry ugryzione przez danio. Nie mogę na to patrzeć. Choć wygląda mi na to, że kiryski są przez danio „niechcący” dziabane – one tylko próbują zachłannie dostać się do pokarmu, który oblegają kiryski.. niemniej jednak, jestem tą kombinacją kiryski/danio tak poirytowana, że przymierzam się do kompletnie nowej obsady, a moich lokatorów oddam w dobre ręce.
U mnie danio pływają z gupikami i kiryskami nigdy nie zauważyłam żeby jakkolwiek się zaczepiały danio dostają np artemie a kiryski tabletki że spiruliną i zawsze wszyscy są najedzeni, czasami nawet kiryski poskubią sobie robaczki. A to że są bardzo ruchliwe to tylko ich urok. A jeżeli chodzi o kupowanie ryb do parametrów wody to dlaczego akurat danio gupik np ma bardzo duży zakres parametrów wody i temperatury a jest dużo spokojniejszy.
Witam,
niedawno założyłem akwarium 72l o wymiarach 60x40x30 i chciałbym umieścić w nim:
-4-6 otosków
– 8-10 danio fluo i tu pierwsze pytanie czy mogą być one różnokolorowe?
oraz co polecacie dodać oprócz tych rybek?
Moim zdaniem lepiej będą prezentowały się w jednym kolorze. Wiem że to bardzo zabawne rybki i korci by mieć wszystkie kolory… Ja kupiłem czerwone za namową córki. Teraz wybrał bym Danio pręgowane w naturalnym ubarwieniu bo fluo po tygodniu zrobiły się w niebieskie plamy na bokach. Zauważyłem też że w sklepach większość fluo to samce i trudno dobrać po równo z samicami.
Ja osobiście nigdy nie kupiłbym ryb farbowanych po tym jak zobaczyłam w sklepie całe czerwone brzanki sumatrzańskie zastanawiam się po co ludzie tak męczą ryby komu ma się spodobać neonowo czerwona brzanka z całymi czerwonymi oczami.
Witam. Od niedawna mam 10 czerwonych Danio i zauważyłem u nich dużą agresję wobec samic. W 180l akwarium są jeszcze Danio Malabarskie 10szt. I Brzanki Dwuplame 8szt. Pręgowane nie ruszają innych gatunków, tylko ganiają ciągle jedną samicę a inną z przerwami. Kiedy hodowałem Danio Pręgowane o naturalnym zabarwieniu, nigdy nie widziałem podobnych zachowań. Czytam na forach, że nie tylko ja mam takie problemy z czerwonymi. Przychodzi mi do głowy, że te mutacje zmieniające kolor, zmieniają też zachowanie rybek. Dodam, że atakowane samice, na boku są bardziej niebieskie od atakujących. Czy ktoś ma inny pomysł, skąd ta agresja?
Proszę, piszcie czy widzieliście takie zachowania innych „kolorowanych” Danio. Czy agresja może być spowodowana przez temperaturę? U mnie teraz jest w okolicy 24°C.
Kolejne pytanie, czy po jakimś czasie od zakupu, czerwone Danio zmieniały kolor? U mnie stają się niebieskie na bokach.
No i sytuacja się wyjaśniła. Większość moich czerwonych Danio to samce, gonią te dwie nieckę samice… Byłam dziś w sklepie zoologicznym i chciałem dokupić samice ale to nie możliwe, większość to samce a przy takiej ruchliwości rybek odłowienie samicy jest niemożliwe. Sprzedawca nawet zażartował że najwyżej może mi sprzedać te ryby na kilogramy. Poczekam aż będzie mniej rybek i spróbuję jeszcze raz dokupić samice. Na szczęście samce już się uspokoiły i samiczki mają trochę spokoju.
Warto takie do akwarium 30l kupować?
Moje danio żyją w zgodzie z gurami i bojownikiem?
A bojownik ich czasem nie je? Przecież to mięsożerca.
Przecież danio są zimnolubne a bojownik ciepłolubny 🙂
Cześć,
mam w obsadzie akwarium, poza gupikami, 6 danio pręgowanych, dwa czerwone, dwa niebieskie i dwa żółte. Właściwie już od zakupu niepokoi mnie jedno z czerwonych danio, mianowicie ma paskudnie gruby brzuch i z tego, co udało mi się zauważyć, tylko po jednej stronie ciała (lewej). Zachowanie podobne jak u kogoś kto pisał niżej – ta ryba (raczej) trzyma się dna (raczej, bo np teraz ją obserwuję i w środkowe partie też się zapuszcza, ale chętniej dno), był moment, że była dość agresywna do innych ryb, trzymała się w okolicy szkiełka do karmienia krewetek i odganiała stamtąd wszystko inne, wyglądało jakby broniła jedzenia.
Odkąd sypię krewetkom nie na szkiełko, przestała być agresywna. Być może ważne może być to, że ten zestaw 6 danio przyjechał z innym danio czerwonym, ale ten po 2 dniach zaczął mi pływać bokiem i w kółko, więc został odłowiony i niestety jego żywot się zakończył, dokupiłam kolejne. Grube danio poza tym że jest paskudnie i nierówno grube, to pływa żwawo, ma apetyt…
Jest u mnie około 3 tygodnie – czy to możliwe, że w rybie zalega ikra, której nie może się pozbyć ze względu na brak samca? Choćiaż sądząc po płetwach, to moje danio to wszystko samce – płetwy te pod brzuchem w trójkąt, to mam teorię, że może się mylę, i np samica przyjechała z ikrą już ze sklepu, a nie może u mnie tarła dokończyć? I co w takim przypadku?
Pozostałe danio raczej smukłe, tylko jedno żółte wydaje się też grube, ale w granicach rozsądku jeszcze, wszystkie wyglądają na zadowolone z życia. Gupiki, poza niebieską samiczką, która padła z niewyjaśnionych przyczyn (najprawdopodobniej wykończyły ją gonitwy samca, bo nie miała oznak chorobowych żadnych, poza raną brzucha pośmiertną, ale to raczej robota krewetek) mają się świetnie, glonojad weloniasty też ( najdłuższy mieszkaniec akwa), krewetki Red Cherry mnożą się jak głupie. Zbiornik ok 60 litrów, temperatura 25 stopni, bo to ten taki starter Aquaela dla początkujących, oświetlenie, filtr, grzałka w pakiecie, dokupiłam tylko napowietrzacz.
Hej
Mam w akwarium około 60l dużo gupików, 20 neonów, 3 żałobniczki, dużo ślimaków ampularii a roślinność nie jest zbyt bujna. Ostatnio kupiłam sobie kilka danio różowych i kilka zwyczajnych, pręgowanych. Czy istnieje jakaś szansa na roznmnożenie tych danio?
W akwarium ogólnym nie ma szans
U mnie się udało, nieplanowane i w akwarium towarzyskim. Udało mi się wypatrzyć 3 sztuki i je odłowić. Nie polecam tego sposobu, tylko ten powyżej tj.w akwarium tarliskowym.
Witam u mnie też udało się wypatrzeć 1 sztukę w akwarium towarzyskim – w trakcie remontu tylko dokarmiałem nie było czasu na obserwacje zachowań i wyszła niespodzianka
Czy po wylęgnięciu się młodych można dopuścić dorosłe osobniki ?
Martyna
Lepiej nie, dopóki narybek nie podrośnie lepiej trzymać go oddzielnie.
a na przykład krewetki red chery – 10 szt. bardzo by przeszkadzały?
Mam 5 red cherry i nie ma problemu.
Pilne! Czy w akwa 54l litry mogę trzymać:
8x Neon Pręgowany
6x Kirysek Spiżowy lub 6x Kirysek Albinos
Dodam, że jestem początkująca.
Bez problemu , o ile zapewnisz im odpowiednie warunki . Kiryskom na tyle drobne podłoże by mogły przeszukiwać je w celu podniesienia pokarmu a neonkom czystą wodę . Pamiętaj też że te ryby nie przepadają za zbytnio naświetlonym zbiornikiem ( chodzi o siłę światła ) . Będziesz musiała pamiętać o podmianie wody 1 raz w tyg około 30 % , gdyż ryby które wybrałaś lubią czystą wartką wodę a twój zbiornik nie jest duży . Dokonując takich podmian zapewnisz im +/- stabilne warunki fizyko/chemiczne . Pamiętaj żeby ich nie przekarmiać bo zdrowa ryba to głodna ryba . Poza tym masz 2 rodzaje ryb denne i okolice środka więc będziesz musiała używać 2 rodzajów pokarmu ( wolno opadającego drobnego ) dla neonków i ( szybko opadającego ) dla kirysków .Podawaj je w małych ilościach tak aby zdążyły wszystko zjeść ( wiadomo że pokarm nie zjedzony + odchody tworzą mieszankę chemiczną a ta psuje ci wodę ) i dlatego tak ważne są cykliczne podmiany wody . Zbiornik jest nie wielki więc zalecam filtr kubełkowy np: Unimax 250 lub podobne w celu zachowania odpowiedniej filtracji ( biologiczno-mechanicznej ) oraz zastosowanie preparatu firmy Sachem ( Stabilty ) np: 100 ml i podawanie go ( w przypadku startu/restartu zbiornika 2 nakrętki a przy podmianie wody w tygodniu 1 nakrętka ) zaraz po włączeniu filtra . Życzę miłej przygody z tym zbiornikiem .
Pozdrawiam .
Zakładam akwarium 50x40x50 i w sklepie zoologicznym powiedzieli, że mogę kupić min 20 danio do tego akwarium, czy to prawda?
Tak to prawda możesz tyle ich trzymać ale bez innych ryb
Niby dlaczego?
Albo kupiłeś już chore ryby, albo parametry w Twoim akwarium nie takie jak powinny…
Śmiało możesz jeszcze coś dokupić np. danio, gupik, molinezja, platka, neon
Nie kupujcie danio pręgowate czerwone .giną po 2 dniach
Kuba
a to wina wstrzykiwania im pod skóre barwników
a moje maja już około roku
Ludziska. Rozróżniajcie rybki fluo ( od fluorescencyjne) od farbowanych. Fluo są genetycznie modyfikowane, dostają dodatkowy gen od meduz odpowiadający za ten wyjątkowy kolor. Potomstwo też dziedziczy ten gen. Co do farbowanych to się nie wypowiem ale to chyba faktycznie barbarzyństwo jakieś.
To polega na tym że jak ryba jest mała wstrzykują jej barwnik nie wiem gdzie ale jest to proces bolesny i skraca życie rybce poddanej tej metodzie o dużo.
Witam. Posiadam akwarium 54l (60/30/30), bardzo gęsto obsadzone roślinnością, gh ok 19-20, ph 7, temp na termostacie 24 stopnie, filtr fzn2 z aquela. Jako obsadę mam 6 kirysków spiżowych i dwie samice bojownika. Był przez krótki samiec ale się nie dogadali. I moje pytanie. Jakie rybki mogę tam dołożyć? Czy danio będą ok? Jeśli nie to co innego i w jakiej ilości. Myślę już od miesiąca i nie mam pomysłu. Bojowniczki z kiryskami żyją w zgodzie.
Sądzę że tyle ryb w zupełności wystarczy żeby nie było przerybiebia. Warto próbować wpuszczać tego samca do akwarium, bo inaczej samice nie będą szczęśliwe:)
Witam do danio można dołożyć gupiki, molinezje, neonki. Osobiście mam taką obsadę i jest super. Pozdrawiam
Da sie skrzyzowac wpuscilem 3 rozowe samce i zielona samice mlode wyszly po samicy po samcach 40procen t
Cześć mam pytanie, ponieważ posiadam danio różowe w ciąży, oraz żółte mam samca niebieskiego wszystkie mają te paski takie czyli pręgowane, ponieważ planuję je rozmnożyć muszę dokupić 2 samce, czy jeżeli będę miał 3 niebieskie samce pręgowane to skrzyżują mi się z różowym bądź żółtym ? Jakie jest prawdopodobieństwo że wydają potomstwo, mam osobne akwarium tylko teraz czy uda mi się je rozmnożyć bardzo proszę o odpowiedź
Raczej tak, ja mam i żyją, ake to zależy jak duże akwarium, a jeśli skrzyżujesz krzyżówke z krzyżówką to potomstwo wyjdze na rybich „klaunów” i zostanie odrzucone. Pozdrawiam!
Hej, czy można w jednym akwarium zmieszać kilka rodzajów Danio bez szkody dla tych rybek? Mam na myśli akwarium 45l. gdzie danio byłyby jedynymi rybkami w towarzystwie kilku krewetek.
wiesz no 45l to troche mało na kilka rodzajów danio… ale chodzi ci oto ze np:. 2 danio pręgowane 2 lamparcie i tenteges czyy np stado pregowanych i stado lampatcich? bo jeżeli chodzi o opcje pierwszą to max: 6 takich się zmieści gdyż 45l to naprawdę mało… opcja druga… no raczej nie… a co do krewetek.. niewiem czy nie zostaną zjedzone, ale rób jak uważasz pozdrawiam lisek 🙂
Dzięki, chodziło mi właśnie o coś takiego, jak piszesz, wiem, że w takim akwarium nie zmieszczę zbyt wielu ryb.
U nas zielone Danio 10 zł za szt chyba pogrzala te sklepy zoologiczne ;/
U mnie 4 zł w nie najtańszy sklepie…
Hej, wczoraj zarybiłam akwarium i między innymi były 4 danio. Niestety przez filtr kaskadowy jest 2.5cm przerwy w zamknieciu i przez noc wyskoczyly 3. I teraz pytanie: czy dokupywac danio żeby nie była sama czy da sobie radę w towarzystwie gupikow i neonek?
da sobie rade 🙂
Bez problemu sobie poradzi bo mam 1 danio akurat (przyjąłem z akwarium i bym tam niezły miszmasz, prawie wszystkie poszły już do nowego domu tylko te danio zostało się). Nie jest apatyczny, w zbiorniku jest go wszędzie pełno, pokarm pobiera bardzo chętnie ale jednak widzę, że przydało by mu się jakieś stadko bo zaczepia czasem inne ryby (przeważnie gupiki), a one nie bardzo chcą się z nim bawić, w stadzie te zaczepki rozłożyły by się w obrębie gatunku.
Planuje moje pierwsze akwarium z Danio mam jednak kilka pytań:
– jaki zbiornik powinienem mieć że móc trzymać za 2-4 rodzai Danio w ogólnej ilości do 40 sztuk
– jakich roślin nie polecacie
– czy krewetki są możliwe z tymi rybkami?
Czy w 54l mogę trzymać 6 danio parkę pielęgniczki ramireza 4 piskorki i harem gupików?
Myślałem jeszcze nad pstrażenicą marmurkową ok 5 sztuk ale nie jest konieczna.
wiesz akwarium 54 l NIE jest najwiekszym i nie można w nim mieć dużo ryb… a gupiki to inny biotop… potrzebują twardą wode i zasadową (podobną jak mają pyszczaki) wienc gupiki odpadają co do reszty spoczko pstrażęnica 5 sztuk może się zmieści POZDRO
Pielęgniczka Ramireza bardzo wrażliwa ryba wymagająca miękkiej , kwaśnej i ciepłej wody tutaj naprawdę należy dołożyć starań o jakość wody. Danio w porównaniu do niej potrzebuje zimnej wody trzymanie obu tych gatunków razem jest niemożliwe.Pstrążenice potrzebują przestrzeni między zwierciadłem wody a pokrywą uzyskiwanej poprzez obniżenie poziomu wody co jeszcze zmniejszy i tak małą pojemność akwarium
Hej. Mam akwarium 54l z mocną nadfiltracją. W tym momencie jest w nim 8 danio. Jakie towarzystwo dla nich polecacie? O ile jakiekolwiek 😀
ja bym ci polecał 10neonków innesa 10zwinników jarzeniec 6bystrzyków ozdobnych
Dostałem przy zakupie krewetek od Pana dwa danio koralowe, czerwone. Jeden to ewidentnie samiec, ma długi welon. Zaś drugi wygląda normalnie, ale cały czas gania tego samca i jest bardzo pobudzony, jednak nie widzę u niego brzucha, bardziej u samca 😛 O co tu biega? 😉
Robię rozeznanie co do przyszłej obsady. Zatem czy 8 kolorowych danio w 45 litrach będzie dobrym pomysłem? Nie koniecznie chcę robić akwa towarzyskie, więc prawdopodobnie poza kilkoma krewetami RC byłby tam jedynymi mieszkańcami.
I od razu też pytanie, czy trzeba (i jeśli tak, to w jaki sposób) zapobiegać nadmiernemu rozmnożeniu? Gupiki tym mnie do siebie zniechęcają, że mnożą się jak szalone.. Jak jest w tym przypadku?
Wodę mam twardą, bo gdyby nie to, nie zastanawiałabym się nawet i wrzuciła stadko simulansów ♥
Przydałoby się trochę większe bo to szybkie rybki i lubią popływać, ale jeśli nie planujesz innych ryb, to może takie 45 „ujdzie w tłumie”. Z rozmnażaniem nie ma się co przejmować, w przeciwieństwie do gupików, danio trzeba trochę ‚pomóc’. Ja dawno temu miałem danio i nigdy mi się nie wycierały. Gupiki mnożą się jak szalone bez względu na wszystko, nawet trzymane w najgorzej utrzymanym akwarium. Ale wystarczy trzymać same samce i problem z głowy. No i samce są dużo ładniejsze..
Okej, danio jeszcze przemyślę 🙂 Dzięki!
A czy samce gupików nie będą się atakować w jednopłciowym akwarium? Gdzieś czytałam, że nie jest to polecane właśnie ze względu na agresję. Ale jeśli to nie jest problemem, to ile samczyków mogłabym wpuścić do tych moich 45l?
Gupiki są bardzo spokojnymi rybkami, nie powinny się atakować. Do Twojego litrażu rozsądna ilość to około 7-8 sztuk. Tylko kup sobie już na tyle dorosłe, żeby można było odróżnić płeć. Bo jak Ci sprzedadzą jakieś samiczki to po kilku miesiącach będziesz miała duży problem z małymi 😛
Samce gupików nie wyrządzą sobie żadnej krzywdy. Co do ich ilości w Twoim akwarium to uważam, że stadko około 10 sztuk będzie w sam raz.Pozdrawiam
Jasne, tego wysypu małych właśnie chcę uniknąć 🙂 Dziękuję Wam bardzo!
Żescie mam pytanie mamy akwarium 30 l podłoże jasne roślinny skorupa kokosa a w nim są 2 glonojady zbrojnik chyba poprawnie się nazywa do tego dwie neon czerwony 3 padły miały białe kropki wypukłe i jeszcze nemo czarny szt 4 jedna padła tez na te kropki syn chciałby jeszcze do tego danio fioletowe lub niebielskie czy będzie pasowało do nich czy lepiej odpuścić i wziąć inne i jeliminuje tak to w jakiej ilości mogę je wziąć czy lepiej neon inessa do tego i dokupić neon czerwonego żeby ich bylo wiecej proszę o rady
danio jest rybą która pomimo małych rozmiarów potrzebuje dosyć dużo miejsca do pływania jest bardzo ruchliwa i potrzebuje żyć w większej grupie. Minimalny zbiornik dla tej ryby to dla mnie 54 litry.Pozdrawiam
Dodam jeszcze, że 30l to za mały zbiornik na wszystkie ryby jakie masz, dla glonojadów ja bym proponował co najmniej 100l. Neony innesa i czerwone, mimo że wyglądają niemal tak samo, nie powinny być trzymane razem. czerwone powinny być trzymane w cieplejszej wodzie, no i woda musi być miękka, a takiej zapewne nie masz w kranie. Do 30l proponowałbym jednego samca bojownika lub kilka samców gupików endlera.
Mam akwa 64l i mam:
-2 danio
-zbrojnik niebieski choć mój jest rudy (planuje dokupienie samicy)
-2 brzanki mszyste 1 duża ok 4cm druga mała ok 1.5cm
-kirysa spiżowego
-bocje
-2 przeźroczki
-7 neonów
-6 zwinników czerwonoustych
-2 ślimaki military helmet
– 3 helenki
– i kilka ampularii
Ryby dostają 2 razy na dzień płatki dla ryb a na wieczór dodatkowo 1/4 wafla dla glonojadów
Światło pali się często (na pytania o ph itp nie jestem w stanie odpowiedzieć bo nie wiem. Ryby pływają w kranówie z uzdatniaczem ok.23°C)
I teraz pytania-
1. Akwarium cały czas zarasta glonami (krasnorosty), co robić?
2. Czy mogę do tych ryb dokupić krewetki jeśli tak jakie i ile?
3. Czy otosek lub glonojad syjamski poradzą sobie z utrzymaniem akwarium częściowo bez glonów? Jeśli tak to ile powinnam ich kupić?
4. Czy w takim razie mam oddać jakieś ryby jeśli tak jakie?
Dzięki za każdą odpowiedź nawet na 1 pytanie
U mnie 2 glonojady 2 kirysy 2 kosiarki i 2 sumiki załatwiają sprawę,
Maqaron ta obsada to jakaś katastrofa :/
Na to brązowo-rude gónwo zalecam zwiększyć moc oświetlenia. Jak przesadzisz z ilością światła to zaczniesz cierpieć na zielone 😛
Dziś kupilismy małe danio i samiczkę gupika. Sprzedawca włożył je do jednego worka i … po drodze gupiczka zaczęła zjadac ogon Danio (na oczach mojej córki 🙁 ). Po włożeniu do akwarium, nadal go ścigała. Oddzieliłem Gupiczke, ale nie wiemy co robić. Danio słabo, ale jakoś wciąż żyje i próbuje pływać. Gupiczka jes w słoiku więc długo tam nie może być. Czy ktoś może doradzić co robić?
Kup gupiczce samca, będzie ją ścigał cały czas i ta nie będzie miała czasu na objadanie danio. A jak dorosną to problem zniknie. Danio jest dużo szybsze od gupików.
A potem danio będzie zjadać i podjadać gupiki, zwłaszcza w okresie tarła. I rybki będą zdychać z poobgryzanymi płetwami na oczach Twojej córki. Gupików nie trzyma się razem z Danio bo zawsze któreś będzie pokrzywdzone.
co ile danio sklada ikre
Nawet co 4-5 tyg.
dzieki dwa tygodnie temu wytarly mi sie danio i mam ok.300
Dzień dobry może mi ktoś pomóc…. ponieważ moje danio strasznie chudną a potem zdychają oco z tym chodzi
W sobote wytarlo mi sie Danio a samiczka dalej nabita jak beczka choc jest niewielka malych wuklulo sie prawie setka a ona dalej nabita
To dlatego że samice maja zawsze wypukły brzuch. Czy są z jajami czy nie.