Drobnotki nadobne - ryby akwariowe
Drobnotka nadobna (Neoheterandria elegans) – miniaturowa, atrakcyjnie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny Piękniczkowatych.
Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Występowanie
Ameryka południowa. Gatunek endemiczny występuje wyłącznie w rzece Rio Atrato, w departamentach Choco i Antioquia, w północno zachodniej Kolumbii. Zamieszkuje płytkie i zarośnięte obszary.
Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Charakterystyka i usposobienie
Ciało wrzecionowate, oliwkowo-zielone z jasnym brzuchem, miejscami zabarwione pomarańczowo-miedzianym kolorem. Wzdłuż ciała biegną ciemne poprzeczne pręgi, z których środkowa jest wyraźnie grubsza i ciemniejsza. Otwór gębowy w położeniu górnym. Płetwy przeźroczyste, grzbietowa i ogonowa zabarwione na pomarańczowo, a wszystkie nieparzyste obrzeżone opalizującym błękitnym kolorem, co jest szczególnie widoczne u dorosłych samic. Dymorfizm płciowy wyraźnie zaznaczony. Samica ma beczułkowaty brzuch, jest wyraźnie większa, krępa, dorasta do 2.5 cm długości. Mniejszy, smuklejszy samiec dorasta do 1.5 cm, a jego płetwa odbytowa przekształcona jest w spiczaste gonopodium. Płeć można rozróżnić już u narybku po osiągnięciu ok. 1 cm. Samiczka będzie miała dwie ciemne plamki – w środkowej części ciała i w okolicy późniejszej plamy ciążowej, gdy u samczyka będzie tylko jedna w okolicach odbytu.
Gatunek łagodnie usposobiony, spokojny, ale jednocześnie dosyć ruchliwy. Ryby większość czasu przebywają w górnych i środkowych partiach akwarium. Poruszają się wolno i często przystają w miejscu. W akwarium powinny być trzymane w niedużej kolonii. Samce wykazują niewielką agresję wobec rywali, atakują, stroszą płetwy i przeganiają się wzajemnie, nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Podczas rozrodu bywają także dość natarczywi w stosunku do samic, dlatego akwarium powinno mieć przełamaną linię widoczności np. roślinnością pływającą.
Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Odżywianie i karmienie
Niewybredne i wszystkożerne, akceptują większość oferowanych rozdrobnionych pokarmów. Szczególnie lubią niewielkie żywe i mrożone pokarmy takie jak Artemia, Oczlik czy Dafnia, ale nie pogardzą również pokarmami suchymi. W akwarium chętnie będą podskubywać glony, w przypadku ich braku, można podawać im pokarmy ze spiruliną.
Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Akwarium
Nie mają dużych wymagań, dla pary można pokusić się nawet o 20 litrowe akwarium, preferowane jednak większe. Dla grupy wystarczające będzie 30 l akwarium, miejscowo gęsto obsadzone roślinnością, z łagodnym ruchem wody. Lubią przebywać blisko tafli wody, wśród roślinności pływającej. Woda powinna być dobrej jakości, zaleca się podmiany ok. 40-50% przynajmniej raz w tygodniu.
Akceptują szeroki zakres parametrów wody, jednak najlepiej czują się w wodzie średnio twardej (10-15dGH), od obojętniej do lekko zasadowej (6.8-8.0 pH) o temperaturze 22-26°C. Mogą być trzymane w niższych temperaturach 18-21°C, żyją wtedy nieco dłużej, ale zdecydowanie wolniej rosną i rzadziej się rozmnażają. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych piękniczkowatych tolerują również wodę miękką.
Ze względu na swój niewielki rozmiar, nie pasują do typowych akwariów towarzyskich. Prawdopodobnie są bardziej płochliwe od pokrewnego gatunku Drobniczki jednodniówki (Heterandria formosa) i najlepiej je trzymać w akwarium gatunkowym lub w towarzystwie krewetek karłowatych.
Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Rozmnażanie
Podstawowym problemem podczas rozmnażania Drobnotki nadobnej jest wielkość narybku, który ma ok. 2-3 mm i nie jest w stanie przyjmować nicieni mikro, świeżo wyklutych larw artemii i innych podobnych pokarmów przez pierwszych kilka dni. Narybek początkowo wymaga mikropokarmów, ale rośnie stosunkowo szybko i może rozmnażać się już po 3 miesiącach życia.
Ciąża trwa ok. 30 dni. Ten gatunek, w porównaniu do innych piękniczkowatych, ma nieco inną metodę produkowania ikry, nazywaną superfetacją. Proces ten określany jest jako jednoczesny rozwój zarodków znajdujących się w kilku różnych fazach rozwoju. W dodatku woreczek żółtkowy u tego gatunku jest ubogi w składniki odżywcze, a rozwijający się narybek czerpie znaczną ilość substancji z ciała matki, za pomocą łożyska pęcherzykowatego, które działają w podobny sposób jak łożysko ssaków. Według niektórych badaczy, w początkowych fazach rozwoju, pokarm wchłaniany jest również przez nabłonek, który pokrywa całe ciało zarodka.
W wyniku tego procesu samica wypuszcza niewielką ilość narybku regularnie w pewnych odstępach czasu, zamiast wydawać cały miot podczas jednego porodu. W zależności od panujących warunków środowiskowych (drapieżnictwo, dostępność pokarmów, suszy itp.) narybek, w ilości 1-2 szt., może pojawiać się każdego dnia, lecz przeważnie co 2-3 dni. Cały poród danej partii miotu trwa zwykle ok. tygodnia i może liczyć od kilku do 20 sztuk narybku.
Dobrze karmione dorosłe ryby, w dobrze urządzonych akwarium, z dużą ilością roślinności, zazwyczaj nie zjadają potomstwa.
Ostatnio zmodyfikowano: 27 września 2019 r.- http://www.multihobby.net/?p=7312
- http://www.multihobby.net/?p=7284
- In Depth June 2016 – http://www.tfcb.org/wp-content/uploads/2010/11/June-2016-In-Depth.pdf
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
z mojej obserwacji ryby te żyją w rowach i bajorach w Hiszpanii, przy powierzchni i zwłaszcza przy brzegu zbierają się w stada. Być może tak się wygrzewają ale o przerobieniu w tym przypadku ciężko mówić. Przywiozłem parę maluchów i trzymane były na dworze w oczku, na jesieni od łowiłem koło 100szt. reszta została na zimę. Na wiosnę okazało się że przetrwały tylko samice.
ile moge trzymać w akwa 1080l żeby nie było w 1080l
Przeczytaj swój komentarz i powiedz o co ci chodzi
ILE SZTUK TYCH RYBEK MOGE TRZYMAĆ W AKWARIUM 1080L
GĘSTO OBSADZON
Jeśli będą jedynymi rybami w tym akwarium, to około 160
z moich dwuletnich doświadczeń ryba bardzo bardzo płochliwe najlepiej czuje się sama samice wobec siebie dość agresywne mam też jednodniowke w kostce gęsto zarośnięta i do tego tylko krewetki i tam widzę że czują się dobrze tak myślę gatunki bardzo mało płodne
witam chciałem dodać trochę nowych wiadomości na temat tych ryb mam prawie je od roku gatunek bardzo mało rozmnażający się bardzo płochliwe moim zdaniem nadają się do zbiornikiw bardzo gęsto zarośniętych lub obsadzone korzeńimi przy jedzeniu są bardzo płochliwe samce mimo że mam akwarium 50 litrów walczą ze sobą problem z odchowem młodych nie polega na małym pokarmie gdyż żywią się wszystkim poprostu może kiedyś był większy dostęp do tej ryby i można było dodać świeżej krwi teraz jest problem ja kupić mimo że na obecne czasy nie jest droga przydałyby się nowe informacji na tych stronach o różnych rybach bo informacje są powielane i nic wiecej
witam, problem jest w twoim akwarium. mam je w 128l na kranie i rozmnażają się od pierwszego dnia. ciągle widzę narybek, lecz mało widoczne ryby (cały czas są w pistii ukryte). obsada:
1+1 barwniak szmaragdowy
5 nepalek myanmarskich
kilka drobnotek dorosłych i kilka młodych
13 modrooków paskai
raki, cpo krewetki, ślimaki
Ile drobnotek może być w 30l akwarium z jakimi roślinami oraz bardzo kluczowe pytanie, czy ruch wody musi być czy ryby będą dobrze się czuły przy braku takiego ruchu? Z góry dzk
Aktualizacja w 40l akwarium:)
Wiem że nie pasuje to do tej ryby zbytnio ale jakie bardzo małe ryby stadne (do 3cm najlepiej jeszcze mniej) mogą być w akwarium z pH dość wysokim ~7.5 bo kranowe i nie wyskakują z wody?
ile mógłby dać do kostki 30l 30x30x30 i czy mógłbym dodać krewetki jeśli tak to ile i jakie ?
Parka i 5/6 Krewetek[jakich chcesz]
Ja w 56 l miewałem naraz prawie pod 100 Drobnotek i ze 300 Red Cherry. A NO3 musiałem dodatkowo dozować. To nie Gupiki, mają mały bioload.
Grzegorz to teraz pomyśl jak one bardzo cierpiały i pisz, że było im dobrze 🙂
SkylKiedyś Michał] Tak z czystej ciekawości, bo nie żeby mi się chciało wdawac w kłótnie. Miałeś kiedyś Drobnotki? Albo chociaż widziałeś je kiedyś na żywo? Czy też wiedze o nich i przerybieniu czerpiesz z Internetu?
Dla niezorientowanych (ale pragnących się czegoś dowiedzieć) precyzuję: 100 Drobnotek w różnym wieku to pod względem masy i bioloadu mniej więcej odpowiednik 5 platek albo 10 Pawich Oczek albo 10 Neonków. Nadal za dużo na 56 l? Tyle że ze względu na rozmiary i usposobienie zaryzykuję tezę że 100 Drobnotek będzie się w tych 56 l czuło lepiej niż 5 Platek albo 10 Pawich Oczek albo (lubiących sobie popływać) albo 10 Neonków.
Natomiast oczywiście takie rzeczy są możliwe przy bardzo gęsto zarośniętym (i zdrowo prowadzonym) zbiorniku z odpowiednią filtracją. Przy Drobnotkach też absolutnie niezbędna jest duża ilość roślin pływających. Jeśli chcemy dokładać do nich inne rybki to raczej tylko Otoski albo małe rybki denne.
100 ryb jak 5 platek? o tym to jeszcze nie słyszałem… miałem drobnotki nie są rybami spokojnymi, a wręcz przeciwnie, pływały wszędzie i w biorąc pod uwagę twoją teorie że 100 drobnotek jest jak 5 platek czy 10 neonków to tak NIE jest, cholera 100 ryb o długości 2cm w porównaniu do 5 ryb 6 cm? to jest po prostu śmieszne i jeszcze krewetki, polecam zapoznać się także w takiej dziedzinie jak przeliczanie ryb na zbiornik. Sam zobacz co piszesz porównujesz 100 ryb do 5!!! a te 5 jest o połowę większe tylko… człowieku co ty piszesz… Tak dalej Pseudo-akwaryści meczcie ryby i doradzajcie wiedzą ludziom którzy też zaczną przez was męczyć ryby!
to teraz jeszcze sobie dodaj 10 pawich oczek o długości 6 cm [w pełni dorosłych] na akwarium 56l! ale dla sprostowania, najlepszym przelicznikiem jest 1l wody na 1cm ryby to dodaj sobie KU*WA [przepraszam ale tacy pseudo-akwaryści jak ty] 6×10 to 60l A JE*ANE 100×2.5 250l plus KREWETKI To daje ok 600l Chłopie zastanów się co piszesz…
Po raz ostatni, bo naprawdę już mi się nie chce.
1. Kto powiedział ze 100 ryb o wielkości 2 cm? 100 ryb o wielkości jak to w stadzie od 3mm do 2cm – dorosłych samic było może z 10.
2. Długość nie jest najistotniejszym parametrem – bardziej liczy się masa i kształt ciała ryby (jak również jej przemiana materii i zachowanie). 6 cm wyrośnięta samica gupika na masę stanowi odpowiednik ok. 6-8 dorosłych Drobnotek (4f + 4m powiedzmy). Jeśli chodzi o bioload podobnie.
Przelicznik 1cm na 1 l (i wszystkie podobne) mają wartość jedynie orientacyjną. Wszytko zależy od specyfiki ryby. Owszem pomocne są jako orientacja dla początkujących akwarystów (tu ostrożności nie za wiele), ale dziwi mnie że ktoś jak rozumiem z doświadczeniem dalej się ich trzyma. Wszystko zależy od konkretnej ryby, zbiornika i sytuacji. I od tego czy uważnie obserwujemy i czy umiemy wyciągać wnioski.
3. Drobnotki i owszem pływają wszędzie, ale powoli i spokojnie. Wystarczy popatrzeć, żeby zorientować się że przy 100 Drobnotkach różnej wielkości w 56 l nie ma zupełnie wrażenia tłoku. Takiego jakie byłoby na przykład przy powiedzmy 20 Gupikach.
4. Owszem, istotne są parametry. Te jak pisałem były na bardzo niskim poziomie. W w.w zbiorniku azotany i fosforany bez dodatkowego dozowania w ciągu tygodnia zjeżdżały do zera.
5. Z moich pomiarów wynika, że w dobrze prowadzonym zbiorniku roślinnym bioload krewetek karłowatych jest zaniedbywalny. Chyba że ktoś nie potrafi prowadzić takiego zbiornika, ale to inna sprawa.
6. W w.w zbiorniku krewetki i Drobnotki umierały jedynie ze starości, nigdy na nic nie chorowały a rozmnażały się z wielkim entuzjazmem, co świadczy o ich samopoczuciu (Drobnotka jak wiadomo bywa pod tym względem czasami kapryśna).
7. Drobnotki to rybki stadne (choć oczywiście nie ławicowe). Dwie sztuki czułyby się zestresowane.
8. Ile ryb zatem można trzymać w 56l? Ile Platek? Moja odpowiedź to 5 dorosłych plus trochę narybku. Ile Ramirezek? Parka, ale na bardzo, bardzo upartego. Badisów? Harem 1+2. Ile Borarek? Do 30, jeśli akwarium jest prostokątne i mają przestrzeń do pływania. Ile Neonków Czerwonych w podobnym zbiorniku? Co nam wyjdzie z przeliczników? Moja odpowiedź to „zero”. Ile Danio Pręgowanych? Znowu moja odpowiedź to „zero”. Ile Drobnotek? Sto (nie dorosłych oczywiście) przy założeniu, że jest to odpowiedni dla Drobnotek, zdrowy i dobrze prowadzony zbiornik i że wiesz, jak to zrobić, żeby zapewnić rybkom dobrostan. Mniej, jeśli nie potrafisz tego robić. W pewnych przypadkach „zero”.
over
lle mogę trzymać samych w 720l
Do admina:
Będziecie/Będziesz jeszcze dodawać nowe ryby?
Gdyż moglibyście dodać kategorię oraz ryby olbrzymy akwariowe przykładowo Pirania Pacu, Arowana srebrna, sum czerwonoogonowy i płaskopyski itp.