Pangasianodon hypophthalmus

Sum rekini - ryba akwariowa fot.helasek.com
 • Rozmiar: 90 cm
 • Akwarium: 7000 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Azja

Sumy Rekinie, Pangi - ryby akwariowe

Sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus) – jedna z największych ryb spotykanych w akwariach a także ryba konsumpcyjna z rodziny Pangowatych (Pangasiidae).

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Występowanie

Pochodzi z Azji. W naturze zamieszkuje główny kanał i większe dopływy rzeki Mekong, która przepływa przez Tajlandię, Laos, Kombodżę i Wietnam. Gatunek spotykany również w rzece Chao Phraya w Tajlandii.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Charakterystyka i usposobienie

W naturalnym środowisku osiąga aż 130 cm długości i ponad 40 kg wagi, jednak forma hodowlana rzadko przekracza 90 cm. Charakteryzuje się szaro-grafitowym, niekiedy wpadającym w czerń, ubarwieniem i jasnym podbrzuszem. Ciało Suma rekiniego jest wydłużone, zakończone rozwidloną, jasno-obrzeżoną płetwą ogonową. Płetwa grzbietowa w kształcie trójkąta. Płetwa odbytowa długa i szeroka. Płeć młodych ryb dostępnych w sklepach jest niemożliwa do odróżnienia. Dorosłe samice są bardziej krągłe i mają nieco jaśniejsze ubarwienie. Gatunek ławicowy dlatego jest mniej płochliwy w liczniejszej grupie. Oczywiście, żeby trzymać kilka osobników potrzebny będzie olbrzymi zbiornik.

W sklepach akwarystycznych sprzedawana jako malutka srebrno-niebieska rybka, najczęściej bez odpowiedniej informacji o wielkości jakie może osiągać i wymaganiach. W ten oto sposób najczęściej trafia do niewielkiego akwarium początkującego akwarysty. Powszechna nazwa ryby – Sum rekini – używana w handlu nie poprawia tej sytuacji.  W celach akwarystycznych wyhodowano nawet specjalną formę o rażąco zniekształconym, krótszym balonowatym ciele oraz odmianę albino.

Według rozsądniejszej części akwarystów ryba ta nie powinna być w ogóle traktowana jako ryba akwariowa. Mitem jest to, że będzie rosła tylko do wielkości zbiornika.

Warto wspomnieć, że Sum rekini żyje często ponad 20 lat. Część osób nabywa rybkę z intencją późniejszego zakupu większego akwarium. Najczęściej jednak do tego nie dochodzi i szuka dla niej nowego domu, co ze względu na jej rozmiary bywa bardzo trudne.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Odżywianie i karmienie

Sumy rekinie przyjmują wszelkie dostępne pokarmy. Młode osobniki do prawidłowego wzrostu potrzebują wysoko proteinowej diety. Można im podawać np. posiekaną dżdżownicę, ochotkę oraz suche pokarmy. Dorosłym rybom należy urozmaicać dietę pokarmami roślinnymi – warzywami np. szpinakiem, groszkiem, owocami lub suchymi z dodatkiem spiruliny.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Akwarium

Sumy rekinie są bardzo aktywnymi rybami. Dorosły osobnik potrzebuje akwarium ok 14,500 litrów o wymiarach 450 x 180 x 180 cm. Nie jest rybą nadającą się do trzymania w domowym akwarium. W zbiorniku nie są potrzebne żadne dekoracje, jeżeli chcemy można jednak dodać kilka dużych korzeni lub gładkich kamieni. Należy jednak pozostawić znaczną część przestrzeni do pływania i upewnić się, że dekoracje są odpowiednio ciężkie i ryba ich nie przewróci ani nie przesunie. Niezbędny będzie także wydajny filtr biologiczny, silny prąd wody oraz dobre jej natlenienie. Akwarium powinno być przykryte a wszelkie urządzenia w miarę możliwości powinny znajdować się na zewnątrz – dorosły sum z łatwością potłucze grzałkę, termometr itp.

Nie są rybami agresywnymi ale mniejsze od nich ryby prędzej czy później zostaną zjedzone. Spokojnym rybom będzie przeszkadzał ich aktywny tryb życia, przez ryby agresywne może zostać zdominowany. Najlepszym wyborem będą duże, spokojne ryby denne np. Kirysowate i ławicowe z środkowych lub górnych partii wody np. Piranie Pacu.

Sum rekini - Pangasianodon hypophthalmus - Rozmnażanie

Rozmnażanie w warunkach domowych jest niemożliwe. Sumy rekinie w środowisku naturalnym w celu odbycia tarła migrują sezonowo w okresie letnim w górę rzek. Ryby dostępne w handlu pochodzą z ogromnych farm hodowlanych na dalekim Wschodzie.

Dodatkowe informacje

Ryba hodowana na skalę przemysłową. W Polsce sprzedawany w postaci mrożonych filetów pod handlową nazwą Panga.

Sum rekini sprzedawany w Europie do celów konsumpcyjnych, pochodzący z hodowli w Wietnamie, spożywany przez dłuższy czas może być szkodliwy dla zdrowia. Szczególnie nie powinny go spożywać kobiety w ciąży, ponieważ aby ryby rozmnażały się w sztucznych warunkach podawany jest im hormon gonadotropina kosmówkowa lub Ovaprim. Ze względu na metody hodowlane stosowane w produkcji wartość odżywcza tych ryb budzi zastrzeżenia (duże zagęszczenie ryb w często zanieczyszczonych akwenach, stosowanie w hodowli antybiotyków, środków bakteriobójczych, hormonów itp.). Mięso pangi, w porównaniu z rybami morskimi, czy karpiem i pstrągiem, zawiera minimalne ilości cenionych przez dietetyków składników. Mięso suma rekiniego charakteryzuje się niską zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 października 2016 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Pangasianodon hypophthalmus
  • Synonim: Iridescent Shark Catfish, Pangasius sutchi
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 78

 1. MamPytanie

  Tak się zastanawiam. Bo niektóre ryby wymagają podmian co kilka dni, a takiej surowej wody im nie wolno dawać. Woda też musi dojrzeć? A słyszałem że dojrzewanie to trwa 2-3 tyg. Wytłumaczy mi ktoś?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Z tymi podmianami co kilka dni u niektórych ryb to bujda, najlepiej jest robić to raz na tydzień ok 20-30% i w tedy nie ma surowej wody… Tak, cykl azotowy trwa nie 2-3 tygodnie a 3-5 więc chyba wytłumaczyłem

 2. Sławek

  Oddam 2 sumy (dowiozę) ok. 35-40 cm. tel 605 313 015

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   Ciekawe jaki masz zbiornik że takie urosły…

 3. Igor

  Na tym filmie piękne sumki????. Pangasius. Duże i ładne te sumy.

  Odpowiedz
 4. Igor

  Najlepszym wyborem będą duże,spokojne ryby denne np. kirysowate…Ale jaki kirysowate? Duże są gadające sumy (agamyxis),platydorasy i kiryski szmaragdowe. Może być z glonojadem (gibbiceps,niebieski,plecostomus) ?

  Odpowiedz
 5. Igor

  Dla suma rekiniego wystarczy akwa 140 – 60 cm. I tak sum pangasius hypophthalmus nie urosnie do 90 cm tylko do 35. Dla brzanki rekiniej takie samo akwa. Skalar 100 – 150 cm. Sum rekini to są 2 gatunki ryb – pangasius hypophthalmus i sum rekini mlot pangasius santiwongasei.

  Odpowiedz
 6. Igor

  Moje 3 sumy sa duze , jeden bardziej czarny od pozostalych, pozostale 6 male. Piskorki zjedzone. Ryby:sumy rekinie, wegorek dlugonosy,synodontis,tetry,
  Skalary, kirysniki, danio,
  Zbrojnik niebieski,labeo albinos,

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   To była obsada z przed wieków.

 7. igor

  Gdzie można kupić suma rekina albinosa?

  Odpowiedz
 8. Aquabat

  I to wszystko w akwarium szerokości 50-60cm szok. Potwierdź ile masz litrów bo nie wierze, że chcesz tam jeszcze wepchnąć ducha amazońskiego.

  Odpowiedz
 9. Roner

  Z tym 7000L to chyba trochę przeginka ja mam 1200L i 4 osobniki 40cm i zero rpoblemow

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Dla ciebie może zero problemów, jak ryby zdechną to kupisz sobie nowe. A ryby? No cóż, ryby głosu nie mają, nie???

 10. Andżelika Eret

  Witam jak długo musi odstać woda nalana z kranu dla suma rekina?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Jak dla każdej innej rybki, co najmniej 1 dobę, a najlepiej 2-3 dni, chodzi o to aby nie zakłócić prawidłowego funkcjonowania flory bakteryjnej w akwarium, które to bakterie zabija chlor, a co za tym idzie – zły przebieg procesów nitryfikacyjnych przy rozkładzie odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu, ogólnie rzecz biorąc aby przy takim rozkładzie nie wytrącał się amoniak i azotyny – szkodliwe dla rybek tylko azotany, będące dobrym nawozem dla roślin.

  2. Andżelika Eret

   Witam ,czy 2 sumiki wielkosci 35cm-40 cm moga bys razem z 2 Oskarami wielkosci 20-25 cm?

 11. Mariola

  Mam suma rekina i trzymam go z innymi rybkami od 2lat mam go z gupikami neonkami z neonem teczowym i innymi rybkami jak malinezja nic zlego sie nie dzieje

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Jaki litraż?

  2. Mariola

   80l

  3. Krzysiu

   Zutylizował bym cię .

  4. Kostka

   Biedne rybki 🙁

 12. PATRYŚ

  Czy można trzymać suma rekiniego z danio i gupikami?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. fifi

   Nie sądzę. U mnie takie połączenie spowodowało śmierć 3 gupików i oddanie suma.

  2. jedrzej

   u mnie daje rade aczkolwiek jedna ryba mi padła(glonojad syjamski drugi żyje do dzis) ale nie jestem pewien czy to na bank jego wina mam neonki głupiki molinezje i skalary

  3. Aquabat

   Cztery sumy padły (no 4 z 6 to faktycznie elegancko się trzymają co nie??) i sporo innych ryb a ten dalej twierdzi, że wszystko jest ok. Akwarium 40cm czego ma długości?? Ani sum ani labeo w takich warunkach nie powinny przebywać. Trzymajcie mnie ludzie bo padnę ze śmiechu, weź się już nie pogrążaj lepiej majster.

  4. Aquabat

   @Igor Bez przerwy ci padają ryby a ty jakoś i tak wpadasz na pomysł, że warunki dla nich masz odpowiednie i kupujesz nowe, obsadę masz inną co tydzień chyba i to prawie zawsze są ryby nieodpowiednie to twojego litrażu. Powiedz mi jedno czy ty masz 5lat że nie potrafisz poczytać o rybie przed jej kupnem, a potem jeszcze na siłę próbujesz wmówić że warunki masz dobre?? Czy może jesteś takim małym sadystą i lubisz jak się ryby męczą??

 13. Zbigniew

  Oddam suma rekiniego 32 cm, Krzeszowice k. Krakowa
  601 975 733

  Odpowiedz
 14. Adam

  Sprzedam suma rekiniego 7 centymetrów
  886021545 zabrze

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   Poczekaj jak urośnie do 17 cm. to wtedy sprzedaj. Duże sumy wolniej pływają i są mniej wariackie.

 15. Tomasz

  Zamienie na inne ryby akwariowe dwa sumy rekinie ok 25cm lub sprzedam.Gliwice 792643563

  Odpowiedz
 16. Sławek

  przyjme sumy rekinie Łódz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Gregson

   Mam jednego ok 50 cm….nadal szukasz?

 17. Artur

  Szczecin. Chętnie oddam sumy rekinie; mam 4 sztuki o długości 30-20 cm.

  Odpowiedz
 18. Ania

  Oddam sumy rekinie (16-18 cm) Łódź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Slawek

   Aktualne?

 19. Sumik 5

  Uwielbiam tą rybę!!! sum rekini często jest mylony z wielko okiem rekinim.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   Moja ulubiona ryba. Innaczej panga????. Ale jest bardzo ładna.

 20. Sylvia

  Oddam suma rekiniego ponad 30 cm okolice Torunia nr do kontaktu 663701492

  Odpowiedz
 21. Ewa

  Chętnie przyjmę, osobiście odbiorę, suma rekiniego nie większego niż 15 – 18 cm, z terenu Warszawy.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Adam

   jak chcesz to przyjedz zabrze ma 7 centymetrow za wymiane rybe o nazwie piskorek co ty na to?

  2. Ewa

   Czy dobrze rozumiem, że mieszkasz w Zabrzu? Jeśli tak, to pisałam o bliskich okolicach Warszawy, chętniej. miasto Warszawa.. Niestety taka odległość nie wchodzi w grę.. Dzięki za odpowiedź..
   Jeśli coś źle zrozumiałam proszę o kontakt mailowy marek.was50@wp.pl
   Sum rekini może być nawet trochę większy, powiedzmy 20cm – 23cm.
   pozdrawiam

 22. Marek

  Posiadam dwa akwaria,a w większym 200 l między innymi suma rekiniego o długości niewiele ponad 20 cm. Chętnie przyjmę drugiego suma dla towarzystwa…
  Mieszkam w Warszawie w dzielnicy Praga.
  Proszę o informację …

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   200 l??? Boszzzzz szkoda komentować…

  2. Igor

   200 l. to minimum.

 23. angelikaa

  A czy może on żyć z innymmi w akwarium jak jest jeszcze mały? czy je zje?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kacper płomiński

   nie -_- żeby mogła z nim przeżyć musi mieć bynajmniej 15cm.

  2. Igor

   Gdy jest mały to może być nawet z gupikami. Gdy urośnie to będzie trzeba hodować oddzielnie.

 24. przemek

  witam. jestem z okolic wawy , jak coś mogę przyjać sumika, posiadam już 35 cm

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. grzegorz

   ja mam na wydanie 40 cm suma rekiniego jak coś kontakt grzegorz_jawor@op,pl

 25. Joanna

  oddam suma rekiniego 20 cm okolice Miastka

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. przemek

   hej. nadal aktualne ?

  2. Joanna

   aktualne

 26. Łukasz

  Kupiłem dziś suma rekiniego i dziwnie się zachowuje ukrywa się w rogach akwarium a w sklepie śmigał jak burza. Czy to przez zmianę środowiska?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Filip

   Nie, po prostu to ryba stadna. Ja mam ten sam problem, ale niestety szanowny sprzedawca nie raczył powiedzieć o tym w sklepie, o rozmiarach ryby też nie, a ja mam tylko 80l! Chyba będę musiał go oddać.

 27. Maciej

  Przyjmę odchowane sumy rekinie mieszkam w okolicy wielunia

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Katarzyna

   mam suma rekiniego 20 cm, oddam w dobre ręce, jestem z Poznania, ale mogłabym dojechać, czy jeszcze jest to aktualne? mój email k.orlo36@hotmail.com

  2. AŚKA

   Mam 2 piękne sumy rekinia, 12 i 22 cm. Zdrowe i odchowane. Jesteś jeszcze zainteresowany? Nawet z dowozem, bo żal mi jak pływają w za małym akwarium.

  3. Honorata

   Mam dwa sumiki rekinie czy nadal jesteś zainteresowany

 28. Mariusz

  Mi w sklepie akwarystycznym powiedzieli że na akwarium 25 litrów sumik dostosuje się do wielkości. Teraz czytam, oglądam filmiki i już zastanawiam się komu oddać sumy bo akwarium większego na razie nie będę miał.

  Wiedza sprzedawców jak widać niewielka.

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Mam ten sam problem, naciągnięto mnie mówiąc: „rybka urośnie maksimum 10 cm, większa nie będzie”, a ja się nabrałem. Teraz nie wiem komu oddać

  2. idiota

   Troszkę podhodować i na patelnię 😀

  3. Maciej

   Jeśli nie masz co z nimi zrobić to ja jestem wezmę do mojego 420 l nr kontaktowy

  4. Mariusz

   nie są jeszcze duże
   jak chcesz Maciej to Ci je wyślę ale trzeba poczekać na cieplejsze temperatury
   podaj mi dane kontaktowe na maila (mariuszgos@hotmail.com)

  5. samuel

   Anonim ja chce

  6. Igor

   Skarłowacieje lub urośnie…

 29. KUBA

  Mam 2 pytania. Jak drobno kroić dżdżownicę i jakie inne pokarmy żywe polecacie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek d.

   zależy od wielkości suma im większy sum tym większe dżdżownice.

  2. Igor

   Inne polecane pokarmy to ochotka,wodzeń i rurecznik.

 30. Adrian

  Kiedy one dorastają i czy trzeba im urozmaicić dietę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. arek d.

   diete urozmaicać po roku lub dwóch latach