Loricarie red lizard - ryby akwariowe
Loricaria red lizard, L010a, Zbrojnik czerwony (Rineloricaria sp. red) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych, z rodzaju Rineloricaria.
Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red - Występowanie
Pochodzenie gatunku owiane jest tajemnicą. Ryby te mogą pochodzić ze środowiska naturalnego lub ze sztucznej selekcji. Część hodowców wierzy, że są uzyskane z prawdziwych dzikich okazów odłowionych na obszarze Paragwaju. Nie ma jednak na to żadnego dowodu. Inni natomiast biorą pod uwagę możliwość sztucznej selekcji z formy Rineloricaria lanceolata, co jest mało prawdopodobne ze względu na brak odnotowanych mutacji tego często spotykanego i rozmnażanego w niewoli gatunku. Trzecia teza wskazuję na hybrydyzację dzikiej formy R. red z R. lanceolata. Samice lanceolata są bardzo płodne, a więc odmiana red mogła szybko rozprzestrzenić się w handlu.
Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red - Charakterystyka i usposobienie
Dorasta do 12 cm długości. Wydłużone ciał, w kształcie litery T, koloru czerwonawo-brązowego lub pomarańczowego. Szersza głowa zwęża się w kierunku wrzecionowatego ogona. Płetwa grzbietowa i odbytowa dość wysokie, płetwy piersiowe, brzuszne szerokie. Pysk zakończony przyssawką, która służy do zeskrobywania glonów. Samce są smuklejsze, mają wąsiki oraz drobne kolce na górnej części głowy i płetwach piersiowych.
Loricaria red należą do jednych z najbardziej spokojnych zbrojników. Terytorializm mogą wykazywać jedynie w okresie tarła. Trzymane w większej grupie są bardziej śmiałe i częściej widoczne.
Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne. Przyjmują suche pokarmy opadające na dno, sparzone warzywa np. szpinak, cukinie, kapustę oraz żywe i mrożone jak dafnia czy ochotka. Wysoko proteinowe pokarmy powinny być jednak rzadziej podawane. Zbilansowana dieta zapewni im właściwą kondycję oraz piękne ubarwienie.
Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red - Akwarium
Dla małej grupy zaleca się ok. 70 litrowe, co najmniej 75 cm akwarium, z piaszczystym podłożem. Do dekoracji można użyć gałęzi, korzeni, owalnych i gładkich kamieni oraz suchych liści. W zbiorniku powinno być dużo kryjówek i grot, niezbędnych do rozrodu (można zastosować rurki z pcv). Dobrze czują się w akwariach roślinnych, ale nie przepadają za zbyt jasnym oświetleniem.
Wymagają wysokiej jakości, dobrze natlenionej, miękkiej lub średnio twardej wody, między 6.0-7.5 pH. Optymalna dla nich temperatura to 24-27°C.
Są idealnym uzupełnieniem akwarium towarzyskiego. Mogą być łączone z wieloma innymi łagodnymi gatunkami. Dobrym towarzystwem będzie np. Apistogramma, Kirysek, małe ryby kąsaczowate oraz inne z rodzaju loricaria. Należy unikać ich łączenia z agresywnymi lub energicznymi rybami. Łatwo dają się zastraszyć podczas karmienia i szybko z niego rezygnują.
Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red - Rozmnażanie
Trzymane we właściwych warunkach i dobrze karmione rozmnażają się dosyć łatwo, jedynie odchowanie narybku może przysporzyć niekiedy kłopotów. Hodowcy zalecają zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie aby z czasem, w sposób naturalny dobrały się w pary. W akwarium tarliskowym powinny się znaleźć wąskie rurki o średnicy nie większej niż 5 cm. Loricarie mnożą się w wodzie lekko kwaśnej i miękkiej. Przed planowanym tarłem zwiększamy ilość podawanych pokarmów żywych oraz warzyw. W razie problemów z przystąpieniem do rozrodu, ryby do tarła może zachęcić większa podmiana (50-70%) chłodniejszej wody. Procedurę tą można powtarzać co kilka dni.
Kiedy będą gotowe do tarła, samiec wybiera i oczyszcza grotę. Zachęcona partnerka odwiedza uprzątnięte miejsce i składa tam jaja, które zostają zapłodnione przez samca. Na tym etapie rola samicy się kończy, a całą odpowiedzialność za opiekę i ochronę ikry bierze na siebie samiec. Strzeże on wejścia do jaskini przed intruzami, a także wachluje jaja płetwami, zapewniając im napływ świeżej i dobrze natlenionej wody.
Wylęg następuje w ciągu 4-5 dni. Po 2 lub 3 larwy zaczynają samodzielnie pływać. Od samego początku chętnie jedzą plasterki ogórka, szpinak czy inne zielone warzywa. Akceptują również nicienie mikro oraz larwy artemii. Najważniejsze w tym okresie jest zapewnienie im stałego dostępu do pożywienia, które musi być świeże i na tyle miękkie aby mogły je trawić. Odpowiednie będą np. zmiękczone liście kapusty czy szpinaku (zanurzone wcześniej przez kilka dni w wodzie) lub miękkie glony porastające dekoracje w zbiorniku. Narybek jest również bardzo wrażliwy na jakość wody i niezbędne są jej codzienne lecz małe podmiany.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 marca 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
czy może być trzymany z drewniakiem
Czy on kopie w podłożu dolki czy tylko chowa sie w kryjówkach? Prosze o odpowiedz
U mnie nie kopie, ale jest dopiero od roku i jest młody.
Umnie też nie kopie i większość czasu to pływa ,,chodzi” i jest przyczepiony do podłoża ale u kolegi jeśli to był ten sam to się zakopywał
mi też nie kopie ale kiedyś widziałem kopiącego ale niewiem czy to był tem gatunek.ruszyłem piaskiem się ruszył w akwarium oczywiście. napewno zbrojnik.
czy może być trzymany z drewniakiem
Czy można trzymać jedną sztukę bądź pare czy musi być grupa?
w zależności od wielkości akwarium minimum 4 a w akwariach 500L lub większych 10 i wiecej
Jaka jest minimalna ilość?
Akwarium 80×40×40 – 128l
Obsada:
2+1 pielęgniczka borelli
8 kirysków sierpoplamych/malutkich
20 microdevario (kubotai)
I mogę do tego loeicarie? Jak tak to ile
Możesz spokojnie nawet ze dwa a nawet trzy.
Witam w jakim wieku ryby te są gotowe do tarla.?
Czy te ryby jedzą glon tylko jak są małe czy jak otosy ciągle?
W zasadzie to zawsze coś tam skrobią, ale wielkiego efektu z tego nie ma.
Mogą być w zbiorniku z Pałaskobokami Tępogłowymi? Nie jestem pewien.
Nie ma żadnych przeciwwskazań
Ok dzieki za odpowiedz
a brzankami, kirysami i wspomnianym wcześniej płaskobokiem?
Problemem jest to, że większe i szybsze ryby nie dopuszczą loricarii do jedzenia, w tej sytuacji można im coś wrzucać po zgaszeniu światła, albo podzielić na kilka porcji i wrzucić w różnych miejscach akwarium. Brzanki są mistrzami w wyjadaniu wszystkich pokarmów 🙂
Mam te rybki od jakiegoś czasu i zaskoczyło mnie bardzo, że te ryby mrugają!:o Robią to może raz na minutę ale jednak 😀
Mam w akwarium 270l 3 zbrojniki czerwone, 10 neonów Inessa i 10 neonów czerwonych oraz 5 tęczanek czerwonych. Co sądzicie o tej obsadzie?
ja też chce mieć teczanki czerwone ze zbrojnikami czerwonymi i myśle że pisze tu że boją sie ryb energicznych , ale warto spróbować 🙂
Czy w akwarium 72 L
Gdzie jest 5 otosków to nie będzie brakowało gronów dla jeszcze 2 loricaria red lizard
Pytanie sprzed roku, więc autor pewnie już sobie poradził, ale skomentuję dla potomnych. Zbrojniki należy karmić jak każdą rybę, nie polegać tylko na tym że pożerają glony. Kupowanie ich żeby czyściły akwarium jest jak kupowanie psa żeby zjadł jedzenie które upadnie na podłogę – czasami oszczędzi chwili roboty, ale nie zastąpi regularnego karmienia ani regularnego sprzątania.
Wiem, że pewnie nikt mi nie uwierzy ale dzisiaj rano wyskoczył mi z akwarium i był poza wodą co najmniej 5 godzin, nie mogłem znaleźć go od rana w akwarium koło południa przeszukałem wszystkie kryjówki i znalazłem go w przestrzeni między ścianą a szybą, z góry się trochę odwodnił ( białe plamy ) ale skubaniec żyje i mam nadzieję że jeszcze trochę pociągnie – 5 godzin poza wodą normalnie szok, sam sobie był nie uwierzył, miał ksywę Andrzej ale od dzisiaj jest Highlander
Kupiłem dwa rok temu mam dużo korzeni i zrobiły sobie dziuple teraz mam z 50 małych ale było zaskoczenie jak zajrzałem latarka w korzeń
W jakim sensie zrobiły dziuple ?
Witam nie dawno kupiłem 5 szt zbrojników czerwonych i pokarm dla glonojadów opadający ale nie widzę żeby go zjadały czym można karmić oprócz suchego pokarmu .
Przecież pisze w opisie że można karmić warzywami
Z Pielęgniczkami Ramireza w 54l nie przejdzie?
nie wiem jaką rybkę można dać, bo mam glony i przydałby mi się ktoś do glonów , a wszystkie raczej potrzebują większej przestrzeni :/ .
mam 3 kiryski, 10 neonków i parkę Ramirezek, więc kogo bym mogła na glony dać?
Ampularia odpada, bo mam Helenkę (kiedyś miałam dość sporo ślimaków) chyba że bym ją przeniosła na czas walki z glonami.
Witam. Glonożercami są otoski, które obeżrą ci szyby lub liście roślin z glonów. Wymagają miękkiej wody (1>10 dGH, pH 6.0-7.5, temp. 23-26) i pasowałyby do reszty, z tym że ramirezki preferują cieplejszą wodę (25-28 C) a kiryski, neonki i otoski chłodniejszą.
Miałem te ryby niedawno. Żyły 4-5 lat. Potrzebują dużo kryjowek. Dobre są sztuczne korzenie z małymi otworami. Pięć lat temu płaciłem za jedną sztukę 33 zł.
Piękne ryby.
Witam.mam te ryby 4szt placilem 15zł za sztuke.bardzo ladnie sie prezentuja. Teraz czekam az polacza sie w pary i zloza ikre
ciężko będzie ponieważ ja 2 lata czekałem
A gdzie je kupiłeś w takiej cenie ?
Słupsk (zologiczny EXBIO) ul Gancarska