Gurami samuraj

Sphaerichthys vaillanti (Pellegrin, 1930 )

 • 4.5 - 5.5 cm
 • 54 l
 • 3.5 - 6.5 pH
 • 21 - 25°C
 • Azja

Gurami samuraje - ryby akwariowe

Gurami samuraj (Sphaerichthys vaillanti) – rzadko spotykana, słodkowodna ryba z rodziny guramiowatych.

Ryba akwariowa Gurami samuraj - Sphaerichthys vaillanti Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Wydaje się gatunkiem endemicznym, który występuje jedynie w górnym dorzeczu rzeki Kapuas w Borneo. W większości zamieszkuje środowiska czarnych wód – zalane obszary leśne, torfowiska i połączone z nimi strumienie, z dużą ilością rozkładającej się materii, gdzie pH może dochodzić do nawet 3.0-4.0 stopni. Bywa również znajdywany w wodach przejrzystych.

Ryba akwariowa Gurami samuraj - Sphaerichthys vaillanti Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gurami samuraj - samiec, samica

Sphaerichthys vaillanti – samiec (góra), samica (dół)

Dorosłe osobniki osiągają do 5.5 cm długości. Ciało samic oliwkowo-czerwone, samców brązowe. Wzdłuż ciała rozciągają się pionowe czarne pasy. Płetwy srebrno-biało obrzeżone. Młode ryby lub te niezaaklimatyzowane są trudne do rozróżnienia. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych gatunków gurami, u samurajów samica jest ładniej ubarwiona, a w okresie tarła nabiera pięknych intensywnych barw, także ona zabiega o względy samca oraz broni terytorium, na nim zaś spoczywa obowiązek inkubacji ikry oraz odchowania narybku. Z tego też powodu, dolna część pysku u samca jest bardziej zaokrąglona – widoczna zwisająca, rozciągliwa skóra – przystosowana do inkubacji ikry.

Tak jak inne ryby z rodzaju guramiowatych, posiadają dodatkowy narząd zwany labiryntem, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Są dość nieśmiałe i mało aktywne, w akwarium zaleca się trzymanie w grupie co najmniej 6 osobników. W grupie tworzą widoczne hierarchie i często można zauważyć dominującego osobnika, który przegania pozostałe ryby w czasie karmienia czy ze swojego rewiru. Z czasem łączą się w pary wykazując niewielki terytorializm, jednak nigdy nie dochodzi do agresywnych starć. Uchodzą za trudne w hodowli.

Ryba akwariowa Gurami samuraj - Sphaerichthys vaillanti Odżywianie ryb akwariowych

Mikrodrapieżnik. W środowisku naturalnym odżywia się małymi skorupiakami, robakami, larwami owadów i innym zooplanktonem. W akwarium początkowo może nie przyjmować gotowych pokarmów suchych, z czasem powinien ustąpić. W każdym razie podstawę jego diety powinny stanowić pokarmy pochodzenia zwierzęcego takie jak artemia, dafnia, grindale czy nicienie mikro. Właściwe karmienie zapewni dobrą kondycję i piękne ubarwienie.

Ryba akwariowa Gurami samuraj - Sphaerichthys vaillanti Akwarium ryb akwariowych

Wymaga akwarium o min. 60 cm długości, najlepiej z ciemnym, miękkim podłożem i niezbyt jasnym oświetleniem. Do dekoracji można użyć suchych, powykręcanych gałęzi, korzeni lub kawałków drewna, które zapewnią rybom zaciemnione kryjówki. Bardzo wskazane są również, występujące w ich siedliskach, suche liście np. Dębu, Ketapangu czy Buku. Nadadzą one bardziej naturalnego wyglądu, a także zapewnią dodatkowe źródło pokarmu dla narybku. Będą również uwalniać do wody korzystne kwasy humusowe i zabarwią wodę na kolor herbaciany. Dodanie roślin pływających ograniczy ilość światła, za którym ryby nie przepadają. Można także dodać kilka wytrzymałych, wolnorosnących roślin np. Anubias, Mikrozorium, Kryptokoryna.

Żyją głównie w wodach stojących, dlatego ruch wody nie powinien być zbyt silny. Są wrażliwe na gwałtowne zmiany parametrów wody. Należy unikać dużych podmian wody, wskazana wymiana 10-15% raz w tygodniu. Poziom NO3 powinien być stale kontrolowany i możliwie jak najniższy.

Nie toleruje wody twardej i zasadowej, w której traci odporność. Optymalnymi parametrami do hodowli będą temperatura 21-25°C, 3.5-6.5 pH i 0-5 dGH. Do uzyskania takich parametrów pomocne będzie użycie torfu, szyszek olchy lub wody z filtra RO.

Współmieszkańców należy dobierać z dużą rozwagą. Nie powinny być łączone z aktywnymi, większymi i agresywnymi gatunkami. Idealnym towarzystwem będą łagodnie usposobione kąsaczowate np. Razbory oraz niektóre bocjowate np. piskorek Kuhli.

Ryba akwariowa Gurami samuraj - Sphaerichthys vaillanti Rozmnażanie ryb akwariowych

Gatunek może być rozmnażany w większej grupie lub w parach, w zbiorniku urządzonym jak w opisie powyżej. Przy zapewnieniu optymalnych warunków i właściwej diety nie powinno być problemu z doprowadzeniem do tarła. Zaloty inicjuje samica. Tarło odbywa się w pozycji pionowej. Cały proces trwa kilka godzin. Ikra składana jest i zapładniana najczęściej na podłożu lub płaskim obiekcie (doniczka, kamień). Samiec zbiera zapłodnione jajeczka do pyszczka. W tym czasie obie ryby bronią terytorium.

Samiec inkubujący ikrę szuka spokojnych miejsc w akwarium i je bardzo mało lub wcale. Inkubacja trwa 7-20 dni, po czym uwalnianych jest ok. 10-40 w pełni wykształconych rybek. W tym momencie należy odseparować rodziców lub przenieść narybek do osobnego zbiornika z wodą o identycznych parametrach jak w tarliskowym.

Narybek od razu jest na tyle duży aby przyjmować żywe pokarmy np. nicienie mikro czy larwy solowca. Codziennie należy podmieniać niewielką ilość wody ok. 10% aby zapewnić jej odpowiednią jakość. Zbiornik musi być dobrze przykryty, gdyż młode wymagają dostępu do ciepłego, wilgotnego powietrza z nad powierzchni wody, aby zapewnić im właściwy rozwój labiryntu.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Gurami samuraj

Galeria Ryba akwariowa - Gurami samuraj

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Sphaerichthys vaillanti
  • Synonim: Vaillant's Chocolate Gourami
  • Opisał: Pellegrin, 1930
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 20 - 29 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 3

 1. Paweł

  a ja szukam ich od pół roku

  Odpowiedz
 2. Robin

  Kupiłem taką parę rybek w fatalnym stanie samczyk miał rankę przy płetwie grzbietowej a samiczka pływała na płasko płetwy wszystkie miały posklejane ale udało mi się je odratować. Są piękne. Żyją. Jedzą.

  Odpowiedz
 3. Tomasz

  przyznaję się bez bicia, że pierwszy raz widzę tą rybę. Jednak człowiek całe życie się uczy a na koniec i tak niewiele wie…

  Odpowiedz