Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony

loricaria red lizard - ryba akwariowa fot. discusportal.it

Loricarie red lizard - ryby akwariowe

Loricaria red lizard, L010a, Zbrojnik czerwony (Rineloricaria sp. red) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych, z rodzaju Rineloricaria.

Ryba akwariowa Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red Pochodzenie ryb akwariowych

Pochodzenie gatunku owiane jest tajemnicą. Ryby te mogą pochodzić ze środowiska naturalnego lub ze sztucznej selekcji. Część hodowców wierzy, że są uzyskane z prawdziwych dzikich okazów odłowionych na obszarze Paragwaju. Nie ma jednak na to żadnego dowodu. Inni natomiast biorą pod uwagę możliwość sztucznej selekcji z formy Rineloricaria lanceolata, co jest mało prawdopodobne ze względu na brak odnotowanych mutacji tego często spotykanego i rozmnażanego w niewoli gatunku. Trzecia teza wskazuję na hybrydyzację dzikiej formy R. red z R. lanceolata. Samice lanceolata są bardzo płodne, a więc odmiana red mogła szybko rozprzestrzenić się w handlu.

Ryba akwariowa Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorasta do 12 cm długości. Wydłużone ciał, w kształcie litery T, koloru czerwonawo-brązowego lub pomarańczowego. Szersza głowa zwęża się w kierunku wrzecionowatego ogona. Płetwa grzbietowa i odbytowa dość wysokie, płetwy piersiowe, brzuszne szerokie. Pysk zakończony przyssawką, która służy do zeskrobywania glonów. Samce są smuklejsze, mają wąsiki oraz drobne kolce na górnej części głowy i płetwach piersiowych.

Loricaria red należą do jednych z najbardziej spokojnych zbrojników. Terytorializm mogą wykazywać jedynie w okresie tarła. Trzymane w większej grupie są bardziej śmiałe i częściej widoczne.

Ryba akwariowa Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne. Przyjmują suche pokarmy opadające na dno, sparzone warzywa np. szpinak, cukinie, kapustę oraz żywe i mrożone jak dafnia czy ochotka. Wysoko proteinowe pokarmy powinny być jednak rzadziej podawane. Zbilansowana dieta zapewni im właściwą kondycję oraz piękne ubarwienie.

Ryba akwariowa Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red Akwarium ryb akwariowych

Dla małej grupy zaleca się ok. 70 litrowe, co najmniej 75 cm akwarium, z piaszczystym podłożem. Do dekoracji można użyć gałęzi, korzeni, owalnych i gładkich kamieni oraz suchych liści. W zbiorniku powinno być dużo kryjówek i grot, niezbędnych do rozrodu (można zastosować rurki z pcv). Dobrze czują się w akwariach roślinnych, ale nie przepadają za zbyt jasnym oświetleniem.

Wymagają wysokiej jakości, dobrze natlenionej, miękkiej lub średnio twardej wody, między 6.0-7.5 pH. Optymalna dla nich temperatura to 24-27°C.

Są idealnym uzupełnieniem akwarium towarzyskiego. Mogą być łączone z wieloma innymi łagodnymi gatunkami. Dobrym towarzystwem będzie np. Apistogramma, Kirysek, małe ryby kąsaczowate oraz inne z rodzaju loricaria. Należy unikać ich łączenia z agresywnymi lub energicznymi rybami. Łatwo dają się zastraszyć podczas karmienia i szybko z niego rezygnują.

Ryba akwariowa Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony - Rineloricaria sp. red Rozmnażanie ryb akwariowych

Trzymane we właściwych warunkach i dobrze karmione rozmnażają się dosyć łatwo, jedynie odchowanie narybku może przysporzyć niekiedy kłopotów. Hodowcy zalecają zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie aby z czasem, w sposób naturalny dobrały się w pary. W akwarium tarliskowym powinny się znaleźć wąskie rurki o średnicy nie większej niż 5 cm. Loricarie mnożą się w wodzie lekko kwaśnej i miękkiej. Przed planowanym tarłem zwiększamy ilość podawanych pokarmów żywych oraz warzyw. W razie problemów z przystąpieniem do rozrodu, ryby do tarła może zachęcić większa podmiana (50-70%) chłodniejszej wody. Procedurę tą można powtarzać co kilka dni.

Kiedy będą gotowe do tarła, samiec wybiera i oczyszcza grotę. Zachęcona partnerka odwiedza uprzątnięte miejsce i składa tam jaja, które zostają zapłodnione przez samca. Na tym etapie rola samicy się kończy, a całą odpowiedzialność za opiekę i ochronę ikry bierze na siebie samiec. Strzeże on wejścia do jaskini przed intruzami, a także wachluje jaja płetwami, zapewniając im napływ świeżej i dobrze natlenionej wody.

Wylęg następuje w ciągu 4-5 dni. Po 2 lub 3 larwy zaczynają samodzielnie pływać. Od samego początku chętnie jedzą plasterki ogórka, szpinak czy inne zielone warzywa. Akceptują również nicienie mikro oraz larwy artemii. Najważniejsze w tym okresie jest zapewnienie im stałego dostępu do pożywienia, które musi być świeże i na tyle miękkie aby mogły je trawić. Odpowiednie będą np. zmiękczone liście kapusty czy szpinaku (zanurzone wcześniej przez kilka dni w wodzie) lub miękkie glony porastające dekoracje w zbiorniku. Narybek jest również bardzo wrażliwy na jakość wody i niezbędne są jej codzienne lecz małe podmiany.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Rineloricaria sp. red
synonim:Red Lizard Catfish, L010a/L10a
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 12 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:75 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 29 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:3 - 15 ºdGH
Cena:16 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwonyPoważnie o rybach - Loricaria red lizard – Zbrojnik czerwony

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 11

 1. Xhyouax

  Czy w akwarium 72 L
  Gdzie jest 5 otosków to nie będzie brakowało gronów dla jeszcze 2 loricaria red lizard

  Odpowiedz
 2. Jerzy

  Wiem, że pewnie nikt mi nie uwierzy ale dzisiaj rano wyskoczył mi z akwarium i był poza wodą co najmniej 5 godzin, nie mogłem znaleźć go od rana w akwarium koło południa przeszukałem wszystkie kryjówki i znalazłem go w przestrzeni między ścianą a szybą, z góry się trochę odwodnił ( białe plamy ) ale skubaniec żyje i mam nadzieję że jeszcze trochę pociągnie – 5 godzin poza wodą normalnie szok, sam sobie był nie uwierzył, miał ksywę Andrzej ale od dzisiaj jest Highlander

  Odpowiedz
 3. Robert

  Kupiłem dwa rok temu mam dużo korzeni i zrobiły sobie dziuple teraz mam z 50 małych ale było zaskoczenie jak zajrzałem latarka w korzeń

  Odpowiedz
 4. Darek

  Witam nie dawno kupiłem 5 szt zbrojników czerwonych i pokarm dla glonojadów opadający ale nie widzę żeby go zjadały czym można karmić oprócz suchego pokarmu .

  Odpowiedz
 5. nicole

  Z Pielęgniczkami Ramireza w 54l nie przejdzie?
  nie wiem jaką rybkę można dać, bo mam glony i przydałby mi się ktoś do glonów , a wszystkie raczej potrzebują większej przestrzeni :/ .
  mam 3 kiryski, 10 neonków i parkę Ramirezek, więc kogo bym mogła na glony dać?
  Ampularia odpada, bo mam Helenkę (kiedyś miałam dość sporo ślimaków) chyba że bym ją przeniosła na czas walki z glonami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Glonożercami są otoski, które obeżrą ci szyby lub liście roślin z glonów. Wymagają miękkiej wody (1>10 dGH, pH 6.0-7.5, temp. 23-26) i pasowałyby do reszty, z tym że ramirezki preferują cieplejszą wodę (25-28 C) a kiryski, neonki i otoski chłodniejszą.

 6. Andrzej

  Miałem te ryby niedawno. Żyły 4-5 lat. Potrzebują dużo kryjowek. Dobre są sztuczne korzenie z małymi otworami. Pięć lat temu płaciłem za jedną sztukę 33 zł.
  Piękne ryby.

  Odpowiedz
 7. Adam

  Witam.mam te ryby 4szt placilem 15zł za sztuke.bardzo ladnie sie prezentuja. Teraz czekam az polacza sie w pary i zloza ikre

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mila

   ciężko będzie ponieważ ja 2 lata czekałem

  2. Marcin

   A gdzie je kupiłeś w takiej cenie ?

  3. Adam

   Słupsk (zologiczny EXBIO) ul Gancarska