Gurami dwuplamisty – dwuplamy

Trichopodus trichopterus (Pallas, 1770)

 • 13 cm
 • 80 l
 • 5.5 - 8.5 pH
 • 24 - 30°C
 • Azja

Gurami dwuplamiste - ryby akwariowe

Gurami dwuplamisty (Trichopodus trichopterus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, chętnie trzymana przez wielbicieli akwarystyki.

Ryba akwariowa Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek szeroko rozpowszechniony, zamieszkuje wolno płynące i stojące wody w Malezji, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie i Birmie.

Ryba akwariowa Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gurami Dwuplamisty - ryba akwariowa, samiec samica

Gurami – samica, samiec

Gurami dwuplamisty w naturze osiąga długość 15cm w akwariach rośnie do ok 12.5cm. Ryby cechuje niebieskozielone ubarwienie, dwie ciemne plamy – jedna na tułowiu, druga w części ogonowej oraz płetwy brzuszne przekształcone w długie, nitkowate wyrostki czuciowe. Występują także odmiany, u których zamiast okrągłych plam, są większe, ciemne plamy o nieregularnym kształcie (np. gurami marmurkowy), odmiany o jednolitym, złocistym ubarwieniu (gurami złoty) oraz formy pośrednie. Samce można rozpoznać po ostro zakończonej płetwie grzbietowej oraz pomarańczowym obrzeżu płetwy odbytowej. Samice są zwykle nieco mniejsze i bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Gurami dwuplamisty uznawany jest często jako ryba o spokojnym usposobieniu, jednak nie zawsze taką bywa. Jedne osobniki mogą być agresywne, a inne całkowicie pokojowo nastawione. Samce są terytorialne i często rywalizują między sobą. Bywają szczególnie agresywne podczas rozrodu. Można je trzymać z innymi labiryntowymi, bocjami, małymi razborami lub brzankami, które nie mają skłonności do obgryzania płetw.

Ryba akwariowa Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus Odżywianie ryb akwariowych

Gurami nie są rybami wybrednymi, można je karmić mieszanką suchą, uzupełnioną o pokarmy mrożone, żywe i roślinne.

Ryba akwariowa Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus Akwarium ryb akwariowych

Te odporne ryby należy trzymać w akwarium o pojemności min. 80 litrów, gęsto porośniętym roślinami, z niezbyt silnym wymuszonym prądem wody, wyposażonym w kilka roślin pływających, wymaganych do rozrodu. Gurami muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody.

Ryba akwariowa Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Zbiornik powinien być zalany wodą na wysokość 20cm, z delikatnym prądem wody oraz dużą ilością roślin pływających. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice. Ryby w okresie rozmnażania należy karmić wysoko wartościowym pokarmem żywym. Kiedy samica jest pełna ikry, samiec rozpoczyna budowę dużego, pienistego gniazda – do tego celu również wykorzystuje małe części roślin. Następnie pręży się przed samicą i przy gnieździe dochodzi do wielokrotnego aktu, gdzie samica składa od 500 do 1200 jaj. Samiec po tarle przystępuje do opieki nad gniazdem i przegania samicę, którą najlepiej jest w tym czasie odłowić aby nie wyrządził jej krzywdy.

Młode wykluwają się po 20-30 godzinach a zaczynają pływać po następnych 4-5 dniach. W tym momencie samiec również powinien być odseparowany. W pierwszym tygodniu podajemy im pokarmy w żelu, następnie małe pokarmy żywe jak larwy, artemię, dafnie. Narybek powinniśmy uważnie obserwować i z biegiem czasu, oddzielać większe rybki od mniejszych, gdyż może dochodzić wśród nich do kanibalizmu.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Gurami dwuplamisty – dwuplamy

Galeria Ryba akwariowa - Gurami dwuplamisty – dwuplamy

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Trichopodus trichopterus
  • Synonim: Three-spot Gourami
  • Opisał: Pallas, 1770
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 80 l
  • min-długość: 90 cm
 • Cena: 10 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 83

 1. Aaaaaaa45

  Czy to normalne że gurami u mnie w sklepie kosztuje 24zł?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Trochę (nawet bardzo) drogi. U mnie są po 12zł.

 2. Rafał

  Witam. Czy mogę trzymać gurami razem z prętnikami mieczykami i neonkami z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam! Ma akwarium Juwel Vision 180 LED.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Leopold

   Możesz , bez problemu nie powinno się nic dziać

  2. Rafał

   Dziękuję za pomoc już zamówiłem

 3. Mariusz

  Witam samica gurami zniosla ikre zlowilem ja do kotnika co mam począć dalej dziekuje za info

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Leopold

   Czekać na rozwój sytuacji. I jak zależy Ci na odchowaniu duzej ilosci mlodych to odlawiaj mlode (te najwieksze) do kotnika lub osobnego baniaka

 4. Marcin

  Mam 80l akwarium mam 2pretniki samce jeden plywa jak oszalaly przy przedniej szybie (dziwne)natomiast drugi samiec atakuje go obgryza mu ogon jakby go nienawidzil :-)dodam ze ten agresywny atakuje tylko drugiego pretnika inne rybki go nie i teresuja mozna jakos oduczyc go tej furi (jestem malo doswiadczony w akwarystyce)??

  Odpowiedz
 5. Szymon

  Mam odmianę marmurkową tylko nie wiem czemu samiec atakuje samice,jak by ktoś wiedział dlaczego tak się dzieje to proszę odpisać

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Maria

   Mój samiec też ma niezły charakterek…

  2. Szymon

   Jest to spowodowane tym że gurami powinno się trzymać w charemie z przewagą samic czyli np.1 samiec 2-3 samice

 6. Magda

  Cześć …
  Jakiś czas temu padł mi samiec gurami, samica podejrzewam że jest pełna ikry
  Co począć w takiej sytuacji ? Nowy samiec pomoże ? Nie mam pojęcia jak to się odgrywa …

  Odpowiedz
 7. Przemek

  Mam gurami niebieskie dwie samice widzę że dokuczają bardzo w akwarium i zacząłem znajdować małe rybki pozjadane czy może to być ich sprawka

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Po pierwsze – jakie akwarium, po drugie jako „małe rybki”, po trzecie, ile te ryby mają miesięcy/lat? Gurami na ogół mogą być złośliwe, a czasem nawet trochę agresywne, ale raczej nie samice, a jakiekolwiek zabijanie jest przejawem albo dużych braków w diecie albo przestrzeni tak małej, że ryby czują się osaczone i zabiją wrzystko, co mogą, żeby zyskać trochę własnej przestrzeni. Ogólnie to nie widzę dorosłych dwuplamków w akwarium poniżej 150l, o ile nie jest to akwarium niestandardowe – płaskie, a o dużym dnie. Choćby i tylko ze względu na gabaryt i konieczność posiadania kompanów. Jest też opcja, że wpakowałeś dorosłe, kilkunastocentymetrowe ryby z jakimiś neonkami, czy inną drobnicą absolutną i one nie mają świadomości, że to współtowarzysze, a nie obiad. Na logikę – jak coś jest kilkanaście razy mniejsze i bezbronne, to niemal każde zwierze drapieżne ubije, jeśli nie będzie to zbyt duży wysiłek, natury nie oszukasz. Jeśli „mała rybka” to mieczyk, czy choćby i platka, to faktycznie jest to problem i trzeba szukać przyczyny. No i najpierw sprawdzić, czy to faktycznie gurami. One ogólnie rzadko kiedy robią coś nocą, więc może inny winowajca – inna ryba, filtr, choroba, same się wybijają, itd. Zjedzenie nie jest niczym niezwykłym – nawet krewetki, czy gupiki będą chciały uzupełnić dietę mięsem, jeśli zobaczą coś martwego.

  2. Igor

   Tak to ich sprawka bo gurami są agresywne

  3. Szymson

   Igor ty lepiej zastanów się nad swoim akwarium

 8. Zirytowany

  Nie, skalary potrzebują minimum 200l i to dla doświadczonego akwarysty, ponadto akwarium powinno być wysokie na 40-50 cm bo rosną dość wysokie.

  Odpowiedz
 9. Karola

  Witam serdecznie.Posiadam samicę gurami dwuplamistej.Dlaczego zniknęły jej te dwie kropki?Wczoraj zauważyłam,że wcale ich już nie widać…

  Odpowiedz
 10. Marek

  Witam,czy Gurami dwuplamisty moze byc z bojownikami w akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dudu

   Dobry wieczór.
   Jak najbardziej. Oba gatunki naturalnie żyją w tym samym środowisku. Mają praktycznie takie same wymagania.

 11. Rafal

  Czy moge trzymac Gurami z Skalarami? Np. 6 gurami i 4 skalary. Akwarium rogowe 120 ltr.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dudu

   Dobry wieczór.
   Ma Pan trochę za małe akwarium dla skalarów. Z czasem ryby będą się po prostu męczyć. Są to dwa odmienne biotopy, ale oba gatunki mają podobne wymagania co do ph i temperatury. Skalar woli wodę czystą i przejrzystą, z otwartą przestrzenią. Gurami żyje w płytkich wodach stojących, gęsto porośniętych roślinnością, nie lubi mocnego ruchu wody i dużych podmian. Na Pana miejscu nie ryzykowałbym łączenia tych dwóch gatunków w akwarium 120l.

  2. Piotr

   Witam tak spokojnie mogą być ze skalarami. U mnie w akwarium pływa 5 górami i 7 skalarow. Nikt sobie nie wchodzi w drogę

 12. Marcin

  Mam pytanie czy obsada do akwarium 112l taka jak ta jest dobra
  3 gupiki pawie oczko
  7 neonuw czerwonych
  6 molinezji ostrosłupych
  5 Danio pręgowanych
  6 kirysków spichrzowych
  1gurami
  Czy taka obsada jest dobra ????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak.Obsada jest dobry wystarczy żebyś ustawił parametry i będzie w porządku.Myślę ,że pomogłem 😉

  2. Mario

   Nie. Nie jest dobra. Za dużo ryb, w złych proporcjach i w dodatku o różnych wymaganiach. Odpowiadam na stary komentarz, żeby ktoś się nie zasugerował poprzednia odpowiedzią.

 13. Jaro

  Witam,

  Akwarium nadaje się na parkę Skalarów

  Odpowiedz
 14. Patryk

  Cześć mam akwarium 170l 80x35x60 chce trzymać w nim gurami marmurkowe i mozaikowe oraz molinezje ostrouste może też raczka jakie rybki polecacie

  Odpowiedz
 15. 1234567890

  Czy gurami marmurkowy może być trzymany z krewetkami takimi jak red cherry?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mac

   Tak, można to trzymać z krewetkami red cherry. Żadnej krzywdy mu nie zrobią a wręcz mogą korzystnie wzbogacić jego dietę.

 16. hubaubaub

  Czy gurami może być trzymane z żałobniczkami i barwniakami czerwonobrzuchymi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Zależy od parametrów wody i pojemności akwarium

 17. Szymon

  Mój gurami dwuplamisty po mimo tego, że został sam to nadal tworzy gniazdo z piany w rogu akwarium i wtedy ubarwienie robi mu się bardziej wyraziste i jaskrawe przepiękny widok

  Odpowiedz
 18. Jffjfjrhhdrh4uhridi8xu3j

  Jak rozpoznać płeć gurami złotego

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   płetwą grzbietową samiec ma ostro zakończono a samica zaokrągloną u odmian ilością plamek

 19. henek

  mi sie ta rybka bardzo podoba 🙂 czekalem na nia juz ze 2 miesiace 🙂

  Odpowiedz
 20. Gurami

  Czy można trzymać parkę gurami z 5 gupikami?

  Odpowiedz
 21. bambus

  Gurami marmurkowe to piękna rybka, czy można trzymać w zbiorniku 60l i czy te 20l to jakaś duża różnica proszę o odpowiedź 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zauważ że w opisie jest podana min. dł. 90cm i nie chodzi tu tylko o różnicę 20l objętości.
   Akwaria 80l o dł. 90cm to raczej jakieś nietypowe (panoramiczne):
   90x30x30cm lub 90x25x35cm.
   Akwaria 60l to zazwyczaj 60x30x35cm (lub nietypowe 70x25x35cm), więc różnica w długości dosyć znaczna.
   Hodowałem kiedyś Gurami w 112l = 80x35x40cm i do krótszego zbiornika bym nie polecał, rybka rośnie do 12-13cm i potrzebuje właśnie TEJ min. długości akwarium, są dosyć żywiołowe.

 22. Kirysek3

  Mam pytanie czy ktoś mógłby w końcu napisać coś o gurami marmurkowym?
  Mam te rybkę i uważam ,że warto o niej napisać.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Więc jeśli ją masz… to podziel się z nami własnymi doświadczeniami 🙂

  2. Woit

   Jeśli jesteś na stronie o gurami dwuplamym, to nic nie trzeba dodawać. Marmurek to odmiana dwuplamego.

 23. Ajgor

  Czy taka obsada by była dobra w 70l.przy parametrach:
  –Temp: 24
  –Woda miękka
  –ph 7.0
  Obsada:
  –Gurami dwuplamy x 1
  –Neon innesa x 8-10
  — Pielęgnica kakadu harem 1+2w
  –Kiryski panda x 3-5
  Dzięki za odpowiedzi
  ????????????????????????????????????

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sebastian

   W zupełności tak

  2. Ajgor

   Dzięki wielkie

  3. Wlodi13

   Tak 🙂
   Przy obsadzie: Neon Innesa 8 szt. i Kirysek Panda 3-4 szt.
   …lepiej mniej niż za dużo 😉

 24. Kuba

  Mam pytanie czy mogę trzymać gurami mozajkowe 1 parę i marmurowe 1 parę w akwarium 80l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dzw

   Spokojnie możesz trzymać nawet 3 pary gurami.

 25. werrr

  Witam. Mam 3 gurami (sztucznie barwione albino), 3 platki, 1 brzanke (3 zdechly) i 1 kiryska. Mialam 3 krewecie i teraz pytanie: Czy gurami mogły zjeść mi te krewecie? (krewetka red cherry)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. greg

   Gurami nie może być z krewetkami

  2. Doma

   To zależy jak duże masz gurami i reszte ryb. Jaki litraż akwarium? Zazwyczaj małe krewetki nie trzyma się razem z dorosłymi rybami. Jak coś to kup sobie krewetki filtrujące. Ich nie zjedzą.

 26. Kasia

  Proszę nie śmiejcie sie ze mnie ale mam 4 gurami i jedna z nich największa wnioskuje ze samiec bo jest w paski i budował gniazdo z piany od wczoraj „pluje woda” łobuz! Chciałam zapytać jaka jest tego przyczyna czy się zezłościła czy coś? A mam akwarium bez przykrycia i wypluwa wodę na zewnątrz. Czy mieliście podobne doświadczenia.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Musisz mieć akwarium z pokrywą. Co do plucia wodą to nie wiem, nie miałam podobnego doświadczenia.

 27. kuba

  Czy gurami w 200l akwarium będzię mogło żyć z dwoma dużymi skalarami ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Natalia

   Tak.

 28. piotr

  nie wiem co się dzieje z moim guraminem złoty udaje trupa a jak już pływa ciągle przy górze albo leży na żwirze to jest naprawdę dziwne mam jeszcze jednego góramina dwuplamistego który zachowuje się tak jak by się nim opiekował ktoś z takim czymś spotkał

  Odpowiedz
 29. Bartek

  Moja samica gurami ma ikrę ale nie mam roślin pływających. I co złożą ikrę ? :/

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jarek

   mój samiec gurami siedzi cały czas za filtrem i odgania samice i inne ryby ale nie tworzy piany na gniazdo dlaczego, a jest to gurami dwuplamiste

 30. Klaudia

  Czy wie ktoś czy gurami może być z innymi rybami (2 skalary, 2 żałobniczki, 8 neonów innessa, 8 danio i 4 kiryski) w akwarium 60 litrów?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kuba14

   Gurami jest za małe do tego akw. Chyba ze gurami mozaikowe

  2. Peterz

   Po co się pytasz i tak masz to w pomoce wymagania ryb … 60L przy dwójce składów tylko pogratulować. Posolić, popieprzyć i zagotować … zupa rybna gotowa

 31. Guramik

  Gurami + Barwniaki to mogą się tłuc ale można je razem przyzwyczaić

  Odpowiedz
 32. Rybek

  Czy parkę gurami można trzymać z parką barwniaków czerwonobrzuchych?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arek

   Mogą spokojnie być razem. Osobiście mam 6 barwniaków i 4 gurami mozaikowe. Nie ma między nimi żadnej agresji.

  2. łukasz

   powiedziałbym że mogą żyć ale mam wątpliwości bo barwniak to pielęgnica, nie?

 33. filip z

  Czy mogę trzymać w 100l parkę z neonkami innesa gupikami endllera z góry dziękuje.

  Odpowiedz
 34. ktoś

  Czy na jednego samca gurami wystarczy 60l?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dominika

   Wystarczy. Ja sama miałam 60 l akwa i miałam tam gurami 🙂

  2. MKKA

   To, że miałaś nie znaczy ze wystarczy!

 35. Wielbiciel

  Czy moźna trzymać ten gatunek z danio pręgowanym lub kardynałkiem chińskim ???
  Z góry będę wdzięczny za odpowiedź .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Można. To ryba bardzo spokojna

 36. filip

  Dzisiaj kupiłem dwie sztuki gurami marmurkowego a w akwarium mam 3 skalary ale nie zauważyłem żadnych niepokojących zachowań

  Odpowiedz
 37. mariusz

  Wczoraj kupiłem 4 szt i wyglądają świetnie. Mam 180l akwa.

  Odpowiedz
 38. Jola.

  Dodam jeszcze, żeby pod żadnym pozorem nie trzymać ich z pielęgnicami, zwłaszcza skalarami! Młode osobniki w 3 godziny położyły go na ziemię i obgryzły płetwy, że ten się już nie podniósł.

  Odpowiedz
 39. Nie twój interes.

  Z innymi labiryntowatymi, czyli z bojkiem można by było?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   W odpowiednio dużym akwarium, nie powinno być problemów z trzymaniem razem tych dwóch gatunków. Należy pamiętać, że są to ryby dość terytorialne w okresie rozrodu.

  2. Nie twój interes.

   W dużym, czyli ile mniej więcej? 150-200l?

  3. admin

   Zależy od pozostałej obsady. Dla pary Gurami, haremu bojowników i np. grupy kirysków wystarczający może być już ok 128 litrowy zbiornik. Według nas najlepiej jednak prezentują się akwaria w zestawieniu: para lub haremem większych ryb + duża ławica małych i ryby denne.

 40. Pomocy

  Po tarle ile trzeba czekać np tygodni lub miesięcy żeby się odbyło się kolejne tarło?

  Odpowiedz
 41. antek

  Bardzo sweet ryby mam kilka rodzajów

  Odpowiedz
 42. Jelcz

  Chyba pora założyć nowe akwarium gatunkowe z gurami dwuplamistym w roli głównej

  Odpowiedz
 43. mariusz

  Bardzo ładne rybki mam takie w akwarium

  Odpowiedz