Gupiki endlera - ryby akwariowe
Gupik endlera (Poecilia wingei) – niewielka, żyworodna, akwariowa rybka z rodziny piękniczkowatych.
Gupik Endlera - Poecilia wingei - Występowanie
Ameryka Południowa. Gatunek pochodzi z północno-wschodniej części Wenezueli.
Gupik Endlera - Poecilia wingei - Charakterystyka i usposobienie
Płeć ryb bardzo łatwa do rozróżnienia. Samica Gupika Endlera osiąga 4.5 cm długości, charakteryzuje się jednolitym srebrzystym lub złotawym ubarwieniem, jest także bardziej krągła od samca Samiec jest znacznie mniejszy (2.5 cm), smuklejszy i różnorodnie ubarwiony, na jego ciele znajdują się wielobarwne plamy: czarne, pomarańczowe, czerwone, niebieskie, białe, zielone, fioletowe, niekiedy żółte. Kolorowa jest również górna i dolna część wydłużonej płetwy ogonowej samca. Oryginalna forma Gupika Endlera jest trudno dostępna. W handlu najczęściej występują krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Istnieje także sztucznie wyhodowana forma albino. Łatwa w hodowli, spokojna i bardzo atrakcyjna rybka. Polecana początkującym akwarystom. Osobniki płci męskiej tolerują siebie wzajemnie. Samice mogą wykazywać terytorializm. Samce w okresie tarła uporczywie ścigają samice. W akwarium na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice.
Gupik Endlera - Poecilia wingei - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne. Przyjmują większość drobnych pokarmów. Można podawać im mieszankę pokarmów suchych uzupełniając pokarmami żywymi, mrożonymi i roślinnymi z dodatkiem spiruliny.
Gupik Endlera - Poecilia wingei - Akwarium
Mimo swojego niewielkiego rozmiaru są bardzo aktywnymi rybkami dlatego należy przestrzegać minimalnych wymagań dotyczących zbiornika. Dla haremu 3 samic i jednego samca wystarczy 30 l akwarium. Najlepiej będą się czuły w gęsto zarośniętym akwarium z dużą ilością kryjówek i zakamarków. Preferują wodę ciepłą twardą lub średnio-twardą o odczynie obojętnym. Optymalna temperatura wody dla nich to 24-27°C. W cieplejszej wodzie szybciej rosną ale jednocześnie krócej żyją. Mają tendencje do wyskakiwania z akwarium dlatego niezbędna będzie pokrywa.
Gupiki endlera nie będą pasowały do akwarium ogólnego. Jeżeli chcemy je rozmnażać to właściwym będzie akwarium gatunkowe. Dobrym towarzystwem będą inne niewielkie, łagodne rybki np. kiryski, tęczanki (tęczanka filigranowa, gertrudy), niektóre tetry. Należy natomiast unikać ryb skłonnych do skubania, podgryzania płetw.
Gupik Endlera - Poecilia wingei - Rozmnażanie
Rozmnażanie gupików jest bardzo łatwe. Jeżeli nie chcemy ich rozmnażać to najlepiej trzymać wyłącznie mniejsze, ale atrakcyjniejsze samce. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana jest bujna roślinność, również ta pływająca, która zapewni schronienie dla narybku. Gupiki mogą rozmnażać się nawet co 23-24 dni. W zależności od wieku i wielkości samicy rodzi się od 5 do 30 w pełni rozwiniętych rybek. Dorosłe rzadko zjadają narybek ale jeżeli chcemy odchować większą jego ilość to najlepiej odseparować brzemienną samice do osobnego zbiornika. Młode są stosunkowo duże i od razu mogą przyjmować larwy artemii i rozdrobniony suchy pokarm. Karmione 2-3 razy dziennie rosną bardzo szybko. Wybarwiają się już po 3-5 tygodniach, a po 2-3 miesiącach osiągają dojrzałość płciową.
Ostatnio zmodyfikowano: 6 listopada 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
czy mogą być w kostce 30*
30* 30 30 l
Niestety nie, jest odrobinkę za małe
cześć. mam pytanie. co myślicie o obsadzie do 112 l. gupik tiger, gupik black bar, gurami mozaikowy i kakadu. może jeszcze jakies krewetki. czy to będzie razem ok. czy ma ktoś podobnie? pozdrawiam
któ uważa że ryby akwar można trzymać w kuli ? piszcie tak,można lub nie niemożna
Nie trzymaj ryb w kuli
NIE MOŻNA TRZYMAĆ RYB W KULI
Nigdy absulutnie NIGDY nie trzymamy ryb w kuli. Kula to pernamentny stres ryb, a za stresem idzie choroba. Niskie stężenie tlenu. Bardzo ograniczona przestrzeń.
W ogóle po co ta kula? Chcesz małe akwarium- proszę bardzo, w tej chwili można i 15l mieć, do wyboru do koloru. A akwarium koniecznie musi posiadać filtr i oświetlenie (od tego odbiegają wyjątki ale to już pole do manewru dla doświadczonych profesjonalistów).
mam dużo tych gupików dorobiłem się bo nie przypilnowałem i się namnożyły ale samczyki ładnie wygląndają w akwarium ganiają molinezje bo są odsadzone od samic
Jak to jest z rasą samiczki? Kupiłem samczyki yellow tiger i samiczki dobrałem na podstawie najbardziej zbliżonego odcenia do żółtego, jak to jest z dziedziczeniem kolorów u gipika endlera?
witam. Zastanawiam sie jakie ryby dodac do akwarium
mam w nim już
10 gupików eldera
3 gupiki pawie oczko
2 kiryski
2 glonojady
akwarium ma 54 litr obsadzone roślinami , temperatura 23 C i średni prąd wody
dobrze natlenione
Ja bym dodał kilka kirysków jeszcze, bo kiryski są stadne i lepiej się czują w ławicy, a jaki gatunek kiryska masz teraz?
dodać? chyba wywalić- jeśli te dwa glonojady to zbrojniki pospolite, pojemność akwa powinna być powyżej 100l. Jeśli woda średnio twarda zaproś krewetki amano, one zajmą się glonami i sprzątaniem. Skoro dobrze howają się gupiki, zaproś więcej gupika. Jak dobrze poszukasz znajdziesz ciekawe odmiany w sklepach czy ogłoszeniach, np moskiewskie granatowe. Ładnie też wyglądają białe, wyróżniają się na tle innych ryb.
Mam szybko się mnożą pięknie ubarwione polecam
Witam, zakładam akwarium 30l.
Planuję obsadę:
3-5 Gupików Endlera,
3-5 krewetek Neocardina Red cherry
Czy to dobry pomysł?
pozdr.
Jasne że tak u mnie żyją razem bez problemu. Dobrze jest mieć jakieś rybki w celu kontroli nad krewetkami. Pozdr.