Trichopodus leerii (Bleeker, 1852)

Gurami Mozaikowe - ryba akwariowa fot.pxleyes.com
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
 • Biotop: Azja

Gurami Mozaikowe - ryby akwariowe

Gurami mozaikowe (Trichopodus leerii) – popularna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami perłowe.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Występowanie

Gurami mozaikowe pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie w Malezji, Tajlandii, na Borneo i Sumatrze. Obecnie istnieją również populacje żyjące w Singapurze i Kolumbii. Większość ryb w handlu pochodzi z farm dalekiego wschodu i wschodniej Europy.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Charakterystyka i usposobienie

Bardzo odporny i piękny gatunek, szczególnie zalecany początkującym. Samiec w okresie tarła jest jedną z najpiękniejszych ryb hodowanych w akwariach. Gurami mozaikowy osiąga 12 cm długości. Charakterystyczny mozaikowy wzór  zbana tułowiu i płetwach. Ubarwienie ciała pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamami, rozmieszczonymi na całym ciele. Dojrzałe samce można rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach odbytowej (zakończona nitkowatymi wyrostkami) i grzbietowej oraz po czerwonym zabarwieniu gardzieli. Ryby spokojne, samce jednak w okresie tarła bywają terytorialne i uciążliwe dla samicy, której należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Ryby posiadają dodatkowy narząd – labirynt, dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gurami mozaikowe dożywają niekiedy 8 lat.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Odżywianie i karmienie

Przyjmują pokarm suchy, żywy i mrożony. Chętnie wyjadają z akwarium często niezbyt pożądaną stułbie.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Akwarium

Gurami mozaikowe czują się najlepiej w przestronnym akwarium min. 100 litrowym. Lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niskim poziomem wody, mocno miejscami obsadzone roślinnością oraz wolną przestrzenią do pływania. Dość łatwo przystosowują się do rożnych parametrów wody, która jednak musi być czysta i regularnie podmieniana (10-15%). Konieczne jest zastosowanie wydajnej filtracji z minimalnym wymuszonym prądem wody, tak aby nie uszkodzić budowanego wśród roślin gniazda. Gurami mozaikowy jest jednym z najspokojniejszych spośród swojego rodzaju. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Nie jest natomiast wskazane jego łączenie z rybami dużo większymi i agresywnymi.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Rozmnażanie

Rozmnażanie należy do łatwych. Poziom wody w akwarium tarliskowym nie powinien być wyższy niż 20 cm, a jej ruch umiarkowany. Ryby przed planowanym rozrodem należny obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica przybiera krągłości, samiec zaczyna budowę pienistego gniazda pośród roślin, najczęściej pływających. Pianę do jego budowy wytwarza chwytając powietrze znad tafli, które następnie wypluwa w postaci pęcherzyków otoczonych śluzem. Po zakończonej budowie rozpoczyna zaloty przed samicą. Po czym wraz z zachęconą partnerką podpływa do gniazda i dochodzi do aktu tarła.

Samiec obejmuje swoim ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wyginając ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i wydala mlecz na wypuszczane przez nią jajeczka. Ziarenka z podłoża zbiera pyszczkiem samiec i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Gdy cała ikra znajdzie się w gnieździe samiec ponownie wabi samicę do odbycia kolejnego aktu tarła. Zazwyczaj w czasie całego tarła gurami mozaikowe składają ok. 200-300 jajeczek.

Po tarle samica jest odganiana i powinna być odseparowana. Wylęg następuje po ok 2 dniach, a po kilku następnych, narybek rozpoczyna samodzielne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu. W tym czasie należy wyłowić samca. Zaleca się karmienie młodych pierwotniakami, wrotkami i mikro pokarmami. Rybki rosną bardzo wolno i przez pierwsze 3 miesiące są bardzo wrażliwe na wahania temperatury.

Ostatnio zmodyfikowano: 16 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Trichopodus leerii
  • Synonim: Pearl Gourami
  • Opisał: Bleeker, 1852
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 90 cm
 • Orientacyjna cena: 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 126

 1. Kamila

  Cześć ile powinno przypadać samic na 1 samca czy też na odwrót do prawidłowej obsady? Mam w 140l parę gurami mozaikowego i chciała bym dokupić jeszcze tych ryb. Myślę docelowo o 3-4 ale nie wiem czy mam kupić 2 samice, 2 samce czy kolejną parę. Była bym wdzięczna za odpowiedź!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witaj Kamilo. Najlepiej byłoby, żeby takie ryby haremowe jak gurami łączono w pary lub w haremy (1 samiec + dwie/trzy samice). Oczywiście nic się nie stanie, jeśli połączysz je w pary.

  2. Kamila

   Dziękuję, właśnie zaczęłam szukać i też dokopałam się do informacji, że labiryntowce najlepiej w haremy. Mam problem z moją parką bo samiec mi goni samice. Skubie ją w bok, odgania. Samiec pływa sobie jak król a samica się chowa za rośliny i kamienie. Jak je karmie to jest wojna. Jak samica tylko podpłynie pod tafle wody żeby zjeść to on od razu ją dziobie i goni. Biedna musi zbierać to co opadnie na dno bo inaczej jej nie da zjeść. Dziwna sytuacja bo wszędzie czytam jakie to gurami są towarzyskie i spokojne. Mam już tą parkę z miesiąc czasu, myślałam że może się polubią i z czasem da spokój, ale niestety. Dlatego chcę wpuścić temu szowiniście jeszcze 2 samice może to trochę osłabi jego agresje do tej jednej biednej samiczki.

  3. Wlodi13

   Cześć.
   Będzie to dobre rozwiązanie – 2-3 samiczki.
   Miałem kiedyś podobny przypadek ale z Molinezjami, samiec ciągle gonił partnerkę aż całkiem osłabła. Kiedy dokupiłem mu dwie „panie” wszystko się unormowało.
   Łączenie rybek w pary nie zawsze wychodzi, one też mają swoje preferencje, upodobania. Czasem aby dwójka się dobrała trzeba wielokrotnie próbować z różnymi samcami / samicami.

 2. Marcin

  Czy można „ożenić” w jednym zbiorniku Skalary z Gurami Mozaikowym? Akwarium 270l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Mozna w jednym zbiorniku trzymac takie rybki

 3. Grzegorz

  Witam czy gurami w małym akwarium może zabijać inne rybki, bo mam chyba taką sytuację?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Gurami w malym akwarium nie moze sie znalezc.

  2. Przemo

   U mnie pływają w 240l. Gonią się co najwyżej pomiędzy sobą. Skalary robią swoje, a gurami swoje.

 4. Marek

  Czy gurami może być z 4 krewetki amano, 6 neon czerwony, 7 zwinnik blahera , 2 razbory Galaxy , otosek i 9 gupików pawie oczko i endlera w 112l.
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Gurami Mozaikowe – optymalna temp. 25′-28’C,
   Krewetki Amano – optymalna temp. 21′-24’C.
   2 Razbory Galaxy??? – min. 10-15 szt.
   1 Otosek Przyujściowy???
   Neony Czerwone, Otoski – woda miękka,
   Gupiki P.O. i Endlera – woda śr. twarda lub twarda.
   Pomieszanie z poplątaniem.

 5. benek

  czy dobieram dobrą obsadę? mam 112l.
  proszę doradzicie?
  no więc tak:
  7-neon innesa
  2-gurami mozaikowy
  5-kirysek spiżowy
  2-zbrojniki(glonojady)
  6-zwinnik blehera
  3-krewetki-red crystal
  4-proporczykowiec z kap lopez
  dzięki za pomoc:] prosze o szybkie odpowiedzi!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Przede wszystkim zbyt wielka obsada (za dużo rybek) jak na 112l akwarium.
   Na Twoim miejscu zredukowałbym ilość rezygnując z jednej grupy rybek ławicowych – Neonków lub Zwinników.
   Po drugie Gurami Mozaikowe jako ryby ciepłolubne (optymalna temp. 25′-28’C) z góry wykluczają gatunki chłodnolubne – Neonki Innesa (najlepiej temp. 22-24’C) oraz Krewetki Red Crystal (koniecznie temp. 22′-24’C). Dla Innesek 26-27’C to tylko okresowa temperatura w czasie tarła (w czasie letnim), generalnie dłuższy pobyt powyżej 25’C będą źle znosić – słabsza aktywność, mniejsza żywotność. Ewentualnie możesz zamienić obsadę na Neony Czerwone (25-28’C) i Krewetki Red Cherry (~25’C).
   Natomiast specyfika warunków Proporczykowców z Kap Lopez i Krewetek Red Cherry (tym bardziej wrażliwszych Red Crystal) wymagają w akwarium wody lekko kwaśnej (pH<7,0) lub przynajmniej obojętnej (pH=7,0), miękkiej (GH~10'd) oraz twardości węglanowej (KH) nie większej niż 5'dKH. Należy na to zwrócić uwagę.

  2. benek

   dzięki!!!

 6. agnieszka bukowiecka

  Mam pytanko.Czy gurami mozajkowy wykazuje terytorializm?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysiek

   Nie, jest towarzyską rybką

 7. Krzysiek

  Witam, czy gurami zjada narybek innych ryb? Mam male z molinezji i gupikow.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   A dlaczego nie? Gurami chętnie sobie podje…
   Przy dobrych kryjówkach może coś z maluchów się uchowa.

  2. Krzysiek

   Kupiłem dwie sztuki, byc moze jeszcze dokupię jedna. Ryby w towarzyskim akwarium szybko sie klimatyzuja. Bardziej płochliwe od reszty. Nie wykazują zainteresowania narybkiem.

 8. Krzysiek

  żeby nie było że uwziąłem się na autora ale takie moim zdaniem autorytety takie jak np Kornobis w książkach swoich opisuje że mozaikowy lubi starsza wodę..nieznacznie odświeżaną czyli nie za częste małe podmiany…i niekoniecznie regularnie,a więc moim zdaniem normalne podmiany mogą szkodzić tej rybie…stąd tak ważna sugestia żeby zwrócić na to uwagę,pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Krzysiek

  No muszę pogratulować tego że tu całkiem fajna strona o rybach..nie wszędzie tak opisane ryby..zwłaszcza długość życia podana w przybliżeniu..a sama szata graficzna jest …elegancko!

  Odpowiedz
 10. Patryk

  Cześć ja mam 100l akwarium i mam w nim wszystkie gatunki żyworudek i w tym właśnie molinezje łoncznie z neonami i guraminami i żadna z tych ryb się nie gryzie i nie goni

  Odpowiedz
 11. Adaś

  Czy te ryby można trzymać z neonami innesa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. agnieszka bukowiecka

   Jeśli masz odpowiednio duże akwarium.minimum 125l.

  2. Gerard

   Bez problemów. Wraz z gurami mozaikowymi, niebieskimi i złotymi trzymałem ok. 30 Neonów Innesa. Ryby tolerowały się, nie wchodziły sobie w drogę i nigdy nie dochodziło do spięć. Akwarium było dość mocno zarośnięte, 90 cm długości, 60 cm szerokości i 60 cm wysokie.

 12. Mika

  Mam akwarium 200l . Znajdują się w nim takie ryby jak:
  – fantom czarny 10 szt
  – kirysek spiżowy 5 szt
  – 2 skalary
  Planuję restart. Zastanawiam się czy mogłabym kupić gurami i żyłyby one swobodnie ze skalarami . Znajomy proponował mi kupić molki i inne żyworódki i właśnie te gurami do mojego akwarium, a skalary odpuścić sobie . Co wy na to? Woda u mnie w kranie jest średnoi twarda . Akwa nieźle zarośnięte jak prawdziwy holender choć nie myślałam, że mi się to uda.

  Odpowiedz
 13. Bartek

  Witam.
  Mam małego gurami mozaikowego w akwarium 120 l od roku i nie zauważam żeby rósł.Czy to normalne?
  Ile rośnie gurami mozaikowy?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kudi

   Ja mam Gurami żółte od dwóch lat. Na początku mierzyły ok. 2cm. Karmiłem je cały czas ochotką czerwoną, raz a czasami dwa razy dziennie. Obecnie mają 6cm.

  2. krzysiek

   kudi-gurami mozaikowe rosnie powoli..ale bez przesady u mnie po 2mies z 2-3cm maja juz 5cm..karmię ochotka i suchym..ochotka jest regularnie podawana dlatego że sa i żaby

 14. kasia

  To jak dorosną molinezje to mogą ganiać gurami ja bym je oddala z powrotem do sklepu ..

  Odpowiedz
 15. Kasia

  Ja mam Gurami całującą i dwie mozaikowe ,ale odłowiłam mozaikowe ,bo wcześniej molinezja ganiała mi dużą całującą i zrobiła jej rany . Molinezje to nie dobre ryby wybiła mi neonki itp..

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marc

   Molinezja i neonek (niezależnie który: Innesa, czerwony, simulans czy czarny) nie maja prawa znajdować się w tym samym akwarium, bo to ryby z dwóch skrajnych biegunów wymagań: neony woda miękka i kwaśna, molinezja woda twarda i zasadowa i nawet lekko słonawa, więc jak mogą być w tym samym akwarium… Dodatkowo jeśli to Innesa to woda chłodna optymalnie 23C na dłuższa metę poniżej 24C, a molinezja ciepła optymalnie ok 27, na dłuższą metę nie mniej niż 26C.

  2. Grzegorz

   Miałem gurami ale były postrachem akwa. Potrafiły złapać molinezje za głowę i ogon po czym złamać na pół i zabić… Trzeba cierpliwości dla nich i uważać.

 16. aqua

  Wczoraj kupiłem parke – są przepiękne!! 😀 mam też małe molinezje myślałem że zostaną zjedzone przez nie lecz się myliłem 🙂

  Odpowiedz
 17. Dominika

  Zjedzą mi krewetki, czy nie koniecznie. Pytam bo bojownik je prawie wytępił…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. majkel

   Było poczytać komentarze, a dopiero pytać. Nie zjedzą, mają na to zbyt małe pyszczki.

 18. Asia

  Witam, mam pytanie posiadam parkę gurami mozaikowych i czy mogę razem z nimi mieć pyszczaki yellow czy takie połączenie jest niemożliwe bo bardzo interesują mnie te ryby, są piękne i dlatego proszę o poradę. Akwarium 180l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Nie za bardzo. Wydaje mi się, że pyszczaki yellow i inne odmiany muszą być w gatunkowym bez znaczenia jaki litraż 😐

  2. anonimowy

   Litrarz ma znaczenie przy pyszczakach, ale tu chodzi o podstawowe wymagania obu gatunków – pyszczakach i gurami. Są skrajnie rozbieżne, zarówno pod względem składu chemicznego wody, jak i wystroju i temperamentów…

 19. Kacper

  Czy Gurami Mozaikowy może żyć w akwarium, w którym żyje: (?)
  10 neonków innesa
  10 bystrzyków amanda/e
  5 piskorków
  3 kiryski
  1 krewetka atya gabanensis
  2 półdzióbki

  Za odpowiedź z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Neony Innesa to nie są ryby ciepłolubne w przeciwieństwie do Gurami tak więc trzymanie ich w temperaturze na granicy tolerancji (tj. 24 stopnie) nie będzie dobre dla żadnego z tych gatunków.

  2. mareczekobereczek 11 lat

   Witam mam 3 gurami mozaikowe dobrze się u mnie trzymają ale nie mają takiego koloru jak na zdjęciu tak normalnie to są u mnie szare ale początek płetwy odbytowej jest lekko pomarańczowy co mam zrobić by wzbogacić wrażenie ??

 20. Wojciech

  Witam, interesuje mnie jakie jest najlepsze rozwiązanie z Gurami Mozaikowym, para Gurami czy może samiec i dwie samice??? baniak mam 200l wiem, że mogę trzymać więcej ale interesuje mnie tylko to rozwiązanie. Pozdrawiam i proszę kogoś ze znawców tematu o odpowiedz 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysiek

   gurami zawsze trzyma się w haremach..1 samiec i kilka samic(2-3) a jak masz duuuże akwarium to możesz miec kilka takich ,,par,,

 21. Hania

  Mam 2 gurami mozaikowe ale one nie rosną,! Jeden jest już dojrzały i nie powinien już rosnąć ale drugi jest mały chociaż nie jest młody. Ogólnie mam akwarium 150l filtr, grzałkę, rośliny sztuczne (obecnie chwilowo nie mam) żwirek i korzeń. Oprócz gurami mozaikowe mam jeszcze gurami złote, glonojady skalara kirysy i kupię pyszczaki. Co zrobić by moje rybki rosły?:-) B-)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. tesa

   A jak często robisz podmiany wody i w jakiej ilości? Mieszkańców akwarium masz dośc dużych, więc i dużo wydalają do wody. Jeśli podmianki są zbyt rzadkie ryby mogą nie rosnąć, ponieważ następuje kumulacja metabolitów i hormonów wydzielanych przez rybki. Nawet w ciut przymałych akwariach ryby nie karłoawcieją, jeśli podmienia się wodę odpowiednio często.
   Posadź trochę żywych roślin, nie dokładaj pyszczaków.

 22. hodowca

  Jak pobudzić parkę gurami do tarła? Hoduje rybki w 72 l dobrze napowietrzonym z roślinami pływającymi i zwykłymi. Temp. wody 24°C. Karmie ryby tylko płatkami.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Damian

   Zwiększ temp wody do 30 * C

  2. hodowca

   Ale wtedy mogą mi zdechnąć neony kirysy 2 bocje i glupiki

  3. Marcel

   spróbuj podgrzać wodę o 2 stopnie i obficie karmić np ochotka lub żywy pokarm

 23. ara

  Czemu samica gurami nie je przez ok. 2-3 dni a samiec je? Karmie platkani suchymi. Zrobilem ok 4-5 dni temu gloduwke na jedną dobe. Samica nie jest w ciąży.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Damian

   Możliwe że samica gurami jest chora .

 24. paweł

  Po ilu latach Gurami będą miały widoczną mozajkę ?

  Odpowiedz
 25. Adrian

  Kiedy gurami są dojrzałe płciowo?

  Odpowiedz
 26. Damian

  Piękna majestatyczna ryba, nadaje się do towarzyskiego choć moim zdaniem lepiej wygląda wśród ryb pływających w tym samym regionie. Czasami przegoni inną rybę ale tylko gdy jest głodna ;).Akwarium minimum 112l i względnie zarośnięte.Łatwa w hodowli nawet przy twardej wodzie.Lubi żywy pokarm.

  Odpowiedz
 27. kurka

  nie nie podgryza, to bardzo spokojna rybka

  Odpowiedz
 28. Lila

  Czy gurami nie podgryza płetw innych ryb?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kacper

   Nie podgryza

 29. Emi

  Piękna rybka tylko do mojego akwarium trochę za duża

  Odpowiedz
 30. Dominika

  wspaniała rybka 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. gosia

   Ja miałam gurami dwuplamiste gonił prętniki, a inne ryby ciągle kryły się przed nim..wydałam więc terrorystę koledze..trafił do większego akwarium i do większych ryb, dopiero się uspokoił… więc nie do końca podzielam zdanie, że jest bardzo spokojne