Ancistrus dolichopterus (Kner, 1854)

Zbrojnik niebieski ( Ancistrus dolichopterus) - ryba akwariowa fot. lnummers.nl
 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 6.5 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki niebieskie - ryby akwariowe

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) – popularny, lecz tylko z nazwy gatunek zbrojnika z rodzaju Ancistrus. Mylony z powszechnie dostępnym, zbrojnikiem pospolitym Ancistrus sp., który tak naprawdę jest mieszańcem wielu gatunków. Prawdziwego zbrojnika niebieskiego oznacza się jako L183.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Występowanie

Ameryka Południowa. Zbrojniki niebieskie występują w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki. Spotykane w rzekach Rio Negro, Trombetas, Tefé, Madeira, Tapajós. Zamieszkują wartko płynące, kamieniste rzeki i strumienie.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Charakterystyka i usposobienie

Te niewielkie zbrojniki osiągają długość ok. 10 cm. W porównaniu do innych zbrojników z rodzaju Ancistrus mają czarne ubarwienie, przyozdobione niewielkimi jasnymi plamkami, a ich płetwy grzbietowa i odbytowa obrzeżone są białym, kontrastującym kolorem. W przypadku podobnie ubarwionych zbrojników np. L181 (Peppermint Pleco) białe obrzeżenie płetw wraz z wiekiem zanika lub jest ledwo widoczne.

Inne cechy są wspólne dla zbrojników z rodzaju Ancistrus. Dość duża głowa, otwór gębowy w położeniu dolnym, szerokie płetwy piersiowe i brzuszne, płetwa grzbietowa wysoka. Dorosłe samce są nieznacznie większe od samic, a także posiadają liczne wyrostki na pysku, które u samic są krótkie i mało widoczne. Dorosłe samice patrząc z boku lub z góry są bardziej krągłe w okolicy brzucha. Za pokrywami skrzelowymi, mają dość spore kolce, których używają do walki z innymi zbrojnikami.

Zbrojniki niebieskie są aktywne po zmroku, w dzień ukrywają się za korzeniami lub w kryjówkach skalnych. Większość czasu spędzają na dnie zbiornika, niekiedy przylepione do ścian zbiornika, zeskrobują glony. Są mało agresywne wobec innych ryb, jednak mogą przejawiać agresje wobec rywali.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Odżywianie i karmienie

Podstawowym składnikiem diety zbrojników niebieskich powinien być pokarm pochodzenia roślinnego. Odpowiednie będą dobrej jakości suche płatki i tabletki opadające na dno z dodatkiem spiruliny, a także warzywa takie jak: ogórek, kabaczek, cukinia, groszek, sałata. Co jakiś czas dietę warto uzupełniać pokarmami żywymi lub mrożonymi np. opadającą na dno ochotką. W akwarium wymagają dostępu do miękkiego drewna jako substancji balastowej, którego zeskrobywane szczątki pomagają rybie w trawieniu.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Akwarium

Dla pary zbrojników niebieskich niezbędne będzie przynajmniej 54 litrowe akwarium. Najlepiej będą się czuły w zbiorniku urządzonym na wzór strumienia amazońskiej dżungli z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z korzeni, gałęzi i ułożonych na dnie suchych liści. Oświetlenie nie powinno być zbyt jasne, chyba że chcemy również hodować rośliny. Najlepiej sprawdzą się te wytrzymalsze, rosnące na dekoracjach i pływające, które dodadzą nieco zacienionych miejsc w akwarium.

Jak wiele ryb pochodzących z dziewiczych siedlisk przyrodniczych nie tolerują nagromadzenia zanieczyszczeń i wydajnej filtracji oraz regularnych podmian wody. Z tego też powodu powinny być wyłącznie wprowadzane do dojrzałych, biologicznie stabilnych zbiorników. Należy je trzymać w wodzie kwaśnej lub lekko-kwaśnej (5.0 – 6.5 pH) o temperaturze 23 – 28°C.

Dojrzałe samce obierają terytoria, które nie są jednak rozległe i mogą być trzymane w większych grupach w stosunkowo niedużym akwarium z licznymi kryjówkami. Może być trzymany z wieloma innymi gatunkami niedużych i łagodnych ryb akwariowych o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik niebieski - Ancistrus dolichopterus - Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym umieszczamy parę lub 1 samca i 2-3 samice. Tarło odbywa się w kryjówkach (kokosach, korzeniach lub przeznaczonych do tego specjalnych ceramicznych grotach) gdzie składana jest ikra – zazwyczaj w ilości ok. 50 jaj. Ikra ma formę kulistej bryłki, a poszczególne ziarenka są średnicy 2.5-3 mm. Początkowo żółtawe z czasem szkliste, pomarańczowe.  Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach. Po kilku następnych dniach zaczynają pływać i należy odłowić samca. Narybek karmimy roztartymi glonami, sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: brak danych
 • Dostępność: rzadka
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 95

 1. Wieslaw

  Mam ich kilkadziesiat, rozmnazaja sie. W nieskonczonośc

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paulina

   Mam tą rybkę czarnopasy od 2 dni przestraszyłam się dziś bo zmieniła kolor na beżowy myślałam że umiera paniki narobiłam, popłakałam się hmmm a za chwilę wróciłam i była już normalna. Szybko przeczytałam informacje w gogle i jestem już spokojna mam nauczkę żeby najpierw informację sprawdzić

 2. Ryba Akwariowa

  Mam te rybki w akwa od niedawna, ale zwykle przesiadują na filtrze oraz na szybach, na dnie rzadziej. Polecam.

  Odpowiedz
 3. Czerstwy

  Siema, mam pytanie odnośnie do wyglądu tych ryb. Czy wyrostki na pyskach samców rosną przez całe życie, aż osiągną imponujące rozmiary, czy też ich wielkość jest zależna od np. hormonów i wielkie „poroże” występuje tylko u dominujących osobników? Chodzi mi o to, czy każdy samiec ma wydatne wyrostki.

  Odpowiedz
 4. wiśnia

  Hej mam pytanie jak wygląda glonojad który niedługo złoży ikrę. a i mam 1 samca i samice muszę kupić jeszcze 1 dziewczynę by coś z tego było?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adrian

   1 samiec 2 lub 3 samice i będzie coś z tego.

 5. Miłosz

  mam pytanie bo nie moge znaleść Zbrojnika niebieskiego. Zna ktoś sklep Podkarpacie, Leżajsk

  Odpowiedz
 6. Help😉

  Dz dobry. Pyt do bardziej doświadczonych akwarystów. Od 3mcy posiadam pierwsze moje akwa. 54l zaczynają już glony rosnac😕 czy ktoś poradzi czy kupić glonozjada czy kilka małych otoskow. Słyszałem że glonojad to tylko jako młodzieniec je glony. Proszę o podpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Witam serdecznie ,czy ktoś tu obecny ma może zbrojnik l183 lub zna kogoś kto posiada,szukam ich od pewnego czasu i lipa .

 7. Gaudi

  witam. dostałem niedawno dwa dorosłe zbrojniki niebieskie, po kilku dniach samica złożyła ikre, na dana chwile narybek ma 10 dni, a pytanie brzmi jak to możliwe ze z 20 młodych zbrojników jest 2 albinosy skoro ani ja ani poprzedni właściciel nie mamy albinosa. czyżby geny ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   możliwe, u ryb albinizm jest dosyć częsty

 8. Liar

  Witam. Jest tu napisane, ze min. Akwarium to 54L. Mam 60 litrowe akwa i dwa małe (3-4 cm) zbrojniki. Gość w zoologicznym mówi, ze bez problemu dadza rade. Z koleji różnie czytam w internecie. Dadzą rade?

  Odpowiedz
 9. Kerzyn22

  Witam
  Pytanko jak kupię samice zbrojnika niebieskiego i mam samca zbrojnika pospolitego to wyjdą zbrojniki niebieskie ??? Bo odkąd go kupiłem 2 miesiące temu to już 3 miot ogarnia taki wariat hehe
  Z góry i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 10. KarolEK

  Na filmie jest razem z krewetkami. Nie zjada małych? Można je razem hodować?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. milo

   Nie ma ryby która nie zje małej krewetki:)

 11. Seniorro Italiano

  Szybkie pytanko. Czy ten zbrojnik może żyć w wodzie o pH 7? Jak to na niego wpłynie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Może dostać choroby zasadowej, no i kondycja zbrojnika nie będzie jakaś wygórowana.

 12. Bartlomiej

  Mam pytanie czy to jest możliwe ze mój glonojad niebieski samiec mógł odbyć tarło z samica albinosa, bo takie mam male glonki białe i czarne

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. milo

   Mógł bez problemu:)

 13. KirysekPL

  Wie ktoś gdzie mogę kupic owego Zbrojnika?
  Województwo Lubuskie lub Zachodniopomorskie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ryszard

   Zielona Góra OLX SZARYCH SZEREGÓW 5/4 po 1,50 ????

 14. Mateusz

  A mogę trzymać zbrojniki samca z gupikami endlera i pawie oczko, kiryskiem pstry oraz neonkami inessa?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli chodzi o Zbrojniki Niebieskie, wymagają wody kwaśnej (pH=5,0-6,5) i miękkiej (GH=1-10°d), więc z Gupikami na pewno nie – woda zasadowa i twarda, zwróć na to uwagę.
   Z Kiryskami Pstrymi i Neonami Innesa – tak.

  2. kamiloo

   Mam tegoż oto zbrojnika w aqua z gupikami,neonami,kirysami,molinezjami i wszyscy żyją zgodnie i po żadnej z tych ryb nie widze żadnych problemow w zachowaniu, wszystkie chowają sie swietnie.
   Więc mozesz trzymac je spokojnie razem imo 🙂

 15. Dyskowiec

  Witam.
  Mam problem.
  Moj glono nie chce jesc glonów! Je tylko pastylki „Tetra Wafer Mix”. Ma ok. 1,5 roku, a na stronie napisane, że zbrojniki na starość tracą apetyt na glony. Ale przecierz mój nie jest stary? Bo zbrojniki żyją 12 lat, a mój ma dopiero 1,5 roku!!!!!
  Co robić??? Proszę o szybką odpowiedź i zgóry za nią dziękuję

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Spokojnie, nie przejmuj się. Zbrojniki żywią się glonami do pewnego czasu, zazwyczaj, gdy są w młodocianym wieku (kilka mies., rok) a później to już tylko domagają się tabletek z zawartością spiruliny. Uzupełnieniem diety zbrojników mogą być też plastry ogórków (sparzone, ugotowane) sałata (kawałki liści) i inne warzywa zielone. Do poprawienia trawienia zaleca się drewno z korzeni, które zbrojniki będą sobie skrobały (korzenie stanowią uzupełnienie diety dla zbrojników a także naturalną kryjówkę, nie będziesz musiał kupować mu sztucznych grot i innych plastików). Nie trzeba się tak tym zamartwiać 😉
   Pozdrawiam

  2. Kirysek3

   To samo co UlaUlaśka co prawda nie mam zbrojników, ale moje ryby denne uwielbiają „Tetra Wafer Mix” to chyba ich ulubiony pokarm [nie licząc żywego rzecz jasna]!

  3. Dyskowiec

   Serdecznie dziękuję wam za odpowiedzi☺

 16. Sumik 5

  wybaczcie że nie powiedziałem dokładnie .Chodzi oto że jak zbrojniki będą większe dostane bo zbrojniki były za małe i inne ryby zjadły by zbrojniki. I już są dosyć duże ale dalej nie mam.

  Odpowiedz
 17. Sumik 5

  chciałbym taką rybkę ale jeszcze nie mam mimo że są już dość duże!

  Odpowiedz
 18. Rycerz

  Może ktoś wie gdzie można je kupić?? Szukam już od kilku dni i nigdzie nie mogę znaleźć. A jak znajdę do za 100 zł. Pomocy!!!

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Dyskowiec

   Znam jeden taki sklep

  2. Kirysek3

   Gdynia „Batory” 2 piętro „Zoo Karina” po jakieś 9-12 zł.

  3. Drutis

   ZNAM LWPSZY SKLEP!!!!!!!!KUPUJ!!!!! TYLKO W BYDGOSZCZY!!!!!!!!!!!!!!!!!”SUPER-ZOO”!!!!!!!ROZKAZUJE wAM TAM KUPOWAĆ!!!!!!!!!!!!TYLKO 7 ZŁ!!!!!!!! ULICA JANA KOCHANOWSKIEGO 5/52!!!!!!!!!!

  4. Skalar333

   mam pytanie czy zbrojnik niebieski może żyć z zbrojnikiem lamparcim proszę o odpowiedzi

 19. problemik

  Hmmm… Poprosiłam w Płocku w dobrym sklepie zoologicznym o zbrojnika niebieskiego. Sprzedawca zaprowadził mnie do akwarium z rybami o takiej nazwie. Wzięłam dwa. Po 30 minutach wpatrywania się zaczęłam powątpiewać. Czy to aby na pewno zbrojni niebieskie? Nie są one czarne, mają bialy spód i ze zdjęć przypominają zbrojniki pospolite. Aczkolwiek mają białe końcówki płetw taj jak u niebieskich, a także białe kropki. Są malutkie, więc może ich wygląd się zmieni? Co to więc jest? Muszę wiedzieć ze względu na temp. wody… :/

  Odpowiedz