Amatitlania nigrofasciata

Pielęgnica Zebra - ryba akwariowa fot.ciklid.org by Foto: David Rejdemyhr
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 80 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice Zebry - ryby akwariowe

Pielęgnica zebra (Amatitlania nigrofasciata) – popularna i bardzo agresywna, słodkowodna ryba akwariowa z rodzaju pielęgnic.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Występowanie

Ameryka Środkowa. Gatunek występuje na obszarach Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Nikaragui, Kostaryki i Panamy. Spotykany również w USA i Australii. Zasiedla różnorodne środowiska – wody płynące, stawy i jeziora. Nie pływa na otwartej przestrzeni, głównie przebywa w pobliżu kryjówek.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Charakterystyka i usposobienie

Płeć dorosłych ryb łatwa do odróżnienia. Dorosłe samce są większe od samic i mają ostro zakończone płetwy grzbietową i odbytową. Niektóre osobniki mogą posiadać garb tłuszczowy. Samice mają charakterystyczną ciemną plamę na płetwie grzbietowej i są bardziej kolorowe w okresie tarła – dolna część brzucha pomarańczowa.

Niezwykle popularny i łatwo aklimatyzujący się gatunek pielęgnic. Trudno powiedzieć czy nadają się dla początkującego akwarysty ponieważ mimo swojej wytrzymałości i łatwego rozmnażania nie nadają się do zbiornika towarzyskiego. Jeżeli jednak ktoś chce hodować zebry i być świadkiem ich niezwykłych zachowań rodzicielskich to są rybami wartymi polecenia. Istnieje w kilku odmianach hodowlanych w tym popularna forma różowa, leucystyczna, marmurkowa czy z wydłużonymi płetwami.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Odżywianie i karmienie

Pielęgnice zebra nie są rybami wybrednymi, przyjmują większość dostępnych pokarmów. Zbilansowana dieta zapewni im najlepszą kondycję.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Akwarium

Dla jednej pary pielęgnic wskazane akwarium o wymiarach 90x30x30 cm, chociaż bywają z sukcesami trzymane i rozmnażane w mniejszych zbiorkach. Jeżeli chcemy trzymać więcej pielęgnic lub razem z innymi gatunkami to będzie potrzebne odpowiednio większe lokum.

Ryby potrzebują dużej ilości kryjówek z korzeni lub kamieni a także miejsc gdzie mogły by złożyć ikrę. Dodatkowe jaskinie można stworzyć np. z doniczek. Rośliny mogą zostać użyte do dekoracji zbiornika, jednak te posadzone mogą być wykopywane z podłoża, dlatego też należy wybierać te o twardych liściach, które rosną przywiązane do ozdób.

Niestety często trafiają do akwarium ogólnego do którego się nie nadają. Pomimo, że są często polecane początkujących to najlepszym domem dla nich będzie akwarium gatunkowe. Gatunek bardzo agresywny i terytorialny a nawet brutalny w okresie tarła. Podejmie rywalizację nawet z rybami kilka razy większymi od siebie i z łatwością taką potyczkę wygrywa. W bardzo dużym akwarium mogą być trzymane z Pielęgnicami Ameryki Środkowej.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Rozmnażanie

Pielęgnice zebry są jednymi z najłatwiejszych gatunków do rozmnożenia w akwarium. Idealne dla zaczynających swoją przygodę z pielęgnicami. Osobniki mierzące 5-6 cm długości są w pełni dojrzałe płciowo i gotowe do rozrodu.

Aby dobrać parę tego gatunku najczęściej wystarczy wpuścić samicę i samca do jednego akwarium. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, kupujemy grupę młodych ryb. Jak tylko ryby się sparują to o ile nie posiadamy olbrzymiego zbiornika bądźmy przygotowani na odseparowanie innych ryb. Jeśli przestrzeń nie jest problem, może się okazać, że utworzy się więcej par. Sam zbiornik należy przygotować jak wyżej, czyli z dużą ilością jaskiń, grot i kryjówek. Kilka glinianych doniczek, zapewni potencjalne miejsca do tarła. Przed planowanym rozrodem ryby karmimy zróżnicowanym pokarmem i robimy duże (do 50%) cotygodniowe podmiany wody, które powinny zachęcić je do tarła.

Intensywnym ubarwieniem ryby pokazują swoją gotowość do odbycia tarła. Samica wybiera i oczyszcza miejsce tarliskowe. Po intensywnych zalotach samca, składa do 300 jaj. Bierze ona także odpowiedzialność za ich ochronę i pielęgnację, natomiast samiec patroluje terytorium i przegania inne ryby. Jak na tak małą rybę cechuje się zaskakująco dużą agresją i może nawet zaatakować palec akwarysty.

Wylęg następuje po 3-4 dniach. Następnie przenoszone są do uprzednio wykopanego dołka w podłożu gdzie pozostają do czasu wchłonięcia woreczka żółciowego. W ciągu 4-7 dni niektóre pary mogą przenosić narybek do innych dołków, po czym młode zaczynają swobodnie pływać. Narybek karmimy artemią, stopniowo wprowadzając rozdrobniony pokarm płatkowy. Rybki będą też zeskrobywać znalezione glony i materię organiczną. Opieka rodzicielska jest doskonała. Rodzice pozostają przy pociechach przez kilka tygodni. Młode pływają blisko samicy, a samiec nadal strzeże terytorium.

Warto dodać, że ze względu na łatwość hodowli trudno będzie wydać odchowane rybki. Większość sklepów akwarystycznych odmówi ich przyjęcia, a jeśli nawet to cena za nie będzie mało atrakcyjna.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 80 l
  • min-długość: 90 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 73

 1. Monika

  Nie można bo je zje xd

  Odpowiedz
 2. Kala barakuda

  Uwielbiam zebry i pawiookie!! Mialam akwarium 800litr na zamowienie i od malego 6 pawiookich i dwie pary zeber w tym również sumu afrykanskie zebry rozmnazaly mi sie regularnie w skorupce po kokosie pawiookie tez powiem wam ze ojciec zebra atakowal zaciekle moje 30 paro centymetrowe pawiookie i nigdy nie dal podejsc im do gniazda i dzieci serce mi drzalo bowiem pawy byly bardzo agresywne i przewalaly mi skaly i korzenie ale tata zebra tak zaciekle bronil gniazda ze odchowalam pare miotow!!! Baldzo dzielna rybka!!!! 😁😁😁😁😍Dodam ze mial okolo 7 cm dlugosci a waczyl jak bulterier!! Polecam te ryby i wog pielegnice bo pieknie opiekuja sie potomstwem i poznaja opiekunow!!

  Odpowiedz
 3. Kuba

  Jeżeli chodzi o samice, to niestety są to wredne i terytorialne rybki, tym bardziej gdy chodzi o okres rozrodczy. Stado zdeterminowanych samic zdominowało w moim zbiorniku stanowczo starszego i rosłego samca, który wcześniej wytrzebił swój gatunek do zera. Obecnie posiadam zbiornik 200 litrów, w którym znajdują się dwie dobrane pary + stary samiec, który od czasu do czasu robi wielkie spustoszenie podczas tarła wyżej wymienionych dwóch par. Ogólnie ryba ciekawa w hodowli, o ile trzymana jest z gatunkami podobnymi z zachowania. Jako nowinkę dodam, że musiałem odseparować moje zebry ze zbiornika 450 l, ponieważ strasznie dokuczały innym rybom, takim, jak duże skalary, i inne pielęgnice. Czasem ze skutkiem śmiertelnym.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Podana cena jest nieaktualna teraz to kosztów 15zl w górę

 4. Igralux

  Czy mógłbym trzymać same samice? Chciałbym mieć jak najwięcej tych ryb przy jak najmniejszej pojemności i myślę że samice są mniej agresywne od samców. Akwarium to klasyczne 100l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   chyba tak, raczej nic nie powinno się stać

 5. Jacek

  oddam „w dobre ręce” pielęgnice zebra 6-10 sztuk (rozmnożyły się)
  lokalizacja – Reda, pomorskie

  Odpowiedz
 6. TomHardy

  Cześć, chciałbym stworzyć akwarium o biotopie Ameryki Środkowej z takimi gatunkami jak: pielęgnica zebra, pielęgnica meeka i pielęgnica miodowa. Moja prośba o innych akwarystów jest następująca: czy takie połączenie ma rację bytu? Jeśli tak to w jaki akwarium mógłbym trzymać taką mieszankę (chodzi mi o minimalną wielkość akwarium) i w jakiej ilości sztuk tych gatunków? Czy moglibyście mi polecić inne ryby (nie koniecznie pielęgnice) z tego biotopu, które mogłyby zostać umieszczone z tymi pielęgnicami.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. D

   Gatunki mogą być ze sobą morzesz dodać
   Np. mieczyki lub molinezje
   Dałbym parę miodowych i zebr
   Meek 4 i jakieś żyworódki do 300l

  2. TomHardy

   Coś na dno w postaci kirysów lub zbrojników? Czy raczej nie, bo pielęgnice będę agresywne?

  3. D

   Kiryski lepiej nie zbrojniki raczej mogą być ale jak chcesz Amerykę środkową to nie bo glonki są z południowej

 7. ***

  niestety, ale nie. w akwarium 90x30x40 możesz trzymać jedną parę

  Odpowiedz
 8. Huberciq

  Czy moge 2 pary trzymać w akwarium 90x30x40?

  Odpowiedz
 9. Jarek

  Nie zgodzę się z tym sam wyciagalem narybek z baniak , prawda dostałem po łapach ale nie do krwi okazy 12cm.Potrafią przekopac całe akwarium i zrobić pod siebie rosliny proponuję w doniczki wsadzić bo wykopia Trzymam je w zbiorniku wielo gatunkowym najmniejsze ryby to mieczyki 3cm Prawda że można ich nazwać bobami budowniczym jedna para czarnych umnie drazyla piwnice pod piaskowcem i sie zastanawiałem kiedy on im się na lep spierdoli

  Odpowiedz
 10. PAPAYOS

  Pielęgnice zebry to bestie w baniaku… Kopią niemiłosiernie w dnie zbiornika, bardzo agresywne ryby. Podczas tarła gryzą rękę akwarysty do krwi. Nadają się tylko do akwarium jednogatunkowego. Nie polecam dla początkujących!

  Odpowiedz
 11. Mariola

  Mam też zebry, jedna zachowuje się tak samo, pływa głową w dół. Nie wiem co jest powodem?

  Odpowiedz
 12. Damian

  Witam. Jak to jest z tymi zeberkami ? Chodzi mi o to czy w akwarium mogę trzymać np 2 lub 3 samice i nic więcej. Czy samice będą żyć ze sobą w zgodzie. Bo jak kupię parkę to na 100% mi się rozmnożą a tego nie chcę. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Xxxx

   Samice jeśli nie będzie ani jednego samca nie powinny być strasznie zacięte na siebie na wzajem. Jednak na pewno utworzy się hierarchia przez co młodsze bądź słabsze samice mogą być lekko poturbowane. Podsumowując polecam dla 4 samiczek akwarium z dużą , a nawet bardzo dużą ilością kryjówek z bardzo wydajną filtracją i oczywiście piaszczystym podłożem (osobiście proponuję czarny piach bo mniej widać zabrudzenia) to wszystko w akwarium min.140l
   Pozdrawiam serdecznie wszystkich hodowców ryb akwariowych

 13. Zapraszam

  Oddam w dobre ręce ok. 15 sztuk młodych. Mam pasiaste oraz odmianę albino (różową jak zwał tak zwał?). Odbiór we Wrocławiu. Zapraszam do pisania komentarzy ?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Koniu

   To ci się poszczescilo?

  2. Zapraszam

   Łącznie mam prawie 30 sztuk? Ale część sobie zostawię i dam do 300l ?
   A tak przy okazji czy ktoś może wie czy zebry mogą być z pielęgnicami meeka, planuję założyć akwa biotopowe 300l.

  3. Zapraszam

   Teraz mam ok 100 sztuk także jak ktos chce to zapraszam

  4. Zapraszam

   Dalej mam maluchy zeberek także jak ktoś z Wrocławia jest i chce to można pisać komentarze

  5. Daniel

   ja niestety za daleko mam

 14. Andy

  Witam serdecznie.
  Od trzech lat posiadam te fantastyczne rybki wbrew pozorom to bardzo kontaktowe i smiale rybki.
  Mam przepieknego samczyka (el Chapo) i rownie sliczna samiczke
  Regularnie wydaj potomstwo.
  Naprawde super sliczne i waleczne pielegniczki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Zgadzam się , z mojego doświadczenia jasno wychodzi , że te rybki nie są agresywne . Według mnie barwniak w czasie tarla jest bardziej agresywny niż ta przepiękna rybka

  2. PAPAYOS

   Zgadza się to ładne i kontaktowe rybki. Problem polega na tym, że strasznie kopią. Potrafią w ciągu dnia przenieść jedną połowę dna na drugą stronę, a następnego odwrotnie. Podczas tarła gryzą do krwi.

 15. Ellk

  Witam. Czy akwarium 72l starczy na samego samca? Czy trzeba jednak większego zbiornka?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Jeżeli będzie to jedyna obsada tego zbiornika to tak.

  2. Sebastian

   Na jednego tak,Ale pamiętaj że MUSZĄ być 2-3 samice więc mogą być nerwowe ale OK

  3. dawid

   Spokojnie wystarczy na parkę . Sam samiec w akwarium nie przynosił by radości akwaryście .

 16. Lena

  Witam. Jestem początkującą akwarystką. Strasznie spodobały mi się zeberki. Mam pytanie. Czy te cudaczki muszą być w parze? Boję się, że mi się rozmnożą,a nie miałabym co zrobić z małymi. Zastanawiałam się nad samym samcem, chyba że rozmnażają się tylko ,gdy zachęci się je do tarła. Proszę o pomoc!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Zebry jak wszystkie pielęgnice kupuje się według zasady: kilka sztuk młodych ryb z ,których z biegiem czasu dobierze się para lub już dobraną sprawdzoną parę dorosłych ryb. Jeżeli zapewnisz im odpowiednie warunki specjalnej zachęty do tarła nie potrzebują.

 17. dydydy

  mam pytanie moja pielęgnica zebra od niecałego roku dziwnie pływa głową do dołu często na innych stronach pisze że to pęcherz pławny ale on raz na 2-3 dni wraca do normalnego pływania

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzegorz M.

   Na jednym oku pielęgnicy zebry jest jakaś błonka nie wiem co to jest drugie oko jest w porządku

 18. Czachor

  Sorki niy pielegnice afrykanskie ino Ameryki srodkowej

  Odpowiedz
 19. Padi

  Cześć mam 2zebry 2glonojady 2pyszczaki 6kirysy 5żółte pielegnice 1gurami calujacy 1labeo albinos 7kosiarek 9kosiarek glonozernych 7bocji 2księżniczka 9skalarow akwarium 600litrów założone dwa miesiące temu dużo kryjówek roślin 4pompki dwie grzałki 25stopni 3napowietrzacze narazie nic się niedzieje ale czy to dobra obsada dopiero zaczynam przygodę z tym a i czy mogę wpuścić

  bojownika i ramirezy z dwie dzięki pozdro

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Czachor

   Taaa i jeszcze ze dwa karpie i krokodyla wyzej wyraznie mosz napisane akwarium gatunkowe ewentualnie pielegnice afrykanskie czy to tak ciynszko poczytac

  2. ewa

   ja to bym sie obawiala raczej o tego bojownika. towarzystwo zacne, napisz mi prosze co przezylo przez ten czas. 😉 u mnie 300L, 4 zeberki, reszta towarzystwa do zrobienia odpowiedniej flory – narazie pan gupik stracil tylna pletwe, ale daje rade….jeszcze. Pozdrawiam.

  3. Darek

   Ramirezy i bojownik odpadły i dwa pyszczaki ale to dominujący pyszczak je załatwił pielęgnice są grzeczne i się rozmnażają i tylko wtedy odganiaja od gniazda pozdro

 20. Agnieszka

  Witam SERDECZNIE mam nietypowe pytanko Czy zebre po złożeniu jaj można przenieść z ogólnego akwarium na osobny Gdyż chciałabym odchowac maluchy a boję się że mama sobie nie poradzi Mam ja w 400litrowym akwarium gdzie wraz z nią są sumy .skalary małe i duże kilka gurami małe i duże. Glonojady PROSZĘ o odpowiedź.ewentualnie jakąś podpowiedz co mogłabym zrobić POZDRAWIAM serdecznie Aga

  Odpowiedz
 21. Niczka

  Witam kupiłam w zoologicznym 3 zebry. A przynajmniej myślałam, ze kupuje zebry bo tak były podpisane, a Pani w sklepie się nie znała. Pierwszy link ta pielegniczka jest bardzo podobna do saulosi… tyle, ze jest bardzo agresywna link to vlep.pl
  No i te 2 pielegniczki bardzo spokojne, ta wieksza jest bledsza od tej z pierwszego linku, i ma zabarwienie niebieskie z żółciąhttp://vlep.pl/u3ej0v.jpg
  link to vlep.pl
  Miałam zamiar stworzyc jedna parke zebr. Ale prawdopodobnie to sa jakies inne pyszczaki…. Prosze o pomoc w identyfikacji

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MajerW

   To jest pyszczak saulosa Pseudotropheus saulosi

 22. Staszek

  Mam pytanie czy mogę pielegnice zebrę trzymać ze skalarami i gurami w akwarium 100l .Jestem początkujacym akwarysta

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Możesz ale trochę małe akwarium na takie rybki

  2. lukasz$$

   możesz u mnie były bez problemu lecz przeniosłem inne rybki do 200l

  3. Iwo

   Za małe akwa na skalary

 23. lukasz$$

  czy one mogą być z labeo

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   mogą ale obserwuj je

 24. zebrA

  Dlaczego moja rybka jest blada?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. lukasz$$

   To zależy albo jest chora lub osłabiona moja pielęgnica jest blada gdy się przestraszy ale później odzyskuje dawny kolor, jeśli jest osłabiona to kup multimineral od tropical.

 25. wojtek

  witam czy ma może ktoś pojęcie jak wygląda zebra albinos nie potrafię zidentyfikować rybki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. łukasz

   Jest biała.

 26. łukasz

  Ja wszystkie rybki dałem do akwarium 200l a pielęgnicę zebrę do 60l i szykuję je do rozrodu.:]
  Bo zabiły mi 5 gurami, skalara, glonojada i 4 gupiki.

  Odpowiedz
 27. Gal Anonim

  Czy mogę ja mieć w akwarium 90l?
  Chcę mieć 2 pielęgnice i kilka neonków kiryski i glonojada

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. KacpeR

   neonki odpadają

  2. Gall Anonim

   A mogę je mieć w takim akwarium?

  3. Anonimowy anonim

   Możesz lecz obawiam się że „glonojad” odpada, jaki to będzie gatunek?

  4. aaaaa

   Nie pasują te rybki do siebie

  5. łukasz

   Pielęgnica zebra zje neonki ale z glonojadem i kiryskami będzie mieć problem.

  6. Kacper

   Kirysy i neony zostaną zabite

  7. Bartek

   Jak miałem kirysy z pielegnicami to kirysy nie miały życia bo były ganiane a glonojadow się boją

 28. Marcin

  Czy mogę je trzymać w akwarium 72l i ile w takim akwa mogę ich trzymać?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Anonim

   72l to za mało na zebry

  2. Marcel

   góra 1 sztukę

  3. Bartas

   Pewnie ze tak ja posiadam 60l i mam tam kilka rybek nie dawno dolozylem parke zeberek i juz mlodymi sie zajmuja zajelk im to 3 tygodnie rownierz moi koledzy posiadaja i bardzi sobie chwala pozdrawiam

  4. Wlodi13

   Min. DŁUGOŚĆ akwarium to 90 cm, Pielęgnica Zebra (samiec) osiąga wielkość do 15 cm !!! Jak taka ryba ma swobodnie pływać przy dł. 60 cm (tyle ma 60l) ???
   Trochę wyobraźni.

 29. marcin

  Spokojnie nim się obejrzysz będziesz miał kilkanaście ryb więcej w akwarium. Ja wpuściłem parę razem z cytrynowymi i pary miały po około 6 cm, złożyły ikrę w dołku i tyle wiem co widziałem pełno młodych bo nie zauważyłem nawet, że między skałami w dołku w piasku była prawdopodobnie ikra. Prawdopodobnie bo samica i samiec bardzo pilnowali terytorium. Młode maja już około centymetra nie ingerowałem nie robiłem nic oprócz karmienia paczką solowca przez tydzień i mikrowitem może przez pierwszy miesiąc. Niczego nie odławiaj, nie ingeruj, rodzice zajmują się świetnie młodymi no chyba że masz zbrojniki albo źle zarybiony zbiornik to rodzice mogą sobie nie poradzić ochraniać małe rybki no ale mniejsza z tym bo widok świetny. Samica cytryny aż miała zaczerwieniony pyszczek od łapania młodych i przekładnia ich w jedno miejsce. Marcin 450 litrów

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Mam 3 parki pielęgnic, a właśnie jedna z nich doczekała się potomstwa. Boje się że inne ryby zaatakują młode… Czy mogę umieścić maluchy w akwarium bez ich rodziców, z grupką neonek i gupikami? Nic im się nie stanie???

  2. Łukasz

   Witam mam akwarium 200 litrów wczoraj podmienić 50 litrów wody bo od kilku dni ryby pływają pyskiem przy lustrze wody i nie wiem co im może być temp.wody 25. Stopni. Co może z nimi być nie tak karmie sercem wołowym

 30. Kacper

  Chciałem zapytać po jakim czasie po wykluciu się narybek zaczyna samodzielnie pływać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Witam.. może ktoś mi podpowie czy sewerum dorosła samica z 3 zebrami młodymi, 1 samiec ok 8 cm i 2 samiczki ok 5.. to dobra obsada w 112 l? ..sporo roślinności 2 kokosy i sporo kamieni poukładanych w celu stworzeni kryjówek dla młodego narybku przed severum… na razie czekam na dobranie pary