Aphyosemion australe

Proporczykowiec z Kap Lopez - ryba akwariowa fot.newaqua.blogspot.com
 • Rozmiar: 6 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 32°C
 • Biotop: Afryka

Proporczykowce z Kap Lopez - ryby akwariowe

Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe) – słodkowodna ryba z rzędu karpieńcokształtnych.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Występowanie

Proporczykowiec z Kap Lopez zamieszkuje strumienie tropikalnej Afryki Zachodniej, przede wszystkim w Kamerunie, Gabonie i Zairze.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Charakterystyka i usposobienie

Proporczykowiec z Kap Lopez - płeć, samiec samica

Proporczykowiec – samiec, samica

Osiągają długość 6 cm. Spokojne, łagodne ryby o wydłużonym, spłaszczonym grzbietowo ciele. Samce można rozpoznać po wydłużonych płetwach i wspaniałym ubarwieniu. Występuje kilka form hodowlanych np.: pomarańczowa, złota, czekoladowa i albinos. Ryby dożywają 3 lat i są bardziej długowieczne niż większość jajorodnych karpieńców. Uznawane za idealne dla akwarystów, którzy mają pierwszy raz styczność z karpieńcami. Są łatwe do rozmnożenia, dosyć długo żyją, formy ozdobne są stosunkowo wytrzymałe i łatwo się aklimatyzują. Niektóre samce mogą być agresywne względem siebie.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Odżywianie i karmienie

Ryby chętniej przyjmują drobny pokarm żywy lub mrożony np. dafnie, ale można im też podawać dobrej jakości pokarm suchy.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Akwarium

Dla jednej pary lub haremu wystarczy akwarium ok 30 l o wymiarach co najmniej 45x25x25 cm. Zbiornik z ciemnym podłożem, powinien być gęsto obsadzony roślinami, również pływającymi, które ograniczą ilość światła dochodzącego do zbiornika. Woda najlepiej miękka do średnio-twardej. Proporczykowce są dobrymi skoczkami tak więc niezbędna jest pokrywa. Filtr w akwarium powinien wytwarzać łagodny prąd wody. Są to bardzo pokojowe i nieśmiałe ryby, które będą przeganiane przez żwawsze czy większe gatunki. Mogą być trzymane w towarzyskim akwarium z małymi łagodnymi rybami jak np. bystrzyk, neon, razbora, kirysek, pielęgnica.

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Potrzebne jest 10-15 litrowe akwarium tarliskowe z małym gąbkowym filtrem. Woda powinna być miękka i kwaśna o ph 6.0-6.5 (niektórym hodowcom udaje się rozmnożyć w wodzie nawet do 8 ph). Temperatura wody 21-24°C. Bardzo wskazane jest przefiltrowanie wody przez torf. Zbiornik zacieniamy. Hodowcy przed tarłem zalecają oddzielenie samic od samców oraz obfite karmienie zróżnicowanym, żywym i mrożonym pokarmem. Umieszczamy parę w zbiorniku. Jeżeli woda ma dobre parametry i rodzice są w dobrej kondycji dochodzi do tarła. Ikra w naturze składana jest w podłożu lub w skupiskach roślin w akwarium stosuje się rośliny drobnolistne jak mech, torf czy sztuczne mopy akwarystyczne.

Ikra może być pozostawiona razem z rodzicami, jednak jej część zostanie zjedzona. Samica składa ikrę w ilości ok 10-20 sztuk dziennie przez około 2 tygodnie. Ryby ciężko znoszą tarło (szczególnie samica) dlatego parę trzymamy najdłużej tydzień. Ikrę można inkubować w warstwie torfu w np. pojemnikach po margarynie. Należy zwracać uwagę czy ikra nie pleśnieje i każde takie zapleśniałe jajeczko usuwać. Wylęg trwa ok 10-20 dni w zależności od temperatury.  Ikra i narybek jest bardzo wrażliwy na światło.  Małe osobniki są na tyle duże, że możemy je karmić np. artemią. Pokarm podajemy dwa razy dziennie i podmieniamy wodę co 2-3 dni.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 kwietnia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 45 cm
 • Orientacyjna cena: 10 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 115

 1. Karpiu

  Witam, mam pytanie odnośnie tego czy mógł bym w akwarium 54l mieć następującą obsadę:
  5 kirysków panda
  5 otosków
  10 neonków Innesa
  2 proporczykowce z kap Lopez (parka)
  Akwarium jest dosyć mocno zarośnięte,
  jest jeden spory korzeń i drobny ciemny żwirek na dnie. Proszę o jakieś porady, co zmienić, co zostawić.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dora

   Witam. Akwarium jest niewielkie a wybrał Pan 3 gatunki stadne. Stado im większe tym lepsze jednak litrarz nie pozwala poszaleć 🙂 Poza tym im rozmiar rybki większy tym akwarium wydaje się mniejsze. W związku z tym myślę że dobrze było by zrezygnować z kirysków i dodać jeszcze ok. 3 otoski. Zrezygnowałabym też z proporczykowców i zostawiła same neonki bo niewielka przestrzeń może powodować konflikty. Pozdrawiam.

  2. Karpiu

   Okej, dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 2. Paweł

  Witam,
  Szybkie pytanie proporce pasują mi do koncepcji akwarium wielogatunkowe. Czy ktoś trzymał je razem ze Skalarami,
  żałobniczkami błyszczykami, Akarami z Maroni i Platydorami kolczastymi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. TomTg

   Te ryby nie nadają się do akwarium towarzyskiego z rybami większymi od nich oraz rybami o dużych płetwach. Będą stakować takie ryby i podgryzać im płetwy. Wg. mnie to wogóle nie nadają się do akwarium towarzyskiego, no chyba że ze ślimakami…

 3. Wojtek_aqua

  Piękne ryby ! Posiadam parkę zakupioną w niedzielę i myślę nad rozmnożeniem w przyszłości. Pozdrawiam !

  Odpowiedz
 4. Libzy

  Nie wiem, dlaczego uważa się je za spokojne ryby. Są agresywne i atakują wszystkie ryby mniejsze i tej samej wielkości. Przy zakupie trzymajcie samca z samicami, samego w małym akwarium lub z rybami większymi od niego. Dzięki zapewnieniom o spokojnych rybach jeden proporczykowiec zabił całą moją obsadę, z wyjątkiem p. ramireza. Atakował również bojownika i niektóre kirysy.

  Odpowiedz
 5. Kaamil

  Hej, chciałbym je(2+1) wrzucić do akwa 72l z otoskami, parką ramirezek i jeszcze czymś. Co mógłbym dorzucić jeszcze do tego teamu? Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Neon

   Może jakieś rodostomusy, neonki, razbory galaxy – coś małego

 6. Żółwik

  Wyskakuje z wody? Bo fajna ryba a ja zastanawiam się nad kupnem belki z lampą (pytanie do osób które mają/miały)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Rager

   1. wyskakuje
   2. samce męczą samice
   3. min 54 litry dla 1 samca i 6 samic żadnych innych ryb

  2. Sky[KiedyśMichał]

   Bardzo skoczna jeśli się stresuje, jeśli są rośliny pływające oraz nie ma żadnej ryby która by ich stresowała ryby bardzo spokojne i grzeczne.

 7. Bartek

  Czy ta ryba może zjeść krewetki?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Zjedzą z pewnością.

  2. Akwarystka

   Jeśli chodzi o dorosłe krewetki, raczej nie powinny ich ruszyć, jednak prawie każda rybka, oprócz drobniczki jednodniówki nie pogardzi malutką krewetką, chyba że bedzie wiele roślinności w której krewetki by mogły się chować. Jednak wtedy musisz się przyzwyczaić, że rzadko będziesz je widywał. Jeśli bardziej zależy Ci na krewetkach, niż rybkach, proponuję same krewetki, ewentualnie z kiryskami karłowatymi, otoskami czy drobniczkami jednodniowymi.

  3. Sky[KiedyśMichał]

   Co ty gadasz, dorosłe propoczykowce zjedzą i duże bez problemu.

  4. Akwarystka

   Wiele zależy od usposobienia danej ryby, proporczykowiec proporczykowcowi nie równy. Napisałam RACZEJ nie napewno, więc uwzględniam sytuacje, gdyby było inaczej. Miłej nocy

  5. Szuch

   No więc proporczykowce:
   KAŻDA płeć zjada maluchy
   Samce zjadają też duże
   Samice nie zjadają dużych

 8. Igralux

  Co myślicie o kostce 49l od aquaela z trzema raczkami z petzuaro i dwie parki proporczykowców?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Możesz. Polecam 3 samiczki i 2 samce, gdyż samce przy niewystarczającej liczbie samic potrafią prowadzić między sobą wyniszczające potyczki. Pozdrawiam 🙂

  2. Ania

   A czy można wziąść 2 samice do 4 rybek Danio hopry?

 9. Mega bojownik

  Witam. Jest ktoś z Podkarpacia i ma te ryby na sprzedaż??? U mnie w zoologu już ich nie ściągają bo jest mały popyt i nie mam gdzie ich dostać.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kamil

   Odkopane po 8 miesiącach, ale widziałem je w zoologicznym w Łańcucie, mieli te i Gardnery też.

  2. Podparcie

   W stalowej woli maja, dzisiaj byłem i widziałem

 10. Kasia

  Cudowna rybka… I myślę, że nie tylko ja tak uważam… Czy może przebywać w takim okrągłym akwarium, takim który pojawia się w filmach i bajkach?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Nie, nie może. W zasadzie to żadna rybka nie może być trzymana w kuli (takie akwaria występują w bajkach). Chodzi o to że te akwarium ma same minusy.
   Jak już ktoś się chcę zdecydować na rybki, lepiej kupić akwarium prostokątne.

 11. Piote

  Nie tak do końca to ryba spokojna. Atakuje krewetki caly czas polujac na mniejsze osobniki. Nie spuszcza ich z oczu. Zdarza sie że i inne ryby są przeganiane. Może to nie pielęgnica z charakteru ale aniołem ta ryba nie jest. Oddam odplatnie po 8zl dwie pary lub zamienię. (4-5cm). Świdnik.

  Odpowiedz