Trichopodus leerii (Bleeker, 1852)

Gurami Mozaikowe - ryba akwariowa fot.pxleyes.com
  • Rozmiar: 12 cm
  • Akwarium: 100 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
  • Biotop: Azja

Gurami Mozaikowe - ryby akwariowe

Gurami mozaikowe (Trichopodus leerii) – popularna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami perłowe.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Występowanie

Gurami mozaikowe pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim spokojne rzeki i strumienie w Malezji, Tajlandii, na Borneo i Sumatrze. Obecnie istnieją również populacje żyjące w Singapurze i Kolumbii. Większość ryb w handlu pochodzi z farm dalekiego wschodu i wschodniej Europy.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Charakterystyka i usposobienie

Bardzo odporny i piękny gatunek, szczególnie zalecany początkującym. Samiec w okresie tarła jest jedną z najpiękniejszych ryb hodowanych w akwariach. Gurami mozaikowy osiąga 12 cm długości. Charakterystyczny mozaikowy wzór  zbana tułowiu i płetwach. Ubarwienie ciała pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamami, rozmieszczonymi na całym ciele. Dojrzałe samce można rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach odbytowej (zakończona nitkowatymi wyrostkami) i grzbietowej oraz po czerwonym zabarwieniu gardzieli. Ryby spokojne, samce jednak w okresie tarła bywają terytorialne i uciążliwe dla samicy, której należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Ryby posiadają dodatkowy narząd – labirynt, dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gurami mozaikowe dożywają niekiedy 8 lat.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Odżywianie i karmienie

Przyjmują pokarm suchy, żywy i mrożony. Chętnie wyjadają z akwarium często niezbyt pożądaną stułbie.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Akwarium

Gurami mozaikowe czują się najlepiej w przestronnym akwarium min. 100 litrowym. Lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niskim poziomem wody, mocno miejscami obsadzone roślinnością oraz wolną przestrzenią do pływania. Dość łatwo przystosowują się do rożnych parametrów wody, która jednak musi być czysta i regularnie podmieniana (10-15%). Konieczne jest zastosowanie wydajnej filtracji z minimalnym wymuszonym prądem wody, tak aby nie uszkodzić budowanego wśród roślin gniazda. Gurami mozaikowy jest jednym z najspokojniejszych spośród swojego rodzaju. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Nie jest natomiast wskazane jego łączenie z rybami dużo większymi i agresywnymi.

Gurami mozaikowy - Trichopodus leerii - Rozmnażanie

Rozmnażanie należy do łatwych. Poziom wody w akwarium tarliskowym nie powinien być wyższy niż 20 cm, a jej ruch umiarkowany. Ryby przed planowanym rozrodem należny obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica przybiera krągłości, samiec zaczyna budowę pienistego gniazda pośród roślin, najczęściej pływających. Pianę do jego budowy wytwarza chwytając powietrze znad tafli, które następnie wypluwa w postaci pęcherzyków otoczonych śluzem. Po zakończonej budowie rozpoczyna zaloty przed samicą. Po czym wraz z zachęconą partnerką podpływa do gniazda i dochodzi do aktu tarła.

Samiec obejmuje swoim ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wyginając ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i wydala mlecz na wypuszczane przez nią jajeczka. Ziarenka z podłoża zbiera pyszczkiem samiec i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Gdy cała ikra znajdzie się w gnieździe samiec ponownie wabi samicę do odbycia kolejnego aktu tarła. Zazwyczaj w czasie całego tarła gurami mozaikowe składają ok. 200-300 jajeczek.

Po tarle samica jest odganiana i powinna być odseparowana. Wylęg następuje po ok 2 dniach, a po kilku następnych, narybek rozpoczyna samodzielne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu. W tym czasie należy wyłowić samca. Zaleca się karmienie młodych pierwotniakami, wrotkami i mikro pokarmami. Rybki rosną bardzo wolno i przez pierwsze 3 miesiące są bardzo wrażliwe na wahania temperatury.

Ostatnio zmodyfikowano: 16 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Trichopodus leerii
    • Synonim: Pearl Gourami
    • Opisał: Bleeker, 1852
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 100 l
    • min-długość: 90 cm
  • Orientacyjna cena: 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 172

  1. SZYMZON9

    Czemu mojemu samcowi odbija i lata po całym akwarium, zwija się i pada na dno i po kilku godzinach odzyskuje siły i znów to robi?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. SZYMZON9

      To jest psychopata?

    2. SZYMZON9

      Mój gurami zmarł wczoraj w nocy

  2. Sziftu

    Mam pytanie dlaczego moje gurami się klepią to znaczy stykają się pyskami
    Czy to dwa samce a może dwie samice nie wiem dlaczego tak się dzieje akwarium 108l czasami czepiają się innych ryb

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kamil

      U mnie znowu wyglądało to tak że jedna siedziała w kącie i była atakowana przez większą po dokupieniu 3 sztuki pływają razem a ich agresja rozłożyła się

  3. Maja

    Czy można trzymać ten gatunek z skalarami pojedyńczo? Nie zależy mi na hodowli pod rozmnażanie a nie wiem czy ten gatunek nie czuł by się źle bez innych jego przedstawicieli. Niestety na harem nie mam już miejsca w akwarium.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Paweł

      W sumie możesz, ale po co mieszać dwa biotopy. Z drugiej strony jeżeli obawiasz się przerybienia to lepiej nic nie dodawać.

  4. Szczepan

    Czy można połączyć w 112 l 3 gurami mozaikowe 1 samiec 2 samice z lawica teczanki neonowej i 6 kirysow panda?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Pod gurami czekoladowym już ci pisałem że tak :p ale tych tęczanek 6

    2. Szczepan

      Oki Oki czytałem tam też;-) ale te bardziej mi przypadły do gustu a wolę pytać niż namieszać źle dobranych gatunków:-) dzięki śliczne za odpowiedź

  5. krzysztof

    Moje zyja w temperaturze 23 stopni jedza kasze jagnianą serca wołowe i mają sie dobrze planuje jeszcze troche obnizyc temperature moze o pol stopnia

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Jedzenie dla człowieka jedzeniem dla człowieka a jedzenie dla rybek jedzenie dla rybek a co do serc wołowych ok ale nie są wskazywane bo rybki jedzą ogółem pokarmy zmiennocieplne a nie stało. Pokarm stało cieplny im nie za bardzo służy dlatego w zoo duże ryby takie jak arapaimy,paku czy arowany są karmione filetami ryb zmieszane z owadami i mięsem skorupiaków.

  6. D.K

    Mam pytanie co sensownego można dać do akwarium od 112 l do max 150l bo takowe planuje założyć harem gurami mozaikowych , harem gurami dwuplamych , harem molinezji balck molly , harem mieczyka , gupiki , cudaczek 1-4. Glonojad syjamski,kosiarka 1-3 ,zbrojnik pospolity 2-4 , otosek 6, Kirysek 8-10 mieszanki lub jeden gatunek raczej jeden gatunek , jakiś łagodny bojownik, piskorki kuhla , razbory klinowe i brzanki sumatrzańskie . Proszę o pomoc gdyż wszystkie rybki są wspaniałe a nie wiem jakie dobrać je do mojego baniaczka najbardziej chciałbym mieć jakieś gurami. Wiem o procesie dojrzewania.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. D.K

      I jeszcze jeden zbrojnik czerwony

    2. Sky[Kiedyś Michał]

      o boże… JEDEN GATUNEK GURAMI,do tak zarybionego akwarium molinezje,gupiki i mieczyki to zguba, glonojad syjamski zajmie się cudaczkami,Piskorkami i otoskami, za małe na kosiarkę, zbrojnik pospolity 1 sztuka bo za małe terytorium na 2-4, Bojownik i Brzanki = śmierć bojka…
      zostało:
      1. 1 Gatunek gurami wybierz sobie
      2. Cudaczek 5/6
      3. Zbrojnik Pospolity 1
      3. Zbrojnik Czerwony 1
      wybierz jednego
      4. Kiryski 6
      5. Razbory Klinowe 12

      Moim zdaniem o wiele za dużo ryb dennych przez co szybko mogą padać ponieważ niektóre niedoświadczone osoby nie karmią ryb dennych tylko mówią że jedzą glony cały czas, więc po czasie i tak może być tragicznie wypisałeś 6 gatunków dennych! byłaby to większość całej obsady, powyżej wypisałem ci co sobie zostaw, jeżeli dodasz jeszcze jakiś gatunek denny typowo GLONOŻERNYCH będzie bardzo źle, wypisałem ci najlepszą moim zdaniem obsadę którą dało się z tych gatunków sklecić

    3. D.K

      Dziękuje za odpowiedź

  7. Wonsz rzeczny

    Spoko rybka piękna

    Odpowiedz
  8. Tom

    Witam Serdecznie

    Czy mogę trzymać jedną parę Gurami mozaikową razem z jedną parą marmurkową? 105l 2 pary i żadnych innych ryb.

    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wilczyca

      Nie można w ogóle trzymać dwóch samców gurami razem.

  9. Kasia

    Cześć wszystkim,
    Od rodziny odziedziczę akwarium 100l (80 cm długości) ze sprzętem i jestem na etapie projektowania zbiornika.
    Planowana obsada (pod kątem ciepłolubności i odporności na twardą wodę):
    * 2-3 gurami mozaikowe
    * 2 zbrojniki pospolite
    * kilka (3-5?) kirysków spiżowych
    Chciałabym do tego dodać jakąś ławicę, ale kardynałki wolą zimniejszą wodę a neony bardziej miękką (a u mnie woda z kranu 20 stopni GH i wolałabym jej nie uzdatniać). Czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć?
    Czy można dodać jeszcze raki karłowate czy za bardzo zatłoczę dno z glonojadami i kiryskami? Czy rak może zastąpić kiryski?
    Czy do takiej obsady dobre będzie piaszczyste podłoże z korzeniami i odpornymi roślinami + rośliny pływające?
    Strona i komentarze są bardzo pomocne, więc może ktoś skomentuje 🙂 na sprzedawcach w sklepach akwarystycznych wolałabym nie polegać

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Gurami albo z 5 mlodych i wydac samce poza jednym, albo dorosle 1 samiec i 2-3 samice. Bardzo ewentualnie bez samca.
      Zbrojniki ok, byleby nie dwa samce bo moze byc wojna
      Kiryski minimum 6. Dodatkowo one sa zimnolubne, a gurami cieplolubne, tylko jedno z dwoch.
      Z gh 20 to ani gurami, ani zbrojniki, a kiryski zwlaszcza szczesliwe nie beda na pewno. Uzdatnianie nie ma nic wspolnego z twardoscia, a z chlorem i temu podobnymi. Wode sie zmiekcza albo srodkami typu aquacidic, czyli ogolnie kwasami, ktore tez dzialaja zmiekczajaco, albo woda RO.
      Rakow sie przy rybach, zwlaszcza dennych nie trzyma rowniez z innego powodu – bedzie wojna. Ale im akurat takie GH pasuje. Tak samo jak molinezjom i pyszczakom.
      Kazde z wymienionych gatunkow potrzebuje zakrzaczonego akwarium, a rosliny najlepiej rosna na zwirze. Mozna sie bawic z siatka i piach na to, mozna wydzielic np. 1/3 akwarium kamieniami na piasek, reszta zwir, najlepiej nadsypany bazaltem dla estetyki. Z tym ze przy takiej teardosci nie ma o czym w ogole mowic zgodnie z moja wiedza i doswiadczeniem. Sama mam wode twarda, najpierw byla walka o spadek GH woda RO i chemia, teraz z podmiankami 1:1 kranowa i RO mam GH kolo 7 i KH 3. Wierz mi, jest roznica w zachowaniu i wygladzie ryb.

    2. Łukasz

      Do ławicy stadko razbory klinowej

    3. Kasia

      Kuroneko, dzięki za informacje. Szczerze mówiąc specjalnie wyszukiwałam ryb, które mieszczą się w parametrach twardości wody, z tego co pisze w artykule powyżej twarda woda jest OK dla gurami, czy to jakiś błąd? Czy są w takim razie jakieś ryby wielkości gurami albo niewiele mniejszej, które mogą żyć w twardej wodzie i akwarium 100l? Wolałabym dobrać ryby do wody niż wodę do ryb biorąc pod uwagę, że nie mam doświadczenia z akwarystyką. Z tego co mówisz chętnie zrezygnuję z dennych ryb na rzecz raków, jeśli one lubią taką wodę, tylko co może z nimi pływać?

    4. Kasia

      Kuroneko, doczytałam sobie i na raki mam raczej zbyt ciepłe mieszkanie, ciężko mi będzie utrzymać temperaturę. Na pyszczaki z kolei za małe, chyba zostanę z molinezją, dzięki 🙂

  10. Piotr

    witam mam 4 gurami mozaikowe maja około 5 cm kiedy będzie można sprecyzować ich płeć ?
    wydaje mi się że na razie to same samice heh w tym sklepie co kupuje są same male i nie widać tam żadnego samca ile musi mieć cm by było już widać różnicę między samicą a samcem ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Okolo 5-6cm rybki. Najpierw pijawia sie delikatne strzepki na pletwie brzusznej, potem grzbietowa bedzie sie trojkacic i dziobek czerwieniec. Pelny samiec ma kolo 6-7cm. Przynajmniej tak to u mnie wyglada.

    2. lucas

      samca poznasz po pierwsze jest najbadziej dominujacy w stadzie po drugie samiec ma dlozsza pletwe dolna az do ogona niczym firana,gorna plewa jest naostrzona u samca,a samica ma zaokragona no i jest wiekszy od samicy…

  11. Milena

    Dzień dobry
    Czy w akwarium 200l będą żyć w zgodzie:
    -2+4/6 Gurami mozaikowy (główna ryba)
    -1+3 Mieczyk Hellera
    -20/30 Razbora Galaxy
    -na dno krewetki
    pH 7
    Temperatura 25C°
    Woda średnio twarda
    Filtr kubełkowy
    Średnia roślinność, z tego co pamiętam:
    -Lotos
    -mały Heniek
    -gałęzatka kulista
    -trawa akwariowa
    I jeszcze jedna roślinka której nazwy nie pamiętam
    Do tego 2 średnie korzenie

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      2 samce odpadaja jak na moje. Samiczek moze byc tyle, ile chcesz. Reszta ryb ok, krewetki nie przezyja nikogo z tej obsady, zwlaszcza male (doroslym tez duzo szans nie daje). Proponowalabym na dno np. piskorki lub jakies zbrojniki ponizej 20cm dlugosci. Piskorki bardzo ladnie pasuja do reszty obsady takze pochodzeniem.
      Brakuje mi tu duzych, krzaczastych roslin w typie jakis nadwodek/moczarki oraz gurami wrecz wymagaja roslin na taflii, najlepsza chyba pistia, tak na okolo 1/3-1/2 tafli. Wszystkie ryby by sie ucueszyly, gdyby akwarium bylo barwione, np. torfem w kuble.

    2. Milena

      Dokupiłam z roślin moczarkę i wgłębke wodną. Z rybek mam gurami 1+4, 1+3 mieczyk i 25 Razborek. Jak będzie dostawa w sklepie to dokupię jeszcze coś pływającego.

    3. Kuroneko

      No i fajnie, moczarka powinna iść jak głupia. Jak będziesz kiedyś chcieć uzupełniać ryby, to dno masz puste, więc wszelkie zbrojniki, piskorki, nawet grubowargi czy inne duże „pokładowce”(ja miałam przy nich i giętkozęba, i teraz labeo chociaż nie ręczę za razborki zwłaszcza przy tym pierwszym, zależy od rybci). Pielęgniczki apisto też są ok, bo gdzie indziej siedzą. Oczywiście nie piszę, że musisz.

  12. Rafał

    Witajcie akwaryści
    Mam dojrzewające akwarium 250l. Jak pewnie większość akwarystów, chcę żeby było ono kolorowe. Czy w takim akwarium może być harem gurami mozaikowe 1+2 i 10 gupików pawie oczko? Podobno zbrojnik czerwony jest dobry na glony, więc na dno z 4 takie mogą być? Z góry dziękuję za odpowiedź

    Odpowiedz
  13. Dawid

    Witam. Mam problem z rozmnażaniem Gurami mozaikowatego. Samica jest grubiutka, woda ma 28°C, akwarium 70 cm długości, poziom wody 20 cm . Wszystko niby ok, ale … samiec do niczego nie przystępuje. Gania samicę i ją podbija, nic więcej.
    HELP

    Odpowiedz
  14. Marcin

    Witam,
    moje 112l właśnie dojrzewa, poproszę o poradę w kwestii obsady.
    Gurami Mozaikowe – harem 1+2/3
    Kiryski Spiżowe – stadko ok 10 szt.
    Krewetki Redki – dużo (30)
    i szukam jakiegoś stadka małych rybek planowałem Neon Innesa (temperatura niezbyt pasuje)
    dodam, że woda twarda i z racji tego Neon czerwony odpada.
    Doradźcie jakieś stadne maluchy do tej obsady, które nie zjedzą redek.
    Chyba że przy utrzymaniu 24C mogą być Innesy.
    Dziękuję i pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz Akwarysta

      Inessy mogą żyć w wodzie o temperaturze od 20-26C°.

  15. Maciej

    Witam,
    Mogę Trzymać harem (1+3) tych ryb w akwarium 120x45x50 z wielkopłetwem wspaniałym?

    Odpowiedz
  16. Paweł

    Witam,
    Czy parkę można trzymać ze stadkiem razbor i kilkoma gupikami w 72l czy to za mała przestrzeń?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Nie trzymalabym nigdy parki, dorosly samiec moze byc zaborczy. No i kolo setki to minimum, to mimo wszystko kawal ryby. Obsada jest ok, wiec jak dorwiesz wieksze akwarium, 96l absolutnie minimum, to powinno byc bez spinek.

  17. Aquariu

    Witam. Jestem początkującym akwarystą
    (jak dotąd miałem tylko bojka w 25 litrach).Przymierzam się do baniaczka 112l. Zakochałem się w Gurami Mozaikowym. Czy jakiś doświadczony akwarysta mógłby mi doradzić obsadę do tego baniaka? Zależy mi na tym gurami, ale nie wiem w jakiej ilości i co mógłbym jeszcze dodać ( też poproszę o ilość).

    Z góry dziękuję

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Jeśli chcesz połączyć z innymi rybkami to tak 3-4 sztuki wystarczą. To dość spore rybki, a 112L to takie minimalny zbiornik dla nich. Do nich możesz dorzucić np gupiki kilka sztuk, ewentualnie na dno jakieś kiryski 5-6 sztuk (najlepiej spiżowe). Dla tego zestawu przydałaby się woda średnio twarda lub twarda, temp ok 25-26st. i pH ok. 7-7,5

  18. STACHu

    Witajcie, przymierzam się do założenia mojego wymarzonego zbiornika akwa: 100x40x40 ~160l. Chciałbym aby było bardziej zorientowane w stronę biotopu azja. Jako główną obsadę akwarium chciałbym ulokować gurami mozaikowe (1 samiec + 1 samica) jakie inne gatunki ryb mogę połączyć z gurami tak aby ich nie „zdominowały”. Myślałem aby na dno dać garra rufę jednak z tego co wyczytałem na waszej stronie ryba ta osiąga dosyć pokaźne rozmiary nawet do 24 cm, dlatego raczej z niej zrezygnuję. Proszę o odpowiedzi z ewentualną propozycją obsady/ilością sztuk

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Możesz dodać piskorki , przylgi chińskie, stadko razbor, stadko bocji karłowatej

  19. Sylwester

    Witam serdecznie.Posiadam akwarium 160 litrów. Mysle nad gurami mozaikowym.Prosze o komentarze ile szt takich rybek moge miec w takim akwarium i ewentualnie jakie rybki do nich zeby bylo wszystko OK.Wszystkim z góry dziekuje za podpowiedzi. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Adrian

      Z tego co już sie dowiedziałem to na taki baniak to 1 samiec i z 2 lub 3 samice co do dodatkowej obsady to wiem że kirysy pasują ale nie wiem jaka odmiana sam jestem w trakcie twozenia azji 🙂

    2. Adrian

      Ja planuje jakąś ławice dodać gurami będą głównym bohaterem a lawica drugoplanowym

    3. Tomasz

      Witam w takim zbiorniku spokojnie możesz trzymać harem , samca z 4- 5 samicami, Jeżeli planujesz biotop azjatycki i gurami ma być główną ozdobą to możesz dodać przylgę chińską lub piskorki

  20. Adrian

    Witam mam akwe 240 l i chce zrobic akwe na styl Azji nie wiem tylko czy obsadę dobrze dobralem pomoże ktoś ? Ja zaplanowałem to tak
    1.Gurami mozajkowe 1-4
    2.Microrasbora kubotai 25 lub 50
    3.kiryski panda lub lamparci może być inny
    4.glonki 3 lub 4
    5.krewetki
    6.Slimaki

    Odpowiedzi: 10
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Kiryski i zbrojniki odpadają bo to nie biotop azjatycki a taki deklarujesz.

    2. Adrain

      Tomaszu a co proponujemy jako sprzataczki

    3. Tomasz

      Do Azji tak według mnie to pasują :Grubowarg Syjamski popularna kosiarka,Przylga Chińska, na dno zamiast kirysków piskorki i to co już sam zaplanowałeś krewetki i ślimaki.Pozdrawiam

    4. Adrian

      Dzięki Tomaszu na pewno zrobię podmianę tak jak zalecałeś jeszcze nie wiem na co ale zainteresowałem się Przylgą Chińską i Piskorkiem dzięki za radę a po ile byś ich tak dał do takiego baniaczka

    5. Tomasz

      przylgi i piskorki lepiej się czują w grupie. Przylgi wybierają sobie ulubione miejsca i się ich trzymają . Akwarium masz spore dlatego myślę że tak grupka około 6-8 osobników będzie w sam raz. Pozdrawiam.

    6. Adrian

      Woda ma już prawie tydzień jeszcze kilka dni sądzę rośliny a potem po tak tygodniu serwuje pierwszych osadników 🙂

    7. Adrian

      A myślisz ze Microrasbora kubotai dogada się z resztą czy lepiej coś innego

    8. Tomasz

      Rozumiem Twój entuzjazm ja też właśnie staruje kolejny już czwarty zbiornik w moim domu ( 350l biotop amazoński) .Microrasbora kubotai to maleńka rybka , nie wiem jak się zachowa w towarzystwie gurami. Gurami Mozaikowe to dosyć spokoje ryby ale jednak dysproporcja w rozmiarach jest dosyć duża. Na pewno musi być miejscowo gęsto posadzona roślinność jako osłona i schronienie dla rasborek. Problemy mogą wystąpić też podczas karmienia gurami dosyć łapczywie rzuca się na pokarm i może tym utrudnić żerowanie rasborką. Musisz sam to rozważyć, ewentualnie spróbować wprowadzić trochę większy gatunek , który poradzi sobie bez obaw np. Rasbora Espei. Pozdrawiam

    9. Adrian

      Ok rozumiem spróbuje z z kubotai na próbę kupię 10 szt jak po 2 tygodniach nie będzie brakować ani jednej z przyczyn pogryzienia czy zjedzenia to kupie jeszcze 40 a jak będzie problem to pójdę w razbory dzieki z całą pomoc i życzę ci powodzenia z amazonka ja mam jeszcze zbiornik ale mam gupiki neonki fantomki krewetki slimaki to mysle raki standardowy zbiorniczek

    10. marcim

      glonki i kiryski w Azji ? polecam Cierniooczki khula

  21. Tomek

    Witam zakładam akwarium 112l i mam pytanie ile takich ryb mogę mieć i mam w moim aktualnym akwarium samca prętnika karłowatego czy one się nie pogryzą?

    Odpowiedz
  22. Adrian

    Witam zakładam 350l typu azja. Chciałbym właśnie ryby z jednego regionu. Podobają mi się gurami mozaikowe ale ile ich i co jeszcze by mogło z nimi pływać?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      W tak dużym akwarium spokojnie możesz trzymać je w stadzie z 2-3 samcami lub w haremie z jednym samcem, samic może być około 5. Ten gatunek gurami jest bardzo spokojny, łagodny i płochliwy. Nie polecam ryb skubiących płetwy np . Brzanka Sumatrzańska ale Razbora Klinowa ,Espei już jak najbardziej tak.Na dno możesz puścić piskorki.

  23. Katja

    Witam.
    Potrzebuję dorzucić do obecnej obsady jakąś większą rybkę i wybitnie nie przydenną 😀 Rozważałam właśnie parkę lub haremik Gurami jw. Prętniczki karłowate mam w mniejszym zbiorniku, więc chciałabym coś podobnego lecz innego 😀
    Pytanie swoje kieruję do osób pokroju TOMASZA, gdyż widać, że mają spore pojęcie o akwarystyce 🙂 Ja ze swojej strony mogę wypowiadać się na temat gatunków, które sama hodowałam, gdyż metodą prób i błędów po kilku latach wiele się nauczyłam. Ale tego gatunku nie miałam jeszcze.
    Co mnie zastanawia, jak te Gurami mają się do obecności kreweci RC? Bo nie chciałabym, by mi wyjadły dorosłe osobniki. W przypadku młodych – kwestia przetrwania.
    Obecna obsada w 160l:
    – 11 danio
    – 9 razbor klinowych
    – 3 młode glonki (2 odsprzedaję, gdyż straszne z nich brudasy, a rozrodem nie jestem zainteresowana)
    – parka Piskorków Kuhla
    – parka bocji siatkowanych (lohachatych)
    – naście (nie zliczę po rozmnożeniu) krewetek Red Cherry
    Zmuszona jestem zakupić ze dwa ślimaki Helenki, gdyż mam jeszcze małą i kontrolowaną inwazyjkę Zatoczków – bocje opierdzielają większość małych, ale wolą sycić się brokułkiem czy marcheweczką, które wrzucam co jakiś czas dla glonków i danio.
    Dzięki

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam.
      W jednym akwarium mam właśnie harem Gurami Mozaikowego. Jeden samiec i pięć samiczek , układ funkcjonuje znakomicie. Dystyngowane , spokojne ryby bez przejawiania zachowań agresywnych. Czasem podczas karmienia większe samiczki się nastroszą i pogonią mniejszą ale na tym się kończy w porównaniu z Gurami Dwuplamym to spokojne rybki.Krewetki trzymam w oddzielnym akwarium przeznaczonym tylko dla nich. Jakieś trzy tygodnie temu do akwarium z gurami wpuściłem kilka sztuk(pasażerów na gapę) gdy przerzucałem mech jawajski , ale ślad po nich zaginął. Akwarium jest mocno zarośnięte roślinami a oprócz gurami mam tam jeszcze dorosłe kosiarki. Więc ciężko mi stwierdzić czy krewetki padły łupem gurami, kosiarek czy zaszyły się w gąszczu roślin. Krewetki były z grupy tych młodszych i nie były całkiem wyrośnięte. Pozdrawiam

    2. Tomasz

      Katju nie wiem czy temat jest jeszcze aktualny, ale dziś stwierdziłem naocznie, że krewetki które ponad miesiąc temu znalazły się w akwarium z Gurami Mozaikowym mają się całkiem dobrze. Dlatego myślę ,że możesz bez przeszkód połączyć ten gatunek z krewetkami jeśli masz w akwarium miejsca gdzie rośliny tworzą gęstsze skupiska.Pozdrawiam.

    3. Kicia

      Ślimak Helena będzie polował na krewetki także odradzam

  24. Kacper

    Witam, mam 160l akwarium. Planuję taki skład:
    – gurami mozaikowaty (parka)
    – mieczyk hellera 4x
    – gupik pawie oko 4x
    – zbrojnik niebieski 3x
    – kardynałek chiński 7x
    – zmienniak plamisty 4x
    – kirys pstry 5x
    – krewetka filtrujaca 4x
    – ślimaki świderki 5x
    – raczek z patzcuaro 3x

    Nad raczkami się jeszcze zastanawiam:) Czy waszym zdaniem skład jest dobry?
    Dziękuję, pozdrawiam

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam, moim skromnym zdaniem powinieneś trochę ten skład zmodyfikować. po pierwsze raczki będą zwalczać krewetki i ślimaki. Po drugie zmienniak i mieczyk może zacząć ci się krzyżować co ogólnie wskazane nie jest. Po trzecie gupiki mogą zacząć nadmiernie się rozmnażać i w 160 litrach zrobi się już bardzo ciasno bo jak dla mnie ten skład już nadwyręża możliwości tego zbiornika. Pozdrawiam

    2. FiGi

      Ja lobię jak jest mniej gatunków, wykreślanie z listy zaczął bym od gupików. Powodzonka

    3. BigBen

      Pewnie już po fakcie ale mam pewną radę. Akwarium powinno mieć ekipę sprzątającą czyli stado kirysków z 6 szt i z dwa lub trzy zbrojniki (do tego litrażu pospolite). Druga ekipa to ryby dekoracyjne w skład której wejdzie jednego rodzaju duża ławica (polecam neony innesa) a na tle tej ławicy jakaś większa ryba. Może być gurami w parze lub haremie lub jakaś pielęgnica. Taki efekt jest dużo ładniejszy niż kilka gatunków bo wygląda to jak taki rybny kogel-mogel.

  25. Monika

    A moje gurami są bardzo płochliwe . Kiedy karmię pozostałe rybki one się chowają w rośliny i przez to mało jedzą. Jedynie jak wrzucam pływający pokarm to trochę skubnął

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      To masz paskudna obsade, bo normalnie gurami po aklimatyzacji powinno byc co najmnij spokojne ale pewne siebie. Moj gurami potrafi przegonic ramireze przez cale akwarium, a nawet na ponad 2 razy dluzszego gietkozeba o posturze czolgu potrafi sie nastroszyc jak mu sie wydaje, ze mlodsze gurami sa zagrozone. A rybus jest spokojny i towarzyski.

  26. Michał

    Witam, posiadam 300l akwarium w składzie:
    – neon czerwony – 14 szt
    – zwinnik blehera – 10 szt
    – hokejówka amazońska – 10 szt
    – pielęgniczka ramireza – 4 szt
    – zbrojnik pospolity – 2 szt
    – kirysek strumieniowy – 6 szt
    – fantom czerwony – 8 szt
    Czy para gurami mozaikowego jest możliwe/ dobrym pomysłem?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Klaudia

      Straszna zupa rybna. Nie dawaj juz nic nowego

  27. Szymon102

    Witam akwarystyką zajmuje się od dziecka. Przed paroma laty przerzuciłem się na gupiki a teraz kiedy dojrzało mi zakupione 2 miesiące temu akwarium 200l i chciałbym się dowiedzieć czy mogę mieć taką obsadę
    2 gurami mozaikowe (para)
    3 gurami dwuplamiste
    2 zbrojniki plecostomusy
    6 skalarów dopóki nie odbiorą się w pary
    10 kirysków pstrych
    8 bocji siatkowanych lub wspaniałych

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Klaudia

      Dla plecostomusow i bocji to sa male akwarium. Dodatkowo duze pleco beda niszczyc rosliny. Skalary do dobrania pary moga byc ale potem reszte musisz oddac i zostawic pare. Gurami dobrze trzymac w haremach. Kirysy jak najbardziej pod warunkiem ze masz podłoże piaszczyste. Pozdrawiam

  28. Agata

    jakoś tak w chwili słabości kupiłam do mojego 112l gurami mozaikowego. towarzyszą mu neonki innesa, pielęgniczki żółte i proporczykowce z kap lopez. Kupiłam jednego, bo akwarium jest na styk wystarczające dla tego gatunku. Teraz zastanawiam się, czy nie jest samotny i czy nie dokupić drugiego? Czy ten gatunek potrzebuje towarzystwa pobratymców? Boję się, że czasem trafią mi się dwa samce i będą wojny :/

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć Agato.
      Powiem tak, rybki zawsze czują się lepiej w towarzystwie własnego gatunku, możemy zaobserwować wtedy o wiele ciekawsze zachowania. Twoje akwarium 112l, w zupełności starczy na 2 Gurami Mozaikowe, a jeśli masz obawy o płeć – aby parka się dobrała, może kupić takie już bardziej odchowane (ok. 1 roku) by można było rozróżnić płeć. Spójrz na zdjęcia u góry – samiec ma zdecydowanie bardziej rozbudowaną, nitkowaną na końcu płetwę odbytową, oraz większą (wydłużoną) płetwę grzbietową niż samica, u której te kształty są bardziej obłe, zaookrąglone. Samiec też w odróżnieniu od samicy ma czerwony „podbródek”. W sklepie sprzedawca chyba też podpowie który to ON a która to ONA, przecież na tym się zna i pomoże…

  29. Kaja

    Czy do akwarium 112l mogę mieć:
    – 5 krewetek red cherry,
    -5 kirysków panda,
    -1 zbrojnik albino,
    -1 ślimak helenka,
    -7 neonów innesa,
    -4 samce gupika pawie oczko,
    -parkę gurami mozaikowe\ gurami dwuplamiste\ prętniki karłowate (doradźcie które najlepsze)
    – samicę bojownika plakat (chciałabym żeby zjadała ikrę, bo nie chcę, żeby tych ryb było za dużo) 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Krzysztof

      Generalna uwaga – czym mniej gatunkowo ryb tym lepiej dla nich. Obsada ma jedną wadę – na pewno gupiki do niej nie pasują z uwagi na wymaganą dla pozostałych rybek twardość wody. Zamiast nich warto rozważyć kupno 10 neonków – gdyż jest to ryba ławicowa (stadna) i w grupce wygląda lepiej. Odradzam kupowanie pojedynczych sztuk ryb (jak np. samica bojownika) tylko w celu zjadania ikry. Inne rybki spokojnie w takim zestawieniu zjedzą pozostawioną ikrę. Prętnik jest zdecydowanie mniejszy, gurami mozaikowy większy. Gurami również zje młode krewetki. Poza tym młode guramiowate są małe ale z czasem mogą urosnąć. I jeszcze kwestia wody – te ryby wymagają miękkiej wody, więc będzie trzeba zainwestować w filtr RO, albo ganiać do podmiany wody na stację paliw po wodę demineralizowaną. A Żadna kranówka nie ma mniej niż 7 pH.

    2. Kaja

      Dziękuję bardzo

    3. Kuroneko

      1. Krewetki odpadają przy czymkolwiek innym niż ryby denne. A już zwłaszcza przy rybach żerujących w naturze na kreweciach i robakach. No i tracą na uroku w dużych baniakach, chyba że masz ich miliony.
      2. Helenki proponuje kupować po kilka. Choćby i ze 3,4. Może i helenki nie szukają towarzystwa, ale można je rozmnożyć, jak masz kilka. A jak jeszcze wpuścisz trochę wcześniej świderki to oba gatunki będą sobie żyły i się wzajemnie regulowały, zatoczki zostaną pochłonięte dość szybko.
      3. Kiryski i zbrojnik ok. Byleby to był zbrojnik pospolity/złoty/niebieski, a nie gibiceps półmetrowy. Kirysków może być nawet więcej.
      4. Więcej neonów. Koło 15-20.
      5. Jakiekolwiek labiryntówki odpadają przy powyższej obsadzie – za zimna woda. Jeśli chcesz mieć labirynty to zamiast innesek jakieś inne bystrzyki, które lubią ciepło (z neonów czarne i czerwone są ok), no i kiryski odpadają. Może być zamiast tego albo harem zbrojników albo np. piskorki. Ciekawe też są kiryśniki, ale to już kwestia gustu, czy chcesz mieć bestię na 15-20cm w akwarium, na pewno jest niegroźny i dobrze wytrzyma temperaturę.
      6. Połączenie gurami-bojownik jest możliwe i sama je mam, ale musisz być najpierw pewny konkretnych osobników, które do siebie bierzesz. Gurami dwuplame nie miało problemu żeby skutecznie uśmiercić bojowniczkę, gdy ta zbyt długo i nachalnie za nim goniła. Jeśli rybki są niekonfliktowe, to z innymi samiczkami te same gurami razem żerują bez najmniejszego problemu.
      7. Gurami i bojki hoduje się w haremach, pójdzie też bezproblemowo „harem bez sułtana”, przy parkach masz loterię, czy samiec zagoni, czy samica ubije w końcu samca, czy się dogadają. Mozaikowe są dużo spokojniejsze, wiec i możnaby się pokusić o więcej ich na tym samym litrażu, powiedzmy 1+4 lub 6 zgranych pań nawet. Dwuplamki i prętniki mogą być większym problemem. A czemu nie rozważyć haremu lub damskiej ławicy bojowników? Bardzo długo miałam około 7 samiczek bojownika na 126l i widowisko jest świetne, jak panie budują hierarchię, obierają rewiry, itp. Przy 4-5 samiczkach można dostawić im jeszcze samca nawet.
      7. Gupiki teoretycznie można wcisnąć wszędzie, ale po co? Ani 4 gupiki nie są czymś fascynującym jak się rozlezą, ani ten sztandarowy gatunek nie pokaże pełnej krasy jak dookoła będzie latać pełno kolorowego welona. Teoretycznie mogłyby one być jako ławica, ale proponowałabym odmianę czarną/albino/niebieską, żeby za dużo krzykliwych kolorów nie było tylko robiły wrażenie ilością.
      A, co do kolegi niżej – filtr RO jest „obowiązkowy” tylko dla ludzi z za dużą ilością pieniędzy. Jeśli w wodociągu masz średnio-neutralne parametry wody jest ok. Jak jeszcze włożysz kilka korzeni, czy szyszek olchy to parametry masz prawie jak w czarnych wodach. Zresztą, i tak nikt w sklepach, czy hodowlach nie bawi się w takie rzeczy i ryby są przyzwyczajone do wody nawet lekko twardej. Wiem po własnych akwariach.

  30. Ania

    Mam pytanie 🙂
    Czy harem gurami mozaikowych może być w akwarium 240l [120x40x50 cm] z gupikami pawie oczko?
    Gupiki w ilości 6 samic i 3 samce
    Parametry :
    pH 7,1
    GH 12

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Krzysztof

      Jeżeli tylko są te dwa gatunki to można, ale trzeba mieć świadomość, że z czasem dorosłe gurami będą polować na narybek gupika