Zbrojnik niebieski

Ancistrus dolichopterus (Kner, 1854)

Zbrojniki niebieskie - ryby akwariowe

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) – popularny lecz tylko z nazwy gatunek zbrojnika z rodzaju Ancistrus. Mylony z powszechnie dostępnym, zbrojnikiem pospolitym Ancistrus sp., który tak naprawdę jest mieszańcem wielu gatunków. Prawdziwego zbrojnika niebieskiego oznacza się jako L183.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Zbrojniki niebieskie występują w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki. Spotykane w rzekach Rio Negro, Trombetas, Tefé, Madeira, Tapajós. Zamieszkują wartko płynące, kamieniste rzeki i strumienie.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Te niewielkie zbrojniki osiągają długość ok. 10 cm. W porównaniu do innych zbrojników z rodzaju Ancistrus, mają czarne ubarwienie, przyozdobione niewielkimi jasnymi plamkami, a ich płetwy grzbietowa i odbytowa obrzeżone są białym, kontrastującym kolorem. W przypadku podobnie ubarwionych zbrojników np. L181 (Peppermint Pleco) białe obrzeżenie płetw wraz z wiekiem zanika lub jest ledwo widoczne.

Inne cechy są wspólne dla zbrojników z rodzaju Ancistrus. Dość duża głowa, otwór gębowy w położeniu dolnym, szerokie płetwy piersiowe i brzuszne, płetwa grzbietowa wysoka. Dorosłe samce są nieznacznie większe od samic a także posiadają liczne wyrostki na pysku, które u samic są krótkie i mało widoczne. Dorosłe samice patrząc z boku lub z góry są bardziej krągłe w okolicy brzucha. Za pokrywami skrzelowymi, mają dość spore kolce których używają do walki z innymi zbrojnikami.

Zbrojniki niebieskie są aktywne po zmroku, w dzień ukrywają się za korzeniami lub w kryjówkach skalnych. Większość czasu spędzają na dnie zbiornika, niekiedy przylepione do ścian zbiornika, zeskrobują glony. Są mało agresywne wobec innych ryb jednak mogą przejawiać agresje wobec rywali.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus Odżywianie ryb akwariowych

Podstawowym składnikiem diety zbrojników niebieskich powinien być pokarm pochodzenia roślinnego. Odpowiednie będą dobrej jakości suche płatki i tabletki opadające na dno z dodatkiem spiruliny, a także warzywa takie jak: ogórek, kabaczek, cukinia, groszek, sałata. Co jakiś czas dietę warto uzupełniać pokarmami żywymi lub mrożonymi np. opadającą na dno ochotką. W akwarium wymagają dostępu do miękkiego drewna jako substancji balastowej, którego zeskrobywane szczątki pomagają rybie w trawieniu.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus Akwarium ryb akwariowych

Dla pary zbrojników niebieskich niezbędne będzie przynajmniej 54 litrowe akwarium. Najlepiej będą się czuły w zbiorniku urządzonym na wzór strumienia amazońskiej dżungli z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z korzeni, gałęzi i ułożonych na dnie suchych liści. Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, chyba że chcemy również hodować rośliny. Najlepiej sprawdzą się te wytrzymalsze, rosnące na dekoracjach i pływające, które dodadzą nieco zacienionych miejsc w akwarium.

Jak wiele ryb pochodzących z dziewiczych siedlisk przyrodniczych nie tolerują nagromadzenia zanieczyszczeń i wydajnej filtracji oraz regularnych podmian wody. Z tego też powodu powinny być wyłącznie wprowadzane do dojrzałych, biologicznie stabilnych zbiorników. Należy je trzymać w wodzie kwaśnej lub lekko-kwaśnej (5.0 – 6.5 pH) o temperaturze 23 – 28°C.

Dojrzałe samce obierają terytoria, które nie są jednak rozległe i mogą być trzymane w większych grupach w stosunkowo niedużym akwarium z licznymi kryjówkami. Może być trzymany z wieloma innymi gatunkami niedużych i łagodnych ryb akwariowych o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium tarliskowym umieszczamy parę lub 1 samca i 2-3 samice. Tarło odbywa się w kryjówkach (kokosach , korzeniach lub przeznaczonych do tego specjalnych ceramicznych grotach) gdzie składana jest ikra – zazwyczaj w ilości ok 50 jaj. Ikra ma formę kulistej bryłki a poszczególne ziarenka są średnicy 2.5-3 mm. Początkowo żółtawe z czasem szkliste, pomarańczowe.  Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach. Po kilku następnych dniach zaczynają pływać i należy odłowić samca. Narybek karmimy roztartymi glonami, sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Zbrojnik niebieski

Galeria Ryba akwariowa - Zbrojnik niebieski

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus dolichopterus
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: brak danych

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 82

 1. Kerzyn22

  Witam
  Pytanko jak kupię samice zbrojnika niebieskiego i mam samca zbrojnika pospolitego to wyjdą zbrojniki niebieskie ??? Bo odkąd go kupiłem 2 miesiące temu to już 3 miot ogarnia taki wariat hehe
  Z góry i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. KarolEK

  Na filmie jest razem z krewetkami. Nie zjada małych? Można je razem hodować?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. milo

   Nie ma ryby która nie zje małej krewetki:)

 3. Seniorro Italiano

  Szybkie pytanko. Czy ten zbrojnik może żyć w wodzie o pH 7? Jak to na niego wpłynie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Może dostać choroby zasadowej, no i kondycja zbrojnika nie będzie jakaś wygórowana.

 4. Bartlomiej

  Mam pytanie czy to jest możliwe ze mój glonojad niebieski samiec mógł odbyć tarło z samica albinosa, bo takie mam male glonki białe i czarne

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. milo

   Mógł bez problemu:)

 5. KirysekPL

  Wie ktoś gdzie mogę kupic owego Zbrojnika?
  Województwo Lubuskie lub Zachodniopomorskie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ryszard

   Zielona Góra OLX SZARYCH SZEREGÓW 5/4 po 1,50 ????

 6. Mateusz

  A mogę trzymać zbrojniki samca z gupikami endlera i pawie oczko, kiryskiem pstry oraz neonkami inessa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli chodzi o Zbrojniki Niebieskie, wymagają wody kwaśnej (pH=5,0-6,5) i miękkiej (GH=1-10°d), więc z Gupikami na pewno nie – woda zasadowa i twarda, zwróć na to uwagę.
   Z Kiryskami Pstrymi i Neonami Innesa – tak.

  2. kamiloo

   Mam tegoż oto zbrojnika w aqua z gupikami,neonami,kirysami,molinezjami i wszyscy żyją zgodnie i po żadnej z tych ryb nie widze żadnych problemow w zachowaniu, wszystkie chowają sie swietnie.
   Więc mozesz trzymac je spokojnie razem imo 🙂

 7. Dyskowiec

  Witam.
  Mam problem.
  Moj glono nie chce jesc glonów! Je tylko pastylki „Tetra Wafer Mix”. Ma ok. 1,5 roku, a na stronie napisane, że zbrojniki na starość tracą apetyt na glony. Ale przecierz mój nie jest stary? Bo zbrojniki żyją 12 lat, a mój ma dopiero 1,5 roku!!!!!
  Co robić??? Proszę o szybką odpowiedź i zgóry za nią dziękuję

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Spokojnie, nie przejmuj się. Zbrojniki żywią się glonami do pewnego czasu, zazwyczaj, gdy są w młodocianym wieku (kilka mies., rok) a później to już tylko domagają się tabletek z zawartością spiruliny. Uzupełnieniem diety zbrojników mogą być też plastry ogórków (sparzone, ugotowane) sałata (kawałki liści) i inne warzywa zielone. Do poprawienia trawienia zaleca się drewno z korzeni, które zbrojniki będą sobie skrobały (korzenie stanowią uzupełnienie diety dla zbrojników a także naturalną kryjówkę, nie będziesz musiał kupować mu sztucznych grot i innych plastików). Nie trzeba się tak tym zamartwiać 😉
   Pozdrawiam

  2. Kirysek3

   To samo co UlaUlaśka co prawda nie mam zbrojników, ale moje ryby denne uwielbiają „Tetra Wafer Mix” to chyba ich ulubiony pokarm [nie licząc żywego rzecz jasna]!

  3. Dyskowiec

   Serdecznie dziękuję wam za odpowiedzi☺

 8. Sumik 5

  wybaczcie że nie powiedziałem dokładnie .Chodzi oto że jak zbrojniki będą większe dostane bo zbrojniki były za małe i inne ryby zjadły by zbrojniki. I już są dosyć duże ale dalej nie mam.

  Odpowiedz
 9. Sumik 5

  chciałbym taką rybkę ale jeszcze nie mam mimo że są już dość duże!

  Odpowiedz
 10. Rycerz

  Może ktoś wie gdzie można je kupić?? Szukam już od kilku dni i nigdzie nie mogę znaleźć. A jak znajdę do za 100 zł. Pomocy!!!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dyskowiec

   Znam jeden taki sklep

  2. Kirysek3

   Gdynia „Batory” 2 piętro „Zoo Karina” po jakieś 9-12 zł.

  3. Drutis

   ZNAM LWPSZY SKLEP!!!!!!!!KUPUJ!!!!! TYLKO W BYDGOSZCZY!!!!!!!!!!!!!!!!!”SUPER-ZOO”!!!!!!!ROZKAZUJE wAM TAM KUPOWAĆ!!!!!!!!!!!!TYLKO 7 ZŁ!!!!!!!! ULICA JANA KOCHANOWSKIEGO 5/52!!!!!!!!!!

 11. problemik

  Hmmm… Poprosiłam w Płocku w dobrym sklepie zoologicznym o zbrojnika niebieskiego. Sprzedawca zaprowadził mnie do akwarium z rybami o takiej nazwie. Wzięłam dwa. Po 30 minutach wpatrywania się zaczęłam powątpiewać. Czy to aby na pewno zbrojni niebieskie? Nie są one czarne, mają bialy spód i ze zdjęć przypominają zbrojniki pospolite. Aczkolwiek mają białe końcówki płetw taj jak u niebieskich, a także białe kropki. Są malutkie, więc może ich wygląd się zmieni? Co to więc jest? Muszę wiedzieć ze względu na temp. wody… :/

  Odpowiedz
 12. Mila

  Mam takich 5 w moim akwarium

  Odpowiedz
 13. Klaudia

  A mogłabym go kupić do 40l akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
 14. Kolcobrzuch karłowaty

  A czy mogą być z kolcobrzuchami karłowatymi. Akwarium 112l obsada: 6×kolcobrzuch karłowaty 2×samiec 4×samica. Czy mogę dodać 2×zbrojnik niebieski – 1×samiec, 1×samica? (akwarium przystosowane do kolcobrzuchów karłowatych). Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuje

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   tak o ile glonojady będą większe od kolcobrzuchów 😉

  2. tomek

   do kolcobrzuchów – piszę o swoich doświadczeniach nadają się ryby szybki i zwinne, u mnie jedynie babki, ze zbrojnikami zgody nie było, stanowczo odradzam

 15. Wiesława

  Mam zbrojniki niebieskie młode niedawno się wykluły a wszystkie dorosłe osobniki siedzą przy korzeniu do którego wlazły młode. Mam się martwić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Karol

   tak trzeba się martwić bo duże glonojady będą je zagryzać

  2. xndj

   Hahaah dobre karol daje like

 16. admin

  Poprawiliśmy opis zbrojnika niebieskiego. Od tej pory wszelkie komentarze dotyczące ogólnie dostępnej formy prosimy zamieszczać w temacie Zbrojnika pospolitego

  Odpowiedz
 17. tomek

  Witam co ile samica zbrojnika niebieskiego jest wstanie składać ikrę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. arek d.

   U mnie w ogólniaku 100l co 2 tygodnie.

 18. K@pi

  Mam zbrojnika ale na jego grzbiecie pojawiły się plamy boje się że umrze. Wiecie coś na ten temat?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. komar

   jakiego koloru są te plamy

  2. Linka

   Jeżeli jest to zbrojnik niebieski, a plamy są jaśniejsze, nie przypominają żadnych zmian chorobowych np. Nie odstają od ciała, to może być normalne. Często zbrojniki tak mają z różnych powodów np.stres czymś wywołany.

  3. bartek

   Nie chce Cię martwić ale mojemu koledze od tego zdechł :/

  4. przemek

   Niczym się nie martw tak jak powyżej napisane, to normalne, ale aby następne zbrojniki młode nie miały podobnych plamek to musisz im zapewnić więcej kryjówek. Pozdro

 19. raic@o2.pl

  Lena ja go wezmę.

  Odpowiedz
 20. niki

  Nie robię nic z ww. rzeczy, mam dwie dorosłe parki zbrojników i rozmnażają się w takim tempie, że już w żadnym ze sklepów nie chcą ich przyjmować. Powinienem pozbyć się dorosłych osobników ale ich też nie chcą. Wodę wymieniam raz na pół roku, karmię z automatu – szczypta rano i wieczorem, kamienie na dnie, kawałek korzenia, muszle i kawałki kokosa. Temperatura ~26 – 28 *C. Pojemność 200l, 9 neonek, 4 żałobniczki, 2 podobne do neonek plamiste coś tam, jeden pręgowiec purpurowy – obsada ma 4 lata – nic nie zdycha, ginie czy coś. Mam jeszcze ślimaki – takie z pręgowanymi skorupami, zjadły mi ślimaki które kiedyś „kupiłem” z roślinami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maryl

   jeśli to nadal aktualne bardzo chętnie przejmę bądź odkupię 3 dorosłe samiczki zbrojnika niebieskiego

 21. Michał

  Witam!
  Marzy mi się akwarium biotop ze Skalarami, i chciałbym idealnie odwzorować właśnie ich rejon. 240l a ryby jakie chciałbym umieścić to:

  Skalary
  Zbrojnika Niebieskiego
  Kirysek Spiżowy
  może jeszcze neonki Innesa

  Moje pytania:
  – czy to jest dobry zestaw??? – głównie mam na myśli występowanie tych ryb czyli czy pochodzą z tego samego rejonu.
  – jakie rośliny pasowały by to mojego akwarium – też mam na myśli pochodzenie – bo nie chciał bym mieć ryb z jednego końca świata i roślin z drugiego. Mam nadzieję że zrozumiecie.

  Będę wdzięczny za wszelką pomoc tutaj lub na mojego maila sprinter@op.pl

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. kkj

   Nie można trzymać razem neonków ze skalarami bo skalary zjedzą neony.

  2. Kuba

   Nie prawda, Ja od zawsze trzymam neonki ze skalarami, nawet z bystrzykami amandy a one są o połowę mniejsze od neonek. Nigdy nie widziałem żeby skalar interesował się wyżej wymienionymi rybkami

  3. Tomasz Warzycha

   kolego skalary i neony to mniej więcej jak woda i ogień …. w pewnym momencie neony staną się karmą dla skalarów

  4. pres

   Poczytaj o czarnych wodach. Neony są oklepane polecam inne ryby ławicowe np czerwonogłówki ale to trudne w hodowli albo zwinnik obrzeżony. To co chcesz odwzorować dla tych ryb to czarne wody znaczy piasek szyszki olchy liście buku korzenie i woda w kolorze herbaty!! Moim zdaniem najlepszy biotop

 22. kamila

  Ja mam 100l i 4 glonojad mi niestety odszedł nie mam pojęcia dlaczego? Może mi coś doradzicie co mam robić.

  Odpowiedz
 23. Lena

  Mam pytanie. Niedawno zakładałam dodatkowe akwarium dla neonek (30l.)
  Chciałam do nich dokupić jakiegoś malutkiego glonojadka. Poszłam do Kakadu i dałam sobie wcisnąć samiczkę zbrojnika niebieskiego. Aktualnie ma około 8 cm i chciałabym ją komuś oddać/sprzedać, nie chce żeby wróciła do sklepu bo pewnie znowu sprzedaliby ją komuś z za małym akwarium.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Andrzej

   Lena a ten sklep Kakadu to w Gliwicach?

 24. kubus

  A ja mam 25l akwarium i 2cm zbrojnika (mały niedawno się wykluł) i mam pytanie. Kiedy oddać go do większego zbiornika (200l) jak jaki będzie długi?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. pupcia

   Jak będzie miał około 10cm

  2. xndj

   4cm i go wpusc zaufaj mi

 25. Akwarysta . 2001

  Na 1 zbrojnika niebieskiego wystarczy zbiornik 75-90l. Bardzo ważna jest długość zbiornika. Nie powinna być krótsza niż 70 cm ale najlepiej około 95 cm – 100 cm. Zbrojniki niebieskie to wytrzymałe ryby temp minimum 22 * C. Parametry wody nie odgrywają większej roli, byle żeby była w miarę czysta. Proszę nie męczcie tej ryby w małych zbiornikach. Dodam, że ze zbrojnikami mogą być mniejsze rybki jak gupiki, molinezje, neonki innesa i inne, zmieniaki plamiste itp byle by go nie skubały.

  Odpowiedz
 26. AREK D.

  Mi się rozmnożyły w 80l samiec albinos samica zwykła złożyła 70-80 jaj

  Odpowiedz
 27. Ariana

  Przerobiłam 40l krewetkarium na akwarium dla neonów, postanowiłam, że dorzucę jeszcze jakiegoś małego glonojada, który poradziłby sobie z tak małą przestrzenią. Zaufałam panu z zoologicznego i aktualnie mam małą zbrojniczkę niebieską w 40l. Co mam zrobi? Nie chce jej oddawać a nie wiem czy poradzi sobie w takim akwarium.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Prawda przestrzeń mała, ale poradzi sobie. A na pewno nie zdechnie. Ostatnio widziałam jak kupowalam od kogoś rybki, bo likwidowali akwarium zbrojnika w 30 litrowym urósł im do 30 cm a mieli go od malutkiego. Dzięki Bogu domyslili się, że ma tam za ciasno. Jak nie będziesz dokupowala więcej, to nie będzie problemu. A jak już będzie za duża za ileś tam lat, to i może dorobisz się dużego akwarium. Będzie dobrze. Ja zaczęłam od jednego 112L, a w tej chwili mam 3 akwaria. Jedno 200L, to 112L i 25L. Myślimy już nawet nad czymś o wiele większym. W najmniejszym mam rybki które wykluwają się z ikry, w średnim zyworódki, a największe to ogólne. Życzę powodzenia

 28. Agata

  Witam posiadam akwa 125 l i od roku mam tam dwa glonojady, i dziś patrze a tu młode pływają he he i jeden glonojad taki z kolcami cały czas okrywa te młode ze dwadzieścia ich jest chyba. Czarne i białe ..

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Tak, to ojciec pilnujący swojego potomstwa. Gratuluję 🙂

 29. bodek

  Mam jakieś szanse w 50l akwarium, na jajeczka?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Masz szansę, ale będą męczyły się z młodymi. Chyba, że młode sprzedasz

 30. jarek

  Mają najwyraźniej idealne warunki i żadne jajeczko nie pleśnieje dzięki temu aż tyle ich masz bo jak jajeczka pleśnieją to samiec zjada je by nie zniszczyła się reszta

  Odpowiedz
 31. Markus

  Sposób opisany przez Mikołaja jak najbardziej się sprawdza, u mnie glonojady rozmnożyły się w dużym akwarium z paletkami i tak sobie rosną 😉

  Odpowiedz
 32. Iza

  Czy jest możliwość krzyżówki zbrojnika niebieskiego samicy z samcem zbrojnika złotego (albinosa)? Akwarium mam od 2-3 miesięcy. a widzę że znów pojawiły się małe zbrojniki. Początkowo myślałam że może kupiliśmy kotna zbrojniczkę ale znów są malutkie zbrojniki. Czy to możliwe by się one krzyżowały?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Pewnie, że jest możliwe

 33. Patryk

  witam dokupiłem jeszcze 2 samiczki i jest ikra w pionowej rurce z bocznym wycięciem samiec wachluje i jest ok nie przenoszę w inne akwarium bo rurka nie ma dna a ikra jest na samym dole i nie chcę zęby wypadła.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   No moje też tak składają na dole a w kokosach nie ma dna. Robię to bardzo delikatnie i po woli. Wkladam wiadereczko do akwa żeby się całe zanurzyło i w akwa przenoszę do wiadereczka, potem wkladam do drugiego akwa w ten sam sposób i kładę na dnie. Tylko trzeba to robić tak, by za bardzo nie spłoszyć samca. Ale ikry nie powinien rozwalić.

  2. czy samiec zjada mlode

   mam pytanie, samiec zjada mlode?

 34. Anonim

  Witam chętnie wypowiem się o zbrojnikach albinosach, bo hoduję je od dłuższego czasu. Mam parkę, która systematycznie co 4 tygodnie składa ikrę. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby dwa razy złożyły ikrę w tym samym miejscu. Za każdym razem jest to inne miejsce. Pod kamieniami w kokosach, ale za każdym razem inny. Dotychczas były w akwarium 112 litrowym. Temperatura wody wynosiła 26 stopni. Nigdy mniej ani więcej. Samiec z początku zjadał ikrę. Później przestał i glonki zaczęły się wykluwać. Z całego ostatniego miotu zdechły tylko 3 młode odrazy. koło 90 przetrwało. Wszystkie są albinoski. Żadnego nie ma niebieskiego. Małe bardzo szybko rosną. Przy wykluciu miały koło 6 mm, obecnie po tygodniu mają ponad 2 cm. Dodam, że gdy zauważę ikrę, to odławiam kamień czy tam kokos z samcem do innego zbiornika tak, by ikra nie miała styczności z powietrzem, bo gdy miała styczność nigdy nic się nie wykluło. W akwarium do którego przenoszę je jest 25 litrowe, ma temp.29 stopni jest wyposażone w filtr grzałkę itd.

  Odpowiedz
 35. Patryk

  witam wszystkich
  Potrzebuje pomocy kupiłem parę glonojadów u poprzedniego właściciela miały tarła regularnie a u mnie nie chce mam zapewnione im kryjówki a akwarium ma 150l pomocy dajcie jakoms rade

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. mikołaj

   Witaj, tarło glonków należy poprzedzić odpowiednimi warunkami: zacznij od intensywniejszego niż zwykle karmienia, podnieś temp. wody o nawet 4stopnie i niech taki „tropik” trwa około tygodnia, potem wymień w akwarium około 50% wody na zdecydowanie zimniejsza – powinno pomóc – nie zrażaj się jeśli nic to nie da – nieraz taki zabieg wykonywałem 2-3 razy. Dobrze gdy po podmianie wody na zimna towarzyszy spadek ciśnienia atmosferycznego – powodzenia

  2. Patryk

   dzięki będę próbować do usłyszenia

  3. Linka

   Mogło być, też tak, że poprzedni właściciel Cię oszukał, że to parka tylko po to by je sprzedać. Jeżeli składały ikrę, to nie wiem dlaczego miałyby dalej tego nie robić? Wyżej opisalam pod Anonimem jak u mnie jest ze zbrojnikami. Zapomniałam dodać, że teraz przenioslam je do 200 litrowego akwa, gdzie temp. wody nie schodzi poniżej 28 stopni i też składają ikrę.

 36. Adrian

  Kinga, nie rób nic, zostaw i nie zaglądaj bo to stresuje ryby. Moja parka składa mniej więcej tydzień po odchowaniu młodych które już wyniosły się z kokosa. Średniej wielkości zbrojniki według mnie najlepiej rozmnażają się właśnie w kokosie. Nie robię nic aby rozmnażały się włożyłem kokosa tak żeby ryby miały kryjówkę a tu sobie kiedyś patrzę a w nim niespodzianka samiec z młodymi od dwóch lat do dziś. Właśnie w tej chwili również mam złożoną ikrę.

  Odpowiedz
 37. kinga

  ja mam cztery zbrojniki duże i jednego małego dwa samce i dwie samice a ten mały to nie wiem w moim akwarium miałam już trzy tarła z których wyszło 235 młodych niestety pierwsze rybki z dwóch tarł nie przeżyły więc zostawiłam sobie jednego a resztę odałam teraz samiec ciągle myje zamek i się w nim kryje a samica przy nim pływa no jest trochę gruba ale nie wiem czy będzie tarło i się przygotować pomocy

  Odpowiedz
 38. Dominika

  Znalazłam jednego małego glonojada i więcej ich nie mogę znaleźć czy jest szansa żeby jeszcze były one w moim akwarium? pomocy 😀

  Odpowiedz
 39. ktoś

  Mam zamiar wpuścić do akwarium (12l później większe ) z bojownikiem (młodym 2-3 miesięcy) zbrojnika niebieskiego który ma zaledwie 3cm. Jak będą razem w młodości to będą żyć w zgodzie w przyszłości??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie ma przeciwwskazań aby te dwa gatunki ryb były trzymane razem z tym, że muszą mieć odpowiednio duże akwarium. W 12 litrowym akwarium można tymczasowo trzymać samego bojownika. Odradzamy wpuszczanie tam innych ryb i wstrzymanie się z zakupami do czasu nabycia większego zbiornika.

 40. Olaf

  Mam samca i dwie samice – z pierwszego tarła odłowiłem 124 sztuki młodych (lipiec), przegapiłem 2 tarła do zeszłego tygodnia kiedy to odłowiłem (bez ściemy) 328 sztuk. Rozumiem, że w tarle brał udział cały „trójkącik” ale czy to jest normalna ilość narybku?

  Odpowiedz
 41. kuba

  Co mam zrobić jeśli ikra została złożona na ściance akwarium? proszę pomóżcie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Czy aby na pewno jest to ikra zbrojnika niebieskiego? Żeby rozwiać wątpliwości, do artykułu dodaliśmy zdjęcie i opis ikry.