Puntigrus tetrazona (Bleeker 1855)

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com
  • Rozmiar: 5 cm
  • Akwarium: 112 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
  • Biotop: Azja

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Występowanie

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Charakterystyka i usposobienie

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.

Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej, ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec współmieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innym rybom.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Odżywianie i karmienie

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Akwarium

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Rozmnażanie

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Puntigrus tetrazona
    • Synonim: Tiger Barb, Puntius tetrazona
    • Opisał: Bleeker 1855
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 112 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 202

  1. Peroczek

    Dzień dobry, jedna z moich brzanek pływa pionowo i jest blada, ale jak tylko podchodzę do akwarium to reaguje normalnie (czyli wariuje i chce jeść)
    Ph 6.9
    Kh ~7
    Proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź.

    Odpowiedz
  2. Peroczek

    Nie trzeba tego robić, ale może to wpłynąć pozytywnie na maluchy

    Odpowiedz
  3. Robert

    Chciałbym rozmnożyć brzanki. Mam dodatkowe akwarium 30l. Z dojrzałą wodą też nie ma problemu . Zastanawia mnie tylko filtr. Posiadam nowy mały filtr gąbkowy do tego akwarium.Moje pytanie ,czy też muszę go przygotować , wcześniej go uruchamiając np. w głównym akwarium na 2 tygodnie.

    Odpowiedz
  4. Diana

    Cześć zastanawiam się czy brzanki sumatrzańskie mogę trzymać razem z danio malabarskim w 120l akwarium, zalerzy mi na szybkiej odpowiedzi myślałam nad 8 sztuk dania i 8 brzanek?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Peroczek

      Możesz, obydwa gatunki są szybkie

  5. MICHAŁ

    Witam, brzanki tracą/bledną im kolory. Aktywności nie straciły, choć czasami pływają pionowo.
    Akwarium 150l, na noc wyłączam osprzęt.
    Obsada:10 brzanek, 10 neonkow, 10 guzików, 4 molinezje, 2 zbrojniki, 1 kirysek
    Co może być przyczyną utraty kolorów?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Grzesiek

      Jak to na noc wyłączasz osprzęt? Filtr i grzałkę też? Filtr musi pracować ciągle, w nocy też. Inaczej filtr w nocy gnije łącznie z całą zawartością.

    2. Ewa

      Grzałka również musi pracować cały czas. Kirysków powinno być conajmniej 6.

  6. Jan Kowalski

    Mam akwarium z samymi brzankami. Czasem sie dziwnie zachowują, lubią przesiadywac przy grzałce chodz ta utrzymuje temperature w akwarium 27 stopni. Troche to dziwne bo według wiekszości ludzi to maksymalna temperatura dla tego gatunku

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michał

      Sprawdź termometrem temperature wody, może coś nie tak z grzałką. Cyrkulacja wody w akwarium Ok? Jeśli jest słaba, to może ciepło słabo się rozprowadza po akwarium?

  7. Maczeta

    musze sie pochwalic – mam w akwarium towarzyskim 200l (wczesniej w 25l) brzanke sumatrzanska, ktora ma co najmniej 9 lat. jest dl. ok. 5cm, zyje od dawna sama – w sumie to w stadzie z 6 mszystymi, jest żwawa i nigdy nie chorowala.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Maczeta

      no i pozegnala sie z tym swiatem, po okolo 11 latach zycia 🙁

  8. Wiolka

    Witam! W akwarium mam 4 brzanki, stadko neonkow, dwa glonajady i dwa piskorki. Razem z ta gromada zyly dwa kirysy, ale cos wyzarlo im brzuszki i oczy z czescia glowy. Czy to mozliwe,ze zostaly zaatakowane przez brzanki?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Kuba

      Brzanki to krewne brzan czyli ryb żyjących w rzekach więc mogły zabić kiryski. Brzan może minimum być 8 żeby nie atakowały innych ryb

    2. Kuba

      Brzanki jak nie ma ich 8 i więcej to są agresywne

    3. arek

      Brzanki są agresywne, ale na poziomie podgryzania płetw. Nie atakują ryb tak, żeby wyżreć im brzuchy. Kiryski padły z innego powodu, a potem to miały na nich używanie wszystkie inne ryby przy czym brzanki jako najodważniejsze zostały na tym przyłapane.

    4. Marta

      Nie zgadzam się. Brzanki zeżarły mi glonojada w jedną noc. Został tylko czyściutki szkielet. Rano byłam w niemałym szoku ??

  9. aKwarysTyka

    Czy ta ryba jest bardzo wymagająca? Z jako początkujący mogę z nią spróbować?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwarysta

      Nie jest wymagająca, chociaż bardziej odporne i zdrowotne, żywsze są Brzanki Różowe

  10. Ryszard

    Posiadam akwarium 140l, a w nim 9szt. Brzanek sumatrzanskich. Planuję rozmnozenie tego gatunku. Nie posiadam dodatkowego zbiornika na tarlaki. Czy ma ktoś jakieś rady, w jaki sposób mam do tego podejść? Akwarium zarośnięte nurzancem, roślinami lodygowymi. Zakupiłem dodatkowo mech jawajski. Czy powinienem zrobić coś jeszcze?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Przy mocno zarośniętym akwarium, w gęstwinie roślin z całą pewnością będzie dochodziło do tarła. Jest szansa , że kilka sztuk narybku przeżyje jednakże będą to sytuacje sporadyczne. Dorosłe osobniki z upodobaniem będą zjadać ikrę i polować na narybek. Rozmnażałem Brzanki w zbiorniku ogólnym mocno zarośniętym Różdżycą Rutewkowaną , która wytwarza formy pływające z długimi , gęstymi korzeniami. w takich warunkach gdy udało mi się odchodować 2-3 sztuki z tarła uważałem to za sukces.

  11. Tomek

    Posiadam akwarium 240l
    pH:7.0
    Twardość:10dGH
    Temperatura:26C
    Obsada akwarium to brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzeniec 8szt. Danio lamparci 8szt.
    Czy to dobra obsada? Czy nią za dużo ryb jak na taki zbiornik?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kuba

      Dokup 2 brzanki sumatrzańskie

    2. Daniel

      Trochę dużo ryb jak na takie akwarium.

  12. Tomek

    Posiadam akwarium 240l
    pH: 7.0
    Twardość:10dGH
    Temperatura:26C
    Obsada brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzenie 8szt. Danio lamparci 8szt.
    Czy to dobra obsada i czy nie za dużo ryb jak na takie akwarium???

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. aaa

      Wywal zwinniki i otoski (AmPd, reszta to Azja). Otoski od biedy możesz zostawić. Na dno dokup z 10 piskorków, albo 6-8 mniejszych bocji.

  13. krzysiek 87

    pytanie jest ,akwa 45 l w nim 4 brzanki sumatrzańskie,jedna tetra,i 4 kirysy.Do tego rosliny 1 i 2 planowe.To dobre dla brzanek?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. liseł

      Męczysz ryby … Brzanki sumatrzańskie potrzebują MINIMUM 112l akwarium a nie twoje ZACNE 45l… polecam oddanie ryb lub zakup nowego zbiornika

    2. Daro

      Głupoty kolego głupoty

  14. Tomasz

    Jak na ten zbiornik to stadko około 10-12 sztuk będzie w sam raz. la urozmaicenia możesz dać 8 sztuk o ubarwieniu podstawowym i 4 sztuki Brzanki Mszystej. Jako towarzyszy poszukałbym raczej ryb z rodziny karpiowatych. Żałobniczka na pewno nie ta z weloniastymi płetwami.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jadwiga

      Mam brzanki i minory ( spokrewnione z żałobniczkami) Świetnie się dogadują. Tworzą jakby jedno stado

  15. Marcin

    mam pytanko akwarium 120 litrów ile brzanrk i ile załobniczek moge tam mieć o ile to dobre połaczenie ma ktoś takie doświadczenie ?:)

    Odpowiedz
  16. Franciszek

    Przepraszam czy kiryski mogą żyć z brzankami sumatrzańskimi?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Reeeekinnn

      Tak

  17. Paweł

    Witam, czy te brzanki pogryza mi otoski i kosiarki ?

    Odpowiedz
  18. Michał

    Miałem je kiedyś ale podgryzały płetwy Skalarom… wtedy wygrały Skalary a dziś chcę się skupić na Brzankach. Ile Brzanek w 140 litrach? Oprócz Brzanek zostawię sobie dwa Zbrojniki, kilka Kirysków i Otoski może.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Masz miejsce na ładne stadko około 12 sztuk.

  19. 25 l.

    Mam akwarium 25 l. a w nim : 7 brzanek i 11 gupików. Czy to dobra ilość?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Jak najszybciej oddaj ryby w dobre ręce i nie męcz ich dłużej

    2. liseł

      Za dużo ryb… jakbyś miał np:. 6 neonów i 4 brzanki było by lepiej…

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      Brzanki w 25L???

  20. AKWARIUM

    Ojej zaszła pomyłka chodziło mi o akwarium 240 l.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      To zależy jakie ryby chcesz hodować. 240 litrów może być wystarczające dla jednej pary pielęgnicy np .niebieskołuskiej lub większej ławicy trzydziestu ryb kąsaczowatych np neona czerwonego.

  21. AKWARIUM

    Ile maksymalnie ryb może być w akwarium 24 l. ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Akwarium 24 litry nie nadaje się do hodowli ryb.

    2. Tomasz

      Akwarium 24 litry nie nadaje się do hodowli ryb.

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      Chyba, że jako kotnik. Hodować można jedynie bojownika i to tylko jedną sztukę.

  22. Franciszek

    Moja brzanka jest strasznie gruba od jakiegoś miesiąca, ale nie jest przekarmiona. Wie ktoś dlaczego?
    Za odpowiedź z góry dziękuję:)

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Fabbro

      Miałem kiedyś 10 sztuk tych brzanek w akwa i połowa była taka właśnie tłuściutkich. Nie wiem dlaczego ale żyły kilka lat

    2. Adam

      pewnie to samica z ikrą

  23. ja

    Witam czy Kirysek lub Kardynałek może być w akwarium z brzankami sumatrzańskimi

    Odpowiedz
  24. Benkor

    A więc tak kupiłem dzisiaj 12 sztuk, do akwa 120L akwarium odstane 20 dni, problem polega na tym że brzanki uciekają boją się chowają się pod roślinami, ozdobami, co może być tego przyczyną ? zbyt silne światło ? czy może musza się przyzwyczaić? brzanki sa jeszcze bardzo młode ok 2-2,5 cm, temp 24-25 stopni ciepla

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. ja

      Przyzwyczają się, moje też tak miały

  25. Benkor

    Ile makstmalnie można trzymać w 120L?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ja

      20 bez innych ryb

  26. mim

    Mam pytanie. Mam brzanki, przed wczoraj zauważyłem że samica zrobiła się strasznie gruba a samiec bardzo kolorowy więc je odłowiłem i dałem do małego zbiornika tarliskowego (20l) z mchem jawajskim ph7-5 dGH10. Samica nie jadła nic od dwóch dni a samiec tak, czy coś jej jest, czy mogę liczyć na potomstwo i czy coś robię nie tak. Z góry dzięki

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mila

      brzanki : samiec może atakować samiczkę może ona być w ciąży ale samca odłów bo zje potomstwo i samica tez jak coś

  27. Łukasz

    Witam, posiadam akwarium 55l chciałem wpuścić kilka brzanek sumatrzańskich i kilka innych brzanek, łącznie chciałbym mieć ich około 10. Czy moje akwarium nie jest za małe na taką obsadę? Czy brzanki wzajemnie również się podgryzają

    Odpowiedz
  28. Ola

    Welonka- temperatura wody 17 -18 stopni reszta ryb około 24 -26

    Odpowiedz
  29. Marta

    Witam. Za radą pani sprzedawczyni kupilam brzanke i żałobniczke do akwarium, w którym mam gupiki, danio, welonki i neonki. Teraz czytam, że nie wolno ich trzymać razem, a pani zarzekała się, że to idealne połączenie. Odkąd mam 2 brzanki i 2 żałobniczki giną gupiki (maja obgryzione płetwy). Proszę o odpowiedź których ryb się mam pozbyć aby gupiki spokojnie żyły? Brzanek czy żałobniczek? a może tych i tych? czy w ogóle brzanki i żałobniczki mogą być razem?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrw

      Niestety, w świecie, którym rządzi pieniądz, sprzedawca w sklepie powinien być ostatnią osobą, do której przychodzimy po porady. Nawet u mnie na lokalnej giełdzie, stoją głównie pasjonaci (chyba samozwańczy…) i jak zobaczą, że ktoś nie bardzo się zna to wciskają wszystko jak leci.

    2. Dawid

      Ja bym na twoim miejscu usunął z akwarium i brzanki i żałobniczki dlatego że obydwa gatunki mają tędencje do obgryzania płetw welonki zostałyby szybko obgryzione jak coś to w sklepach akwarystycznych często pracują pracownicy którzy są kompletnie bez doświadczenia

    3. zenek

      pozbyc się gupików

  30. Marcin

    Wspaniałe ryby, bardzo ruchliwe, pływają po całym akwarium. Najlepsze są walki brzanek między sobą. Jedyny minus to, że brzanki mają skłonność do skubania i wyrywania roślin o cienkich łodygach i liściach.

    Odpowiedz