Neoheterandria elegans (Henn, 1916)

Drobnotka nadobna - ryba akwariowe fot. rybyakwariowe.eu
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 20 l
 • Wymagane pH: 6.8 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Drobnotki nadobne - ryby akwariowe

Drobnotka nadobna (Neoheterandria elegans) – miniaturowa, atrakcyjnie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny Piękniczkowatych.

Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Występowanie

Ameryka południowa. Gatunek endemiczny występuje wyłącznie w rzece Rio Atrato, w departamentach Choco i Antioquia, w północno zachodniej Kolumbii. Zamieszkuje płytkie i zarośnięte obszary.

Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Charakterystyka i usposobienie

Ciało wrzecionowate, oliwkowo-zielone z jasnym brzuchem, miejscami zabarwione pomarańczowo-miedzianym kolorem. Wzdłuż ciała biegną ciemne poprzeczne pręgi, z których środkowa jest wyraźnie grubsza i ciemniejsza. Otwór gębowy w położeniu górnym. Płetwy przeźroczyste, grzbietowa i ogonowa zabarwione na pomarańczowo, a wszystkie nieparzyste obrzeżone opalizującym błękitnym kolorem, co jest szczególnie widoczne u dorosłych samic. Dymorfizm płciowy wyraźnie zaznaczony. Samica ma beczułkowaty brzuch, jest wyraźnie większa, krępa, dorasta do 2.5 cm długości. Mniejszy, smuklejszy samiec dorasta do 1.5 cm, a jego płetwa odbytowa przekształcona jest w spiczaste gonopodium. Płeć można rozróżnić już u narybku po osiągnięciu ok. 1 cm. Samiczka będzie miała dwie ciemne plamki – w środkowej części ciała i w okolicy późniejszej plamy ciążowej, gdy u samczyka będzie tylko jedna w okolicach odbytu.

Gatunek łagodnie usposobiony, spokojny, ale jednocześnie dosyć ruchliwy. Ryby większość czasu przebywają w górnych i środkowych partiach akwarium. Poruszają się wolno i często przystają w miejscu. W akwarium powinny być trzymane w niedużej kolonii. Samce wykazują niewielką agresję wobec rywali, atakują, stroszą płetwy i przeganiają się wzajemnie, nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Podczas rozrodu bywają także dość natarczywi w stosunku do samic, dlatego akwarium powinno mieć przełamaną linię widoczności np. roślinnością pływającą.

Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Odżywianie i karmienie

Niewybredne i wszystkożerne, akceptują większość oferowanych rozdrobnionych pokarmów. Szczególnie lubią niewielkie żywe i mrożone pokarmy takie jak Artemia, Oczlik czy Dafnia, ale nie pogardzą również pokarmami suchymi. W akwarium chętnie będą podskubywać glony, w przypadku ich braku, można podawać im pokarmy ze spiruliną.

Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Akwarium

Nie mają dużych wymagań, dla pary można pokusić się nawet o 20 litrowe akwarium, preferowane jednak większe. Dla grupy wystarczające będzie 30 l akwarium, miejscowo gęsto obsadzone roślinnością, z łagodnym ruchem wody. Lubią przebywać blisko tafli wody, wśród roślinności pływającej. Woda powinna być dobrej jakości, zaleca się podmiany ok. 40-50% przynajmniej raz w tygodniu.

Akceptują szeroki zakres parametrów wody, jednak najlepiej czują się w wodzie średnio twardej (10-15dGH), od obojętniej do lekko zasadowej (6.8-8.0 pH) o temperaturze 22-26°C. Mogą być trzymane w niższych temperaturach 18-21°C, żyją wtedy nieco dłużej, ale zdecydowanie wolniej rosną i rzadziej się rozmnażają. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych piękniczkowatych tolerują również wodę miękką.

Ze względu na swój niewielki rozmiar, nie pasują do typowych akwariów towarzyskich. Prawdopodobnie są bardziej płochliwe od pokrewnego gatunku Drobniczki jednodniówki (Heterandria formosa) i najlepiej je trzymać w akwarium gatunkowym lub w towarzystwie krewetek karłowatych.

Drobnotka nadobna - Neoheterandria elegans - Rozmnażanie

Podstawowym problemem podczas rozmnażania Drobnotki nadobnej jest wielkość narybku, który ma ok. 2-3 mm i nie jest w stanie przyjmować nicieni mikro, świeżo wyklutych larw artemii i innych podobnych pokarmów przez pierwszych kilka dni. Narybek początkowo wymaga mikropokarmów, ale rośnie stosunkowo szybko i może rozmnażać się już po 3 miesiącach życia.

Ciąża trwa ok. 30 dni. Ten gatunek, w porównaniu do innych piękniczkowatych, ma nieco inną metodę produkowania ikry, nazywaną superfetacją. Proces ten określany jest jako jednoczesny rozwój zarodków znajdujących się w kilku różnych fazach rozwoju. W dodatku woreczek żółtkowy u tego gatunku jest ubogi w składniki odżywcze, a rozwijający się narybek czerpie znaczną ilość substancji z ciała matki, za pomocą łożyska pęcherzykowatego, które działają w podobny sposób jak łożysko ssaków. Według niektórych badaczy, w początkowych fazach rozwoju, pokarm wchłaniany jest również przez nabłonek, który pokrywa całe ciało zarodka.

W wyniku tego procesu samica wypuszcza niewielką ilość narybku regularnie w pewnych odstępach czasu, zamiast wydawać cały miot podczas jednego porodu. W zależności od panujących warunków środowiskowych (drapieżnictwo, dostępność pokarmów, suszy itp.) narybek, w ilości 1-2 szt., może pojawiać się każdego dnia, lecz przeważnie co 2-3 dni. Cały poród danej partii miotu trwa zwykle ok. tygodnia i może liczyć od kilku do 20 sztuk narybku.

Dobrze karmione dorosłe ryby, w dobrze urządzonych akwarium, z dużą ilością roślinności, zazwyczaj nie zjadają potomstwa.

Ostatnio zmodyfikowano: 27 września 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 20 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: brak danych
 • Dostępność: rzadka
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 1

 1. Szymson

  Do admina:
  Będziecie/Będziesz jeszcze dodawać nowe ryby?
  Gdyż moglibyście dodać kategorię oraz ryby olbrzymy akwariowe przykładowo Pirania Pacu, Arowana srebrna, sum czerwonoogonowy i płaskopyski itp.

  Odpowiedz