Mikrogeophagus ramirezi (G. S. Myers & Harry, 1948)

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 4 - 7 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 5.0 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 26 - 30°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

tPielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) to popularna, niewielka, lecz pięknie ubarwiona i ciekawie usposobiona ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Swoim wyglądem i zachowaniem przyciąga uwagę nie tylko akwarystów. Nazywana bywa także pielęgniczką motylową (z ang. dwarf butterfly cichlid).

Nazewnictwo naukowe tego rodzaju przeszło długą, wyboistą drogę, aby ostatecznie w 1998 r. szersze grono zaakceptowało nazwę Mikrogeophagus. W starszej literaturze akwarystycznej gatunek bywa opisywany jako Apistogramma ramirezi, Microgeophagus ramirezi czy Papiliochromis ramirezi.

Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Występowanie

Ameryka Południowa. Pielęgniczki Ramireza występują w dorzeczu rzeki Orinoko na obszarze Llanos w Wenezueli i Kolumbii. Llanos jest rozległym, obejmującym prawie 600 tys. kilometrów kwadratowych, trawiastym systemem sawannowym, bardzo różnorodnym biologicznie i sezonowo zalewanym. Przez cały rok panują tam wysokie temperatury, a pory roku, sucha i mokra są wyraźnie zaznaczone. Ryby spotyka się w miejscach ze spokojnym nurtem, na otwartych przestrzeniach, w pobliżu bujnej roślinności, w strefie przydennej, na głębokościach do 60 cm.

Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Charakterystyka i usposobienie

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczki Ramireza osiągają do 7 cm długości, w akwarium zazwyczaj mniej. Ich ciało jest bocznie spłaszczone, lekko owalne, w 1/3 koloru żółtego do żółto-zielonego, zaczynając od pyska, w pozostałych 2/3 białe do biało-niebieskiego. Od czoła, przez oko, do gardzieli przechodzi łukiem czarna pręga. Na środku tułowia znajduje się duża wyraźna czarna plama. Płetwy zabarwione są na żółto. Pierwsze promienie płetwy grzbietowej są czarne.

W sprzedaży występuje kilka odmian hodowlanych w tym złota (bez czarnej plamy na boku tułowia), niebieska, electric (jaskrawo niebieska), weloniasta (z wydłużonymi płetwami), wysoka (o krótkim ciele), balonowa (krótkie, ciało przypominające balon lub piłkę). Szczególnie te ostatnie są mocno kontrowersyjne, a wszystkie sztuczne uzyskane odmiany są przeważnie mniej odporne niż właściwa, pochodząca od okazów dzikich.

Dorosłe samce są nieco większe i mogą mieć bardziej wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej, ale nie jest to regułą. U samic poniżej płetwy grzbietowej, w górnej części czarnej plamy, widoczne są niewielkie, niebieskie rozproszone łuski, a w okresie rozrodu, wyraźne różowe lub czerwone zabarwienie na brzuchu.

Ryby z rodzaju Mikrogeophagus poruszają się w charakterystyczny sposób, przepływają niewielką odległość, gwałtownie się zatrzymują i znowu płyną. Kontrola ciała w tym ruchu jest nadzwyczajna, a nabierany rozpęd w żadnym stopniu nie zaburza nagłego „hamowania”. Wręcz zastygają, unosząc się w miejscu przed ponownym ruchem. Prawdopodobnie jest to instynktowne i związane z ich przystosowaniem do zdobywania pożywienia, które wyszukują, przesiewając substrat, tak aby w jak najmniejszym stopniu zapobiec jego poruszeniu poprzez ruch płetw. Ten ich styl pływania jest zazwyczaj delikatny i pełen wdzięku, ale potrafią się również poruszać zaskakująco szybko np. w sytuacji zagrożenia lub obrony swojego terytorium.

Tak jak wszystkie pielęgnicowate, mają dobrze rozwinięty układ zębów gardłowych, służących do miażdżenia i rozdrabniania pokarmów, wraz z rozłożonymi na szczękach zębami służącymi do chwytania. Ostatnie promienie płetw brzusznych, grzbietowej i odbytowej są ostre i twarde. Pierwsze promienie tych płetw są miękkie i umożliwiają precyzyjne pozycjonowanie ciała w wodzie oraz bezwysiłkowe pływanie, w przeciwieństwie do szybkiego. W porównaniu do innych ryb mają tylko po jednym nozdrzu z każdej strony, zamiast dwóch. Wodę zasysają jednym z nozdrzy, krócej lub dłużej badają i uwalniają tym samym kanałem.

Ramirezy są rybami spokojnymi i łagodnymi, jednak trzeba pamiętać, że tak jak inne pielęgnice, w okresie rozmnażania będą bronić swojego rewiru. Czasem nawet niewielki samczyk może pogonić np. 10 razy większego skalara. Jednak w większości przypadków swoją agresję kierują w stronę pozostałych przedstawicieli gatunku. Z tego względu dla więcej niż jednej pary niezbędne będzie dobrze urządzone, dużych rozmiarów akwarium.

W optymalnych warunkach dożywają ok. 4 lat.

Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Odżywianie i karmienie

Pielęgniczki Ramireza są z natury bentofagiczne. W środowisku naturalnym ok. 90% dziennego czasu zabiera im przeszukiwanie substratu w poszukiwaniu jedzenia. Pyszczkiem pobierają małą jego ilość, przeżuwają, połykają to, co jadalne, a resztę wypluwają lub wyrzucają przez skrzela. W czasie tego procesu dookoła nich unoszą się niewielkie chmury pyłu. Kiedy więcej ramirezek robi to jednocześnie, zmętnienie jest na tyle duże, że same są ledwo widoczne.

Pomimo powyższego, w akwarium nie będą miały problemu z wyłapywaniem pokarmu również z kolumny wody. Na co dzień powinny otrzymywać różnorodne pokarmy żywe i mrożone np. dafnię, artemię, grindale czy szklarkę oraz dobrej jakości, drobne pokarmy przeznaczone typowo dla pielęgniczek, wolno opadające na dno. Taka dieta zapewni im nie tylko dobrą kondycję, ale także piękne kolorowe ubarwienie. Monotonne odżywianie, oparte wyłącznie na suchych pokarmach, z czasem przyczynia się do osłabienia odporności.

Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Akwarium

Dla dorosłej pary pielęgniczek zaleca się akwarium o długości min. 60 cm. Zbiornik urządzony na wzór biotopu naturalnego będzie charakteryzował się miękkim, piaszczystym podłożem oraz dekoracją z korzeni i gałęzi. W akwarium nie powinno zabraknąć kilku płaskich, gładkich kamieni, które mogą posłużyć rybom jako potencjalne miejsce do rozrodu. Wrzucone wysuszone liście dodadzą jeszcze bardziej naturalnego wrażenia, zapewnią dodatkowe schronienie oraz cenne źródło pokarmu dla narybku, będą też uwalniać do wody pożądane związki humusowe.

W akwarium mogą się znaleźć wytrzymałe rośliny, które rosną przyczepione do dekoracji np. Mikrozoria, Anubiasy, Kryptokoryny czy mchy, mimo iż te gatunki nie występują w ich biotopie. Jeżeli nie zależy nam na naturalnym odwzorowaniu biotopu, to chętnie będą się także chować w doniczkach czy kawałkach rur PCV.

Pielęgniczki Ramireza wymagają wydajnej filtracji, z niewielkim ruchem wody. Są bardzo wrażliwe na złe warunki wodne, gwałtowne zmiany parametrów, przez to podatne na choroby. Azotany i amoniak należy ograniczyć do absolutnego minimum. U ryb trzymanych w złych warunkach mogą pojawiać się erozje głowy, linii bocznej i tzw. dziury w głowie. W sklepach często można zauważyć u nich objawy chorobowe np. ospy rybiej (białe kropeczki). Podmiany powinny być regularne, ale niewielkie ok. 10-20%. Nigdy nie należy wprowadzać ich do nowego lub niestabilnego biologicznie akwarium.

Dzikie ryby są wymagające, potrzebują wody miękkiej z niskim pH. Okazy pochodzące z farm hodowlanych, czyli te sprzedawane w sklepach, są mniej wytrzymałe od okazów dzikich, mimo że tolerują twardszą i bardziej zasadową wodę.

Wbrew powszechnej opinii, ze względu na swoje wymagania, nie poleca się ich do typowych zbiorników ogólnych, gdzie mogą mieć trudności ze zdobywaniem pokarmów w czasie karmienia. Nie znaczy to jednak, że muszą być trzymane w osamotnieniu. Odpowiednim towarzystwem będą niewielkie, łagodne ryby kąsaczowate pływające w wyższych partiach wody. Obecność niewielkiej ławicy będzie sygnałem o braku zagrożenia i doda im więcej śmiałości i odwagi.

W siedliskach naturalnych obok nich występują np. Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus), Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi), Prystelka (Pristella maxillaris), Barwieniec czerwony (Hyphessobrycon sweglesi), Zbrojniki (Hypancistrus inspector – L102) i Kiryski (Corydoras delphax).

Jako towarzystwa należy unikać ryb terytorialnych, agresywnych (większość pielęgnicowatych), a także tych o odmiennych wymaganiach środowiskowych.

Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Rozmnażanie

Pielęgniczki Ramireza do rozmnażania nie potrzebują żadnych dodatkowych zachęt. Kluczowe są parametry wody, utrzymywanie czystości i bogata, różnorodna dieta. Trudność jednak mogą sprawić jaja, gdyż są podatne na pleśnienie, a do wylęgu potrzebują bardzo czystej i miękkiej wody. Najlepiej rozmnażać je w osobnym, odpowiednio przygotowanym, akwarium tarliskowym, z piaszczystym podłożem, dekoracją (kamienie, korzenie, doniczki), roślinami. Woda do tarła powinna być miękka 1-5dGH z pH poniżej 7 i temperaturą ok. 27-29°C. Niestety ryby powszechnie dostępne, pochodzące z farm hodowlanych, mogą mieć problemy z płodnością, a wylęg jest najczęściej słabej jakości. Dlatego też, do rozdrodu najlepiej wybierać okazy od znanych, sprawdzonych hodowców.

W celu rozmnożenia zaleca się zakup grupy młodych ryb i pozwolenie na naturalne dobranie się pary. Zaloty inicjuje samiec prezentując swoje ciało, pręży płetwy i pokrywy skrzelowe, uderza bokami ciała lub ogonem, pływa zwrócony równolegle do samicy. Samica może odwzajemnić część tych zachowań lub pozostać całkowicie obojętna. W tym okresie ryby nabierają intensywnego ubarwienia. Eskalacja zalotów następuje kiedy samiec przygotowuje potencjalne miejsca do odbycia tarła, może też kopać w podłożu zagłębienia. Samica z początku się tylko temu przygląda, ale z czasem dołącza do samca, ale jej zaangażowanie nie jest tak duże jak jego. Kiedy jej zainteresowanie wzrasta i skupia się bardziej nad czyszczeniem danego miejsca, może być to znak, że niedługo dojdzie do tarła. Prawdopodobnie decydujący głos w wyborze miejsca ma właśnie samica. Najczęściej wybiera płaski kamień, ale może to być też szeroki liść, korzeń czy szyba akwarium.

Po tym wyborze, samiczka zaczyna składać jaja, w niewielkich ilościach, po czym ustępuje miejsca samcowi, który je zapładnia. Proces ten powtarza się wielkokrotnie. W czasie całego tarła może zostać złożonych do 500 jaj, zazwyczaj jednak mniej ok. 100-300. Jajeczka są niewielkie ok. 0.9 – 1.5 mm i lepkie, koloru bursztynowego.

Opiekę nad ikrą i narybkiem sprawują zamiennie oboje rodzice, wahlują i bronią jaj. W odróżnieniu od gatunków Apistogramma, u których rolę są wyraźnie podzielone, samica opiekuje się jajami, a samiec broni pobliskiego rewiru.

W temperaturze ok. 29°C, do wylęgu dochodzi po ok. 40 godzinach. Rodzice pomagają larwom oswobodzić się z osłon jajowych, a po paru dniach przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego zagłębienia w podłożu. Po ok. 5 dniach narybek rozpoczyna swobodnie pływać, ale zawsze w bliskim sąsiedztwie rodziców. Jeżeli któraś rybka oddali się zbyt daleko, to rodzic pobiera ją pyszczkiem i przenosi z powrotem do grupy. Często młoda, niedoświadczona para traci kilka pierwszych lęgów lub zjada jaja i jest to zupełnie normalne. Rodzice po ok. 2-3 tygodniach, tracą zainteresowanie i przestają opiekować się narybkiem. Dorosłe ryby mogą wycierać się co miesiąc.

W pierwszym okresie życia larwy odżywiają się ze swoich woreczków żółtkowych. Kiedy zaczynają swobodnie pływać należy rozpocząć podawanie drobych pokarmów np. mikro nicieni czy świeżo wyklutych larw solowca. Po kolejnych 2-3 dniach będą już mogły przyjmować larwy artemii.

Narybek wybarwia się po ok. 4-6 tygodniach. Po 5-6 miesiącach rybki osiągają dojrzałość płciową i same mogą przystępować do rozrodu.

Ostatnio zmodyfikowano: 16 sierpnia 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • https://mikolji.com/article/ram-cichlid-mikrogeophagus-ramirezi-wild
  • http://www.tfhmagazine.com/details/articles/the-german-ram-mikrogeophagus-ramirezi.htm
  • www.tfhmagazine.com/details/articles/the-german-ram-mikrogeophagus-ramirezi.htm
  • https://www.cichlidae.com/article.php?id=368
  • https://apistogramma.com//forum/threads/natural-varieties-of-mikrogeophagus-ramirezi.6098/
  • https://evols.library.manoa.hawaii.edu/handle/10524/19231
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 14 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 505

  1. Podhalanin

    Witajcie, chciałbym zapytać o obsadę do 200l. W planie:
    – 20-25 neon simulans
    – 1+2/3 ramirezki
    – 8-10 kirys czarny LUB panda LUB albinos
    – 6 otoskow I/LUB 2 zbrojniki zebra (wtedy kirys panda odpada, pewnie czarny)

    Co sądzicie? Czy dolny sektor nie jest zbyt rozbudowany? Jakieś alternatywy? Filtr Ikola 350, wodę mam z kilku źródeł więc mogę elastycznie wybrać zależnie od obsady.

    Dzięki akwamaniacy!

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Michał

      Bardzo mądra obsada ale neona spokojnie 2 albo 3 razy tyle.

    2. mk

      to rybki terytorialne więc moim zdaniem może być za ciasno zależy w dużo od tego jakie ryby trafisz. O ile otoski pływają przynajmniej u mniej po całym akwarium o tyle kiryski/zbrojniki bardziej urzędują na dnie. Neony do 30 myślę, że nie będą miały ciasno

  2. Damian

    Zakupiłem niby parkę ramirez. Jednakże wydaja się to być samiczki. Po pierwsze wyglądają identycznie i dokładnie jak na zdjęciu głównym tej strony. Obie rybki maja troszke czerwony brzuszek, czarna plamka na tułowiu posiada opalizujące na niebiesko mniejsze plamki, co niby jest cecha charakterystyczna samiczek. Płetwy grzbietowe jak i brzuszne mają identyczne nie są okazałe. I kolejna cecha to jedna odgania drugą. Pytanie czy powinienem dokupić samca? Gatunek jest monogamiczny, więc druga samica będzie odganiana?, czy samiec okaże sie poligamistą. :/ Mam w akwarium parkę barwniaków czerwonobrzuchych, są spokojne wobec tych pielęgniczek, ale czy będą spokojne także dla samca? Doradzcie.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Rena

      Na zdjęciu głównym to raczej samiec?

  3. Marcelina

    Witam! Mam parke ramireza, problem w tym ze samiec ciagle się chowa, w ogóle jakby go nie było , nie wiem czy się boi czy po prostu takie są te ryby?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      @Marcelina Nawiązując do poprzednich komentarzy, najpierw trzeba rozwiązać problemy z nowo założonym akwarium, tak aby funkcjonowało prawidłowo, możliwe, że po prostu choruje.

  4. Karol

    Czy można trzymać ramirezki z grubowargiem zielonym w akwa 240l prosze o szybką odp

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. km

      Grubowarg zielony jak trafi się łagodny to raczej nie zamęczy, ale najlepsze towarzystwo dla Grubowarga na dno to Bocje z nimi się dogaduje. Grubowarg to ryba terytorialna u mnie pływa z otoskami i nic im nie robi, ale w ławicę lubi wpłynąć chociaż jeszcze żadnej krzywdy nie zrobił. Ale mój ma koło 8 cm więc jeszcze może urosnąć

  5. Sebastian

    Witam Planuje Obsade do 112l
    2x Otosek
    3x Pielęgnica ramirez
    2x Molinezja Ostrousta
    10x Neon Innesa
    Co o tym sądzicie? Co można zmienić?
    Napiszcie! 🙂

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. nds73

      Witam. Szczerze ? Przerybiony zbiornik .Na 112 l nie utrzymasz parametrów wody , no chyba że będziesz ją wymieniał 2-3 razy w tyg . Ryby brudzą bo jedzą a czego nie zjedzą to brudzi dno , a z tego masz niechciany materiał odpadowy dla glonów i pasożytów . W 112 l to dla spokoju ryb max 4 do 6 szt i to w 2 strefach . Góra i centralna część np : neonki a spód to ryby gatunkowo stworzone do przeszukiwania dna w poszukiwaniu pokarmu . Niestety ustawienie naprawdę dobrej (czyt. skutecznej filtracji ) dla zbiornika o tym litrażu stanowi większe wyzwanie niż dochowanie się mały rybek . To co zamierzasz umieści ( ilość ) to po prostu zupa rybna i to może spowodować spory dyskomfort dla zwierząt . Zalecam przemyślenie aranżacji zbiornika i mądry dobór ryb . Po za tym życzę powodzenia w hodowli . Trzymam kciuki za rozsądek .
      Pozdrawiam .

    2. lisek

      akwarium NAPEWNO nie jest przerybione. Tylko masz tam dwa różne środowiska. Molinezja woli twardszą wode a otosek ramirezka i neonki wolą miękką . Otosków może być więcej ze 6 , ramirezek jeżeli to jest harem te 3 sztuki to ok, molinezje na kiryski zamień naprzykład na spiżowe a neonki może raczej czerwone lub czarne (znoszą wyższe temperatury niż inneski) tak ze 12 max 15 sztuk Pozdrawiam 🙂

    3. Sławek

      17 Ryb to akurat na 112l. Dla nds73 żeby hodować 2 np.skalary trzeba mieć 500l. Lub na 1 bojownika trzeba mieć 200L. Człowieku!!! może nie każdy ma dużo miejsca ja w 113L mam 2 skalary (małe) 2 ramirezki i 20 mieczyków i rybki wesołe. Akwa 112 L to duże akwa i wystarczy żeby mieć np. 2 skalary (jeśli wysokość przekracza 50cm) z powodzeniem można trzymać tam większość rybek 🙂

    4. Sebastian

      Posłucham rad liska otosków będzie 6
      Molinezje zamienie na kiryska
      neonki innesa zmienie na czerwone

    5. Aquabat

      Pamiętaj że kiryski są stadne więc też 6 to minimum a i więcej bym dał, ja mam w takim litrażu koło 9-10 sztuk spiżowych aktualnie.

    6. lk

      Pielęgniczki to temp 26-27 tak optymalnie, a to znowu górna granica dla otosków, wiele razy już słyszałem, że otoski które do nas do PL trafiają są bardziej zimnolubne więc max 23-24 dla nich najlepiej by było

  6. GaryKuper

    czy mogę trzymać ramirezy i boliwijskie razem akwa 350l

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Maciej

      Tak,Na spokojnie 😀

    2. Igor

      Myślałem że Ramireza to samiec a boliwijska samiczka. Jeśli tak to można je trzymać już w 60 cm. razem.

  7. AquaLove????

    Planuje taką obsadę do baniaczka 120l:

    2xPielęgnica ramireza
    1xBojownik Syjamski
    10xNeon Zielony
    4xGurami Mozaikowe
    6xKirysek Spiżowy

    Czy to nie za dużo do tego litrażu? Jakie zmiany trzeba byłoby wprowadzić?
    Ps Jestem początkująca

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Lisełek

      Moze być im troche za ciasno gdyż gurami zajmą dość dużo miejsca neona zielonego se na czerwonego zamnien LUB jezli wolisz kolor czarny- to neona czarnego i ten bojownik nie pasuje do tych ryb… bojowniki wolą akwaria gatunkowe czyli jaką obsade JA ci proponuje : Parka tych ramirez (idealna woda musi byc) 10x neon czarny/czerwony 6 kirysków i ze 6 otosków CHYBA się zmieści pozdrawiam LISEK 🙂

    2. Wojtek

      Gurami, choć piękne, zdecydowanie za duże! proponuję prętniki w ich miejsce (każdy gatunek może być, a wybór jest ogromny).
      co do neonków: wybierz tak, byś była zadowolona!.przed zakupem porównaj ich wygląd „w realu”, bo często same zdjęcia nie oddają niuansów w wyglądzie. powodzenia!

    3. Aquabat

      Wszystko ok tylko czemu ma zamienić Neona Zielonego na innego?? Możesz dać jeszcze do tego co Lisełek pisał Piskorki Kuhli ze 3-6, a kirysków dał bym 7 lub 8 nawet. I nie bież czasem zbrojników jak chcesz mieć ładne rośliny (to teoretycznie glonojady są tylko jak są małe, potem się zbytnio nie interesują glonami) to bierz otoski tak jak LIsełek pisze.

    4. rrrrrrrrrrrrrrw

      Może dlatego, że neony zielone wymagają dość kwaśnej wody (bardzo miękkiej) i kranówka z 7 – 7,5 pH nie przejdzie. Może faktycznie lepiej zamienić na inne niż męczyć zielone.

    5. Aquabat

      No, nie ma to jak kolega rrrrrrrrrrrrrrw, jednak jest fachura. Dzięki za kolejne już naświetlenie mnie w temacie. Nie zawszę spojrzę na dokładne parametry przy pomaganiu komuś z obsadą i potem się dziwię.
      Pozdrawiam.

  8. max

    Kiryski i otoski odpadają, ugotujesz je. To są zimnolubne ryby. Do tak małego akwa para ramirez to i tak już deko za wiele choć wszystko zależy od powierzchni dna. Jeśli masz standard sklepowy to akwarium przymałe .

    Odpowiedz
  9. Michał

    Czy można trzymać samca np odmiany Gold z Samicą odmiany eletric blue?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. monika

      można, ale ci się najprawdopodobniej nie rozmnożą.

  10. Damian

    Ramirezy i Kakadu w 98 ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. monika

      tak raczej tak.

    2. max

      Bzdura – Kakadu zatłuką ramki

  11. Karol

    Jestem początkujący czy ramirez jest trudny w hodowli? Miałem już kiedyś rybki głównie neony gupiki lub platynki teraz chciałbym spróbować coś innego w akwarium 54l chciałbym parę Ramirezow i rozbory galaxy tylko że są z dwóch różnych biotopow jeden to Ameryka Południowa a drugi Azja i nw co robić i do tego kilka krewetek czy Ci mieszkańcy mogą być razem?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wiktor

      Może być trudno połączyć te gatunki. Najlepsze byłoby akwarium około 70 litrów w mniejszym np. 54 litry też przeżyją , ale lepiej zapewnić im wygodę aby miały dużo miejsca .Zależy to tez w dużej wadze od tego czy akwarium będzie dobrze urządzone.Konieczne będą:grzałka, termometr , lampa LED i inne podstawowe sprzęty do akwarium.A co do krewetek to bym się mocno zastanowił na twoim miejscu,ale z tego co opowiadasz wydaje mi się że to będzie świetne akwarium. Podaj tylko dokładniejszą liczbę ile jakich ryb chcesz i oczywiście podaj też ile krewetek.Wtedy będę Ci mógł wszystko sprecyzować

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      Potrzebny będzie jeszcze filtr RO i utrzymanie bardzo dobrych parametrów wody.

    3. Karol

      Poczytałem trochę i wiem że ramirezy lubią piaszczyste dno i jeśli bym je chciał to dużo kryjowek takich jak korzenie kokos i rośliny i połączył bym je z innymi rybkami. Drugi wariant to rozbora i krewetka red cherry wtedy ładny trawnik. Po zastanowieniu mam dwie różne koncepcje. Co do akwarium w przyszłym tyg chce robić belkę power Led i zbieram kasę na filtr (tetra ex 700 z myślą o większym zbiorniku w przyszłości) z racji że się jeszcze uczę nie łatwo mi wydać od razu tyle pieniędzy. Ramirezek jak najbardziej samiec i dwie samiczki. A rozbory to z min 10 bo to piękna rybka stadna 😀

  12. Nikt

    Pytanie: czy pielęgnice ramireza zjadają ślimaki?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. max

      Nie

    2. Magda

      Moje wcinają ślimaki 😉 i to bardzo agresywnie

  13. Bartek

    Czy pielegniczki Ramireza moge trzymać z neonami innesa i co jeszcze do tego moge dodac

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Tak możesz trzymać razem te gatunki, co do dalszej części pytania to wszystko warunkuje wielkość akwarium jakim dysponujesz.

    2. rrrrrrrw

      Ja bym proponował raczej czerwone bo mają podobny zakres temperatur, inneski powinny mieć trochę chłodniejszą wodę.

    3. max

      Do ramirez neon Inesa się nie nadaje,inne wymagania co do teemperatury

  14. Kamil

    Cześć. Mam dwie ramirezy. Chyba parka. Temperatura wody waha sie miedzy 26-27 stopni. Akwarium 180l. Trzymam w nim różne ryby z powodzeniem. Od dwóch dni coś dzieje się z jedną ramirezą. Stała się trochę blada, chowa się caly czas, rzadko kiedy przyjmuje pokarm. Na brzuchu zauważyłem, że jest okrąglejsza od towarzysza. Czyżby miała złożyć ikrę?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrw

      Sprawdź parametry wody, ramirezy są czułe na kiepskie warunki, na amoniak, azotyny, azotany. Obserwuj czy to przypadkiem nie puchlina wodna, jeśli tak, to jak najszybciej trzeba odłowić.

    2. Kamil

      Ok, dzieki za informację. Sprawdzę wodę.

  15. liseł

    Mam pytanie: czy w akwarium ok 40l mógłbym chodować parke ramirez, 6 neonków i 4 gupiki???

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. liseł

      POPRAWKA nie akwarium 40l ino 45l

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      W 45L można hodować parkę, 6 neonek może też się zmieści tylko pytanie jakie neonki chcesz, jeśli inneski to nie polecam, bo one lubią chłodniejszą wodę od ramirez. Neonki czerwone mają zbliżone temperatury (24-29), pH i twardość (woda miękka). Z ramirezami problem jest taki, że są bardzo mało wytrzymałe na złą jakość wody, jeśli nie robisz żadnych testów, nie zapewnisz miękkiej wody to nie pchałbym się w te rybki. Gupiki do w/w w ogole nie pasują, one powinny mieć twardą wodę.

    3. liseł

      aha to ok

  16. Kacper

    Czy można trzymać jednego osobnika w akwarium?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Darek

      Lepiej parkę.

    2. Kuroneko

      W teorii, jesli osobnik jest malo socialny, wyjatkowo bojazliwy lub agresywny, moze byc sam. Moj obecny samiec juz jakis czas jest sam i bardzo zle sie to na nim nie odbija. Ale samiczka, ktorej byl dokupowany po stracie pierwszego partnera z pieknych, wyrazistych kolorow jak ze studia zdjeciowego przez jedna noc zrobila sie wrecz przezroczysta, zniknela mocnoczerwona wczesniej plama, a po idealnie czarnych pasach zostaly takie ledwowidoczne szare ciapki. Wiec mozesz zaryzykowac i jesli w pierwszym, powiedzmy, miesiacu nie bedzie widac zlego samopoczucia to ja tak zostaw. A jak bedzie to albo partner albo oddac do partnera. Ale to bardzo spokojna rybka, nie bedzie miec problemow. Podejrzewam, ze jakby dobrze ogarnal wystroj to i w 30l sie urzadzi we dwojke.

  17. Adrian

    Witam mam pytanie związane z Pielęgniczkami Ramirez.Chodzi o to czy mogę trzymać je razem z Księżniczkami z Burundii i Frontosą?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Ksiezniczki nie powinny byc z innymi rybami, a juz zwlaszcza pielegnicami. Szkoda ramirez.

  18. Michał

    Witam mam akwarium 54l a w nim parę pielęgnic ramirez i 3 otoski.
    Mam pytanie czy mogę jeszcze coś dokupić a jeśli tak to co i w jakiej ilości.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Zenek

      Dokup otoski 2-3szt bo to stadne ryby minimum to 5-6szt ewentualnie 5szt kiryskow

    2. Darek

      Tak jak kolega napisał 3szt otoska i 10 szt. rozbory Galaxy

    3. Kamil

      Możesz dokupić, ja polecam danio. Mam je z pielęgniczkami i niema problemu.

  19. Norbi07

    Czy mogę trzymać z ramirezkami
    otoski przyujściowe i neonki innessa ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Otoski min 5szt Neonki to raczej czerwone i min 6szt najlepiej 10szt

  20. Lama

    Hej.
    Mam akwarium 120l i tak czy jak bym kupił dwa gurami to nie pozjadaly by molonezji gupików i ramirez itp? I jakie jeszcze ryby nie zaduże byście polecali i ile? Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lamus

      Moglibyście zrobic mi obsadę do akwarium 120l takie by były gurami i zeby się nie podgryzaly

      Z góry dziękuję pozdrawiam

    2. Wlodi13

      Hej.
      Sklasyfikuj sobie rybki które podobają się Tobie, pod względem wielkości akwarium, wymaganej temp. oraz parametrów pH (kwasowości wody) i GH (twardości ogólnej wody) jakie warunki możesz im stworzyć – u góry w tabelkach masz szczegółowe opisy, a dopiero później możesz zastanawiać się czy gatunki będą żyły w zgodzie. Jest tyle gatunków ryb… że doradzanie na tym etapie to trochę wróżenie. Ze spokojem pomyśl i wybierz wg własnego gustu, rybki i tak możesz wpuszczać do nowego akwarium dopiero po miesiącu jego działania – musi dojrzeć, więc masz czas…

  21. Michał

    Witam mam zakupione i zaaranżowane akwarium 54l (60x30x30) mam w nim 8 neonów inesa, 2 kiryski panda (wiem że żyją w grupach i zamierzam kupić jeszcze 2 albo 3 sztuki),2 zbrojniki pospolite. Czy mogę tam dodać parę ramirez?
    Z góry dziękuję za odpowiedź. 🙂

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Witam.
      Nie zalecam takiego zestawienia ze względu na wymaganą temperaturę.
      Neon Innesa, Kirysek Panda – 22-24°C (chłodnolubne),
      Pielęgniczki Ramireza – 26-28°C (ciepłolubne).

    2. xBritrex

      dla ramirez moze byc tez 24

    3. Wlodi13

      Podaję warunki optymalne – czyli w których rybki najlepiej będą się czuły i będą najbardziej odporne na choroby. Pewnie że Ramirezki przeżyją w 24°C, ale jest to już skrajna temp. i nie bardzo komfortowa dla nich.
      Jestem przekonany, że przy takiej temp. będą ciągle przebywać koło filtra (o ile jest wewnętrzny) który wydziela ciepło, wiem z własnego doświadczenia.

    4. Woit

      Masz już 12 rybek, chcesz powiększyć stado kirysów i będzie 15. Dla ramirezek nie ma miejsca. Dodatkowo Wlodi13 słusznie zauważył, że nie stworzysz warunków dla nich, bo albo za ciepło dla kirysków, albo za zimno dla ramirezek. Zwróć również uwagę, że w twoim zbiorniku mieści się niecałe 50 litrów wody. Masz miejsce dla 10 małych rybek.

    5. Andrzej

      Zastanów się : w pobliskim Ci zoologicznym ramirezy pływają w ilości 200sztuk w małym baniaczku, w kranówie i żrą to co inne wydalą lub czasem dostaną jakiegoś sypkiego Tropicala.
      Filtracja tych zbiorników to pewnie stara gąbka i bzyczek. Temperatura jakaś tam. Oświetlenie to jarzeniówka a roślinności brak – czasem jakaś gałęzatka.
      I te Ramirezki tak żyją sobie, miesiąc, dwa. A czasem nawet i dłużej jak kosztują powyżej 20zł za sztukę.
      No i teraz pomyśl. Nawet jeśli masz zaniedbane akwarium i masz tam 15 srających welonów, ale filtrujesz, napowietrzasz i karmisz to Ramirezki będą w siódmym niebie i jakby mogły to z wdzięczności by Ci kołysanki śpiewały na Dobranoc, że już nie muszą siedzieć w kranówie i żreć się z setką innych. Amen.

    6. Wlodi13

      Dzielę akwarystów na dwie grupy:
      1) pseudo-akwarystów – którzy cieszą się że mają akwarium i rybki, niekiedy wymieszane biotopami (wymaganymi warunkami wodnymi) że głowa boli, i nie ważne czy zbiornik jest zadbany czy zasrany – bez różnicy, ważne że ma „hobby” – wydał duże pieniądze na akwarium, drogi filtr, extra oświetlenie… niech sobie działa, sprzątać (czyścić) będzie raz w miesiącu, może rzadziej, a kiedy jakaś rybka uśnie to dokupi w sklepie nową bo ma blisko, najważniejsze że sobie pływają – im więcej tym lepiej – bardziej kolorowo…
      2) akwarystów którzy podchodzą do hodowli profesjonalnie – dobiorą obsadę rybek względem parametrów pH, GH, KH o podobnej wymaganej temp. wody i cieszą się 3-4 gatunkami ryb w jednym zbiorniku a nie 10 rodzajami po trochu z każdego że akwarium upchane na maxa… utrzymywanie czystości (bez glonów, brudnych szyb, nagromadzonych odchodów) że baniaczek wygląda jak kryształ, samo zajmowanie się sprzątaniem sprawia przyjemność a efekty pracy dają największą satysfakcję, no cóż, nie wszyscy mają to we krwi, a wszystko to na prawdę za niewielkie pieniądze…
      Krzyż na drogę, bo co niektórzy to wypowiadają się jakby nigdy w życiu nie hodowali Pielęgniczek Ramireza, jednych z najbardziej wymagających rybek jakimi się zajmuję już od kilku lat. …u mnie w sklepie (Poznań) są po 8 zł/sztuka, bez przesady.

    7. Ala

      no ok ale postaraj sie o temperature 25 C i nie trzymaj 2 bojowników razem jeśli samiec i samica to samica zje samca jeśli samiec i samiec to będą walczyć

  22. Bartek

    Czesc, czy jesli nowo nabyty harem ramirez dokladnie 3 dni po wpuszczeniu do baniaka po restarcie składa jaja ( jedna z samic ) to to naturalna sprawa czy moge te sytuacje poczytać za mały sukces i być pewnym, ze warunki ktore im stworzylem są odpowiednie?
    Jest to dla mnie nowa sytuacja, np z Księżniczkami z Burundii przyszlo mi czekac prawie rok na pierwsze młode, tropheusy dały nowe pokolenie f2 po 3 miesiacach a te skurczybyki ledwo wpuszczone a juz sie ten teges.
    Pozdrawiam, Bartek

    Odpowiedz
  23. Adraga

    Witam, posiadam akwarium 200l z dużą ilością korzeni kamieni i roślinami. Chciałbym sobie tam wpuścić 6szt. Ramirezów tylko nie wiem czy będą pasować. Oto obsada: 2 gurami marmurkowe, 30 neonów innesa, ok. 10 kirysków, ok 10 otosków przyujściowych, 4 akary marońskie, kilka piskorków i krewatka filtrująca.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Witam. Łączenie ze sobą rybek z rodziny pielęgnicowatych nie jest wskazane, może dochodzić do potyczek. Odwołuję do komentarza Eweliny w dziale „Akara z Maroni” która próbowała w ten sposób hodować te dwa gatunki ze sobą. Osobiście mam parkę Ramirezek, przy większej ilości (jak planujesz 3 parki) samce będą też między sobą wojować. Pielęgniczki Ramireza pomimo swojego pięknego wyglądu i małych rozmiarów, są niestety bardzo terytorialne – walczą o swoją przestrzeń w akwarium, szczególnie jeszcze w czasie tarła – u mnie gonią inne rybki, chociaż krzywdy nie robią. W przypadku Akar, pewnie je zdominują i będą się chowały – szkoda bo to też piękne ryby i nie będzie pociechy z ich podziwiania.

    2. Ala

      kiryski jeszcze ci nie zjadły krewetek?

  24. Bobby

    W moim 60l mam 5 neonek, 2 prętniki, 2 gurami dwuplamiste, 3 otoski i 2 krewetki filtrujące. Zmieszczą się jeszcze 2 ramirezy? W akwarium mam dość dużo roślin i kryjówek. Mam też sporą nadfiltrację.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Agata

      Nadfiltracja – ok, ryby się nie poduszą.Ale dla gurami dwuplamistego akwarium jest zdecydowanie za małe. Ta ryba dorasta do 12 cm. Dla prętnika moim zdaniem też, ale to akurat moje osobiste zdanie, ogólne wymagania litrażowe spełniasz. Zamiast dokupować ramirezy skupiłabym się na porządku w tym, co jest. Czyli wyprowadzeniem za dużych rybek do kogoś albo do większego akwarium i dokupieniem tego, czego jest za mało. Neonki i otoski są silnie stadne. 5 i 3 sztuki to za mało, trzeba by zwiększyć trochę ilość tych ryb. I coś jeszcze można dokupić, ale niekoniecznie ramirezki, bo lubią cieplejszą wodę niż neonki (zależy jeszcze jakie masz).

    2. Bobby

      Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o gurami to mam je już dość długo i jedna osiągnęła długość ok. 8 cm, a druga ok. 4 cm. Zdaję sobie sprawę, że mogą urosnąć do większych rozmiarów dlatego w planach mam zakup akwarium 240 l.

  25. Edi

    Witam.Proszę o poradę.Mam zbiornik 60L.kupiłem dwie pary Germany Ramirez i zrobił się problem gdyż mocno się ganiają,mam możliwość przenieść jedną parę do drugiego zbiornika.Akwarium ma 60L w którym są już Prętniki(samiec+dwie samice)Kiryski Brązowe(6)ale nie wiem czy mogą razem być w tym zbiorniku?Proszę o poradę.Z góry dziękuje.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Witam.
      Na początku chciałabym dodać, iż prętniki karłowate to rybki preferujące wodę od 23-26 stopni, wtedy czują się najlepiej.
      Kiryski brązowe podobnie – od 22-24 jak większość kirysów, preferują chłodną wodę.
      Niestety ramirezy są ciepłolubne i ich optymalna temperatura to od 25 do 27 stopni – tylko one nie pasują do reszty obsady rybek.
      Jeśli chodzi o inne parametry wody lub rybie zachowania to wszystko pasowałoby wspaniale, gdyby nie tak duża różnica temperatur.
      Pozdrawiam

    2. Wlodi13

      Przy temp. ~26°C śmiało możesz trzymać te rybki, jest jednak trochę inny problem, akwarium 60l dla Prętników i Ramirezek może okazać się zbyt małe, tym bardziej że Prętników masz harem (wskazana by była parka). Przeczytaj sobie moją ostatnią rozmowę z Agatą w dziale „Prętnik Karłowaty” jakie istnieją jeszcze zagrożenia (jednak ona ma 112l). Możesz spróbować ale nie obiecuję że przy takim litrażu rybki będą żyły w zgodzie. Wiktorowi poniżej polecałem takie zestawienie, jednak nie wziąłem pod uwagę okresu tarła – kiedy to rybki stają się terytorialne. Dla Ramirezek woda koniecznie pH<7,0 i GH<10°d.

  26. Wiktor

    Czy możecie podać mi jakąś obsadę do 60l z Pielęgniczkami Ramireza i żeby nie ganiały innych rybek no to pomożecie??

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Razborki, Neonki (ale Czerwone – też są ciepłolubne), Proporczykowce, Otoski, Kiryski (tylko nie Panda – wolą wodę chłodną), Prętniki, Bystrzyki, Zwinniki…

  27. Damian

    Czy można trzymać ramirezy z paletkami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Justyna

      Tak , mozna

  28. Grzesio

    Czy mogę trzymać ramirezy z kakadu w jednym akwarium czy lepiej nie?

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Lepiej NIE – samce będą toczyć pojedynki, nawet do zabicia drugiego włącznie. A w czasie tarła będą atakować także samice drugiego gatunku w obronie potomstwa.

    2. Grzesio

      Ok dzięki za odpowiedź.Chyba kupię parę ramirezek ale dopiero po restarcie akwarium.(ale spokojnie kupię je dopiero 3 tygodnie od zalania) Robię akwarium z piachem jako podłoże, korzenie, kamienie, liście (najprawdopodobniej ketapangu), szyszki olchy i rośliny. Oprócz pielęgniczek będą neony czerwone, zwinniki blehera, bystrzyki ozdobne, jakieś kiryski, zbrojnik niebieski i zbrojnik loricaria. Czy ramirezy będą się tam dobrze czuły?

    3. Wlodi13

      Obsada fajna, tylko nie przesadzaj z ilością rybek… zależy jak duże masz akwarium.
      3 grupy ryb ławicowych: Neony, Zwinniki, Bystrzyki (min. 6 szt. najlepiej po 10 szt.) będą wymagać sporo miejsca, przy mniejszych ilościach Zwinniki i Bystrzyki będą zaczepne wobec innych gatunków, Kiryski też lepiej czują się w grupie 4-6 szt.
      Przy odpowiednim litrażu zbiornika, dla Ramirezek będzie OK.

    4. Tom

      Ja trzymam parke ramirez z kakadu i nic się nie dzieje. Z tym, że mam akwarium 200l i jest gęsto obsadzone roślinami, kilka korzeni i kamieni.

    5. Wlodi13

      Cenna informacja, gdyż w mniejszych zbiornikach się kłócą…

  29. Natalia

    Właśnie moja samiczka 'wydaje na świat’ ikrę, jednak zastanawia mnie, dlaczego samiec tę ikrę jakby zjada… Bo niby broni samicy i tego miejsca, a ikrę i tak bierze do pyszczka… I je?? :/

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Jeszcze nie dorósł do rodzicielstwa – jest za młody.
      Musisz jeszcze trochę poczekać…

    2. Natalia

      Tamta ikra nie przetrwała, jednak wczorajszej nocy ponownie została złożona ikra przez moje Ramirezki i tym razem pilnują ich dokładnie! 😀 Głównie samiec jej pilnuje, lecz gdy tylko odpłynie kawałek dalej – samiczka strzeże ikry za niego, to na prawdę niesamowite i bardzo ciekawe w jaki sposób te rybki się rozmnażają.

  30. Piotrek

    Czy mogę hodować te ryby w akwarium Low Tech (podłoże z ziemi ogrodowej i zero nawożenia)

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Na pewno nie od samego początku od założenia takiego akwarium!!!
      Ziemia ogrodowa jest bombą związków mineralnych (mikroelementów, makroelementów) oraz związków organicznych, na które to zbyt wysokie stężenia Ramirezki są szczególnie wrażliwe.
      Dopóki akwarium LT porządnie nie ustabilizuje się, rośliny dobrze się nie przyjmą i nie rozrosną, nawet mi trudno powiedzieć ile czasu potrzeba – tygodni, miesięcy… lepiej Pielęgniczek do takiego baniaczka nie wpuszczać. Koniecznie testy wszelakiego rodzaju (nie wystarczą tylko testy pH, GH, KH) aby na bieżąco kontrolować stan wody.
      Druga sprawa – podłoże, ziemię należy przykryć warstwą żwirku, Pielęgniczkom trzeba umożliwić dostęp do piasku, technicznie jest to wykonalne… trochę zachodu.
      Osobiście bym odradzał, Ramirezki to takie delikatne rybki – wrażliwe na wszystko i nieodporne na złe warunki wody.

    2. Asia

      Przepraszam, że się tu tak po chamsku wcinam… Wlodi czy mogłabym prosić Cię o pomoc gdzieś gdzie sobie pogadamy na temat akwarium gatunkowego z pielegnicami w mniej forumowych miejscach?

    3. Wlodi13

      Kliknij poniżej „<<Poprzednie" 😉
      W rozmowie z Kamilą znajdziesz mojego maila.

    4. Piotrek

      Ok, a zamiast substratu z ziemi można użyć jakiś substrat profesjonalny np. jbl aquabasic plus i na ten substrat piasek?

    5. Wlodi13

      Każdą ziemię, każdy substrat należy przydusić czymś cięższym – żwirek 1-3 mm, aby później nie było problemu z wydostawaniem się na zewnątrz i brudzeniem wody, podczas pielęgnacji roślin i ingerencji rybek dennych w podłoże. Ale zastanawiam się czy Ty chcesz akwarium roślinne czy hodować Pielęgniczki? Ja przy swoich Ramirezkach mam wodę krystalicznie czystą i to nie tylko „wzrokowo” przepuszczając ją przez filtr RO3 (aby uzyskać odpowiednie parametry pH, GH) jest pozbawiona w znacznej mierze związków mineralnych, stężenia węglanowego (KH) żeby stworzyć odpowiednie warunki dla tych rybek. Mikroelementy (Multimineral, Kobaltosan, Aquaflorin, Ferro-Aktiv) podaję dosłownie w kropelkach żeby uzupełnić braki dla prawidłowego wzrostu roślin i rozwoju rybek. Samo nawożenie (Tropical Carbo – nawóz węglowy), zajęło mi dwa tygodnie zanim ustaliłem prawidłowe dawki dla roślin i żeby nie szkodziło to Pielęgniczkom. Z makroelementów (Aqua-Plant) – azot i fosfor w ogóle zrezygnowałem gdyż związków tych w zupełności wystarcza od rozkładu odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu. Ja wystartowałem od wody idealnie czystej i wiem ile zachodu mnie to kosztowało zanim stworzyłem optymalne warunki dla Ramirezek. Ty kombinujesz z ziemią ogrodową czy też substratami i na prawdę nie wiem co w efekcie uzyskasz, nie znam się aż tak bardzo na tego rodzaju podłożach, ale wiem jak bardzo delikatne są Pielęgniczki – mało odporne na jakiekolwiek uchybienia.