Corydoras haraldschultzi (Knaack, 1962)

Corydoras haraldschultzi - ryba akwariowa fot. hopesun1205.blogspot.com
 • Rozmiar: 7.5 - 8.5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski wspaniałe - ryby akwariowe

Kirysek wspaniały – mozaikowy (Corydoras haraldschultzi) – ciekawie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny kiryskowatych.

Kirysek wspaniały – mozaikowy - Corydoras haraldschultzi - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek endemiczny. Występuje jedynie rzece Guapore w północnowschodniej Boliwii i zachodniej Brazylii. Zamieszkuje niewielkie cieki wodne, strumienie i zalane obszary leśne.

Kirysek wspaniały – mozaikowy - Corydoras haraldschultzi - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga ok. 8 cm długości. Na ciele widoczny charakterystyczny nakrapiany wzór. Na głowie ma ciemne plamki na jasnym tle, które na tułowiu i płetwach przechodzą w jasne poziome pasy. Głowa, brzuch i płetwy mogą mieć różnorodne złotawe lub pomarańczowe zabarwienie. Promienie płetw piersiowych wyraźnie złociste. Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są wyraźnie większe i szersze, szczególnie patrząc z góry. Samce mniejsze i smuklejsze.

Kiryska wspaniałego można łatwo pomylić z Kiryskiem Sterby (Corydoras Sterbai). Te dwa podobne gatunki odróżnia przede wszystkim wzór na głowie. Kirysek Sterby ma jasne plamki na ciemnym tle, a także nieco krótszy i bardziej zaokrąglony pyszczek.

Kiryski wspaniałe to bardzo spokojne ławicowe rybki. W akwarium powinny przebywać w większej grupie co sprawi, że będą bardziej śmiałe i aktywne. Zaleca się trzymanie min. 6 szt.

Kiryski zamiast łusek posiadają swego rodzaju pancerz. Boki ciała chronią dwa rzędy płytek kostnych. Funkcje odstraszającą pełnią pierwsze promienie płetw piersiowych oraz grzbietowej. Są one bardzo ostre i mogą łatwo zaplątać się w siatkę a nawet boleśnie ukłuć. Podczas opieki należy zachować uwagę.

Są przystosowane do przeżycia w wodach ubogich w tlen. Ich zmodyfikowane jelito funkcjonuje jako dodatkowy narząd oddechowy dzięki któremu mogą pobierać powietrze atmosferyczne z nad wody. W akwarium często można zaobserwować jak gwałtownie podpływają do powierzchni aby zaczerpnąć powietrze. Jest to całkowicie naturalne zachowanie.

Kirysek wspaniały – mozaikowy - Corydoras haraldschultzi - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne i niewybredne ryby. Można im podawać dobrej jakości pokarm suchy opadający na dno, regularnie uzupełniany mrożonym i żywym np. artemią, ochotką, wodzieniem, dafnią.

Kirysek wspaniały – mozaikowy - Corydoras haraldschultzi - Akwarium

Niewielkie stadko kirsyków wymaga min. 54 l akwarium, koniecznie z miękkim podłożem, tak aby nie pokaleczyły sobie delikatnych wąsików. Najlepiej będą czuły się zbiorniku biotopowym urządzonym na wzór Amazonki. Do tego celu potrzebny będzie piasek rzeczny, suche korzenie, poskręcane gałązki i liście np. buku, dębu, ketapangu. Takie dekoracje będą uwalniać do wody bardzo pożądane garbniki i zabarwią wodę na kolor słabej herbaty. Dodatkowo można także przefiltrować wodę przez torf. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Rośliny w naturalnych siedliskach nie występują.

Gatunek pokojowo usposobiony. Może być łączony z małymi kąsaczowatymi, karpiowatymi, labiryntowymi, pięlęgniczkami i łagodnymi sumami. Nie będzie dobrym towarzystwem dla dużo większych i agresywnych gatunków.

Kirysek wspaniały – mozaikowy - Corydoras haraldschultzi - Rozmnażanie

Rozmnażanie podobne jak u innych kirysków. Akwarium tarliskowe powinno mieć min. 45 cm długości. Jako podłoża można użyć piasku, ale nie jest to konieczne. Do filtracji wystarczy mały filtr gąbkowy. Optymalne parametry wody do rozmnażania to 6.5 pH i temperatura 24°C. Pomocne może być przepuszczenie wody przez filtr torfowy lub użycie wody demineralizowanej. W zbiorniku umieszczamy również kępy drobnolistnych roślin lub sztuczne mopy akwarystyczne.

Na każdą samiczkę powinno przypadać 2 lub więcej samczyków. Ryby przed planowanym tarłem należy obficiej karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą wyraźnie grubsze (pełne jaj) należy wykonać dużą podmianę chłodniejszej wody (ok. 50%), zwiększyć napowietrzanie i wzmocnić cyrkulację. Proces ten powtarzamy codziennie aż do uzyskania tarła.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że wiele gatunków rozmnaża się sezonowo. Jeżeli ryby nie będą chciały wytrzeć się latem, spróbujmy zimą. W dodatku wskazana jest cierpliwość bo niektóre gatunki późno osiągają dojrzałość płciową. Warto próbować różnego podejścia np. podmiany o innej porze dnia, zwiększając natlenienie itp.

Zaloty rozpoczynają samce. Ganiają samiczkę po całym akwarium. Po kilku dniach role się odwracają i krótko po tym dochodzi do tarła w typowej dla kirysków pozycji T – samiec pod kątem 90° do samicy obejmuje płetwami piersiowymi jej głowę i uwalnia do jej pyszczka mlecz. Samica wypuszcza już zapłodnione jaja do koszyczka utworzonego ze swoich płetw brzusznych, po czym odpływa i składa je w wybranym miejscu np. na szybie akwarium, płaskim kamieniu lub wśród drobnolistnych roślin. Sytuacja powtarza się kilkukrotnie i trwa zwykle 2-3 godziny. W całym cyklu dorosła samica składa 100-200 ziarenek ikry.

Po tarle dorosłe kiryski należy odseparować lub przenieść ikrę do oddzielnego akwarium. Jaja łatwo pleśnieją. Trzeba bacznie obserwować i usuwać każde zepsute ziarenko ikry. Dodanie do wody kilku kropli błękitu metylowego może również ograniczyć ten proces.

Wylęg następuje po 3-4 dniach. Początkowo larwy odżywiają się ze swoich woreczków żółtkowych. Po tym czasie można zacząć im podawać najmniejsze pokarmy np. larwy solowca, nicienie mikro.

Młode do prawidłowego rozwoju wymagają doskonałej jakości wody i wydają się mniej podatne na choroby, gdy są chowane na cienkiej warstwie piasku.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 listopada 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Corydoras haraldschultzi
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 10 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 4

 1. Dorota L.ASOTA

  przepiękne ryby radosne żywe energiczne moja jest szmaragdowa i uwielbia się prezentować przede mną ma jeszcze ślimaka.bardzo żywotna potrzebuje szaleć w wannie co drugi dzień.

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Witam,mam 2 kiryski agassiza,i one caly dzien siedza w jednym miejscu,schowane pod korzeniem,aktywne tylko w nocy.Od momentu wpuszczenia do akwar. tak sie zachowywaly, tylko zmienily miejsce wylegiwania sie.Zastanawiam sie czy to normalne zachowanie poniewaz sa tylko 2 sztuki ? Czy dokupic im wiecej do towarzystwa ? a jesli tak to czy moga byc innego gatunku np kiryski pandy?
  Reszta towarzystwa to neonki ,brzanki sumatrz.,krewetki red .
  Podloze piasek / drobny zwir
  Zbiornik 90 litrow,

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   2 sztuki to za mało, pewnie dlatego siedzą zestresowane. Przy większej ilości są bardziej odważne. Najlepiej jakbyś kupił takie same kiryski. Ja mam 3 rodzaje i zazwyczaj tworzą osobne gangi przekopujące piasek. Rzadko widuje je razem.

  2. Tomasz

   Całkowicie zgadzam się z przedmówcą, kiryski to ryby stadne.Obecnie trzymam trzy stadka różnych gatunków i potwierdzam że tylko w stadzie zachowują się naturalnie.