Sahyadria denisonii (Day, 1865)

Brzanka Denisona - ryba akwariowa fot. flickr by Pumpkin45
  • Rozmiar: 14 - 15 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.8 pH
  • Wymagana temperatura: 15 - 25°C
  • Biotop: Azja

Brzanki Denisona - ryby akwariowe

Brzanka Denisona (Sahyadria denisonii) – bardzo popularna ryba akwariowa, trudna w rozmnażaniu a przez to masowo odławiana z jej siedlisk naturalnych. Gatunek zagrożony wyginięciem, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN).

Brzanka Denisona - Sahyadria denisonii - Występowanie

Azja. Gatunek endemiczny, zamieszkuje jedynie rwące rzeki i potoki górskie stanu Kerala oraz Karnataka w południowych Indiach.

Brzanka Denisona - Sahyadria denisonii - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga długość 15 cm. Opływowe, srebrzyste ciało wyglądem przypominające torpedę (stąd jedna z jej nazw – Red Lined Torpedo Barb). Na nim opalizująca czerwona smuga nad ciemnym pasem wzdłuż tułowia, czerwona płetwa grzbietowa. Płetwa ogonowa zakończona czarnymi i żółtymi pasami. U dorosłych ryb na głowie pojawia się zielonkawy odcień. Znana jest również odmiana złota u której nie ma czarnego pasa na ciele. Przy otworze gębowym posiadają parę wąsików, które pomagają im w lokalizowaniu pokarmu. Płeć jest trudna do rozróżnienia. W okresie tarła samice są nieco bardziej zaokrąglone, czasami mniej wybarwione od samców.

Brzanki te są bardzo aktywne, z reguły spokojne ale pod warunkiem, że będziemy je trzymać w odpowiednio dużym zbiorniku i w stadku złożonym przynajmniej z sześciu ryb. Ryby trzymane pojedynczo lub w mniejszej grupie często wdają się w bójki.

Brzanka Denisona - Sahyadria denisonii - Odżywianie i karmienie

Niewybredne ryby przyjmujące wszelkie dostępne pokarmy. Najlepszą kondycje zapewni im dieta bogata w pokarmy żywe lub mrożone (ochotka, dafnia, artemia) z dodatkiem pokarmów suchych i roślinnych (spirulina, warzywa).

Brzanka Denisona - Sahyadria denisonii - Akwarium

Akwarium powinno mieć długość przynajmniej 120 cm, miejscami gęsto obsadzone roślinami, z rozległą przestrzenią do pływania, wyposażone w dobry filtr, wytwarzający silny prąd wody. Do dekoracji można użyć kamieni i korzeni. Rośliny mogą być problematyczne bo mogą być wykopywane z podłoża. Sprawdzą się te wytrzymałe, przyczepiane do dekoracji takie jak np. Anubiasy.

Brzanki Denisona tolerują nieco niższe temperatury niż inne ryby akwariowe ale gwałtowne skoki temperatury nie są wskazane. Źle znoszą nagromadzenie w wodzie zanieczyszczeń. Woda powinna być dobrze natleniona i regularnie podmieniana, lekko kwaśna do alkalicznej.

W azjatyckim akwarium biotopowym można je trzymać z innymi łagodnymi brzankami, danio, razborami lub rybami labiryntowymi. W akwarium towarzyskim z południowoamerykańskimi kąsaczami, sumikami lub pielęgniczkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Brzanka Denisona - Sahyadria denisonii - Rozmnażanie

W akwarium rozmnażają się przypadkowo i jest to zjawisko bardzo rzadkie. Niewiele jest informacji na temat warunków w jakich dochodzi do tarła. Jeszcze niedawno ryby w sklepach pochodziły głównie z odłowu. Obecnie z sukcesem rozmnażane są na farmach hodowlanych. Ryby jednak stymuluje się z wykorzystaniem specjalnych hormonów. Do rozrodu dochodzi w kwaśnej wodzie a ryby składają ikrę wśród roślin.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 września 2021 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Sahyadria denisonii
    • Synonim: Red-line Torpedo Barb
    • Opisał: Day, 1865
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 200 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 10 - 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 22

  1. Zielony

    Hej wszystkim posiadam 8 tych pieknych kolorowych torped od 1.5 roku w swojej 400L. Pol roku temu gdy dokupilem 25szt. Rodostamusa moje denisony zamknely sie w jednym narozniku, wyplywaja tylko do karmienia i to nie chetnie. Pytanie moje takie czy moje dorosle osobniki mogly sie zestresowac malej lawicy rybek i teraz tak zdurnialy? Bo rozwazam opcje wystraszenia, wpadl mi maly chlopak i pukal w szybe… jesli ta druga opcja to ma ktos jakis pomysl aby je odstraszyc? Akwa 170cm mocno zarosniete, wycialem im pol roslin zeby nie ograniczac im terenu ale nic. Nie chce restartu… pozdrawiam fanow.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Piotr

      Moje Denisonki żyją już około 10 lat to bardzo piękne ryby

  2. Mads

    Trzymane z brzankami różowymi będą pływać razem w jednej ławicy czy raczej osobno?

    Odpowiedz
  3. RAFAL

    Mam od 2 lat. 2 szt. Z gupikami wczoraj dostrzeglem male rybki po tarle. Nie dazylem do tego specjalnie ale udalo sie…
    Kanal yt…. Tam jest cala dokumentacja. Jak do tego doszlo.
    Kanal. link to youtube.com

    Odpowiedz
  4. akwa

    W pewnym sklepie stoi przepiękne akwarium o długość 3 metrów. Zamieszkują tam brzanki denisona i neonki. Brzanki z 20 centymetrów i świetnie dogadują się z neonkami, akwarium mocno zarośnięte.

    Odpowiedz
  5. Irena

    Mam takie 14 szt od miesiąca .pływają w akwarium 560 l z 5 brzankami rekinami i kilkoma sumikami kiryskami .mają od 3 do 6 cm są piękne tylko nie pływają w ławicy jak liczyłam tylko każda sobie czy jak będą większe będą pływać w ławicy .może ktoś wie

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Rafał

      Ja mam tylko 3 sztuki pływają razem mają ok 15cm przy karmieniu atakują jak rekiny.

    2. Michał

      Zauważyłem, ze jak są większe, to bardziej trzymają ławice, ale nadal. Ile są to ryby, które niezestresowane jakoś bardzo zbijają się w grupę. W momencie zagrożenia, owszem, ale jak nie są niepokojone, to już tak nie bardzo.

      Te trzy Rafała zapewne nie czuja się pewnie, bo jest ich za mało.

    3. Irena

      Moje deniski podwoiły swoja wielkosc i tak jak miałam nadzieję zaczęły pływać w ławicy i prezentują się wspaniale

  6. Adrian

    Mógłbym je trzymać z Pielęgnicami Pawiookimi? Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Chyba gdzieś widziałem takie zestawienie chyba tak

    2. sum , frog , bojek plamooki

      w sklepie były , ale pawiookie mają 46 cm a denisonki 15 i pawiookie jak wiem zjadają wszystko co im wpadnie do pyska i lepiej trzymać je z arowanami ferrai – czarnymi i innymi.

  7. Marek

    mam 5 sztuk , są bardzo ładne . Spore rybki . Aqua 210 l

    Odpowiedz
  8. ARTUR

    Witam,od pewnego czasu posiadam ten gatunek brzanki i mam problem bo w ciągu miesiąca dwie mi padły bez jakichkolwiek przyczyn, czy objawów choroby nie wiem co się dzieje,woda czysta żadnego stresu posiadam bocje wspaniałe kosiarki kiryski dwa łagodne sumy i jeden glonojad adonis,może ktoś podpowie co może być przyczyną.Akwarium 400l 1.50 m dł.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. patryk

      możliwie są wymagające – woda lekko kwaśna nie lubi azotu

  9. Rafał

    Mam 3 sztuki, suchym piokarmem nie są są zainteresowani, żerują środek i przy dnie, ciężko się ich karmi suchą karmą, ale za to ochotką czy larwą kamara bez problemu atakują pokarm od razu.

    Odpowiedz
  10. Wojciech

    Mam pięć sztuk tych rybek. Zjadły mi całą rzęsę wodną teraz kolej na monte carlo a mały heniek to już historia. Są wrażliwe na co2 powyżej 25ppm

    Odpowiedz
  11. Viktoria

    Mam rybkę od wczoraj i nie chce prowadzić chodowli, ponieważ mam zaledwie 9 lat. I teraz nie wiem ile rybek dokupić

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kondri6

      A jakiej wielkości masz akwarium?

  12. Przemo

    Zostałem tą rybką obdarzony, ze względu na przebywanie jej w małym akwarium. Bardzo ujęła wszystkich swoim zachowaniem, kolorytem, kulturą osobistą. Obecnie pływa z neonkami, skalarami, gurami.. Normalna egzystencja. Z tego względu że jest jedyna ze swojego gatunku, to rozważam zakup drugiej sztuki.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. asdasd

      Ty lepiej rozważ dokupienie kilku sztuk, jasno jest napisane że musi być stado. Ludzie nie myślą

  13. Artur

    Jakieś 2 m-ce temu wpuściłem 10 sztuk do zbiornika 700 litrów. Pływają razem z neonkami i paletkami. Chętnie przyjmują pokarm mrożony i suchy. Generalnie fajne stadko i nie mogę się doczekać jak podrosną pod kilkanaście cm,

    Odpowiedz