Amatitlania nigrofasciata

Pielęgnica Zebra - ryba akwariowa fot.ciklid.org by Foto: David Rejdemyhr
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 80 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice Zebry - ryby akwariowe

Pielęgnica zebra (Amatitlania nigrofasciata) – popularna i bardzo agresywna, słodkowodna ryba akwariowa z rodzaju pielęgnic.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Występowanie

Ameryka Środkowa. Gatunek występuje na obszarach Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Nikaragui, Kostaryki i Panamy. Spotykany również w USA i Australii. Zasiedla różnorodne środowiska – wody płynące, stawy i jeziora. Nie pływa na otwartej przestrzeni, głównie przebywa w pobliżu kryjówek.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Charakterystyka i usposobienie

Płeć dorosłych ryb łatwa do odróżnienia. Dorosłe samce są większe od samic i mają ostro zakończone płetwy grzbietową i odbytową. Niektóre osobniki mogą posiadać garb tłuszczowy. Samice mają charakterystyczną ciemną plamę na płetwie grzbietowej i są bardziej kolorowe w okresie tarła – dolna część brzucha pomarańczowa.

Niezwykle popularny i łatwo aklimatyzujący się gatunek pielęgnic. Trudno powiedzieć czy nadają się dla początkującego akwarysty ponieważ mimo swojej wytrzymałości i łatwego rozmnażania nie nadają się do zbiornika towarzyskiego. Jeżeli jednak ktoś chce hodować zebry i być świadkiem ich niezwykłych zachowań rodzicielskich to są rybami wartymi polecenia. Istnieje w kilku odmianach hodowlanych w tym popularna forma różowa, leucystyczna, marmurkowa czy z wydłużonymi płetwami.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Odżywianie i karmienie

Pielęgnice zebra nie są rybami wybrednymi, przyjmują większość dostępnych pokarmów. Zbilansowana dieta zapewni im najlepszą kondycję.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Akwarium

Dla jednej pary pielęgnic wskazane akwarium o wymiarach 90x30x30 cm, chociaż bywają z sukcesami trzymane i rozmnażane w mniejszych zbiorkach. Jeżeli chcemy trzymać więcej pielęgnic lub razem z innymi gatunkami to będzie potrzebne odpowiednio większe lokum.

Ryby potrzebują dużej ilości kryjówek z korzeni lub kamieni a także miejsc gdzie mogły by złożyć ikrę. Dodatkowe jaskinie można stworzyć np. z doniczek. Rośliny mogą zostać użyte do dekoracji zbiornika, jednak te posadzone mogą być wykopywane z podłoża, dlatego też należy wybierać te o twardych liściach, które rosną przywiązane do ozdób.

Niestety często trafiają do akwarium ogólnego do którego się nie nadają. Pomimo, że są często polecane początkujących to najlepszym domem dla nich będzie akwarium gatunkowe. Gatunek bardzo agresywny i terytorialny a nawet brutalny w okresie tarła. Podejmie rywalizację nawet z rybami kilka razy większymi od siebie i z łatwością taką potyczkę wygrywa. W bardzo dużym akwarium mogą być trzymane z Pielęgnicami Ameryki Środkowej.

Pielęgnica zebra - Amatitlania nigrofasciata - Rozmnażanie

Pielęgnice zebry są jednymi z najłatwiejszych gatunków do rozmnożenia w akwarium. Idealne dla zaczynających swoją przygodę z pielęgnicami. Osobniki mierzące 5-6 cm długości są w pełni dojrzałe płciowo i gotowe do rozrodu.

Aby dobrać parę tego gatunku najczęściej wystarczy wpuścić samicę i samca do jednego akwarium. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, kupujemy grupę młodych ryb. Jak tylko ryby się sparują to o ile nie posiadamy olbrzymiego zbiornika bądźmy przygotowani na odseparowanie innych ryb. Jeśli przestrzeń nie jest problem, może się okazać, że utworzy się więcej par. Sam zbiornik należy przygotować jak wyżej, czyli z dużą ilością jaskiń, grot i kryjówek. Kilka glinianych doniczek, zapewni potencjalne miejsca do tarła. Przed planowanym rozrodem ryby karmimy zróżnicowanym pokarmem i robimy duże (do 50%) cotygodniowe podmiany wody, które powinny zachęcić je do tarła.

Intensywnym ubarwieniem ryby pokazują swoją gotowość do odbycia tarła. Samica wybiera i oczyszcza miejsce tarliskowe. Po intensywnych zalotach samca, składa do 300 jaj. Bierze ona także odpowiedzialność za ich ochronę i pielęgnację, natomiast samiec patroluje terytorium i przegania inne ryby. Jak na tak małą rybę cechuje się zaskakująco dużą agresją i może nawet zaatakować palec akwarysty.

Wylęg następuje po 3-4 dniach. Następnie przenoszone są do uprzednio wykopanego dołka w podłożu gdzie pozostają do czasu wchłonięcia woreczka żółciowego. W ciągu 4-7 dni niektóre pary mogą przenosić narybek do innych dołków, po czym młode zaczynają swobodnie pływać. Narybek karmimy artemią, stopniowo wprowadzając rozdrobniony pokarm płatkowy. Rybki będą też zeskrobywać znalezione glony i materię organiczną. Opieka rodzicielska jest doskonała. Rodzice pozostają przy pociechach przez kilka tygodni. Młode pływają blisko samicy, a samiec nadal strzeże terytorium.

Warto dodać, że ze względu na łatwość hodowli trudno będzie wydać odchowane rybki. Większość sklepów akwarystycznych odmówi ich przyjęcia, a jeśli nawet to cena za nie będzie mało atrakcyjna.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 80 l
  • min-długość: 90 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 73

 1. Krzysiek

  Zastanawiam się nad krabem tęczowym i parą zebr w 100l akwarium. Z krabem chyba walczyć nie będą a on takich bojowych ryb chyba też się nię będzie czepiał?

  Odpowiedz