Iodotropheus sprengerae

Pyszczak Rdzawy - ryba akwariowa fot.acvariu.ro
 • Rozmiar: 8 cm
 • Akwarium: 80 l
 • Wymagane pH: 7.5 - 8.8 pH
 • Wymagana temperatura: 25 - 29°C
 • Biotop: Malawi

Pyszczaki Rdzawe - ryby akwariowe

Pyszczak rdzawy (Iodotropheus sprengerae) – gatunek słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny pielęgnicowatych należącej do grupy roślinożernych pyszczaków Mbuna.

Pyszczak Rdzawy - Iodotropheus sprengerae - Występowanie

Afryka. Gatunek pochodzenia endemicznego, zamieszkujący litoral skalny południowej części jeziora Malawi w okolicach wysp Boadzulu, Chinyankwazi iChinyamwezi. Spotykane na głębokościach od 3 do 40 metrów.

Pyszczak Rdzawy - Iodotropheus sprengerae - Charakterystyka i usposobienie

Jest jednym z najmniejszych pyszczaków z grupy Mbuna. W naturze osiąga 10 cm długości w akwarium zazwyczaj mniejszy 8 cm. Ubarwienie brązowe, rdzawe z opalizującymi na niebiesko, fioletowo bokami.  Samiec i samica wyglądają bardzo podobnie jednak dorosłe ryby można odróżnić. Samiec posiada więcej atrap jajowych, jest większy, bardziej wybarwiony i ma nieco wydłużoną płetwę odbytową. Młode ryby tego gatunku są nie do odróżnienia.

Polecana początkującym malawistom. Nie przekopuje podłoża i nie niszczy roślin. Uchodzi za rybę dość łagodną jak na pyszczaka. Samce wykazują umiarkowany terytorializm. Zalecane trzymanie większej grupy 6-10 sztuk, z przewagą samic nad samcami (jeden samiec na trzy – cztery samice).

Pyszczak Rdzawy - Iodotropheus sprengerae - Odżywianie i karmienie

Ryby wszystkożerne. Przyjmują większość pokarmów jednak głównym składnikiem diety powinny być pokarmy roślinne np. w postaci suchej z dodatkiem spiruliny, siekany szpinak, warzywa. Jako uzupełnienie należy podawać pokarmy żywe i mrożone np. artemię, oczlik, dafnię.

Pyszczak Rdzawy - Iodotropheus sprengerae - Akwarium

Dla jednego samca i kilku samic zalecane akwarium ponad 80 l. Jeżeli chcemy więcej ryb to zbiornik musi być odpowiednio większy. Dla 2-3 samców i ok 12 samic akwarium powinno mieć przynajmniej 120 cm długości.  Podłoże najlepiej piaszczyste. Wymagana duża ilość dekoracji skalnych tworzących liczne szczeliny i groty. W akwarium można posadzić rosnące w twardej wodzie rośliny np. Nurzaniec, Anubias. Pyszczaki są wrażliwe na wysokie stężenia związków azotowych – wymagają wydajnej filtracji biologicznej i mechanicznej oraz częstych podmian wody. Ryby raczej odporne na wysokie temperatury, znoszą letnie upały w domowych akwariach przekraczające 30 stopni C.

Pyszczaki rdzawe ze względu na swój niewielki rozmiar łatwo mogą zostać zdominowane przez większe i bardziej zadziorne ryby dlatego towarzystwo do zbiornika wielogatunkowego należy dobierać rozsądnie. Mogą być trzymane z łagodnymi rybami np. z rodzaju Aulonocara, Protomelas lub gatunkami Copadichromis oraz z innymi łagodnymi pielęgnicami z jeziora Malawi np. Pyszczakiem Żółtym, Pyszczakiem Red Red czy nawet z niektórymi łagodnymi rybami z jeziora Tanganiki.

Pyszczak Rdzawy - Iodotropheus sprengerae - Rozmnażanie

Rozmnażanie Pyszczaków Rdzawych jest łatwe. Ryby osiągają dojrzałość płciową mając ok 4 cm długości. Najlepiej rozmnażać je w akwarium gatunkowym w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Niezbędny będzie zbiornik o długości 90-100 cm, z piaszczystym podłożem oraz licznymi kryjówkami, szczelinami i grotami. W akwarium należy umieścić kilka płaskich kamieni na których ryby będą mogły złożyć ikrę. Woda powinna być zasadowa, najlepiej w zakresie 8.0-8.5 i temperaturze 27-28°C. Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy.

Do aktu dochodzi najczęściej nocą w ustronnym miejscu wybranym przez samca pomiędzy skałami, przez co rzadko mamy możliwość jego obserwacji. Podczas zalotów samiec bywa natarczywy, dlatego właśnie pyszczaki najlepiej rozmnażać w haremach, aby agresje rozłożyć na więcej ryb. Kiedy samica ulegnie, podpływa do przygotowanego przez samca miejsca i składa jaja, które następnie zbiera do pyska. Zdezorientowana samica próbuje także zebrać jaja (atrapy) znajdujące się na płetwie odbytowej samca. W tym momencie uwalniany jest przez niego mlecz i ikra obecna w pysku samicy zostaje zapłodniona.

Wylęg następuje w jamie gębowej samicy. Samica nosi ok 5-60 jaj, przez okres 3 tygodni. W tym czasie nie przyjmuje pokarmu. Należy zachować ostrożność jeżeli chcemy np. przenieść rybę do osobnego zbiornika, kiedy jest zestresowana może wypluć lub zjeść młode. Z odseparowaniem ryby czekamy tak długo jak to możliwe chyba, że jest niepokojona przez współmieszkańców. Niekiedy hodowcy po ok 2 tygodniach sztucznie pobierają narybek z pyska samicy, dzięki temu mogą odchować większe ilości młodych pyszczaków. Samica po porodzie odzyskuje siły dość szybko i jest gotowa do kolejnego tarła po ok. miesiącu. Narybek jest na tyle duży, że od razu można go karmić np. artemią lub rozdrobnionym pokarmem suchym z dodatkiem spiruliny. Rybki rosną bardzo szybko i po kilku miesiącach same będą mogły się rozmnażać.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 80 l
  • min-długość: 90 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 13

 1. Władimir Władimirowicz Putin

  Czy mogę hodować 20 sztuk pyszczaków rdzawych w akwarium 240l? W tym akwarium będą tylko one.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. k

   Lepiej około 15

  2. Głosuj na Platformę obywatelską

   Tak. Jak najbardziej.

 2. Damian

  Kopią i to bardzo.

  Odpowiedz
 3. Bartosz

  Ja mam 200/50/60 mam saulosi prawdziwe nie coral cynotilapia zebroides coube rdzawy maingano acei wszystkie rybki od młodego i nie mam problemów

  Odpowiedz
 4. cipciak

  Czy pyszczaki rdzawe mogą być trzymane w odpowiednio dużym akwarium z pyszczakami Saulosi? Parametry wody się zgadzają, ale co z zachowaniami względem gatunków?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. liseł

   Możesz oba gatunki to jedne z łagodniejszych pyszczaków ja mam harem saulosi z haremem rdzawych w 120l i nie ma z nimi problemu

 5. liseł

  Mam akwarium 120l dwa filtry wewnętrze jeden 600l/h drugi 280l/h nie mam w nim również piaszczystego podłoża mam zwykły żwirek 3 rosliny i dużo skał i grot to czy w takowym akwarium moge hodować około 20 dosyć małych (bo od 3 do 7 cm długości) pyszczaków??

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Za dużo ryb jak na takie akwarium. Pyszczaki szybko urosną i w zbiorniku zrobi się ciasno. 120 litrów to akwarium na obsadę haremową jeden samiec z kilkoma samicami i to wybierając spośród mniejszych gatunków.

  2. Mila

   tak

  3. liseł

   tyle ze ja te pyszczaki mam od ponad roku i nie rosną już praktycznie

 6. Lol

  Ile moge wpuścić do akwarium 160l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. AdoZ

   Myślę że możesz spokojnie pomyśleć o dwóch haremach. Dwa samce i sześć/osiem samic, tylko czy ktoś sprzedając Ci młodzież będzie w stanie je rozróżnić…? Kup 10 max 12 sztuk i coś się urodzi 😉

   Zakładam, że tylko te ryby będziesz posiadał …