Garra rufa (Heckel, 1843)

Garra rufa - ryba akwariowa fot. wikiwand.com
  • Rozmiar: 5 - 24 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 15 - 28°C
  • Biotop: Azja, Europa

Garra rufy – Brzany ssące - ryby akwariowe

Garra rufa, Brzana ssąca, Cudak Kamienny – dość znana ryba akwariowa, która odżywia się martwym naskórkiem, często wykorzystywana komercyjnie w salonach SPA.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Występowanie

Azja Południowa i Południowo-Wschodnia oraz południowo-wschodnia Turcja. Zazwyczaj zamieszkują rwące odcinki dopływów rzek i strumienie. Preferują przejrzystą, wysoko natlenioną wodę, w miejscach nasłonecznionych i porośniętych glonami. Przejściowo spotykane są również w jeziorach czy niewielkich mulistych stojących akwenach.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Charakterystyka i usposobienie

Gatunek charakteryzuje się wydłużonym, cylindrycznym, nieco spłaszczonym ciałem. Dolna warga przekształcona w przyssawkę, dzięki której przyczepiają się do skał. W zależności od występowania mogą dorastać od 5 do 24 cm długości. Największa znana populacja pochodzi z Iraku, najmniejsza z Palestyny. W handlu raczej spotyka się tą drugą. Płeć trudna do rozróżnienia. Dorosłe samce są zwykle większe i mają drobne guzki tarłowe na głowie i pyszczku. Samice są bardziej krępe. Ubarwienie przeważnie szarobrunatne z metalicznym połyskiem.

Nazewnictwo gatunku nie jest do końca jasne. Ryby określane mianem Garra rufy stanowią prawdopodobnie ogólnie znaną grupę bardzo blisko spokrewnionych gatunków Garra, które mają podobne cechy wyglądu i zachowania. Ubarwienie ciała może być różne, większość populacji posiada ciemną lub opalizującą, niebieską plamkę tuż za górną częścią pokrywy skrzelowej i u nasady ogona, która jest bardziej widoczna u młodych osobników. Często u podstawy płetwy grzbietowej widoczna jest seria ciemnych znaczków, a końcówka górnego płata płetwy ogonowej jest czarna.

Brzana ssąca jest spokojnym, towarzyskim gatunkiem, żyjącym w dużych stadach. Nie są płochliwe i chaotycznie pływają po całym akwarium. Zaleca się trzymanie w większej grupie. Trzymane pojedynczo mogą być agresywne w stosunku do podobnie wyglądających ryb. W dobrych warunkach mogą żyć 7-10 lat.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Odżywianie i karmienie

W warunkach naturalnych odżywiają się glonami i zamieszkującymi je drobnymi organizmami. W akwarium należy podawać pokarmy roślinne np. tabletki ze spiruliną, ogórek, melon, szpinak, cukinia uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi pochodzenia zwierzęcego np. ochotką, rurecznikiem, artemią, siekaną dżdżownicą.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Akwarium

Ze względu na stadny tryb życia i dużą przemianę materii wymagają przestronnego akwarium o długości min. 120 cm, urządzonego na wzór rwącego strumienia lub rzeki, z piaszczystym  podłożem wymieszanym z drobnym żwirem oraz dekoracją z gładkich kamieni i korzeni na których mogą rosnąć wytrzymałe rośliny. Woda w nim musi być bardzo czysta i dobrze natleniona. Pomocne może być dodatkowy filtr i kamienie napowietrzające. Jasne oświetlenie zapewni wymagany przyrost glonów, które ryby chętnie przeszukują.

Relatywnie spokojny gatunek może być trzymany z innymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Rozmnażanie

W naturze rozmnażają się w sposób ciągły i w dłuższych okresach, zwykle od kwietnia do listopada.

Do rozmnożenia niezbędny będzie osobny zbiornik tarliskowy. Ryby można rozmnażać w parach lub w większej grupie. Dla pary wystarczy ok 40 litrowe akwarium. Samiec jest zazwyczaj większy i intensywniej wybarwiony. Do tarła ryby stymulujemy podając większe ilości żywego pokarmu i symulacją pory deszczowej. Możemy to uzyskać np. poprzez odlanie połowy wody i stopniowego, codziennego uzupełniania wodą chłodniejszą i miększą od tej z akwarium tarliskowego. Dno akwarium należy przykryć rusztem ikrowym lub kulami szklanymi oraz kępami drobno liściastych roślin np. mchem java moss.

Garra rufa przy spełnieniu powyższych warunków dość chętnie rozmnażają się w akwariach. Rozrzucają swoją ikrę bezpośrednio na żwir, pomiędzy kamienie i rośliny. Nie wykazują przy tym opieki rodzicielskiej i szybko wyjadają napotkaną ikrę. Do tarła dochodzi zazwyczaj o świcie. Wylęg następuje po ok. 24-30 godzinach. Narybek posiada woreczki żółtkowe z których czerpie pokarm przez kolejne 72 godz. Po tygodniu jest na tyle duży aby przyjmować larwy artemii

Dodatkowe informacje

Niektóre gatunki Garra przystosowały się do życia w ciepłych źródłach gdzie odżywiają się martwym naskórkiem ludzi i zwierząt. Niezwykłe właściwości tych ryb szybko zostały wykorzystane komercyjnie, jednak właściwości lecznicze takich zabiegów, szczególnie w przypadku łuszczycy, są wątpliwe. W dodatku ze względu na dużą popularność można trafić na rybki Chin Chin z rodzaju Tilapia, które zjadają zarówno ten martwy jak i zdrowy naskórek. W kilku stanach w USA i prowincjach Kanady rybie SPA jest prawnie zakazane ze względów higienicznych. Tyczy się to prawdopodobnie przepisu, że po każdym zabiegu kosmetycznym narzędzia należy odkazić lub wyrzucić. W przypadku żywych zwierząt jest to niemożliwe.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Garra rufa
    • Synonim: Doctor fish, Nibble fish, Kangal fish
    • Opisał: Heckel, 1843
    • Biotop: Azja, Europa
  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 200 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 19

  1. Paulina

    z moje doświadczenia widzę że Garra rufa (polecili nam ją w akwarystycznym do trzymania czystości więc 3sztuki zostały zakupione )trzymana w akwarium z innymi rybami, po czasie robi się agresywna wobec nich, od początku trzymane były z neonkami, kiryskami, bojownikiem, i tetrami fluo, na początku wszystko było ok, czasem poganialy rybki i tyle, potem dopadła nas ospa i obsada się posypała, padla większą część neonkow i bojownik, w tedy zauważyłam że Garra zaczęła podskubywac słabsze rybki, nawet bojownika przed koncem, a potem spokój. Jakie było moje zdziwienie i złość gdy po dokupieniu nowych rybek (neonki i bojownik) po 2dniach moje dwie (były trzy) garra rufy zjadły dwa neonki i bojownika, (ten był wyploszony i młody) nie mogła tego zrobić żadna inna z ryb ( tetra fluo i kiryski ) widziałam jak podskubuja płetwy i ogony ryba … mimo karmienia 2xdziennie… kanibale nie wiem co się z nimi stało ale zaczęły atakować mniejsze neonki

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Karolina

      garra rufa zaczęła zjadać mi gupiki.

    2. Wiktorek

      Bo za mało rybek w stadzie, skałek i litraż. Kupcie lepiej Garra flavatra, one mniejsze rosną i się więcej zmieści do akwarium.

  2. Pomara

    Czy do garra rufa moge dodać danio malabarskie i brzanki?

    Odpowiedz
  3. Mads

    Czy te rybki będą w stanie zastąpić kiryski + otoski? Chodzi o czyszczenie dna + glony??
    Liczba 5 szt w akwarium wystarczy czy powinno być więcej?

    Odpowiedz
  4. Bogdan

    Świetna rybka! Miałem je przez dłuższy czas. Po przyciemnieniu akwa robiły takie rajdy że aż żwir się odbijał od szyb, przez dłuższy czas nie wiedziałem co to za hałasy z salonu 😉 Prawdziwy odkurzacz na jedzenie: potrafi się ustawić w pionie i odkurzać jedzenie bezpośrednio z tafli (po pewnym czasie dałem sobie w ogóle spokój z dennym pokarmem). A największą radochę miała moja kilkuletnia córka kiedy wkładała paluszki w taflę i po kilku sekundach wszystkie garry ją skubały 🙂 okrzyki radości pamiętam do dziś 😀 Jeszcze dodam że jest pokojowa, tylko że ja trzymałem je od małego z innymi rybkami, i jak urosły to zwyczajnie olewały wszystkich maluchów w akwa.

    Odpowiedz
  5. Magda

    Rybki super pływają chaotycznie są ciekawskie ale z nimi akwarium staje sie ciekawszy. Posiadam dwie samice i samca przeszło miesiąc dzis zauważyłam młody narybek 🙂 posiadam również neonki molinezje itd Nie atakują rybek są towarzyskie

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Aleksandra

      Jak rozpoznać samice od samca?
      Czy rybki mogą być ze skalarami?
      Ostatnio kupiłam duże skalary, i tak jakby rybki mają chyba stres 🤔😔.

  6. Spinosaurus Poland

    Bardzo fajna ryba. Wcale nie agresywna. Jednak umie się obronić. Bardzo dobry glonajad czyści bardzo dobrze, prawie wcale nie ma glonów. Gatunek 50/10. Polecam.

    Odpowiedz
  7. olo

    Mam te rybki ale kupiłem je dziś rano ( w liczbie 4, bo tylko tyle było ). Faktycznie ich pływanie jest bardzo chaotyczne. Zupełnie ignorują inne ryby – nie zaczepiają ich ale też nie przejmują się ich omijaniem ( plywają jak uszkodzone torpedy 😉 ). Może wynika to też z radości, ponieważ u mnie mają 3 razy więcej miejsca niż w poprzednim akwarium. Na razie nie mogę nic powiedzieć na temat ich glonożerności ponieważ nie było mnie w domu większość dnia po ich wypuszczeniu.

    Odpowiedz
  8. Klaudia

    Rybka ciekawska, ruchliwa i bardzo żarłoczna. Nie polecam trzymać je z innymi gatunkami. Małe rybki np. młode neony jak i większe kolorowe np. molonezje czy mieczyki są atakowane. Nie krzywdzą kirysków, miedzików.

    Odpowiedz
  9. rad

    parvula vs garra rufa. Parvula niestety nie jest rośliną pływającą i szybko marnieje. montecarlo lepiej w gruncie, ale też lepiej znosi pływanie. ryba fajna wesoła niestety z związku z powyższym trafią do kogoś. Aha, rozmnażąją się u mnie w ogólnym. przeżywalność narybku garry w ugólnym chyba dość mała. widzę kilka osobników różnej wielkości – różne mioty – po 1-2 sztuki z miotu. akwa 450l gęsto zarośnięte, kamienie korzenie itp.

    Odpowiedz
  10. Grzesiek

    Czy te rybki mogłyby być panaceum na glony w biotopie Malawi?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Artur

      Obawiam się że pyszczaki dość szybko by je pozbawiły życia.

  11. Klipek

    Czy mogę być hodowane w akwarium roślinnym. Nie są niszczycielami roślin?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kordian

      Ryby żerują przy dnie, jednak nie spotkałem się z przekopywaniem dna. Co do drobnolistnych rośliny jak np duży henio to zbytnio się nie interesują, wolą anubias czy inne rośliny o dużych liściach.
      (Prawdopodobnie autorowi te informacje nie będą potrzebne, ale może ktoś inny skorzysta)

    2. Jaśmina

      jak to wygląda z krewetkami? czy krewetki nie będę atakowane ?

  12. Pawluszy

    Ryba odkurzacz. Zjada wszystko i w kazdej ilosci. U mnie, przy 2 sztukach na akwarium, jedna z nich rosnie jak na drozdzach, a druga z umiarem. Po niecalym roku wieksza ma z 16 cm, a mniejsza 12.

    Odpowiedz
  13. stanislaw

    Garra rufa potrafi zmieniać odcień i barwe ciała oraz atakuje mały narybek.Tak działo się po wpuszczeniu ryb po zakupie.

    Odpowiedz