Pygocentrus nattereri

Pirania czerwona - ryba akwariowa fot.piranhas-fr.net
 • Rozmiar: 30 cm
 • Akwarium: 200 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Piranie czerwone - ryby akwariowe

Pirania czerwona, natterera (Pygocentrus nattereri) – słodkowodna, drapieżna ryba z rodziny piraniowatych (Serrasalmidae). Jest uważana za najbardziej niebezpieczną piranię. Również poławiana lokalnie jako ryba konsumpcyjna.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Występowanie

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje dorzecza Amazonki, Parany, Essequibo, rzeki Urugwaj. Można je spotkać w rzekach, potokach, jeziorach czy na zalanych obszarach lasów. Szczególnie licznie wśród mokradeł Pantanal w południowo-zachodniej Brazylii.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Charakterystyka i usposobienie

W naturze osiągają do 33 cm długości i ok 4 kg wagi. Dolna szczęka zaopatrzona w duże, ostre zęby umożliwiające odcinanie jak nożem wielkich kęsów. Szczęka górna uzbrojona w bardzo ostre, choć mniejsze, zęby. Płeć praktycznie nie do odróżnienia. Samce są nieco mniejsze, krawędź ich brzucha od przodu przypomina literę V (u samic U). Dolna część ciała tych ryb jest rdzawo-pomarańczowa, natomiast grzbiet srebrzystoszary. Płetwy grzbietowa i tłuszczowa są czarne. W okresie tarła ich ciało nabiera ciemnej, niebieskoczarnej barwy. Spotykana jest również odmiana z żółto zabarwionym brzuchem.

W naturze ryby są szczególnie niebezpiecznie w okresach suszy. W normalnych warunkach są raczej płochliwe i bojaźliwe. W akwarium muszą być dobrze karmione. Głodne są agresywne i mogą wzajemnie się atakować. Przy odławianiu należy zachować ostrożność. Najlepiej do tego celu używać drucianej siatki. Gatunek ławicowy. Do akwarium zalecane min. 4 szt.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. W naturalnym środowisku po za innymi rybami jedzą również insekty, skorupiaki, materię roślinną czy nawet małe gady. W akwarium raczej niechętnie przyjmują inne pokarmy. Najodpowiedniejszym pokarmem są dla nich żywe lub martwe ryby. Dietę można uzupełniać kawałkami mięsa drobiowego, wołowego, sercami wołowymi, dużymi dżdżownicami itp.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Akwarium

Dla niewielkiej grupy młodych ryb wystarczy 200 litrowy zbiornik z piaszczystym podłożem, bujną roślinnością. Dorosłe stado wymaga jednak odpowiednio większego akwarium o min. 200 cm długości. Do dekoracji możemy użyć konarów, korzeni. Ryby potrzebują dużo wolnej przestrzeni do pływania. Światło najlepiej stłumione. Trzymane w takich warunkach będą bardziej widoczne i aktywne. Mogą być trzymane z innymi gatunkami piranii. Należy jednak pamiętać, że wśród ryb tego gatunku zawsze istnieje ryzyko agresji. Okaleczona, słaba ryba może być celem i ofiarą silniejszych osobników.

Część akwarystów z sukcesami trzyma piranie z innymi rybami np. z dużymi zbrojnikami  czy nawet małymi neonami. Nie jest to jednak zalecane i mimo, że przez długi czas będą żyć w zgodzie to niestety ale w każdej chwili mogą zostać zjedzone.

Pirania czerwona – Natterera - Pygocentrus nattereri - Rozmnażanie

Rozmnażanie piranii w domowych warunkach jest trudne ale nie niemożliwe. Niezbędne będzie duże akwarium o wymiarach min. 180x60x60 cm. Najlepiej zakupić stadko tych ryb np. 6 z których przy odrobinie szczęścia dobierze się para. Trzyma się ona z dala od pozostałych. W okresie godowym samiec przygotowuje dołki w dnie, do których samica składa ok. 300-400 przezroczystych, żółtawych jaj o średnicy 1.5 mm. Larwy wylęgają się po 36 godzinach. W tym czasie najlepiej przenieść je do osobnego zbiornika np. przy pomocy ssawki. Po 7 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. Na początku podajemy larwy solowca, potem siekane rureczniki, zooplantkon i narybek piękniczkowatych. Kiedy ryby osiągają ok. 1.5 – 2 cm, zaczynają się wzajemnie atakować. Można tego uniknąć rozdzielając je według wielkości oraz regularnie, obficie karmiąc.

Ostatnio zmodyfikowano: 29 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 200 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 30 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 53

 1. Michał

  Mam 4 sztuki w 960 ltr akwarium.
  Pływają z gupikami i płaskobokami. Dwa razy się już rozmnożyły ,ale nie udało mi się odchować młodych.Karmię je karasiami, szprotkami przepadają za śledziami.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Jakie wymiary ma to akwarium ?

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   Nie wcinają gupików?

  3. michalzyczkowski@gmail.com

   Akwarium 200 cm długości głębokość 80cm wysokość 60 cm

 2. mariusz

  witam serdecznie .
  ja mam baniaczek 800l 140/60/100 (na zamowienie ) ile moge sobie pozwolic sztuk ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Ze względu na nietypowe rozmiary zbiornika raczej minimalna ilość czyli 4 sztuki już dorosłe. Można sobie pozwolić w tym zbiorniku o jeszcze inne ryby ,które nie zmieszczą się w paszczy

 3. Jatoj

  Ile piranii tego gatunku lub innego gatunku miesozernego mozna umiescic w akwarium 600l o wymiarach 200x50x60?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   UU mnie w takim samym akwarium miałem przez 3 lata 10 sztuk od małego po tym czasie miały około 22-24 cm i akwarium wydawało się za małe dla nich i do tego 4 duże glonojady po 30-36 cm z którymi żyły w zgodzie.mysle że 6 będzie ok

 4. KP

  Jaki filtr byście polecili do hodowli piranii?( zbiornik 450l- 180x50x50, zależy mi na jak najmniejszym poborze energii) z góry dzięki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Narurowy własnej konstrukcji na jakiejś dobrej pompie od CO. Będzie wydajny i oszczędny

  2. Tomek

   Co wy tu wypisujecie za glupoty na koncu ze min 200l dla grupy piranii czerwonych? Chyba dla bardzo mlodych ale podrosną i trzeba duzo wiekszego litrazu .W art. napisano min 200cm dlugosci to np 200x50x50 daje 500l pojemnosci akwarium
   Podaje sie docelową wielkosc zbiornika.Poza tym itak lepiej od razu mlode trzymac w docelowym zbiorniku bo nie beda karlowacialy .W jakis sposob ryba przystosowuje sie do litrarzu .Nie wiem jak to sie dzieje ale tak jest .Rosnie wieksza jak ma wiecej wody a mniejsza jak ma mniej .Stad tez w naturze zwykle te same gatunki sa wieksze niz te w akwariach .Nie jest to kwestia diety a wlasnie ilosci wody

 5. Krr

  Witam
  Czy te piranie mogą być trzymane w biotopie czarnych wód?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ja

   Tak, te ryby nawet żyją w takim biotopie (ale raczej bez ryb typu neonka czy jakies mniejsze ((bo to pokarm)))

 6. Piotr

  z tego co wiem są to stadne ryby czyli najlepiej 4 lub więcej
  ale do 200l raczej 4

  Odpowiedz
 7. Filip

  Ile tych ryb może być w zbiorniku 200l?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrw

   Ja bym do 200L nawet nie myślał o tych rybach. Widziałem je na żywo w krakowskim zoo, to są wielkie ryby a poza tym trzeba je trzymać w grupach, więc moim zdaniem takie rozsądne minimum dla dorosłych 4-5 ryb to 400-450L. Na portalu niby piszą, że mogą być w minimum 200L ale zauważ, że te 200L proponują dla „niewielkiej grupy MŁODYCH ryb”. Liseł – Ty już chciałeś w 40L hodować akary z maroni, molinezje i stado neonów więc może skup się na swoich rybach a nie proponuj znęcania się nad rybami innym akwarystom.

  2. Tomasz

   Dokładnie rrrrrrrrw ma racje , rybki były też kiedyś w warszawskim zoo i naprawdę robiły wrażenie. Chodziło mi kiedyś po głowie akwarium z tym gatunkiem ale jak zobaczyłem dorosłe osobniki na żywo to wiem że pozostaje mi podziwianie ich na odległość. Basenu w domu nie wybuduje, choć żałuje.

  3. Pola

   Ja w zoo widywałam piranie paku czyli dużo większe od piranii czerwonej, może podobnie było w tych przypadkach.

 8. Kuba

  Witam.
  Czy zbiornik 80L wystarczy dla jednej rybki?

  Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Widziałeś kiedyś taką piranię na żywo? To jest kawał ryby i moim zdaniem przydałoby się ze 3x większe akwarium.

  2. Janek

   A poza tym to ryby stadne, minimum 4 osobniki

  3. Robson

   na zupe na pewno.

  4. Anonimek XD

   Jeśli chcesz ją torturować -,-

 9. Przemek mały akwarysta

  wie ktoś czy da sie je kupić na terenie czętochowy/radomska

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. januszzbrodni666scp

   Nie wiem napewno wiem że można ją kupić w Kielcach a dokładnie w galeri echo w sklepie ,,kakadu” z około 16zł . Byłem ostatnio i ja tam widziałem !!! Polecam poszukać w sklepach takich nawet nie durzych i nie tak nardzo znanych jak szukałem kiedyś paletki to za cholerę noe mogłem jej znaleźć w sklepach bardziej znanych np: Kakadu.
   A dopiero znalazłem w dwuch mniejszych sklepach które nie są tak bardzo znane !!! Poszuka.
   Pozdrawiam ????

 10. dawid

  myślę nad piraniami do 112 litrów 80 cm długości kilka sztuk czy się to uda czy zrezygnować

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Dawid Górny

   Ja mam Parke w 112l i co miesiac ikra

  2. kai

   Od pół biedy 2 sztuki da rade, ale za komfortowo to czuć sie nie będą

  3. nos

   Możesz jedna sztuke

  4. Szymson

   Nie możesz na 1 sztuke to min. 200l

  5. Anonimek XD

   Nie, nie męcz ryby

 11. kiger68

  można trzymać piranie z Oscarami lub sumem rekinim ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sławomir

   „Sum rekini”, czyli panga (mówi ci to coś?) nie nadaje się do typowego, domowego akwarium. Głupotą jest w ogóle handel tymi rybami w zoologach,ta ryba potrzebuje kilkunastu tysięcy litrów!!!

  2. lukasz

   czyli mozna,ale krotko pozyje:)

 12. marian

  witam mam już kilka miesiecy 8 sztuk
  obsada to
  6 zbrojnik
  8 netterek
  2 neony (a było 30)
  2 platydorasy
  spora ilość roslin
  akwarium ma 200 litrów rosną jak szalone i mimo roznych pogladow toleruja niektore gatunki także naprawdę polecam

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   A co będzie jak podrosną???
   I gdzie podziało się 28 neonków……?

  2. Wlodi13

   …na widok Natterer i Platydor zrobiły wielkie oczy (0l0) …i spierdzieliły

  3. rrrrrrrw

   Hahaha dobre, jak Nemo w bajce, zwiały z akwarium i popłynęły do swoich 😛

  4. marian

   dlatego w najbliższym czasie inwestuje w większy zbiornik (zastanawiam się nad 500 l). A co do neonkow to tak jak pisałem toleruja ,,niektore,, gatunki. Neonów moje jak widać nie toleruja

  5. Dariusz

   Ciekawe czy do tej pory żyje jeszcze jakaś inna ryba. U mnie dwa zbrojniki z dziesięcioma natterera żyły dwa miesiące. Co do zbiornika to należy pamiętać że ryby w ciasnych akwariach karłowacieją.

 13. Michał

  Moje piranie właśnie złożyły ikrę w 200l akwarium. Mam nadzieję że wychowa się parę młodych.

  Odpowiedz
 14. Zibi71

  …byłem w posiadaniu 4 sztuk 20-25 cm(przykry wypadek, nagle zachorowały), to było niesamowite gdy karaś 10-12cm był pożerany w około 3 sekundy 😉 To bardzo ciekawa ryba i obecnie mam nowe rybki 7 sztuk 10-15cm. Pozdrawiam miłośników tego gatunku…

  Odpowiedz
 15. Julka

  Witam,
  Zainteresowałam się tymi bestyjkami- urocze ;3 . Zastanawiam się nad kupnem małej (4 os.) grupki. Ale muszę jeszcze kupić dobre akwarium i w związku z tym mam pytanko: czy długość 120 cm poj. 300 l wystarczy na cztery (zakładam że dorosłe) osobniki czy trzeba będzie zmieniać? I czy cztery to odpowiednio duża grupa???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Na Twoim miejscu zostawiłabym tak jak jest. Nie należy kupować jeszcze jednego osobnika, tyle ile napisałaś wystarczy 😉

  2. Julka

   Akwamaniaczka, dzięki wielkie :))

 16. Mściwój

  witam, chętnie bym kupił kilka sztuk tych pięknych bestii, jestem w trakcie przygotowania akwarium, zbiornik 300 l już stoi, osprzęt w trakcie realizacji, jak ktoś mógłby coś polecić najchętniej małopolska, gopro8704173@gmail.com

  Odpowiedz
 17. Przemek

  Witam posiadam tego rodzaju ryby ogromnie jestem zadowolony z ich zażartego charakteru, akwarium ma 500 litròw pływa w nim 20 szt piranii w tym roku zmieniam akwarium na minimum 1000 litròw. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Na twoim miejscu w tych 1000l zredukowalbym bym piranie do max 10-11 szt
   To nie szafa zeby pakowac ile sie zmiesci .Zadbaj o komfortowe dla nich warunki choc i tak nie beda mialy tyle miejsca co w naturze to te 1000l dla 10-11szt bedzie naprawde bardzo dobrze

 18. jerzy

  Piękne i groźne, są bardzo spokojne. Ja umie się z nimi obchodzić. Miałem już i nie mam złych wspomnień.

  Odpowiedz
 19. jerzy.rogalQop.pl

  Ładne i z charakterem nie są takie złe.
  Można je oswoić.

  Odpowiedz
 20. Patryk

  fajne? te ryby są przerażające

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Widzę że ktoś się naoglądał za dużo horrorów z udziałem pirani. Nie mam tych ryb ale uważam je za bardzo ciekawe i fascynujące. One rzadko zjadają ludzi a mięsożernych ryb jest miliony więc czemu akurat piranie uważasz za przerażające?

 21. franek

  Bardzo fajne ryby i ładne!

  Odpowiedz