Modrooki słoneczne - ryby akwariowe
Furcatus, Modrook słoneczny (Pseudomugil furcatus) – żółto ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny tęczankowatych.
Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus - Występowanie
Gatunek pochodzi z Nowej Gwinei. Ryby zamieszkują przejrzyste, wolno lub umiarkowanie płynące, strumienie leśne na wschodzie wyspy.
Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus - Charakterystyka i usposobienie
Osiągają do 6 cm długości. Samce są odrobinę większe i jaskrawiej ubarwione niż samice oraz mają nitkowo wydłużoną przednią płetwę grzbietową. Charakteryzują się oliwkowo beżowym ubarwieniem ciała z żółto obrzeżonymi płetwami i niebieską tęczówka oka.
Są rybami ławicowymi, zalecane jest trzymanie grupy składającej się z min. 8 – 10 osobników. Furcatusy w większej ilości ładniej się prezentują a także są bardziej śmiałe i aktywne. Samce natomiast zabiegając między sobą o względy samic prezentują intensywne ubarwienie i ciekawe zachowania. Samce w czasie godów są bardzo aktywne i natarczywe, dlatego też na jednego samca powinny przypadać co najmniej 2 samice.
Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus - Odżywianie i karmienie
Chętnie przyjmują drobny pokarm żywy, ale można podawać im też pokarmy suche czy mrożone.
Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus - Akwarium
Zalecane akwarium długości co najmniej 60 cm, z wyczuwalnym prądem wody, zacienione roślinnością pływającą i miejscami gęsto obsadzone roślinami. Powykręcane korzenie dodadzą zbiornikowi bardziej naturalnego wyglądu. Ryby najlepiej czują się w dobrze natlenionej, ciepłej (między 24 – 28°C), miękkiej lub średnio-twardej wodzie w przedziale 7 – 8 pH. Nie powinno się ich wpuszczać do świeżo zakładanych akwariów ponieważ są dość wrażliwe na zanieczyszczenia i wahania parametrów wody.
W akwarium biotopowym Nowej Gwinei można je trzymać z rybami rodzaju Pseudomugil lub innymi tęczankami, które dobrze czują się w wodzie średnio-twardej np. Tęczanki neonowe. W akwarium towarzyskim mogą być z niedużymi rybami o podobnych wymaganiach np. ryby karpiowate, babkowate, eleotrowate i mniejsze tęczankowate. Odpowiednim kompanem będzie Głowaczyk barwny obok którego furcatus występuje w środowisku naturalnym.
Modrook słoneczny – Pseudomugil furcatus - Popondichthys furcatus - Rozmnażanie
Ryby rozrzucają ikrę i nie troszczą się o narybek. Rozmnażanie jest kłopotliwe ze względu na obniżoną płodność, krótkie życie ryb oraz duży procent deformacji wśród narybku. Jaja składane przez młode ryby (8-12 miesięcy) są najczęściej niezapłodnione i zbyt małe. Nawet w przypadku w pełni dojrzałych osobników (12-18 miesięcy) ponad połowa ikry bywa niezapłodniona.
Optymalna temperatura do rozrodu to 26 – 28°C. Samice składają po kilka jaj dziennie przez okres kilku dni. Ikra najczęściej przyczepia się do roślin lub podłoża. Jeden samiec tego samego dnia może być partnerem kilku samic. Tarło w naturalnych warunkach odbywa się za dnia podczas ciepłych okresów.
Modrooki słoneczne można rozmnażać w akwarium na dwa sposoby.
W pierwszym przypadku odławiamy grupę 6-8 ryb lub jednego samca i 2-3 samice. Ryby przenosimy do akwarium wyposażonego w mały filtr gąbkowy i mop akwarystyczny lub wypełnionego w połowie mchem wodnym np. java moss. Codziennie sprawdzamy sytuacje w akwarium i zauważoną ikrę przenosimy do oddzielnego pojemnika.
W drugim przypadku trzymamy kolonię dorosłych ryb w przestronnym i w pełni udekorowanym akwarium z dużą ilością roślin, które zapewnią młodym schronienie. Narybek w pierwszym okresie życia przebywa przy tafli wody więc najlepiej sprawdzą się rośliny pływające lub mchy przyczepione blisko powierzchni. Ten sposób jest mniej produktywny lecz łatwiejszy i mniej zawodny ponieważ dojrzały zbiornik zapewnia rybkom stabilne warunki wody i mikro pożywienie.
Okres inkubacji trwa ok 21 dni w zależności od temperatury. Drobne ilości pokarmu powinny być dostarczane co najmniej dwa razy dziennie. Narybek od razu przyjmuje larwy artemii i mikro nicienie. Można im również podawać dobrej jakości suche pokarmy dla narybku. Niezjedzony pokarm należy usuwać i regularnie podmieniać niewielkie ilości wody.
Ryby z gatunku Pseudomugil dość krótko żyją a samice w naturze przechodzą przez tylko jeden okres rozrodczy. W dobrze utrzymanym akwarium można jednak ten czas nieco wydłużyć.
Ostatnio zmodyfikowano: 31 marca 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Pozjada mi wszystkie krewetki red cherry czy tylko młode mogą się czuć zagrożone?
Pamiętaj, że pseudomugile to ryby przypowierzchniowe i otwartej toni. RC krewetki mają może z 2 cm to nie są raczej zagrożone. Natomiast młode już tak, jednak jeśli dodasz dużo roślinek i kryjówek to część przychówku przetrwa. Tera pytanie – jaki zbiornik masz!?
PS wybierz rośliny, które nie będą przeszkodą dla modrooków (pamiętaj, one są rybami szybko pływającymi i otwartej toni). Może to być anubias, mała żabienica i mchy, Heńki (krewety je uwielbiają) ;]
Pozdrawiam, Wiktorek
Można je łączyć z pielęgnicami np. Ramireza elektric blue?
Tak można, nie powinno być problemów.
Rybcie super aktywne. W mojej kałuży, zaprzyjaźniły się z gupikami 🙂 Śmigają razem, jak by były z jednego gatunku.
Czy w akwarium 52 l mogę trzymać 8 takich i 2 głowaczyki barwne ?
Super rybcie , mam 8 sztuk pływają po całym baniaku wszędzie ich pełno.
Piękna ryba. 🙂