Płaskobok tępogłowy – ozdobny

Metynnis hypsauchen (J. P. Müller & Troschel, 1844)

Płaskoboki tępogłowe - ryby akwariowe

Płaskobok tępogłowy, Płaskobok ozdobny (Metynnis hypsauchen, Metynnis argenteus)  – ryba akwariowa kąsaczokształtna z rodziny piraniowatych (Serrasalmidae). Lokalnie również poławiana jako ryba konsumpcyjna.

Ryba akwariowa Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek rozpowszechniony na obszarach Gujany, Brazylii, Peru oraz Boliwii. Jego występowanie odnotowano w dorzeczach Amazonki i Paragwaju (Rio Paraguai), a także w niektórych północnych rzekach  tzw. Wyżyny Gujańskiej (Guyana Shield). Zamieszkuje gęsto porośnięte mniejsze dopływy rzek.

Ryba akwariowa Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Płaskobok tępogłowy jest dość dużą rybą, w akwarium może osiągać do 15 cm długości. Ciało srebrzyste, wysokie, owalne, mocno bocznie spłaszczone. Z wyglądu przypomina srebrne krążki, stąd też wzięła się potoczna nazwa gatunku – Silver dollar (srebrny dolar), która dotyczy zarówno M. hypsauchen jak i M. argenteus. Oba gatunki są niemal identyczne i trudne do odróżnienia. M. argenteus zwykle są jednolicie srebrne, natomiast M. hypsauchen podobno mają czarną plamę nad i za każdym okiem. Nie znaleźliśmy jednak potwierdzenia tej informacji. Nie ma również kompromisu, który z gatunków jest powszechnie dostępny w handlu.

Płetwa odbytowa samca nieco wydłużona i lekko zaczerwieniona w przedniej części.

Wytrzymała, łagodnie usposobiona, żwawa ryba, najchętniej przebywa w górnych partiach wody. Ładnie pływa w ławicy. W akwarium zaleca się trzymanie w grupie co najmniej 5 osobników, w większej grupie są mniej nerwowe, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

W dobrych warunkach może żyć 10 i więcej lat.

Ryba akwariowa Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen Odżywianie ryb akwariowych

Roślinożerne ryby. Ich dieta w większości powinna składać się z produktów roślinnych np. sałaty, rzeżuchy, ogórka, groszku, cukinii oraz suchych płatków ze spiruliną. Jako uzupełnienie można im czasami podawać inne dostępne pokarmy żywe np. larwy ochotki czy artemii. Pokarm najlepiej podawać 3 razy dziennie w małych ilościach, tak aby zjadły wszystko w ciągu 3 minut.

Ryba akwariowa Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen Akwarium ryb akwariowych

Wymagają przestronnego długiego akwarium. Dla grupy płaskoboków odpowiedni będzie ok. 260 litrowy zbiornik. W naturze zamieszkują rzeki z obfitą roślinnością. Ze względu na ich roślinożerność, trudno odwzorować takie warunki w sztucznym środowisku. Nawet twarde, wytrzymałe rośliny będą co jakiś czas wymagały wymiany na nowe. W zastępstwie, do dekoracji można użyć sztucznych roślin, które obecnie coraz bardziej przypominają z wyglądu te prawdziwe. Płaskoboki są dość nerwowymi rybami, dlatego światło nie powinno być zbyt silne, a zacienione obszary dodadzą im śmiałości.

Łagodnie usposobione, z powodzeniem mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z innymi dużymi łagodnymi rybami. Obsadę płaskoboków ładnie uzupełnią denne sumy, zbrojniki czy kirysy. Przy doborze współmieszkańców należy pamiętać, że mniejsze ryby, które zmieszczą im się do pyska prędzej czy później zostaną zjedzone.

Ryba akwariowa Płaskobok tępogłowy – ozdobny - Metynnis hypsauchen Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie średnio trudne. Niezbędne duże akwarium tarliskowe. Woda w nim powinna być raczej miękka (do 10ºdGH), średnio-kwaśna (6.0-7.0 pH), o temperaturze 26-28ºC. Podmiana lekko cieplejszej wody może stymulować ryby do tarła. Samce w okresie tarła przybierają ciemniejszy odcień, szczególnie w okolicy płetwy odbytowej, ogonowej i grzbietowej. Nasila się również zaczerwienienie w obszarze części piersiowej. Samce zalecają się do samic, ganiając je po całym akwarium i prężąc swoje płetwy przed nimi. Zachęcona samica rozrzuca  wśród roślin jaja, które zapładniane są przez samca. Dorosła samica w czasie całego tarła składa do 2000 ziaren ikry.

Jajeczka opadają na dno. Co ciekawe, rodzice nie są raczej chętni do ich wyjadania. Tak czy inaczej, dorosłe osobniki po tarle lepiej odłowić, ułatwi to odchowanie młodych. Wylęg jaj następuje po ok. 3 dniach. Jak tylko larwy opróżnią woreczki żółtkowe, należy rozpocząć podawanie im mikro pokarmów w płynie lub proszku, do czasu, aż będą na tyle duże aby przyjmować np. larwy artemii.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Płaskobok tępogłowy – ozdobny

Galeria Ryba akwariowa - Płaskobok tępogłowy – ozdobny

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Metynnis hypsauchen
 • Akwarium:
 • Cena: 8 - 10 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

 1. PEDEL

  Siema, miałem parę takich, teraz został 1. Mam ja w zbiorniku 60l aquael hexa xD op******* wszystkie rośliny nawet te żywe najbardziej gorzkie xD

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mario

   Bez jaj, 60 litrów dla ryb, które dorastają do 15 cm??

  2. Aquabat

   To 60l ma oszałamiające wymiary 41x41x60cm, tak że spoko ryba się nawet obróci, jak będzie chciała popływać to w kółko. Czy wy ludzie macie fantazję, taką wielką rybę wrzucać do praktycznie słoika?? Się nie dziwie, że wszystko wcina jak jest mega zestresowana i tylko egzystuje, bo w takiej objętości nie ma szans na jakiekolwiek naturalne zachowania.

   Jeśli nie potrafisz wejść do internetu i zobaczyć jakie warunki potrzebuje zwierze tylko kupujesz bo Ci się podoba (jak zabawkę czy rzecz, którą jak się znudzi można rzucić w kąt) i je męczysz w miniaturowym zamknięciu jesteś zwyczajnie sadystą.

   STOP ZNĘCANIA SIĘ NAD RYBAMI.
   Nie pozdrawiam.

  3. Ktos

   Ja mam takie dwie i zamierzam wyrzucić je z głównego akwarium do takiego malutkiego, bo mnie wkurzaja i wszystkie rośliny zjadły. Mój kochany tatuś kupił te „piękne” rybki A teraz to ja muszę się z nimi męczyć

 2. Kirysek3

  Co prawda nie mam tej ryby ,ale chętnie bym kupił tyle ,że akwarium za małe!

  Odpowiedz
 3. Wlodi13

  ktoś zmienił Nick – co za żenada…

  Odpowiedz