Astronotus ocellatus (Agassiz, 1831)

Pielęgnica Pawiooka Oskar - ryba akwariowa fot.zverimex.kvalitne.cz
  • Rozmiar: 25 - 35 cm
  • Akwarium: 400 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 21 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice Pawiookie – Oskar - ryby akwariowe

Pielęgnica pawiooka, Oskar (Astronotus ocellatus) – osiągająca spore rozmiary, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Występowanie

Ameryka Południowa. Ryby zamieszkują dorzecze Amazonki w Brazylii, Peru i Kolumbii, być może także w Gujanie Francuskiej. Najczęściej spotykane w płytkich, stojących wodach na terenach leśnych. Przebywają w ukryciu pomiędzy korzeniami drzew i wśród marginalnej roślinności.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Charakterystyka i usposobienie

Zazwyczaj osiąga ok. 25 cm długości całkowitej, największy odnotowany osobnik mierzył 45.7 cm. Ciało krępe, wysokie z dużym otworem gębowym i grubymi wargami. Ubarwienie ciemne z charakterystycznymi pawimi oczkami, zależne od wieku i miejsca pochodzenia. Istnieje wiele hodowlanych odmian barwnych np. Red Oscar, Red Tiger, Albinos, długo-płetwa. Dojrzałość płciową osiągają ok. 1 roku życia. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła mają wyraźnie zaokrągloną brodawkę płciową. Ryby terytorialne i szczególnie agresywne w okresie tarła. Z natury jest mięsożercą, mniejsze ryby będzie traktować jako pokarm. Przekopuje podłoże, przez co może niszczyć delikatniejsze rośliny.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Odżywianie i karmienie

Pielęgnice pawiookie karmimy dużym pokarmem żywym, granulatem mięsnym oraz pokarmami suchymi w pałeczkach. Nie powinny być karmione mięsem ssaków np. sercem wołowym czy kurczakiem. Tłuszcz w takim mięsie nie jest przez rybę przyswajany i prowadzi do nadmiernego otłuszczenia i degradacji organów.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Akwarium

Pielęgnica pawiooka wymaga akwarium ok 400l. Jeżeli chcemy trzymać parę musi być odpowiednio większe 500-600l. Trzymane w towarzystwie innych ryb wymagają zbiorników od 1000 l. Pielęgnice lubią piaszczyste podłoże i dekoracje z kamieni i korzeni. Dekoracje w akwarium powinny być solidnie umocowane, a rośliny – wyłącznie o mocnych liściach – sadzone w pojemnikach. Rybom należy zapewnić wydajną filtrację i cotygodniowe podmiany wody, najlepiej w ilości 50%. Mogą być trzymane w towarzystwie dużych ryb np. sumów, zbrojników, bocji i innych pielęgnic.

Pielęgnica pawiooka – Oskar - Astronotus ocellatus - Rozmnażanie

Gatunek dość łatwy do rozmnożenia pod warunkiem, że mamy odpowiednio duży zbiornik i dobierzemy parę. Najlepiej kupić 6 lub więcej młodych ryb i pozwolić im w sposób naturalny dobrać się w pary. Pielęgnice pawiookie, odpowiednio karmione, rosną stosunkowo szybko. Dojrzałość płciową osiągają, kiedy przekroczą 12cm długości. Zostawiamy jedną parę a pozostałe odławiamy.

Zbiornik przeznaczony do rozrodu powinien mieć co najmniej wymiary 150x60x60cm. Umieszczamy w nim kilka płaskich kamieni. Oskary, tak jak wiele innych pielęgnic składają ikrę na twardym podłożu. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie dekoracji bezpośrednio na spodzie akwarium. Ryby chętnie przekopują podłoże i mogą się w ten sposób rozpraszać.

Najłatwiej ryby zachęcić do tarła podnosząc o kilka stopni temperaturę wody. W pierwszej kolejności para wybiera miejsce do złożenia jaj i oczyszcza je. Samica może złożyć ok. 2000 ziarenek ikry. Oznacza to, że będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników do odchowu narybku.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 października 2021 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 25 - 250 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 130

  1. Kaiser

    Jeżeli na jedną sztukie potrzeba 400l zbiornik , to ba logikę na 2 już potrzebny 800 l zbiornika tak.
    Tu są sami znawcy bo mają duże zbiorniki.
    Hodowcy ryb trochę patrzą na to inaczej.
    Niż ci psełdo znawcy akwarystyki .pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Damian

    Witam mam akwarium 450l a w nim akary trzcinaki bocje pielęgnice midowe czy mogę wpuścić parkę pawiookich?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      1. W takim akwarium może być tylko 1 trzciniak.
      2 Ile masz bocji i jakie?
      3. Ile akar i jakie?
      4. Ile pielęgnic miodowych?
      5. Nie możesz, w takim akwarium mogłaby być jedna pawiooka, gdyby była jedyną rybą w akwarium

  3. Kornel

    A 2 pawiookie tam pisało że w taki mogą być

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Bartosz

      Cześć! Mam 200l akwarium. Jeden Oskar wystarczy. Do tego kupiłem małe neonki w dużej ławicy, oraz mnóstwo roślin aby mogły się chować. Trochę to sadystyczne, ale Oskar ma z nimi zabawę, natomiast neonki rozmnażają się jak wściekłe.
      Polecam osobiście do takiego zbiornika jednego Oskara bo robi ogromne wrażenie oraz dużo małych rybek dla zabawy. Widok oraz hodowla wspaniała.

  4. Kuba

    Nie polecam tej ryby 👎

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Popek

      👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎

    2. Kornel

      Mam pytanie czy w 540l mogą być 4 pawiookie??

    3. rewolucja w akwarium

      4? 540 to raczej mało nawet dla 1 sztuki. I w 540l to co najwyżej 1 sztuka. TO bardzo duża rosnąca i bardzo silna i drapieżna ryba

  5. Kacper

    Ile osobników można trzymać w akwarium 400 litrów. Czy kupić tą rybę na olx. Super ryby.

    Odpowiedz
  6. Springloczek

    Witam, rozważam zakup parki pielęgnic pawiookich do akwarium 200x60x60 720 litrów i mam kilka wątpliwości. Po pierwsze czy da się te ryby trzymać ze zwykłymi skalarami, po drugie czy w takim zbiorniku zmieściłyby się również grupka piranii(4-6 sztuk) a po trzecie czy są one faktycznie aż tak niszczycielskie jeśli chodzi o wszelakie rośliny(np. vallisneria)?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Plamookie

      Oskary to ryby, którym nie wolno ufać. Niekiedy samce zabijają nawet własne samice. Ze skalarami bym nie trzymał, ale z ALTUMAMI raczej nie będzie problemu. Warto zaznaczyć, że oskary czasem atakują ławice piranii, a nawet arapaimy oraz zjadają wszystko, co im się da, nawet gigantyczne kawałki mięsa. Pielęgnice Pawiookie, aby nie atakowały innych ryb, np. neonów muszą żyć z nimi od urodzenia, albo ławica musi być tak gigantyczna, że pielęgnica nie będzie wiedziała co zjeść na kolację i im odpuści. Mam je w akwa 20 lat więc wiem co mówię

  7. Koteł

    Witam, bardzo chciałabym posiadać oskara w swoim akwarium. Mam 240l (120x40x50) z filtrem 1200l/h (mogę kupić o większym przepływie). Czy mogłabym bez stresowania ryby dać tam jedną? Na większości stron pisze o min. 400l lecz np pielęgnica cytrynowa ma podobne rozmiary do powiookiej a może być w 240. Chodzi mi o jedną jedyną rybkę bez żadnych innych, z jak największą przestrzenią do pływania. Z tego co widziałam to ryby te nie pływają zbytnio energicznie (chyba że pora karmienia) i nie wiem czy te 30cm mniej w przedniej szybie coś zmieni. Proszę o odpowiedź tylko osoby która ma tą pielęgnice, a nie kogoś kto przeczytał nawet wszystkie artykuły na jej temat, lecz jej nie ma.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Pawiookie czują się najlepiej w niewielkiej grupie 5-6 sztuk – trzymanie jednej sztuki nie jest dobrym pomysłem, minimum 3 osobniki, minimalny zbiornik dla nich 150x50x60 (450l) – posiadam 5 sztuk red Tiger Oskar w zbiorniku 540l filtracja Aquael Ultrmax (2000l/h) + Aquael turbo (2000l/h) łącznie 4000l/h

    2. Kuba

      Ile osobników można trzymać w akwarium 400 litrów. Czy kupować te ryby na olx. Super ryby.

    3. Plamookie

      Nie kupuj RYB NA OLX, w dostawie one się po prostu męczą i umierają. Zamówiłem kiedyś dwa bojowniki plamookie za 250zł i dojechały już martwe. 400L to jedna ryba

  8. Jacek

    Mam parkę pielęgnic. Już drugi raz samica odłożyła jaja. Po 12 godzinach ikra zniknęła. Czy samiec je zjadł. Co robić?

    Odpowiedz
  9. Jacek

    Proszę o pomoc. Juz drugi raz samica odłożyła ikre i znowu po 12 godzinach jaja z podłoża akwarium zniknęły. Czy samiec je zjadł. Nie wiem co robić. Proszę o informację. Są one tylko we dwójkę w akwarium.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam , Poproszę o jakieś konkrety tzn: jak duże jest akwarium ? , w jakim mniej więcej wieku jest para ? , czy zbiornik ustawiony jest tak , że nie ma możliwości płoszenia ryb i wywoływania u nich stresu np. przechodzący domownik

  10. Henryk

    Dzień dobry!
    Czy parkę pielęgnic pawiookich można trzymać razem z ośmioma piraniami czerwonymi i nożowcem indyjskim?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ryba Akwariowa

      Można, ale zrezygnuj z piranii, a zbiornik musi mieć min. ponad 3000 l.

  11. :)

    Do admina. Proszę epoprawic błąd z występowaniem pisze że Ameryka Środkowa a w opisie Brazylia itp.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky

      Ameryka Środkowa zaczyna się w Meksyku obejmuje wszystkie Państwa od Gwatemali do Panamy, potem w Ameryce Południowej jest to Kolumbia, Wenezuela oraz Północna Brazylia i Północne Peru.

    2. :)

      Więc powinno być też Ameryka Południowa

    3. Sky

      Określenie Ameryka Środkowa to południe Ameryki Północnej [Od Meksyku do Panamy] oraz północ Ameryki Południowej [Kolumbie, Wenezuela, Ekwador, Peru, Brazylię, Gujanę i Surinam] twoim tokiem rozumowania nie powinno być napisane więc Ameryka Środkowa tylko Ameryka Północna i Południowa.

  12. Marcin

    Witam mam pare oskarow ktore skladaly dwa razy ikre ale wszystko splesnialo co moge zrobic zeby temu zapobiec.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam , musisz zastosować Trypaflawinę. Jest to środek który zapobiega pleśnieniu ikry. Stosowałem go z powodzeniem podczas tarła pielęgnic : niebieskołuskiej , miodowej. Trypaflawina dostępna jest w sklepach akwarystycznych. Pozdrawiam

  13. Tomasz

    Mam pytanie czy można łączyć z akarami pomarańczowo płetwnymi ?

    Odpowiedz
  14. Bogdan

    Posiadam je razem z arowaną, idealne połączenie

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jacek

      Proszę o pomoc. Mam parkę Pielęgnic. Drugi raz już złożyła jaja, parka jest sama w dużym akwarium. Po złożeniu jaj na drugi dzień one znikają z podłoża. Co się dzieje. Samica je zjada przed samcem. Co zrobić bym jaja utrzymać aby się wylęgły?

  15. Adam

    Mam zbiornik 500 l ile mogę wpuścić pawiookich. I jaką filtracja będzie dobra . Moja samorubka przerabia 4000l na godzinę, nie mam efektu pralki.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Niki

      Możesz wpuścić 1 sztukę lub parę (musi być „dobrana”)

  16. marzena

    witam .mam ponad 4 letnią 32cm samice.5 dni temu zobaczyłam w zoologicznym małe pawiookie takie po 5 cm no kurde nie dało się oprzeć tym słodziachnym pysiom i kupiłam jedną sztukę i teraz pytanie mw. ile cm musi mieć szkrab żeby próbować je połączyć? na razie mieszka w akwarium obok mojej dziewczyny i nie są zbytnio zainteresowane co tam obok pływa.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      jak bedzie mial 15cm to można je do siebie przyzwyczajać chyba

    2. Ewa

      Z dużymi pięlęgnicami jest tak, że kupujemy grupę małych ryb, by same się dobrały. Połączenie młodego osobnika z dorosłym najprawdopodobniej nie wyjdzie, bo większy będzie atakować małego.

  17. Eva

    Witam , który rodzaj Kiryska jest najbardziej odporny na choroby ? Miałam 2 i mi odeszły po 4 miesiącach , najpierw samiec padł, później zobaczyłam , że samica ma takie objawy i ją dałam osobno leki , ale też odeszła po 2 dniach zaraziła się od samca biały nalot, a płetwa we krwi 💔😟 Smutno w akwarium bez kirysków na dnie nic się nie dzieje 😟

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jan

      Jeśli masz duże akwarium to do tych pielegnic polecam kiryśniki czarnoplame

  18. Martyna

    Witam.
    Mam pytanko odnośnie rybek …maja takie biale bąbelki na sobie ( nie mogę wstawic zdjecia ) Może mi ktoś podpowiedzieć co im dolega ? Dodam ze woda jest podmieniona, nowy korzen i jescze się nie wyklarowała… tylko czy to możliwe że przez to rybki są takie ?
    Dziekuje za pomoc

    Odpowiedz
  19. Łukasz

    Witam. Mam zbiornik 450 l (150x50x60). Pływają tam 4 pawiookie. Są tam od małego – teraz mają między 25-30 cm. Wspaniale przyrastają – miały może po 7-8 cm w lipcu 2020 😉 Karmione aterynkami, siekanymi sardynkami, krewetkami, suszonymi kiełżami i granulatem wysokobiałkowym. Ostatnio jedna (największa) zaczyna dominować. Jest to albinos – przegania dwie Tigery. Czy reagować? Czy nie zrobią sobie krzywdy ? Teraz będzie problem z odłowieniem. To prawie członkowie rodziny. Są głaskane i karmione z ręki 😉 Co robić ? Proszę o jakieś info…

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. MarceliAkwa

      Po pierwsze – zazdroszczę hodowli oskarów.
      Po drugie – jak na 4 pielęgnice to stanowczo za mały zbiornik.
      Skoro mają jednak 25-30 cm to nie skarłowaciały.
      Prawdopodobnie ta agresja wewnątrzgatunkowa spowodowana jest za małym litrażem.
      Oddaj albo sprzedaj 3 oskary i zostaw jednego (jak jesteś doświadczony w hodowli pielęgnic, to możesz zostawić dobraną parę).
      2 osobniki na 450 litrów to nie tak źle…
      Literatura akwarystyczna podaje, że zbiornik 150 cm jest absolutnym minimum dla pawiookich.
      Bardziej komfortowo jednak czułby się tam jeden osobnik.
      Miałby dużo miejsca.
      Mam nadzieję, że pomogłem.
      Pozdro.

    2. ŁUKASZ

      Dziękuję za info. Niestety potwierdzają się moje obawy w sprawie rozdzielenia Oskarków. Może dam im jeszcze trochę czasu 😉 na dogadanie się. Może jakby miały więcej kryjówek/korzeni to byłyby spokojniejsze ? Pozdrawiam i dziękuję

    3. ŁUKASZ

      Witam – ostatnie newsy: zrezygnowałem z dwóch filtrów wewnętrznych na rzecz jednego zewnętrznego Eheim 4+ Professional 2275. Oczywiście dodatkowe napowietrzanie w dwóch punktach w akwarium. Pozwoliło to na OBNIŻENIE temperatury wody do 25-24 stopni. Dwa wewnętrzne podwyższały ją do 27-28 stopni i to chyba prowokowało ryby „do bójek”. Teraz jest praktycznie spokój 😉 nie muszę rozdzielać tej rodzinki 😉

    4. RobiWoj

      Też mam zbiornik 450l . Miałem w nim 9 pawich (25-30cm) i 4 gibki (35-40cm). Przy takie obsadzie było widać że mają swoje terytoria, mimo że walczyły między sobą ale nigdy sobie krzywdy nie zrobiły. Pojechałem na wakacje niedoświadczony opiekun za późno mnie poinformował że coś im się dzieje i niestety tylko jednego gibka uratowałem. Teraz mam 5 pawich. 4 po 27cm a jedna jakaś inna taka złotawa i karłowata (12cm) chyba z innego chowu. Wszystkie kupiłem w jednym czasie (3cm) . Mam szczęście bo te 4 połączyły się i mam teraz 2 pary. Też walczą ale nic sobie nigdy nie zrobiły, a ta mała to potrafi te duże przegonić. Najbardziej agresywne są jak pilnują młodych ale nie zauważyłem żeby te które są porozstawiane po kątach były ranne. Ja bym się nie martwił dominacją bo one tak mają. U mnie raz jedna próbuje dominować raz druga i tak w kółko. A jak nie mają czego pilnować i nic im się nie chce to wszystkie ładnie i zgodnie razem pływają.

    5. Łukasz

      Dzięki za info. Z tego co piszesz – pawiookie Ci się rozmnażały ? Szczerze mówiąc myślałem o tym (już czyściły kamienie – ale na szczęście nie ma płaskiego) – obawiam się wojny w akwarium i nie wiem co z młodymi zrobić 😉

    6. adrian

      siema mam 4 pawie oka oskar wymieniles tam czym karmiles i nie widze ochoty bo wlasnie moje sa oskary wybredne i niechca mi jesc ochotki mrozonej jedza tylko suchy a maja od5-6 cm

  20. Alek

    Cześć wam, chciałbym połączyć małą pielęgnice pawiooką (ok.5cm) z dwiema dużymi Pielęgnicami pawiookimi (15-20cm). Chce wiedzieć jak to zrobić. Mam dwa akwaria 400l i 720l. Ten mały jest jeszcze w 400, ale chciałbym go połączyć z dużymi w 720. I teraz pytanie. Ile musi mieć mały Oscar, żeby mógł dołączyć do dwóch dużych rybek?
    PS. Płci ryb nie znam

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Ktoś

      Nie nie możesz te 2 ryby zabiją tą 3 nie ważna wielkość i tak ją zabiją one tolerują inne pod warunkiem że były z nimi od dzieciństwa

    2. Alek

      Już dawno wpuściłem. Młody poustawiał dorosłe jak trzeba i jest ok

    3. Alex

      O to dobrze, że młody dał radę, ja będę za niedługo robił to samo, tylko że mam jednego oskara w ogólnym i chcę mu dokupić kolegów. 😉

  21. Amigo

    Witam wszystkich szczęśliwych posiadaczy zbiorników. Czytając komentarze zaczynam się zastanawiać czy zakładając akwarium ludzie wcześniej interesują się pochodzeniem ryb ich warunkami naturalnymi i wieloma czynnikami, które wpływają na ich życie w naturze. Wiadome jest że zakładając akwarium staramy się przybliżyć warunki sztuczne do warunków naturalnych i nie każdego jest stać na założenie bardzo dużego zbiornika, a i nie każdy ma miejsce na 1000 lub więcej litrów. Proszę Was o jedno, jest bardzo dużo gatunków ryb, które mają znacznie mniejsze rozmiary niż pawiooka lub pomarańczowopłetwa i są to też bardzo barwne i wdzięczne ryby. Jeśli Twoje warunki pozwalają na 70l lub na 112l to kup coś co rośnie max 5-8cm i nie trzymaj tam 50ryb.

    Nie jestem z żadnej organizacji ochrony zwierząt ale na logikę nie ma sensu trzymać dużych gatunków w małych zbiornikach, lub mniejszych o ilości nie wiadomo jakiej. Wystarczy sobie przedstawić taką sytuację: sześciu rosłych chłopów po 2m wzrostu w tz. maluchu. Pewnie że pojadą, pytanie jak daleko i ilu z nich zdrętwieją nogi i zrezygnują z dalszej jazdy. K

    onrad babka w sklepie miała rację, pewnie że do 160l można wpuścić 5-6szt, tylko pomyśl, dla niej to są pieniądze, ona Ci powie że można i 15szt wpuścić, jak jej padną ryby w sklepie to ona nie martwi się że padły ryby, tylko że straciła zarobek. Sky(Kiedyś Michał) szacun za odpowiedź dla Konrada. Z moimi zbiornikami żyję już 40 lat, jest ich 6sztuk, pierwszą pompką do napowietrzania ramowego zbiornika klejonego kitem był pęcherz od piłki nożnej i zacisk od kroplówki( takie czasy, ciężko o sprzęt, lub bardzo drogi na kieszeń małolata). Opisze Wam swoje największe 1500l bo tam pływa obsada o dużych gabarytach. Pływa tam para pawiookich, oboje po około 32cm, para pomarańczowopłetwych też w granicach 30cm, gromadka 6 bocji wspaniałych około 20cm no i ryby z tz. grupy czyścicieli: 4 zbroiniki, dwa pospolite koło 37cm i dwa albinosy też w tych rozmiarach. Są też 4 kirysniki, dwa czarnoplame po 15cm i dwa albinosy też po 15cm. Jeśli chodzi o to jak się odwdzięczają za moja opiekę, to nie jestem w stania zliczyć ile już oddały mi narybku i nie mam pojęcia jak opisać ich ubarwienie. Pozdrawiam Wszystkich i życzę Wam pięknych zbiorników i zdrowych nie skarłowaciałych ryb.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. pearlgurami

      zazdroszczę, mój największy zbiornik 350l bo strop więcej nie utrzyma ;( i jedna za to duża ,zadowolona i bardzo kochana cztero letnia pawiooka,najfajniejsze ryby,jak dzieci 🙂 też bym chciała więcej 🙂

    2. Łukasz

      Dzień dobry. Pytanie odnośnie sprzętu. Czy to prawda, że dla Pawiookich niezbędne jest napowietrzanie akwarium pompka? Nie wystarczy ruch tafli z powrotu sumpa?? Akwarium 210x50x60.

  22. Konrad

    Witam wszystkich,zobaczyłem pawiookę w sklepie zoologicznym i się nią strasznie zainteresowałem. Akwarium mam 160L,babka w sklepie powiedziała że mogę tam dać 5-6 pielęgnic,że się przyzwyczają do akwarium i przestaną rosnąć.czytajac komentarze wiem ze niezbyt mogę to zrobić .czy mógłbym dać do 160 2/3pawiookie po 5cm? Z myślą że przestaną rosnąć przez małą wielkość zbiornika

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Sam mówisz że przestaną rosnąć, a wiesz jakie będą tego skutki że urosną za małe?

    2. Sajmon

      Zgadzam się ze Sky oraz odradzam kupowania ich (twoje akwarium jest zdecydowanie za małe)

  23. Daniel

    moja samica pawiookich wczoraj złożyła ikrę. Para bardzo pilnuje ikrę atakując nawet palec za szybą. Samica 22cm , samiec 20 cm.

    Odpowiedz
  24. Daniel

    Moje pawiookie są bardzo wybredne i przyjmują tylko określone pokarmy. Aktualnie 1 je tylko duże płatki ,a druga tylko takie małe mięsne kuleczki. Jak ta co lubi jeść płatki weźmie te kuleczkę to od razu wypluwa , za to ta druga nawet nie patrzy na płatki. Kostki z rureczników ignorują obie.Miał ktoś też taki przypadek ? . Ryby mają po 20 cm i raczej są zdrowe . Zamówiłem różne pokarmy na allegro może jeszcze coś im posmakuje.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. pearlgurami

      polecam żywe świerszcze,żywe dżdżownice, żywe pędraki mącznika i nie cały czqas to samo bo po pierwsze to nie zdrowo bo dieta musi być urozmaicona a po drugie przyzwyczaja sie do jednego i beda miały w płetwie inne jedzenie,moja lubi od czasu do czasu kawałek niesłodkiego jabłka,polecam też pałeczki od hikari i pokarm roślinny z tej samej firmy ale przede wszystkim żywe i urozmaicenie 🙂 założe się ,że zywego świerszcza żadna nie odmówi,pozdrawiam

  25. Kuba

    czy 250 l(120cm długości) nie wystarczy dla jednej ryby?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michał

      Tak ale jak będzie miała ok 16cm to oddaj/sprzedaj

  26. Dawid

    Witam chciałem 1 pawioką i 4 papuzie i że 2 glonojady jak pospolity czy taka obsada do 400l może być ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Na spokojnie jeszcze możesz se pozwolić na inne większe ryby

  27. Szymson

    Łukasz (nie Lukasz) w 240l możesz trzymać ją póki jest mała ale w przyszłości gdy będzie większa to zainwestuj w akwa 400-600l to większe dla parki

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Andrzej

      jaki zbiornik masz zbiornik dla arawany i oskara

  28. Lukasz

    Witam, posiadam dwie pawiookie, jedna niebieskoluska i trzy akary pomaranczowo pletwe, plywaja w towarzystwie suma rekiniego, dwoch zbrojnikow lamparcich oraz dwoch kirysnikow. Zbiornik ma 240 litrow, temp 24-28 st. Zwykla kranowka. Rybki nie sa agresywne, wszystkie sie toleruja nawzajem czasem zdarzy sie ze ktoras ktoras pogoni. Jedza wszystko, mlode glupiki, molinezje czy pyszczaki, z suchej karmy daje im wybarwiajaca dla pyszczakow. Wprost ja uwielbiaja:), raz w tygodniu dokarmiam zywymi robakami dafnia . nie mam zadnych priblemow z nimi. Rybki sa zdrowe i pieknie ubarwione.pozdrawiam wszystkich

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Piotr

      Ale na przyszłość pomyśl o większym akwarium, nie ma szans w 240 litrach takie ryby.

    2. Łukasz

      Witam..Ja mam jedną rybkę Pielegnice pawiooka..rybka jest jeszcze mala ale mam akwarium 240litrow.. czy to naprawdę nie wystarczy?

    3. Marlena

      Za małe akwarium na taką ilosc ryb.A jeszcze to info,ze karmisz innymi rybami jest koszmarne.Nie nazwalabym Ciebie milosnikiem zwierzat.Ale skoro daje Ci to satysfakcje…

    4. Lena

      Dla większości akwarystów to normalne że większe ryby karmi się narybkiem bądź mniejszymi rybami tak samo jak żółwie czy kraby, i to nic dziwnego.