Szczelinowce Leleupa - ryby akwariowe
Szczelinowiec Leleupa (Neolamprologus Leleupi) – słodkowodna ryba zamieszkująca skupiska skalne z rodziny pielęgnicowatych, chętnie hodowana w akwariach biotopu jeziora Tanganiki.
Szczelinowiec Leleupa - Neolamprologus Leleupi - Występowanie
Afryka. Gatunek endemiczny, występuje wyłącznie w południowej części jeziora Tanganika. Zamieszkuje litoral skalny wzdłuż wybrzeża na głębokościach 5-40 m.
Szczelinowiec Leleupa - Neolamprologus Leleupi - Charakterystyka i usposobienie
Dorosłe osobniki osiągają do 10 cm długości. Ciało smukłe, wydłużone, ubarwione na żółto lub pomarańczowo. W naturze spotykane są również okazy srebrno-beżowe i brązowo-czarne. Płetwy dolne obrzeżone na niebiesko. Charakterystyczne duże wargi. Płeć bardzo trudna do rozróżnienia. Samce są zazwyczaj większe, dorastają do 10 cm. Identycznie ubarwione samice do 9 cm. Może być mylony ze Szczelinowcem długim (Neolamprologus longior), który ma nieco niższe i wydłużone ciało.
Szczelinowce leleupa są terytorialne i agresywne wobec własnego gatunku. W siedliskach naturalnych spotykane pojedynczo. W pary dobierają się tylko na czas rozrodu. Aktywnie pływają we wszystkich partiach akwarium. W dobrze utrzymanych zbiornikach mogą żyć 8-10 lat.
Szczelinowiec Leleupa - Neolamprologus Leleupi - Odżywianie i karmienie
Mięsożerne, potrzebują wysokoproteinowej diety. W środowisku naturalnym odżywiają się zooplanktonem, owadami wodnymi i widłonogami. W akwarium pomimo, że chętnie jedzą pokarmy suche to wymagają regularnego karmienia żywym lub mrożonym pokarmem. Żywy pokarm zawierający karoten np. cyklop zapewni piękne, intensywne wybarwienie. Dietę warto też uzupełniać pokarmami ze spiruliną.
Szczelinowiec Leleupa - Neolamprologus Leleupi - Akwarium
Dla pary szczelinowców zalecane jest co najmniej 75 litrowe akwarium i dwa razy takie, jeżeli chcemy je trzymać z innym gatunkiem. Najlepiej prezentują się na jasnym podłożu. Konieczne jest zapewnienie im licznych kryjówek skalnych, gdzie znajdą schronienie i będą mogły się rozmnażać. Woda w akwarium powinna być raczej twarda, alkaliczna oraz dobrze natleniona. Woda w jeziorze Tanganika oscyluje w przedziale 7.8-9.0 pH. Niezbędna jest wydajna filtracja oraz regularne cotygodniowe podmiany wody.
Mogą być trzymane z innymi rybami Tanganiki, które obejmują inne obszary np. Cyprichromis a także w odpowiednio dużym akwarium z naskalnikami (Dickfeldi, Marlieri, Wężogłowy, Kędzierzawy, Regana) czy rodzajem Altolamprologus. Odradza się natomiast pielęgnice z grupy Mbuna oraz inne zadziorne gatunki.
Szczelinowiec Leleupa - Neolamprologus Leleupi - Rozmnażanie
Łatwe ale tylko dla cierpliwych. Zaleca się zakup 6 lub więcej młodych ryb i odczekanie aż w sposób naturalny dobierze się para (może to potrwać rok lub dłużej). Kiedy tak się stanie inne ryby musza zostać odłowione z akwarium. Niestety zakup dorosłej samicy i dorosłego samca nie gwarantuje dopasowania i często w takim przypadku samica zostaje zamęczona na śmierć. Pomiędzy tarłami samiec może nie akceptować samicy, dlatego tak istotne są liczne groty i szczeliny skalne oraz duże akwarium. Wymagany jest przynajmniej 75 cm zbiornik tarliskowy. Woda powinna mieć 8.2-9.0 pH i temperaturę ok 26 – 27°C.
Para zazwyczaj wyciera się w ukryciu, w kryjówce samicy. Hodowca często o rozmnożeniu dowiaduje się dopiero jak młode zaczynają wypływać z jaskini. Samica na ścianach lub sklepieniu jaskini składa od 50 do 250 białych jajeczek, przeważnie jednak ok 100. Opiekę nad ikrą sprawuje samica, samiec strzeże terytorium. Wylęg następuje w ciągu 3-4 dni. Po następnych 6-7 dniach larwy zaczynają samodzielnie pływać. Młodymi opiekują się oboje rodzice i mogą pozostawać razem z potomstwem do czasu osiągnięcia przez nie ok. 2.5 cm.
Narybek możemy od razu karmić larwami solowca. W odchowaniu młodych szczelinowców leleupa dużą rolę odgrywa jakość wody – są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i bakterie.
Ostatnio zmodyfikowano: 13 kwietnia 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Czy mogłyby być one razem z parą księżniczek z burundii w akwa 100×40×40(160 litrów). Jeśli tak ile sztuk wpuścić? Pozdrawiam
Drugi raz sa jajka 🙂 ostatnio 1 szt przeżyła ale nic nie odlawialem poniewaz jak juz zauwazylem mial okolo 10mm. I zyje do dzis zobaczyny jak teraz
Czy mogę go trzymać razem z muszlowcami?
NIE!!!!!!!!!
Ooooo – dlaczego nie ? Są to ryby z tego samego biotopu. Jeżeli tylko dobrze urządzimy akwarium to jak najbardziej możesz je razem trzymać. Widziałem wiele akwarium z takim połączeniem i wszystko było ok.