Metynnis hypsauchen (J. P. Müller & Troschel, 1844)

Płaskobok tępogłowy - ryba akwariowa fot. flickr by Pumpkin45
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 265 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Płaskoboki tępogłowe - ryby akwariowe

Płaskobok tępogłowy, Płaskobok ozdobny (Metynnis hypsauchen, Metynnis argenteus)  – ryba akwariowa kąsaczokształtna z rodziny piraniowatych (Serrasalmidae). Lokalnie również poławiana jako ryba konsumpcyjna.

Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek rozpowszechniony na obszarach Gujany, Brazylii, Peru oraz Boliwii. Jego występowanie odnotowano w dorzeczach Amazonki i Paragwaju (Rio Paraguai), a także w niektórych północnych rzekach  tzw. Wyżyny Gujańskiej (Guyana Shield). Zamieszkuje gęsto porośnięte mniejsze dopływy rzek.

Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen - Charakterystyka i usposobienie

Płaskobok tępogłowy jest dość dużą rybą, w akwarium może osiągać do 15 cm długości. Ciało srebrzyste, wysokie, owalne, mocno bocznie spłaszczone. Z wyglądu przypomina srebrne krążki, stąd też wzięła się potoczna nazwa gatunku – Silver dollar (srebrny dolar), która dotyczy zarówno M. hypsauchen jak i M. argenteus. Oba gatunki są niemal identyczne i trudne do odróżnienia. M. argenteus zwykle są jednolicie srebrne, natomiast M. hypsauchen podobno mają czarną plamę nad i za każdym okiem. Nie znaleźliśmy jednak potwierdzenia tej informacji. Nie ma również kompromisu, który z gatunków jest powszechnie dostępny w handlu.

Płetwa odbytowa samca nieco wydłużona i lekko zaczerwieniona w przedniej części.

Wytrzymała, łagodnie usposobiona, żwawa ryba, najchętniej przebywa w górnych partiach wody. Ładnie pływa w ławicy. W akwarium zaleca się trzymanie w grupie co najmniej 5 osobników, w większej grupie są mniej nerwowe, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

W dobrych warunkach może żyć 10 i więcej lat.

Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen - Odżywianie i karmienie

Roślinożerne ryby. Ich dieta w większości powinna składać się z produktów roślinnych np. sałaty, rzeżuchy, ogórka, groszku, cukinii oraz suchych płatków ze spiruliną. Jako uzupełnienie można im czasami podawać inne dostępne pokarmy żywe np. larwy ochotki czy artemii. Pokarm najlepiej podawać 3 razy dziennie w małych ilościach, tak aby zjadły wszystko w ciągu 3 minut.

Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen - Akwarium

Wymagają przestronnego długiego akwarium. Dla grupy płaskoboków odpowiedni będzie ok. 260 litrowy zbiornik. W naturze zamieszkują rzeki z obfitą roślinnością. Ze względu na ich roślinożerność, trudno odwzorować takie warunki w sztucznym środowisku. Nawet twarde, wytrzymałe rośliny będą co jakiś czas wymagały wymiany na nowe. W zastępstwie, do dekoracji można użyć sztucznych roślin, które obecnie coraz bardziej przypominają z wyglądu te prawdziwe. Płaskoboki są dość nerwowymi rybami, dlatego światło nie powinno być zbyt silne, a zacienione obszary dodadzą im śmiałości.

Łagodnie usposobione, z powodzeniem mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z innymi dużymi łagodnymi rybami. Obsadę płaskoboków ładnie uzupełnią denne sumy, zbrojniki czy kirysy. Przy doborze współmieszkańców należy pamiętać, że mniejsze ryby, które zmieszczą im się do pyska prędzej czy później zostaną zjedzone.

Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen - Rozmnażanie

Rozmnażanie średnio trudne. Niezbędne duże akwarium tarliskowe. Woda w nim powinna być raczej miękka (do 10ºdGH), średnio-kwaśna (6.0-7.0 pH), o temperaturze 26-28ºC. Podmiana lekko cieplejszej wody może stymulować ryby do tarła. Samce w okresie tarła przybierają ciemniejszy odcień, szczególnie w okolicy płetwy odbytowej, ogonowej i grzbietowej. Nasila się również zaczerwienienie w obszarze części piersiowej. Samce zalecają się do samic, ganiając je po całym akwarium i prężąc swoje płetwy przed nimi. Zachęcona samica rozrzuca  wśród roślin jaja, które zapładniane są przez samca. Dorosła samica w czasie całego tarła składa do 2000 ziaren ikry.

Jajeczka opadają na dno. Co ciekawe, rodzice nie są raczej chętni do ich wyjadania. Tak czy inaczej, dorosłe osobniki po tarle lepiej odłowić, ułatwi to odchowanie młodych. Wylęg jaj następuje po ok. 3 dniach. Jak tylko larwy opróżnią woreczki żółtkowe, należy rozpocząć podawanie im mikro pokarmów w płynie lub proszku, do czasu, aż będą na tyle duże aby przyjmować np. larwy artemii.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 kwietnia 2016 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Metynnis hypsauchen
 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 8 - 10 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 13

 1. Witek

  Cześć,
  jak się ma minimalna długość akwarium do minimalnej pojemności?
  Pytam, bo zakładając, że głębokość i wysokość akwarium będą wynosić tylko
  40 cm, to przy przyjętej długości 180, pojemność wyniesie 288 l ( to więcej niż 265l). Która wartość jest błędna?

  Odpowiedz
 2. Barek

  Mam grupę dziesięciu płaskoboków. Tak się złożyło, że 5samic i 5 samców. Jak napisał/a giova ryby raczej preferują niższe partie akwarium. Jak najlepiej postarałem się odwzorować ich naturalny biotop i ryby regularnie przystępują do tarła.

  Odpowiedz
 3. Giova

  Bardzo się cieszę, że jest w Internecie strona, gdzie można zdobyć info na temat tych ciekawych rybek. W chwili obecnej przygotowuję się do zmontowania filmiku na mój kanał Aquarium Miniatures Kanał na temat tych ryb. Z moich obserwacji wynika, że są to rybki pływające przy dnie aniżeli przy powierzchni wody. Rybki bardzo ruchliwe i żywotne. U mnie cały czas samiec gania samicę w celach powiększenia mojej grupy rybek. Uwielbiają przygotowaną przeze mnie sałatkę – liść sałaty rzymskiej, gałązki bazyli i pietruszki. Liście rzodkiewki czy oregano też chętnie jedzą. Bukiet sałatkowy przyczepiam przyssawką do ściany akwarium. W miarę blisko dna, bo tak lubią te ryby. Sałatkę podskubują razem ze … skalarami ☺

  Odpowiedz
 4. Daniel

  Mam zamiar kupić 6 Płaskoboków. Kupić 3 samce i 3 samice czy może 2 samce i 4 samice ??? Samce są w obec siebie agresywne ??

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   obojętnie u nich rzadko kiedy dochodzi do tarła więc :p

  2. Daniel

   Jeszcze mam pytanie czy będą mi zjadać Symbian nawet jak będę ożenił 3-4 razy dziennie spiruliną i ogórkiem itp ?

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Jak ja miałem ruszały tylko cukinię, marchewkę i podgryzały rośliny, jak dawałem np. ogórka czy sałatę ignorowały ale nie wiem możesz próbować

 5. PEDEL

  Siema, miałem parę takich, teraz został 1. Mam ja w zbiorniku 60l aquael hexa xD op******* wszystkie rośliny nawet te żywe najbardziej gorzkie xD

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mario

   Bez jaj, 60 litrów dla ryb, które dorastają do 15 cm??

  2. Aquabat

   To 60l ma oszałamiające wymiary 41x41x60cm, tak że spoko ryba się nawet obróci, jak będzie chciała popływać to w kółko. Czy wy ludzie macie fantazję, taką wielką rybę wrzucać do praktycznie słoika?? Się nie dziwie, że wszystko wcina jak jest mega zestresowana i tylko egzystuje, bo w takiej objętości nie ma szans na jakiekolwiek naturalne zachowania.

   Jeśli nie potrafisz wejść do internetu i zobaczyć jakie warunki potrzebuje zwierze tylko kupujesz bo Ci się podoba (jak zabawkę czy rzecz, którą jak się znudzi można rzucić w kąt) i je męczysz w miniaturowym zamknięciu jesteś zwyczajnie sadystą.

   STOP ZNĘCANIA SIĘ NAD RYBAMI.
   Nie pozdrawiam.

  3. Ktos

   Ja mam takie dwie i zamierzam wyrzucić je z głównego akwarium do takiego malutkiego, bo mnie wkurzaja i wszystkie rośliny zjadły. Mój kochany tatuś kupił te „piękne” rybki A teraz to ja muszę się z nimi męczyć

 6. Kirysek3

  Co prawda nie mam tej ryby ,ale chętnie bym kupił tyle ,że akwarium za małe!

  Odpowiedz
 7. Wlodi13

  ktoś zmienił Nick – co za żenada…

  Odpowiedz