Neon czarny – Bystrzyk axelroda

Neon Czarny - ryba akwariowa fot.web.singnet.com.sg

Neonki Czarne - ryby akwariowe

Neon czarny, Bystrzyk axelroda (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) – nieduża, ławicowa rybka akwariowa z charakterystyczną mieniącą pręgą wzdłuż ciała.

Ryba akwariowa Neon czarny – Bystrzyk axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki dorzecza Paragwaju oraz płaskowyż Mato Grosso.

Ryba akwariowa Neon czarny – Bystrzyk axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Neonki czarne osiągają ok 4 cm długości. Ciało mają ubarwione w kolorze szaro-zielonkawym. Wzdłuż tułowia biegnie lśniąca, niebieskawo-zielona pręga. Płeć trudna do odróżnienia. Samice są odrobinę większe niż samce i mają bardziej zaokrąglony brzuch. Pomimo wspólnej nazwy, ryb nie należy mylić z popularnym i bardziej kolorowym neonem innesa. Ryby te nie są ze sobą blisko spokrewnione. Neon czarny należy do innego rodzaju i występuje w południowych rejonach kontynentu.

Są to bardzo aktywne, łagodne i pięknie ubarwione ryby, które najlepiej czują się większym stadku. W akwarium powinno się trzymać co najmniej 6 osobników – zalecane 10 i więcej. Z natury jest to gatunek ławicowy w grupie są mniej płochliwe i wyglądają znacznie efektowniej. Polecane początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Neon czarny – Bystrzyk axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi Odżywianie ryb akwariowych

Karmienie neonów czarnych nie przysparza problemów. Chętnie jedzą większość dostępnych pokarmów suchych. Regularnie karmione drobnymi pokarmami żywymi lub mrożonymi (dafnia, artemia, ochotka) ukażą hodowcy swoje najlepsze kolory.

Ryba akwariowa Neon czarny – Bystrzyk axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi Akwarium ryb akwariowych

Akwarium powinno mieć minimum 60 cm długości, wymuszony lekki prąd wody i niezbyt jasne oświetlenie, żeby piękne ubarwienie tych ryb ujawniło się w całej pełni. Neony czarne najatrakcyjniej wyglądają w dużej ławicy w zbiorniku z ciemnym podłożem, miejscami gęsto obsadzonym roślinami. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. Pomocne może być przefiltrowanie jej przez torf. Żwirowe podłoże, suche korzenie, gałęzie i liście (np. dębu) odwzorują ich naturalne środowisko.

Neon czarny idealnie sprawdza się w akwarium towarzyskim z rybami piękniczkowatymi, danio, razborami i innymi tetrami a także łagodnymi rybami dennymi (kiryski, mniejsze zbrojniki). Może być także trzymany z większością gurami i małymi pielęgniczkami. Nie będzie jednak bezpieczny z większymi gatunkami, które mogą potraktować neonka jako pokarm. W akwarium biotopowym może być trzymany z innymi bystrzykami, zwinnikami, drobnoustkami, pielęgniczkami z rodzaju Apistogramma (Kakadu, Agassiza, Boliwijska) oraz kiryskami.

Ryba akwariowa Neon czarny – Bystrzyk axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie jest dosyć łatwe. Ryby rozrzucają ikrę wśród roślin. Jeżeli planujemy odchować większa ilość narybku to musimy przygotować zbiornik o wymiarach min. 45x25x25 cm. Akwarium zacieniamy i umieszczamy w nim drobno listne rośliny np. mech java moss lub sztuczny „mop” akwarystyczny. Dno można wyłożyć siatką, z oczkami takimi aby ziarenka ikry przez nie przeszły a jednocześnie chroniły jaja przed rodzicami. Do rozrodu wymagana jest woda miękka i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 ph I 1-5°dgH, oraz o temperaturze 26-28°C. Pomocne będzie przefiltrowanie jej przez torf lub filtr RO. Do natleniania wystarczy mały filtr gąbkowy.

Neony czarne możemy rozmnażać w większej grupie w której na każdą samice powinien przypadać jeden samiec. Ryby obficie karmimy żywym pokarmem i wyczekujemy na pojawienie się ikry. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy.

Najlepiej jednak, neony rozmnażać w parach. Przed planowanym tarłem oddzielamy samce od samic i karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą bardziej krągłe a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najładniejszego samca i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj następnego dnia rano. Jeżeli samiczki są widocznie chude to znak że tarło się odbyło i możemy odłowić rodziców. Jeżeli natomiast w ciągu kilku dni nie zaobserwujemy jajeczek to próbujemy z inną parą.

Dorosła samica składa od 50-200 jaj. Wylęg następuje po 24-36 godzinach, po kolejnych 3-4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Należy zachować ostrożność ponieważ narybek i ikra są bardzo wrażliwe na światło. W pierwszych dniach karmimy je mikro pokarmami (planktonem), do czasu aż będą mogły przyjmować micro nicienie czy artemię.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Hyphessobrycon herbertaxelrodi
synonim:Black Neon Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:23 - 28 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:2 - 15 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Neon czarny – Bystrzyk axelrodaPoważnie o rybach - Neon czarny – Bystrzyk axelroda

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 3

 1. Piotr

  Witam. Czy te rybki mogą przebywać z Pielęgnicami Kakadu w 72 L ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Tak. W dziale ,,Akwarium” jest o tym jasno napisane.

 2. Majka11

  Dzięki!

  Odpowiedz