Brachydanio rerio (Hamilton, 1822)

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com
  • Rozmiar: 5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 24°C
  • Biotop: Azja

Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe

Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Występowanie

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Charakterystyka i usposobienie

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe, fluo (fluorescencyjne) itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Odżywianie i karmienie

Ryby karmimy pokarmem suchym w płatkach lub granulkach, uzupełnianym mrożonym lub żywym np. dafnią, artemią czy wodzieniem, a także pokarmami roślinnymi z dodatkiem spiruliny. Zbilansowana dieta zapewni im dobrą kondycję i piękne wybarwienie.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Akwarium

Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.

W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.

Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Do tarła stymulujemy większą podmianą (40%) świeżej, nieco chłodniejszej i dobrze natlenionej wody. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.

W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.

Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.

Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 20 stycznia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 2 - 3 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 206

  1. Weronika

    Mam pięć danio, dwa z nich to odmiany tego gatunku (z żółtymi łebkami). Jeden z danio jest strasznie gruby od ok. dwóch miesięcy. Podejrzewam że to samica. Zachowuje się jak reszta ryb (czasami pływa bardziej na dole akwarium) , a nawet częściej „zaczepia inne ryby”. Je tyle co reszta, czasami „podkrada” pokarm kiryskom. Ryba wygląda normalnie – nie ma podgryzionych płetw itp. To jest ikra, przekarmienie czy może choroba?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć Weroniko.
      Zapewne jest to ikra. Danio Pręgowane są rybkami chłodnolubnymi, tak samo jak Neony Innesa czy też Kiryski Panda i wiele innych gatunków. Generalnie Danio powinny żyć w trochę chłodniejszej wodzie 20-22°C – to jest temp. w której najlepiej będą się czuły, a wyższe rzędu 25-26°C są temp. okresowymi tylko w okresie tarła. Podejrzewam że u Ciebie w akwarium jest ciągle w granicach 25°C i jest to temp. stała, dlatego zaburzony jest prawidłowy cykl funkcjonowania życia i rozrodu rybek. Przeczytaj sobie powyżej w jaki sposób wywołuje się tarło w dziale „Rozmnażanie”. Wielokrotnie już kłóciłem się na tym serwisie z innymi osobami że np. Neonki Innesa też powinny żyć w chłodniejszej wodzie, ale twierdzili że mogą żyć w ciepłej i dobrze im się żyje, stąd później wynikają z tego takie problemy. Z własnego doświadczenia wiem że utrzymanie tak niskiej temp. w warunkach domowych jest bardzo trudne, chyba że ktoś ma osobny „zimny” pokój w którym będzie trzymał akwarium. Dlatego ja np. w ogóle nie biorę pod uwagę hodowli takich gatunków gdyż nie jestem w stanie stworzyć im odpowiednich warunków do życia, jeszcze szczególnie latem w czasie upałów – niestety w mieszkaniu jest to niemożliwe.
      Twoja rybka wypełniona jest ikrą gdyż wymuszają ją do tego warunki – ciepła woda, a czy dojdzie do tarła – nie wiem, zazwyczaj pobudzenie rybek (samców) podnosi się wraz ze wzrostem temperatury wody.

    2. Stachu

      To typowa samica. Samice są agresywne przez co mniejsza ukrywa się na dole. Podkrada bo boi się że
      ją zatłuką. To nie choroba spokojnie!

  2. Art

    Moja ukochana rybka,planuję odpalenie nowe go zbiornika100x20x25 i one na pewno się w nim znajdą.

    Odpowiedz
  3. Hobby

    Witam, od 3/4tygodni mam akwarium a w nim 8danio czerwonych, dziś zauważyłem że jeden chowa sięw krzakach i leży na dnie co mnie nie pokoi, nie bawi sięz innymi, nie odrywa się od dna kiedy płynie pod inny krzaczek, co się dzieje?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. admin

      Danio to bardzo ruchliwe ryby, a 3-4 tygodnie to bardzo krótki okres, parametry w akwarium mogą być jeszcze niestabilne. Prawdopodobnie zachorował z powodu złych warunków. Bez dokładnych informacji na temat obsady, wielkości zbiornika, opieki ciężko coś więcej powiedzieć.

    2. Hobby

      54l 60cmx30x30
      8danio czerwone, 3 platynki, 2 pielęgniczki kakadu, 2 raczki orange, 1 Piskorek, 1 ślimak helmet, 1glonojad albinos, pokarm w płatkach jak i dla ryb dennych, różne rodzaje roślin 🙁 żwirek ~ 0.3cm
      24.5 C

    3. Wlodi13

      Za dużo rybek jak na 54l, akwarium pewnie jeszcze niedojrzałe i rybki trują się NO2 (azotynami). Proces nitryfikacji (rozkładu odchodów przez bakterie) przebiega nieprawidłowo, kultury bakterii nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

    4. Art

      Rybka bardzo ruchliwa,miałem ją w swoim zbiorniku.Takie zachowanie świadczy o tym że ryba jest chora.

  4. Mio

    Prosze pomóżcie. Mam w akwarium 60 l Danio czerwone pręgowane zakupione od hodowcy. 2 z 8 rybek są niemożliwie grube. Zachowują się jak inne ryby, nie są osowiałe, jedzą z apetytem, nie okazują żadnych oznak choroby. Często gonią inne danio. Są bardzo energiczne. Duży brzuch mają od miesiąca. Proszę czy ktoś z was spotkał się kiedyś z takim problemem? To jest ikra, choroba czy przekarmienie?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michał

      Czyli dwie to samiczki które gdy przełoży się do akwa tarliskowego złożą ikrę.

  5. Fg

    W 45l zbiorniku mam (gęsto obsadzonym moczarkami i mchem)
    2xdanio
    5xgupik endlera
    6xneon inessa
    Czy mogę kupić krewetki RC

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Stachu

      Tak

  6. Asia

    to teraz rybeńki:
    – ś.p para ramirez
    – zbrojnik pospolity albinos weloniasty
    – 4 x kirysek panda
    -10 x neon czerwony
    – bojownik PS. Władysław
    – molinezje ostrouste księzycowe: para złota i para czarna
    – otoski sztuk 4
    – 3x ślimak ampularia : niebieski biały i rózowy

    no i te nieszczęsne danio…

    zapomniałam napisać ph około 6 GH około 11 wiadomo trochę się to waha

    Odpowiedzi: 12
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      …to jeszcze chyba burdelu nie widziałaś haha 😀 …sorry, uśmiałem się 😀
      a tych Danio parka, czy więcej?

    2. Wlodi13

      No to sprawa wyjaśniła się – przerybiłaś akwarium.
      Przed Danio Czerwonymi obsadę miałaś na skraju możliwości, po dodaniu kolejnych rybek w akwarium zaczęło brakować tlenu dla całości, a że Ramirezki ze wszystkich gatunków jakie masz są najbardziej wrażliwe – umarły. I z pewnością dobiło je jeszcze zbyt wysokie stężenie azotanów (po rozkładzie odchodów rybek).

    3. Asia

      Danio sztuk 4, wiesz co z tym to nie wiem czytałam gdzieś ze na rybę powinno przypadać ok 3l wody… Ale to pewnie też takie mądrości ze tak powiem z dupy 😀 Filtr jest chyba na większe akwarium niż mam jest z napowietrzaniem dodatkowo jak pisałam włączam bąbelki codziennie. Woda jest czysta i klarowna. Możliwe że masz rację.

    4. Asia

      Woldi to doradz mi może co mam zrobić gdyż uwielbiam ramirezy i chciałabym je mieć ponownie. Zaznaczę jeszcze, że mam dwa mniejsze akwaria 54l ( bojownik i dwie samice zbrojnik i cierniooczek) oraz 70 aksolotl meksykański.

    5. Wlodi13

      Na 1cm rybki – 1l wody, zawsze warto to przeliczyć przy planowaniu obsady.
      Definicja ta często jest mylona z ilością wody potrzebnej do pływania rybek – tak to bzdura, określa ona natomiast niezbędną ilość wody potrzebną właśnie do swobodnego oddychania rybek.
      Filtr masz dobry, napowietrzacz też dobrze mieć szczególnie gdy jest pokrywa.
      Generalnie natlenianie wody zachodzi przy tafli, dlatego należy zapewnić odpowiednią cyrkulację wody, Aquael Fun 2 Plus jest wystarczający aby taki obieg był przy Twoim litrażu, tym bardziej że jest możliwość ustawienia siły strumienia. Zawsze polecam dodatkowo deszczownię – Twój filtr ma taką możliwość. Natomiast napowietrzacz nie natlenia wody poprzez bąbelki, często akwaryści właśnie w ten sposób myślą. Proces wchłaniania tlenu przez wodę jest długotrwały, więc w jaki sposób taki pęcherzyk powietrzny który umyka w ciągu sekundy mógłby dostarczyć tlenu? Chodzi tutaj o zupełnie coś innego – bąbelki te rozbijają taflę wody oraz warstewkę dwutlenku węgla (pozyskiwanego w czasie oddychania rybek, oraz w porze nocnej przez rośliny – nie zachodzi przecież wtedy proces fotosyntezy, gdyż światło jest zgaszone) który jest cięższy od powietrza i gromadzi się na powierzchni utrudniając z kolei wchłanianie tlenu z atmosfery. Oraz dodatkowo woda otrzymuje niezbędny tlen dzięki roślinom, oczywiście w porze dziennej przy zapalonym świetle. Taki mały wykład, ale pozwala zrozumieć w jaki sposób woda „oddycha”.
      Gdy to przeliczysz (1cm=1l) sama zobaczysz ile rybek masz za dużo, z mojej strony tylko mała uwaga że powinnaś zredukować obecną obsadę.
      A Ramirezki na 100% dlatego umarły, szkoda bo to takie piękne rybki…
      Pozdrawiam i powodzenia.

    6. Wlodi13

      Bojownika Władysława 🙂 nie przeniesiesz do 54l gdyż samce pozabijałyby się, Zbrojnika raczej też nie – niewiele by to dało. Do Aksolotla (Mexico) jakąkolwiek rybkę to chyba tylko jako zakąskę. Na Twoim miejscu jeśli chcesz mieć z powrotem Ramirezki pozbyłbym się Molinezji (też nie pasują do obsady), najwięcej zyskasz przestrzeni w akwarium, tylko co z nimi zrobisz???
      Sama musisz zdecydować na których rybkach najbardziej Ci zależy…

    7. Asia

      Dziękuję, że wytlumaczyles mi wszystko jak krowie na miedzy. Takich ludzi jak Ty można słuchać, zamiast koleżanki która podgrzewa neony do 31 stopni i soli solą kuchenną niczym ziemniaki do obiadu 🙂 podejrzewam, że jeszcze się kiedy z do Ciebie zgloszę jeśli będziesz aktywnym użytkownikiem. Dzięki jeszcze raz 😉

    8. Asia

      A tak jeszcze jedno z tym Axem to nie do końca tak mój jakiś chyba bardziej ugodowy jest. Co mi się molinezje rozmnoza to mu wrzucam żeby sobie pojadl a on nie i sobie pływają pływają aż w koni muszę opychac po ludziach 😛

    9. UlaUlaśka

      Dodałam specjalnego preparatu na ospę, możesz pozdrowić.. Jesteś doświadczoną osobą(?), czasem się tutaj pytasz, a zwracasz uwagę jakbyś była wielką alfą i omegą w akwarystyce. Szkoda tylko twoich nerwów i ciebie, jeden z forumowiczów ci pomógł i nie wiem, wytykanie błędów to oznaka radości? Aha, i jeszcze temperatura – podgrzałam, ale nie do takiego gorąca – szczegóły znam ja sama, nie są ci potrzebne. Najważniejsze jest to, że źródło choroby zostało unicestwione, wszystkie rybki pływają i mają się dobrze, podawanie przykładu z mojej potyczki jest jak gardzenie, mam nadzieję, że nie lubisz tego robić. Uczymy się na błędach. Jakoś parka ramirez u ciebie umarła, jest to przykład doświadczenia? Czyli jednak nie jesteś alfą i omegą, to po co się kompromitujesz?
      P.S Hmm, nie wiem jak pomóc koleżance w leczeniu pyszczaka. Pomożesz?
      Oczywiście pytanie retoryczne 🙂

    10. Asia

      Ekhm, skąd wniosek, że uważam się za alfę i omegę? Nic takiego nie napisałam, nikomu nie doradzalam tylko i wyłącznie pytałam. Sama chciałaś mi pocisnac w pierwszym Twoim eseju, a to co napisałam odnośnie Twojej osoby było zapozyczone z Twojego posta pod neonami, przecież wiesz, że tak napisałaś to po co zmieniać wersję? Nie czuję się autorytetem akwarystycznym i nigdy tak się nie zachowalam ale moim skromnym zdaniem jak leczyć ospe rybią to wiedzieć powinien każdy kto ma jakiekolwiek akwarium. To też nie życzę sobie by osoba która sama jest niedoinformowana udzielała mi rad (bo przez takich mądrych popełniłam bład), dodatkowo spekulowala na temat jaką osobą jestem. Jak mówiłam rad akwarystycznych nie udzielam więc o pyszczaki nie pytaj, możesz pytać o psy koty konie bo na tym wiem, że się znam. Pozdrawiam i powodzenia z rybciami :*

    11. UlaUlaśka

      Asia, nie rozumiem cię.. jeśli uważasz, że ten ,, pocisk” miał ciebie zgasić i odebrałaś to inaczej, to serdecznie przepraszam, lecz w połowie odpowiedzi do twojego pytania doradziłam ci jakie ryby możesz hodować z danio.. co prawda nigdy nie miałam danio w swoich akwariach, ale wystarczą mi informacje z tego serwisu. Powodem jest też stale ciepła woda w moim akwarium, nawet bez grzałki, po prostu nie mam możliwości hodowli tych rybek.. mam nadzieję, że rady wymienione poniżej w mojej odpowiedzi na Twoje pyt. ci pomogą.
      Powodzenia

    12. Asia

      Ulu moja droga przeczytaj od początku wszystko jeszcze raz ( nigdzie nie pytałam co mogę z nimi trzymać) pisałaś o moich wcześniejszych wypowiedziach nie wiem skąd masz tę informację Ale nigdy wcześniej nie udzielalam się na forum. Twój post był delikatnie mówiąc nie miły i uszczypliwy więc jaki wniosek miałam wyciągnąć? Dobra dobra to już nie ma znaczenia, więcej tego tematu nie zamierzam poruszać 🙂

  7. Asia

    Hej hej czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie czy danio czerwone mogły doprowadzić do śmierci ramirezek?

    Odpowiedzi: 11
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Nie.
      Poza tym Danio kompletnie nie pasują do Ramirezek pod wzgl. warunków temperaturowych.

    2. Asia

      Wiesz może i nie pasują ale jak widziałam minę chłopaka który uważał że zrobił mi świetny prezent nie mogłam kazać mu odnieść do sklepu w którym i tak by ich nie wzięli. Mam stałą temp 24 więc raczej tragedii nie ma… Zważywszy na to że od czasu posiadania danio ramirezy polegly niestety.

    3. Wlodi13

      Ramirezki najlepiej 26-28°C,
      jednak one są b.wrażliwe na niewłaściwe warunki wody (pH, GH, KH) i z pewnością to było przyczyną ich śnięcia.

    4. UlaUlaśka

      Hej. Śmierć rybek była pewnie spowodowana niewłaściwymi pH, KH, GH oraz temp. wody, ramirezy najlepiej czują się w wodzie 25-28 stopni, danio czerwone (jak większość danio) są zimnolubne i dłużej żyją w wodzie 18-24 stopni. Ramirezy są mniej odporne na zmiany parametrów wody, nagłe zmiany temp., bardziej podatne na choroby, itp. itd. Pomimo tego, te dwa gatunki ryb nie mogą żyć razem, nie dość, że pomieszałaś biotopy, albo ktoś ci namieszał, to jeszcze nie potrafisz zapewnić im odpowiednich warunków życia…
      Nie mam zamiaru krytykować ani wytykać błędów, gdyż nienawidzę tego robić, ale zanim chcesz nabyć jakąkolwiek rybkę, musisz o tym poczytać i nabrać informacji, uwierz, to się bardzo przydaje nie tylko w przypadku akwarystyki, ale terrarystyki, lub nawet hodowania psów czy kotów. Uczymy się przez całe życie, a zdobyte informacje wykorzystujemy. To niby taka prosta gadka, lecz jednak przydaje się, a znajomość wymogów dla ryb jest podstawą, właśnie ten serwis jest przeznaczony na pomoc niedoświadczonym ze strony bardziej doświadczonych w celu podawania informacji na temat rybek. Mam poradę – możesz dokupić bardziej wytrzymałe ryby, np. razbory, neonki, bystrzyki o podobnych wymaganiach tzn. parametrów wody, wystroju zbiornika, itd. O razborkach nie ma już o czym dyskutować, zdechły, czyli odpowiedziały ci na nieodpowiednie warunki i cię ostrzegły. Dziwię się, że od momentu kiedy wpuściłaś danio do zbiornika ramirezy po jakimś czasie poległy.. jest to sensowne, w końcu pielęgnice są niezwykle wrażliwe na różne czynniki w akwarium..
      pozdrawiam

    5. Asia

      Może się nie zrozumieliśmy… Ramirezy były u mnie ponad rok, nigdy nie chorowaly ani nie zachowywały się dziwnie. Nie było w czasie gdy padły złych parametrów bo sprawdzałam, dlatego też zapytałam o danio które pojawiły się nieplanowane, co też skutkowało tym, że to one miały się dostosowac. Uwazam, że pisanie esejów na temat wiedzy ogólnej osoby która zadała konkretne pytanie jest słabe. Btw osoba która nie lubi „pouczać” tego nie robi a odpowiada prosto na proste pytanie 🙂

    6. Wlodi13

      hmmm… dziwna sprawa z tymi Twoimi rybkami…
      A proszę, odpowiedz, jakie duże akwarium masz i jakie jeszcze inne rybki? Rozumiem że były 2 Ramirezki, ile tych Danio Czerwonych i czy coś jeszcze w baniaczku.
      Nie wiem jak często robisz podmiany wody, bo na razie jedynym sensownym wytłumaczeniem jest zbyt duże stężenie azotanów lub Ramirezki mogły czymś się zarazić od Danio – jakie były objawy podczas ich śnięcia, jakieś zmiany na ciele, czy miały apetyt, zdrowe odchody…
      Mimo wszystko 24°C to trochę za chłodno dla Pielęgniczek, ale piszesz że były już u Ciebie przez rok, ciekawy przypadek…

    7. Asia

      Były rok może nawet dłużej, miałam też od tej pary trzy razy potomstwo… Objawów brak poważnie dlatego zapytałam bo to jedyna zmiana jaka zaszła… A temp się waha i podałam obecną 24 grzałka jest z termostatem nastawiona na 25 temp obniża się czasem bo lubię jak jest chłodno w mieszkaniu. Co do ramirez nie było objawów normalnie jadly pływały itd przed wyłączeniem światła, rano jak włączyłam były martwe… Najpierw padło na samca a trzy dni później samiczka.

    8. Asia

      Pytałeś o to jak to wszystko wygląda więc:
      * akwarium aquael profil 112l oświetlenie moduł T5 fabrycznie w pokrywie dokupiłam drugi taki sam więc 2x T5 (czyli dwie świetlówki 24W)
      * filtr wewnętrzny aquael fan 2 plus
      * grzałka aquael gold 100W z termostatem (pani w sklepie bardzo chwaliła więc chyba jakaś cudowna)
      *na średnio 4-5h dziennie włączam dodatkowe napowietrzanie z kamienia…
      Podmiana wody srednio raz w tyg chciaż czasem co półtorej gdy niestety nie mam czasu.

      podłoże piasek dekoracja: rośliny kamienie i kokos.
      do wody co kilka dni profilaktycznie sól akwariową szczerze powiem że na oko 😀

    9. Wlodi13

      Normalnie szok! Nie mam kompletnie pojęcia co mogło być przyczyną, no przecież Danio ich nie „zagryzły”, to niemożliwe, tym bardziej że Ramirezki nie pozwoliłyby sobie, przecież to Pielęgniczki – u mnie w akwarium z innymi gatunkami to one rządzą, bardziej one zaczepiają.
      Taka nagła śmierć musiała być skutkiem jakiegoś zatrucia, ale jakiego……???
      Czyżby zaznały takiego stresu nowego towarzystwa??? Nie potrafię odpowiedzieć 🙁

    10. Asia

      w kolejnym poście jest obsada, pomyliłam się i nie tu kliknęłam, przepraszam za zrobienie burdelu na forum 🙂

    11. Zbyszek

      Chwilowo bez komentarza

  8. Krzysiek

    Czy można trzymać Danio z Prętnikiem Karłowatym? Jakie inne ryby do nich pasują? Mam 72 L akwarium.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Jak najbardziej tak, mała grupka Danio (6-8 szt.) do tego parka Prętników (nie więcej), chociaż w tym zestawieniu zakres temperatur ogranicza się od 22-24°C, należy na to zwrócić uwagę. Zawsze warto mieć jakieś rybki denne, które będą zjadały opadający pokarm – np. Kiryski.

    2. UlaUlaśka

      Jest u ciebie pewien problem. Zwróć uwagę na temperaturę dla danio i dla prętników. Jak większość ryb guramiowatych, temp. w zbiorniku musi wynosić od 24-27 stopni. Dla danio, odpowiedź masz powyżej na tabeli podsumowującej warunki dla nich.Twardość wody dla danio – 5 – 20 dGH. Prętniki – 2-18 dGH. pH zapewne już znasz. Dwa miesiące minęły, może już to zorganizowałeś, nie wiem, możesz jeszcze poczytać o tym wszystkim, akwarystyka to nie zwykłe trzymanie rybek w akwarium, bo wiedza jest najważniejsza

  9. Sandra

    czy danio mogą być w akwarium z gurami dwuplamistymi

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marcin

      Mam danio oraz guraminy i bardzo ładnie razem za sobą żyją, jeszcze kirysy do tego i wszystkie poziomy akwarium za pełnione

  10. Marta

    Witam, mam w akwarium 8 szt Danio czerwonego, wszystkie 7 pływa przy tafli i zachowuje się jakby miały ADHD. Natomiast jedna z nich cały czas jest przy dole akwarium i chowa się za roślinami. Ja mam wrażenie jakby miała duży brzuszek ale nie mam co do tego pewności. W stosunku do reszty jest ciut grubsza. I teraz nie wiem czy ciężarna czy chora? Od trzech dni zachowuje się dziwnie, w sensie że nie podplywa nawet na górę i jest mega spokojna.

    Odpowiedz
  11. Marta

    Witam, mam w akwarium 8 szt. Danio czerwonych i dzisiaj zauważyłam że jedna z rybek pływa bardzo wolno i tak jakby była „przetracona”. Ogólnie chodzi mi o to że wszystkie Danio maja ogon w linii prostej, a ta jedna ma ogon opuszczony i pływa tak jakby miała pod górkę… Nie wiem co się z nią dzieje? Ktoś jakąś sugestie, pomysł? Z góry dzięki.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Czarek

      Myślę, że to może być posocznica, znajdź inne objawy tej choroby w necie i porównaj ze swoją rybką. Ciężko wyleczyć, ale możesz spróbować kąpieli w chloramfenikolu 80mg/litr w oddzielnym zbiorniku

  12. Justyna

    Witam! Mam mały problem. Mam zbiornik 35l i mam w nim bojownika i 3 molinezje. Ostatnio w ramach prezentu urodzinowego dostałam 6 neonów i 6 Danio, w związku z czym na szybko kupiłam 60l. Na więcej nie mam miejsca pomimo najszczerszych chęci. Obecnie ryby są w 35l, ale widzę że jest im tam ciasno, ale akwarium większe dojrzewa. Pytanie: czy mogę jakoś przyspieszyć dojrzewanie akwarium? Co będzie mniejszym złem: wpuszczenie do niedojrzałego akwarium ryb czy czekać i trzymać je w 35? Bojownik jeat baaardzo spokojny, w akwarium małym nie zauważam żadnych ataków między sobą.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrw

      Ja mogę napisać jak dawno temu musiałem na gwałt przenosić rybki do większego akwarium, ale zaznaczam, że jest to mało profesjonalne… Otóż przelałem większość wody z małego akwarium do nowego, przełożyłem stary filtr bez czyszczenia itd, nowy większy filtr, gąbki i inne wkłady wypłukałem porządnie w wodzie ze starego akwarium, to samo z podłożem. Przełożyłem roślinki i resztę, a na końcu rybki. W pierwszym dniu miałem w około 25% zbiornik wypełniony wodą, codziennie dolewałem po kilka litrów nowej, odstanej wody aż do 100%. Na szczęście miałem mało rybek więc się jakoś pomieściły przy minimalnej głębokości. W wyniku całej akcji nie było żadnych strat w rybkach ani roślinach. Jeśli nie musisz się śpieszyć z przekładaniem to może warto zaczekać, może niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie 🙂

  13. Daniel

    Czy razem z para barwniakow moge trzymac około 10 sztuk danio? akwarium ma 60 litrów.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marc

      Dla barwniaków (czerwonobrzuchy czy szmaragdowy) 60L jest za małe.

  14. Patryk

    Witam mam w akwarium 100l 6 danio zebra jedna z samic pływa z wielkim brzuchem ok.6 tygodni i nie składa ikry a mam dwa samce dlaczego już zgupiałem.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. igor

      ojoj to masz problem ta twoja ”ciężarna” samica ma jakąś z tych chorób Rozdęcie – Malawi bloat
      Hexamitoza
      Posocznica – Puchlina wodna
      Ichtiosporidioza
      Spironukleoza – wiciowce
      Zaparcia
      Choroba gazowa
      Mykobakterioza – rybia gruźlica
      Zapalenie przewodu pokarmowego
      Kapilarioza

    2. Stachu

      ale większy niż u przeciętnej samicy?

  15. Docia

    Witam, od niedawna mam założone akwarium a w nim rybki Danio 5 szt-zebry. Jednej z rybek na grzbiecie zrobił się zielony pasek. Czy zmiana koloru świadczy o jakimś stanie lęku, czy strachu? może to przez zmianę otoczenia ?

    Odpowiedz
  16. Adam

    Witam, mam 5 danio czerwonych oraz 5 płatek i kilka krewetek red cherry. Na początku było 25 małych krewetek i kilka dużych. W tej chwili z krewetek zostały tylko te duże . Może ktoś by mi doradził czyja to sprawa ;).

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Majka

      Obstawiałabym na danio. Te diabły są strasznie ruchliwe. Nie raz mi obskubały moje ryby na śmierć… ale podstawowe pytanie: Ile litrów ma twój baniak?

  17. Wera

    Na próbę kupiłam sobie trzy danio, jak się okazało samca samicę i mniejszego samca z dłuższymi płetwami. Niestety w akwarium następnego dnia (dzisiaj) znalazłam prawie martwego małego samca, bez płetwy ogonowej, z dwoma ranami. Zauważyłam również, że te dwa danio mi oskubały gupika :/. Teraz mam dylemat czy sobie odpuścić gupika czy pozbyć się danio.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrw

      Bo te dania to takie aparaty. Ja na początku przygody z rybkami kupiłem kilka danio to mi goniły wszystkie mniejsze rybki, wiec się ich pozbyłem. Z resztą gupiki i danio to inne biotopy, trochę inne wymagania dot. wody itd

    2. Mint

      Moje Danio malabarski także rozprawilo się w sposób bezwzględny z jednym z głupików. Natomiast nie mają problemu z obecnością tych osobników z mnieszych gatunków (posiadam głupiki i neony), które wraz z nimi dorastały.

    3. Art

      Posiadałem 8 danio z platkami i krewetkami red cherry.Nigdy nie zaobserwowałem żeby kogoś atakowały.Dodatkowo platki i krewetki mnożyły się na mase.Akwarium byo roslinne posiadało wiele kryjówek.

  18. mareczek obereczek

    Możecie mi powiedzieć czemu jeden różowy danio obgryzł ogon danio zielonego.

    Odpowiedz
  19. Karolina

    Witam moje danio które były zielone nagle zmieniły kolor na niebieski czy to normalne. Różowe danio jest ciągle takie samo. Ale wszystkie pływają przy powierzchni nie tak jak kiedyś po całym akwarium. Co się dzieje

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Nic się nie dzieje. Też się zdziwiłam kiedy zobaczyłam danio, które było zielone zmieniły się na niebieskie.To nie żadna choroba, nie ma się o co martwić, a po drugie – tak danio pływają przy powierzchni to też norma 😉

  20. Iga

    Mam akwarium od niecałego tygodnia i mały „problem” z narybkiem. Dziś zauważyłam małe rybki pływające po akwarium i nie bardzo wiem co z tym zrobić. W hodowli rybek jestem bardzo początkująca, nie wiem nawet co to za rasa. Mam 8 danio zebra, 2 danio lamparcie, 2 molinezje(parka), 2 gurami(parka) 3 kiryski płci nieznanej, 1 samiec bojownika + 2 samiczki, to samo z głupikami. Dodam jeszcze, że małe rybki mają kolor żółty i raczej pływają po dnie. Na razie rybki odłowiłam i wpuściłam do słoika. Proszę o pilną pomoc

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. di

      Proponuję jutro z rana wizytę w sklepie zoologicznym w celu zakupu kotnika i jakiegoś jedzenia, bo w słoiku rybki długo nie pożyją – brak filtracji, napowietrzenia. Rybki przerzucić do kotnika, karmić jakimś pokarmem mieszanym, drobnym i czekać, co z nich wyrośnie. Może jakaś ryba Ci schudła niespodziewanie, to pewnie ona odpowiada za zamieszanie 😉

    2. rrrrrrrw

      Jeśli masz akwarium tylko kilka dni, to najprawdopodobniej są to molinezje, ewentualnie gupiki, bo one są żyworodne, widocznie kupiłaś już 'zaciążoną’ rybkę. Jeśli masz jakieś wieksze akwarium a w nim dużo roślin, to wpuść je z powrotem do akwarium, będą chować się między roślinami przed dorosłymi, większość powinna przeżyć. W słoiku mają mniejszą szansę na przeżycie, bo zapewne nie masz tam filtra, grzałki itd, już pomijam niekorzystny kształt słoika. Pokarm przydałby się sproszkowany, sa takie dla narybku, ewentualnie możesz jakieś płatki sproszkować.

  21. Liliana

    Mój danio ma płetwy żółte a nigdy nie ma .5 gupików 2 molinezje i kirysy i glonojad

    Odpowiedz
  22. Przemek

    Mam 10 młodych danio czerwonych w akwa roślinnym 60l, bardzo przyjemne rybki, energiczne, wszędzie ich pełno. Trzymają się głównie tafli wody, więc jak ktoś ma pustkę w górnej części to jak najbardziej polecam. Tylko, że ma to też swoje wady, podczas przycinki bardzo łatwo je złapać do siatki, bo w ogóle się nie boją i same podpływają do ręki/siatki. Super się prezentują przy słabym oświetleniu, albo jakimś z barw rgb.

    Odpowiedz
  23. Jaś

    Moje doświadczenia z Danio, nie są do końca miłe, w zbiorniku 60L miałem 4 sztuki (cieżko było odróżnić płeć) strasznie ,,ruchawe” bardzo ruchliwe, nie potrafią usiedzieć w miejscu energiczne rybki. Jeżeli ktoś oczekuje spokoju i odprężenia patrząc w akwarium to te wariaty nie są dla niego 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      Ja mam trzy takie, dwa w miare spokojne a jeden największy goni mi wszystkie ryby :/

    2. Liliana

      Kup gupiki i molinezje są spokojniejsze i mogą żyć z daniami

    3. Majka11

      Ja mam Danio zielone (6) i czerwonych (6)
      Danio zielone ma długie płetwy jak samce ale jednocześnie strasznie ogromny brzuch. To dziwne jagby samiec był w ciąży. Pomocy co robić?!

  24. Przemek

    Mam stadko tych rybek w 60 litrowym roślinniaku a z nimi mieszkają krewetki 🙂 rybki rozmnażają się co chwile i mają bardzo ciekawe zachowania typu ganianie za palcem, skubanie rąk jak się wsadza do akwarium. W dodatku super się prezentują w trawniku z trawki brazylijskiej 🙂

    Odpowiedz
  25. Zuza

    Urocze rybki, miałam 4 sztuki i to były pierwsze ryby jakie kupiłam. Jest z nimi tylko jeden wielki problem – wyskakują z akwarium jak opętane, kupiłam moje pół roku temu i z 4 została 1 bo reszta powyskakiwała gdy czasem zapomniałam zamknąć otwór w pokrywie jak wsypywałam jedzenie, zdarzyło mi się to naprawdę niewiele razy, a one i tak skorzystały z okazji.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Stachu

      Częściej zakrywaj pokrywę. A jak nie masz to rób jak ja. Rozkładam dookoła akwarium miski z woda
      i rybka jak wyskoczy to do miski!

    2. rrrrrrrw

      Hehe chciałbym to widzieć na żywo haahahaha 🙂

    3. Wlodi13

      …aquapark 😀

    4. rrrrrrw

      Ciekawe, co robisz, gdy rybka wyskoczy z akwarium i później z miski? Kolejne miski na cały pokój? 😛

  26. Kamila

    Wspaniałe rybki ;D nadają się do wielogatunkowego akwarium

    Odpowiedz
  27. Aniela

    Bardzo pomocny ten opis o rybkach danio bo dzisiaj (10.08.2014) je kupiłam i razem z mamą chciałam co nieco o nich się dowiedzieć!

    Odpowiedz
  28. Linka

    Dzięki. Już do tego doszłam. Miałam dwa razy po dwa tarła i rzecz dziwna. Nie wiem dlaczego. Małe się wykluwają pływają kilka dni i nagle zdychają. Parametry wody są idealne. W ogóle się nie zmieniają, a tu taka lipa. Około 5 dni pływają, a później nagle ani jednej nie ma. A akwarium tarliskowe dla danio ma 50 L.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Karol

      A czym karmiła młode? Może po wyczerpaniu woreczków, padły z głogu

  29. Asia

    Widzisz tego na pierwszym zdjęciu to jest samiec.

    Odpowiedz
  30. Linka

    Właśnie mam spory problem. Mam ich kilka i na pewno są dwie samiczki gotowe do tarła, problem znowu polega na tym, że za cholerę nie potrafię rozkminić który to samiec. Żebym przez pomyłkę nie przełożyła samicy gotowej z nie gotową.

    Odpowiedz