Gurami Mozaikowe - ryby akwariowe
Gurami mozaikowe (Trichopodus leerii) – popularna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami perłowe.
Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Występowanie
Gurami mozaikowe pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie w Malezji, Tajlandii, na Borneo i Sumatrze. Obecnie istnieją również populacje żyjące w Singapurze i Kolumbii. Większość ryb w handlu pochodzi z farm dalekiego wschodu i wschodniej Europy.
Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Charakterystyka i usposobienie
Bardzo odporny i piękny gatunek, szczególnie zalecany początkującym. Samiec w okresie tarła jest jedną z najpiękniejszych ryb hodowanych w akwariach. Gurami mozaikowy osiąga 12 cm długości. Charakterystyczny mozaikowy wzór zbana tułowiu i płetwach. Ubarwienie ciała pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamami, rozmieszczonymi na całym ciele. Dojrzałe samce można rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach odbytowej (zakończona nitkowatymi wyrostkami) i grzbietowej oraz po czerwonym zabarwieniu gardzieli. Ryby spokojne, samce jednak w okresie tarła bywają terytorialne i uciążliwe dla samicy, której należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Ryby posiadają dodatkowy narząd – labirynt, dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gurami mozaikowe dożywają niekiedy 8 lat.
Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Odżywianie i karmienie
Przyjmują pokarm suchy, żywy i mrożony. Chętnie wyjadają z akwarium często niezbyt pożądaną stułbie.
Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Akwarium
Gurami mozaikowe czują się najlepiej w przestronnym akwarium min. 100 litrowym. Lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niskim poziomem wody, mocno miejscami obsadzone roślinnością oraz wolną przestrzenią do pływania. Dość łatwo przystosowują się do rożnych parametrów wody, która jednak musi być czysta i regularnie podmieniana (10-15%). Konieczne jest zastosowanie wydajnej filtracji z minimalnym wymuszonym prądem wody, tak aby nie uszkodzić budowanego wśród roślin gniazda. Gurami mozaikowy jest jednym z najspokojniejszych spośród swojego rodzaju. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Nie jest natomiast wskazane jego łączenie z rybami dużo większymi i agresywnymi.
Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Rozmnażanie
Rozmnażanie należy do łatwych. Poziom wody w akwarium tarliskowym nie powinien być wyższy niż 20 cm, a jej ruch umiarkowany. Ryby przed planowanym rozrodem należny obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica przybiera krągłości, samiec zaczyna budowę pienistego gniazda pośród roślin, najczęściej pływających. Pianę do jego budowy wytwarza chwytając powietrze znad tafli, które następnie wypluwa w postaci pęcherzyków otoczonych śluzem. Po zakończonej budowie rozpoczyna zaloty przed samicą. Po czym wraz z zachęconą partnerką podpływa do gniazda i dochodzi do aktu tarła.
Samiec obejmuje swoim ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wyginając ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i wydala mlecz na wypuszczane przez nią jajeczka. Ziarenka z podłoża zbiera pyszczkiem samiec i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Gdy cała ikra znajdzie się w gnieździe samiec ponownie wabi samicę do odbycia kolejnego aktu tarła. Zazwyczaj w czasie całego tarła gurami mozaikowe składają ok. 200-300 jajeczek.
Po tarle samica jest odganiana i powinna być odseparowana. Wylęg następuje po ok 2 dniach, a po kilku następnych, narybek rozpoczyna samodzielne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu. W tym czasie należy wyłowić samca. Zaleca się karmienie młodych pierwotniakami, wrotkami i mikro pokarmami. Rybki rosną bardzo wolno i przez pierwsze 3 miesiące są bardzo wrażliwe na wahania temperatury.
Ostatnio zmodyfikowano: 16 stycznia 2018 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Jak długo rośnie gurami? Mam kilka miesięcy i mam wrażenie że urosły tylko trochę.
To zależy który gatunek, Gurami Mozaikowe rośnie powoli i to dość długowieczna ryba. Żyje nawet 8-10 lat w akwarium a i sam miałem sztuki które przekroczyły 10lat. Rośnie powoli, ale wynagradza tym, że z tym normalnych Gurami dorasta jako jedna z największych.
Czy Gurami Mozaikowe można też trzymać w też stulitrowych ale krótszych akwariach?
Witam. Stanowczo odradzam. To duże ryby i potrzebują przestrzeni. Nie ma znaczenia że litrarz jest ok. bo akwarium jest np. wysokie. Tu chodzi o to aby było miejsce do pływania na długość i szerokość.
Hej, mam 10 mozaikowych w 240 l i wpuściłam do nich jedną złotą samiczkę . Chyba to błąd bo ona często bywa spokojna i jakby chciała dołączyć do grupy ale później zaczyna gonić. Porozstawiała mi mozaikowe po całym akwarium. Uspokoi się za parę dni czy lepiej odłowić? Tragedii nie ma ale mozaikowe czują się zastraszone.
jak by ktoś myślał o różnorodnosci ryb każde akwa jest inne i w jednym ryby będą walczyły że sobą a w drugim będą żyły w zgodzie u mnie pływają goraminy pretniki skalary barwniki neonki modroki gupiki pstraznice ramizery 3 zbrojniki 2 krewetki pewnie coś pominolem ale jest ich około 60 wzne żeby rybki były dopasowane do danego miejsca w akwa góra czyli przy wierzchu środek czy przy gruncie na szybach oczywiście sporo sprzątaczek zatrudnionych do pracy pozdro akwa 120l
Dziękuję bardzo za podpowiedź
a nie zapomniałeś dodać pieprzu i maggi?
Witam, pokusiło mnie wpuścić do 240 l zbiornika jedyną złotą gurami . Teraz moje gurami mozaikowe liczące sobie 10 sztuk rozstawione jest po kątach przez tą jedną złotą. Czasami do nich podpływa jakby chciała należeć do grupy jest spokojna a innym razem goni wszystkie po całym akwarium po czym zaszywa się w swoim ulubionym kącie. Czy jej przejdzie i będzie spokojnie? Czy lepiej odłowić ? Szkoda mi tych mozaikowych .
Mam pytanie jak długo rośnie gurami mozaikowe? Mam je już kilka miesięcy i wydaje mi się że urosły tylko trochę
czy w 180l mógłbym trzymać
3 Gurami Mozaikowy
4 Akara z Maroni
Tak można, albowiem 3 sztuki Gurami na taki duży litraż to troche strata zbiornika, ja mam 4 gurami i 8 skalarów w 200l i tam z 10 kirysów,
Limonkowy, jaka strata zbiornika? Jakie 8 skalarów na 200 litrów akwarium? Czy ty mieszkasz w 8-metrowym „apartamencie” deweloperskim w warszawce, że tak małe przestrzenie dla tak dużych ryb, uważasz za normalne, mameło bez szkoły? Obrzydliwe, że jeszcze innych zachęcasz do robienia z akwarium zupy rybnej, lecz się człowieku.
Czy gurami może wyjadać narybek gupika?
Czy mozna trzymac gurami z bocja siatkowana I brzankami tygrysimi?
Witam
Czy to normalne, że 3 gurami mozaikowe (samiec i 2 samice) od wczoraj od wpuszczenia do akwa 180l gdzie są kiryste sterbi i molly złote plus 3 otoski schowały się w roślinach za korzeniem i tam cały czas siedzą i nie wypływają? Martwię się, że coś jest nie tak…
Witam. Czy ma ktoś może doświadczenie z trzymania gurami z rasborą borneańską albo innymi małymi rybkami. Czy z racji niewielkich rozmiarów nie zostaną potraktowane jako pokarm ?
dzień dobry
mam 3 gurami(1 samiec i 2 samice)
trzymam je z neonami i są w stosunku nich neutralne
Hejka czy gurami ten pasował by do zbiornika 600L tylko że z skalarami i bokiem, gupikami, molinezjiami ,kiryskami, węgorkiem i zbrojnikiem i gibicepsem (za rok będzie 1000L
Jak najbardziej. Myślę że będzie szczęśliwy, ale akwarium musi mieć bardzo dużo roślin typu Żabienice, Moczarki i rośliny pływające po powierzchni, oraz niezbyt mocne oświetlenie i także wiele kryjówek
Pozdrawiam Maciej Pawlaczyk.
Witam , oczywiście, że będzie pasował. Jednocześnie gratuluje i ogromnie zazdroszczę tak wspaniałych perspektyw akwarystycznych. Zbiorniki 600 i 1000 litrów działają na wyobraźnie. Pozdrawiam
Witam, spokojnie możesz dodać razbory np. klinową, espei lub spokojniejsze brzanki np. wysmukłą. Małe stadko rybek poruszających się w toni, doda gurami trochę odwagi, będą mniej płochliwe. Przy tym litrażu czasami mogą wykazywać takie zachowania, dlatego towarzystwo bardzo im się przyda. Nie wiem ile planujesz kirysków, ale stadka, o którym mówimy, proponowałbym tak 6-7 sztuk. Pozdrawiam
Witam, mam zamiar umieścić w moim stu litrowym zbiorniku parkę tych pięknych gurami. Mam jednak jedno pytanie… jaką obsadę do nich dobrać? Jestem pewien małego stadka kirysków ale nie wiem czy powinienem dodać jakieś małe ryby stadne pływające w środkowej warstwie zbiornika. Myślę, że wyglądałoby to lepiej ale mam na względzie dobro ryb i nie wiem czy w akwarium nie byłoby zbyt dużego ścisku…
Mam zamiar umieścić 6 kirysków panda. A wracając do razbory klinowej… właśnie przeczytałem, że minimum osobników to 10. Jak myślisz czy 15 sztuk będzie się czuło dobrze w moim zbiorniku? Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedź :))
akwarium 112l 7 neonów innesa 7 kirysków pstrych 7 otosków 6 żałobniczek i parka gurami będzie dobrze czy zwiększyć zbiornik na 126l?
z neonami bym ich nie łączył, reszta ok
Witam. Mam małe pytanie..jakiś czas temu kupiłem 2 guraminy mozaikowe z biegiem czasugdy podrosly można już rozpoznać że trafiła mi się parka☺ pytanie jest takie..czy dokupić samice czy zostawić tak jak jest??dodam że akwarium to 112 pzdr
Ja bym zostawił tak jak jest bo akwarium nie jest aż tak duże na 3 te rybki a pozatym rozwaliły mnie te,, guraminy” :)))
dzięki za podpowiedz👍wiem Janie o co Ci chodzi zanim zobaczyłem było za późno pozdr hehe🍺🍺