Hokejówki amazońske - ryby akwariowe
Hokejówka amazońska (Thayeria boehlkei) – popularna, charakterystycznie pływająca rybka akwariowa z rodziny kąsaczowatych.
Hokejówka amazońska - Thayeria boehlkei - Występowanie
Gatunek pochodzi z Południowej Ameryki. Występowanie prawdopodobnie ograniczone do górnej części dorzecza Amazonki w Peru oraz Aragui w Brazylii. Spotykane w różnorodnych środowiskach. Od mokradeł z bujną podwodną roślinnością po strumienie dżungli.
Hokejówka amazońska - Thayeria boehlkei - Charakterystyka i usposobienie
Osiąga ok 7 cm długości. Ryby te pływają przeważnie ukośnie z głową w górę. Płeć trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła są zwykle trochę bardziej zaokrąglone niż samce. Ubarwienie oliwkowo srebrzyste. Hokejówkę amazońską na pierwszy rzut oka łatwo pomylić z hokejówką krótkopręgą, u której czarny pas wzdłuż tułowia rozpoczyna się na dolnym płacie płetwy ogonowej, biegnie dalej łukiem i kończy się na wysokości tylnej krawędzi płetwy grzbietowej, podczas gdy u hokejówki amazońskiej biegnie wzdłuż całego ciała aż do brzegu pokryw skrzelowych.
Są gatunkiem ławicowym i lepiej czują się w większej grupie. Do akwarium zalecane 6 sztuk, preferowane 10 lub więcej. Uchodzą za ryby podskubujące płetwy innym rybom. Zachowanie to nie jest aż tak zauważalne jeżeli są trzymane w większej ilości. Jak większość tetr w ławicy również ładniej się prezentują.
Hokejówka amazońska - Thayeria boehlkei - Odżywianie i karmienie
W naturze mikro-drapieżnik, odżywia się insektami, robakami, skorupiakami i innymi małymi bezkręgowcami. W akwarium przyjmuje niemal każdy pokarm. Najlepszą kondycje i ubarwienie zapewni jednak regularne podawanie żywych i mrożonych pokarmów np. Dafnia, Artemia, larwy owadów.
Hokejówka amazońska - Thayeria boehlkei - Akwarium
Te rybki są idealnym dodatkiem do gęsto zarośniętych zbiorników. Akwarium może być udekorowane poskręcanymi korzeniami, konarami, gładkimi głazami i kamieniami. Dobrym wyborem będzie też ciemne podłoże i pływające rośliny, które zapewnią nieco cienia rybom.
Do odwzorowania naturalnego środowiska ze strumienia południowo-amerykańskiej dżungli potrzebny będzie żwir rzeczny, konar i poskręcane korzenie. Uzupełnieniem będą wysuszone liście Dębu, Buku lub Ketapangu. Drewno i liście powinny nadać wodzie kolor słabej herbaty. Do tego celu można także użyć wkładu torfowego do filtra.
W tak urządzonym akwarium zalecane jest niezbyt jaskrawe światło i rośliny nie będą (podobnie jak w naturze) zbyt dobrze rosły. Można dodać rośliny cieniolubne np. takie jak Java moss, Mikrozorium pteroptus, Anubias czy Zwartka. Oczywiście nie pasują one do tego biotopu ale mogą być dodane ożywiając nieco zbiornik.
Łatwo adaptują się do różnych warunków. Równie dobrze czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej co w bardziej alkalicznej i twardej z przedziału pH 5.5 – 8.0.
Nie będą się dobrze czuły w towarzystwie ruchliwych i większych ryb. Idealnymi współmieszkańcami będą inne gatunki z Południowej Ameryki np. Bystrzyki, Zwinniki, Drobnoustki (obrzeżony, Beckforda), Pielęgniczki i inne małe pielęgnicowate. Kiryski, Zbrojniki. W akwariach ogólnych mogą być łączone z mniejszymi Razborami, Brzankami, rybami labiryntowymi czy Barwniakami.
Hokejówka amazońska - Thayeria boehlkei - Rozmnażanie
Rozmnażanie dość łatwe ale niezbędne do tego celu będzie dodatkowe akwarium. Zbiornik o wymiarach 45x25x25 cm będzie wystarczający. W nim umieszczamy kępy drobnolistnych roślin np. mech java moss lub sztuczny mop akwarystyczny. Dno można pokryć siatką z drobnymi oczkami. Chemia wody nie jest zbyt istotna dla tego gatunku jednak lepsze efekty uzyskamy z wodą kwaśną lub obojętną o nieco podwyższonej temperaturze. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.
Hokejówki mogą być rozmnażane w większej grupie po 6 ryb z każdej płci. Ryby obficie karminy żywymi pokarmami a z rozmnożeniem nie powinno być problemów.
Efektywniejsze jest jednak rozmnażanie w parach. Oddzielamy samce od samic i przez kilka dni karmimy żywymi pokarmami. Kiedy samice są zauważalnie większe w okolicach brzucha a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najpiękniejszego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano następnego dnia. Ryby mogą złożyć do 3000 jaj, przeważnie jednak jest ich ok 1000. Samce podczas tarła wypuszczają tyle mlecza, że czasem może być potrzebna podmiana wody.
Rodzice jeżeli tylko mają okazje wyjadają ikrę i narybek dlatego dorosłe ryby odławiamy jak tylko zauważymy jaja. Wylęg następuje po 12-24 godzinach. Po kolejnych 3-4 dobach larwy zaczynają swobodnie pływać. W pierwszych dniach podajemy mikro pokarmy do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować mikro nicienie, Artemię czy larwy owadów.
Ikra i narybek w pierwszych dniach są wrażliwe na światło.
Ostatnio zmodyfikowano: 16 stycznia 2016 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Czy rybka ta utworzy ławicę w zbiorniku 112 litrów? Ile sztuk warto mieć na start? Czy rybka ta da radę również w 20 stopniach?
Witam, Tak ten gatunek to takson wybitnie stadny , na start co najmniej 10 -12 osobników ale w 112l można dać nawet 16. Natomiast co do temperatury to 20 jest wartością zdecydowanie za niską, takie minimum to 23 stopnie. Pozdrawiam
Co sądzicie o trzymaniu 6-8 tych rybek wraz z 6 bystrzykami ozdobnymi i 4 zbrojnikami pospolitymi w akwa 112l?
Witam. Do Pani/Pana RybaAkwariowa. Obsada ok. ale za dużo zbrojników. Po pierwsze i najważniejsze- rybki te produkują dużo odchodów. Po drugie – zbrojniki potrzebują miejsca na swoje ,,rewiry,, szczególnie dotyczy to samców. Tak że ten litrarz to max. 2 (a najlepiej 1). Pozdrawiam.
Czy można je trzymać z pielęgnicami meeka?
Można ale raczej do większego akwarium.
Cześć,
Ostatnio założyłem akwarium 200L, biotop Ameryki. Akwarium jest mocno obsadzone po bokach oraz z tyłu. W środku jest wszystko oprócz ryb.
Jedyne ryby jakie tam mam to parka akar z maroni.
I mam w planie zrobić jedną ławicę bysztrzyków lub rodostomusów (czerwonogłówek) ale nie mam pomysłu co mogę tam jeszcze dodać.
Chciałbym się zapytać, jaką rybę polecacie która nie musi żyć w ławicy,
oraz nie jest większa niż 9cm.
Nie przychodzi mi nic innego do głowy niż żyworódki.
Z góry dzięki za odpowiedź.
Wybierz platki są dla ciebie idealne
Czy można je trzymać ze skalarami?
Tak można, dorosłe będą za duże dla skalarów
Marzę sobie o tej rybie Ale nie wiem czy mogę ja mieć z bnrzanką rózową
Może być z Brzanką, będą się nawet razem ganiać
Aleksandrze Temperatura 22 Stopnie ph 6,5 dGH 8 akwarium 600l i mi się rozmnażały bez problemu, teraz niestety mam 2 sztuki bo infekcja do akwarium mi się dostała i zostały dwie niestety do końca miesiąca będą samotne, Miedziki je przyjęły do swojej grupy i na razie dają radę 🙂 [tylko zauważyłem że Hokejówki zazwyczaj wychowują u mnie w kokosie i Zjadają wszystkie samice, samce zostawia ławica a samicami się żywi]
Jaką wode miałeś przygotowaną do tarła-parametry?
Miałem je kiedyś są piękne ale jeżeli chce się je złapać to jest z tym duży problem
nie radzę hodować z gupikami
obgryzą cały ogon samcom i te zdechną
Moim gupikom nic nie zrobiły
Ceny ryb są dosyć wysokie. Ja ostatnio kupowałem w majstrze za niecałe 5 zł dokładnie 4 .49? Coś takiego, ale w akwarium wyglądają ślicznie.
Choć teraz z punktu czasu ceny jednak nie są wysokie. Dużo wydawać może się kupując od razu większe ilości co oczywiście odwdzięcza się pięknym widokiem