Gurami mozaikowy

Trichopodus leerii (Bleeker, 1852)

Gurami Mozaikowe - ryba akwariowa fot.pxleyes.com
 • 12 cm
 • 100 l
 • 5.5 - 8.0 pH
 • 24 - 30°C
 • Azja

Gurami Mozaikowe - ryby akwariowe

Gurami mozaikowe (Trichopodus leerii) – popularna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami perłowe.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Pochodzenie ryb akwariowych

Gurami mozaikowe pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie w Malezji, Tajlandii, na Borneo i Sumatrze. Obecnie istnieją również populacje żyjące w Singapurze i Kolumbii. Większość ryb w handlu pochodzi z farm dalekiego wschodu i wschodniej Europy.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bardzo odporny i piękny gatunek, szczególnie zalecany początkującym. Samiec w okresie tarła jest jedną z najpiękniejszych ryb hodowanych w akwariach. Gurami mozaikowy osiąga 12 cm długości. Charakterystyczny mozaikowy wzór  zbana tułowiu i płetwach. Ubarwienie ciała pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamami, rozmieszczonymi na całym ciele. Dojrzałe samce można rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach odbytowej (zakończona nitkowatymi wyrostkami) i grzbietowej oraz po czerwonym zabarwieniu gardzieli. Ryby spokojne, samce jednak w okresie tarła bywają terytorialne i uciążliwe dla samicy, której należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Ryby posiadają dodatkowy narząd – labirynt, dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gurami mozaikowe dożywają niekiedy 8 lat.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują pokarm suchy, żywy i mrożony. Chętnie wyjadają z akwarium często niezbyt pożądaną stułbie.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Akwarium ryb akwariowych

Gurami mozaikowe czują się najlepiej w przestronnym akwarium min. 100 litrowym. Lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niskim poziomem wody, mocno miejscami obsadzone roślinnością oraz wolną przestrzenią do pływania. Dość łatwo przystosowują się do rożnych parametrów wody, która jednak musi być czysta i regularnie podmieniana (10-15%). Konieczne jest zastosowanie wydajnej filtracji z minimalnym wymuszonym prądem wody, tak aby nie uszkodzić budowanego wśród roślin gniazda. Gurami mozaikowy jest jednym z najspokojniejszych spośród swojego rodzaju. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Nie jest natomiast wskazane jego łączenie z rybami dużo większymi i agresywnymi.

Ryba akwariowa Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie należy do łatwych. Poziom wody w akwarium tarliskowym nie powinien być wyższy niż 20 cm, a jej ruch umiarkowany. Ryby przed planowanym rozrodem należny obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica przybiera krągłości, samiec zaczyna budowę pienistego gniazda pośród roślin, najczęściej pływających. Pianę do jego budowy wytwarza chwytając powietrze znad tafli, które następnie wypluwa w postaci pęcherzyków otoczonych śluzem. Po zakończonej budowie rozpoczyna zaloty przed samicą. Po czym wraz z zachęconą partnerką podpływa do gniazda i dochodzi do aktu tarła.

Samiec obejmuje swoim ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wyginając ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i wydala mlecz na wypuszczane przez nią jajeczka. Ziarenka z podłoża zbiera pyszczkiem samiec i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Gdy cała ikra znajdzie się w gnieździe samiec ponownie wabi samicę do odbycia kolejnego aktu tarła. Zazwyczaj w czasie całego tarła gurami mozaikowe składają ok. 200-300 jajeczek.

Po tarle samica jest odganiana i powinna być odseparowana. Wylęg następuje po ok 2 dniach, a po kilku następnych, narybek rozpoczyna samodzielne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu. W tym czasie należy wyłowić samca. Zaleca się karmienie młodych pierwotniakami, wrotkami i mikro pokarmami. Rybki rosną bardzo wolno i przez pierwsze 3 miesiące są bardzo wrażliwe na wahania temperatury.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Gurami mozaikowy

Galeria Ryba akwariowa - Gurami mozaikowy

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Trichopodus leerii
  • Synonim: Pearl Gourami
  • Opisał: Bleeker, 1852
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 90 cm
 • Cena: 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 124

 1. Kasia

  Cześć wszystkim,
  Od rodziny odziedziczę akwarium 100l (80 cm długości) ze sprzętem i jestem na etapie projektowania zbiornika.
  Planowana obsada (pod kątem ciepłolubności i odporności na twardą wodę):
  * 2-3 gurami mozaikowe
  * 2 zbrojniki pospolite
  * kilka (3-5?) kirysków spiżowych
  Chciałabym do tego dodać jakąś ławicę, ale kardynałki wolą zimniejszą wodę a neony bardziej miękką (a u mnie woda z kranu 20 stopni GH i wolałabym jej nie uzdatniać). Czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć?
  Czy można dodać jeszcze raki karłowate czy za bardzo zatłoczę dno z glonojadami i kiryskami? Czy rak może zastąpić kiryski?
  Czy do takiej obsady dobre będzie piaszczyste podłoże z korzeniami i odpornymi roślinami + rośliny pływające?
  Strona i komentarze są bardzo pomocne, więc może ktoś skomentuje 🙂 na sprzedawcach w sklepach akwarystycznych wolałabym nie polegać

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Gurami albo z 5 mlodych i wydac samce poza jednym, albo dorosle 1 samiec i 2-3 samice. Bardzo ewentualnie bez samca.
   Zbrojniki ok, byleby nie dwa samce bo moze byc wojna
   Kiryski minimum 6. Dodatkowo one sa zimnolubne, a gurami cieplolubne, tylko jedno z dwoch.
   Z gh 20 to ani gurami, ani zbrojniki, a kiryski zwlaszcza szczesliwe nie beda na pewno. Uzdatnianie nie ma nic wspolnego z twardoscia, a z chlorem i temu podobnymi. Wode sie zmiekcza albo srodkami typu aquacidic, czyli ogolnie kwasami, ktore tez dzialaja zmiekczajaco, albo woda RO.
   Rakow sie przy rybach, zwlaszcza dennych nie trzyma rowniez z innego powodu – bedzie wojna. Ale im akurat takie GH pasuje. Tak samo jak molinezjom i pyszczakom.
   Kazde z wymienionych gatunkow potrzebuje zakrzaczonego akwarium, a rosliny najlepiej rosna na zwirze. Mozna sie bawic z siatka i piach na to, mozna wydzielic np. 1/3 akwarium kamieniami na piasek, reszta zwir, najlepiej nadsypany bazaltem dla estetyki. Z tym ze przy takiej teardosci nie ma o czym w ogole mowic zgodnie z moja wiedza i doswiadczeniem. Sama mam wode twarda, najpierw byla walka o spadek GH woda RO i chemia, teraz z podmiankami 1:1 kranowa i RO mam GH kolo 7 i KH 3. Wierz mi, jest roznica w zachowaniu i wygladzie ryb.

  2. Łukasz

   Do ławicy stadko razbory klinowej

  3. Kasia

   Kuroneko, dzięki za informacje. Szczerze mówiąc specjalnie wyszukiwałam ryb, które mieszczą się w parametrach twardości wody, z tego co pisze w artykule powyżej twarda woda jest OK dla gurami, czy to jakiś błąd? Czy są w takim razie jakieś ryby wielkości gurami albo niewiele mniejszej, które mogą żyć w twardej wodzie i akwarium 100l? Wolałabym dobrać ryby do wody niż wodę do ryb biorąc pod uwagę, że nie mam doświadczenia z akwarystyką. Z tego co mówisz chętnie zrezygnuję z dennych ryb na rzecz raków, jeśli one lubią taką wodę, tylko co może z nimi pływać?

  4. Kasia

   Kuroneko, doczytałam sobie i na raki mam raczej zbyt ciepłe mieszkanie, ciężko mi będzie utrzymać temperaturę. Na pyszczaki z kolei za małe, chyba zostanę z molinezją, dzięki 🙂

 2. Piotr

  witam mam 4 gurami mozaikowe maja około 5 cm kiedy będzie można sprecyzować ich płeć ?
  wydaje mi się że na razie to same samice heh w tym sklepie co kupuje są same male i nie widać tam żadnego samca ile musi mieć cm by było już widać różnicę między samicą a samcem ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Okolo 5-6cm rybki. Najpierw pijawia sie delikatne strzepki na pletwie brzusznej, potem grzbietowa bedzie sie trojkacic i dziobek czerwieniec. Pelny samiec ma kolo 6-7cm. Przynajmniej tak to u mnie wyglada.

  2. lucas

   samca poznasz po pierwsze jest najbadziej dominujacy w stadzie po drugie samiec ma dlozsza pletwe dolna az do ogona niczym firana,gorna plewa jest naostrzona u samca,a samica ma zaokragona no i jest wiekszy od samicy…

 3. Milena

  Dzień dobry
  Czy w akwarium 200l będą żyć w zgodzie:
  -2+4/6 Gurami mozaikowy (główna ryba)
  -1+3 Mieczyk Hellera
  -20/30 Razbora Galaxy
  -na dno krewetki
  pH 7
  Temperatura 25C°
  Woda średnio twarda
  Filtr kubełkowy
  Średnia roślinność, z tego co pamiętam:
  -Lotos
  -mały Heniek
  -gałęzatka kulista
  -trawa akwariowa
  I jeszcze jedna roślinka której nazwy nie pamiętam
  Do tego 2 średnie korzenie

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   2 samce odpadaja jak na moje. Samiczek moze byc tyle, ile chcesz. Reszta ryb ok, krewetki nie przezyja nikogo z tej obsady, zwlaszcza male (doroslym tez duzo szans nie daje). Proponowalabym na dno np. piskorki lub jakies zbrojniki ponizej 20cm dlugosci. Piskorki bardzo ladnie pasuja do reszty obsady takze pochodzeniem.
   Brakuje mi tu duzych, krzaczastych roslin w typie jakis nadwodek/moczarki oraz gurami wrecz wymagaja roslin na taflii, najlepsza chyba pistia, tak na okolo 1/3-1/2 tafli. Wszystkie ryby by sie ucueszyly, gdyby akwarium bylo barwione, np. torfem w kuble.

  2. Milena

   Dokupiłam z roślin moczarkę i wgłębke wodną. Z rybek mam gurami 1+4, 1+3 mieczyk i 25 Razborek. Jak będzie dostawa w sklepie to dokupię jeszcze coś pływającego.

  3. Kuroneko

   No i fajnie, moczarka powinna iść jak głupia. Jak będziesz kiedyś chcieć uzupełniać ryby, to dno masz puste, więc wszelkie zbrojniki, piskorki, nawet grubowargi czy inne duże „pokładowce”(ja miałam przy nich i giętkozęba, i teraz labeo chociaż nie ręczę za razborki zwłaszcza przy tym pierwszym, zależy od rybci). Pielęgniczki apisto też są ok, bo gdzie indziej siedzą. Oczywiście nie piszę, że musisz.

 4. Rafał

  Witajcie akwaryści
  Mam dojrzewające akwarium 250l. Jak pewnie większość akwarystów, chcę żeby było ono kolorowe. Czy w takim akwarium może być harem gurami mozaikowe 1+2 i 10 gupików pawie oczko? Podobno zbrojnik czerwony jest dobry na glony, więc na dno z 4 takie mogą być? Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
 5. Dawid

  Witam. Mam problem z rozmnażaniem Gurami mozaikowatego. Samica jest grubiutka, woda ma 28°C, akwarium 70 cm długości, poziom wody 20 cm . Wszystko niby ok, ale … samiec do niczego nie przystępuje. Gania samicę i ją podbija, nic więcej.
  HELP

  Odpowiedz
 6. Marcin

  Witam,
  moje 112l właśnie dojrzewa, poproszę o poradę w kwestii obsady.
  Gurami Mozaikowe – harem 1+2/3
  Kiryski Spiżowe – stadko ok 10 szt.
  Krewetki Redki – dużo (30)
  i szukam jakiegoś stadka małych rybek planowałem Neon Innesa (temperatura niezbyt pasuje)
  dodam, że woda twarda i z racji tego Neon czerwony odpada.
  Doradźcie jakieś stadne maluchy do tej obsady, które nie zjedzą redek.
  Chyba że przy utrzymaniu 24C mogą być Innesy.
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Inessy mogą żyć w wodzie o temperaturze od 20-26C°.

 7. Maciej

  Witam,
  Mogę Trzymać harem (1+3) tych ryb w akwarium 120x45x50 z wielkopłetwem wspaniałym?

  Odpowiedz
 8. Paweł

  Witam,
  Czy parkę można trzymać ze stadkiem razbor i kilkoma gupikami w 72l czy to za mała przestrzeń?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Nie trzymalabym nigdy parki, dorosly samiec moze byc zaborczy. No i kolo setki to minimum, to mimo wszystko kawal ryby. Obsada jest ok, wiec jak dorwiesz wieksze akwarium, 96l absolutnie minimum, to powinno byc bez spinek.

 9. Aquariu

  Witam. Jestem początkującym akwarystą
  (jak dotąd miałem tylko bojka w 25 litrach).Przymierzam się do baniaczka 112l. Zakochałem się w Gurami Mozaikowym. Czy jakiś doświadczony akwarysta mógłby mi doradzić obsadę do tego baniaka? Zależy mi na tym gurami, ale nie wiem w jakiej ilości i co mógłbym jeszcze dodać ( też poproszę o ilość).

  Z góry dziękuję

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jeśli chcesz połączyć z innymi rybkami to tak 3-4 sztuki wystarczą. To dość spore rybki, a 112L to takie minimalny zbiornik dla nich. Do nich możesz dorzucić np gupiki kilka sztuk, ewentualnie na dno jakieś kiryski 5-6 sztuk (najlepiej spiżowe). Dla tego zestawu przydałaby się woda średnio twarda lub twarda, temp ok 25-26st. i pH ok. 7-7,5

 10. STACHu

  Witajcie, przymierzam się do założenia mojego wymarzonego zbiornika akwa: 100x40x40 ~160l. Chciałbym aby było bardziej zorientowane w stronę biotopu azja. Jako główną obsadę akwarium chciałbym ulokować gurami mozaikowe (1 samiec + 1 samica) jakie inne gatunki ryb mogę połączyć z gurami tak aby ich nie „zdominowały”. Myślałem aby na dno dać garra rufę jednak z tego co wyczytałem na waszej stronie ryba ta osiąga dosyć pokaźne rozmiary nawet do 24 cm, dlatego raczej z niej zrezygnuję. Proszę o odpowiedzi z ewentualną propozycją obsady/ilością sztuk

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Możesz dodać piskorki , przylgi chińskie, stadko razbor, stadko bocji karłowatej

 11. Sylwester

  Witam serdecznie.Posiadam akwarium 160 litrów. Mysle nad gurami mozaikowym.Prosze o komentarze ile szt takich rybek moge miec w takim akwarium i ewentualnie jakie rybki do nich zeby bylo wszystko OK.Wszystkim z góry dziekuje za podpowiedzi. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Z tego co już sie dowiedziałem to na taki baniak to 1 samiec i z 2 lub 3 samice co do dodatkowej obsady to wiem że kirysy pasują ale nie wiem jaka odmiana sam jestem w trakcie twozenia azji 🙂

  2. Adrian

   Ja planuje jakąś ławice dodać gurami będą głównym bohaterem a lawica drugoplanowym

  3. Tomasz

   Witam w takim zbiorniku spokojnie możesz trzymać harem , samca z 4- 5 samicami, Jeżeli planujesz biotop azjatycki i gurami ma być główną ozdobą to możesz dodać przylgę chińską lub piskorki

 12. Adrian

  Witam mam akwe 240 l i chce zrobic akwe na styl Azji nie wiem tylko czy obsadę dobrze dobralem pomoże ktoś ? Ja zaplanowałem to tak
  1.Gurami mozajkowe 1-4
  2.Microrasbora kubotai 25 lub 50
  3.kiryski panda lub lamparci może być inny
  4.glonki 3 lub 4
  5.krewetki
  6.Slimaki

  Odpowiedzi: 10
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Kiryski i zbrojniki odpadają bo to nie biotop azjatycki a taki deklarujesz.

  2. Adrain

   Tomaszu a co proponujemy jako sprzataczki

  3. Tomasz

   Do Azji tak według mnie to pasują :Grubowarg Syjamski popularna kosiarka,Przylga Chińska, na dno zamiast kirysków piskorki i to co już sam zaplanowałeś krewetki i ślimaki.Pozdrawiam

  4. Adrian

   Dzięki Tomaszu na pewno zrobię podmianę tak jak zalecałeś jeszcze nie wiem na co ale zainteresowałem się Przylgą Chińską i Piskorkiem dzięki za radę a po ile byś ich tak dał do takiego baniaczka

  5. Tomasz

   przylgi i piskorki lepiej się czują w grupie. Przylgi wybierają sobie ulubione miejsca i się ich trzymają . Akwarium masz spore dlatego myślę że tak grupka około 6-8 osobników będzie w sam raz. Pozdrawiam.

  6. Adrian

   Woda ma już prawie tydzień jeszcze kilka dni sądzę rośliny a potem po tak tygodniu serwuje pierwszych osadników 🙂

  7. Adrian

   A myślisz ze Microrasbora kubotai dogada się z resztą czy lepiej coś innego

  8. Tomasz

   Rozumiem Twój entuzjazm ja też właśnie staruje kolejny już czwarty zbiornik w moim domu ( 350l biotop amazoński) .Microrasbora kubotai to maleńka rybka , nie wiem jak się zachowa w towarzystwie gurami. Gurami Mozaikowe to dosyć spokoje ryby ale jednak dysproporcja w rozmiarach jest dosyć duża. Na pewno musi być miejscowo gęsto posadzona roślinność jako osłona i schronienie dla rasborek. Problemy mogą wystąpić też podczas karmienia gurami dosyć łapczywie rzuca się na pokarm i może tym utrudnić żerowanie rasborką. Musisz sam to rozważyć, ewentualnie spróbować wprowadzić trochę większy gatunek , który poradzi sobie bez obaw np. Rasbora Espei. Pozdrawiam

  9. Adrian

   Ok rozumiem spróbuje z z kubotai na próbę kupię 10 szt jak po 2 tygodniach nie będzie brakować ani jednej z przyczyn pogryzienia czy zjedzenia to kupie jeszcze 40 a jak będzie problem to pójdę w razbory dzieki z całą pomoc i życzę ci powodzenia z amazonka ja mam jeszcze zbiornik ale mam gupiki neonki fantomki krewetki slimaki to mysle raki standardowy zbiorniczek

  10. marcim

   glonki i kiryski w Azji ? polecam Cierniooczki khula

 13. Tomek

  Witam zakładam akwarium 112l i mam pytanie ile takich ryb mogę mieć i mam w moim aktualnym akwarium samca prętnika karłowatego czy one się nie pogryzą?

  Odpowiedz
 14. Adrian

  Witam zakładam 350l typu azja. Chciałbym właśnie ryby z jednego regionu. Podobają mi się gurami mozaikowe ale ile ich i co jeszcze by mogło z nimi pływać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   W tak dużym akwarium spokojnie możesz trzymać je w stadzie z 2-3 samcami lub w haremie z jednym samcem, samic może być około 5. Ten gatunek gurami jest bardzo spokojny, łagodny i płochliwy. Nie polecam ryb skubiących płetwy np . Brzanka Sumatrzańska ale Razbora Klinowa ,Espei już jak najbardziej tak.Na dno możesz puścić piskorki.

 15. Katja

  Witam.
  Potrzebuję dorzucić do obecnej obsady jakąś większą rybkę i wybitnie nie przydenną 😀 Rozważałam właśnie parkę lub haremik Gurami jw. Prętniczki karłowate mam w mniejszym zbiorniku, więc chciałabym coś podobnego lecz innego 😀
  Pytanie swoje kieruję do osób pokroju TOMASZA, gdyż widać, że mają spore pojęcie o akwarystyce 🙂 Ja ze swojej strony mogę wypowiadać się na temat gatunków, które sama hodowałam, gdyż metodą prób i błędów po kilku latach wiele się nauczyłam. Ale tego gatunku nie miałam jeszcze.
  Co mnie zastanawia, jak te Gurami mają się do obecności kreweci RC? Bo nie chciałabym, by mi wyjadły dorosłe osobniki. W przypadku młodych – kwestia przetrwania.
  Obecna obsada w 160l:
  – 11 danio
  – 9 razbor klinowych
  – 3 młode glonki (2 odsprzedaję, gdyż straszne z nich brudasy, a rozrodem nie jestem zainteresowana)
  – parka Piskorków Kuhla
  – parka bocji siatkowanych (lohachatych)
  – naście (nie zliczę po rozmnożeniu) krewetek Red Cherry
  Zmuszona jestem zakupić ze dwa ślimaki Helenki, gdyż mam jeszcze małą i kontrolowaną inwazyjkę Zatoczków – bocje opierdzielają większość małych, ale wolą sycić się brokułkiem czy marcheweczką, które wrzucam co jakiś czas dla glonków i danio.
  Dzięki

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam.
   W jednym akwarium mam właśnie harem Gurami Mozaikowego. Jeden samiec i pięć samiczek , układ funkcjonuje znakomicie. Dystyngowane , spokojne ryby bez przejawiania zachowań agresywnych. Czasem podczas karmienia większe samiczki się nastroszą i pogonią mniejszą ale na tym się kończy w porównaniu z Gurami Dwuplamym to spokojne rybki.Krewetki trzymam w oddzielnym akwarium przeznaczonym tylko dla nich. Jakieś trzy tygodnie temu do akwarium z gurami wpuściłem kilka sztuk(pasażerów na gapę) gdy przerzucałem mech jawajski , ale ślad po nich zaginął. Akwarium jest mocno zarośnięte roślinami a oprócz gurami mam tam jeszcze dorosłe kosiarki. Więc ciężko mi stwierdzić czy krewetki padły łupem gurami, kosiarek czy zaszyły się w gąszczu roślin. Krewetki były z grupy tych młodszych i nie były całkiem wyrośnięte. Pozdrawiam

  2. Tomasz

   Katju nie wiem czy temat jest jeszcze aktualny, ale dziś stwierdziłem naocznie, że krewetki które ponad miesiąc temu znalazły się w akwarium z Gurami Mozaikowym mają się całkiem dobrze. Dlatego myślę ,że możesz bez przeszkód połączyć ten gatunek z krewetkami jeśli masz w akwarium miejsca gdzie rośliny tworzą gęstsze skupiska.Pozdrawiam.

  3. Kicia

   Ślimak Helena będzie polował na krewetki także odradzam

 16. Kacper

  Witam, mam 160l akwarium. Planuję taki skład:
  – gurami mozaikowaty (parka)
  – mieczyk hellera 4x
  – gupik pawie oko 4x
  – zbrojnik niebieski 3x
  – kardynałek chiński 7x
  – zmienniak plamisty 4x
  – kirys pstry 5x
  – krewetka filtrujaca 4x
  – ślimaki świderki 5x
  – raczek z patzcuaro 3x

  Nad raczkami się jeszcze zastanawiam:) Czy waszym zdaniem skład jest dobry?
  Dziękuję, pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, moim skromnym zdaniem powinieneś trochę ten skład zmodyfikować. po pierwsze raczki będą zwalczać krewetki i ślimaki. Po drugie zmienniak i mieczyk może zacząć ci się krzyżować co ogólnie wskazane nie jest. Po trzecie gupiki mogą zacząć nadmiernie się rozmnażać i w 160 litrach zrobi się już bardzo ciasno bo jak dla mnie ten skład już nadwyręża możliwości tego zbiornika. Pozdrawiam

  2. FiGi

   Ja lobię jak jest mniej gatunków, wykreślanie z listy zaczął bym od gupików. Powodzonka

  3. BigBen

   Pewnie już po fakcie ale mam pewną radę. Akwarium powinno mieć ekipę sprzątającą czyli stado kirysków z 6 szt i z dwa lub trzy zbrojniki (do tego litrażu pospolite). Druga ekipa to ryby dekoracyjne w skład której wejdzie jednego rodzaju duża ławica (polecam neony innesa) a na tle tej ławicy jakaś większa ryba. Może być gurami w parze lub haremie lub jakaś pielęgnica. Taki efekt jest dużo ładniejszy niż kilka gatunków bo wygląda to jak taki rybny kogel-mogel.

 17. Monika

  A moje gurami są bardzo płochliwe . Kiedy karmię pozostałe rybki one się chowają w rośliny i przez to mało jedzą. Jedynie jak wrzucam pływający pokarm to trochę skubnął

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   To masz paskudna obsade, bo normalnie gurami po aklimatyzacji powinno byc co najmnij spokojne ale pewne siebie. Moj gurami potrafi przegonic ramireze przez cale akwarium, a nawet na ponad 2 razy dluzszego gietkozeba o posturze czolgu potrafi sie nastroszyc jak mu sie wydaje, ze mlodsze gurami sa zagrozone. A rybus jest spokojny i towarzyski.

 18. Michał

  Witam, posiadam 300l akwarium w składzie:
  – neon czerwony – 14 szt
  – zwinnik blehera – 10 szt
  – hokejówka amazońska – 10 szt
  – pielęgniczka ramireza – 4 szt
  – zbrojnik pospolity – 2 szt
  – kirysek strumieniowy – 6 szt
  – fantom czerwony – 8 szt
  Czy para gurami mozaikowego jest możliwe/ dobrym pomysłem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Straszna zupa rybna. Nie dawaj juz nic nowego

 19. Szymon102

  Witam akwarystyką zajmuje się od dziecka. Przed paroma laty przerzuciłem się na gupiki a teraz kiedy dojrzało mi zakupione 2 miesiące temu akwarium 200l i chciałbym się dowiedzieć czy mogę mieć taką obsadę
  2 gurami mozaikowe (para)
  3 gurami dwuplamiste
  2 zbrojniki plecostomusy
  6 skalarów dopóki nie odbiorą się w pary
  10 kirysków pstrych
  8 bocji siatkowanych lub wspaniałych

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Dla plecostomusow i bocji to sa male akwarium. Dodatkowo duze pleco beda niszczyc rosliny. Skalary do dobrania pary moga byc ale potem reszte musisz oddac i zostawic pare. Gurami dobrze trzymac w haremach. Kirysy jak najbardziej pod warunkiem ze masz podłoże piaszczyste. Pozdrawiam

 20. Agata

  jakoś tak w chwili słabości kupiłam do mojego 112l gurami mozaikowego. towarzyszą mu neonki innesa, pielęgniczki żółte i proporczykowce z kap lopez. Kupiłam jednego, bo akwarium jest na styk wystarczające dla tego gatunku. Teraz zastanawiam się, czy nie jest samotny i czy nie dokupić drugiego? Czy ten gatunek potrzebuje towarzystwa pobratymców? Boję się, że czasem trafią mi się dwa samce i będą wojny :/

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć Agato.
   Powiem tak, rybki zawsze czują się lepiej w towarzystwie własnego gatunku, możemy zaobserwować wtedy o wiele ciekawsze zachowania. Twoje akwarium 112l, w zupełności starczy na 2 Gurami Mozaikowe, a jeśli masz obawy o płeć – aby parka się dobrała, może kupić takie już bardziej odchowane (ok. 1 roku) by można było rozróżnić płeć. Spójrz na zdjęcia u góry – samiec ma zdecydowanie bardziej rozbudowaną, nitkowaną na końcu płetwę odbytową, oraz większą (wydłużoną) płetwę grzbietową niż samica, u której te kształty są bardziej obłe, zaookrąglone. Samiec też w odróżnieniu od samicy ma czerwony „podbródek”. W sklepie sprzedawca chyba też podpowie który to ON a która to ONA, przecież na tym się zna i pomoże…

 21. Kaja

  Czy do akwarium 112l mogę mieć:
  – 5 krewetek red cherry,
  -5 kirysków panda,
  -1 zbrojnik albino,
  -1 ślimak helenka,
  -7 neonów innesa,
  -4 samce gupika pawie oczko,
  -parkę gurami mozaikowe\ gurami dwuplamiste\ prętniki karłowate (doradźcie które najlepsze)
  – samicę bojownika plakat (chciałabym żeby zjadała ikrę, bo nie chcę, żeby tych ryb było za dużo) 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Generalna uwaga – czym mniej gatunkowo ryb tym lepiej dla nich. Obsada ma jedną wadę – na pewno gupiki do niej nie pasują z uwagi na wymaganą dla pozostałych rybek twardość wody. Zamiast nich warto rozważyć kupno 10 neonków – gdyż jest to ryba ławicowa (stadna) i w grupce wygląda lepiej. Odradzam kupowanie pojedynczych sztuk ryb (jak np. samica bojownika) tylko w celu zjadania ikry. Inne rybki spokojnie w takim zestawieniu zjedzą pozostawioną ikrę. Prętnik jest zdecydowanie mniejszy, gurami mozaikowy większy. Gurami również zje młode krewetki. Poza tym młode guramiowate są małe ale z czasem mogą urosnąć. I jeszcze kwestia wody – te ryby wymagają miękkiej wody, więc będzie trzeba zainwestować w filtr RO, albo ganiać do podmiany wody na stację paliw po wodę demineralizowaną. A Żadna kranówka nie ma mniej niż 7 pH.

  2. Kaja

   Dziękuję bardzo

  3. Kuroneko

   1. Krewetki odpadają przy czymkolwiek innym niż ryby denne. A już zwłaszcza przy rybach żerujących w naturze na kreweciach i robakach. No i tracą na uroku w dużych baniakach, chyba że masz ich miliony.
   2. Helenki proponuje kupować po kilka. Choćby i ze 3,4. Może i helenki nie szukają towarzystwa, ale można je rozmnożyć, jak masz kilka. A jak jeszcze wpuścisz trochę wcześniej świderki to oba gatunki będą sobie żyły i się wzajemnie regulowały, zatoczki zostaną pochłonięte dość szybko.
   3. Kiryski i zbrojnik ok. Byleby to był zbrojnik pospolity/złoty/niebieski, a nie gibiceps półmetrowy. Kirysków może być nawet więcej.
   4. Więcej neonów. Koło 15-20.
   5. Jakiekolwiek labiryntówki odpadają przy powyższej obsadzie – za zimna woda. Jeśli chcesz mieć labirynty to zamiast innesek jakieś inne bystrzyki, które lubią ciepło (z neonów czarne i czerwone są ok), no i kiryski odpadają. Może być zamiast tego albo harem zbrojników albo np. piskorki. Ciekawe też są kiryśniki, ale to już kwestia gustu, czy chcesz mieć bestię na 15-20cm w akwarium, na pewno jest niegroźny i dobrze wytrzyma temperaturę.
   6. Połączenie gurami-bojownik jest możliwe i sama je mam, ale musisz być najpierw pewny konkretnych osobników, które do siebie bierzesz. Gurami dwuplame nie miało problemu żeby skutecznie uśmiercić bojowniczkę, gdy ta zbyt długo i nachalnie za nim goniła. Jeśli rybki są niekonfliktowe, to z innymi samiczkami te same gurami razem żerują bez najmniejszego problemu.
   7. Gurami i bojki hoduje się w haremach, pójdzie też bezproblemowo „harem bez sułtana”, przy parkach masz loterię, czy samiec zagoni, czy samica ubije w końcu samca, czy się dogadają. Mozaikowe są dużo spokojniejsze, wiec i możnaby się pokusić o więcej ich na tym samym litrażu, powiedzmy 1+4 lub 6 zgranych pań nawet. Dwuplamki i prętniki mogą być większym problemem. A czemu nie rozważyć haremu lub damskiej ławicy bojowników? Bardzo długo miałam około 7 samiczek bojownika na 126l i widowisko jest świetne, jak panie budują hierarchię, obierają rewiry, itp. Przy 4-5 samiczkach można dostawić im jeszcze samca nawet.
   7. Gupiki teoretycznie można wcisnąć wszędzie, ale po co? Ani 4 gupiki nie są czymś fascynującym jak się rozlezą, ani ten sztandarowy gatunek nie pokaże pełnej krasy jak dookoła będzie latać pełno kolorowego welona. Teoretycznie mogłyby one być jako ławica, ale proponowałabym odmianę czarną/albino/niebieską, żeby za dużo krzykliwych kolorów nie było tylko robiły wrażenie ilością.
   A, co do kolegi niżej – filtr RO jest „obowiązkowy” tylko dla ludzi z za dużą ilością pieniędzy. Jeśli w wodociągu masz średnio-neutralne parametry wody jest ok. Jak jeszcze włożysz kilka korzeni, czy szyszek olchy to parametry masz prawie jak w czarnych wodach. Zresztą, i tak nikt w sklepach, czy hodowlach nie bawi się w takie rzeczy i ryby są przyzwyczajone do wody nawet lekko twardej. Wiem po własnych akwariach.

 22. Ania

  Mam pytanie 🙂
  Czy harem gurami mozaikowych może być w akwarium 240l [120x40x50 cm] z gupikami pawie oczko?
  Gupiki w ilości 6 samic i 3 samce
  Parametry :
  pH 7,1
  GH 12

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Jeżeli tylko są te dwa gatunki to można, ale trzeba mieć świadomość, że z czasem dorosłe gurami będą polować na narybek gupika

 23. Kamila

  Cześć ile powinno przypadać samic na 1 samca czy też na odwrót do prawidłowej obsady? Mam w 140l parę gurami mozaikowego i chciała bym dokupić jeszcze tych ryb. Myślę docelowo o 3-4 ale nie wiem czy mam kupić 2 samice, 2 samce czy kolejną parę. Była bym wdzięczna za odpowiedź!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witaj Kamilo. Najlepiej byłoby, żeby takie ryby haremowe jak gurami łączono w pary lub w haremy (1 samiec + dwie/trzy samice). Oczywiście nic się nie stanie, jeśli połączysz je w pary.

  2. Kamila

   Dziękuję, właśnie zaczęłam szukać i też dokopałam się do informacji, że labiryntowce najlepiej w haremy. Mam problem z moją parką bo samiec mi goni samice. Skubie ją w bok, odgania. Samiec pływa sobie jak król a samica się chowa za rośliny i kamienie. Jak je karmie to jest wojna. Jak samica tylko podpłynie pod tafle wody żeby zjeść to on od razu ją dziobie i goni. Biedna musi zbierać to co opadnie na dno bo inaczej jej nie da zjeść. Dziwna sytuacja bo wszędzie czytam jakie to gurami są towarzyskie i spokojne. Mam już tą parkę z miesiąc czasu, myślałam że może się polubią i z czasem da spokój, ale niestety. Dlatego chcę wpuścić temu szowiniście jeszcze 2 samice może to trochę osłabi jego agresje do tej jednej biednej samiczki.

  3. Wlodi13

   Cześć.
   Będzie to dobre rozwiązanie – 2-3 samiczki.
   Miałem kiedyś podobny przypadek ale z Molinezjami, samiec ciągle gonił partnerkę aż całkiem osłabła. Kiedy dokupiłem mu dwie „panie” wszystko się unormowało.
   Łączenie rybek w pary nie zawsze wychodzi, one też mają swoje preferencje, upodobania. Czasem aby dwójka się dobrała trzeba wielokrotnie próbować z różnymi samcami / samicami.

 24. Marcin

  Czy można „ożenić” w jednym zbiorniku Skalary z Gurami Mozaikowym? Akwarium 270l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Mozna w jednym zbiorniku trzymac takie rybki

 25. Grzegorz

  Witam czy gurami w małym akwarium może zabijać inne rybki, bo mam chyba taką sytuację?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Gurami w malym akwarium nie moze sie znalezc.

  2. Przemo

   U mnie pływają w 240l. Gonią się co najwyżej pomiędzy sobą. Skalary robią swoje, a gurami swoje.

 26. Marek

  Czy gurami może być z 4 krewetki amano, 6 neon czerwony, 7 zwinnik blahera , 2 razbory Galaxy , otosek i 9 gupików pawie oczko i endlera w 112l.
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Gurami Mozaikowe – optymalna temp. 25′-28’C,
   Krewetki Amano – optymalna temp. 21′-24’C.
   2 Razbory Galaxy??? – min. 10-15 szt.
   1 Otosek Przyujściowy???
   Neony Czerwone, Otoski – woda miękka,
   Gupiki P.O. i Endlera – woda śr. twarda lub twarda.
   Pomieszanie z poplątaniem.

 27. benek

  czy dobieram dobrą obsadę? mam 112l.
  proszę doradzicie?
  no więc tak:
  7-neon innesa
  2-gurami mozaikowy
  5-kirysek spiżowy
  2-zbrojniki(glonojady)
  6-zwinnik blehera
  3-krewetki-red crystal
  4-proporczykowiec z kap lopez
  dzięki za pomoc:] prosze o szybkie odpowiedzi!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Przede wszystkim zbyt wielka obsada (za dużo rybek) jak na 112l akwarium.
   Na Twoim miejscu zredukowałbym ilość rezygnując z jednej grupy rybek ławicowych – Neonków lub Zwinników.
   Po drugie Gurami Mozaikowe jako ryby ciepłolubne (optymalna temp. 25′-28’C) z góry wykluczają gatunki chłodnolubne – Neonki Innesa (najlepiej temp. 22-24’C) oraz Krewetki Red Crystal (koniecznie temp. 22′-24’C). Dla Innesek 26-27’C to tylko okresowa temperatura w czasie tarła (w czasie letnim), generalnie dłuższy pobyt powyżej 25’C będą źle znosić – słabsza aktywność, mniejsza żywotność. Ewentualnie możesz zamienić obsadę na Neony Czerwone (25-28’C) i Krewetki Red Cherry (~25’C).
   Natomiast specyfika warunków Proporczykowców z Kap Lopez i Krewetek Red Cherry (tym bardziej wrażliwszych Red Crystal) wymagają w akwarium wody lekko kwaśnej (pH<7,0) lub przynajmniej obojętnej (pH=7,0), miękkiej (GH~10'd) oraz twardości węglanowej (KH) nie większej niż 5'dKH. Należy na to zwrócić uwagę.

  2. benek

   dzięki!!!

 28. agnieszka bukowiecka

  Mam pytanko.Czy gurami mozajkowy wykazuje terytorializm?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysiek

   Nie, jest towarzyską rybką

 29. Krzysiek

  Witam, czy gurami zjada narybek innych ryb? Mam male z molinezji i gupikow.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   A dlaczego nie? Gurami chętnie sobie podje…
   Przy dobrych kryjówkach może coś z maluchów się uchowa.

  2. Krzysiek

   Kupiłem dwie sztuki, byc moze jeszcze dokupię jedna. Ryby w towarzyskim akwarium szybko sie klimatyzuja. Bardziej płochliwe od reszty. Nie wykazują zainteresowania narybkiem.

 30. Krzysiek

  żeby nie było że uwziąłem się na autora ale takie moim zdaniem autorytety takie jak np Kornobis w książkach swoich opisuje że mozaikowy lubi starsza wodę..nieznacznie odświeżaną czyli nie za częste małe podmiany…i niekoniecznie regularnie,a więc moim zdaniem normalne podmiany mogą szkodzić tej rybie…stąd tak ważna sugestia żeby zwrócić na to uwagę,pozdrawiam

  Odpowiedz
 31. Krzysiek

  No muszę pogratulować tego że tu całkiem fajna strona o rybach..nie wszędzie tak opisane ryby..zwłaszcza długość życia podana w przybliżeniu..a sama szata graficzna jest …elegancko!

  Odpowiedz
 32. Patryk

  Cześć ja mam 100l akwarium i mam w nim wszystkie gatunki żyworudek i w tym właśnie molinezje łoncznie z neonami i guraminami i żadna z tych ryb się nie gryzie i nie goni

  Odpowiedz
 33. Adaś

  Czy te ryby można trzymać z neonami innesa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. agnieszka bukowiecka

   Jeśli masz odpowiednio duże akwarium.minimum 125l.

  2. Gerard

   Bez problemów. Wraz z gurami mozaikowymi, niebieskimi i złotymi trzymałem ok. 30 Neonów Innesa. Ryby tolerowały się, nie wchodziły sobie w drogę i nigdy nie dochodziło do spięć. Akwarium było dość mocno zarośnięte, 90 cm długości, 60 cm szerokości i 60 cm wysokie.

 34. Mika

  Mam akwarium 200l . Znajdują się w nim takie ryby jak:
  – fantom czarny 10 szt
  – kirysek spiżowy 5 szt
  – 2 skalary
  Planuję restart. Zastanawiam się czy mogłabym kupić gurami i żyłyby one swobodnie ze skalarami . Znajomy proponował mi kupić molki i inne żyworódki i właśnie te gurami do mojego akwarium, a skalary odpuścić sobie . Co wy na to? Woda u mnie w kranie jest średnoi twarda . Akwa nieźle zarośnięte jak prawdziwy holender choć nie myślałam, że mi się to uda.

  Odpowiedz
 35. Bartek

  Witam.
  Mam małego gurami mozaikowego w akwarium 120 l od roku i nie zauważam żeby rósł.Czy to normalne?
  Ile rośnie gurami mozaikowy?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kudi

   Ja mam Gurami żółte od dwóch lat. Na początku mierzyły ok. 2cm. Karmiłem je cały czas ochotką czerwoną, raz a czasami dwa razy dziennie. Obecnie mają 6cm.

  2. krzysiek

   kudi-gurami mozaikowe rosnie powoli..ale bez przesady u mnie po 2mies z 2-3cm maja juz 5cm..karmię ochotka i suchym..ochotka jest regularnie podawana dlatego że sa i żaby

 36. kasia

  To jak dorosną molinezje to mogą ganiać gurami ja bym je oddala z powrotem do sklepu ..

  Odpowiedz
 37. Kasia

  Ja mam Gurami całującą i dwie mozaikowe ,ale odłowiłam mozaikowe ,bo wcześniej molinezja ganiała mi dużą całującą i zrobiła jej rany . Molinezje to nie dobre ryby wybiła mi neonki itp..

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marc

   Molinezja i neonek (niezależnie który: Innesa, czerwony, simulans czy czarny) nie maja prawa znajdować się w tym samym akwarium, bo to ryby z dwóch skrajnych biegunów wymagań: neony woda miękka i kwaśna, molinezja woda twarda i zasadowa i nawet lekko słonawa, więc jak mogą być w tym samym akwarium… Dodatkowo jeśli to Innesa to woda chłodna optymalnie 23C na dłuższa metę poniżej 24C, a molinezja ciepła optymalnie ok 27, na dłuższą metę nie mniej niż 26C.

  2. Grzegorz

   Miałem gurami ale były postrachem akwa. Potrafiły złapać molinezje za głowę i ogon po czym złamać na pół i zabić… Trzeba cierpliwości dla nich i uważać.

 38. aqua

  Wczoraj kupiłem parke – są przepiękne!! 😀 mam też małe molinezje myślałem że zostaną zjedzone przez nie lecz się myliłem 🙂

  Odpowiedz
 39. Dominika

  Zjedzą mi krewetki, czy nie koniecznie. Pytam bo bojownik je prawie wytępił…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. majkel

   Było poczytać komentarze, a dopiero pytać. Nie zjedzą, mają na to zbyt małe pyszczki.

 40. Asia

  Witam, mam pytanie posiadam parkę gurami mozaikowych i czy mogę razem z nimi mieć pyszczaki yellow czy takie połączenie jest niemożliwe bo bardzo interesują mnie te ryby, są piękne i dlatego proszę o poradę. Akwarium 180l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Nie za bardzo. Wydaje mi się, że pyszczaki yellow i inne odmiany muszą być w gatunkowym bez znaczenia jaki litraż 😐

  2. anonimowy

   Litrarz ma znaczenie przy pyszczakach, ale tu chodzi o podstawowe wymagania obu gatunków – pyszczakach i gurami. Są skrajnie rozbieżne, zarówno pod względem składu chemicznego wody, jak i wystroju i temperamentów…

 41. Kacper

  Czy Gurami Mozaikowy może żyć w akwarium, w którym żyje: (?)
  10 neonków innesa
  10 bystrzyków amanda/e
  5 piskorków
  3 kiryski
  1 krewetka atya gabanensis
  2 półdzióbki

  Za odpowiedź z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Neony Innesa to nie są ryby ciepłolubne w przeciwieństwie do Gurami tak więc trzymanie ich w temperaturze na granicy tolerancji (tj. 24 stopnie) nie będzie dobre dla żadnego z tych gatunków.

  2. mareczekobereczek 11 lat

   Witam mam 3 gurami mozaikowe dobrze się u mnie trzymają ale nie mają takiego koloru jak na zdjęciu tak normalnie to są u mnie szare ale początek płetwy odbytowej jest lekko pomarańczowy co mam zrobić by wzbogacić wrażenie ??

 42. Wojciech

  Witam, interesuje mnie jakie jest najlepsze rozwiązanie z Gurami Mozaikowym, para Gurami czy może samiec i dwie samice??? baniak mam 200l wiem, że mogę trzymać więcej ale interesuje mnie tylko to rozwiązanie. Pozdrawiam i proszę kogoś ze znawców tematu o odpowiedz 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysiek

   gurami zawsze trzyma się w haremach..1 samiec i kilka samic(2-3) a jak masz duuuże akwarium to możesz miec kilka takich ,,par,,

 43. Hania

  Mam 2 gurami mozaikowe ale one nie rosną,! Jeden jest już dojrzały i nie powinien już rosnąć ale drugi jest mały chociaż nie jest młody. Ogólnie mam akwarium 150l filtr, grzałkę, rośliny sztuczne (obecnie chwilowo nie mam) żwirek i korzeń. Oprócz gurami mozaikowe mam jeszcze gurami złote, glonojady skalara kirysy i kupię pyszczaki. Co zrobić by moje rybki rosły?:-) B-)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. tesa

   A jak często robisz podmiany wody i w jakiej ilości? Mieszkańców akwarium masz dośc dużych, więc i dużo wydalają do wody. Jeśli podmianki są zbyt rzadkie ryby mogą nie rosnąć, ponieważ następuje kumulacja metabolitów i hormonów wydzielanych przez rybki. Nawet w ciut przymałych akwariach ryby nie karłoawcieją, jeśli podmienia się wodę odpowiednio często.
   Posadź trochę żywych roślin, nie dokładaj pyszczaków.

 44. hodowca

  Jak pobudzić parkę gurami do tarła? Hoduje rybki w 72 l dobrze napowietrzonym z roślinami pływającymi i zwykłymi. Temp. wody 24°C. Karmie ryby tylko płatkami.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Damian

   Zwiększ temp wody do 30 * C

  2. hodowca

   Ale wtedy mogą mi zdechnąć neony kirysy 2 bocje i glupiki

  3. Marcel

   spróbuj podgrzać wodę o 2 stopnie i obficie karmić np ochotka lub żywy pokarm

 45. ara

  Czemu samica gurami nie je przez ok. 2-3 dni a samiec je? Karmie platkani suchymi. Zrobilem ok 4-5 dni temu gloduwke na jedną dobe. Samica nie jest w ciąży.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Damian

   Możliwe że samica gurami jest chora .

 46. paweł

  Po ilu latach Gurami będą miały widoczną mozajkę ?

  Odpowiedz
 47. Adrian

  Kiedy gurami są dojrzałe płciowo?

  Odpowiedz
 48. Damian

  Piękna majestatyczna ryba, nadaje się do towarzyskiego choć moim zdaniem lepiej wygląda wśród ryb pływających w tym samym regionie. Czasami przegoni inną rybę ale tylko gdy jest głodna ;).Akwarium minimum 112l i względnie zarośnięte.Łatwa w hodowli nawet przy twardej wodzie.Lubi żywy pokarm.

  Odpowiedz
 49. kurka

  nie nie podgryza, to bardzo spokojna rybka

  Odpowiedz
 50. Lila

  Czy gurami nie podgryza płetw innych ryb?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kacper

   Nie podgryza

 51. Emi

  Piękna rybka tylko do mojego akwarium trochę za duża

  Odpowiedz
 52. Dominika

  wspaniała rybka 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. gosia

   Ja miałam gurami dwuplamiste gonił prętniki, a inne ryby ciągle kryły się przed nim..wydałam więc terrorystę koledze..trafił do większego akwarium i do większych ryb, dopiero się uspokoił… więc nie do końca podzielam zdanie, że jest bardzo spokojne