Kolcobrzuchy karłowate - ryby akwariowe
Kolcobrzuch karłowaty (Carinotetraodon travancoricus) – mała ryba słodkowodna z rodziny rozdymkowatych.
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Występowanie
Zamieszkuje stan Kerala w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim.
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Charakterystyka i usposobienie
Kolcobrzuchy karłowate to urocze ryby o zabawnym usposobieniu i niezwykłym stylu pływania. Osiągają zaledwie 2.5 cm długości. Ubarwienie żółto-złote z ciemnymi plamami. Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samce mają wyraźną, ciemną linie pod brzuchem oraz wzór rozpoczynający się tuż za linią oka. Dorosłe samice często bardziej krągłe od samców. Kolcobrzuchy mają zdolność do zwiększania swoich rozmiarów (nawet 2-3 krotnie). Przeważnie będąc w zagrożeniu wypełniają brzuch wodą lub powietrzem i w ten sposób próbują zniechęcić drapieżnika do ataku. Jedne z nielicznych ryb które zamykają i mrugają oczami.
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Odżywianie i karmienie
Tak jak większość kolcobrzuchów żywią się skorupiakami, pokarmem żywym i mrożonym. Niechętnie przyjmują pokarmy suche. Regularnie w diecie powinny znajdować się ślimaki – na ich skorupkach ryby ostrzą (ścierają) swoje zęby, które stale rosną.
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Akwarium
Ryby można trzymać w grupie lub pojedynczo. Na jednego kolcobrzucha zalecane jest ok 12 litrów przestrzeni. Najlepiej czują się w gęsto obsadzonym akwarium z licznymi kryjówkami, zakamarkami z korzeni czy kamieni. Taka aranżacja ograniczy częstotliwość spotkań i zmniejszy agresję między osobnikami a także zapewni zróżnicowany teren do badania tym ciekawskim rybkom. Światło powinno być rozproszone roślinami pływającymi. Ryby w takich warunkach są bardziej aktywne i śmielsze. W naturze zamieszkują wody stojące, dlatego też nie jest wskazany zbyt silny prąd wody. Kolcobrzuchy są bardzo wrażliwe na gorszą jakość wody dlatego wymagane częste podmiany. Nie nadają się do akwarium towarzyskiego, mają tendencje do podskubywania płetw innym, wolno-pływającym lub weloniastym rybom. Z rybami szybkimi, bardziej aktywnymi przegrają rywalizację o pokarm. Natomiast mogą zostać zjedzone przez ryby znacznie większe od siebie. Całkiem dobrym towarzystwem będą małe sumokształtne np. otosek przyujściowy. Hodowcy trzymają kolcobrzuchy karłowate także z krewetkami (jednak z różnym skutkiem).
Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Rozmnażanie
Rozmnażane z sukcesami w akwariach. Samce podczas tarła walczą między sobą o samice i często przypłacają to życiem. Hodowcy sugerują rozmnażanie w parach lub haremach gdzie na samca przypadają dwie samice. Większa liczba samic zmniejsza ryzyko zamęczenia pojedynczej samicy zalotami samca. Ryby również można rozmnażać w dużych grupach.
Zbiornik tarliskowy dla pary nie musi być duży – 20-30 litrów będzie w sam raz. Można zastosować niewielki filtr gąbkowy lub często podmieniać niewielkie ilości wody. Do akwarium wkładamy dużą porcje drobnolistnych roślin. Ryby szczególnie preferują mchy np. Java Moss, Willow Moss. Zwiększamy temperaturę wody do ok. 27-28°C. Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami a przede wszystkim ślimakami. Samce gotowe do tarła wydają się smuklejsze i przybierają intensywniejszych kolorów. Samiec z wigorem goni samice, często podgryzając i szczypiąc jeżeli nie jest zainteresowana. Pościg kończy się przeważnie w gąszczu niskiej roślinności i dochodzi do aktu, podczas którego składana i zapładniana jest ikra. Jajeczka są drobniutkie, przezroczyste a tym samym trudne do zauważenia (1mm). Przeważnie samica składa 10 lub mniej ziarenek.
Ikrę najlepiej przy pomocy pipety przenieść do osobnego zbiornika. Biało-mleczne, zapleśniałe jajeczka należy usuwać. Wylęg następuje po ok 5 dniach. Po następnych 2-3 dniach, młode zaczynają swoją aktywność w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszej kolejności podajemy pokarmy mikro do czasu aż będą na tyle duże żeby przyjmować artemię. Ze względu na kanibalizm, nie jest wskazane trzymanie razem narybku w różnym wieku.
Ostatnio zmodyfikowano: 11 października 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Witam czy moge wpuścić do akwa z krewetkami głupikami i neonkami .czy nic nie zrobi krewetkom?
Krewetki zje zwłaszcza małe, duże może męczyć, głupiki małe też zje, a neony nie wiem. Jak masz zatoczki to je też zje. Rybka wielce terytorialna i trochę jak z psem, zależy jaki harakter się trafi, ale zwykle to urocze kilery.
Ja miałam kolcobrzuchy karlowate w akwarium wielogatunkowym i fakt jest taki że to był głupi pomysł no ale na błędach człowiek się uczy. Kolcobrzuchy skubna każdą rybkę która ma jakąś większą płetwe. Hmm nawet potrafią skubnac kiryska lub nawet ducha amazonskiego który i tak prawie tylko w nocy wychodził na żer
witam , posiadam akwarium 54l
posiadam w nim 3 platki , 5 bystrzykow, 1 kirysek pstry, 1 kirysek spiżowy, 1 bojownik, 1 zbrojnik czarny , 7 neonek innesa . I teraz pytanie czy moge dobrac takie kolcobrzychy ze 2 powiedzmy
Mogą mieć problem z konkurencją o pokarm z tak liczną obsada szybkich rybek, z resztą już i tak liczną jak na 54l akwarium. Poza tym mogą podgryzać bojownika jeśli ten jest z tych bardziej weloniastych odmian, a jesli do tej pory zyl spokojnie to prowokowany moze tez się uaktywnić i uprzykrzać życie innym rybom. Jak już koniecznie chcesz coś wrzucić to najlepiej jeszcze 2-3 kiryski bo one nie lubia być trzymane pojedynczo.
Czy kocobrzuch może być trzymany razem z bojownikiem?
Zależy od ryby. Moj jeden zjadł ogon bojka, drugi totalnie olewal, ale większość bedzie traktować go jako obiad
nie sprawdza się to połączenie na korzyść kolcobrzucha 🙂
Mam problem , od pewnego czasu coś podgryza płetwy moim rybom w akwarium , (akwarium towarzyskie) i podejżewam że to moja para kolcobrzuchów , jeśli ktoś miał tego typu problemy to poradźcie co robić
Mam podobne spostrzeżenia. W moim akwarium towarzyskim również mam parę kolcobrzuchów. Odkąd je wpuściłem: wszystkie kardynałki mają poobgryzane ogony, to samo z dopiero co wpuszczonymi neonami innesa po jednej nocy..
Miałam dokładnie taki sam pomysł ale niemogłam znaleźć tej rybki (nawet w churtowni)ale widziałam tą rybkę w jej naturalnym środowisku ogólnie to tak wszystko odwrotnie niż w opisie akwarium min.100l dla 2-3 samic i jednego samca podłoże piesek lub drobny żwirek jasny na żwirku/pieski otoczaki (mogą być z moża
Czy ktoś może mi pomóc stworzyć biotop dla tej rybki? wiem że wodę należy zasolić, ale nie wiem jakie rośliny, ozdoby(korzenie? kamienie?) i jaki podłoże?
Miałam dokładnie taki sam pomysł ale nigdzie nie mogłem znaleźć tej rybki (nawet w churtowni) widziałam tą rybkę w naturalnym otoczeniu (na youtube)ogólnie wszystko na odwrót niż w opisie akwarium min 100l na 2-3 samica i jednego samca dno piaszczyste pokryte w całości otoczakami (mogą być z morza) i na to jakiś mech(rybki się w nim wycierają)do słonej wody gałę zatka kulista i to w sumie wszystko.Kolcobrzuchy karłowaty nie koniecznie muszą być w słonej wodzie w przeciwieństwie do jego większego kuzyna kolcobrzucha zielonego (na jednego kolcobrzucha zielonego nim 100l (najlepiej trzymać tylko jedną sztukę)wracając do kolcobrzucha karłowatego nie musi być w słonej wodzie (może) jeśli w słonej to można włożyć gałęzatkę A z fauny to można dożucić pare ślimaków military helmet (rozmnażają się tylko w słonej wodzie).obydwa kolcobrzuchy żyją w podobnym otoczeniu.przepraszam za haotyczne pisanie w razie nieporozumień pytaj.mam nadzieję że pomogła.
Wpisz w Google kolcobrzuch karłowaty w naturalnym środowisku i naciśnij carinotetraodon travancoricus Akwardago.com i tam będzie link do filmiku na youtube
Madison w Gdańsku… tam są za 12zł
Gdzie można je kupić w Kaliszu. proszę szybką odpowiedź i z góry dziękuję ????
Myślę że tak ale jak 1 to lepiej samiczka bo samce są bardziej agresywne zwłaszcza w okresie tarła i dokup jeszcze z 5 kardynalków będą czuły się pewniej do Amelia
Mam pytanie. Po komentarzach widzę, że zdanie na temat charakteru kolcobrzuchów i stosunku co do innych rybek jest podzielone. Mam akwarium 112 l ( nowe) Na razie tylko 5 kardynałków chińskich ze starego akwarium przeniosłam, zbiornik był wtedy już „dojrzały”. Czy mogłabym dokupić kolcobrzucha karłowatego?
Nie za bardzo poniewarz optymalna temperatura dla kardynałka to 18-22stopnie a dla kolcobrzucha 23-28 to jeden z głównych powodów
Czy kolcobrzuchy mogę trzymać razem z ramirezami?
Nie
Możesz spróbować ale to z samiczką/ami bo są łagodniejsze. Jaki litraż akwarium? bo to ważne. Masz jakieś inne rybki? A jaka roślinność? (Gęsta). Dużo kryjówek. Ile chcesz konkretnie kolcobrzuchów? (Ile samiczek? ile samców?)
Kolcobrzuchy powinno się trzymać w akwarium jednogatunkowym. Nie nadaje się do akwarium towarzyskiego/ogólnego.
Właśnie Dawid. Masz rację, kolcobrzuchy tak samo np. welony należy trzymać w akwarium jednogatunkowym
Czy jak się porozrywam gałęzatkę kulistą to ona nadal będzie rosła?
Raczej tak
A wie ktoś jak zrobić mętną wodę? bo chce żeby czuły się jak w ich naturalnym domu ???? Proszę o szybką odpowiedź.
Możesz wsadzić korzeń albo jakąś roślinę, która będzie jego kryjówką co jest napisane w dziale „Akwarium” (dla Kolcobrzucha karłowatego). Kamienie, zakamarki. Zamącić wodę jest trudno, a raczej była by to woda za brudna dla nich, bo trzeba mieć czystą wodę. Zakamarki z kamieni, korzeni i zagęszczone roślinami akwarium 😉 Pozdrawiam 🙂
Wiem przemyślałam to i kupie sobie 112l obsada taka sama oprócz krewetek a roślinki tylko mech jawajski i gałęzatka kulista widziałam je w naturalnym środowisku ale dziękuję za odpowiedź.
proszę
Chciałam założyć akwarium biotopowe z tym cudnym zwierzęciem. Mam zamiar kupić akwarium 72l – 6 kolcobrzuchów karłowatych 2 samce 4 samiczki i 5 krewetek filtrujących czy to dobra obsada? Jakie doradzacie roślinki? Liczę na mądrą odpowiedź i z góry dziękuję.
Nie chce Cię straszyć co do tych rybek i obsady do nich, ale czytałam,że jednemu kolcobrzuch karłowaty odgryzł głowę krewetki filtrującej, więc na Twoim miejscu nie ryzykowałabym. Wystarczą same kolcobrzuchy 😉
A czy nadają się do 25l ? z gupikami i 1 zbrojnikiem niebieskim ?
Nie, zbyt małe akwarium.
nie absolutnie
W opisie jest podane że na szt min 15l więc w czym problem ?
25l to za mało na zbrojnika, Kolcobrzuch może atakować gupiki. Oddałabym zbrojnika, wzięła kolcobrzucha i ewentualnie oddała gupiki, jeśli będzie je atakował.
Troszeczkę ten opis usposobienia tych „uroczych” rybek jest przekłamany ewentualnie trafiłem na cztery wredne maleństwa 😉 W moim niezbyt wielkim akwarium (112l.) są najmniejszymi rybkami , do towarzystwa mają Danio, Pielęgnice Ramireza, kilka Gupików, Razborki, 8 Kirysiów, jakieś Glonojady… Najzabawniejsze jest to że też sugerowałem się opisami na różnych stronach i teraz mam problem, te maleństwa atakują Kirysie, Danio i Glonojady!!! Wszystkie te rybki mają postrzępione ogonki 🙁 Jakieś mądre rady ktoś zasugeruje? Osobiście mam zamiar zrobić im „karcel” w słoiku 😉
W opisie przeczytamy i w dodatku pogrubioną czcionką „nie nadają się do akwarium towarzyskiego”… Te maluchy są dosyć żarłocznymi rybami, dlatego można spróbować je częściej i obficiej karmić, co czasem ponoć pomaga na takie zachowania.
Admin dobrze powiedział. Po prostu nie nadają się do akwarium towarzyskiego i tyle. Nie przeczytałeś do końca. Ale faktycznie, częste dokarmianie tych ryb jest dość dobrym rozwiązaniem ale nie przesadzaj z pokarmem 😉
Pozdrawiam.
Dziś kupiłem jednego kolcobrzucha i krewetkę filtrującą, po wpuszczeniu do akwarium zaatakował krewetkę i odgryzł jej głowę. 13.50 poszło ..:( bałem się o resztę ryb więc wrzuciłem dwie kostki mrożonych larw ochotki. jedną zjadła i jest spokój. Pływa sobie góra dół przyklejona pyszczkiem do szyby. Co jakiś czas spływa na dno i szuka larw. Najedzona jest obojętna wobec innych ryb, a mam 2 kirysek lamparci, 5 danio, 2 bocja kubotai, 2 glonojad syjamski,1 tetra cesarska, 1 prętnik karłowaty. Będę obserwował czy będzie spokojnie.
Poszukuje tej rybki w Krakowie. Ktoś coś wie może?
Szukam w Krakowie Kolcobrzuch karłowaty, może ktoś wie gdzie mogę je znaleźć?
W Krakowie jest w Kakadu Futura Park.
Witam, poszukuje kolcobrzucha karłowatego a najlepiej parki , proszę o info gdzie można kupić – przemo1976x@interia.pl
Witam, mają się pojawić od piątku 17.10 w fajnarybka.pl . po 11,90…
Hej to znowu ja dokupiłam sobie 4 danio i kolcobrzuchy też ich nie gryzą.
Ktoś wie gdzie w Krakowie albo okolicy są te rybki? 🙂
Są w Kakadu Futura Park
sa tez w fajna rybka w hucie. Lepiej ze sklepu prywatnego własnie jak fajna rybka niz z sieciówki jaka jest kakadu
można kupić w Kazimierzy Wielkiej salon Fox 40 km od Krakowa
Cześć 🙂 Szukam rybek do akwarium 35 l panoramicznego. Mam w nim 3 krewetki, 2 ślimaki heleny i 5 gupików ( jest to narybek, jak jeszcze podrośnie – za jakieś 2 tyg zostaną przeniesione do dużego akwa 120 l) I szukam czegoś ciekawego co może współżyć z krewetkami. Urzekły mnie oczy tego stworka 🙂 Ale czy taki uroczy kolcobrzuch nie zjadłby mi moich krewetek?
bywa różnie czasami nie gryzą a czasami wręcz się nimi odżywiają możesz spróbować.
Moim zdaniem to grzeczne ryby. Ogólnie nie gryzą żadnych ryb ja mam w akwarium
5 neonków czarnych, 3 innesa, 6 czerwonych, 1 bojowników (czasami kolcobrzuch podgryza ale nie często), Brzankę różową, Brzankę sumatrzańską, 2 Mieczyki koi, Kiryska pandę, Glonojada zbrojnika niebieskiego, molinezje czarne i żółte, 2 żaby karliki szponiaste, 5 ślimaków ( Zjadają ślimaki ale to jest oczywiste ) dlatego już ślimaków nie do kupuje, 2 welony, 5 kolcobrzuchów karłowatych, 3 kolcobrzuchy zielone, 6 gupików i brzankę rekinią
Mam akwarium 800 litrów. A tak poza tym są urocze, spokojne, grzeczne i po prostu rozwalają mnie ich oczka.
Welony trzyma się w temperaturze około 20 stopni a nie 26 jaką zapewne utrzymujesz. Męczysz je tylko …
Jak im nie będziesz dawać ślimaków, to padną.
nie polecam podgryzają inne ryby jedyne co dodaje im takiego uroku to te oczy
Gdzie można go dostać w Puławach, Kazimierzu, Nałęczowie lub w Lublinie?
W cerfur na witosa (Lublin) jest sklep zoologiczny , kupowałam tam kolcobrzuchy zielone, są u nas juz ponad rok i nie zamieniła bym ich na inne przy podmianie teraz wody głaskam je jak pieska 🙂 są oczywiście bardzo agresywne wobec innych rybek wiec mam ich tylko 3 sztuki.
Problem jest taki, że trudno je kupić. Jeśli są to proszę o namiary.
Ja widziałam te rybę W SOSNOWCU W ŚREDNIM CENTRUM HANDLOWYM „PLAZA” w Kakadu
W Nowej Soli na ulicy Witosa w zoologicznym zootek
I ja chyba będę oddawał
W galerii pomorskiej (bydgoszcz) w „aligatorze” są po 7zł.
Jak długo 2-4 kolcobrzuchy karłowate wytępią duża ilość ślimaków?
2 tygodnie i zostaną pojedyncze sztuki w zakamarkach
Ryba spokojna w stosunku do innych ryb?
Są trzymane z innymi gatunkami ale i z różnymi sukcesami. Hodowcy polecają szczególnie otoski. Kolcobrzuchy to terytorialne rybki a ich otwór gębowy zaopatrzony jest w silne płytki zębowe umożliwiające rozłupywanie skorup ślimaków. Należy więc uważać przy doborze towarzystwa nich. Pewnie najlepiej sprawdzą się w akwarium gatunkowym – 1 samiec i 2-3 samice.
Ja zapłaciłem 12 zeta
Ile kosztuje???
Ja dałem 10 zł