Neolamprologus multifasciatus (Boulenger, 1906)

Muszlowiec wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus fot. tsamisaquarium.gr by Ζαραλής Χρήστος
  • Rozmiar: 4.5 cm
  • Akwarium: 40 l
  • Wymagane pH: 7.5 - 9.0 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
  • Biotop: Afryka, Tanganika

Muszlowce wielopręgie - ryby akwariowe

Muszlowiec wielopręgi (Neolamprologus multifasciatus) – najmniejsza znana ryba z pośród licznej rodziny pielęgnicowatych o ciekawym usposobieniu i charakterze.

Muszlowiec wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w jeziorze Tanganika. Zamieszkuje głębokie wody (10-25 m) wzdłuż wybrzeży jeziora. Obszary te charakteryzują się miękkim, piaszczystym podłożem i mnóstwem pustych ślimaczych muszli.

Muszlowiec wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus - Charakterystyka i usposobienie

Samiec tej niewielkiej pielęgnicy osiąga do 4.5 cm długości. Samica jest mniejsza i dorasta do 3.5 cm. Ciało cylindryczne, lekko spłaszczone bocznie, koloru beżowego. Po bokach liczne pionowe, jasne pręgi. Płetwy nieparzyste są jasne, delikatnie prążkowane i żółto obrzeżone. Płeć młodych trudna do odróżnienia. Dorosłe samce są większe od samic, mają również bardziej intensywne ubarwienie a ich płetwa grzbietowa zabarwiona jest kolorem czerwonym. W porównaniu do podobnego ale większego gatunku Neolamprologus similis jasne pręgi nieznacznie rozszerzają się ku górze. U Neolamprologus similis pręgi ciemne są masywniejsze a jasne zdecydowanie węższe w górnej części.

Muszlowce wielopręgie żyją w opuszczonych muszlach ślimaków z rodzaju Neothauma. Samiec obiera niewielki rewir w pobliżu kilku muszli i zachęca samice do ich zasiedlenia, z czasem tworząc w tym obszarze większą kolonie. W muszlach ryby te odpoczywają, śpią, chowają się w razie zagrożenia a także rozmnażają. Są łagodnie usposobione, jedynie samce wykazują terytorializm wewnątrz gatunkowy i może dochodzić między nimi do przepychanek czy zapasów pyskami. Mimo swoich niewielkich rozmiarów zaciekle bronią domków przed nawet znacznie większymi intruzami.

Muszlowiec wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus - Odżywianie i karmienie

Na wolności muszlowce wielopręgie odżywiają się zooplanktonem i małymi bezkręgowcami. W akwarium podstawą diety powinny być mrożone i żywe pokarmy np. artemia, dafnia uzupełniane dobrej jakości pokarmami suchymi w płatkach. Ryby najlepiej karmić 3 razy dziennie niewielkimi porcjami.

Muszlowiec wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus - Akwarium

Para może przebywać w małym 40 litrowym zbiorniku. Najlepiej jednak będą czuły się w większej grupie w odpowiednio dużym zbiorniku. Wymagają przynajmniej 5 cm warstwy piaszczystego podłoża, które chętnie i aktywnie przekopują oraz dużej ilości pustych muszli. Zamiennie można stosować muszle Winniczka, Ampularii czy sztucznych, uciętych pod skosem, kolanek rurek pcv. Wygląd zbiornika jest mniej istotny ponieważ ponieważ muszlowce i tak w ciągu zaledwie kilku dni urządzą je według własnego uznania. Nie na darmo uchodzą wśród akwarystów za najlepszych budowniczych, przekopujących podłoże.

Mogą być łączone z rybami zamieszkującymi inne rejony zbiornika. Dobrym towarzystwem będzie np. Księżniczka z Burundi, mniejsze naskalniki (Wężogłowy, Dickfelda) i ryby pływające w otwartych przestrzeniach np. rodzaju Cyprichromis.

W akwarium gatunkowym powinny być trzymane z przewagą samic.

Muszlowiec wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Do rozrodu może dochodzić nawet w akwariach towarzyskich ale jeżeli chcemy odchować większą ilość narybku, niezbędny będzie osobny zbiornik tarliskowy. Muszlowcom należy zapewnić muszle w których samice będą mogły złożyć jaja. Woda powinna być twarda i alkaliczna w okolicy 8.0 – 8.5 pH o temperaturze 24 – 27°C. Hodowcy zalecają przewagę samiczek, gdyż samce mogą wycierać się z kilkoma samicami na raz oraz ograniczy to nieco ich agresję. Ryby karmimy głównie żywymi lub mrożonymi pokarmami.

Samica próbuje zwrócić uwagę samca przed wejściem do wybranej muszli. Jak tylko samiec wykaże zainteresowanie, samica wpływa do muszli, w której składa jaja. Samica wycofuje się powoli z kryjówki, zasysając swoimi ruchami do środka uwalniany przez samca mlecz. Jeżeli wielkość muszli na to pozwala samiec może również do niej wpłynąć i tam zapłodnić ikrę.

Po zapłodnieniu rola samca dobiega końca i nie jest mile widziany w pobliżu samicy. Samica zasłania wejście do muszli i ruchem płetw wprowadza świeżą wodę do jej wnętrza. Wylęg następuje w ciągu 24 godzin. Larwy zaczynają swobodnie pływać po ok. 6 -7 dniach. Wraz ze wzrostem stopniowo zaczynają odpływać coraz to dalej od swojego domu, zwiedzając akwarium.

Narybek po opuszczeniu muszli jest dość duży i można go karmić larwami solowca lub mikro nicieniem. Rodzice nie zjadają młodych.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 maja 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 40 l
    • min-długość: 45 cm
  • Orientacyjna cena: 14 - 16 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 18

  1. łybka

    czy mogą być trzymane w 54l w układzie: 2 samce +4 samice?

    Odpowiedz
  2. Dawid

    Ile muszlowcow wielopregich mogę mieć w 72l?
    I czy mogę trzymać je z muszlowcami krótkimi?

    Odpowiedz
  3. Nikodem

    Da radę 2+1 do 45 litrów? 😉

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Nie da rady, zagryzą się

  4. Daniel

    ile mógłbym dać tych ryb i czy w ogóle w 250l (120cm długości) z 7 Tropfeusami duboisii bo je już mam , a jak nie to coś innego mógłbym dodać ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      tyle ile chcesz jale jak się ułoży parka oddaj/sprzedaj reszte

    2. Daniel

      nie będzie agresji między tymi 2 gatunkami ?

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      podzielą sobie zbiornik na 2 części w jednej będą Muszlowce a w drugiej Tropfeusy

  5. Porok

    Jakie ryby moge trzymać z muszloecami wielopręgimi w akwarium 126l? Coś żeby pływało też w toni aby ożywić zbiornik?

    Odpowiedz
  6. Michał

    Cześć, kilka muszlowców wytrzyma z parką księżniczek? A jeżeli nie to jakie polecacie rybki do 240l z muszlowcami?

    Odpowiedz
  7. Grzegorz

    Witam.
    Niestety jest w artykule jedno ale…
    Księżniczki są bardzo agresywne w okresie tarła i walczą z muszlowcami o terytorium.
    Mam w 200l właśnie muszlowce I dołożyłem do skał parke księżniczek. Póki były zestresowane I szukały miejsca w baniaku był spokój. Jak tylko się zadomowiły i wykopaly nore do tarła zdominowały cały Baniak.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. Jerzy

    Jaką rybę można dodać do tych muszlowców celem redukcji populacji narybku? Skoro rodzice nie zjadają młodych to w szybkim tempie dojdzie do przerybienia. Ciężko będzie ręcznie odłowić nadmiarowe ryby skoro mogą się chować w muszlach.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. TomX

      Kolego muszlę z rybką wyjmujesz z akwarium, i idziesz do sklepu bez problemu oddajesz 🙂 Pozdrawiam

  9. Hubert

    Mam pytanko
    Czy mogę trzymać te rybki z kryptokorynami pawikami, i innymi żyworódkami

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Ryby te żyją na granicy litoralu skalnego i piaszczystego podłoża usłanego muszlami ślimaków . W ich środowisku nie występują rośliny. Te małe rybki to niesamowici budowniczowie w ciągu jednej nocy potrafią zmienić wystrój akwarium. Rośliny sadzone w dnie będą nieustannie wykopywane. Rybki wybitnie nadające się do akwarium gatunkowego, w większych akwariach można łączyć z innymi gatunkami z jeziora Tanganika. Moim zdaniem łączenie ich z żyworódkami to bardzo zły pomysł.

  10. Paweł

    W moim akwarium samiec opiekuje się narybkiem , o mało nie zabił innego samca który pływał zbyt blisko gniazda .

    Odpowiedz
  11. Artur

    Warto nadmienić, że rodzice nie zjadają młodych, ale inne samice z haremu – owszem. Poza muszlami, narybek powinien mieć kryjówkę w postaci np. wapienia koralowego.

    Odpowiedz
  12. Robert

    HEH dość sporo wyceniacie bo w zoo marze w Raciborzu są za 8 zł

    Odpowiedz