Pangasianodon hypophthalmus

Sum rekini - ryba akwariowa fot.helasek.com
  • Rozmiar: 90 cm
  • Akwarium: 7000 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
  • Biotop: Azja

Sumy Rekinie, Pangi - ryby akwariowe

Sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus) – jedna z największych ryb spotykanych w akwariach a także ryba konsumpcyjna z rodziny Pangowatych (Pangasiidae).

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Występowanie

Pochodzi z Azji. W naturze zamieszkuje główny kanał i większe dopływy rzeki Mekong, która przepływa przez Tajlandię, Laos, Kombodżę i Wietnam. Gatunek spotykany również w rzece Chao Phraya w Tajlandii.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Charakterystyka i usposobienie

W naturalnym środowisku osiąga aż 130 cm długości i ponad 40 kg wagi, jednak forma hodowlana rzadko przekracza 90 cm. Charakteryzuje się szaro-grafitowym, niekiedy wpadającym w czerń, ubarwieniem i jasnym podbrzuszem. Ciało Suma rekiniego jest wydłużone, zakończone rozwidloną, jasno-obrzeżoną płetwą ogonową. Płetwa grzbietowa w kształcie trójkąta. Płetwa odbytowa długa i szeroka. Płeć młodych ryb dostępnych w sklepach jest niemożliwa do odróżnienia. Dorosłe samice są bardziej krągłe i mają nieco jaśniejsze ubarwienie. Gatunek ławicowy dlatego jest mniej płochliwy w liczniejszej grupie. Oczywiście, żeby trzymać kilka osobników potrzebny będzie olbrzymi zbiornik.

W sklepach akwarystycznych sprzedawana jako malutka srebrno-niebieska rybka, najczęściej bez odpowiedniej informacji o wielkości jakie może osiągać i wymaganiach. W ten oto sposób najczęściej trafia do niewielkiego akwarium początkującego akwarysty. Powszechna nazwa ryby – Sum rekini – używana w handlu nie poprawia tej sytuacji.  W celach akwarystycznych wyhodowano nawet specjalną formę o rażąco zniekształconym, krótszym balonowatym ciele oraz odmianę albino.

Według rozsądniejszej części akwarystów ryba ta nie powinna być w ogóle traktowana jako ryba akwariowa. Mitem jest to, że będzie rosła tylko do wielkości zbiornika.

Warto wspomnieć, że Sum rekini żyje często ponad 20 lat. Część osób nabywa rybkę z intencją późniejszego zakupu większego akwarium. Najczęściej jednak do tego nie dochodzi i szuka dla niej nowego domu, co ze względu na jej rozmiary bywa bardzo trudne.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Odżywianie i karmienie

Sumy rekinie przyjmują wszelkie dostępne pokarmy. Młode osobniki do prawidłowego wzrostu potrzebują wysoko proteinowej diety. Można im podawać np. posiekaną dżdżownicę, ochotkę oraz suche pokarmy. Dorosłym rybom należy urozmaicać dietę pokarmami roślinnymi – warzywami np. szpinakiem, groszkiem, owocami lub suchymi z dodatkiem spiruliny.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Akwarium

Sumy rekinie są bardzo aktywnymi rybami. Dorosły osobnik potrzebuje akwarium ok 14,500 litrów o wymiarach 450 x 180 x 180 cm. Nie jest rybą nadającą się do trzymania w domowym akwarium. W zbiorniku nie są potrzebne żadne dekoracje, jeżeli chcemy można jednak dodać kilka dużych korzeni lub gładkich kamieni. Należy jednak pozostawić znaczną część przestrzeni do pływania i upewnić się, że dekoracje są odpowiednio ciężkie i ryba ich nie przewróci ani nie przesunie. Niezbędny będzie także wydajny filtr biologiczny, silny prąd wody oraz dobre jej natlenienie. Akwarium powinno być przykryte a wszelkie urządzenia w miarę możliwości powinny znajdować się na zewnątrz – dorosły sum z łatwością potłucze grzałkę, termometr itp.

Nie są rybami agresywnymi ale mniejsze od nich ryby prędzej czy później zostaną zjedzone. Spokojnym rybom będzie przeszkadzał ich aktywny tryb życia, przez ryby agresywne może zostać zdominowany. Najlepszym wyborem będą duże, spokojne ryby denne np. Kirysowate i ławicowe z środkowych lub górnych partii wody np. Piranie Pacu.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Rozmnażanie

Rozmnażanie w warunkach domowych jest niemożliwe. Sumy rekinie w środowisku naturalnym w celu odbycia tarła migrują sezonowo w okresie letnim w górę rzek. Ryby dostępne w handlu pochodzą z ogromnych farm hodowlanych na dalekim Wschodzie.

Dodatkowe informacje

Ryba hodowana na skalę przemysłową. W Polsce sprzedawany w postaci mrożonych filetów pod handlową nazwą Panga.

Sum rekini sprzedawany w Europie do celów konsumpcyjnych, pochodzący z hodowli w Wietnamie, spożywany przez dłuższy czas może być szkodliwy dla zdrowia. Szczególnie nie powinny go spożywać kobiety w ciąży, ponieważ aby ryby rozmnażały się w sztucznych warunkach podawany jest im hormon gonadotropina kosmówkowa lub Ovaprim. Ze względu na metody hodowlane stosowane w produkcji wartość odżywcza tych ryb budzi zastrzeżenia (duże zagęszczenie ryb w często zanieczyszczonych akwenach, stosowanie w hodowli antybiotyków, środków bakteriobójczych, hormonów itp.). Mięso pangi, w porównaniu z rybami morskimi, czy karpiem i pstrągiem, zawiera minimalne ilości cenionych przez dietetyków składników. Mięso suma rekiniego charakteryzuje się niską zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 października 2016 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Pangasianodon hypophthalmus
    • Synonim: Iridescent Shark Catfish, Pangasius sutchi
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 78

  1. dominik

    witam serdecznie , tak mam suma rekiniego w akwarium 60 l , jest to młody osobnik lecz zauważyłem u niego niepokojące zachowanie , często lezy w bezruchu , pokarm spożywa lecz często się chowa i nie widać go w 90% całego dnia , czy ktoś był by w stanie mi jakoś pomóc ?

    ph wody to 7.2
    pokarm podawany suchy

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      Może to dlatego, że TA RYBA POTRZEBUJE 7000 LITRÓW, A NIE 60!!!!!! TA RYBA MUSI BYĆ W CIĄGŁYM RUCHU. Ta ryba się męczy tam… Nie będę krzyczeć, bo i tak pewnie to nic nie da.

  2. Łukasz

    tak mam ten gatunek

    Odpowiedz
  3. Dorota

    Mój sum ma 26 lat i właśnie przyszedł jego kres:((( ,szkoda bo przeżył wszystkie inne gatunki ,akwarium będzie puste bez niego ,dał nam dużo radości z obserwowania jak żyje 🙂

    Odpowiedz
  4. Ryba Akwariowa

    Czy jeśli postaram się o wodę o takich samych parametrach i temperaturze, oraz stopniowo będę zwiększać jej przepływ, aby zasymulować naturalne warunki, to się rozmnożą? Po prostu będę zmieniać pomału jej parametry, aby zasymulować ich wędrówkę. Akwa ma pojemność 15 250 l.

    Odpowiedz
  5. Justyna

    Mam takie trzy rekinki, dwa z nich sa juz dosyc duze, jesen jest zdeformowany bo kiedys wypadl komus z akwarium i chyba polamal mu sie kregoslup. Ale ten najwiekszy ma od jakiwgos czasu czewona plame na puszczku. Martwie sie o niego, prawdopodobnie zarył za mocno w scine akwarium podczas wariacji. Jak moge mu pomoc?

    Odpowiedz
  6. Adam

    Szukam domu dla dwóch takich łobuzów jak na filmie. Duze, zdrowe silne, zamienię na inne ryby, rośliny. Poznań. 724255735

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      chciałbym, ale do poznania nie mam dostępu, a poza tym nie mam miejsca, choć już od ponad roku próbuję się zabrać za sumy rekinie, ale nie mam miejsca a takie gagatki z pewnością zjadły by mi moje brzanki wysmukłe, w drugim akwa gupiki, a o dwóch pozostałych nie ma mowy bo są za małe (10l, 25l) a poza tym 10l to żłobek a 25l to dom dla bojowników i innych małych ryb typu razbory klinowe, danio perłowe