Kiryski pigmejki – pigmejskie - ryby akwariowe
Kirysek Pigmej (Corydoras pygmaeus) – miniaturowa rybka słodkowodna z rodziny kirysków. Często błędnie nazywany kiryskiem karłowatym.
Kirysek pigmej - Corydoras pygmaeus - Występowanie
Występuje w dorzeczu rzeki Madeira w Brazylii. Zamieszkuje niewielkie dopływy, potoki, cieki wodne oraz zalane tereny leśne. Przeważnie ukrywa się między roślinnością i korzeniami drzew.
Kirysek pigmej - Corydoras pygmaeus - Charakterystyka i usposobienie
Dorasta do 3 cm długości, przeważnie jednak mniej – samce ok. 2 cm, samice 2.5 cm. Ciało maczugowate, srebrzyste. Wzdłuż linii bocznej, od pyszczka aż po nasadę ogona, przechodzi czarna nieprzerywana linia. Druga cienka, czarna smuga biegnie dolną częścią ciała, od płetw brzusznych do ogona. Górna część ciała ma ciemny szary lub brązowy odcień. Narybek w pierwszym miesiącu ma pionowy pas, który blednie i na jego miejscu pojawia się poziomy.
Płeć jak w przypadku innych kirysków najłatwiej odróżnić patrząc na ryby z góry. Samice są często większe, bardziej krągłe i szersze od samców, w szczególności kiedy noszą ikrę.
Bardzo łagodny i spokojny gatunek. W naturze żyje w dużych grupach. W akwarium powinno się trzymać minimum 6 osobników, preferowane 10 lub więcej. W dużej grupie ładniej wyglądają, są bardziej śmiałe oraz prezentują ciekawsze zachowania. Co ciekawe, w porównaniu do większości kirysków, częściej pływają w toni wodnej, ale jednocześnie znacznie rzadziej niż C. hastatus. Ładnie wtedy trzymają się ławicy – rybki „startują” jeden za drugim.
Tak jak inne kiryski, nie mają łusek, a ich ciało pokryte jest dwoma rzędami płytek kostnych. Pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej są twarde i ostre – należy uważać przy ich odławianiu, ponieważ mogą łatwo zaplątać się w siatkę lub boleśnie ukłuć.
Są przystosowane do przeżycia w wodach ubogich w tlen. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy – zmodyfikowane jelito, które umożliwia im pobieranie powietrza atmosferycznego znad tafli wody. W akwarium często gwałtownie podpływają do powierzchni, aby nabrać powietrza, co jest zupełnie normalnym i naturalnym zachowaniem.
Kirysek pigmej - Corydoras pygmaeus - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne, zjedzą każdy, opadający na dno pokarm, który zmieści się im do pyszczka. Na co dzień można je karmić dobrej jakości drobnymi suchymi pokarmami w płatkach lub granulkach. Dietę należy regularnie uzupełniać żywymi i mrożonymi pokarmami np. larwami solowca, dafnią, wodzieniem, tubifexem, widłonogami. Urozmaicona dieta zapewnia rybom optymalną kondycję. W żadnym wypadku nie powinny odżywiać się jedynie resztkami pozostawionymi przez resztę obsady.
Kirysek pigmej - Corydoras pygmaeus - Akwarium
Akwarium dla małej grupy kirysków pigmejskich powinno mieć minimum ok 30 l (preferowane większe). Najlepiej czują się w niezbyt jasno oświetlonym i miejscowo gęsto obsadzonym zbiorniku, z ciemnym, piaszczystym podłożem. Wskazana również roślinność pływająca. Do dekoracji można użyć suchych gałęzi, korzeni czy liści, które nadadzą akwarium bardziej naturalnego charakteru.
Kiryski pigmejki preferują umiarkowanie kwaśną i miękką wodę, ale łatwo przystosują się też do innych warunków. Są ekstremalnie wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia, chemikalia i leki, a także gwałtowne skoki parametrów. Woda powinna być doskonałej jakości, regularnie podmieniana, a podłoże często odmulane. Objawy stresu zaczynają się zwykle od przyspieszonego oddechu, a następnie letargu (częste i długie przysiadanie na liściach roślin lub podłożu), czasami też przewracają się na boki. Jakakolwiek nagła zmiana chemii wody lub temperatury często wywołuje wstrząs, powodując, że ryba „omdlewa” i przewraca się na bok lub zaczyna dziwnie pływać. Wprowadzone do niestabilnego akwarium giną w ciągu kilku tygodni.
W akwarium towarzyskim mogą być łączone z podobnych rozmiarów, łagodnymi gatunkami. Idealnym towarzystwem będą razbory, pstrążenice, drobnoustki, niebieskookie tęczanki oraz drobne kąsaczowate pochodzące z tego samego regionu.
Kirysek pigmej - Corydoras pygmaeus - Rozmnażanie
Najchętniej przystępuje do tarła spośród miniaturowych kirysków. W dobrze utrzymanym i urządzonym akwarium do rozmnożenia może dojść zupełnie niespodziewanie po większej podmianie wody. W celu uzyskania dużej liczby narybku wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. Niezbędne będzie osobne akwarium tarliskowe (min. 20 l), z dojrzałą filtracją gąbkową i dużymi kępami roślin (Mikrozorium, Java moss) lub zamiennie mopem akwarystycznym. Narybek wydaje się mniej podatny na choroby, gdy chowany jest na cienkiej warstwie piasku.
Ryby do tarła stymuluje duża podmiana miękkiej i kwaśnej wody, o parę stopni chłodniejszej od tej z akwarium głównego (wodę podmieniamy stopniowo). Woda powinna być miękka i kwaśna. Pomocne będzie przefiltrowanie jej przez torf lub użycie filtra RO. Zastosowanie dodatkowych kamieni napowietrzających zwiększy ruch wody i ilość rozpuszczonego w niej tlenu. W taki sposób symuluje się porę deszczową, podczas której ryby się wycierają w warunkach naturalnych. Doświadczeni hodowcy mówią także o korzystnym wpływie burzy i wiążącym się z nią gwałtowną zmianą ciśnienia barometrycznego. Do tarła przystępują osobniki w wieku ok. 10-12 miesięcy. Przed planowanym tarłem należy zwiększyć ilość i częstość podawania żywych i mrożonych pokarmów.
W czasie tarła kiryski pigmejki są bardziej żywiołowe. Samce ganiają samicę po całym akwarium i zwycięzca tej rywalizacji w nagrodę wyciera się z samicą. Samica pobiera od samca mlecz (w typowej dla kirysków pozycji T) i uwalnia już zapłodnione jajeczka (2-4 szt.) do utworzonej z płetw brzusznych kieszonki. Następnie odpływa i składa je w wybranym miejscu – może to być np. szyba akwarium, podłoże czy liście roślin.
Dobrze karmieni rodzice, nie będą zwracać uwagi na ikrę, jednak lepiej ich odseparować, aby zmaksymalizować ilość uzyskanego narybku.
Do zbiornika z ikrą warto dodać kilka kropel błękitu metylenowego, który częściowo zapobiega jej pleśnieniu. Podobne właściwości wykazują również szyszki olchy. Niektórzy hodowcy używają nawet pewnych gatunków krewetek, które wyjadają jedynie spleśniałą ikrę, a pozostawiają tą zdrową np. popularna krewetka red cherry.
Czas wylęgu jest zależny od temperatury, trwa od 3 do 4 dni. Po kolejnych 4-5 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. Narybek karmimy mikro-pokarmami w proszku lub płynie. W pierwszych dniach może przyjmować nicienie mikro, po kilku kolejnych świeżo wyklute larwy artemii.
Ostatnio zmodyfikowano: 1 kwietnia 2018 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
po dłuższej hodowli zauważyłem że jest to gatunek najbardziej odporny z małych gatunków lepiej się czuje w grupie nie 6 tak jak piszą tylko więcej i nie 30 tylko trochę większym akwarium chętnie składają ikre wrażliwe na zbyt gwałtowne spadki ph dobrze koegzystuja z drobniczka i innymi spokojnymi rybami
ryba łatwiejsza w hodowli od habrosusa i pandy jednak lepiej się czuje w stadzie powyżej 10 sztuk w zbiorniku powyżej 45 litrów, tylko trzeba uważać na wloty pomp kaskadowych ja mam prefiltry bo nawet na zmniejszonych obrotach są zasysane .U mnie zbiornik 50 litrów plus filter zewnętrzny 10 szklany 11 sztuk plus krewetki i trochę ryby w toni .lubię zerować na mchach .Zbiornik niepowinien być zagęsto obsadzony roślinami ryby się wplątuja
Dobry wpis , wnoszący ciekawe informacje. Takich powinno być więcej
Cześć, posiadam akwarium akwarium o litrażu 40l z korzeniem nie dużym i 4 gupikami pawie oczko oraz 4 endlerkami(same samce jakby co 😉 )myślę o kupnie kirysków do urozmaicenia akwarium ale też ze względu na pracę porządkowe (noi dlatego że mi sie bardzo podobają) ale niewiem czy to już nie za dużo ryb i niewiem jakie dać, pigmejki wydają się ok ale boję się ich że względu na ich wrażliwość a z kolei kirysy pandy nie wiem czy nie będą za duże na takie akwarium, proszę o poradę
ryba łatwiejsza w hodowli od habrosusa i pandy jednak lepiej się czuje w stadzie powyżej 10 sztuk w zbiorniku powyżej 45 litrów, tylko trzeba uważać na wloty pomp kaskadowych ja mam prefiltry bo nawet na zmniejszonych obrotach są zasysane .U mnie zbiornik 50 litrów plus filter zewnętrzny 10 szklany 11 sztuk plus krewetki i trochę ryby w toni .lubię zerować na mchach .Zbiornik niepowinien być zagęsto obsadzony roślinami ryby się wplątuja
Chciałabym nabyć stado tych kirysków, jednak mam obawy co do ich wrażliwości zamieszczonej w opisie. Czy ktoś ma z nimi doświadczenie w tym zakresie. Czy faktycznie są takie wrażliwe na zamulenie i zmienne parametry. Do tej pory zawsze miałam kiryski pstre które słyną z odporności i nigdy nie miałam z nimi problemów.
Mam w akwarium ok. 10 pigmejów od ponad 3 lat i uważam że są dość odporne. Dwie sztuki młode się same odchowały, kilka dni temu znowu złożyły ikrę. W między czasie zdarzały się różne historie w akwarium (pokarmy, filtracja), zdarzały się zgony innych ryb a te kiryski wytrzymały.
Dziękuję za te informacje. Uspokoiło mnie to i przekonało do zakupu. Pozdrawiam
Dzień dobry
Zastanawiam się nad kupnem tych oto Kirysków do akwarium 30l i ile mógłbym ich ” wrzucić” do zbiornika? Obsada to 10 bystrzyków Amandy i kilka krewetek
To trochę dylemat, bo 30L to naprawdę minimum, a jednoczesnie one się czuję dobrze w minimum 6szt stadku. Więc wszystko jest takie na minimum… jeżeli już bardzo musisz, to ja bym te 6 szt zaryzykował… ale upewniłbym się że wszystkie inne warunki masz dobrze spełnione, w szczególności twardość wody poniżej 14, dużo roślin niskopiennych, niezbyt jasne światło, ewentualnie wysokie rośliny które zacieniają. Wolą też ciemne podłoże. Jeżeli masz malutkie akwarium a chcesz je chodować, to przynajmniej upewnij się że wszystkie inne warunki są bliżej optymalnych. Inaczej kiryski będą siedziały zestresowane, i męczyły się.
Okrągłe 0 :). Do takiego akwarium jeden gatunek ryb to maksimum a tym bardziej stadnych
Czy można trzymać pigmejki z kolcobrzuchem malutkim (ma 2,5 cm więc może nie zagrozi pigmejkom).
Nie polecam. Kiedyś wziąłem go na ślimaki, ale atakował Zbrojniki i Gupiki. Kolcobrzuch musi być sam albo z innym Kolcobrzuchami
Witam czce założyć zbiornik około 100 l i chciałbym żeby znalazły się w nim pigmejki i krewetki jako obsada spszatajaca może że dwa ślimaki i pytanie następujące.
Czy pigmejki nie zjedzą krewetek?
Teoretycznie nigdy nie można przewidzieć zachowania ryb z krewetkami, lecz ja z powodzeniem hoduję kiryski pigmej wraz z krewetkami RC i nigdy nie zauważyłam jakiekolwiek agresji ze strony pigmejków. Krewetki mają swój świat, kiryski swój i nie wadzą sobie. Czasem obserwuję ciekawe zjawisko, jak kirysek i krewecia stoją i patrzą się na siebie nawzajem, ale jest to jak najbardziej 'wzrok pokojowy’ ;3
dobrze by się im żyło w akwarium z m.in. akarami paskowanymi, neonami czerwonymi, otoskami i drobnoustkami w akwarium 400 l. Czy akary by ich nie stresowaly?
Czesc. Czy ten kirysek i wogole kiryski żerują przy dnie i odżywiają się resztkami jedzenia?
i tak i nie, nie mogę powiedzieć tak bo u mnie tak nie za bardzo to robiły ale też nie mogę powiedzieć nie bo jednak coś zjadały (to pewnie też zależy czy trafią ci się żarłoki czy nie)
Czy Kirysek pigmej może być w akwarium z Neon Innesa ?
Oczywiście może być
Kiryski pigmeje doskonale towarzyszą neonkom innesa. Spokojnie można polecić taką obsadę, ja mam wiele miesięcy i nie zauważyłem jakiś animozji między tymi rybkami.
Mam akwa 25l u chce harem gupika endlera i te kiryski ile ich mogę?
Ja kupilbym samce gupika zamiast samic (bys nie mial plagi) i nie wiecej niz 6 pigmiejków. Polecam 5.
witam ile Kirysków mogę wpuścić do baniaczka 32L będą tam oprócz nich tylko krewetki
Witam. Proponuję z doświadczenia trzymanie dziesięciu lub więcej. Wtedy rybki trzymają się razem i mają bardzo ciekawe zachowania. Aktualnie posiadam w baniaku 50 l sztuk 23 i nie zamieniłbym ich na żadna inna odmianę. W obsadzie pływa jeszcze samiec bojownika i piec samic do tego trzy pielęgniczki macmasteri. Akwarium low tech na ziemi cotygodniowa podmiana 10l. 5l wody RO 5l kranowej. Polecam.
@Pigmej Nie pisz takich głupot. Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj i nie ogłupiaj innych. Do 50l 23 to raczej za dużo a tym bardziej jeśli są tam inne ryby. Bojowniki są samotnikami a macmasteri z taką ilością kirysów w takim akwarium nie ma miejsca
mam 4/3 ryb ki z betta bellica i wielkopłetwcem z hong kongu nic się nie rodzi ale czemu
Mam w swoim domu kiryski w 240l. Bardzo lubią pływać z rasborami klinowymi, pięknie trzymają się ławicy. Oprócz nich mam jeszcze tam bojownika, cztery skalary i 13 gupików. Nikt z nikim się nie kłuci i ładnie to wygląda. Dziękuję za artykuł, dzięki niemu dowiedziałam się o długości ich życia.
Pozdrawiam.
Bojownik co się nie rzuca na głupiki jest na wagę złota. Więc o jakiej sumie mówimy możemy się dogadać co do ceny xdd
Na jakiej podstawie twierdzą Państwo, że „kirysek pigmej często błędnie nazywany jest kiryskiem karłowatym”??
Wg ‚Atlasu ryb akwariowych’ (Kahl, Kahl, Vogt) Kirysek Karłowaty to właśnie Corydoras pygmaeus. Podobnie twierdzi Wikipedia. Kirysek sierpoplamy to po prostu Corydoras hastatus.
Na podstawie fishbase i planetcatfish.
Witajcie, czy ktoś się orientuje czy te kiryski mogą być razem z bojownikiem w 70l? Dziękuję za odpowiedzi
Bez problemu. U mnie bojownik kompletnie nie zwraca uwagi na kiryski.
Drogi adminie napiszcie jeszcze o Kirysku malutkim habrosus
Na pewno niedługo się pojawi, dziękujemy za sugestię 🙂
Witam , ile kirysków mógłbym trzymać w akwarium 54l z 1 glonojadem pospolitym i red cherry ?
Nie ma czegoś takiego,jak „glonojad pospolity”…
Skoro jesteś taki inteligentny to mogłeś się domyślić ,że to zbrojnik 🙂
Witam czy te kiryski potrzebują piaskowego podłoża? Czy musi być to gładkie podłoże?
Jak każdy kirys powinien mieć piach
Jakie ryby do akwarium 54l? Potrzebuje odpowiedzi szybko. Chce hodować Amerykę południowa, najlepiej bez żyworódek (najlepsze są kąsaczowate). Plis proszę o szybka Odp!!!
no np;zwinnika czerwnogłowego – rodostomusa i 4 tetry cesarskie
Uwielbiam tą rybkę ta ryba jest mniejsza od neonki 🙂
Czy można trzymać pigmejki z prętnikiem karłowatym?
A z większym gurami mozaikowym?
Pigmejki będą pożarte przez ryby beloncjowate (labiryntowe) jak prętniki czy gurami, więc wpuścić można ale hotować się nie da – nie dożyją.
Można, ja trzymam i gra, swobodnie się czują i prętniki i kiryski pigmej
Pomocy moj kirys pigmej jeden jest ladny ma normalny kolor natomiast drugi jest blady i wyglada jakby mial delikatne plamki to normalne? kupilem je niedawno. Proszę o pomoc tutaj lub email strong16@o2.pl
Trzymam pigmejki z razborami maculata. Mają podobne rozmiary, czasem widzę jak pigmejki pływają razem z razborkami. Są pocieczne, lubią odpoczywać w dziwny sposób np. pionowo we mchu, albo na drobnych listeczkach niczym motyle. Na dodatek mają wąsiki niczym Mr Mijagi i jak machają płetewkami to kojarzą mi się z kolibrami, więc z nimi w akwarium jest zawsze wesoło.
Pigmejki będą pożarte przez ryby beloncjowate (labiryntowe) jak prętniki czy gurami, więc wpuścić można ale hotować się nie da – nie dożyją.
Witam,
Mam pytanie co do obsady. Posiadam akwarium 60 litrów a w nim jakieś 11 sztuk neona zielonego, 12 sztuk bystrzyka amady i z jakieś 10 krewetek RC. To dość małe rybki ale akwarium też nie jest spore, więc zastanawiam się czy powiedzmy wpuścić tam 6 kirysków czy jednak już dać sobie spokój z powiększaniem obsady? Z góry dzięki za odpowiedź.
zadużo ryb
11 szt. neon zielony – 11×2,5cm=27,5l
12 szt. bystrzyk amandy – 12×2,0cm=24l
10 szt. krewetek red cherry – 10×2,5cm=25l
RAZEM: 76,5l
gdybyś zmniejszył obsadę do 8 neonków, 8 bystrzyków, 6 krewetek mógłbyś dać 6 pigmejków i byłoby OK
Zmniejszyła. Problem w tym, że neonki w mniejszej grupie i bystrzyki nie za fajnie się czuły. Szczególnie neonki chowały się w kącie akwarium. Dopiero teraz neon zielony przestał być tak nieśmiały i można go podziwiać. Znam metodę 1cm równa się 1 litr na rybę i jak również jej mankamenty dlatego nie specjalnie mnie to przekonuje – ryby przecież mają swoje upodobania odnośnie liczby osobników w grupie, zajmowanych rewirów, zachowania, powierzchni na której pływają (np. tęczanka filigranowa też jest mała ale akwarium dla niej musi być większe, bo lubi sobie popływać i tu 1cm na 1 litr się nie sprawdzi) etc.
Moje obserwacje wyglądają następująco – obecnie rybki pływają w strefie środkowej i dennej wyłącznie na 1/2 akwa z wyjątkiem pojedynczych sztuk, które czasem zapuszczają się dalej. Tak naprawdę najchętniej trzymają się na 30 litrach – przypuszczam, że odpowiada im bardziej roślinność w tym miejscu. Dlatego jak na to patrzę mam dylemat. Widzę, że jest miejsce ale nie chcę przedobrzyć, żeby nie popsuć parametrów wody. Akwarium chodzi teraz na dwóch filtrach, kaskadowym oraz Aquel Pat Mini i jak na tę ilość jest naprawdę ok. Myślę, że jednak daruję sobie na razie kiryski ewentualnie zobaczę jak to się będzie rozwijało. Poza tym nie mogę przecież zmniejszyć obsady krewetek do 6 sztuk. One też się czują dobrze przy jakiś 10 sztukach w górę. Ja i tak w tym momencie mam właściwie minimum. Nie wiem, czy przy bystrzykach doczekam się jakiś młodych krewetek ale w sumie też trzeba się liczyć z tym, że ich populacja się zwiększy…
Tak, to prawda że ten wzór to tylko tak na ogólną orientację i że ryby mają swoje upodobania… Generalnie chodzi o to aby rybki miały czym oddychać, przy zbyt dużej liczebności może się okazać że wchłanianie tlenu przez wodę oraz „produkcja” przez rośliny może okazać się zbyt mała na potrzeby takiej ilości (może to być przyczyną że ciągle pływają przy roślinach). Z drugiej strony, aby dokładnie panować nad sytuacją, musiałabyś (tu się poprawiam) kontrolować poziom azotanów, aby przy zbyt dużej liczebności rybek, stężenie nie wzrosło zbyt wysoko… tyle co mogę podpowiedzieć w sprawie kirysków.
Czy 2-3 kiryski mogą być z haremem bojownika syjamskiego w 30l akwarium? Głównie chodzi mi o to, czy może być bez filtra, bo tu nic o nim nie pisze, a kiryski karłowate nie mogą. Dlatego się pytam.
Liczę na szybką odpowiedź i pozdrawiam.
Te maluchy będą smaczną przekąską dla bojownika, a jeśli chodzi o filtr, tak, jest potrzebny, to delikatne rybki, wrażliwe na złe warunki wody. Moje pigmejki żyją w krystalicznie czystej wodzie, trochę zjadają z dna pokarm, ale ile taki maluszek może zjeść, często podmieniam im wodę mimo że filtr chodzi na okrągło.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Szafka przyszła i biorę się za wygląd i sadzrnie roślin. Do starego 54l baniaka wylądują bojowniki. Całość z filtrem i grzałką. Czy może tam być wtedy stadko kirysków spiżowych?
jak najbardziej, zbliżone parametry wody dla bojownika syjamskiego i kiryska spiżowego (woda miękka/twarda), kirysek dorasta nawet do 7cm i jako ryba denna nie będzie wchodzić w drogę bojownikowi. a jeśli chodzi o pigmejki, zwróć uwagę że w tym mniejszym akwarium (30l) woda będzie musiała być mniej twarda 2-15°dGH, jednak polecam obsadę trochę większą niż 2-3, przynajmniej 6 szt., te maludy lepiej wtedy się prezentują i są bardziej odważne, do towarzystwa polecam stadko razbor borneańskich (brigittae) lub razbor plamistych, też najlepiej 6 szt. (lub więcej) z tym że woda wtedy musi być b.miękka/miękka (0-10°dGH), ale rybki są świetne…
Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o razbory to średnio mi się podobają. Czy zamiast tego mogą być np. fantomy czarne?
Aha. jeszcze chciałam zapytać o filtr. Czy do 112l wystarczy taki 300l/h 400l/h czy musi byc jakiś mocniejszy?
Pozdrawiam.
Trochę już się pogubiłem z Twoimi akwariami… najpierw piszesz o 30l, później o 54l, teraz pytasz o 112l i Fantomy Czarne – z jakimi rybami i w którym akwa? Do 112l polecam filtr Aquaela Fan 2 Plus (5,2W) o max. wydajności 450l/h – z dobrym rozwiązaniem regulowanego przepływu, do tego jeszcze deszczownia i …gitara gra 🙂
Więc tak, mam na razie akwarium 54l, czekałam na szafke,która przyjechała w piątek i przenoszę rybki do 112l. Kupiłam siostrze akwa 30l, w którym ma parke bojownika. Skoro przenoszę moje ryby do większego to bojowniki dam do 54l, ale chce tam dać jeszcze jakąś ławicę, by było ładniej. Siostra chce albo fantomy albo neony. Chcę kupić lepszy filtr do większego akwariumstąd pytanie jaka moc. Uff, chyba wszystko. To neonki czy fantomy, które twoim zdaniem bardziej pasują. A 30l pójdzie na strych albo posłuży za kotnik.
Nie wiem na ile agresywne są wasze bojowniki, te ryby mają charakterki… Już czytałem tutaj o oderwanych głowach neonków, inni piszą że można trzymać ze wszystkimi rybami, i bądź tu mądry. Ja bym raczej skłonił się ku fantomom, są trochę większe od neonków. A z akwariami już zrozumiałem 😉 haha…
Taa, przepraszam za zrobienie zamieszania. Już to trochę było widać w twoim drugim komentarzu, bo ja mówiłam o 54l a ty mi o 30l. Hihi, na szczęście wszystko się wyjaśniło. Ja też bardziej myślę o fantomach, ale moja mama, która kilka lat temu zlikwidowała akwarium mówi:
,,Neonki są takie ładne i łatwe w hodowli”. A one mi się wydaje są trudniejsze, no cóż, dziękuję za odpowiedzi.
To zależy jakie neonki? Różnica w hodowli między fantomami a neonami innesa jest niewielka – neonki źle znoszą temperaturę powyżej 26°C (fantomy tolerują nawet do 28°C), pozostałe parametry (kwasowość, twardość wody) prawie że identyczne – obydwa gatunki mogą żyć w twardej wodzie, skolei neon czerwony musi mieć twardość wody poniżej 10°dGH, a simulans (zielony) poniżej 8°dGH i kwasowość poniżej 6,5 pH!!!
Znaczy, jak już będę kupować neony to innesa. Dzięki za pożyteczne rady 🙂
Tak przy okazji, nie chcę być złośliwa ani nic, ale pisze się ,, z kolei” anie skolei.
„z kolei” ok, wiesz, pisząc ten wyraz tak się zastanawiałem czy nie popełniam błędu ortograficznego, jednak lenistwo spowodowało że nie chciało mi się sprawdzić 😉 dzięki – zapamiętam 🙂 Jeszcze wrócę do rybek… Jeśli chodzi o wybór między fantomami i neonkami, ja mam inne obawy, na ile wasze bojownikowi będą je tolerować, dlatego sugerowałem fantomy. Ale myślę że z neonkami nie powinno być przykrych niespodzianek. Powodzenia…
Dzięki 😀
Jeżeli chodzi o bojownika to najpeirw jak go miałam w ogólnym tylko z gupikami to się nie żarły itd.
Potem jak kupiłam inne rybki to go przeniosłam do osbnego zbiornika I dokupiłam samiczkę. Jednak kupię fantomy, bo jakoś jestem do nich bardziej przekonana, w dodatku bardziej mi się podobają. Najwyżej fantomy pójdą do 112l a kupię neonki.
Dzięki za pomoc i pozdrawiam.
Jak chodzi o bojownika, to jest on bardzo spokojny i zgodny ze wszystkimi rybami. Miałem już bojowniki nawet z simulansami, które są przecież mniejsze od innesek i nie było rzezi niewiniątek. Bojownik jest agresywny tylko do samca swojego gatunku, a inne ryby tylko przegoni i rzadko pływa za nimi dłużej, bo jest wolniejszy. Ważne, żeby było dużo przestrzeni dla wszystkich ryb, to wtedy będzie równowaga. Natomiast bojownik spokojnie też może być hodowany razem z kiryskami.
Dwie ważne uwagi !!!
1. Akwa dla bojownika MUSI BYĆ PRZYKRYTE, bo inaczej biedak zaziębi swój labirynt i zdechnie – powietrze musi być o zbliżonej temperaturze co woda, a mało kto ma w domu np. 26 celsjuszów 24/h
2. wszystkie kiryski są rybami stadnymi i nie wolno kupować po dwie-trzy rybki, tylko od razu kilka 5-6 przynajmniej, żeby im było raźnie. Pod tym względem kiryski są jak neonki – musi ich być więcej.
Pozdrawiam
GT.
Dziękuję za rady, każda się przyda. Akwarium jest przykryte, grzałka i filtr jest. Jutro jadę po nowe roślinki i sadzę je w 112l.
cześć . mam pytanie ? mam akwarium 160 litrów o wymiarach 80x40x50 . jeszcze nie mam tam rzadnych ryb ale chce mieć 4 zbrojniki niebieskie 2 pyszczaki żółte 2 kirysy czarnoplamy i 6 kirysów pigmeji . ciekawi mnie czy kirysy pigmeje nie będą sie bały ? bo wszystkie inne ryby są od nich większe
Aktualizacja:
Nie ważne jakie masz Ph , kiryski dobrze się czują w zakresie od 6.5 do 7.4 , tarło jest sezonowe – zaczyna się na początku lutego i trwa ok 2 miesiące , ważne by w tym czasie dobrze je karmić , najlepiej żywy pokarm ,spirulina jest dobrym dodatkiem.Codzienna podmiana wody ok 2-3 litrów tylko zwiększa ich apetyt na tarło.Ważne by zmniejszyć ruch wody na ok 2 miesiące ,ale zapewnić naprawdę dobrą filtrację.Naturalne ukrycia -łupiny kokosa itp zwiększają szansę na większy miot.
Nie do końca zgodzę się z informacją o sezonowości tarła Corydoras pygmaeus. Mam 10 sztuk w zbiorniku ogólnym razem z Nannostomus becfordi, Hyphessobrycon amandae i Otocintlus sp. Zbiornik z wodą miękką i lekko kwaśną, dojrzały, temperatura 26 stopni, dobra filtracja i napowietrzanie. W połowie zbiornika gęsta obsada Echinodorus sp., na powierzchni sporo Salvinia natans, która zaciemnia drugą połowę zbiornika, gęsto 'wypełnioną’ korzeniami dębów wykopanymi na torfowisku. Co 3 dni podmieniam 10 procent objętości zbiornika, 'nowa’ woda jest zawsze o 2 – 3 stopnie chłodniejsza od tej w zbiorniku. Po każdej takiej podmianie, przez cały rok któraś z czterech samic, a czasem dwie jednocześnie – składają ikrę. Dodam, ze wszystkie ryby w zbiorniku (nie tylko kiryski) pochodzą z tzw. naturalnego odłowu.
Dla chcących powiększać swoje stadko kirysków podpowiem, że samice do składania jajeczek stymuluje podmiana większej ilości chłodniejszej o ok 3 stopnie wody oraz zaciemnienie zbiornika, ruch wody zmniejszyć do minimum. Wbrew informacjom o tym, że nie ruszają krewetek = tak nie jest bo mimo dobrego karmienia potrafią wyskubać larwy krewetek, więc trzeba się liczyć z ich mniejszym przyrostem.
Właśnie po raz drugi w tym roku zaobserwowałem narybek od tych rybek. 🙂 Znów rozmnożyły się bez mojej interwencji. 🙂 Super rybki. Uprzedzam, że zasługę w tym ma fakt, że akwarium to low-tech na ziemi ogrodowej z torfem. Woda utrzymuje się na stałym, niskim ph i wual’a
Jeżeli możesz podaj parametry swojego baniaka, u mnie na początku po prostu był wysyp kirysków teraz stop, u mnie ph 7 kh 5 gh12 temp 25oC, ze względu na przytargane z roślinkami zatoczki (zakup w super firmie znanej) musiałem wyjąć korzeń mangrowca, różnymi sposobami teraz próbuję wrócić do poprzedniego stanu.
A jaką masz obsadę rybną? Niedawno znalazłem larwę kiryska (niechcący ją wypłoszyłem podczas sprawdzania roślin). Nawet się nie spodziewałem że jakaś przetrwa bo na następny dzień większość ikry zniknęła i tym bardziej że akwarium jest małe i są w nim rodzice narybku. Ciekawe czy przetrwają.
Witam, od przeszło pół roku posiadam stadko 20 szt pigmejów, bardzo wdzięczne i ładne ławicowe rybki, w zbiorniku stałe 6,7-6,9 Ph Kh 3 Gh 12, 25stC trzymam je razem z Red Cherry, ku mojemu zdziwieniu bez żadnych „cudowań” udało mi się wzbogacić o następne ok 10 szt.
Twierdzisz że młode same się odchowały? Beż żywej karmy i oddzielnego zbiornika? Ile litrów ma Twoje akwa?
Dokładnie tak jak napisałem, po prostu pewnego dnia zauważyłem kilka malusieńkich rybek nakrapianych jak lampart. Moje akwarium to standardowa panorama 112l. Do dnia dzisiejszego przed przednią szybą po szybkim liczeniu było ich 34 – a ciągle obok już 1cm pojawiają się 0.4cm, żadnego żywego pokarmu nie podaję jedynie ze względu na małe krewetki czasem rozdrabniam pałeczki w ceramicznym moździerzu i to wszystko.Oczywiście jestem w stanie podesłać zdjęcia na potwierdzenie moich słów.
Wiesz co. Mi po 2 tyg. od zakupu się rozmnożyły same bez interwencji! Patrzę teraz do baniaczka 25l a tu tarło. Bardzo ciekawie się to obserwuje. Przykleiły sporo jajeczek. W zbiorniku są same pigmeje i krewetki red cherry. Ciekawe czy same dadzą radę przetrwać bo nie mam żywego pokarmu. Karmię je co 2 dni pokarmem dla bocji, kirysków i krewetek. Taka miła niespodzianka. 🙂 Chętnie obejrzę zdjęcia mój e-mail to: michal.aponyuk@onet.pl
Wrzucam linki do zdjęć , sorki za jakość ale nie mam trybu makro , na szybie widać też jajeczko ,kiryska w cętki oraz miniaturową kopię dorosłego osobnika.
link to w511.wrzuta.pl
link to w511.wrzuta.pl
link to w511.wrzuta.pl
link to w511.wrzuta.pl
link to w511.wrzuta.pl
link to w511.wrzuta.pl