Corydoras paleatus

Kirysek Pstry - ryba akwariowa fot.tilk-the-cyborg.deviantart.com
  • Rozmiar: 7 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski Pstre - ryby akwariowe

Kirysek pstry (Corydoras paleatus) – jeden z najpopularniejszych kirysków hodowanych w akwariach.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Występowanie

Kirysek Pstry pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki w górnym dorzeczu Parany oraz strefy przybrzeżne wód płynących w części obszaru Brazylii i Urugwaju.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Charakterystyka i usposobienie

Osiągają długość 7cm. Na brązowawym tułowiu mają ciemne, szare plamy, które czasem zlewają się w podłużny pas. Samce są nieco mniejsze od samic, mają większą i ostro zakończoną płetwę grzbietową. Ryby z odłowów są znacznie lepiej wybarwione od formy hodowlanej. Występuje także odmiana z dłuższymi płetwami oraz albinos. Kiryski są łatwe w utrzymaniu i towarzyskie, najlepiej czują się w grupie, także innych kirysków. Zalecane min. to 6 sztuk.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Odżywianie i karmienie

Kiryski jedzą zróżnicowany pokarm opadający na dno, suchy, żywy i mrożony uzupełniony pokarmem roślinnym.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Akwarium

Akwarium co najmniej 54l, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, dobrze filtrowane, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni i kamieni. Rybom należy zapewnić miękkie podłoże o gładkich krawędziach. Najodpowiedniejszym jest piasek, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Woda w akwarium nie powinna być za bardzo ciepła. Źle znoszą temperatury powyżej 29°C. Możemy je trzymać z innymi łagodnymi rybami o podobnych rozmiarach np. mieczyk hellera, molinezja ostrousta, neon innesa.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe i często odbywa się bez naszej interwencji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad rozrodem to potrzebne będzie akwarium tarliskowe o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Do zbiornika przenosimy tarlaki i przez kilka dni obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Na każdą samicę powinno przypadać co najmniej 2 samców. Duża podmiana chłodniejszej wody zachęci ryby do tarła. Czynność ta może być powtarzana przez kilka dni. Przed tarłem kiryski stają się bardziej aktywne np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Sam akt jest bardzo interesujący. Samiec goni samice po całym akwarium. Kiedy jest gotowa do rozrodu pobiera nasienie od samca i zapładnia jaja między swoimi płetwami odbytowymi. Następnie ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów akwarium, po czym wraca do samca. Cały proces przeważnie powtarza się ok. 4 razy. Tarło trwa ok. godziny. Samica może wydać między 250 a 400 jajeczek. Wylęg następuje po 4-6 dniach. Kiryski nie uchodzą za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej oddzielić aby jej nie uszkodziły podczas pływania. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać kilka kropel zieleni malachitowej. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Ostatnio zmodyfikowano: 8 maja 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 155

  1. Patryk

    Rybka w grupie dziesięciu osobników zachowuje się bardzo ciekawie. W dodatku bardzo dobrze oczyszczają dno z resztek pokarmu. Ogólnie polecam 🙂

    Odpowiedz
  2. Krystian

    Super bawią się z Otoskami, fajnie popatrzeć

    Odpowiedz
  3. Anna

    Akwarium 112l. Na razie mam w nim 10 bystrzyków Amandy i 2 kiryski spiżowe i 2 pstre. Ponieważ wszędzie jest napisane o kiryskach, że musi być przy najmniej 6 sztuk, zastanawiam się, czy mogę zrobić np.: 4 sztuki pstrych i 4 spiżowych, co daje razem 8 rybek, czy musi być to 6 sztuk z każdej odmiany, co da razem 12?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. admin

      Kiryski w większej grupie, również przedstawicieli innych gatunków, będą śmielsze. Dlatego, jeżeli nam się tak podoba to na upartego może być. Warto jednak rozważyć zakup ryb tylko z jednego gatunku, mamy wtedy większą szanse na otrzymanie zróżnicowanej grupy pod względem płci, a tym samym obserwację ciekawszych, zróżnicowanych zachowań.

    2. Anna

      Dziękuje bardzo za tak szybką odpowiedź.
      Dopytam się jeszcze:-) Czy zbrojnik, którego nie miałam a chcę bardzo będzie z kiryskami jakoś kolidował. To denne i to, stad moje pytanie.

    3. Anna

      I sama sobie odpowiem, sprawdziłam na waszej stronie. I tak może. Na razie czytałam o zbrojniku czerwonym. Na innym forum czytałam o agresji zbrojnika wobec kirysków. Polecono tam tabletki przeznaczone tylko dla zbrojników, żeby zajął się jedzeniem tylko „swojego” pożywienia, nie kradł kiryskom.

    4. Michał

      możesz trzymać z różnymi gatunkami ja mam pomieszane ostre spiżowe i pandy polecam

  4. Monika

    Mieliśmy parke. Prawie 3 lata. Rozmnażały się równo ale nigdy nie wykluły się małe, chyba inne rybki zjady ikre. Umarły razem…. Nie do wiary….

    Odpowiedz
  5. Wiktorek

    pamiętacie ludzie moje dawne komentarze? nie? PRZEJEDZ MYSZKA W DOL
    moje kiryski już są duże i zdrowe. zalecam robić larwom tzw. bełty. to mieszanka
    proszku dla narybku, platkow i granulatu oraz z suszonej ochotki

    Odpowiedz
  6. Szymon

    Jakie inne ryby będą pasowały do kirysów ???

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Alicja

      Ja w swoim akwarium 30l ma 4 danio pręgowane, 2 platki, 3 gupiki endlera (teraz dużo więcej malutkich) i 1 kiryska pstrego (wiem muszę dokupić). Na razie wszystkie żyją w zgodzie i nie miałam z nimi żadnych problemów.

    2. Amelia

      Ja mam dwa kiriski już poł roku razem w akwarium z: daniami pręgowatymi, krewetkami, glonojadem i i gupikami i nic się nie stało myślę że dużo ryb mogłoby być razem z kiriskami w akwarium.

  7. Wiktorek

    ludzie dzisiaj przychodzę ze spaceru z moim psem a w akwarium pełno ikry kirysków ! widziałem jak samczyk (prawdopodobnie ojciec) opiekuje się złożem ale pytam się co podać larwom po wykluciu. Są to kiryski pstre *albinoski*

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Katarzyna

      W artykule powyżej dokładnie jest opisana procedura odchowania małych. To nie jest trudne. Powodzenia!

    2. Wiktorek

      jeszcze jedno kiedy larwy tracą woreczek żółtkowy pozdrawiam i czekam na odp

    3. Tomek

      Tak naprawdę ile żyją kirysy pstre?W moim akwarium mam jednego osobnika, który ma 11 lat!🙂