Poecilia wingei (Poeser, Kempkes, i Isbrücker, 2005)

Gupik Endlera - ryba akwariowa fot.aqua-passion.com
 • Rozmiar: 4 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 30°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Gupiki endlera - ryby akwariowe

Gupik endlera (Poecilia wingei) – niewielka, żyworodna, akwariowa rybka z rodziny piękniczkowatych.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek pochodzi z północno-wschodniej części Wenezueli.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Charakterystyka i usposobienie

Płeć ryb bardzo łatwa do rozróżnienia. Samica Gupika Endlera osiąga 4.5 cm długości, charakteryzuje się jednolitym srebrzystym lub złotawym ubarwieniem, jest także bardziej krągła od samca  Samiec jest znacznie mniejszy (2.5 cm), smuklejszy i różnorodnie ubarwiony, na jego ciele znajdują się wielobarwne plamy: czarne, pomarańczowe, czerwone, niebieskie, białe, zielone, fioletowe, niekiedy żółte. Kolorowa jest również górna i dolna część wydłużonej płetwy ogonowej samca. Oryginalna forma Gupika Endlera jest trudno dostępna. W handlu najczęściej występują krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Istnieje także sztucznie wyhodowana forma albino. Łatwa w hodowli, spokojna i bardzo atrakcyjna rybka. Polecana początkującym akwarystom. Osobniki płci męskiej tolerują siebie wzajemnie. Samice mogą wykazywać terytorializm. Samce w okresie tarła uporczywie ścigają samice. W akwarium na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. Przyjmują większość drobnych pokarmów. Można podawać im mieszankę pokarmów suchych uzupełniając pokarmami żywymi, mrożonymi i roślinnymi z dodatkiem spiruliny.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Akwarium

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru są bardzo aktywnymi rybkami dlatego należy przestrzegać minimalnych wymagań dotyczących zbiornika. Dla haremu 3 samic i jednego samca wystarczy 30 l akwarium. Najlepiej będą się czuły w gęsto zarośniętym akwarium z dużą ilością kryjówek i zakamarków. Preferują wodę ciepłą twardą lub średnio-twardą o odczynie obojętnym. Optymalna temperatura wody dla nich to 24-27°C. W cieplejszej wodzie szybciej rosną ale jednocześnie krócej żyją. Mają tendencje do wyskakiwania z akwarium dlatego niezbędna będzie pokrywa.

Gupiki endlera nie będą pasowały do akwarium ogólnego. Jeżeli chcemy je rozmnażać to właściwym będzie akwarium gatunkowe. Dobrym towarzystwem będą inne niewielkie, łagodne rybki np. kiryski, tęczanki (tęczanka filigranowa, gertrudy), niektóre tetry. Należy natomiast unikać ryb skłonnych do skubania, podgryzania płetw.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Rozmnażanie

Rozmnażanie gupików jest bardzo łatwe. Jeżeli nie chcemy ich rozmnażać to najlepiej trzymać wyłącznie mniejsze, ale atrakcyjniejsze samce. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana jest bujna roślinność, również ta pływająca, która zapewni schronienie dla narybku. Gupiki mogą rozmnażać się nawet co 23-24 dni. W zależności od wieku i wielkości samicy rodzi się od 5 do 30 w pełni rozwiniętych rybek. Dorosłe rzadko zjadają narybek ale jeżeli chcemy odchować większą jego ilość to najlepiej odseparować brzemienną samice do osobnego zbiornika. Młode są stosunkowo duże i od razu mogą przyjmować larwy artemii i rozdrobniony suchy pokarm. Karmione 2-3 razy dziennie rosną bardzo szybko. Wybarwiają się już po 3-5 tygodniach, a po 2-3 miesiącach osiągają dojrzałość płciową.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 listopada 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Poecilia wingei
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 40 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 184

 1. początkujący

  Witam, zakładam akwarium 30l planuje obsadę :
  3-5 Gupików Endlera
  1-2 otoski przyujściowe
  czy to dobry pomysł?

  pozdr.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Przemek

   dobry, ale z tych 3-5 Endlerek to zaraz będzie 30-40 więc zastanów się nad samymi samcami. otoski wpusc dopiero za jakis czas, jak juz zbiornik dojrzeje. dorzuć krewetek Neocaridina, jakąś grupkę 10 osobników

  2. Nano akwarysta.

   chciałem wymienić otoski na krewetki red cherry mówisz że może być 10sztuk ,agupików może być trochę więcej

 2. Akwarysta

  Witam czy gupik endlera musi mieć filtr jeśli tak to jaki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. no name

   Tak gupik endlera musi mieć filtr ale nie wiem jakiego rozmiaru masz zbiornik jeslij masz zbiornik np 50l to przepływ wody najlepiej żeby wynosił około 500

 3. Ryba Akwariowa

  Witam. Czy w kostce 30×30 cm mogę trzymać 4 samce?

  Odpowiedz
 4. Ryba Akwariowa

  Można trzymać 3 samice i 1 samca w akwa 112 l razem z 2 molinezjami, 8 fantomami czarnymi i 6 bystrzykami ozdobnymi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wiktor Akwarysta

   Witam, jak najbardziej można trzymać 3 samice i 1 samca z tymi rybami, pamiętaj że gupiki są bardzo żyworodne z tych 4 za kilka miesięcy będziesz miał około 40, jednak że to w niczym nie przeszkodzi czy będziesz miał 4 czy 40.

 5. NanoAkwarium

  Witam,
  Posiadam od 4miesięcy akwa 39l, 4 otoski, oraz 8 bystrzykow amandy. Akwarium ma dużo roślin, więc otoski lubią się chować. I mam pytanie. Czy mógłbym jescze zakupić 2 samce gupika endlera, żeby ożywić akwarium? Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky

   Raczej nie już i tak tu sporo ryb.

  2. Wiktor Akwarysta

   Oczywiście!!!! NIE MA PRZERYBIENIA NIGDY

  3. Lisukoksu

   Wiktor tyś na łeb upadł?

 6. Analee

  Witam, czy ktoś trzyma te gupiki w wodzie z GH 5-9 ?

  Odpowiedz
 7. Igralux

  Czy mógłbym trzymać same samce w 20l?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jozef

   Tak. Będą się ślicznie prezentować.

  2. Łukasz

   Ja trzymam w 30l akwa 8 gupików, same samce i krewetki red cherry. Ładnie się prezentują, czasami gupole się do siebie stroszą ale nic poza tym. Są też bardzo towarzyskie. Nie wiem jak bedą się czyły w 20l, ale kiedy na początku miałem tylko 4 szt. Endlerek, to były płochliwe i już nie tak towarzyskie. Osobiście uważam, że do 20l max 6 samców, chociaż dużo osób raczej odradzi trzymanie w takim małym litrażu endlerki.

 8. Dawrol

  Czy mogę mieć 1 samca i 2 samice tego gupika w akwarium 20l? Filtracja jest oświetlenie jest, będzie dużo roślin a także piasek. Lepszym wyborem będą drobniczki jednodniówki czy jednak gupiki endlera do takiego litrażu? I jaka jest minimalna temperatura dla tego gupika ponieważ nie posiadam grzałki i niezbyt mam fundusze by ją kupić.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. -SpinoPolandYT

   Trochę za mały litraż na gupiki. I bez grzałki to żadna ryba się nie nada na taki litraż. A co grzałka jest droga no chyba nie tym bardziej na taki litraż.

  2. Dawrol

   A z grzałką da radę co najmniej 1+2?

  3. -SpinoPolandYT

   Dawrol to ryba ciepłolubna wiec nie da rady to jak by dać słonia na śnieg. Nie ważną jaka jest ilość ryb do temperatury. I jak mówiłem za mały litraż na gupiki jedynie drobniczki jak kupisz grzałkę. Jak nie kupisz to zdechną z zimna w jeden dzień tym bardziej zimą. Grzałka nie jest droga bo kosztuje 20-50 zł na taki litraż. I proszę poczytać bo wszystkie informacje co za dajesz są. I jak mówiłem kup 4 osobniki (2 pary).

  4. Paulina

   Drobniczka jednodniówka będzie lepszym wyborem, toleruje niskie temperatury już od 18 do 28 st C. Pozdrawiam.

  5. Jacek

   Tak możesz mieć

 9. Stalek

  Witam, pytanko: akwa 30l, zarośnięte, mieszkaniec bojek. Chciałbym dopiścić 3 samce endlera.. da radę? Nie będą się podgryzać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mega bojownik

   Jak zarośnięte to raczej nie powinny, zależy jak zarośnięte i czym karmisz. Ja aktualnie trzymam bojownika z endlerami x krewetek i nawet koło młodych pływa oraz ostatnio wpuściłem młode razbory borneanskie około 1cm może ciut więcej i nawet nie zareagował. Pływa koło nich jakby nigdy nic:-)

 10. Tf

  Czy one napewno będą dobrze się czuły w wodzie 22 stopnie?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Igor

   Myślę że optymalną temperaturą dla gupika będzie około 24-26 stopni

  2. Sky[KiedyśMichał]

   Ryba jest wytrwała, zapewne przeżyłaby i w zimniejszej, ale 22 to takie minimum

  3. Igor

   22 stopnie to takie minimum w strefie komfortu

 11. Bartek

  Witam, czy połączenie 6 gupików endlera [samców] , 8 bystrzyków amandy i parenaście krewetek neocaridina to dobre rozwiązanie w 30l akwarium

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Mocno przerybione

  2. Bartek

   Zredukuje do 4 gupikow i 6 bystrzyków

  3. Sky[KiedyśMichał]

   Proponowałbym 2 gupiki i 8 bystrzyków

  4. Bartek

   Dobrze, pokieruje się tobą. Dziękuję

 12. Tomek

  Witam, mam krewetkarium Red Cherry (30l) i chcę nabyć ok 8szt samców gupików. Czy będą ze sobą dobrze żyły?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Alicja

   Witam, jestem początkująca akwarystką i także chciałam mieć krewetki z gupikami, jednak gdy zapytałam się czy taki „zestaw” będzie dobry dostałam informację że krewetki mogą zostać zjedzone.😉

  2. admin

   Dorosłe krewetki przeżyją, maluchy mogą być zjadane.

  3. Max

   Sprawa bardzo sprzeczna…. Jedni mówią że będą zjadane, a drudzy że dobrze współżyją. W moim przypadku gupiki endlera to ryba na ogół spokojna i nie powinno być z nimi problemów. Według mnie każda ryba może być trzymana z krewetkami (oczywiście z pewnymi ograniczeniami) lecz musi być dobrze karmiona. Wtedy ryba nie będzie się interesować krewetkami bo będzie najedzona. W moim 54l gupiki raz zjadły krewetkę, przypuszczam na 90% że to przez mój jednodniowy wyjazd. Chciałbym zauważyć że krewetkę zjadła duża samica w ciąży dlatego od tamtej pory jest ona regularnie karmiona i problemu niema. Myślę że 8 gupików to trochę za dużo. Zredukuj do 5 i będzie ok.

 13. Alicja

  Jestem początkującą akwarystką planuję na początek akwarium 30l (wiem że początkującym odradza się taki mały litraż). Nie chciałabym aby mi się rozmnażały więc wybrałam sobie gupiki endlera tiger (2 samce) oraz mikrorasbora kubotai (4-5 ryb jeszcze nie wiem jaka płeć). Zastanawiam się czy będą żyły ze sobą w zgodzie.

  Odpowiedzi: 12
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Te dwa gatunki nie mogą żyć razem ze względu na parametry wody, Razbory Kubotai preferują do 10 dGH a endlerki 15dGH+…
   Zdecyduj się na jeden z tych dwóch gatunków i wybierz więcej sztuk.
   Do 30l wybrałbym endlerki bo nie jestem w stanie się zgodzić że Rasbory Kubotai nie dorastają do 1.9 cm tylko bliżej 3 cm, więc nie jest to ryba stadna do takiego litrażu.
   Ja bym Ci zaproponował:
   -5+2 gupiki endlera [młode będą zjadane przez rodziców i tak więc nie ma się co martwić]
   – 8/10 bystrzyków amandy i 1+1 Badis Bengalski

  2. Alicja

   Dziękuję za cenne rady. Zastanawiam się także nad zestawem:
   – 5 samic i 2 samce gupików endlera tiger
   -1 krewetka red cherry

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Obawiam się że krewetka zostanie zjedzona… Te 5+2 to to co ja finalnie proponowałem.

  4. Alicja

   Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zarybiania. Po jakim czasie od założenia akwarium mogłabym wsadzić do niego gupiki endlera tiger?
   Czy wszystkie 7 (te 5+2) włożyć odrazu?

  5. DX

   akwarium musi dojrzeć… zwykle jest to okres 3 tygodni znaczy to ze w akwarium musi wytworzyć się odpowiednia biologia najlepiej jednak kupic sobie test na pomiar azotanów w wodzie.
   jeszcze jesli chodzi o obsadę to podaj czy bedziesz ogrzewac akwa czy nie 😉

  6. Alicja

   Tak, będę ogrzewać zbiornik🙂

  7. Alicja

   Dziękuję za pomoc. Tak, będę używać grzałki i będę ogrzewać zbiornik 🙂

  8. DX

   a jeśli chodzi o obsadę to czy jest ważniejszy dla ciebie wygląd czy charakter i zachowanie?

  9. Alicja

   I jedno i drugie jest dla mnie ważne.
   Chciałbym mieć ładne akwarium ale także chce aby jego mieszkańcy czuli się w nim dobrze.

  10. Alicja

   W takim razie wszystkie 7 gupików wsadzić od razu?🐠

  11. Sky[Kiedyś Michał]

   Zależy czy kiedy wlałaś wody do akwarium

  12. Grzes

   Bzdura młode gupiki nie będą zjadane Mam endlerki i odmianę Tiger, mnóstwo młodych które sobie plywaja i żyją z dorosłymi Żadne z młodych nie zostało zjedzone przez dorosłe osobniki

 14. krzysztof

  Moje zyja w okolo 23 stopniach dostaja kasze jagniana serce wolowe dwa razy w tygodniu glodowke i samice sa tak duze jak u zwyklego glupika .trzymam je w akwarium 60 litrow potem ida do duzego 240 litrow .W jednym i drugim staram sie robic jak najmiej i przynosi to efekt

  Odpowiedz
 15. Tommy

  Witam, czy inne ryby zjedzą nowonarodzone gupiki, czy mogą spokojnie przeżyć w akwarium z innymi rybami?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Michał

   zależy jakie akwarium i ile ryb w 99% przypadków nie przeżyje nic

  2. Tommy

   Akwarium 90l.sklad to:3 gupiki(2samice+samiec),6neonek,2bystrzyki ozdobne, 2 platynki, 3kiryski,.dzieki Michał za pomoc.

  3. Michał

   Tommy przy takiej obsadzie szansa na przeżycie jest ale musisz im zapewnić dużą roślinność aby mogły się schować

  4. Tommy

   Dzięki wielkie Michał, właśnie dokupiłem rośliny pływającą na górę baniaka, dół mam dość gęsto obsadzony, więc mam nadzieję że będzie dobrze. Najwyżej będę odlawial małe do kotnika.

  5. Michał

   Napisz czy młode przetrwają 🙂

  6. Tommy

   Dam znać ? ?. Zobaczymy co się wydarzy. Pozdro.

 16. Mateusz

  Hoduje ten gatunek już od bardzo długiego czasu, i nie sprawia mi żadnych problemów. Bardzo ładne rybki, można wyhodować naprawdę bardzo ładne samczyki. Polecam każdemu ten gatunek.

  Odpowiedz
 17. ToJa

  Ale to jest pytanie? Co dalej? W miesiąc, oglądając i czytając na temat akwarystyki spokojnie można się dowiedzieć w jaki sposób hodować posiadane gatunki w swoim zbiorniku. Musisz sama chcieć je mieć i się nimi zajmować, tylko tyle i aż tyle. Jeśli potrzebujesz jakiejś konkretnej rady, to pytaj śmiało, na pewno znajdzie się ktoś kto postara się pomóc.

  Odpowiedz
 18. Robcio

  Witam, czy nie będzie problemów, jeśli będę hodował gupiki endlera z zwyczajnymi (pawie oczko)? Nie zależy mi na czystości gatunku narybku, tylko nie chce by miał jakieś problemy z powodu krzyżówki.

  Odpowiedz
 19. Krzysztof

  Witam czy mogę hodować gupiki endlera z tetrami color ?

  Odpowiedz
 20. Alicja

  Czy gupiki potrzebują konkretnej pompki czy może być deszczownica i ruch tafli wody?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysiek

   Temat rzeka. Jedni twierdzą że wtstarczy ruch tafli, drudzy że obowiązkowo trzeba natleniać. Najlepiej stwierdzić to po zachowaniu ryb. Jeśli często pływają pod taflą to oznacza że raczej trzeba dotleniać 😉

 21. Franek

  Witam. Piszę ten komentarz bo najwięcej mam gupików, ale moje pytanie nie będzie odnośnie nich. Mam akwarium 20 l, a w nim:
  -5 gupików endlera(samce)
  -3 krewetki red cherry
  -1 ślimaka clea helena
  Właśnie o tego ślimaka chciałem zapytać. Wyeliminował mi on plagę ślimaków i teraz nie ma co jeść, ale żal mi czekać aż zdechnie z głodu. Czytałem że trzeba go dokarmiać, ale tylko pokarmem żywym, a ja takiego nie posiadam. Co radzicie?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Mimoza

   Może zadaj takie pytanie na grupie o tematyce akwarystycznej (facebook)? Ja niestety nie jestem w stanie Ci pomóc, a tam raczej dostaniesz bardzo szybką odpowiedź :)!

  2. Zbychu

   Oddaj do sklepu lub komuś kto ma plagę ślimaków.

  3. Andrzej

   Lepiej go oddaj zanim zje Ci gupiki…

  4. Mateusz

   Możesz po prostu dawać mu suche jedzenie.

  5. Grzegorz

   Ten ślimak zje gupiki bo on poluje w nocy na stworzenia, które są na dnie. Gupiki Endlera nocują przy dnie.

 22. Bartek

  Pomoże ktoś z obsadą do akwarium 60l z sporą ilością roślin?
  Planuje 4 gupiki (3 samice 1 samiec), glonojad i krewetki red cherry.
  Co mogę dorzucić? Zależy mi na małych, stadnych rybkach, pomożecie?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Może razbory klinowe lub espei, neonki Inessa, czerwone, simulans lub czarne. Na dno polecam kiryski spiżowe, czarne, albinos, pstre, panda lub jakie tam chcesz. Jaki glonojad? Nie wiem czy nie jest za małe akwarium. Jak coś to polecam mini-glonojady czyli otoski. Ładniej by prezentowały się 4 samce gupika, ale jak wolisz. Nie zdziw się jak krewetki będą tajemniczo znikać 😛 Gupiki też mają ząbki. Jak już się zdecydujesz, napisz co wybrałeś, ciekawy jestem.
   Pozdrawiam

  2. Damian

   Razbora klinowa, bystrzyk amandy, neon diamentowy

  3. Bartek

   Wybrałem 10x neon innesa + 6 otosków i krewetki red cherry. Dzięki za odpowiedź 😀

 23. Franek

  Dzięki za odpowiedź. Mam zaufanego sprzedawcę, któremu zależy na dobrze ryb a nie na forsie. Nigdy nie kupiłem od niego chorej ryby.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. leonardo

   A gdzie jest ten sprzedawca? W okolicach rumi?

 24. Patrykdoświadczony111

  może być uwierz mi mam 12 gupików oraz 4 glonojady w takim akwarium tylko kupuj w sklepach gdzie nie ma chorych ryb powodzenia

  Odpowiedz
 25. Franek

  Witam.
  Czy do akwarium 20 L 6 gupików to ok czy za dużo?
  Akwarium troszkę za małe ale kiedyś miałem w nim gupiki endlera i długo żyły. Będę miał w nim tylko g. endlera, więc warunki będą dostosowane tylko do nich. Proszę o szybką odpowiedź. ????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kamila

   To akwarium jest o wiele za małe na jakiekolwiek rybki, możesz w nim trzymać co najwyżej ślimaki

  2. Tomek

   Możesz bez problemu wpuścić 5-6 samych samców.

 26. Krisu

  Cześć przez kilka lat miałem w akwarium 112l kilkanaście gupików Pawie Oczko. Mimo braku innych ryb i znacznie większej ilości samic od samców gupiki i tak miały postrzępione ogony, więc postanowiłem zmienić obsade i zwykłe gupiki zastąpić gupikami Endlera. Moje pytanie brzmi czy w tym akwarium mógłbym trzymać 4 molinezje żaglopłetwe(1samiec 3 samice) i z 6 gupików Endlera (2 samce i 4 samice)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patrykdoświadczony111

   po pierwsze jak samce to dziwne ale jeśli samice miały postrzępiony to znaczy że są w ciąży i raczej nie wolno trzymać z molkami bo one podrgyzają ogonki

 27. Julia

  Obserwuj na razie te gupiki. Jak coś będzie się działo to poinformuj mamę

  Odpowiedz
 28. Wiktor

  Witam, wysłuchajcie mnie mam 13 lat i nie mam prawa głosu więc tak chciałem dokupić samca gupika endlera i byłem z mamą no i moja mama posłuchała „mądrej” rady pani sprzedawczyni że niby gupiki to ryby stadne i dała nam 2 samce gupika a ja próbowałem powiedzieć że zamęczą samiczke ale oczywiście dzieci nie mogą nic powiedzieć no i kupiliśmy je no i jak na razie nie widać żeby ją tak męczyły ale nie wiem jak to dalej będzie… Dziękuję za przeczytanie. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Gupik

   Witaj pewnie ze ta pani nie miała racji. Ale sklepy tak mają wciskają co popadnie.

  2. Patrykdoświadczony111

   przykro mi ale jeśli je zaczepiają to może znaczyć dwie rzecz 1. próbują ją wciągnąć w ciąże lub 2.zamęczą ją na śmierć

  3. Ania

   Na pewno zdarzają sie sprzedawcy, którzy chcą wcisnąć byle co albo po prostu się nie znają. Jednak to większość klientów kompletnie się nie zna na rybach i najlepiej wsadziliby skalary z welonami do 25 litrów…

 29. Aśka

  Witam, dziecko dostało w prezencie akwarium o wymiarach 50x25x35, filtr 300l/h z gąbką, grzałka o mocy 50W, siedzę od kilku dni i czytam, i czytam…
  Proszę o poradę, czy w tym akwarium mogę zmieścić 4 samce gupika (2x Endlera + 2x Pawie Oczko), 4 kiryski karłowate sierpoplamy i 4 krewetki Red Cherry. Może być, czy za dużo? Ewentualnie co zmienić? Proszę, pomóżcie, bo mnie dziecko zamęczy, a ja nie wiem co kupić.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Słyszałem opinie, że nie powinno się trzymać gupików endlera i pawie oczko razem, ale myślę, że jeśli będą to same samce, to nie będzie problemu. Kiryski myślę że 5 będzie ok, ale pomyśl nad spiżowymi, karłowate są mniej odporne na kiepską jakość wody. No i dla kirysków jako podłoże musi być piasek. Jak na ok. 44litry spokojnie wystarczy.

  2. zdzicho

   nie łącz krewetek z rybami, bo ryby upolują, uszkodzą lub nie dopuszczą do pokarmu krewetki, a ryb możesz mieć nawet więcej ( <25 )

  3. artur

   Siema…masz okolo 45:50 litow pojemnosci, podloze najlepiej drobny pisek,ktory nie pokaleczy kiryskom ryjkow,rosliny dowolnie,jesli chodzi o ilosc jeden litr wody na centymert ryby,pametaj ze one rosna wiec spoko z iloscia,mozesz jeszcze dokupic kilka rybek np.platynka miniaturowa,danio…

 30. Szymon

  Mam pytanie o
  obsadę mojego akwa 54l Parka platek 6gupikow endlera pełno małych rybek do sprzedania 4 kiryski 5 otoskow planuje krewetki napiszczie czy obsada jest dobra i czy mogę coś jeszcze dokupic

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. tomasz

   paletek w żadnym wypadku nie trzyma się z gupikami! już nie wspomne o dwoch sztukach w 50l @

  2. Tomasz

   Szymon napisał platki a nie paletki a to duża różnica. Ja tylko nie łapie już czy Ty Szymonie chcesz zamienić kiryski i otoski na gupiki i zmienniaki czy połączyć wszystko razem.Jeszcze niedawno pytałeś ile dokupić kirysków?

  3. Szymon

   Nie nie mam to razem tylko juz rok mam te 3 kiryski i pytam ile dokupić i jeszcze upewnić się o obsadę planuje 112l zaproponujcie mi obsadę

  4. rrrrrrrw

   Otoski potrzebują baaardzo miękką wodę więc jeśli masz twardą (a na to wskazuje reszta obsady) to będą się męczyć aż w końcu padną. A jak na 54 litry to już masz dużo za dużo rybek.

  5. Tomasz

   Niestety 54 litry dają niewielkie pole manewru . I raczej musisz poprzestać na tym co masz. Natomiast w 112 litrach mógłbyś utrzymać jakieś ładne stadko kąsaczowatych plus jakieś małe pielęgniczki przy dnie.

  6. Szymon

   Otoski śmigają jak szalone mam je 3 mies i świetnie się czu
   ją a rybek jak sprzedam małe to nie będzie wogule prawie ryb gupiki które dostają samce 1cm samice 3cm Parka platek ok 5cm i tylko tyle w toni akwarium więc to chyba wystarczy?