Zmienniaki Plamiste – Platki - ryby akwariowe
Zmienniak plamisty, Platka, Platynka (Xiphophorus maculatus) – niewielki, popularny gatunek ryb akwariowych należących do rodzaju Xiphophorus. Potoczna nazwa gatunku Platka (Platy) wywodzi się z poprzedniej nazwy naukowej rodzaju czyli Platypoecilus.
Znanych jest 11 różnych gatunków Platek. Identyfikacja jest nieco skomplikowana, gdyż do rodzaju Xiphophorus należą również bliskospokrewnione Mieczyki, w dodatku wśród nich znajdziemy Mieczyka nazywanego Platką X. xiphidum. Większość różnorodnych barwnych form Zmienniaków spotykanych w hodowli akwariowej pochodzi z gatunku Xiphophorus maculatus.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Występowanie
Ameryka Środkowa. Zasięg naturalnego występowania jest dość wąski i obejmuje Meksyk, Belize, Honduras, Gwatemalę i Nikaraguę.
Gatunek preferuje wody peryferyjne, takie jak rowy melioracyjne, stawy, rozlewiska, zalane pastwiska i bagna, z mulistym dnem i gęstą roślinnością. Spotykany również w bliskości korzeni i pod miejscami z zieloną roślinnością zwisającą z brzegów strumieni. W miejscach tych nurt wody przeważnie jest zerowy lub łagodny, ale wzdłuż strumieni może być umiarkowany. Niektóre populacje wystawione są stale na działanie promieni słonecznych, inne chowają się w zacienieniu gęstych drzew, przez które przebijają jedynie smugi światła. Średnie odnotowane temperatury w większości miejsc wynosiły 23-24°C.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Charakterystyka i usposobienie
Samce osiągają do 4 cm długości, a samice do 6 cm. Samce wyróżnia przede wszystkim zmodyfikowana płetwa odbytowa zwana gonopodium, które służy im do zapłodnienia samicy. Gonopodium kończy się tuż przed podstawą płetwy ogonowej, nie posiada błoniastego zgrubienia, a jego trzeci promień ma mocny haczyk. Samice są większe i pełniejsze od mniejszych i smuklejszych samców. Gatunek pod względem anatomicznym charakteryzuje płetwa grzbietowa mająca od 7 do 11 promieni (zwykle 8-10), ilość łusek w linii bocznej od 22 do 25 łusek (zazwyczaj 23-24) oraz 26-28 kręgów (zwykle 27-28). U podobnego wyglądem gatunku X. variatus płetwa grzbietowa ma zwykle 10-12 promieni, a linia boczna 24-25 łusek. X. maculatus, w odróżnieniu od równie popularnego mieczyka X. hellerii, nie posiada wystającego z dolnych promieni płetwy ogonowej miecza.
Ze względu na dużą liczbę i odmienność siedlisk oraz skłonność do hybrydyzacji ubarwienie ciała jest bardzo różne. Ryby z dzikich populacji są mniej kolorowe niż odmiany ozdobne i mogą być jasno szaro zielone z ciemnymi nakrapianymi łatami lub bez nich. Ryby ozdobne hodowane w niewoli zazwyczaj wykazują jaskrawe zabarwienie, w tym pigmentację pomarańczową, czerwoną, brązową, żółtą i czarną. Pas środkowo-boczny jest nieobecny.
W handlu spotykanych jest wiele odmian barwnych o mniej lub bardziej wymyślnych nazwach np. Mickey Mouse, wagtail, comet, salt and pepper, tęczowa, mysia, golden. U Myszki Mickey, patrząc z przechyloną o 90° głową na jej ogon, zobaczymy zarys głowy sławnej bajkowej postaci Disneya. Komety poznamy po ciemnych smugach na górze i dole płetwy ogonowej. Najbardziej powszechny Wagtail ma cały ogon zabarwiony na czarno.
Są rybami o bardzo pokojowym usposobieniu i nigdy nie dręczą innych ryb, nawet samce nie wykazują wobec siebie agresji, co zdarza się w przypadku mieczyków czy molinezji. W okresie rozmnażania samce są dość natarczywe i mogą zbytnio stresować samice. Z tego względu, w akwarium zaleca się trzymanie w przewadze samic – na każdego samca powinny przypadać dwie trzy partnerki.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Odżywianie i karmienie
Zmienniaki są wszystkożernymi rybami. W środowisku naturalnym odżywiają się zarówno pokarmem zwierzęcym, roślinnym i detrytusem. Procentowy udział rodzajów pokarmu w ich diecie zależy od miejsca występowania. Na przykład u zbadanych ryb z rzeki Brisbane w Australii, przeważały krewetki, owady i ich larwy. Natomiast u osobników z Indonezyjskiego jeziora przeważał detrytus, a mniejszy udział miały larwy owadów.
W akwarium można podawać im wysokiej jakości pokarmy suche w płatkach lub granulkach oraz żywe i mrożone np. dafnię, artemię, wodzień oraz pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny. Ryby najlepiej karmić małymi porcjami 2-3 razy dziennie.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Akwarium
Dla niedużej grupy 10-12 osobników odpowiednie będzie akwarium o długości min. 60 cm, najlepiej z miękkim piaszczystym podłożem (które ryby lubią przebierać), miejscami z gęstą roślinnością i rozległą przestrzenią do pływania. Do dekoracji można użyć płaskich kamieni, z których Platki lubią zeskrobywać glony. Należy unikać czegokolwiek, co mogłoby zakwasić wodę. W akwarium sprawdzą się drobnolistne gęste rośliny np. mech Java, Kabomba (Cabomba), Wywłócznik (Myriophyllum), Moczarka (Egeria), chociaż niekiedy mogą być one przez ryby skubane.
W przypadku filtracji może sprawdzić się każdy rodzaj filtra. Ważne, aby nurt wody nie był zbyt silny, gdyż nie są mocnymi pływakami. Woda powinna być twarda od 12 dGH i zasadowa, między 7.5-8.0 pH. W celu uzyskania odpowiednich parametrów pomocne może być włożenie skały koralowej lub zmieszanie podłoża z piaskiem koralowym czy rozkruszonymi muszlami. W wielu rejonach Polski woda w kranie jest twarda i prawdopodobnie będzie miała właściwości zbliżone do zalecanych.
Platki pasują do wielu akwariów towarzyskich. Niezaleca się hodowli z innymi gatunkami Xiphophorus, z którymi będą się krzyżować. Dobrym towarzystem może być np. Danio rerio, Jordanelka floryndzka, Tęczanka neonowa.
Zmienniak plamisty – Platka - Xiphophorus maculatus - Rozmnażanie
Platki rozmnażają się w niesamowitych ilościach. Są bardzo szybko aktywne seksualnie. Dojrzałość płciową osiągają najwcześniej w wieku 10 tygodni, najpóźniej w wieku 32 tygodni. Wydaje się, że szybkość rozwoju seksualnego zależna jest bardziej od przyrostu masy niż czasu. Samice produkują dużo narybku. W zależności od wieku i wielkości samica podczas porodu jest w stanie wydać od 20 do 80 w pełni uformowanych rybek, a po kolejnych 24 dniach może już znowu rodzić. W ciągu jednego roku dorosła samica może urodzić ok. 1200 rybek. Zakładając, że połowa z potomstwa będzie samicami… można sobie wyobrazić, jak mogą rozmnażać się w akwarium. Mimo prób kontroli takich jak ograniczanie pokarmu czy obecności innych drapieżników niemal pewne jest, że co pokolenie ryb będzie przybywać.
Jeżeli chcemy rozmnażać Platki w większych ilościach, to niezbędne będzie osobne akwarium o długości min. 45 cm, z filtrem i grzałką, w którym umieścimy brzemienne samice. Są one łatwe do rozróżnienia, gdyż mają wyraźnie rozdęte brzuszki. Na dnie zbiornika można umieścić duże kępy mchu, w którym narybek znajdzie schronienie. Alternatywnie można wyłożyć dno szklanymi kulkami (narybek po porodzie opada na dno). Kiedy samica wyraźnie schudła, prawdopodobnie pojawił się też narybek i można ją z powrotem przełożyć do głównego akwarium.
Narybek po narodzinach jest dość duży i łatwo go wykarmić np. drobnym sproszkowanym pokarmem. Samice są zdolne do magazynowania mlecza, co oznacza, że rozdzielenie płci nie jest sposobem na zatrzymanie rozmnażania. Jeżeli zakupiona samica miała wcześniej kontakt z samcem, to są duże szanse, że będzie w ciąży.
Popularność
Popularność Platek sprawiła, że często z niewoli trafiają do środowiska naturalnego. Ich dzikie populacje zamieszkują tak odległe regiony, jak Jamajka, Indie, Singapur, Japonia, Australia, Stany Zjednoczone, Stany Ameryki, Arabia Saudyjska, Brazylia, Nigeria i wiele innych. W niektórych przypadkach zostały wprowadzone celowo, nazbyt optymistycznie, jako ostateczna próba kontroli komarów. Błędnym myśleniem było przeświadczenie, że Platki zjadając larwy komarów, przyczynią się do zmniejszenia częstości występowania chorób przenoszonych przez komary np. malarii. Niestety najczęściej kończy się to tak, że eliminują konkurencyjne lokalne gatunki, zjadają nieco larw, po czym niszczą cały ekosystem. To niestety prowadzi do stałej obecności komarów, a w najgorszym scenariuszu nawet ich przyrostu.
Biorąc pod uwagę wszechobecność X. maculatus w handlu, w oczy rzuca się brak dzikich okazów. Dzika forma jest względnie nijaka, ale ma swój urok i skupia uwagę bardziej hardkorowych wielbicieli gatunku, dla których znalezienie dzikiej krwi stanowi niejako wyzwanie.
Choroby
Różnorodne kolorowe odmiany Platek nie są jedynie wynikiem chowu wsobnego. W grę wchodzi także mieszanie genów. Pigmentacja dodawana jest też poprzez krzyżówkę z innymi gatunkami Zmienniaków lub Mieczyków. Niestety przez to hybrydy są bardziej podatne na choroby niż okazy dzikie, które noszą gen R. Gen ten odpowiada za odporność i hamuje rozwój nowotworów, a krzyżowanie eliminuje ekspresje tego genu. W handlu na przykład nierzadko spotyka się osobniki z guzami.
Ozdobne formy są podatne na szereg chorób. Niektóre z nich łatwo zdiagnozować i wyleczyć inne mogą przysporzyć wielu kłopotów. Na przykład ospę rybią łatwo rozpoznać i wybrać odpowiednią kurację, ale grzybica jamy pyszczka jest w rzeczywistości zakażeniem bakteryjnym wywołanym przez Flavobacterium. Ponieważ ryby nieustannie skubią otoczenie, obszar pyszczka jest bardzo podatny na niewielkie urazy. Dlatego też, w zaniedbanym zbiorniku może łatwo dojść do nadkażenia bakteryjnego, a następnie wybuchu epidemii. W takim przypadku wielu hodowców często sięga po niewłaściwe środki przeciwgrzybiczne zamiast przeciwbakteryjnych. Zazwyczaj zaraz obok Flavobacterium pojawia się również Costia lub Tetrahymen, które są trudne do wyleczenia i wymagają szybkiego działania. Najczęstszym sygnałem wybuchu epidemii jest zmiana zachowania ryb np. apatia.
Większość problemów zdrowotnych w akwarium bierze się z zaniedbania i pogorszenia jakości wody. Jej regularna podmiana i odmulanie podłoża ograniczy czynniki chorobotwórcze.
Pomimo powyższego, Platki wciąż są uznawane za jedne z bardziej tolerancyjnych i łatwo adoptujących się do różnych warunków gatunków ryb akwariowych.
Ostatnio zmodyfikowano: 9 listopada 2019 r.- https://www.cabi.org/isc/datasheet/59752#tosummaryOfInvasiveness
- Practical Fishkeeping 03 2017
- Practical Fishkeeping 09 2014
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
witam! aktualnie posiadam akwarium 240l
mam 12.platek i 12 kirysków i ośrodki, co mógłbym dodać do tej obsady? jaka ryba dobrze dogada się z platkami? za wszystkie sugestię bardzo dziękuję
A jaki wystrój akwarium, temperatura, parametry wody?
czy mógłbym platki trzymać w 54l czy tak średnio po pisze że minimum
Witam. Platki są dość spore, lubią popływać i bardzo chętnie i skutecznie powiększają swoją populację. U mnie pływały w 126 l. Osobiście uważam że każdemu żywemu stworzeniu trzeba zapewnić jak najlepsze warunki – w tym przestrzeń życiową – a 54 l nie zapewnią tego temu gatunkowi. Pozdrawiam.
dla płatek to minimum 300 litrów
Mam pytanie czy do akwarium 63l z obsadą
1x zbrojnik pospolity
8x kardynałek chiński
10x neon inessa
Mogę dorzucić jeszcze 6 płatek?
Jeżeli chodzi o ilość ryb w akwarium jest kilka szkół. Jedna z nich mówi że łączna długość ryb (czyli ile cm osiągają dorosłe osobniki) nie może przekraczać długości najdłuższego boku akwarium. Czyli mając 6 ryb które osiągają do 6 cm i 2 do 4cm wyjdzie nam 44 cm. Więc do akwarium 69 będzie dobrze. (To tylko przyklad) inna szkoła mówi o tym by na 1 cm ryby na 30 cm² powierzchni w akwarium. Należy uwzględnić jeszcze rosliny kamienie i korzenie które zajmują miejsce.
Ja mam za dużo ryb ale trudno jakoś muszą sobie poradzić. (5 x 6cm + 2 x 4cm + 9 x 3 cm + 7cm +5 cm = 72 cm na 60 cm długości akwarium) Ale przecież nie wyrzucę:)
obydwie zasady idiotyczne, bo centymetr ryby centymetrowi nie równy. czy 1 dorosła pielęgnica meeka jest równa 5-7 razborom borneańskim? chyba każdy jest w stanie ocenić na oko że w jednym z tych przypadków masa ryb a więc i ilość wydalanych zanieczyszczeń będzie kilkadziesiąt razy większa. zgodnie z tą zasadą para takich pielęgnic w standardowym 25l miejsca ma aż nadto… tak samo cienki i długi piskorek nie jest równy masywnej rybie tej samej długości. kierując się takimi zasadami, każde akwarium z dużymi rybami będzie przerybione. dlatego zawsze należy to oceniać indywidualnie, a przynajmniej brać pod uwagę wszystkie wymiary ryby, nie tylko długość. i przy tym też brać pod uwagę że ryba potrzebuje trochę miejsca żeby sobie popływać, trzymanie w zbyt małym zbiorniku zmniejsza aktywność ryb co przekłada się na zdrowie i długość życia. więc przykładowo stadko małych razborek w kostce może i nie wytworzy nadmiaru substancji toksycznych, ale co to za życie kiedy w którą stronę nie popłyną zaraz jest ścianka akwarium? razbory nieprzypadkowo, bo niestety modne jest umieszczanie ich w nanoakwariach, a każda ryba ławicowa potrzebuje więcej przestrzeni niż zbliżonych wymiarów ryba nie-ławicowa. dlaczego nikt nie wykorzystuje ich małych rozmiarów by stworzyć piękną 100+ ławicę, tylko wszyscy wpychają je do tych akwariów wielkości kotnika? no i właśnie, ławica – ryby ławicowe w naturze pływają w tysiącach jak i nie więcej. każdy kto miał okazję poobserwować dużą ławicę potwierdzi że zachowania ryb są wtedy inne niż w stadkach 8-10 szt, a ryby czują się pewniej, nie chowają się i często przestają być agresywne i dręczyć inne gatunki. jak więc można mówić że 10szt jest ok? zamiast mieszać 2, 3 czy 5 gatunków ławicowych po 10szt z każdego zawsze lepsza będzie jedna, większa ławica. ryby będą bardzo wdzięczne, obserwacja przyjemniejsza a ryzyko konfliktów między zwierzakami mniejsze.
Witam moge dosłac zdjecie mojej platki pintail micky mouse wagtail nie ma na planszy 😉
Mam 5 młodych płatek, 2 samce i trzy samice. Jedna Platke mam dorosla. I te dwa samce non stop podgryzają dorosla samice. Wręcz ja katują, gryza ja i w grzbiet i w głowę, wszędzie gdzie się da. I robią to non stop. Ona już momentami nie ma siły uciekać i się zatrzymuje a oni ciągle ja gryza. O co chodzi ? Przecież to spokojne ryby. I jest przewaga samic.
Witam. Najlepiej będzie jak znajdzie Pan nowy dom dla tej samicy lub obydwu samców (bo szkoda rybki i zapewne przy takim życiu skończy źle). Owszem platki to spokojne rybki ale czasami pewne osobniki nie tolerują innych – jak to w życiu (z resztą u każdego gatunku). Miałam podobną sytuację 1 samiec i 2 samice , wszystko było ok. a po roku samiec „znienawidził” jedną z samic i atakował jak ją tylko dojrzał. Tylko że moje akwarium jest na tyle duże i zarośnięte że samica mogła spokojnie żyć (nie licząc tych ataków).
Fajna rybka, jak kiedyś je miałem bardzo lubiły pływać z molinezjami „)
PS Zrobicie artykuł o piękniczce błękitnookiej? Bardzo fajna ryba, tak jak platka.
Też bym chciał artykuł o piękniczce błękitnookiej, moja ulubiona ryba akwariowa, choć trudno dostępna, może ktoś napisze…
Napisałem artykuł o piękniczce błękitnookiej, moim zdaniem fajna rybka. Zobaczymy czy się przyjmie o moderatorów. 😉
Platynki dojrzewają czasami nawet do 8 tygodni. Wszystko zależy od warunków jedzenia jakości wody i wielkości akwarium
. Bądź cierpliwy i obserwuj je. Pozdrawiam
Ja mam w akwarium dwie platki red mickey mouse i ostatnio zakupiłem dwie platki blue mickey mouse
Hej, platki mam juz od 3 miesięcy i bardzo polecam te rybki,są bardzo przyjazne dla innych, są bardzo wytrzymałe miałem przez jakies 2 tygodnie NO3 na poziomie 60 wszystkie przeżyły i miały się dobrze kupiłem około 10 rybek na początek a teraz mam 10 dorosłych 10 takich średniaków (2cm) i kilka takich które mają kilka dni wszystkie wyszły z 2 samic które nadal są w ciąży.
Czasem można zauważyć jak lubią poskubać glony.
Rybki bardzo aktywne, bardzo ciekawe i bardzo łatwe w utrzymaniu
Moje akwarium 72l ph 7,6 GH 16 NO2 0 NO3 0
Nawożę kilka razy w tygodniu Co2 oraz mikro i makro
Karmię tylko suchym
Hej, mam pytanie. Ile trwała ciąża u twoich platek?
Witam, mam akwarium 30l a w nim 2 samice i 1 samiec gupika endlera, 1 samice i 1 samca platki gold red i kiryska. Mam je od 6 października i samica platki jest w ciąży ( taką dostałam w sklepie) . Zastanawiam się kiedy i czy w ogóle przekładać ją do kotnika.
Za małe akwarium. Po za tym wszystkie ryby jakie w nim masz są stadne więc powinno być tak-akwarium min 50-60l gupików dokupić z 3-4 i platynek tak samo kirysków też powinno być min 5 ale to też zależy jaka odmiana.
Pozdrawiam i mam nadzieję że rybki będą w lepszych warunkach 😉
Hejka, mam pierwsze rybki w akwarium. 2 gupiki 2 platki. W pierwszy dzien samiec gupika zdechl sybko, platki go atakowaly od poczatku. Dziesiaj (dzien 3) widze jak platki podgryzaja czasami samiczke gupika a ta chowa sie za filtrem przy powierzchni wody. Wyglada na to ze sie dusi. Mam 54 litrowe akwarium, grzalke, filtr wody i dodatkowo napowietrzacz. Jak karmilam dzisiaj to tylko platki zjadly, gupik nie zainteresowal sie wcale pokarmem. Nie wroze jej przezycia wiec zastanawiam sie jakie rybki dokupic gdy zdechnie, bo raczej nie gupiki. Dokupie samiczke platka i co proponujecie? chce miec 4-5 rybek na poczatek.
A ile dni temu wlałeś wodę?
tydzien temu. Dolalem bakteri i nawozu dla roslin i soli, jak mi kazano w sklepie
Dodam jeszcze ze zauwazylem ze samiczka platka ma czarna kropke w brzuszku (ciaza?) nie wiem jak dlugo taka juz kupilem. Jak poznac kiedy ja przelozyc do kotnika czy jak to zwal? i czy trzeba przenosic jak mam 1 parke teraz
Jak chcesz 4-5 rybek to się bierze jeden gatunek. Nic dziwnego że zdychają i są agresywne jak masz ich za mało co kończy stresem czyli śmiercią albo agresją w stosunku do innych ryb. Najlepiej będzie jak wydasz gupika i dodasz platynek.
Hej mam od tygodnia 2 platynki i od wczoraj zauwazylam ze jedna z inch teraz clay czas siedzi w kacie za filtrem. Je normalnie od czasu do czasu wyplynie i wraca zpowrotem zaczynam sie martwic czy ona nie jest chora.
Witam. Ja mam 5 platynek i jednego samca. Miesiąc temu przy czyszczeniu akwa zostały znalezione i uratowanie dwie malutkie platynki. Są jak narazie w oddzielnym akwarium. Przed ich narodzinami zupełnie żadna z samiczek nie była aż tak gruba żeby miała rodzić i dlatego nie była przełożona do kotnika. Za dwiema samiczkami wciąż pływa samiec i jedna jest troszkę grubsza ale nie aż tak jak to wygląda na niektórych zdjęciach. Oprócz tego moja jedna rybka mieczyk ma czarną plamke w brzuchu ale też nie jest aż tak gruba, tą plamke ma już około 4 tygodni. I już sama nie wiem kiedy te rybki można przenieść do kotnika. Jakie będzie ich zachowanie przed porodem. Proszę o poradę.
Powinny uciekać i się chowac
Czarna plamka w brzuchu platki to ciaza? ja moja kupilam i na drugi dzien zauwazylam ze ma plamke. W sklepie zoologicznym byly trzymane razem samce i samiczki. Jak mam poznac kiedy ja przeniesc do kotnika ?
A 1 zbrojnik na taki baniaczek styknie? Chcę wiedzieć ile docelowa liczba platek może być w akwarium I czy np. 4 żałobniczki będą w miarę zjadały ten narybek?
A jak nie zbrojniczek to co na Dno?
I czy polecacie jakieś sklepy lub hodowców w warszawie najlepiej okolice Ursusa i Włoch
Cześć
Polecicie ile platek (zmienniak plamisty) dać do akwarium 60x30x40 (dł.sze.wys.) chciałbym dać do tego tylko ze 2 zbrojniki niebieskie
O rozmnażanie się nie martwię. Jakby było za dużo małych to dokupię jakieś małe rybki o większym pyszczku
4/5 sztuk + zborjniki
4/5 sztuk? z tego co przeczytałem to w akwarium 54l 10-12 platek a moje ma 72l
Czy np. 15 platek będzie spoko?
Wziąłem pod uwagę że się rozmnożą sam napisałeś że jak będą młode to DOKUPISZ jeszcze więcej ryb więc zobacz, zaczynasz z 4/5 po mięsiącu masz już 30 samych platek już takich większych ok 1.5cm czyli 4/5 dorosłych + 30 młodych + 2 zbrojniki to już jest bardzo dużo a ty w sytuacji rozmnożenia chcesz dołożyć jeszcze więcej
Zauważ że połowę obsady zajmuje parka zbrojników niebieskich które 1. Będą dość spore 2. Za pewne się rozmnożą i nie pisz mi że kupisz 2 samce czy coś bo się zatłuką i będą nici z 2 zbrojników
A 1 zbrojnik na taki baniaczek styknie?
Chcę wiedzieć ile docelowa liczba platek może być w akwarium
I czy np. 4 żałobniczki będą w miarę zjadały ten narybek
No chyba że coś innego na dno
Wiecie moze ile moge dać PLATEK do akwa 72l
Chce zrobic akwarium tylko z platkami i 2 zbrojnikami niebieskimi
Z góry dzięki
Ile byś nie wpuścił to jeśli będzie wśród nich parka to za chwilę nie będziesz wiedział co zrobić z nowymi platkami 🙂 Ja miałam 2 samce i 4 samiczki. Po dwóch miesiącach miałam ich już 40 🙂 Tak szybkie żyworódki lepiej trzymać jednopłciowe lub z parką mięsożernych, które w naturalny sposób będą regulowały populację.
Katarzyna słyszałem ze zmienniaczki zjadają ikre jak tak to chyba nie ma co sie martwic o duzy przyrost a jak nie to jakie małe drapieżniczki polecasz do takiego 72 litry
Tomasz PLATKA a nie PALETKA paletki musza miec duze akwa powyzej 250l
Owszem zjadają swoje małe ale jak akwarium będzie mocno zarośnięte drobnolistnymi roślinami lub mchem to zawsze się jakieś uchowają. Poza tym Platka rodzi co tydzień po kilkanaście – kilkadziesiąt sztuk. Ja do platek polecam coś co ma większy pyszczek – żałobniczki lub jakieś pielęgniczki o podobnych wymaganiach. Ale tak czy inaczej zawsze jakieś maleństwo się uchowa i będzie ich coraz więcej no nie ma zmiłuj. Poza tym „karmienie” narybkiem innych rybek jest jakieś takie mało humanitarne. Dlatego mimo wszystko polecam jednopłciowe żyworódki.
Czyli polecasz tetre czarną może spróbuje ale nadal mnie nurtuje pytanie ile platek sie zmieści do takiego baniaczka jak np. dodam z 5 żałobniczek
Co o takiej obsadzie sądzisz
Myślę że 1+3 platek i 6 żałobniczek i coś na dno – kiryski (6 sztuk ) lub otoski (5 sztuk) będzie ok. Tylko nie kupuj żałobniczek fluo bo to masakra z „tworzeniem czegoś takiego” i śmiertelność duża. Chociaż ja nadal byłabym za jakimiś pielęgniczkami (może dlatego że sama mam borelli i ramirezy ale w 126l) Pozdrawiam
Witam mam pytanie czy 54l mógłbym trzymać osiem sztuk zmienniaka plamistego z parką pielęgniczek ramireza ?
jeśli nie będzie innej obsady to powinno być ok.
Osiem sztuk to za dużo. 3 to max ale ile byś nie wpuścił i tak za chwilę się rozmnożą i będzie zupa rybna chyba że ramirezy dadzą radę je skonsumować.
Witam. Może ktoś bardziej doświadczony będzie w stanie odpowiedzieć na moje pytanie. Mam gromadkę platek które się rozmnażają i rodzą się tylko samiczki. Wiem, że wśród niektórych gatunków np.temperatura wpływa na płeć . Nigdy nie miałam takiej sytuacji w swoim akwarium. W ramach eksperymentu temp. w akwarium ustawiałam w zakresie tolerancji rybek raz wyższą raz niższą w czasie ok. 6 miesięcy. Nic to nie zmieniło i cały czas mam tylko nowe samiczki. Dlaczego tak się dzieje ?
Mój samiec goni drugiego samca i chce go zapłodnić! Rozumiem jakby walczyły dwa samce (co umnie działo się nie raz) ale że chce zapłodnić drugiego? Może ktoś wie co się dzieje.
czy jesteś pewien co do płci ryb? zmienniaki tak jak miecze mogą zmieniać płeć i ten dominujący samiec czasem zmienia się w samice ale gonopodium zanika bardzo powoli
O tym nie wiedziałem że platki mogą zmieniać płeć ale właśnie to samiec dominujący gania drugiego samca.
tu nie jestem w stanie pomóc
U mnie np. Jak samiec goni za samicą by ją zapłodnić to w tym samym czasie drugi samiec chce zapłodnić pierwszego samca gdy ten goni za samiczką. I się zastanawiam czemu to tak?
Chcem mieć w akwarium 50 litrowych
8 platek
2 gupik pawie oczko
1 parę pielęgniczek ramireza
Może 4-6 danio pręgowanych
Czy wszystko będzie ok? I jaka jest najlepsza temperatura do rozmnażania platek?
dla tych ryb to dodaj jedno 0 i będziesz mógł hodować w takim litraży ,a i tak nie wszystko pasuje
Albo Danio albo Ramirezki ale do 50l z tego co wypisałeś wrzuciłbym MAX: 2 Samce Gupika i 8 danio i tyle
Ja bym dała:
Para Ramirezek
12 Platek
6 Gupików
Otoski na dno.
Danio wolą zimniejszą temperature i dużo przestrzeni
Daniel, naprawdę w 500l chciałbyś mieć 16 rybek? Według mnie tam można mieć chociaż z 80, a Sky danio nie można w takim małym. Ja bym tam dała:
Parkę Ramirezek
12 Platek
I może kilka otosków na dno
Może być trochę źle jak będą ramireza ale jak będzie maksymalna temperatura 26 C to wszystko będzie dobrze. Jak dasz wyższą temperaturę to danio pręgowany będą zdychać!!!
Spinosaurus Poland w 25 Danio zaczynają zdychać po max 2 miesiącach
Ja mam prywatną małą chodowle i cały czas są w temperaturze 25-26 stopni C i bardzo dobrze żyją i się rozmnażają. 1 samice mam od początku mojej akwarystyki i cały czas miała 25-26 stopni Ci żyje u się rozmnaża.
1 Mogą żyć ale one powoli się duszą 🙁 a 2 hodowla a nie chodowla 🙂
Podobniesz one się duszą. Ale tylko mi zdychały z chorób. Może te duszenie zależy od parametrów wody. I dzięki że mnie poprawiłeś.
Duszenie w 25-26 nie jest aż tak poważne ok roku przeżyją bezproblemowo, mój znajomy miał 29 stopni w akwa i dziwił się że danio zdychają a przecież to „odporne rybki, bo internet nie kłamie” myślał że te barwione są też tak odporne i jeszcze się z nimi „bawił” wyciągając je z wody podrzucając i wrzucając
z powrotem, tego już nawet nie byłem w stanie komentować… teraz bo wytłumaczeniu wszystkiego ogarnął się
No dobrze że po wiedzieliście czy mogą być razem ale jaka jest najlepsza temperatura do rozmnażania platek?
18-26 to jest tak samo jak z molkami, gupikami i meczykami, mnożą się zawsze i wszędzie 🙂
Myślę, że płatki i ramirezy mają całkiem odmienne wymagania odnośnie parametrów wody. Ta samo jak gupiki i danio.
Mariko… Platki i Ramirezki mają jakieś wspólne parametry, jedynie danio nie pasuje co już koledze napisaliśmy na dole…
Bardzo fajna i spokojna ryba. Łatwo się rozmnaża i miesza. U mnie powstała nowa odmiana żółto-zielona.
ciekawe! żółto zielone muszą wyglądać świetnie lubię eksperymentować z platkami, mieszanie ich…
Moimi ulubionym wariantem jaki mi wyszedł jest fioletowy
Molinezja Ostrousta i Zmienniak”White mickey[biała z myszką mikim na ogonku]”
Mam jedną dorosłą platkę samiczkę i samca gupika. Od czerwca rodzą się małe rybki. Były już trzy mioty. W tej chwili mam ok 30 dzieci w różnym wieku. Większość to mini platki ,ale kilka wygląda jak gupik. Nie wiedziałam,że mogą się krzyżować. Mieliście taką sytuację????
Ja również mam sytuację zmieszania się samicy platki z samcem gupika. Wszędzie na forach ludzie piszą, że nie jest to możliwe, a jednak taka krzyżówka istnieje w moim akwarium. Miałam tylko jedną platkę na resztę gupików.
Zyworódki takie jak gupiki, platki i molinezje po jednym zapłodnieniu mogą przechowywać długo materiał genetyczny i rodzić bez udziału samca. Krzyżują się platki i molinezje ale nie z gupikami.
Chciałbym jeszcze dodać, że platki to bardzo przyjazne rybki. Na początku jak jedną kupiłem, do drugiej, to niby przez kilka godzin była nieśmiała, a teraz bawi się z innymi i w ogóle.
Hej ostatnio w moim Akwarium pojawiły się małe platynki maluchy są całe w paski. Nigdy nie widziałam platynek w paski ??
Jakie masz jeszcze ryby w akwarium ?
Mam problem. Platki obgryzają mi rośliny, a podaję im suchy pokarm (roślinny i zwykły) Niewiem co mam zrobić? Proszę napiszcie coś w komentarzch. Słyszałem, że można je karmić sałatą czy szpinakiem ale niewiem jak się to przygotowuje.
Spróbuj posiekać drobno (BARDZO DROBNO) sałatę i podaj ją w miejsce, w którym najczęściej przesiadują twoje platki. Suchy pokarm jest dobry do urozmaicenia diety: ja osobiście podaję moim mrożone larwy ochotki, kryl (drobny), żywe larwy komara, suchy pokarm roślinny (stosunkowo mało) i małe korzenie pistii (w sklepie dali mi pistie i przez przypadek korzonki) Spróbuj posadzić coś przypominającego kabombe – kiedyś miałem i wcinały ją jak wściekłe, a roślina szybko odrastała, niestety w UE już niezbyt legalna. Platki pięknie wybrawione, bardzo energiczne oraz mnożą się jak wściekłe. Pozdrawiam i powodzenia
Sałata ze sklepu ma b duzo toksyn z oprysków .Poza tym salata ma to do siebie ze mocno chlonie metale ciezkie .Z tego tytulu nie jest wskazana do skarmiania nią zwierzat bo o ile czlowiek od niej nie umrze (choc tez go truje) to juz duzo mniejsza masa ciala zwierzatka moze byc grozna dla jego zycia . Swierszcz potrafi pasc po takiej uczcie .
Proponuje szpinak i pokrzywe (zebraną samodzielnie z czystego miejsca) oraz szybkorosnace rosliny uprawiane w toni wodnej jak np moczarka czy rogatek a takze spiruline (do kupienia w sklepie)
Moja platka to zaczepiaka .Goni np. molinezję bal. samicę a samiec balonowej jest terytorialny i ze swojego terytorium odgania tą platkę .Jakiś czas temu kiedy samiec bal. nie miał swojego terytorium to platka goniła też jego . Zdarza się jej jeszcze zaczepiać inne ryby ale rzadko . Ta platka pewnie czuła się samotna , prosiłem pracownika sklepu o dwie sztuki ale dał mi jedną . Ale na szczęście dwa tygodnie później dokupiłem drugą sztukę i w ogóle nie są sobą zainteresowane .Jeszcze przedstawię obsadę mojego akwarium:
-gupiki dwie pary
-glonojad syjamski (nic wcześniej o nim nie wiedzieliśmy ale teraz tak)
-dwie platki
– trzy molinezje
-parka molinezji bal.
Hej, mam małe stadko multi-kolorowych 9 platek w akwarium towarzyskim 170l. Hoduje je z świecikami kongijskimi, neonkami innesa i fantomkami czarnymi. Cała obsada jest zdrowa i bardzo zgodna. Myślę, że są to niedoceniane rybki. Do opisu akwarium mogę dodać moje obserwacje – platki kochają kamienie, zwłaszcza obłe i duże. Warto je umieścić w zarośniętym zbiorniku. Pasą się na nich jak krówki na łące:)
Witam. Mam dwie żółte molinezje po jakimś tygodniu/dwóch jedna z nich stała się naprawdę gruba. Podejrzewałem że będzie miała małe natomiast minęły już ponad dwa miesiące a ona dalej jest tak samo gruba a żadnej małej nie zauważyłam. Czy to może być jakaś choroba?
Cześć Sroka,
to może być objawem choroby pasożytniczej lub puchliny. Poczytaj o tych chorobach i obserwuj rybę.
Witam. Akwarium 126 l ,temp. 23 st., woda 18 GH. W środku 10 kirysków pstrych i 8 żałobniczek czarnych. Zależy mi teraz na jakichś kolorkach i pomyślałam o platkach. Czy taki zestaw będzie w porządku (wcześniej nie miałam platek). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to żyworódki i ich liczba będzie rosła ale z tym nie będzie problemu ( w zapasie inne akwarium). A może ktoś doradzi jakiś inny kolorowy gatunek ?
Proszę tylko o mądre odpowiedzi. Z góry dziękuję.