Megalechis thoracata

Kiryśnik czarnoplamy - ryba akwariowa fot.aqa.ru
 • Rozmiar: 15 - 18 cm
 • Akwarium: 140 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 18 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryśnik Czarnoplamy – Sum plamisty - ryby akwariowe

Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata) – gatunek dennej, słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny kiryskowatych. W Ameryce Południowej również jako ryba konsumpcyjna.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Występowanie

Kiryśniki czarnoplame pochodzą z Ameryki Południowej. Występują w dorzeczu Amazonki, rzekach Gujany, Trynidadu i Martyniki. Rozprzestrzeniony na tak rozległym terytorium tworzy wiele ekotypów, które różnią się kształtem i ubarwieniem ciała. Można je spotkać w zamulonych i słabo oświetlonych odcinkach rzek.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Charakterystyka i usposobienie

Kiryśnik czarnoplamy osiąga do 18 cm długości. Ciało wydłużone, dołem spłaszczone, masywne, pokryte ciemnymi plamkami, mały otwór gębowy w dolnej części pyska z dwoma parami wąsów. Spodnia część ciała samic i młodych ryb jest biała natomiast u dorosłych samców szaro fioletowa. U samców pierwszy promień płetwy piersiowej przekształcony jest w charakterystyczny potężny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Jest spokojnym, cieniolubnym, ruchliwym i wytrzymałym gatunkiem, który łatwo adaptuje się do nieco trudniejszych warunków panujących w akwarium. Zalecane trzymanie kilku osobników. Starsze osobniki mogą wykazywać niewielką agresję wobec innych przydennych ryb potrącając je bokiem ciała.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Odżywianie i karmienie

Nie są wybrednymi rybami. Odżywiają się zarówno pokarmem żywym, mrożonym, jak i suchym, z reguły pobieranym z dna.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Akwarium

Kiryśniki wymagają obszernego ok 140 litrowego akwarium z miękkim najlepiej piaszczystym podłożem, które chętnie przekopują w poszukiwaniu pożywienia. Światło powinno być przyćmione np. roślinami pływającymi. Nie są rybami płochliwymi ale mile widziane będą dla nich ciemniejsze, mniej dostępne zakamarki. Dobre, podobne do naturalnych kryjówki można utworzyć ze splątanych korzeni. Nie lubią zbyt silnego prądu wody.

Mogą być trzymane z mniejszymi rybami takimi jak Tetry czy Brzanki. Wytrzymałość tych ryb pozwala także na umieszczenie ich razem z większymi i bardziej agresywnymi rybami np. Pielęgnicami z Środkowej Ameryki.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Rozmnażanie

W okresie godowym samiec buduje duże gniazdo z piany pod pływającymi na powierzchni wody szerokimi liśćmi roślin bagiennych. W akwariach hodowlanych liście te zastępuje się odwróconymi do góry dnem plastikowymi talerzami.

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Kiryśniki czarnoplame zachęcimy do rozrodu dużą podmianą chłodniejszej o kilka stopni wody od tej, która jest w zbiorniku. Akwarium tarliskowe powinno mieć łagodny przepływ wody aby uniknąć zniszczenia budowanego gniazda. Po tarle samica powinna być odseparowana od samca, gdyż strzegący gniazda samiec może wykazywać agresje w jej kierunku. Samica składa jednorazowo do 1000 jaj. Talerzyk lub liść z ikrą najlepiej przenieść do zbiornika z wodą bardzo miękką o temperaturze 24 C, pH 6.5 – 7.0. Można dodać również odrobinę błękitu metylenowego. Pierwsze larwy pojawiają się po 3 dniach. Narybek długości 6 mm ma już rozwinięte płetwy i wąsiki, bardzo szybko też resorbują woreczek żółtkowy. Po 48 godzinach od wylęgu mogą jeść już np. larwy solowca. Narybek unika światła i chowa się w różnych zakamarkach, zaleca się więc umieszczenie w akwarium kilku małych doniczek, pojemników z przewierconymi otworami.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 140 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 76

 1. Hubert

  Witam! Przy jakiej długości kiryśnika da się wiarygodnie określić jego płeć?

  Odpowiedz
 2. Daniel

  czy 10cm kiriśnik zje 3cm zbrojniki ? Przy okazji zapytam czy pielęgnice skosnopręgie 8 cm i papuzia 12cm też ??

  Odpowiedz
 3. Aleksander

  posiadam kiryśniki, karmie je mięsem mielonym, lubią szynkę wieprzową.trzymam je bez grzałki, w zimę składają ikrę razem z glonojadami. super rybki bo bardzo wytrzymałe a jak nie mają miejsca do schowania się to cały czas ryją w piasku.

  Odpowiedz
 4. Krzysiek

  Te ryby niestety są agresywne względem innych. Jednego mam od iluś już lat i sam nie pamiętam czy to 5 czy już 10. Względem kirysów jest ok, ale inne ryby są dla niego pokarmem. W nocy zjadł dwa danio czerwone które miały po około 4cm oraz zjadł dwa neony innesa. Zostały dwa danio i 3 neony bo tyle kupiłem wczoraj.

  Dawniej bywały też różne ryby z nim i czasem jakaś rybka zniknęła ale było to sporadyczne gdzie takie ryby same mogły zdychać.

  Odpowiedz
 5. Dawid

  Witam ma takiego kirysnika mniej wiecej 8,5 cm i zabki karliki szponiaste mniej więcej 2,5 cm czy on je zje?

  Odpowiedz
 6. Rafał

  Witam. Mam takiego kiryska juz od ok 30 lat. Ma ok 18 cm długości. Jest to jedyna rybka, która żyje od założenia mojego akwarium (akwarium musiałem wymienić w tym roku bo zaczęło przeciekać ze starości). Miałem już różne rybki ale ta przeżyła wszystkie i ma się wciąż bardzo dobrze.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Arek

   Mój miał 18 lat jak odszedł do krainy wiecznej ochotki😀